VOGELS hoelang nog oof vogels "n het kind de an ekening wel en wee larmerende berichten tal van landen SAUNABAD TEXEL door Andri J. Binsbergen Stootvogels n :kw|G: WIE VOOR HET EERST EEN SAUNABAD NEEMT EEFT ER MEESTAL SPIJT VAN dat hij er niet véél eerder aan be gonnen is. Want saunabaders le ven intenser, gezonder. Voor hen s de sauna een onmisbare wcke- ijkse of veertiendaagse door- smeerbeurt. auw een keer proberen. Maak *en afspraak. Keesomlaan 43 (zijweg 8) °en Burg, tel. (02220) 2403 (foto's Nol Binsbergen f) vraag naar opgezette roofvogels en uilen is groot. Uitgaande van de ge dachte, dat de benaming „roofvogel" een nadeel is, is in ons land gepleit voor het invoeren van een wat mildere be titeling. Dat is dan na lang wikken en wegen „stootvogel" geworden; „grijp vogel" was een germanisme, „prooi- vogel" een anglicisme en verder viel er niet veel te verzinnen. Maar of de naam er zoveel toe zal doen, betwijfel ik. Er zal mijns inziens toch vooral wat meer voorlichting moeten worden ge toond. In deze sublieme film passeren de meeste van de Europese roofvogels en uilen de revue. De berichten zijn ook hier niet altijd even plezierig. Zo geven over de nuttige rol die de haak- snavels in de natuur vervullen. En is dat nut niet altijd direkt aan te tonen als een havik zich specialiseert op makkelijk te grijpen fazantekuikens in een kwekerij bijv. dan zal men be grip moeten hebben voor de natuur van het beest en erkenning van zijn recht op leven. In veel gevallen kan de scha de door speciale voorzieningen be perkt worden. Vaak trouwens wordt de schade sterk overdreven en is het nut zelfs relatief groter. Selectief roven Ik heb zelf eens gezien hoe selectief een havik „rooft" (gek eigenlijk, van mensen noemen we het jagen!). Eén van de weinige valkeniers die Neder land nog heeft, had me uitgenodigd voor een jachtpartij met een havik op de Strabrechtse hei in Noord-Brabant. Moeten vogels, vissen en planten sterven door ons toedoen? Gaan wij door onze wereld te verpesten?Laten wij ons restje kostelijke natuur toch beschermen. Nü kan het nog... U7n Hoe lang nog? Schieten uit haat en hebzucht Door de Royal Society for the Protec tion of Birds, de Britse vereniging tot Bescherming van Vogels een bijzon der aktieve vereniging, die een eigen filmploeg voor vogelfilms heeft werd op het CIPO-congres, evenals trouwens op het in Den Haag gehouden Internationale Ornithologische Congres de film „The Winged Aristocrats" ver worden er beelden getoond van het eiland Malta, waar in de trektijd ge schoten wordt op elke vogel die het eiland passeert, en daaronder zijn heel wat roofvogels. De Maltese afgevaar digde, de heer Sultana, heeft daarover uitvoerig rapport uitgebracht en vroeg de andere landen steunt in de vorm van brieven aan de regering van Malta. Het grootste probleem daar is echter dat je met de wet alleen niets begint; zoals overal zal getracht moeten worden de mensen meer begrip voor de natuur bij te brengen. Op het congres is een aan de Maltese regering gerichte resolutie opgesteld. Ook in ons eigen land is er bepaald nog geen algemene waardering voor de roofvogels. Van de verdwenen haviken zijn er heel wat geschoten, in veel ge vallen op het nest. Ook worden er nog altijd wel roofvogels geschoten of ge klemd om te worden opgezet, want de 0 Grauwe kiekendief bezig met het aanslepen van nestmateriaal ons eigen land broeden al lang geen slechtvalken meer, maar is de havik in 10 jaar van 100 a 150 tot plm. 20 paar verminderd Over vele andere soorten er zijn gelukkig uitzonde ringen, maar daarover straks kun nen even ongustige berichten gegeven worden. Onvruchtbaar De sterfte van roofvogels is niet altijd direkt waar te nemen. Sommige vogels sterven inderdaad door direkte vergif tiging, andere echter brengen vrijwel geen jongen meer voort, omdat hun eieren onvruchtbaar zijn of door een dunne schaal breken. Dit is vooral bij de slechtvalk het geval. Zo brachten 10 paren Canadese slechtvalken met el kaar slechts 