JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT HANTAGE iffeisenbank xels bedrijf in 1969770 (II) SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Jde (NDBOUW en VEETEELT rw) Oi ga met uw tijd mee-ga naar de nmb! j l£ BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 Ondor rciliiltlic >hii (.i'onin^ni jriek voor l Veekosten 8 koeien ad. ƒ125,ƒ1.000,— Veekosten schapen ad. ƒ10,— 650,— nd etka- hal, voor- com- oilet, -Ping ipka- j de s ga- grote \va- Lond- een 'egen eelte, ners, >ven- r, en neer- kun- rage. b os- zeer amer tpka- mo- d ou ting n op trale twee leer- oilet twee e. er ine n op V). c.v. Blijft meerkosten 350,350, ins vorige artikeltje over dit on- »rp deden we de toezegging dat iiden pobreren aan te geven hoe ilabiliteit van dit bedrijf zou kun- ■oiden verbeterd. we direkt zeggendat dit geen udige zaak is. Ook hier geldt 1 eensdat de beste stuurlui aan il staan. Uiteindelijk zal de boer sstie het waar moeten maken, issen kunnen we wel vaststellen, liens blijkt, dat boeren die het in igers hebben uit een bedrijf veel kunnen halen dan in een door pqestelde begroting is aangege- \iaar ook het omgekeerde geldt. nen niet voor boer geboren is men er met de beste cijfers op en een intense begeleiding van ouwvoorlichters of andere des gen toch niet. Ik heb hei vaste )uwen, dat dit laatste voor het jf in kwestie niet geldt. Diverse goede kanten Is we in het vorige artikeltje al n aangegeven zijn er van dit be ien aantal goede dingen te vertel- arbeidsorganisatie is goed. Er onverantwoord zware werktui- •entaris en ook de post loonwerk onverantwoord hoog. e veehouder weet een goed ge- te maken van de stikstof. Hij doet st om door een ruime stikstofbe lg uit de grond te halen wat er in moeten misschien opmerken, dat urne gebruik van stikstof niet vol- tot uiting komt in matige voer- i. Het lijkt ons mogelijk om bij itikstofgift en een goede methode niwvoerwinning de kosten voor voer wat te drukken. Zeker als aanmerking nemen, dat de melk- iktie aan de matige kant is. de overige kostenposten zijn zo, geen sprake is van grote fouten bedrijfsvoering. Zoals we al heb- pgemerkt is de pacht, die voor dit f moet worden opgebracht aan de :ant en het is één van de redenen, ns de vraag doet stellen hoe de iiliteit van dit bedrijf kan wor- erbeterd. Want ongeacht het feit man in kwestie pachter kan blij- op een bepaald moment gedwon- al zijn het bedrijf te kopen, we r van overtuigd, dat in de toe- de kosten voor grond en gebou- K)ger zullen worden, der zijn we van oordeel, dat een Isinkomen van zo'n ƒ15.000, „schrale" kant is en zeker in de mst hoger zal moeten worden. Hoe bereiken? Vervanging van schapen door koeien ist 18 melkkoeien en een goede ig stuks jong rundvee werden op edrijf 130 schapen en enterlingen iden. Zoals we in het eerste artikel rtelden was er nog ruimte voor 'iding van de melkveestapel. We ;n dit wel als een bijzonder voor voor dit bedrijf zien. Dit kan nl. van heel weinig Texelse bedrij- vorden gezegd. Hier uitbreiding van stalruimte ;n er op dit bedrijf 8 melkkoeien worden gehouden. We zijn van )g, dat dit in de omstandigheden, waarin dit bedrijf verkeert zeker een verbetering van de rentabiliteit zal be werken. Weliswaar is de melkproduktie niet hoog, maar ook de uitkomsten van de schapenhouderij zijn maar zeer ma tig- In het volgende is geprobeerd aan te geven welke financiële gevolgen voor dit bedrijf heeft als er een aantal scha pen wordt vervangen door het melk vee. Schapen - koeien Wat de voederbehoefte betreft kun nen we 8 schapen gelijk stellen met één melkkoe. Er van uitgaande, dat de jongveebezetting ook bij een uitbrei ding van het aantal melkkoeien nog voldoende is voor de normale vervan ging van de uitstoot van het melkvee zal 't aantal schapen, door de uitbrei ding van het melkvee met 8 stuks, moe ten worden verminderd. Er blijven dan 65 schapen over. Het gaat er nu om de baten en kos ten van 8 melkkoeien en 65 schapen te gen elkaar te stellen. Daarbij nemen we zowel voor de melkkoeien als de