(EER „RONDJE OM TEXEL Douwelien, 4 32% DE WADDENPAREL Kunst kijken op Texel jaargang nr. 8 is aug. - is sept. 1970 prijs io cent Auch mit Artikeln in deutscher Sprache iterclag 5 september: «idagmiddag 16 augustus kortebaandraverij bij Den Burg Café - Bar - Dancing De Koog in ben „iProoten SMorb" Toman geeft tweede concert in Oosterend Geen strandweer? Ga dan eens naar de Sauna. Héérlijk! SAUNABAD TEXEL BAR DANCING rEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist TEXEL at Texel geen klein eiland is, kan aan den lijve ervaren door deel te ien aan 'n wandeltocht rond Texel, upland is op zaterdag 5 september, er de eufemistische betiteling Rond- m Texel wordt deze vrij zware deltocht nu voor de vierde maal ge- den. Het aantal deelnemers groeit jaar, zij het langzaam. Vorig jaar n tachtig tippelaars mee, waarvan lechts twee uitvielen. Voor toeristen ejg Texelaars met een goed stel onder- go, ;n en een beetje doorzettingsvermo- "is het dus wel te doen. mil het terrein van hoeve „De Rui- iats" aan de Waalderweg wordt lagmiddag een harddraverij gehou- voor het eerst sinds zeer lang in de else geschiedenis. Het kordt een kor andraverij over 300 meter. Deelge- icn wordt door zeker 20 deelnemers, afkomstig van het vasteland, litiatiefnemer is de heer P. Beers uit Burg, die zelf liefhebber van dra- jen is en heeft gemerkt dat veel an- daarvoor ook interesse hebben. De te lopen afstand is ongeveer 60 kilometer. Gestart wordt in De Cocks- dorp (bij het gemaal) om half zes 's morgens, waarna het in zuidelijke rich ting gaat over de Waddendijk. De eer ste barriere is de Mokbaai. Met lan dingsvaartuigen van de Marine wordt deze overgestoken, waarna het strand wordt bereikt en de tweede helft van de tocht begint. Tien kilometer voor de finish komen de wandelaars voor de Slufter te staan. Omdat het dan hoog water is, is het te riskant om er door heen te waden en omlopen kost te veel tijd en kilometers. Daarom zullen pad vinders van „De Zwalkers" een primi tieve brug bouwen. Mocht dat door de weersomstandigheden en andere oorza ken niet lukken, dan worden de wan delaars met vlotten overgezet. Miss Blaar In De Cocksdorp wacht de vermoeide deelnemers omstreeks half zes 's mid dags 'n feestelijke intocht met bloemen hulde. De medailles krijgen zij later toe gezonden. Een speciale prijs is uitge loofd voor „Miss Blaar", de dame, die door de Rode Kruis-ploeg de meeste blaren heeft moeten laten „prikken". Deelnemers moeten zich uiterlijk 1 september hebben opgegeven bij de or ganisator, de heer P. W. Rijkers, Wage- makerstraat 12, Den Burg. Voor 1 sep tember moet ook het deelnemersgeld (ƒ6,zijn voldaan op de postgiro van de heer Rijkers (359044)) of op zijn reke ning bij de AMRO-bank. Na 60 kilometer langs dijken en stranden, trekken de wandelaars De Cocksdorp in, op weg naar de finish. (1969). een 17-jarige Texelse, zwaait de scepter in de kantine van de kartingbaan bij Den Burg. Wie, moe van het racen, bij haar komt uitblazen, weet zich goed verzorgd. Maar niet alleen daarom heeft Douwelien zich onder de skeltcraars populair gemaakt; het zijn ook haar ree-bruine ogen, haar ranke gestalte en welgevormde bruine benen. Douwelien doet aan een hertje denken; zij is zelfs in het Texelse dennenbos ge boren. De naam „Douwelien" hoort men niet zoveel. Misschien daarom doet de volgende „verklaring" de ronde. Dou welien zou eigenlijk Lien heten. Als iemand op de skelterbaan startmoeilijk heden had, placht Lien wel eens te hulp te schieten en het karretje met een forse duw op gang te brengen. De ren ners, die op dat duwtje prijs stelden, riepen dan: „Douwe, Lien!" Dat gebeur de zo vaak, dat de mensen tenslotte niet anders meer wisten, waardoor de sa mentrekking Douwelien zou zijn ont staan. TEXELtoerist achtte de tijd rijp om dit misverstand voor eens en altijd (antoorstraat Den Burg nbetwist Texels meest [eervolle uitgaansgelegenheid m ndcr paardenliefhebbers zijn de me len over een dergelijk hippisch eve- ïent overigens verdeeld Sommigen van mening, dat de paarden bij een lelijke draverij worden „afgebeuld" de heer Beers is het daar beslist mee eens, zeker niet voor wat de Verij van zondag betreft met een cours van slechts 300 meter. De heer rs weet zich nog de draverijen te jd inneren die vroeger op Texel werden ouden. Ze trokken veel bekijks. Mo- ïteel zijn op Texel geen dravers isl !r, zodat men aangewezen is op ma- aal uit Noordholland waar in tal van pen regelmatig draverijen worden rganiseerd Met drie vrachtwagens ïen paarden en sulky's naar het nd. Als hoofdprijs is een bedrag van 0,uitgeloofd; tweede prijs ƒ150, derde prijs ƒ75,De prijsuitreiking dt na afloop gehouden in hotel „De aan". -.anvankelijk was het de bedoeling r de draverij een stuk van de open- e weg te gebruiken. Dit stuitte even- op bezwaren. Het nu gekozen ter- is echter ook zeer geschikt. Vanaf Dpenbare weg zal men