„Laten zien wat allemaal naar de verdommenis gaat.... Raiffeisenbank s Raiffeisenbank De heer Gerrit J. de Haan 25 jaar hij Texels Museum 99 Eilandcompetitie volleybal Expositie Jan Bruin ook 's avonds open ijna 300 fietsers namen deel aan zeven-dorpen-tocht Bij FILMMEI WS sho Oud-Texelaar veronge Maarn bij asr aki in het afgelopen weekend KLEIN HOTEL am Ca Di r „We moeten van dat museum-idee af. Het publiek laat zich niet boeien door een stoffige rij opgezette vogels en beesten op sterk water. Wie dat be kijkt wordt geen natuurminnaar. Steeds meer moeten we een schakel zijn tussen een verstedelijkte wereld en de vrijheid van de natuur. Je moet tegenwoordig de natuur verkopen". Dat zegt de heer G. J. de Haan, directeur van het Texels Museum. Met dat idee voor ogen tracht hij „zijn" museum dienstbaar te maken aan het publiek. Donderdag a.s. is het precies 25 jaar geleden, dat hij met die missie begon. Dat was dus op 3 september 1945. Op die datum werd Herman van der Horst (de cineast die toen juist zijn Texelfilm had voltooid) tot directeur van het mu seum benoemd met de Zaankanter Ger rit de Haan als volijverige assistent. Zo was het formeel, maar v.d. Horst bleef op de vaste wal wonen en Gerrit mocht op Texel naar hartelust pionieren. Er veranderde dus niet zoveel toen v.d. Horst in 1949 zijn functie aan De Haan overdroeg. Het was een moeizaam be gin, want van het oorspronkelijke mu seum, dat was ondergebracht in het zg Glazen Paleis aan de Nieuwstraat te Den Burg was weinig overgebleven. Wat na de beschieting door de Duitsers restte en zolang in de TESO-garage aan de Wilhelminalaan was opgeslagen, was een armzalig stelletje vogels en andere natuurhistorische curiositeiten. De Haan kreeg de taak er weer wat van te ma ken. De Wehrmachtbarak „Wald- frieden" in de Dennen zou een voorlo pig onderkomen worden, met de nadruk op voorlopig, want het was natuurlijk te gek om los te lopen, dat een museum van enige betekenis zich zou kunnen ontplooien in een dergelijk gebouw. Nieuwbouwplannen waren er al voor de oorlog, toen het Texels Museum nog hoofdzakelijk een hobby was van wijlen meester Kraay. Vraagteken Nu zijn er, al jaren, andere bouw plannen, maar nog altijd zit het Texels Museum in „Waldfrieden". Toen het museum in 1946 zijn poorten opende, stond er een collectebus bij de deur (nog afkomstig van de Winterhulp) met het bordje ,,1945 museum gebombar deerd 1946 noodgebouw 19? nieuw museum". Dat vraagteken staat er nog steeds, want niemand durft te zeggen wanneer het groots opgezette plan voor de bouw van een natuurstudiecentrum in de duinen bij de hoek Randweg- Ruysweg kan worden gerealiseerd. Wat Gerrit de Haan betreft hoeft z'n 25-jarig jubileum niet te worden ge vierd. Reden tot feestvreugde heeft hij op de dag dat de eerste paal voor het nieuwe museum de grond in gaat. Ieder ook goed voor uw vakantiereizen b(j het kleinste kind beginnen De heer De Haan geeft biologieles op de la gere school. Gesterkt door het succes van vorig jaar wil Tevoko dit winterseizoen weer een eilandcompetitie organiseren. Daar toe belegt de volleybalvereniging mor genavond om 8 uur een vergadering in de kantine van de LTS, waar iedereen die mee wil doen, welkom is. Personen die in de eilandcompetitie willen spelen moeten een team kunnen vormen van 7 mensen. Uitgesloten van deelname zijn Nevobo-leden. Deze win ter wordt een dames- en een herencom petitie gespeeld. In een damesteam mo gen geen heren opgesteld worden, maar in een herenteam wel dames. De wed strijden zullen elke woensdag in de Burgemeester De Koning-hal gehouden worden. Vorig jaar streden de volley ballers in twee zalen