scha pen baten en kosten van dit moment als uitgangspunt. We nemen daarbij dus aan, dat het gras, dat nu gebruikt wordt voor beweiding en ruwvoerwinning van 65 schapen voldoende is voor het wei den en het winnen van ruwvoer voor 8 melkkoeien. Waarbij we wel in aanmer king moeten nemen, dat voor de melk koeien een groter deel van het gras be stemd moet worden voor hooi en kuil- gras. Volgens onze berekening zou tegen over een hoeveelheid van 6 ton hooi voor schapen een hoeveelheid van 12 ton hooi en 12 ton voordroogkuilgras voor de 8 melkkoeien staan. Als „nieu we" kosten krijgen we dus 't loonwerk voor het winnen van 6 ton hooi en 12 ton kuilgras. De kosten hiervan zullen voor het persen van hooi ƒ130,en het winnen van 12 ton kuilgras 300, zijn. De uitgaven voor aankoop krachtvoer zijn op dit moment voor de schapen 28,per schaap en het rundvee plm. ƒ400,per melkkoe. Door het oprui men van 65 schapen krijgen we een be- sparinug van 65 x ƒ28,en door de uitbreiding van de melkveestapel een verzwaring van de kosten van 8 x ƒ400,—. Een andere post, die door de wijzi ging van het aantal koeien en schapen verandert is die van de zgn. veekosten (K.I., Fokvereniging, dierenarts). Door het opruimen van de schapen krijgen we een besparing van de kosten voor gezondheidszorg van 65 x ƒ10,ter wijl de kosten bij het rundvee stijgen met een bedrag van 8 x ƒ125, Wat de baten betreft krijgen we bij de schapen een vermindering van 65 x ƒ120,en bij de koeien een stijging aan melkgeld van 8 x ƒ1.700,Zoals gezegd hebben we wat kosten en baten betreft de gegevens van de tegenwoor dige toestand gebruikt. Hoe de rekening er uit ziet Wat de opbrengsten betreft is het als volgt Meeropbrengst: 8 x ƒ1.700, melkgeld ƒ13.600, Minderopbrengst: 65 x ƒ120, (afzet schapen 7.800, Totaal van de meerkosten ƒ2.160, De meeropbrengsten waren ƒ5.800, De meerkosten zijn ƒ2.160, Voordelig verschil ƒ3.640,— Het lijkt ons niet onmogelijk, dat het voordelige verschil nog iets moet wor den verminderd met een stijging van de kosten voor waterverbruik, elektrici teit en eventueel andere algemene kos ten. We menen echter wel te mogen stellen, dat in een geval, waarin baten en kosten van de koeien en schapen liggen als op dit bedrijf een vervanging van 65 schapen door 8 melkkoeien van het arbeidsinkomen van in ieder geval ƒ3.000,zal opleveren. Met nadruk willen we nog eens stel len, dat in gevallen, waarin de stal ruimte moet worden uitgebreid als het aantal melkkoeien groter wordt, de kaarten weer anders komen te liggen. Of een uitbreiding van het aantal melkkoeien van 18 stuks naar 26 stuks met een vermindering van het aantal schapen van 130 naar 65 stuks van de veeh luder een veel grotere arbeidspres tatie nst is voor ons een vraag, die we graag aan geïnteresseerde lezers over laten. ook goed voor uw vakantiereizen Blijft aan meeropbrengst 5.800, Wat de kosten betreft is het als volgt Meerkosten voederwinning Kosten krachtvoer 8 koeien ƒ3.200,— Minderkosten krachtvoer 65 schapen ƒ1.820, 430,— 1.380,— 11.380, Blijft meerkosten FEUILLETON door TOM LODEWIJK De burgemeester zat daar met de Tgesloten. ft lijkt mij beter", zei hij, „wan de heren hierover beraadslagen er niet bij ben. Wethouder Buis- u bent loco-burgemeester, nog i, u maakt de dienst uit. Behandelt te zaak naar uw beste weten, en uw geweten, ik leg me bij voor- '»ij de beslissing neer", beslising kunnen wij niet ne- zei Buisman, „we kunnen alleen besluiten of we deze zaak, om het eens rond te zeggen, in het alge- belang in de doofpot stoppen, en aan de zaken gewoon door, of dat nzer meent dat deze zaak publiek worden, hoe dan ook, en dan ligt slissing aan u". zag de andere heren het hoofd den, niemand had behoefte, /er op in te gaan. n wil ik", zei Buisman, „toch nog het woord geven, als ik dan toch optreedt als loco-burgemeester, tepeoteur Veerman, die, naar ik over deze zaak nog enkele inte- 'te inlichtingen heeft te geven", nnan stond op en drukte op de met het bordje „Bode". Enkele likken later keek bode Kater om