8 5ï°o tot 61 Regelmatige controle huilgrash open 1°| Centrale verwarming kantooragenda 1971 Schade aan uw auto? —J Beter sparen bij VERMEER Co. 7oi 7 _i oi 7! oi o" f k <r 4 SIEM BREMER Arbeids- en fiscaal Als u straks wintertarwe zaait I 1839 4 EN i i i 3t N PUBLIEK VERKOPEN dubbeldeurs koel-vriescombinatie kasten nu reeds vanaf ƒ325,— GEBR. SGH00RL N.V. i.o. Bericht voor De Koog en omgeving "AC. DE GRAAF ZN. Hij is er weer MMe»- "'j' 'X plm. 10 ha houw- en grasland GEBR. SGH00RL LANDBOUW en VEÉTEELT inkomen llllllllllllqL Tweede blad Texelse Courant vrijdag 9 oktober 1970 ANNO voor 1, 2, 3 of 5 jaar vast op een spaardepositorekening, voor bedragen vanaf 1000, Andere mogelijkheden van Voor nadere inlichtingen op Texel bij Mulderstraat la, Oosterend, telefoon (02223) 221 Spaaragentschap van VERMEER CO, Bankiers le Amsterdam, geaffilieerd met F. van Lanschot. iiiiiiiinü ber h Komt u eens langs en laat u zich vrijblijvend adviseren over de inrichting van uw keuken. U kunt vanaf heden de nieuwste modellen keukens, kasten, buffetten, servies- en wandkasten bekijken in onze showroom te Oudeschild. Showroom geopend !van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 16.30 uur zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur Magazijn geopend van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 16.30 uur Met ingang van 10 oktober zaterdags geopend van 9.00 tot 12.00 uur. telefoon (02220) 3341 Held 15585 46- 11, 29, 6, 19; 49, 10, 1, 3, 1, ♦♦♦I Notaris J. R. van Wijland te Texel, zal op donderdag 15 oktober 1970 te 3 uur n.m. in het hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg op Texel ten verzoeke van de Erven N. P. Hin nabij Den Burg - Texel een woonhuis, bedrijfsgebouw, houten schuur, erf, tuin en landerijen aan de Hoornderweg nabij Den Burg - Texel, totaal groot 10.22.70 ha. Het woonhuis omvat: Entree, trapopgang en kelderkast, grote woonkamer en slaapkamer, keuken waarin 50 ltr. Daalderop warmwaterboiler, achterhal met toilet, bijkeuken waarin douche en doorloop naar de schuur. Boven: overloop met veel kastruimten, 3 slaapkamers, alle voorzien van vaste wastafels met warm en koud water. Schuiftrap naar grote begaanbare vliering. Al de in het woonhuis aanwezige geplakte vloerbedekking is in de verkoop begrepen. In het bedrijfsgebouw stalling voor 18 koeien en aparte stalling voor jongvee, materiaalberging en grote zolder grotendeels perfora. De houten schuur is thans in gebruik als zomerwoning en is voorzien van water, licht en toilet. De verkoop zal plaatsvinden in kavels en massa. Bezichtiging: dinsdagsmiddags van 2-5 uur en na afspraak (Tel, 02220 - 2566). Aanvaarding: de landerijen en bedrijfsruimten direct na de veiling geheel vrij van huur en gebruik, tegen betaling van 10% der koopsom en het woonhuis uiterlijk .15 november 1970 of eerder in overleg. Betaling uiterlijk op 26 november 1970 ten kantore van de notaris, zonder bij berekening van rente. Nadere inlichtingen en kavelkaarten te verkrijgen ten kantore van voornoemde notaris, Elemert 8, Den Burg - Texel, tel. (02220) 2014 en 3110. n tniiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniuiiiii!^ Indesit en Bendix inhoud van 290 en 300 liter H met lichte beschadiging j p 1 Ook enkele demonstratiekasten nu reeds vanaf 225, H Alles onder volledige garantie. M Waaldcrstraat 30 - 35 telefoon (02220) 2550 J IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlI RAIFFEISENBANK Ingaande 7 oktober 1970 is het kantoor De Koog geopend elke woensdag van 9.00 tot 12 00 uur. Goed idee voor UW BONT in ieder geval kijken bij DE GROOTSTE EN GOEDKOOPSTE BONTZAAK van Nederland. Duizenden korte en lange BONTMANTELS tegen zeer aantrekkelijke LAGE BETAALBARE PRIJZEN Bont kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-jarig schriftelijk garantiecertificaat is dat vertrouwen waard. Meer waarborg voor bont. Desgewenst zeer soepele kredietservice. DE BONTKONING VOORSTREEK 71 - LEEUWARDEN, tel. (05100) 20 7 13. Bushalte voor de zaak. Als u van buiten de stad komt, krijgt u bij koop reisgeld terug. zelf aanleggen. Dat kan En als U denkt dat U het niet kunt, staan wij U graag met raad en daad terzijde. Vraag nadere inlichtingen en prijsopgave. Julianastraat 2, Den Burg, telefoon 3151. als u er snel bij bent heeft u precies de agenda die u zoekt Noteer even in uw agenda dat u morgen een nieuwe haalt bij Uw kantoorboekhandel d.v. hngcveld S de rooij Bij inschrijving te koop aangeboden in pol der VVaalenburg in geheel of gedeelten (3 kavels) De mogelijkheid bestaat land bij te huren. In overleg te aanvaarden. Kijkdagen: Zaterdag 10 en 17 oktober vanaf 2 uur n.m. Verdere inlichtingen dagelijks na 7 uur n.m. Brieven inleveren uiterlijk dinsdag 20 okto ber a.s. Gunning voorbehouden. J. KOORN, Waalenburg W 75, De Koog, tel. (02228) 327 Vakkundig uitdeuken van alle merken door bekwaam personeel. Waalderstraat 30 telefoon 2550. 