behalve in de Burgemeester De Koning-hal ook in de gymzaal van de Thijsseschool maar omdat dit organisatorische moeilijkhe den opleverde is besloten om dit jaar in één zaal te spelen. De competitie be gint 7 oktober en zal tot eind april du ren. De teams strijden om de wisselbe kers. Vorig jaar, toen 27 zestallen el kaar bekampten kwamen de trofeën in bezit van de dames van Smash '68 en de heren van de HBS. Scheidsrcchterscursus Op de vergadering van morgen zal o.a. het scheidsrechtersprobleem ter sprake komen. In het afgelopen seizoen moesten meestal enkele leden van Te voko de vele wedstrijden fluiten. Om de taak van deze mensen te verlichten stelt Tevoko voor dat dit jaar van elk team 2 mensen zich beschikbaar stellen om wedstrijden te leiden. Om die per sonen te bekwamen wordt in september een eenvoudige scheidsrechterscursus georganiseerd. Deze cursus die slechts twee of drie avonden in beslag neemt leidt uiteraard niet op voor het offi ciële scheidsrechtersdiploma van de Nevobo. ander zou langzamerhand wat somber gestemd zijn geraakt als hij na 25 jaar zijn doel niet had bereikt, ook al is dat niet aan eigen falen te wijten Gerrit de Haan echter heeft geleerd zich te be helpen al is hij strijdbaar genoeg om zich niet in het onvermijdelijke te schikken. Dat was al zo in 1945 toen hij, gedreven door jeugdig enthousiasme en een passie voor al wat leeft en groeit begon met het opbouwen van een col lectie. Duizendpoot Gerrit de Haan bouwde en sjouwde, schrok nergens voor terug. Hij prepa reerde vogels, richtte aquaria in, sjouw de met ladingen vis en zeewater, ont leedde walvissen, hielp zieke vogels op de been, adopteerde zeehondjes, ging bruinvissen vangen in Denemarken en gaf onderricht aan scholen. Aanvanke lijk deed hij alles alleen. Na 1950 kreeg hij vaste hulp. Gerrit de Haan vond een vrouw, die bereid was zich in te zetten voor het zelfde doel. Zij werd nationaal bekend als zeehondenmoeder. De perso- neelsstaf heeft zich uitgebreid tot 10 man, waaronder enkele parttime krach ten. Een precies dezelfde ontwikkeling gaf het bezoek aan het museum te zien. Van 8100 in 1946 worden er dit jaar meer dan 81.000 verwacht. Aanvanke lijk hield de groei van de belangstelling gelijke tred met de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer. In de afge lopen tien jaar is de groei echter veel sterker, ongetwijfeld dank zij de zee honden, die het museum een nationale vermaardheid hebben bezorgd. Het Texels Museum is een der drukst be zochte musea van Nederland! Alleen al dat feit zou de autoriteiten moeten doen besluiten niet langer te talmen met het verstrekken van de middelen om dit „trefpunt van mens en natuur" het on derkomen te geven wat haar toekomt. N 70 - Gerrit de Haan's jubileum valt in het Europese natuurbeschermingsjaar 1970. Meer dan ooit wordt het duidelijk, dat natuurbescherming bitter noodzaak is, willen wij niet geestelijk en lichamelijk verkommeren temidden van beton, plastic, vuil water en vuile lucht. De expositie van schilderijen, teke ningen en monoprints die Jan Bruin heeft ingericht in de BB-kelder van het raadhuis kan gratis worden bezichtigd op de1 uren dat het raadhuis is geopend. Wie van die gelegenheid geen gebruik kan maken, kan hedenavond tot 21.30 uur terecht, tevens op woensdagavond 9 september van 20.00 - 21.30 uur. Aan de door de Texelse Sportraad georganiseerde Zeven Dorpen Tocht op de fiets is zaterdag en zondag door veel mensen deelgenomen. Volgens organisa tor P. Zevenhoven ligt het aantal tus sen de 275 en 300. Opvallend was dat er zeer jonge deelnemers waren (zelfs kin deren van 5 jaar) en bejaarden van meer dan 70 