H23CZI AGEND Vervolg raadsvergadering Texelse jeugd moet meer damsport gaan bedrijven VERVOLG VAN PAG. 1 De heer P. C. Witte zal grond moeten kopen Textielhuis ZEGEL ijke Aandacht voor homofil :i) *Lr '0 t zo L( (Vervolg van pagina 1) Van belang is verder dat de eigenaar van het terrein waarop zich de camping Loodsmansduin en Kogerstrand bevin den (Staatsbosbeheer) zich verzet tegen permanente zomerhuisjes omdat de vastlegging van de duinen en het on derhoud van het terrein erdoor wordt bemoeilijkt. Dus zelfs als de gemeente permanente tenthuisjes zou toestaan dan nog zou de Recreatiestichting daar mee niet akkoord kunnen gaan. Op het terrein Maas ligt de situatie anders. Dit terrein heeft de bestemming „Recrea tieve doeleinden B" wat betekent dat er tenthuisjes en centrale gebouwen mogen staan; het is mogelijk dat deze bestemming wordt gewijzigd als het be stemmingsplan landelijk gebied ter dis cussie komt. Op het terrein Maas zul len dan ook kamphuisjes geplaatst mo gen worden zodat een geleidelijke om schakeling naar kamphuisjesterrein mogelijk wordt, maar het wordt onjuist geacht hierop nu vooruit te lopen. Sa nering van het terrein zal planmatig moeten gebeuren en de huisjes die tot kamphuisjes zullen worden gepromo veerd zullen aan de eisen voor kamp huisjes moeten voldoen. Als het zover komt is dat nog geen oplossing voor de terreinen van de Recreatiestichting. De recreatiestichting zal met Staatsbosbe heer tot overeenstemming moeten zien te komen B. en W. geloven niet dat de Staat alsnog met permanente huisjes akkoord zal gaan zodat het er wel op neer zal komen dat de tenthuisjes op Loodsmansduin en Kogerstrand ge handhaafd zullen blijven, dus ook de plicht om ze na elk seizoen af te bre ken. Een verband met de opheffing van het verbod tot het laten staan van sta-caravans zien B. en W. niet omdat op dat punt het bestemmingsplan niet in het geding was. De opheffing van het verbod kon geschieden zonder wij ziging van het bestemmingsplan. Verschil Dat laatste was voor de heer West dorp niet duidelijk, zo liet deze in de raadsvergadering blijken. „Wat is het verschil tussen een caravan en een tenthuisje?" De heer Westdorp wees erop dat de oorspronkelijke tenthuisjes, zoals de naam al zegt, van zeer lichte constructie waren en met een linnen dak waren uitgerust. Ze waren onge schikt om 's winters te blijven staan. De tegenwoordige tenthuisjes zijn veel degelijker en kunnen best in tact blij ven. Zo hecht zijn de tenthuisjes met hun vaak dubbele wanden, zware hou ten vloer e.d. dat afbreken meestal met schade gepaard gaat. Juist het afbre ken levert ook risico's op voor het ter rein. Er blijft een kale plek over waar de wind vat op kan krijgen zodat stuif- gaten ontstaan. Hij wilde graag een uit spraak van de raad hebben over het la ten staan van deze huisjes. De heer C. Koorn was het met hem eens. Hij had gezien dat van de 40 huisjes op „Koger strand" er 26 waren afgebroken. De huisjes die blijven staan zijn gebouwd volgens gemeentelijke eisen en afge stemd op de winterperiode De 28 me rendeels houten toiletgebouwen roepen geen problemen op; waarom zou een tenthuisje dat wel doen? De heer C. Koorn deed het voorstel om de (goede) huisjes die in de afgelopen drie jaar zijn gebouwd te laten staan. Ze mogen uiteraard niet worden bewoond in de winterperiode en om dat te bereiken zouden ramen en delren dichtgetim merd kunnen worden. Mr. Sprenger: Het verschil tussen een caravan en een tenthuisje is dat een tenthuisje een bouwsel is dat moet voldoen aan de eisen van een bestem mingsplan. Een caravan is dat niet en valt onder de seizoenwoonverblijven- verordening. Die verordening kan ge wijzigd worden; bij