au Bruin legde „ontdekkingen" vast in fraaie mono-prints HANTAGE ■I Raiffeisenbank oede expositie in raadhuiskelder SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST dit et og open et 15 september De ic' EN Beschamend voor gemeenteraad >g erschap treft geen blaam Buurtvereniging studeert nieuwe revue in „Texelein" brengt uitvoering Bromfietser verloor macht over het stuur Flinke belangstelling voor zwembad .H. va lsp. t 5p. a n en nma neisji dere imes min* D« de Baar >e le i. In en ui de in I van evor gev< nan, >p 18 rijd hten lef. gem kelij! s k EDE BLAD TEXELSE COUBANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 „Waddenbulletin" over niet goedkeuren door G.S. van „Cercs-plan" >er b oog ondi ji Biuin (26) uit Den Burg is een eloze denker met een voortdurende ek. I in9 om z*ïn em°ties de vorm schilderijen, tekeningen, aguarel- en wat dies meer zij tot uitdruk te brengen. Hij doet dat zo con- lent dat men bij het bèkijken van schilderijen een goed beeld krijgt hetgeen in het brein van deze e schilder omgaat. Het lijkt alsof niet alleen met zijn werk maar al ook met hemzelf kennis maakt, weet je zeker als je tenslotte echt bern praat en tot de merkwaardige Burj ekking komt dat alles „klopt 'ervoeren we vorige week tussen )etonnen muren van de BB-kelder iet souterrain van het .raadhuis, hangen momenteel 32 werken Jan Bruin, gratis te bezichtigen ieder die de moeite wil nemen het gebouw binnen te lopen. terne, den l >t uitzondering van enkele oliever- [°°n en pentekeningen zijn het allen mo- 'e P' ints, merendeels zeer recent werk. Bruin is nl. ongelooflijk productief, r voor iemand die de kunst beoe als hobby naast een gewone dag- Meer dan de helft van de mono- s draagt 't jaartal 1970. Jan Bruin in de afgelopen twee jaar meer voldoende geproduceerd om alleen ie periode te exposeren. Misschien hij beter gedaan zich daar toe te rken want er gaapt tussen de kwa- van recente monoprints en die van verk van voor 1968 een diepe kloof. ,oude" werk is overigens best de te van het bekijken waard, maar tieeft typisch schoolse trekjes. De zaam gewrochten pentekeningen terecht de trots van hun tegen- dige bezitters maar is duidelijk van een (goede) amateur die zijn nog niet heeft gevonden. De olie- ook uit die periode, zijn onge- eld met zekerder gebaren voort- icht als is Jan Bruin ook hier rheen", zoals hij zelf zegt. leven begonnen, waarin hij eindelijk tot en zichzelf en de wereld heeft ontdekt. De dingen, dieren en mensen om hem heen boeien hem, alsof hij ze voor het eerst ziet. Hij zou alles wel willen schilde ren en gezien zijn monoprint-lawine lijkt hij serieus een poging in die rich ting te doen. Vroeger nijgde Jan Bruin werk naar het absurde, het m zijn bizarre. Hem trok de imaginaire wereld van de droom. Hij dook in het non-figuratieve, „wilde" schilderijen werden het, maar toen al was dat een indicatie voor de gesteldheid van de geest die erachter zat. De jonge kunstenaar, die zichzelf had opgeleid, wist het niet meer. Ver beten probeerde hij het een na het an der totdat hij, in de knoop geraakt met zichzelf, een tijdlang helemaal niets meer deed. Die Crisis teboven non-creatieve periode had het Afstand genomen heeft geestelijk afstand genomen 1967 en de periode daarvoor. Hij ermee afgerekend, wil er niet over praten. Hij is aan een tweede ifcn de rondvraag van de raadsverga- rpi 'g sprak de heer C. Ellen over een eelheid autowrakken die bij Dijk- eschl huizen tijdelijk opgeslagen waren est. Wethouder Daalder legde toen at de wrakken hier waren neerge- om te worden uitgebrand, waarna tar elders waren getransporteerd, ens het verslag in onze krant had gegeven dat de wrakken er lan- ïadden gelegen dan met het Wa- lap afgesproken was" en dat was leuk voor het Waterschap dat er L mee akkoord was gegaan dat de ken hier werden uitgebrand, van op dt wrakkenbelt in Den waar rook en stank overlast zou- W\ lebben veroorzaakt. De heer Daal- lad alleen maar willen zeggen dat rakken er al met al toch tamelijk hebben gelegen. Dat zat hem met t Waterschap, waarvan men juist biezo wer^ing had ondervonden