na 7ogelbeschermers ongerust over vergiftiging tal van soorten AGENDA Een vreemd volkje, die Texelaars at Raiffeisenbank WERELDCONGRESSEN I.C.B.P. TE DE KOOG ƒ75 )ok aandacht voor behoud van de Waddenzee MID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ïste tal >tei 215 E< Wat ze aan de Oostkant van hun eiland in zee gooien halen ze er aan de Westkant weer uit. 111111111119 KOOG Sinds zondag houden eer 150 gedelegeerden uit vrijwel Europese landen, uit Noord- en Amerika, Azië, Afrika en Austra- n congres in De Koog. Het zijn le- ran de International Council for Preservation (Internationale vo- schermingsraad) die zich in de af- dagen vooral hebben beraden Jde meegebrachte rapporten die 1 allen melding maken van ont- ,de achteruitgang van vele vogel- ii als gevolg van vervuiling van ilieu en andere bedreigingen. De Ifll egeorden zijn ondergebracht in de „Juliana" en „Opduin". Vanmid- ordt het congres gesloten. i ee lij vet ereki ïaakt )en m iber wi On idag foni s ui 751 Dr. I. G. van Maasdijk schreef aanleiding van dit congres in „De ;raaf" van woensdag het volgende: een enkele uitzondering na bevat- e rapporten van de ruim honderd eg,eerden uit haast alle windstre- van de wereld een ontstellende imitgang van de meeste vogel en tengevolge van de voortschrij- e vervuiling en vergiftiging van lucht en water, verstoring door 't s toenemende toerisme, overbeja- en met name ten gevolge van een ondeskundig en ondoordacht be- van de laatste resten ongerepte jr, die de mensheid nog ovcrblij- rtegenwoordigers uit zeventien Eu- landen, waaronder dt Sowjet- vooraanstaande biologen uit d- en Zuid-Amerrka, Canada, Afri- Azië, gedelegeerden van de SCO, de Raad van Europa, het We- Natuur Fonds, de Internationale traact en tal van andere organisa- die zich met de instandhouding de natuur bezighouden, beraden deze dagen op Texel over de tek- van dringende beroepen die, op de ringen zuilen worden gedaan om te iten tot de zo hoognodige bescher- ;smaatregelen te komen, om talloze Isoonen alsnog voor uitsterven te eden Waddenzee zijn openingsrede wees dr. J. P. s, de vertegenwoordiger van het sterk van Cultuur, Recreatie en {schappelijk Werk, op de achter- ing van vele vogelsoorten in het lparadijs in de Waddenzee, dat tus- de vergaderingen in door de con- iisten bezocht zal worden. Hij wees te catastrofale gevolgen van de ver- ng van het water op de lepelaar- idereendcnkolonies, en ook op de lindering van talloze waadvogels, jaarlijks bij de tienduizenden op de in ons Waddengebied verblijven en ok broeden. drong aan op internationale sa- werking ten bate van de vogelbe- rmmg, maar stelde dat internatio- samenwerking in eigen land hoort eginnen.. Hij kondigde aan, dat de erlandse regering in het kader van door de Raad van Europa geprocla- rde Europese natuurbeschermings- nieuwe maatregelen tot bescher- van bedreigde vogelsoorten zal lardigen en dat zulks ook in Bene- lerband zal worden uitgewerkt. Hoewel hij zelf het behoud van de Waddenzee niet aanroerde, staat dit als een der punten van discussie op de agenda. Roofvogels Diep triest waren cle cijfers die door vele gedelegeerden over de achteruit gang van de roofvogelstand in vergelij king met tien jaar geleden werden ge geven. Of het nu in Amerika of in Eu ropa is, tal van deze soorten zijn reeds gedecimeerd en hier en daar zelfs ge heel verdwenen. De hoofdschuld aan deee ontwikke ling heeft zonder twijfel 't gebruik van anti-insekten bespuitingsmiddelen (pes ticiden) ten behoeve van de landbouw, waardoor de prooidieren (insekten, knaagdieren, kleine vogels en vissen) vergiftigd worden en die daardoor ook de roofvogels, die ervan leven vergif