een bestemmings plan is dat minder eenvoudig. Daar dient men zich aan te houden. Iemand die zijn tenthuisje verbetert zodat het zou kunnen blijven staan, weet dat het desondanks een tenthuisje blijft dat dus moet worden afgebroken. Anders moet hij een kamphuisje bouwen. Mr. Sprenger voelde niets voor een tus senvorm (tenthuisjes zonder afbreek- plicht). Wie het naar vindt dat bij het afbreken schade ontstaat moet maar vragen of hij een kamphuisje mag bouwen of zijn tenthuisje tot kamp huisje mag maken. Uit het bestem mingsplan blijkt dan wel of dat mag of niet. Dat toiletgebouwen wel perma nent zijn is in overeenstemming met het bestemmingsplan want dat is daarin duidelijk bepaald. B. en W. voelen wel voor een overgangsregeling die erin voorziet dat van een tenthuisje binnen zekere tijd een kamphuisje wordt ge maakt. Daarbij legde de heer Westdorp zich neer na enige discussie, die geen verde re gezichtspunten opleverde. Mej. Luijsterburg informeerde of de heer P Maas al is benaderd over de beplanting van zijn terein. Door het ontbreken van beplanting springt zijn huisjesterrein nogal in het oog want aan het landschapsbeeld geen goed doet. De voorzitter zei dat de zaak is gere geld. Als niet aan de beplantingsvoor schriften wordt voldaan zullen sanc ties volgen. College van Bijstand De raad koos een nieuw college van Bijstand. Zoals bekend heeft dit college een belangrijke invloed bij het behan delen van verzoeken van steun inge volge de algemene bijstandwet. In over eenstemming met de aanbeveling wer den mevrouw M. H. Eelman-Hoogen- bosch; mej. A. G. Luijsterburg, mevr. J. Koning-Bruin en de heren F. Stan daart, P. Smit, J. J. Westdorp en J. Trap herkozen. Geruime tijd werd gediscussieerd over het voorstel van PAKT-zijde om ook de vakcentrales in het college te vertegenwoordigen. Als argument daar voor voerde de heer Westdorp aan dat het juist de loontrekkenden zijn die veelal een beroep moeten doen op de Bijstandwet. Het is al de taak van de vakcentrales om hun stoffelijke belan gen zo goed mogelijk te verdedigen en een vertegenwoordiging het college van Bijstand is daarmee dus wel te rij men. Het PAKT zei al tevreden te zijn met één vertegenwoordiger namens de drie vakcentrales. Westdorp verzocht B. en W. dit agendapunt aan te houden en met een voordracht te komen waarin ook een vakcentrale-candidaat zou worden genoemd. De heer P. Smit was het daarmee eens. Ook de heer J. Zui- de wind (VVD) steunde het voorstel van Westdorp („de uitersten raken el kaar") maar hij zou dan ook willen dat de werkgevers in het college ver tegenwoordigd zouden worden. Mevr. Koning-Bruin voerde nog het argument aan dat in vergaderingen van vak verenigingen vaak vragen worden ge steld met betrekking tot de bijstand wet. Bij een vertegenwoordiger in het college zou men uit de eerste hand geïnformeerd kunnen worden, vooral over de telkens wisselende normen met betrekking tot bijstandsuitkeringen. Mej. Luijsterburg had gemerkt dat volgens de voordracht helemaal geen vertegenwoordigers van Den Hoorn of omgeving in het college zullen komen, maar wel liefst drie uit De Koog. Ze vroeg of ook Den Hoorn vertegen woordigd zou kunnen worden. Mr. Sprenger voelde er echter niets voor om de benoeming aan te houden. Wilde Texel niet enige tijd zonder col lege van bijstand komen te zitten dan zou de benoeming nu wel moeten door gaan maar B. en W. zijn bereid na te gaan of zij naderhand met met voor stellen tot uitbreiding van het college kunnen komen in de door de raadsleden gewenste zin. Mr. Sprenger toonde zich wel beducht voor de konsekwen- ties als men begint met het doen ver tegenwoordigen van bepaalde belangen groeperingen. De