10 jongen groot; in Dene marken heeft het laatste overgebleven paar al sinds 5 jaar geen jongen groot gebracht, maar dat was niet alleen door vergiften. In West-Duitsland was het broedresultaat met 2,5 jong per nest dan nog gunstig te noemen (het aantal eieren per nest was gemiddeld 3,4). Het feit, dat de slechtvalken in het hoge, ontoegankelijke en daarom ook vrijwel onbewoonde hoge noorden van Noord-Amerika als gevolg van door de mens geproduceerde vergiften uitster ven, bewijst al dat het hier om een bij zonder ernstige zaak gaat, die interna tionaal geregeld moet worden. Immers de persistente landbouwvergiften (ge chloreerde koolwaterstoffen) en z.g. PCB's (afvalstoffen van de plasticver- werkende industrie) verplaatsen zich door de atmosfeer naar de verste uit hoeken van onze aarde of worden tij dens de trek door de vogels opgedaan. ude room lobiel ren rij wii )p hel wereldcongres van de Inter- ionalc Raad voor Vogelbescherming PO), dat begin september op Texel rd gehouden, was één van de be- grijks^e punten, die de deelnemers 32 landen met elkaar bespraken de stbarende achteruitgang van de fvogels. Deze besprekingen mond- uit in een aantal resoluties waarin bij de regeringen op wordt aange togen alle roofvogels en uilen be- ienning te verlenen. )e berichten uit de meeste landen ronduit alarmerend. Vooral de ihtvalk is overal sterk achteruitge in en in sommige landen als broed- ;els zelfs al verdwenen. Zo broeden in Finland nu nog zo'n 10 paar, ter- 1 er zo'n 300 geweest zijn. In Ier- d is het aantal van 1954 tot 1970 160 tot 14 teruggelopen. De Noord- erikaanse ondersoort staat zelfs op sterven; op Groenland broeden nog hts 2 paar; in Canada plm. 30 paar in de V.S. nog slechts enkele. In Een hond liep met de opdracht de ko nijntjes op te sporen voor ons uit, maar de knagers waren de havik steeds te vlug af, totdat eindelijk na een snelle rush een slachtoffer viel. Toen we het dier bekeken, stelden we vast dat één van de achterpoten verminkt was; waarschijnlijk gebroken en niet goed geheeld. Bij onderzoekingen in Duits land zag men dat een slechtvalk uit een vlucht duiven altijd de afwijkingen pakte; bijv. een witte duif uit een vlucht grijze. Het is eigenlijk een logi sche zaak dat een roofdier juist die dieren pakt, die iets mankeren; wat het slechtst vooruitkomt wordt het eerst gegrepen. Zieke dieren worden opge ruimd, waardoor voorkomen wordt dat andere dieren worden besmet In Amerika heeft men om het gunstig ef fect van de aanwezigheid van roof dieren aan te tonen een vergelijkend onderzoek verricht op twee eilandjes, die wat fauna betreft sterk met elkaar overeen kwamen. Op het ene eiland werden alle predatoren verwijderd, op het andere eiland bleef alles bij het oude. Na verloop van tijd nam het aan tal 'hoenderachtigen op het roofdierloze eiland inderdaad toe, maar na verloop van enkele jaren was de stand er dui delijk minder dan op het eiland waar de oorspronkelijke toestand nog heer ste. Op het Internationale Ornitholo gische Congres gaf een Russische afge vaardigde een verslag van onderzoe kingen, die men in de omgeving van Moskou had gehouden aangaande de invloed van roofvogels op de stand van hoenderachtigen. In de eerste plaats bleek, dat van de 6 soorten roofvogels er eigenlijk maar 1 was die zich met hoenderachtigen voedde, n.l. de havik, terwijl de buizerd zich alleen aan dit jachtwild „vergreep" als zijn gebruike lijke voedsel knaagdieren onvol doende beschikbaar was. De uiteinde lijke conclusie was dat de invloed van de roofvogels op de hoenders geen on gelimiteerde vervolging rechtvaardigde en het uiteindelijke gevolg was, dat de Russische regering de beschermings maatregelen uitbreidde. Valkeniers Een ander gevaar voor de roofvogels schuilt in de groeiende belangstelling voor de valkerij. Was dit vroeger een sport van de happy few, nu dreigt het in sommige landen een sport voor ieder een te worden. In ons land worden er alleen vergunningen voor het jaren met haviken en (maar