tigen. Onrustbarend is ook, dat door deze vergiftiging de eieren onvruchtbaar zijn en de normale vermeerdering van de vogelsoort achterwege blijft. Het hoge percentage vergif, dat in doodgevonden roofvogels en niet-uitge- komen eieren door de laboratoria werd geconstateerd, is verbluffend en terecht werd erop gewezen, dat de"ze giften ook de menselijke samenleving op den duur zullen beïnvloeden. Zangvogels Een van de op te stellen resoluties zal ook de oproep inhouden om minder schadelijke stoffen en in geringer con centratie bij de landbouw te gebruiken. Het vangen of schieten van zangvo gels, met het oogmerk deze te kooien of voor de consumptie te gebruiken, werd ook uitvoerig besproken. De toe zegging van de Italiaanse regering aan de Raad van Europa in juni gedaan, om de wederingevoerde zangvogelvangst alsnog af te schaffen, is nog steeds niets in vervulling gegaan, waarschijnlijk me de door herhaalde regeringswisselin gen in Rome. Er zal wederom op naleving van deze belofte worden aangedrongen. Ook in Zuid-Frankrijk tiert deze vangst nog welig. De Belgische gedelegeerde wees op de aanzienlijke inperkingen van de zangvogelvangst in zijn land en meende te kunnen verzekeren, dat deze over enige jaren geheel zal zijn afgeschaft. Interessant was het resultaat van een recent onderzoek in Zuid-Italië waarbij gebleken is, dat lijsters en spreeuwen tot nog toe met alle middelen in de olijven gaarden vervolgd, juist uiterst nuttig zijn, omdat zij hoofdzakelijk door scha delijke vliegenlarven geïnfiltreerde olij ven nuttigen. Hierover zal een brochure worden uitgegeven. Valkeniers Zwaar te verduren hadden hel de op het congres aanwezige valkeniers, om dat die voor hun sport de juist zo be dreigde havikken, sperwers en valken nodig hebben. In sommige Europese landen bestaat een uitgebreide handel in deze valkeniers-vogels, evenals in Noord-Afrika, waar deze (Europese) vo gelsoorten tijdens de overwintering ge vangen worden om naar Europa ver handeld te worden. Meer en meer gaan de gedachten dan ook uit naar het voorstel om voor alle bedreigde vogelsoorten een export-, import- en transitoverbod te doen uit vaardigen en de handel in deze soorten, dood of levend, aan speciale vergunnin gen te binden. Wederom zal er bij de regeringen op worden aangedrongen de jacht op of vangst van alle bedreigde vogelsoorten te verbieden en ook tot een overeen stemming te komen tussen wetenschap pelijke instituten (musea, universitei ten etc.) om zo min mogelijk exempla ren daarvan in de verzamelingen aan te leggen. Resumerend kan gesteld worden, dat op Texel een bijzonder wetenschappe lijk onderlegd en constructief werk wordt verricht, dat aldaar het „groot alarm" wordt geblazen en dat het te ho pen is, dat de aanbevelingen van de conferentie door alle betrokken rege ringen en instanties ter harte zullen worden genomen. Vrijdag 11 september Den Hoorn, Hoornder volksfeesten, start 9.00 uur met muziek van de to ren, verder o.a. optocht versierde wa gens, volksspelen, kinderspelen. Zaterdag 12 september Den Hoorn, Hoornder volksfeesten, start 9.00 uur niet rondgang door fan farekorps, verder kinderspelen, tob besteken en drumbandshow. Vrijdag 18 september Den Burg, R.K. kerk, 19.30 uur, H. Mis voor Gilde daarna in „Casino" lezing door mej. Fijn (oud-stewardess). Iedere dag: Tot en met 15 september in de exposi tieruimte van het raadhuis tentoon stelling van schilderijen, monoprints en tekeningen van de Texelaar Jan Bruin. Gratis toegang. Van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur (be halve zaterdags). ook goed voor uw vakantiereizen piii{iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|ii I AAN ONZE ABONNEES, DIE PER KWITANTIE BETALEN Met ingang van 't vierde kwar- §j H taal 1970 worden, wegens toenc- mende kosten, de incassokosten H verhoogd van ƒ0,40 tot ƒ0,50. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 september 1970 Geboren; Martinus Pieterjan, zv. Hui- bert de Ridder en Theodora Duinker, Mark, zv. Karei J. Heetveld en Joke Horseling; Christa, dv. Sijbrand Keij- ser en Benjamintje J. de Ridder; Edwin zv. Dinr J. Bakker en Marfgaretha E. Zijm. Ondertrouwd: Benno Eilers en Pie- ternella J. Hillen; Jacob Drijver en Ti neke A. Bakker; Jacobus H. van Beek en Dia de Veij; Jan Feenstra en Trijn tje Bijlsma; Johannes J. de Kleijn en Ilian C. Odinga. Overleden: Adriaan M. Tollenaar, oud 64 jaar, wonende te De Koog; Cornelia W. A. Teillers, wv. Bossers, oud 94 jaar, wonende te Den Burg, ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 september op om 6.11 uur en gaat onder om 19.01 uur; 16 september op om 6,16 uur en onder om 18.53 uur. Maan. 22 sept. L.K.; 30 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild II sept. 2.45 en 15.27; 12 sept. 4.34 en 17.13; 13 sept. 6.18 en 18.47; 14 sept. 7.40 en 19.59; 15 sept. 8.34 en 20.53; 16 sept. 9.34 en 21.37; 17 sept. 10.12 en 22.15; 18 sept 10.47 en 22.50; 19 sept. 11.17 en 23.23. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. NIEUWELINGEN WELKOM BIJ „MARGARETHA SINCLAIR" 'De meisjesdrumband „Margaretha Sinclair" is weer met de repetities be gonnen. Er is plaats voor diverse nieu we krachten; welkom zijn majorettes, bazuinblazers en trommelaars. Meisjes die willen meedoen kunnen zich op de zaterdagen 19 en 26 september tussen 2 en 3 uur aanmtlden in het oefenlokaal, „De Witte Burcht", Molenstraat, Den Burg. Aangenomen kunnen worden meisjes vanaf 9 jaar en van alle gezindten. Het is ook mogelijk zich telefonisch of schriftelijk op te geven bij M. Witte, Molenstraat 22, telefoon 2822; F. Jorna, Beatnxlaan 16, telefoon 3061 of M. Bakker-Smit, De Westen H 119, tele foon 2410. N.H. KERK OUDESCHILD Zondagochtend wordt in de N.H. kerk te Oudeschild een dienst gehouden die om 11 uur begint. Voorganger is de heer Joh. K. Schreuder. KAARTEN VOOR DE EUROPEESE KAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSENRIJDEN Aan de ijsclubs is door de KNZB een beperkt aantal toegangskaarten be schikbaar gesteld voor de Europese kampioenschappen voor heren te Hee renveen op 23 en 24 januari 1971. Er bestaat een mogelijkheid om kaarten bij te bestellen. Het bestuur van de ijs- club Oost laat haar leden weten dat zij zich als gegadigden kunnen opgeven, uiterlijk 19 september. Door loting zal worden bepaald aan wie de kaarten worden toegewezen. Men kan zich op geven via telefoon (02223) 414. BAZAAR VAN HERVORMDE VROUWENVERENIGING OUDESCHILD Op 6 en 7 novem ber houdt de Hervormde vrouwenver eniging van Oudeschild in het dorps- ruis 't Skiltje een bazaar. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van het kerkgebouw. Omdat de gemeente maar weinig leden telt komt voor het nood zakelijke onderhoud maar weinig geld beschikbaar. Derhalve is men aange wezen op geld uit andere activiteiten, zoals deze bazaar. Evenals de vorige keren belooft het een gezellige boel te worden waar het uitgeven van geld een zeer plezierig werkje is.... Men kan de bazaar helpen slagen door iets te maken dat verkocht kan worden of dat als prijs kan worden uitgeloofd. Na tuurlijk mag men ook kant en klare ar tikelen afstaan. Een financiële gift is uiteraard ook welkom en men kan de bazaar tenslote nog steunen door loten te kopen. Deze loten zullen binnenkort huis-aan-huis in Oudeschild worden aangeboden. Men kan dan tevens laten