bij de room e om FEUILLETON door TOM LODEWIJK karakter van een beangstigende crisis. Maar Jan Bruin kwam die teboven en merkte dat hij in een verdraaid inte ressante wereld leefde. Vele spectacu laire zaken trokken zijn aandacht. Hij vond inspiratie in de ruimtevaart, wond zich op over de milieuvervuiling en raakte daardoor geboeid door al wat leeft en groeit. Planten en dieren waar aan hij tot dusver achteloos voorbij was gegaan, deden hem nu naar de teken- stift grijpen. Toen hij met Sinterklaas een microscoop kreeg ontdekte hij de wereld van het kleine. Hij weet nu hoe insecten in elkaar zitten en toont dat met monoprints als „Grasshopper" en „Green Grasshopper" om maar eens twee héél goede platen te noemen. Ogen geopend „Ik geloof dat mijn ogen ineens zijn opengegaan", zegt Jan Bruin, verwon derd over zichzelf. „Het enige wat het zelfde is gebleven, is dat ik me aange trokken voel tot het geheimzinnige, het De vier jaargetijden De revuegroep van de buurtvereni ging Schoonoordsingel-Wittekruislaan- Kogerstaaat is begonnen met het instu deren van een nieuwe revue, die in ja nuari voor het eerst voor het voetlicht zal worden gebracht. De vele sketsjes en liedjes zijn weer geschreven door mevrouw J. Craanen-Hemelrijk, die ook de leiding heeft. De revuegroep be staat uit dezelfde krachten, met uit zondering van de heer J. Timmer die zich wegens gevorderde leeftijd heeft teruggetrokken In zijn plaats is een ander welkom. Er zijn vrij veel aan biedingen ontvangen om mee te doen van niet-buurtbewoners. Men heeft nog niet besloten daar op in te gaan. iBij de nieuwe revue heeft mevrouw Craanen zich laten inspireren door de vier jaargetijden. In liedjes en voor drachten zullen tal van actualiteiten worden verwerkt. Zo krijgen de open luchtslapers in De Koog ruimschoots de aandacht en ook de geruchtmakende welhoudersverkiezing wordt op de kor rel genomen. „Maar we moeten daar mee wel voorzichtig zijn", vertelde ons mevrouw Craanen. „Het mag wel een beetje scherp worden, maar zo dat ie dereen het nog kan waarderen". Gehoopt wordt dat fragmenten uit de nieuwe revue zullen kunnen worden opgevoerd bij de uitreiking van de Dubbele Von Sion, in januari 1971. griezelige. Maar vroeger zocht ik dat in de fantasie, nu heb ik ontdekt dat de wereld om me heen de onderwerpen op 'n presenteerblaadje aanbiedt....". En hij wijst op zijn monoprint „Amfibie", een uitstekende plaat van een schater lachende kikker, zittend in de modder, die mede dank zij het monoprint-proce- de bijna walgelijk echt is geworden. Toch is Jan Bruin geen tekenaar van •plaatjes voor biologieboeken geworden. Hij speelt met zijn onderwerpen. Maakt desnoods van twee dieren een griezeli ge |kruising, zoals de „Vlindermuis". Zo af en toe komt toch nog een stukje surrealisme om de hoek kijken, blijkens „Burning brains". Deze compositie in zwart en oranje is bijzonder decoratief. Jan Bruin durft dan ook niet bepaald te zweren dat hij „nooit" meer surrea listisch zal schilderen maar wel staat vast dat hij er dan heel anders tegen over zal staan dan vroeger. Ook mensen Van de mensen is hij bepaald niet vervreemd; ook die horen tot zijn nieu we boeiende wereld. Bijzonder knap is het portret „John". Het is een heel ra ke impressie van Beatle John Lennon. Merkwaardig genoeg zien sommigen er Jan Bruins zelfportret in. Het komt dus goed uit dat de titel universeel is. Een topper op de expositie is ongetwijfeld ook „Albert Einstein". De karakteristi- ke kop van deze geleerde is voor velen onderwerp van schilderij of tekening geweest. Jan Bruins creatie is de beste die we ooit hebben gezien. Voor zover ze niet reeds eigendom van een ander zijn, zijn de geëxposeer de werken te koop. De prijzen zijn be scheiden: ƒ55,tot ƒ150,De ten toonstelling blijft tot en met 15 septem ber geopend. Op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur, be halve op zaterdag. Wie overdag niet in de gelegenheid is kan woensdagavond i(morgen) nog terecht van 20.00 - 21.30 uur. Het besluit van Gedeputeerde Staten om de bouw van een hotel met congres ruimte en zwembad in het poldertje