35, rubriek voor «n.i.r n-Miir Een paar weken geleden kwamen we op een bedrijf, waar een paar weken eerder kuilgras was gemaakt. De kuil was afgedekt met het zwarte polyae- thyleen van 0,15 mm. Er was maar één laag gebruikt. Nu is dit plastic vodoende luchtdicht om het kuilgras te bewaren zonder, dat er schimmel of broei in de kuilgrashoop komt. Maar er moet dan ook niets ge beuren of de afdekking is niet voldoen de meer. Toen we de bewuste kuil bekeken, bleken dat er op diverse plaatsen gaat jes in het plastic zaten. Die gaatjes wa ren kennelijk gemaakt door katten, die met hun klauwtjes aan 't oefenen wa ren geweest. Hoewel de gaatjes maar heel klein waren, is het toch zaak om ze zo gauw mogelijk te dichten. Gebeurt dit niet, dan kan men er van op aan, dat als men van de winter aan het voeren toe is een flinke hoeveelheid als waardeloos voer weggegooid zal moeten worden. Zowel lucht als water zijn grote vijanden van kuilgras en speciaal van voordroogkui- len. Een dag of wat na dit eerste voorval werden we gebeld door een andere vee houder. Een dag of tien geleden was op zijn bedrijf een voordroogkuil gemaakt, die afgedekt was met PVC van 0,20 mm Dit is het witte plastic, waarmee op ons eiland ook dit jaar weer diverse kuilen zijn gedekt. Het afdekzeil werd voor het tweede jaar gebruikt. De man, de de kuil had afgewerkt was blijkbaar niet op de hoogte van de funeste invloed van toe treding van lucht in kuilgras. In het zeil zaten diverse kleinere en grotere gaten. Het had alleen maar dienst kunnen doen als tevens een onderlaag van een lucht dichte goedkopere plasticsoort was ge bruikt, of op het PVC-zeil een laag grond was gebracht. In de periode van tien dagen tussen het inkuilen en ons bezoek aan dit be drijf waren flinke gedeelten van het beste gras, dat aan de kuil was ge bracht veranderd in een produkt, dat meer op mest leek. Op andere plaatsen beperkte de schade zich tot erge broei, maar het had niet lang geduurd of ook die gedeelten waren in mest veranderd. Schepen op het strand zijn bakens in zee. Laat deze voorbeelden voor u een reden zijn om de kuilhopen regel matig te controleren. Dat geldt in de eerste plaats voor kuilen, die uitslui tend met plastic zijn afgedekt, maar ook voor kuilen, waar de grondlaag zo dun is, dat bij een kleine grondverschuiving het plastic te voorschijn komt. Zorg er verder voor, dat de kuilen als ze op een plaats liggen, waar kin deren of vee kunnen komen van een behoorlijke heining zijn voorzien. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de oppervlakte wintertarwe op ons eiland wat groter gaat worden. Deze mening is gebaseerd op het feit, dat in een droog jaar als 1970 is geweest, de op brengst van wintertarwe in 't algemeen duidelijk hoger ligt dan van zomertarwe Wc mogen overigens wel aannemen, dat ook in meer normale jaren de op brengst van wintertarwe meestal wel 500 - 700 kg hoger ligt dan van winter tarwe. Dat de verbouw van wintertarwe op Texel belangrijk lager ligt dan zo'n 30 tot 40 jaar geleden is vooral het gevolg van minder goede ervaringen met de verbouw van dit gewas. In de eerste plaats is het vooral op de slempgevoelige gronden in de pol ders moeilijk de wintertarwe gaaf door de winter te krijgen. In 't voorjaar zit men daardoor met een „gehavend" ge was. In de tweede plaats is er de regelma tig optredende schade door vogels. Het risico van uitdunning door vogels is in de herfst aanmerkelijk groter dan in het voorjaar. Ieder voorjaar zie je per celen wintertarwe, waarin op regelma tige afstanden stroken voorkomen met een te dunne stand. Hoe deze schade voorkomen Wat het verslempen van de grond be treft is de oplossing niet zo eenvoudig. Het veranderen van een slemperige grond ineen grond, die niet of weinig slempt is geen kwestie