weten of men nog iets heeft af te staan. Artikelen worden gaarne afgehaald; het is ook mogelijk ze te bezorgen bij de Hervormde Pastorie, liefst op woens dagavond. Wie daadwerkelijk aan de organisatie en opbouw van de bazaar wil meewerken kan zich melden bij me vrouw De Vries (Herv. pastorie) of me vrouw L. Visser-Spaan, tel. (02220) 2768 In het natuuibeschermingsjaar 1970 zijn de eilandelijke Zeden en Gewoon ten uitgebreid met een merkwaardig gebruik. Proper als ze zijn dulden de Texelaars geen rommel. Omdat ze behalve proper ook „suunig" zijn geven ze die rommel niet altijd af aan de reinigingsdienst maar vertrouwen het toe aan de zee. Want de zee heeft veel gegeven, nu zal ze ook wat némen. Maar de zee neemt het niet en smijt de rommel enkele dagen later weer op het strand en de kans is groot dat dat het strand is vanTexel. Daar wordt de rommel dan weer met kostbare machines bijeengeschraapt, in enor me hoeveelheden. Je snapt niet waar al die rotzooi vandaan komt. Onnodig te zeggen dat men boven staand verhaaltje niet serieuzer moet men dan nodig is. Maar het blijft een merkwaardige situatie dat tegenover 't groeiend aantal mensen dat zich zorgen maakt over milieuvervuiling er nog massa's zijn die het daar niet zo nauw mee nemen. Op bepaalde plaatsen aan de Oostkust van ons eiland is het de 'gewoonste zaak van de wereld om het huisvuil over de dijk te zetten. Het gebeurt zo vaak dat onze fotograaf, die bovenstaande plaatjes ongemerkt maak te, niet lang hoefde te wachten. Het blijkt overigens niet algemeen bekend te zijn dat het op deze wijze lozen van vuil strafbaar is. Er zijn reeds flinke boetes gevallen, maar het schijnt wei nig te baten. Nu zal dat huisvuil van Texel de oceanen niet merkbaar vervui len, maar het getuigt toch van een mentaliteit die niet meer in deze tijd past. Met een variant op een bekende slogan zou men kunnen zeggen; reinig de wereld, maar begin bij je dorp. Vosmaer my seght, dat hy met de coets naer der steede gaet, nu iok weet datter sulcke fyne treynen sijn". „Er rijdt al in geen eeuwen meer iemand met de postkoets", vertelde de smid „Dat weet U toch wel? Of komt U nooit buiten het kasteel?" „Ach neen. zuchtte de alchimist. „Als vroolyck ende sorgheloos cnaepjen hebbe ick wel een enckele keer buytent casteel gespeelt. Doch van myn veer tiende jaer af hebbe ick my uytsluytend beesigh gehouden met de weetenschap, de vrye constenende de alchimisterye. Ernst, ende geen luym. dat was de wapenspreuck waeronder ick leefde.." (Wordt vervolgd) en de postkoets, hè?" lachte smidje Verholen. „Ja.véél sneller dan de trekcoets en de postschuyt, of hoe al dat lang- saeme tuygh oock heeten mag....", mompelde de oude baas en volkomen wezenloos wandelde hij even later weer naar het Knekelwoud terug, in gezel schap van zijn vriend smidje Verholen. En toen ze een tijdje later weer in een van de kamers van het oude kasteel za ten, trilde hij nog van de doorgestane emoties. „Nou? Hoe vond U de trein?" vroeg de smid. „Héél mooi, héél snel en héél sterk", antwoordde de oude baas bedachtzaam. „Doch gaerne sou ick begrypen, waerom is de sneltrein! Vooruit, vlug de rails af!" jubelde de smid en hij de rare alchimist mee, die zich aan hem had vastgeklampt. Nog tellen later daverde de trein het tweetal heen. Sissende rook van loeiende stoom ontsnap- de krachtige locomotief. Voor de zaten de rustige reizigers, die goed wisten dat ze op deze wijze vlug en voordelig op de plaats zouden aankomen. De alchimist begreep er kennelijk niet veel van en keek met troebele ken de wegsuizende trein na. at gaat sneller dan de trekschuit

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7