Ceres niet goed te keuren, wordt door de redaktie van het „Waddenbulletin" (twee maandelijks orgaan van de lan delijke vereniging tot behoud van de Waddenzee) verheugend genoemd. Al eerder had het „Waddenbulletin" G.S. aangeraden de plannen naar de prulle- bak te verwijzen. „Door het weigeren van de goedkeuring hebben Gedepu teerde Staten het raadsbesluit deze plaats waardig gekeurd". Verder schrijft het Waddenbulletin „Meer nog dan deze beslissing ver heugt ons echter de motivering op grond waarvan goedkeuring werd ge weigerd. Zonder te willen ingaan op de andere beroepschriften aangevoerde be zwaren hebben Gedeputeerde Staten de op aantasting van natuur- en land- schapsschoon bezwaren alleen al vol doende geacht om tot weigering van goedkeuring te kunnen besluiten. Daar bij heeft het college het fraaie en ty pisch Texels landschap ter plaatse na drukkelijk voorrang gegeven boven wat het college zelf noemt „het economisch belang". Het is goed een dergelijke be slissing, die van modern bestuursbeleid getuigt en gunstig afsteekt bij helaas nog te talrijke eenzijdig economische beslissingen, hier met nadruk te signa leren. Gaarne hulde aan Gedeputeerde Sta ten van Noordholland. Hetgeen auto matisch inhoudt een signalering van de bij de huidige tijd tenachter gebleven gemeentepolitiek van Texel. De les, die de gemeenteraad van Texel, waarvan men zou mogen veron derstellen, dat hij beter op de hoogte zou zijn van het wezenlijke gemeente belang, heeft gekregen, is verheugend maar tegelijk voor de raad be schamend ook goed voor uw vakantiereizen De balletgroep „Texelein" onder lei ding van mevrouw Hinda Kucsmirak uit Amsterdam is voornemens dit jaar een uitvoering te geven. Dat heeft men zich vast voorgenomen. Helaas is het er vorig jaar, door allerlei omstandighe den niet van gekomen. Het nieuwe cursusjaar van „Texelein" start dit jaar overigens pas op vrijdag 2 oktober en dus niet begin september zoals gewoon lijk. Kinderen vanaf 3 jaar (jongens èn meisjes) zijn welkom. Ook volwassenen worden gaarne geaccepteerd en voor dames vanaf ca 50 jaar is er een aparte groep. Verder wordt weer gedaan aan bejaardengymnastiek. Wie aan de bal let- en bewegingsleer wil deelnemen wordt verzocht zich spoedig op te geven bij de leidster: Amstelveld 17 te Am sterdam, telefoon (020) 64528 of op de eefste clubbijeenkomst, vrijdag 2 okto ber in de' kleuterschool „De Woelige Hoek". Onder invloed DE KOOG De 16-jarige bromfiet ser V. uit Den Burg verloor in de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks één uur, de macht over het stuur van zijn bromfiets. Het ongeluk gebeurde op het fietspad van de Pontweg, ongeveer hal verwege Den Burg. Als gevolg van de val verloor de jongeman korte tijd het bewustzijn; hij had diverse schaafwon den opgelopen. De toevallig passerende politie verleende eerste hulp. Tevens werd proces verbaal opgemaakt. V. had in De Koog alcoholhoudende drank ge bruikt. Uit de bloedproef zal moeten blijken of dat een te grote hoeveelheid is geweest. De belangstelling die voor het zwem bad te Den Burg blijkt te bestaan, stemt overeen met de verwachtingen. Het bad is nu ,vijf weken in gebruik en in die tijd zijn er totaal 16.381 bezoe kers geweest, gespecificeerd als volgt: le week 3.409; 2e week 3.792; 3e week 3.122; 4e week 2.197 en 5e week 3.861. De 20.000ste bezoeker van dit overigens korte zwemseizoen wordt deze week verwacht. De totaalverwachting voor dit seizoen was 25.000 bezoe kers. Het ziet er naar uit dat dit getal wel zal worden gehaald. 