uitermate beperkt) slechtvalken gegeven aan leden van het Valkeniersverbond „Adriaan Mollen", en om daar lid van te worden is geen eenvoudige zaak. De haviken kan men nog betrekken uit West-Duitsland, waar deze soort in een aantal staten nog niet beschermd is (een totale bescherming komt er waarschijnlijk wel binnen afzienbare tijd). Bij onze oosterburen zijn heel wat meer valkeniers dan in ons land, waar er niet meer dan een twintigtal zijn. De sterk groeiende belangstelling stelt de Duitse vogelbeschermers voor de nodige problemen. Al herhaalde malen zijn Duitse z.g. „valkeniers" gegrepen wegens het uithalen van slechtvalken horsten in Italië, Zweden, West-Duits land zelf en ook (éénmaal) in Denemar ken. De boetes waren in de meeste ge vallen niet mals; zo werd in 1969 een man, die twee jonge slechtvalken uit het laatste nest in het Weserbergland had geroofd, veroordeeld tot DM 2000,- boete en 8 maanden gevangenis. In Zweden en Denemarken is men over gegaan tot het dag en nacht bewaken van een aantal horsten. Desondanks werd er toch nog een bewaakt nest in Zweden geplunderd. Omdat de door de valkeniers gebruikte roofvogels aan de natuur worden onttrokken en zich niet voortplanten, moet ook de valkerij als een bedreiging worden gezien. Volledig beschermd In ons land zijn alle soorten stoot vogels en uilen volledig beschermd. Desondanks nemen vele soorten sterk in aantal af. Enkele van de oorzaken heb ik al genoemd: direkte vervolging door de mens, in eigen land en in het buitenland, en vergiften. Na het verbod van het gebruik van enkele van de ge vaarlijkste middelen aldrin, dieldrin en heptachloor-epoxide als zaaizaad ontsmettingsmiddel, is de situatie wel iets verbeterd, m.n. voor de buizerd, maar het aantal dat jaarlijks het lood je legt is nog steeds enorm. Dat kan o.a. afgelezen worden aan het aantal dat door preparateurs wordt opgezet. Zo werden er door de „erkende" prepara teurs (d.w.z. zij die de vereiste vergun ning hebben) vorig jaar enige honder den buizerds opgezet. Vele daarvan zijn inderdaad vergiftigd een buizerd eet veel aas en daardoor veel vergiftig de duiven en andere dieren maar ook door hoogspanningsdraden en in het verkeer vallen veel slachtoffers. Optimisme in Engeland De berichten uit Engeland waren in het algemeen wat optimistischer, hoe wel daar de slechtvalk bijv. ook gede cimeerd is. Aan de andere kant echter heeft men er de visarend als broedvo- gel terug gekregen en neemt de stand daarvan, evenals van de steenarend, toe. De steenarend voedt zich in Schot land vooral met dode schapen en lam meren. In de eerste plaats heerste er er bij de Schotten de misvatting dat ze zich aan levend wolvee vergrepen wat niet waar is gebleken maar in de tweede plaats werden de arenden vergiftigd door een vergif tegen scha penparasieten. Door een ban op deze zg. „sheep dips" en door het kweken van meer begrip voor de positie van de roofvogels, is fnen er in geslaagd een goede stand van de steenarend in Schotland te handhaven; er broedt nu zelfs een paar in het Lake district in Engeland. Hieruit blijkt dat er met goede beschermingsmaatregelen en in sommige gevallen bewaking veel be reikt kan worden. Aan de hand van de op hfet CIPO- congres verstrekte gegevens zou ik wel een hele krant over roofvogelbescher ming alleen kunnen volschrijven. Ik hoop echter met dit korte stukje wat inzicht in de problematiek te hebben gegeven. Succes voor Texel Het CIPO-congres is voor Texel on getwijfeld belangrijk geweest. De 140 deelnemers, die overal vandaan kwa men hebben op twee halve-dagexcur- sies met de vogelrijkdom van het ei land kunnen kennis maken. Op 2 sep tember zijn er ook nog drie bussen met totaal 120 deelnemers van het Haag se Ornithologische (Wereld)Congeres geweest. Er was dus heel wat belang stelling voor Texel en veel deelnemers verzekerden mij dat het zeker niet hun laatste bezoek aan het vogeleiland zou zijn. 0 Sperwer met jongen

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7