ek. iter" vroeg Enno, „wil je zo lelijk zijn die meneer die op me wachten te vragen, of hij je even tffertje wil meegeven?" HOOFDSTUK XIII De ontknoping Er was een onmerkbare verandering gekomen in de sfeer van de bijeenkom sten in het raadhuis. Voorheen had bur gemeester Bosanquet volkomen gedo mineerd. Ieder hing aan zijn lippen. Toen hij tenslotte zweeg, was iedereen onder de indruk. Maar nu leek het of •hij volkomen leeg was, en als bij af spraak wendden allen zich naar de man, die in dit gezelschap altijd het best geweten had wat hij wilde, wet houder Job Buisman, nog steeds funge rend als loco-burgemeester. En toen Buisman zo volkomen onver wacht het woord gaf aan inspecteur Veerman, was er niemand die daarte gen zijn stem verhief, al vroeg ieder zich af wat Veerman te zeggen kon hebben en of hij wel het recht had hier iets in 't midden te brengen. Buisman ■wist wel wat hij deed Enno wachtte tot Kater het koffertje bij de deur had neergezet. „Meneer de loco-burgemeester", allen keken enigszins verwonderd bij deze officiële aanspraak, „inderdaad heb ik nog een en ander toe te voegen, op grond van het door mij verrichte poli tionele onderzoek, aan de uiteenzetting die burgemeester Bosanquet zoéven heeft gegeven". De burgemeester ging verzitten. Hij zag er moe, betrokken uit. Maar zijn ogen waren strak en met een vreemde schittering op inspecteur Veerman ge richt. „Op verschillende zaken behoef ik hier niet meer in te gaan, die heeft de burgemeester al voldoende belicht. Op de chantage door wijlen de heer Geut- jens, de moord op Asmuss die inder daad door Serrano is geworgd, op het feit dat Serrano niet was die hij voor gaf te zijn. Dit klopt allemaal." „De burgemeester droeg mij op, een onderzoek in te stellen naar de antece denten van de heer Geut j ens. Ik was zelf al bij de heer Geutjens geweest met de vraag, of hij Asmuss kende. Hij zei van niet en deed terstond zijn be klag bij de burgemeester. De burge meester gaf mij een berisping, ik moest de heer Geutjens niet antagoniseren". „Wat onder die omstandigheden be grijpelijk was", eei wethouder Hakvoort gestreng. Hij vond het maar zo-zo, dat die jongeman van de politie hier het woord zat te voeren. „Inderdaad", zei Enno en glimlachte duister. „Niet alleen, mijne heren, twijfelde ik aan de zelfmoord van Asmuss, maar ik heb ook niet voetstoots aangenomen dat de heer Geutjens verongelukt was. Ik heb door een deskundige een bijzon der grondig onderzoek laten instellen. Daarbij bleek dat de benzineleiding van de auto was losgeraakt, zodat er een plas benzine onder de auto lag en zelfs deels daarin. Wat mij bijzonder verras te was, dat nog kon worden vastgesteld, dat de lichtschakelaar was ingedrukt. Op het moment dat de auto tegen de boom reed, moest de bestuurder zonder licht hebben gereden. Iedere auto die tegen een boom rijdt, vliegt nog niet direkt in brand. Wanneer iemand ech ter een auto tegen een boom rijdt om die daarna in brand te steken, zal hij dat bij voorkeur niet doen terwijl de schijnwerpers branden. Dat is in alle opzichten een werk der duisternis. Dit alles leidde mij tot de gedachte, dat het wel eens mogelijk zou zijn geweest dat de auto niet werd bestuurd door Geut jens, maar door een ander, dat Geut jens er naast zat en wellicht al dood was". Er ging een geruis door de vergade ring. De burgemeester zat onbeweeg lijk. „Het spreekt vanzelf dat ik na dit. ongeluk, zullen we het maar noemen, een bezoek bracht aan het huis van Geutjens. Zulks in overleg met de offi cier, wie ik mijn vermoedens had me degedeeld en die meende dat een on derzoek gewenst was. Ik heb het huis onderzocht en stuitte op een geheime safe, achter een schilderij verborgen. Ik had de sleutels van de heer Geutjens, die zaten nog in zijn zak en waren in tact gebleven. Er was geen sleutel bij die op die safe paste, wat mij heel wonderlijk leek. Uiteindelijk heb ik die sleutel toch gevondenhij zag de burgemeester een ogenblik verrast op kijken, „namelijk in de Singelgracht bij de brug, die ik heb laten