7- V 'êvM/m 77. Toen het tweetal aan de rand van het Knekelwoud was gekomen, zei smidje Verholen: „En nu opgepast, goede vriend. Doe net als ik en werp U plat op de grond. Kruip dan achter mij aan het bos uit", „Kan men een trein alleenlyck kruy- pend benaderen?" vroeg de oude ge leerde. „Ja, zo hoort het", antwoordde de smid, die niet wist hoe hij de oude baas zo gauw moest uitleggen, dat het alleen maar diende om veilig onder de stralen ,van het alarmsysteem door te komen. „Ick hebbe het graeg oover voor een colomotief", vond de oude baas, en hij kroop lustig voort. „Sta nu maar weer op", zei de smid. „We zijn ver genoeg. Eerst gaan we dit pad in, dan slaan we links af en zo ko men we vanzelf aan de spoorlijn, die van Aarpelo naar de stad voert". „lok hoop, dat we er gauw syn, want ick stick haest van nieuwsgierigheid", zei de alchimist. „Kijk dan maar eens goed wat hier op de grond ligt", legde smidje Verholen uit. „Ziet U die twee stalen staven, die vastzitten op die houten dwarsliggers? Dat is nu de baan, waarover de trein voortsnelt. De locomotief gaat snuivend voorop en sleept pijlsnel een hele sliert wagens mee". De alchimist bekeek de spoorstaven wantrouwend en mompelde toen: „Ick en geloof er geen enckele clap van! Nie mand kan my wijsmaecken, dat sulcke swaere treynen tussen sulcke smalle ysertjens blyven ryden! Daer coomen ongelucken van alst so hard gaet!" „Niks hoor", stelde de smid hem ge rust. „Let maar goed op. Daar ginds komt al wat aan, geloof ik. Ik hoor tenminste wat snuiven en briesen. En ik hoor ook duidelijk het regelmatige rollen van de wielen over de rails. T- dom, ta-dom! Ta-dom, tadom!" De alchimist werd bleek van schrik en zei: „A my! Ick hoor het oock! Dat gaet ons de cop costen, maet!" In pani sche schrik staarde hij over de rails voor zich uit en duidelijk zag hij de koplichten snel naderbij komen (Wordt vervolgd) tëjnc heren", begon de burgemees- pnieaw, „u weet der er ernstig oeden bestond, dat iemand, die het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, en voor geen aardse er meer ter verantwoordig kan en geroepen, op ontoelaatbare wij- innis gekregen had van bepaalde lemens van het gemeentebestuur, grond daarvan maatregelen had tnen waarvan hij later enorme pro- ïming hoopte te trekken. Ik bedoel wij- kerBCle heer Geutjens". freqi mand zei iets, de direkteur ging ten. ij waren het er geloof ik over eens wanneer de heer Geurtj ens hier lig achter gekomen was, dit wel oevallig zou zijn. Dat het veel ►chijnlijker was, dat iemand hem dichtingen had gegeven. Ik heb u heren, stuk voor stuk gevraagd, hier iets mee te maken had. U allen ontkennend geantwoord en u geloofd". pauzeerde een ogenblik, dronk 'n uit het glas water dat naast hem De stilte in de kamer was hoor- het tikken van de grote staande §H icheen er doorhéén te dreunen, heb u geloofd, mijne heren, want st dat geen uwer dit gedaan had. st dat, omdat ik de dader kende", aakte een nerveus gebaar. man die de heer Geutjens heeft ingelicht, mijne heren, was uw burge meester. Ik". Enno keek de kamer rond. De ge meentesecretaris met zijn grijze, eer biedwaardige kop zat als versteend, wethouder Hakvoorts mond viel open en hij zag er nu bepaald dom uit. Buis man streek met de hand langs de ogen. De direkteur schoof vooruit in zijn stoel, alsof hij er af zou glijden „Ik wil meteen de verklaring geven. Ik werd gechanteerd". Buisman en Enno zagen elkaar een ogenblik aan. „Mijne heren, u kent waarschijnlijk allen de droeve geschiedenis van mijn familie. De 'droevigste ;kant daarvan is.de geschiedenis van mijn broer Paul, die zoals de meesten uwer wel weten, de zijde van de vijand koos en sneuvelde als officier bij de SS tegen de Russen". „Wanneer dit alles was, mijne heren", zo vervolgde de burgemeester moeilijk, „dan zou ik kunnen zeggen: hij stond aan de verkeerde kant, maar streed als een man en stierf als een man. Helaas, de geschiedenis van mijn broer betekent ook in het boek van de Duitse Weer macht geen schitterende bladzij. Als SS-officier werd mijn broer medewer ker van Kaltenbrunner, heeft een tijd bij de Gestapo gezeten, kreeg tenslotte van zeer nabij te maken met de vernie tigingskampen, en zou, wanneer hij niet gesneuveld was, ongetwijfeld terecht hebben moeten staan voor een reeks misdaden tegen de mensheid". Een ogenblik werd de aandoening hem te machtig. „De bijzonderheden wil ik u bespa ren. U hebt over de concentratiekam pen gelezen. Mijn broer heeft aan die gruwelen zeer aktief meegewerkt. Dat ik niet spuw op zijn nagedachtenis, mij ne heren, vindt één oorzaak.... zon der mijn broer zou ik nooit levend uit het kamp gekomen zijn. Hij heeft er