jaar. De leeftijdsgroepen daartussen waren naar verhouding veel minder goed vertegenwoordigd. Men kon over de tocht zo lang doen als men wilde. De meesten hadden er ruim 31/" uur voor nodig. Vrijwel zeker zal het evenement volgend jaar een of meerde re malen worden herhaald. Allen die de tocht hebben volbracht, krijgen een medaille. Deze zijn inmiddels besteld. In deze krant zal worden vermeld wan neer en waar zij kunnen worden afge haald. Het is de bedoeling deze maand voor de echte hardrijders ook een wielereve- nement te organiseren. ook goed voor uw vakantiereizen De natuur is een goede moeder. Zij is bereid levens te geven om ons te leren dat we zó niet door kunnen gaan. Ger rit de Haan beschouwt het als zijn roe ping de alarmsignalen van de natuur door te geven. Niet alleen door het in richten van een N 70-stand in het mu seum, maar ook door het organiseren van b.v. robbentochten, waardoor grote mensenmassa's gaan inzien dat ze bij hun streven naar auto's, ijskasten, roomkloppers en kleurent.v.'s andere levensgeluk brengende zaken over het hoofd dreigen te zien. Bij het „verko pen" van de natuur doet hij de laatste tijd bemoedigende ervaringen op. Ook buiten kringen van NJN'ers en andere vervente liefhebbers van al wat leeft en groeit, ontstaat begrip voor de noodzaak voor natuurbescherming en milieuhy giëne. Teleurstellingen Maar er zijn ook teleurstellingen. Als Gerrit de Haan ziet hoe Texelaars met hun afval en vuil omspringen, hoe de fensie de Waddenzee steeds meer tot oefenterrein maakt en hoe men de zee bevuilt en vergiftigt door er steeds meer olie, chemicaliën en faecaliën in te lo zen, kan hij soms heel boos worden. Vreemd wordt het hem te moede als hij ziet hoe een toerist, die geïnteresseerd knikkend en vol schuldbesef de N 70- lezing in het duinpark heeft gevolgd, het N 70-stickertje op zijn auto plakt, maar het schutblad van dat stickertje laat wegdwarrelen in de windHet is een kwestie van opvoeding. Je moet bij het kleinste kind beginnen. Zoveel mogelijk moois laten zien en er telkens bijzeggen: dat gaat allemaal naar de verdommenis...." Zolang er nog wat moois is, zal Gerrit de Haan het laten zien, desnoods nog 25 jaar. UITSLAG KOTEX-VERLOTING De hoofdprijs van 200,van de on langs gehouden verloting van de Klein- dierensportveremging Kotex is gevallen op lotnummer 2450. Tweede prijs (/T00,op nummer 2111. Verder vie len prijzen op 480, 1158, 1197, 1815, 2108, 2342, 2742, 2840, 2852, 2996. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer K. v. d. Veen, Hollewal 3, Den Burg. S.V. TEXEL Toto Donderdagavond draait in het City- theatër de film „De eend en de Cadil lac" met als hoofdrolspelers Bourvil en Louis de Funes. Antoine Marèchal (Bourvil) gaat in zijn lelijk eendje op vakantie, maar hij wordt aangereden door een rijke heer (Saroyan). Deze biedt hem daarom aan om voor hem in Napels een Cadillac te gaan halen, die naar Bordeaux moet Deze wagen zit echter vol met smokkelwaar, wat Marè chal niet weet. Ook weet hij niet dat deze heer het hoofd is van een smok kelbende. Een concurrerende bende is de auto ook op het spoor. Dat levert de nodige spanning op. Aan het eind zegeviert dan toch weer, dankzij Marè chal, het recht en worden de boeven in gerekend. (Toegang alle leeftijden). RECTIFICATIE SCHIETOEFENINGEN Waddenzee, Z.O. van Vlieland Ligging schietplaats 53°14'59.255"N - 4°56'40.286"E. De geografische coördinaten, genoemd in een bericht in de krant van vrijdag 28 augustus dienen vervangen te wor den door onderstaandecoördinaten: ook goed voor n vakantiereizen kele Vi 10 •too S' itge' Op het tietspad van rijksw (GE (Doorn-Rhenen) is