heer Daalder zag zo'n konsekwentie al in de vorm van het voorstel van de heer Zuidewind om ook de werkgevers te vertegenwoordi gen. Wethouder Joustra vond het geen argument dat door inwilliging van de wensen van het PAKT betere informa tie van de vakbonden mogelijk wordt. „Alle informaties zijn te krijgen bij de sociale dienst". Mej. Luijsterburg vond het niet zo belangrijk welke groeperingen wel en niet in het college zijn vertegenwoor digd. „Het gaat erom dat een goed team ontstaat". Na al deze bezwaren con stateerde mevrouw Koning-Bruin; „Het lijkt wel of ze bang zijn voor de vak vereniging!" Slechte stemming Veel tijd ging zitten in de (herbenoe ming van diverse commissies. Niet alle raadsleden hadden de stemkunde vol doende onder de knie, wat bleek uit vergissingen en de daaruit ontstane verwarring. Maar tenslotte was 't moei zame karwei toch rond en was gehan deld volgens de eerder door ons gepu bliceerde voordrachten en aanbevelin gen. Bij de benoeming van de woon ruimteadviescommissie stelde de heer Zuidewind een nieuwe candidaat voor in de vacature van de heer C. P. Kars- mana Dat moest makelaar P. C. Brand- sen uit Den Burg worden. Er werden inderdaad drie stemmen op hem uitge brachte, hoewel een der raadsleden „Brandsma" op zijn briefje had geschre ven. Op een vraag van de heer Zuide wind deelde de voorzitter met betrek king tot de hoedanigheid van de leden van deze commissie mee dat het gaat om huiseigenaren, hypotheekhouders en om mensen die krachtens ervaring en sociale deskundigheid een woordje kunnen meespreken. Ook wordt erop gelet dat de verschillende leden Texel in geografische zin vertegenwoordigen. Akkoord ging de raad met de aan schaf van een cv-installatie voor de kleuterschool te Oosterend. De totale kosten bedragen ƒ13.608,en dat vond de heer Koorn wel wat erg veel. Zelf zei hij in zijn huis een installatie van ƒ6.000,te hebben, hetgeen vergelijk baar was met de cv voor slechts twee lokaaltjes en een hall. Mr. Sprenger zei dat in de prijs ook de bouw van een schoorsteen en een stookruimte is begrepen. De CVO-school mag een nieuwe rij wielstalling bouwen alsmede de afras- Mr. Sprenger betoogde dat dan nog maar aan één voorwaarde is voldaan. De belangrijkste reden waarom hij geen woning mag bouwen is dat het terrein niet aan de voorgeschreven grootte voldoet. Dat is een feit waaraan men niet voorbij mag gaan. Het verheugde de heer M. Bakker (Texels Belang) dat het al of niet agra riër zijn niet de belangrijkste vraag was. Volgens de heer Bakker stond vast dat de heer Witte wel degelijk als agrariër moet worden aangemerkt al heeft zijn bedrijf op dit moment nog maar een bescheiden omvang. Dat het terrein te klein is, mocht volgens spre ker geen reden zijn om de bouwver gunning te weigeren. De man heeft de woning bij zijn bedrijf gewoon nodig en de raad moest dan maar ontheffing geven. Het zou volgens de heer Bakker zinloos zijn om bij de raad in beroep te gaan als de raad die ontheffing niet zou kunnen geven. Daar was Mr. Spren ger het bepaald niet mee eens. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat het on denkbaar is dat zomaar van een funda mentele iegel kan worden afgeweken, tenzij het bestemmingsplan wordt ge wijzigd. Het is voorschrift dat B. en W. op de beroepsmogelijkheid wijzen, ook al zijn ze ervan overtuigd dat de Zo'n stofjas voor alledag Daar maak je toch geen probleem van? KLEDING KAN LANGER MEE VERKRIJGBAAR BIJ: Weverstraat Den Burg betrokkene daarmee niets bereikt. Maar de raadsleden zijn dan wel in de gele genheid het college te betrappen op eventuele vergissingen of kunnen ar gumenten op tafel leggen waardoor de betrokkene kan worden geholpen, ook