altijd nog voor kunnen zorgen, dat ik niet werd geliquideerd, terwijl ik her haaldelijk op de lijst heb gestaan. Ik weet niet of u zult kunnen begrijpen dat dit, ondanks alles, als het ware de strohalm was waaraan ik me vastklem de, waardoor ik mijn broer tenminste in één opzicht als mens kon zien". Wethouder Hakvoort veegde met de hand langs het oog. „Ik meende, mijne heren", vervolgde de burgemeester, hoewel het spreken hem zichtbaar moeite kostte, „dat met mijn broer, zijn verleden dood en be graven was. U kunt zich voorstellen hoe mijn gevoelens waren, toen ik door iemand werd opgebeld, die mij wilde spreken over mijn broer. Een ogenblik dacht ik, dat hij wellicht in leven, in Russische krijgsgevangenschap mis schien zou zijn. Maar toen ik die per soon bezocht ik vergeet het nooit, laat in de avond, wij waren alleen bleek hij alles te weten van de misda den die Paul had bedreven. Wat meer is, hij beschikte over een man die in Flossenburg getuige en medewerker was geweest, een zekere Asmuss, een sinistere figuur, mannetje uit de onder wereld, een echt type kampbeul. Hij meende dat sommige sensatiebladen on getwijfeld geïnteresseerd zouden zijn in de geschiedenis van Paul Bosanquet, de broer van de burgemeester van Terwer- ve. U weet hoe dat gaat, heren, kroke- dilletranen en bewogen ontroering en zovoort, maar inmiddels wordt vuil ge spoten. Als het geen Hollandse kranten waren, dan waren er nog wel Duitse illustraties, tuk op sensatie, die het ver haal zouden overnemen; en dan kwam het vanzelf in Holland terecht". Allen luisterden nu in uiterste span ning. „De prijs die de heer.ja, iaat ik maar open kaart spelen, de prijs die Arnold Geutjens vroeg was: mijn mede werking om hem ten eerste hier in Ter- werve tot een financieel invloedrijk man te maken, en ten tweede hem als het ware te introduceren in de leidende kringen. Hij wilde hier als geacht, ge zeten en invloedrijk burger zijn dagen slijten en in alle potjes een vinger heb ben. Tegen die prijs zou hij mij de pa pieren overhandigen, die het bewijsma teriaal vormden voor de misdaden van mijn broer. Hij zou dan nergens meer over spreken, want wanneer ik mijn deel van de overeenkomst hield, was mijn eigen status voor hem van het grootste belang en moest die onbe smet bewaard blijven". „Geld had ik niet, mijne heren. Ik zag maar één uitweg: ik gaf Arnold Geutjens een ongetwijfeld waardevolle tip met betrekking tot het Broekland. En u weet, hoe hij hiervan gebruik heeft gemaakt". De burgemeester zweeg, uitgeput. Het zweet stond op zijn voorhoofd. Maar geen van de anderen zei een; woord. Er was wat gekraak van stoe len. Men wachtte op het verlossende woord. Niemand geloofde, dat het ver haal uit was. „Voorzover u mij kent, mijne heren", ging de burgemeester na enige ogen blikken verder, „zal het u duidelijk zijn, dat het hiermee voor mij niet afgelopen maar pas begonnen was. De eerste ron de was voor Geutjens. de tweede en derde en ook de laatste ronde zouden voor mij zijn. Jk was vastbesloten, deze man te verpletteren zoals men een mug fijnknijpt". Zijn hand balde zich op de leuning. „Maar hij was een slimmerd, ik wist niet of hij soms nog iets achter de hand had gehouden. Ik moest met overleg te werk gaan. Wat mij het meest dwars zat, wat mij slapeloze nachten bezorgd heeft, mijne heren, was dat ik niet al leen gemeentebelangen had geschaad, maar tegenover u, mijn meest ver trouwde medewerkers, als huichelaar, als bedrieger had gezeten, ja verden king had gekweekt tussen mensen, waarvan ik wist dat ze onschuldig wa ren. Meermalen was ik van plan er al les maar uit te gooien en te zien wat er van kwam. Maar. ik gunde Geutjens de overwinning niet. Inspecteur Veer man weet dat ik hem opdroeg, de ante cedenten van die man na te gaan. Mijn ware beweegredenen heb ik ook hém niet verteld. Maar ik wilde geen gaatje voor hem open laten". Wethouder Hakvoort knikte. Hij be greep het wel. Degenaar zat te luiste ren als keek hij naar een spannende film. Hij was er helemaal in en knikte telkens instemmend. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5