zaterdagmidi 39-jarige oud-Texelaar Jacob omgekomen. Door onduidelijke o botste hij met zijn bromfiets f tegen een der langs het pad bomen. De heer Dijker, woonac Doorn was ongehuwd. a. 53°14'56"N b. 53°14'23"N c. 53°12'27"N d. 53°10'27"N e. 53°08'51"N 53"10'57"N - g. 53U13'08"N h. 53°15'08"N 4°56'49"E 4'54'35"E 4°53'24"E 4°53'50"E 4°56'21"E 5"04'25"E 5'04T5"E 5°00'27"E PAARDENVRIENDEN NA4 CONCOURS HIPPIQUE IN CU Als er voldoende belangstellin is organiseert de Vereniging Vrienden van het Paard op 26 september een reisje naar hi cours hippique te Utrecht. Wie n kan zich opgeven bi] mevrouw Q telefoon (02220) 2072. Dat moet terlij k maandag 7 september zj beurd in verband met het ress van de plaatsen op de tribune. AE Car jsq Ind SAMENKOMST VOLLE EVANC Vrijdagavond 4 september, acht uur, wordt in het Rode Ki [an bouw e'en volle evangelie samei gehouden. Spreker is de heer E. man. SPORT EN SPEL SVO WON EN VERLOOR Zondag kreeg SVO bezoek van Ar- gonout uit Amsterdam dat met twee elftallen aantrad. Om twaalf uur trad een gehandicapt tweede (SVO) aan en moest na een 11 ruststand met 42 het hoofd buigen. Rechtsbuiten Zegers had SVO al gauw een 10 voorsprong gegeven, maar voor rust wist Argonout de invaller-keeper Daalder te passeren en de gelijkmaker te scoren. Na rust bleek de betere techniek van Argonout beslissend, mede hierdoor werd SVO naar een regelmatige 24 nederlaag gespeeld. H v. d. Star zorgde ervoor, dat de stand iets dragelijker werd, door vlak voor tijd voor SVO het tweede doelpunt te scoren. Hierna trad het eerste in het strijd perk. Hoewel niet volledig kon worden aangetreden wist men toch een 41 zege te behalen. Argonout speelde tech nisch een aardig spelletje maar voerde de combinaties veel te lang door, waar door de SVO-defensie met v.d. Kerkhof en Terwindt als uitblinkers steeds tijdig kon ingrijpen. De SVO-aanval daaren tegen speelde rechttoe rechtaan, wat de Argonout-defensie nogal eens voor pro blemen stelde. Voor rust wisten gast- speler Raven en Van Asperen SVO een 20 voorsprong te verschaffen. Vlak voor rust slaagde de Argonout-midvoor erin Koning met een mooi schot kans loos te passeren. Na rust eenzelfde spel- beeld: Argonout tik-tak en SVO veel direkte'r, waarbij het via De Vries en Van Asperen op een 41 voorsprong wist te komen. Ondanks verwoede po gingen wist Argonout hier geen veran dering in te brengen. TEXELAABTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/o B.T.W. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gebr. Bruining, De Koog, tel. 482, Plevierstraat 23 Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Nu volop handperen. Huisman, De Veen, tele foon 2203 Puikbeste consumptie aardappelen te koop. Eigenheimers. P. Wuis, Oosterend, tel. 461 of 334 De start van de toto is goed. De for mulieren worden aan huis opgehaald. Voor deelname en het winnen van gro te» prijzen kunt u zich opgeven bij: J. Kramer, Beatnxlaan 58, Den Burg; C. Boot, Polderweg 2, De Waal, F. Schel- iinger, Heemskerckstraat 8, Oudeschild. Oefenwedstrijd Zaterdag 5 september speelt Texel 1 een oefenwedstrijd tegen WGW om 5 uur in Den Helder. Z.D.H. Het komende weekend start de com petitie met een voor ZDH beperkt pro gramma. ZDH b speelt zaterdag uit te gen Helder Vertrek boot 14 00 uur. Scheidsrechter mevr. T. Dito-Ramler. ZDH a speelt zondag om 12.00 uur thuis tegen Succes a. Scheidsrechter F. Zwanenburg. Pupillen a speelt zaterdag uit tegen De Koog a. Aan het begin van deze competitie zal er direkt het onderste uit de voet balkan gehaald moeten worden, want het lijken allemaal nogal pittige tegen standers al is er nu uiteraard nog geen zinnig woord over te zeggen. Het eerste speelt sla laatste voorbe reiding zondag thuis tegen Oosterend. Voor het 2e tracht men nog een oe fenwedstrijd te organiseren. De P. Te koop gevraagd een paar voetbalschoenen, mt. 35-36. J. Kramer, Bea- trixlaan 58, Den Burg Schoorsteenvegen. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Te koop een best kop pel pinken. F. R. Haars- ma, Waalenburg, tel. (02228) 353 Opslagruimte voor ca ravans of boten. Witte, „C. P. hoeve", telefoon (02223) 273 Te koop dressoir en een Amerikaans orgel H. Tjepkema, P.H. Polder H 29, tel. 220 Te koop valk- en rood rugparkieten; tevens Roseicollis dwergpapa gaaien. G. Boot, tel. (02223) 692 Te koop Puch 75, Kogerstraat 20, telefoon (02220) 2942 Te koop donkerblauw kostuum, lx gedragen, maat 51, prijs ƒ90,Tel. (02220) 2211 Te koop ±100 m3 stal mest, ook bij gedeelte. M. Witte, Hoornderweg B 87, tel. 2839 Bijzonder dankbaar en blij zijn we met onze dochter en ons zusje Reinette Jantina J. v.d. Laan-Tel Th. v.d. Laan Anneke Jan-Reinder Thea Texel, 27 augustus 1970, Hoeve „Zeeburg" C 116, De Cocksdorp. TE HUUR GEVRAAGD of middelgroot pension- bedrijf, al of niet met inventaris. Brieven onder no. 375 aan bureau van dit blad. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Theo J. R. Plaatsman-Boon G. P. Plaatsman en kinderen Oost O 84, Texel, 29 augustus 1970. Tijdelijk: Lidwina-zie- kenhuis, Den Helder. De 29ste augustus verblijdde ik pa en ma. Ik kwam, was 7V* pond, in een uur was alles rond. De naam Cindy werd gegeven. Daar ga ik mee door het leven. M. v.d. Meer-Rijk K. v.d. Meer Mariëtte Elsje Dageraad H 10, 't Horntje, Texel. Voor de blijken van be langstelling na het over lijden van onze lieve moeder en Grootmoeder MARGARETHA PLAATSMAN, geb. Boekei, zeggen wij langs deze weg hartelijk dank. Fam. I. Boon Amstelveen, aug. 1970. Door een nood ongeval heeft de tot Zich genomen lieve zoon, broer, ger en oom Jacob Dijker op de leeftijd vj jaar. Zijn diepbedn moeder en familii S. Dijker-Oldei A. Dijker H. Dijker-de Gr T. van Stijn-Dij G. van Stijn E. Petersen-Dij! H. A. M. Peters W. Brouwer-Di G. Brouwer S. A. Dijker C. de Leeuw-D G. J. de Leeuv H. J. Dijker Neven en Nich Den Burg, Texel, 29 augustus 1970, Warmoesstraat 58 De rouwdienst worden gehoudei woensdag 2 septe; n.m. 1.30 uur Ned. Herv. waarna de begr. op de Algemene graafplaats te Burg, Texel. Gelegenheid tot doleren dinsdags van 7.00 tot 8.00 de Ned. Herv. 22: Heden is zacht en kalm van ons heer gaan, na een geduldig gedragen lijden, lieve en zorgzame man, vader, behuwd- grootvader Aris Ellen, echtgenoot van M. B. C. Glaser in de ouderdom van bijna 74 jaar. Gezang 280. Oosterend M. B. C. Ellen-Glaser A. Ellen J. W. Ellen-v.d. Berg M. F. Ellen A. Ellen-Blankevoort BuitenpostG. Twerda-Ellen H. Twerda en kleinkinderen Oosterend, Texel, 27 augustus 1970, Peperstraat 27. De teraardebestelling heeft inmi> plaatsgehad. Met diep leedwezen geven wij kennis het overlijden op 74-jarige leeftijd van ere-voorzitter en mede-oprichter van vereniging, de heer A. Ellen Azn. Met grote waardering gedenken wij weTk en grote persoonlijke inzet voor onderneming. Texel, 27 augustus 1970. Het bestuur van de Coöp. In ko vereniging voor Visserijbenod: heden G.A., Oosterend - Texel. rtiermede vervullen wij de treurige kennis te geven van het overlijden vai heer A. Ellen Azn., oud-voorzitter van onze vereniging Het vele werk dat hij voor onze organi heeft gedaan, zal in dankbare herinni blijven voortleven. Het Afdelingsbestuur Oost van de Nederlandse Vissers! Oosterend, Texel, 27 augustus 1970. Mi' ;je Eï iak

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2