als zijn beroep ongegrond wordt ver klaard. Toch doen Maar de heer Bakker kwam niet op zijn standpunt terug. Hij meende dat de opstellers van de bestemmingsplan nen geen rekening hebben gehouden met omstandigheden zoals die zich met de heer Witte voordoen. Het zou onzin zijn een bollenbedrijf naar het indu strieterrein te verwijzen; daar hoort het niet thuis. Nee, er was alle reden voor de raad om Witte zijn zin te ge ven. Nadat de voorzitter had benadrukt dat het hele gebied in de omgeving van zuivelfabriek, olieopslag T.O.C. en was serij een agrarische bestemming heeft en dat de gebouwen die er staan daar legaal staan "omdat het de bestaande toestand was op het moment dat het bestemmingsplan van kracht werd, merkte de heer C. Koorn (CHU) op het toch wel erg vreemd te vinden dat dicht bij al die bedrijfsgebouwen niet nóg een woning mag worden gebouwd. Te gen de huidige situatie 'had hij ook ver keerstechnische bezwaren, het telkens heen en weer rijden met de vrachtauto van Thijsselaan naar Schilderweg is ook niet alles. Regels Mevrouw J. Koning-Bruin (PAKT) was daarentegen van mening dat de gemeente zich aan de regels van het uit breidingsplan dient te houden. Zoveel mensen willen bouwen op een plaats die hen 't meest geschikt voorkomt. Waar is de grens als men daarbij de regels niet meer toepast? De heer J. J. Westdorp (PAKT) in formeerde naar de mogelijkheid om de heer Witte vergunning te geven met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Mr. Sprenger: onmogelijk want dat kan alleen als men voornemens is de bestemming van het betrokken gebied te wijzigen en als een voorbereidingsbesluit is genomen. Waarop de heer Westdorp concludeerde dat de enige mogelijkheid voor de heer Witte zou zijn om aangrenzende grond aan te kopen waardoor hij aan de eisen voldoet. Hij wees erop dat de Raad zou kunnen zeggen: bouw maar. Maar Ge deputeerde Staten zouden een dergelijk besluit zeker niet accepteren, zodat Wit te met een welwillende houding van de gemeenteraad helemaal niet is gebaat. De heer Bakker bleef hoopvol. De ruilverkaveling had volgens hem van de oorspronkelijke breedte van de perce len weinig heel gelaten. Op grond daar van zou men ten aanzien van de heer Witte wel de hand over het hart kun nen strijken. .In die veronderstelling stond hij evenwel alleen. Nadat Mr. Sprenger had gezinspeeld op de moge lijkheid dat het bestemmingsplan voor het buitengebied toch wel enige wij zigingen zou ondergaan zei de heer Bakker te hopen dat in dit nieuwe plan beter rekening zou worden gehou den met de belangen van de agrariërs die nu eenmaal in het landelijke gebied moeten wonen en werken. Het beroepsschrift van de heer Witte werd ongegrond verklaard. tering gedeeltelijk vervangen. Die nieuwe afrastering wordt een muurtje. Mej. Luijsterburg hoopte dat dat muur tje zodanig zou worden gebouwd dat de kinderen er niet al te gemakkelijk overheen zouden kunnen klimmen of springen. Onmogelijke woning Het beroepsschrift van de heer Van Westen te Oosterend tegen weigering van een door hem gevraagde bouwver gunning werd ongegrond verklaard. Het bouwplan (bar annex snackbar in de Koetebuurt) is strijdig met het be stemmingsplan maar ook met de eisen die aan een woning moeten worden gesteld. Na de voorgenomen verbou wing blijft nl. geen acceptabele woon ruimte op de bovenverdieping over, hoewel de heer Van Westen zelf daar makkelijker over denkt. De heer F. Standaart tilde niet zo zwaar aan de planologische bezwaren. Door de verbouwing van 1967 was het woonhuis al een bedrijf geworden en kan ook nu als bedrijfsbebouwing wor den aangemerkt. Hij meende dat het wel mogelijk is op een oppervlakte van ca 34 m2 een