het evenement kunnen gadeslaan. Wie de draverij zien moet dus een kaartje kopen ƒ1,toeschouwers verplichten tevens een programma aan te affen. De draverij zal met commen- via de luidspreker worden bege- zodat ook niet-kenners weten wat i op de baan afspeelt. uit de wereld te helpen. Gevraagd om commentaar zei (Douwe)lien: „Niks van waar. Ik ben vernoemd naar mijn opa. Die heette Douwe". Dat weet u dan. Wie Douwelien wil zien en/of wil skel teren, moet zijn bij de wegkruising Pontweg-Akenbuurtsweg. Daar bevindt zich de Texelse kartingbaan. U leest er meer over op pagina 6 van deze TEXELtoerist. We fotografeerden Douwelien met als achtergrond de wat wazige contouren van het kerkje van Den Hoorn. Dat is een historische bezienswaardigheid. De witte toren van het oude, doch fraai gerestaureerde gebouwtje vormt met alleen een fraai accent in het landschap van zuidelijk Texel, maar is ook onmis baar voor zeevarenden. Het is een veel gebruikt baken. Op de torentrans zit een knipperlicht, dat in combinatie met een soortgelijk licht in de duinen ten zuiden van Den Hoorn nauwkeurig de vaarroute in het Schulpengat bij Den Helder aangeeft. En als U toch bij Den Hoorn bent, moet U niet verzuimen een wandeling door de straatjes te maken. Een deel van het dorp staat als „be schermd dorpsgezicht" op de monumen tenlijst en is dus een hoogst officiële trekpleister. Het dorp ligt te midden bereikbaar via 14 en 16 Dtn Curfl (Efxrl De pianosoirée, die zondag 9 augustus te De Koog werd gegeven door de Tsjechische pianist Drahomir Toman trok zoveel belangstelling, dat besloten is een tweede concert te geven en wel zaterdagavond 15 augustus, aanvang 20.30 uur, op de zolder van de o 1 school aan de Vliestraat te Oosterend. De baten zullen ten goede komen aan de restau ratie van de N.H. Kerk aldaar. Het pro- grmma omvat composities van interna tionale klassieke muziek. Werken wor den gespeeld van Bach, Beethoven, en Chopin. Ook Smetana en andere Tsjechische componisten staan op het programma. De entreeprijs bedraagt ƒ3,voor volwassenen en ƒ1,50 voor kinderen. Kaarten zijn ter plaatse verkrijgbaar. van een fraai oer-Texels en bijzonder rustig landschap. Het is een dorado voor de rustzoekers. Tot en met 21 augustus is in de expo sitieruimte van het Raadhuis een foto tentoonstelling ingericht: „Texel, gezien door Duitse ogen". In totaal zijn ongeveer 150 foto's te bezichtigen van dr. K. Hom berg en van drie leden van de Fotogruppe Neuwied. De expositie is geopend op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17 00 uur en tevens op dinsdag 18 en woensdag 19 augustus van 20.00-21.30 uur. Van 24 augustus tot half september worden in de expositieruimte van het raadhuis schilderijen getoond van de Texelaar Jan Bruin. De expositie is op werkdagen geopend van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. In het hotel-café-restaurant „De Wor- steltent" in De Dennen is gedurende het gehele zomerseizoen een dozijn werken te zien van de op Texel geboren en thans in Amstelveen wonende bekende schilder Toon de Haas en zijn vriend en collega Willem van Roijen. Van De Haas zijn aquarellen en olieverven te zien van Texelse landschappen. Van Roijen toont Dagelijks (ook 's avonds) geopend. Ook voor privé-baden in besloten sfeer. Voordelig toeristenabonnement: 3 baden voor 15, Keesomlaan 43 (zijweg 8)- Den Burg, tel. (02220) 2403 onder meer interieurs. Ook deze werken zijn te koop. Kijken is mogelijk op de gebruikelijke openingsuren van De Wor- steltent, dus de gehele dag en avond. Een befaamd schilder van Texelse land schappen is Ad Blok van der Velden. In zijn woning, Dorpsstraat 48 te De Koog, is zijn collectie voor ieder dagelijks te bezichtigen. Naast schilderijen toont hij ook tekeningen en aquarellen Er is uiter aard geen enkele koopverplichting Ook in Hotel „Bosch en Duin" is een expositie van zijn schilderijen en tekenin den opgericht. Ook deze (bescheiden) ex positie is permanent. Gratis toegankelijk is ook de fototen toonstelling, die de Texelse landschaps fotograaf J Nauta heeft ingericht in zijn studio aan de Weverstraat (hoek Park straat) te Den Burg De collectie bestaat voor een deel uit opnamen, gemaakt buiten het zomerseizoen. De stemmings volle beelden van herfst, winter en lente geven een goed beeld van de ruige schoonheid van bossen, duinen, stranden, weidelandschappen en zeegezichten. De foto's tot een grootte van meer dan een vierkante meter zijn te koop Kijken is vrijblijvend. De Texelse tekenaar Niek Welboren stelt zijn prenten en tekeningen ten toon in De Ruyterstraat 135 in Oudeschild. Niek maakt vooral werk van typisch Texel se plekjes Zijn werk, wat uiteraard ook te koop is, is permanent tentoongesteld DE KOOG TEXEL HOLLAND Zolang de voorraad strekt hippe, blitze T-shirts Top disc-jockey Franck Bierens AS JE GOGUM BENT

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9