afdreggen". Hij zag de dirkteur van gemeente werken recht gaan zitten. „Het waren uw mannetjes niet, meneer Degenaar, het waren rijksrechercheurs". „We hebben de safe opengemaakt en we vonden die leeg. Dat was te ver wachten. De man die de sleutel had, haalde de papieren er uit. Het was na melijk niet Asmuss. die papieren ach tergehouden had, maar Geutjens. Die wilde nog wel een stok achter de deur hebben. De man die de papieren er uit haalde is nu dood.Jimmy Serrano. Ik zag hem de woning van Geutjens verlaten en de sleutel in de Singel gooien. Ik dacht niet dat we die ooit nog terug zouden vinden, maar er lagen heel veel dorre bladeren in het water en daardoor is hij niet in de modder gezakt. Dat was het geluk, maar geluk moet men hebben". Hij keek de verwonderde gezichten rond. Het gezicht van Marijnis was vol komen blanco, Hakvoort fronste zwaar, trachtte het te begrijpen. Buisman was grimmig-ernstig, direkteur Dege naar plukte nerveus aan zijn nagels. Alleen de burgemeester zat roerloos, als ging hem de zaak niet aan. „Om een lang verhaal kort te maken, mijne heren", zei Enno, „beter dan dat ik u de samenhang van alles kan ver tellen, zal ik u een paar geluidsbanden laten horen". Nu ontwaakte ook de burgemeester uit zijn lethargie. „U moet namelijk weten dat Geut jens, die in alle opzichten een slimme vos was en geen mens vertrouwde, die zelf ook helemaal niet te vertrouwen was en in de oorlog een zo dubbelzinni ge rol gespeeld heeft dat, als er maar genoeg bewijzen waren, hij levenslang zou gekregen hebben. dat Geutjens de gewoonte had, belangrijke gesprek ken op geluidsbanden vast te leggen. Om nieuwsgierigen te misleiden, en ook niet de indruk te geven dat er iets bij zonders met die banden aan de hand was, had hij ze gewoon op een rijtje onder zijn recorder staan. De eerste helft van de band bevatte de opnam'e die ook op het etiket stondopna men van bekende orkesten, operettes enz. Maar het laatste deel van de band werd gereserveerd voor belangrijker opnamen. Ik wil u zo'n opname laten horen, ik geloof dat ze voor zichzelf spreekt". (wordt vervolgd) nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. 79. „As je me nou!!" zei smidje Ver holen uit de grond van zijn hart. „Heeft Uw vader U dan nooit verteld, dat er treinen liepen? Die bestaan toch al meer dan honderd jaar!" „Myn goede vaeder cwam oock nooyt buytent hus", antwoordde de alchimist. „Oock hy wydde gans syn leeven aen de alchemische conste vant goutmae- cken, just soo als al myn grootvaeders het oock altydt hadden gedaen tot de oudste tyden toe. Ick ben de alder- laetste uyt myn geslaght ende als ick de steen der wysen ent gout niet en vind. „Schei er maar mee uit", zei de smid nu meedogenloos. „U verknoeit Uw tijd. U zult het goud nóóit vinden. U heeft nu zelf gezien hoe knap de mensen al zijn. ze hebben treinen, auto's, tele visietoestellen, radio's, telefoons, atoom bommen en vliegmachines en tóek „Wèt!?" kreet de alchimist ongelovig. „De vliegmaesjiene? Wildet ghy bewee- ren, datter oock al snaecken syn, die vliegen kunnen!" Dat doet my toch werkelyck leedt, want siet.oock ick werekte aen deese uytvindighe!" De oude baas opende een kist, rom melde daar wat in rond en haalde er toen een raar toestelletje uit, dat van klappende namaakvleugels was voor zien „Aerdigh bedacht, hè?" zei de al chimist en liet de vleugeltjes klapenp. „Ick heb de vooghels in hun vlucht be- (Wordt vervolgd) studeerd ende hebbe sóó wel most cunnen!" De smid lachte zich een aap en zei: „Maar mijn lieve, goeie man! De men sen zijn al vél verder! Ze hebben reuze straaljagers, waar wel honderd mensen in kunnen en waarvan de vleugels bij het vliegen gewoon stilstaan!" Ontdaan klemde de oude geleerde zich vast aan de smid en \Toeg sme kend: „O, segh my toch, myn vriend! Verdoe ick dan voor nicks al myn cost- baere tydt met deese waerdeloose sae- cken? Èn wat seide ghy daer stracks? Sal ick de conste van het goufcmaecken dan nóóyt en vinden!?"

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5