behoorlijke woning te maken, maar de heer Van Westen zal dan met behoorlijke tekeningen moeten komen waaruit dat blijkt. Vol gens het nu ingediende plan kan het in ieder geval niet, want daarin komt de bovenverdieping niet aan de orde. Hoe wel de heer Westdorp zei niet verheugd te zijn met nóg een bar op Texel, on derschreef hij het standpunt van de heer Standaart. De voorzitter veronder stelde dat het maken van een behoor lijke woning op de bovenverdieping zonder meer onmogelijk is. Boven de winkelruimte begint de kap, zonder borstwering. Er is gewoon geen hoogte genoeg. Er zal een heel ander bouwplan moet enkomen, waarmee niet gezegd is dat dan het winkelgedeelte ook on gestraft kan worden uitgebreid. B. en W. en de raad waren het er over eens dat de bouwaanvraag in deze vorm niet kon worden goedgekeurd. Tweede woning Nog een beroepsschrift tegen wei gering van een bouwvergunning kwam aan de orde. Nu betrof het de garage die de heer Sj. Groenman uit Zeist wilde bouwen bij zijn zomerverblijf aan de Duinweg bij De Cocksdorp. Destijds was het zomerverblijf als zomerwoning, dus behorende bij een andere woning, gebouwd. De zomerwoning die was be doeld om de eigenaar te huisvesten als deze in de zomer zijn hoofdwoning had verhuurd, werd apart verkocht aan de heer Groenman die het gebouwtje als tweede woning in gebruik nam. Deze verkoop nam volgens B. en W. niet weg dat tussen hoofdwoning en zomerwo ning planologisch verband bleef be staan De konsekwentie daarvan was dat er geen garage bij mocht worden gebouwd. De raad ging met deze rede nering akkoord en verklaarde het be roepsschrift ongegrond. De heer Bakker zei dat hij er wel voor zou voelen de man vergunning te geven voor vergro ting van zijn woning. 35 m2 vond hij veel te klein voor een gezin in deze tijd. De bepaling waarin de 35 m2 als ma ximum maat voor een zomerwoning staat genoemd, achtte hij achterhaald en stammend uit de tijd dat de huis vrouw nog met een petroleumstelletje werkte inplaats van met gasfornuizen; koelkasten en andere apparatuur waar voor nu eenmaal ruimte nodig is. Museum Het Texels Museum zal een bedrag van 2 ton kunnen lenen voor de bouw van een nieuw zeehondenbassin, filter installatie en direkteurswoning. De nationale Nederlanden Levensverzeke ringsmaatschappij N.V. was daartoe echter alleen bereid als de gemeente Texel de rente en aflossing wilde ga randeren. De raad toonde zich hiertoe bereid waardoor enkele voor het mu seum zeer dringende voorzieningen kunnen worden gerealiseerd. Een po ging om deze voorzieningen te finan cieren door verhoging van het crediet in rekening courant stuitte af op be zwaren van G.S. Vrijdag 9 oktober Den Burg, „Gasino", 20 uur, kla\ sen. De Koog, „De Toekomst", 20.0( vergadering klaverjasclub. Den Burg, LTS kantine, 20.00 uur club De Kiekendief, beginners les 30. 'RUL N „Dj *ENE wor >f. El de het Ier des ïr zij: aai am rplicl nen. Zaterdag 10 oktober Eierland, hoeve „Zeeland", (M. man), 14.00 uur, ploegwedstrijd. 38) 20.00 uur, discussie over hygiëne. sept. Jar en J Maandag 12 oktober obus Den Burg, „Textant" (Warmoe rir, 'el ogen ilem Flor Woensdag 14 oktober ouwd Den Burg, 20.00 uur, bijeenkom' ge zusterkring Doopsgezinden. ins,_ A. F en vonei Den Burg, doopsgezinde kerk, 20.(1 Keij oecumenische bijeenkomst „M Vaal; kringen" Den Hoorn, „Ons Huis", oecumenische bijeenkomst e kringen" De Koog, „Het Witte Huis", 20. oecumenische bijeenkomst „M iktob kringen" nddij lan igte f Donderdag 15 oktober 70 20 ollberl Eie CHU IALl 1\ don me uui DDIF OUT! 23. KRl rijda, GE. Vrijdag 16 oktober Den Burg, hotel 'De Oranjeboom' uur, grote avond overkoepelii n zing door G. Steenmeijer, ho specteur recherche Groningen gebruik van drugs. Na afloop i q sie. Voor iedereen gratis toegat speciaal ook voor jongeren Oosterend, r.k. pastorie, 20.üJCterd oecumenische ^bijeenkomst „N jag kringen. De Cocksdorp-Eierland, Herv. bouw De Cocksdorp, 20.00 uur memsche bijeenkomst „Marcus- gen". Oudeschild, Herv. gemeenscha] jagm De Ruyterstraat 63, 20.00 uur, menische bijeenkomst „Marcui gen. De Waal, kamer Ned. Herv. kerk uur, oecumenische bijeenkomst cus-kringen". ƒ1,6 ?lKlli!;SKK^!^^!Ks^l),50 H bij .t.Z rord< es te Vrijdag 2 oktober j.l. heeft m ,,teacher-in" gehouden, met als werp jeugd en sexualiteit, gecL seerd door de NVSH. Een hee! °"*e idee van de NVSH-werkgroep dergelijke bijeenkomsten te orgai die alleen maar zijn toe te juiche onderwerp, wat men echter vaa geet aan te snijden, of waar men zelden aandacht aan besteed, is mosexualiteit. Volgens schatting! er in Nederland circa 650.000 ho oor{, len, een minderheidsgroep, waar weinig van weet. Aan de basis het Nederlandse publiek homofiel nog steeds een vreen zijn, tegenover wie men weliswi of meer tolerant moet staan, it men liever uit zijn omgeving e verre van het lijf houdt. Tijdens de Tweede Wereldoork 80.000 homofielen uitsluitend leen vanwege hun sexuele geai in de vernietigingsmachines van Duitsland ten onder gegaan. Eve: g 13 Joden waren de homofielen va 0223 kenteken voorzien, de lila dn Nimmer is daar publiekelijk in land enige aandacht aan besteed, wij, homofielen, ooit zo volledig greerd raken in de maatschapp men homosexueel gedrag in het baar precies zo onverschillg zal nen als heterosexueel gedrag? 1 beeld in dancings, op stations, schouwburg en gewoon op de str ^ti Vra Dit en andere punten moet me jSOp^ eens nader aan de orde stellen schien iets voor een volgende „te Naam en adres de redaktie beke: Door middel van damlessen, jeugd- competities en simultaanseances gaat de damclub Texel pogingen onderne men om de jeugd weer aan het dammen te krijgen. De damsport vond een jaar of vijftien geleden op Texel zeer grote aanhang onder de jongeren. Er was toen een jeugdcompetitie waaraan door een 60-tal jonge dammers werd deelge nomen. Tot de deelnemers hoorden on der meer (Piet iBakelaar en Jan Aris van der Slikke die nu aktie voeren om de damsport weer in de belangstelling te krijgen. De omstandigheden zijn gunstig. Ook elders in het land neemt de belangstel ling toe, vooral door de Teleac-cursus dammen die veel deelnemers trekt. De lessen die de damclub Texel wil ge ven lopen parallel met de televisiecur sus. Ook voor degenen die de begin regels van het spel kennen, is de cur sus belangrij"k want vooral bij dammen geldt dat het pas boeiend wordt als men wat meer geheimen van het spel door grondt. Voc ksre Het is de bedoeling de jeugdce HEF DGF tie in een van de scholen te hoi in de achterzaal van hotel „De In overleg met de belangstellend M worden vastgesteld wanneer Hei bedoeling de damlessen (spe'. slagtechnieken, middenspel, posi' eindspel enz.) te houden vooraf aansluiting op de competitiebijee sten. Het simultaanspelen (één speler tegen meerdere tegensand gelijk) wil men organiseren na sen, maar bij voorkeur op een voorafgaand aan een school- of sieavond. Belangrijk argument gaan dammen: je leert er logii ken door en dat is ook voor late* genomen. Momenteel worden mogelijk resseerden via de scholen beryag Jongelui kunnen zich opgeven Bakelaar, Peperstraat 45 te Oos telefoon (02223) 479 of Jan Ai der Slikke, Parkstraat, Den Burj foon (02220) 2371. Puc al i Sierl. aqu< Geu ook imie :ek. K (02: [onir Uw hoe :e. 31 Jac. Den •pei -Jng- :K .m, 147- De BtStl er: t: V, »lyb d* stra. ,sJ227 idag lag ijn p.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2