van één of enke le jaren. Een goede voorziening met organische stoffen is zeer belangrijk, maar we moeten er niet op rekenen, dat door het toepassen van groenbe- mesting de zaak in een paar jaar is op gelost. We zijn van mening, dat in gevallen, waarin de kans op verslemping erg groot is, gekozen zal moeten worden voor het ploegen op akkers. Dat wil zeg gen, dat op regelmatige afstanden in het perceel een ploegvoor aanwezig is om het bovenwater snel af te voeren. We gaan er uiteraard van uit, dat deze per celen in ieder geval goed gedraineerd moeten zijn. Wat de vogelschade betreft menen we te mogen zeggen, dat de kans op die schade vooral groot is als de tractor, waarmee het zaaien gebeurt zowel op luchtbanden als op kooiwielen rijdt. Op de stroken, waar de tractor rijdt wordt het zaad dan te ondiep onder gebracht en kunnen de vogels het zaad gemak kelijk vinden. Hoewel het zaaien met een tractor met uitsluitend een vrij smalle lucht band een vrij diep spoor achterlaat, me nen we toch, dat de kans op vogelscha de in ieder geval veel kleiner is. Verder is er de mogelijkheid om de tractor uit te rusten met zg. zaaiwielen. We hebben dit voorjaar kunnen con- Op dit moment zie je in diverse landbouwbladen weer artikelen, waar in het gaat over het inkomen van land bouwers en veehouders over het boek jaar 1969-1970. Het lijkt me niet onmogelijk, dat diverse boeren bij het lezen van deze artikelen het gevoel krijgen, dat het op hun bedrijf toch zo gek nog niet ligt. Dit kan het geval zijn als men niet door heeft, dat het arbeidsinkomen, waar over in deze artikelen gesproken wordt heel iets anders is dan het zg. fiscale inkomen, dat op het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting wordt vermeld. Men gaat dan het vermelde gemid delde arbeidsinkomen van een groep be drijven vergelijken met het eigen fis cale inkomen van de laatste jaren en trekt dan de conclusie, dat het eigen bedrijf beter floreert dan van de groep, din in het bewuste artikel wordt be sproken. Onjuiste maatstaf De bovenbedoelde vergelijking is be slist onjuist. Vrij zeker zal deze fout niet gemaakt worden door boeren, die een bedrijfseconomische boekhouding hebben of, die op andere wijze een goede bedrijfseconomische scholing heb-„ ben gehad. Het arbeidsinkomen in zoals het woord ook aangeeft het inkomen, dat met de arbeid op het bedrijf wordt be reikt. Bij het fiscale inkomen spelen een groot aantal andere factoren mee. Als de grond, waarop men het bedrijf f uitoefent onbezwaard eigendom is, zit in het fiscale inkomen ook een ver goeding voor gebruik van de eigen grond. Als het bedrijfskapitaal volledig ei gen vermogen is, dan is het fiscale in komen voor een gedeelte ook rente voor dit bedrijfskapitaal. Als de vrouw van de boer of kinde ren in het bedrijf meewerken en hier voor geen loon wordt berekend, dan wordt het fiscale inkomen voor een deel ook gevormd door dit niet uitbe taalde loon. Het fiscale inkomen is daarom een zeer gebrekkige maatstaf om te beoor delen of het bedrijf goed loopt. Pas als men op dit fiscale inkomen een aantal correcties toepast kan men een globale indruk krijgen over de rentabiliteit van het bedrijf. Een voorbeeld Stel, dat een bedrijf van 18 ha onbe zwaard eigendom is en bij verkoop met inbegrip van de gebouwen ƒ140.000,zou opbrengen. Stel verder, dat de waarde van de levende en dode inventaris ƒ50.000,bedraagt en dat ook die inventaris geheel met eigen vermogen is gefinancierd. In grond, ge bouwen, vee en werktuigen is in dit geval dus een bedrag van ƒ190.000, geïnvesteerd. Bij verkoop van zowel de onroerende als de roerende goederen komt dit kapitaal dus vrij Op rente ge zet kan de man in kwestie dLis per jaar een rente-inkomen van ƒ14.000,tot ƒ15.000,hebben. Als deze boer met zijn bedrijfsvoering dLis niet hoger komt dan het bedrag van ƒ14.000,tot ƒ15.000,is zijn arbeidsinkomen nihil. Zijn fiscaal inkomen bestaat voor 100% uit vergoeding voor het eigen bezit. Hoewel de rekening anders wordt als hij grond en gebouwen niet verkoopt maar verpacht bestaat toch ook in dit geval het fiscale inkomen voor een flink gedeelte uit baten van eigen vermogen. Het feit, dat men dit onvoldoende door ziet is naar onze mening de reden, dat diverse boeren doorgaan met boeren, terwijl het evrstandig zou zijn om het bedrijf aan de kant te doen. stateren, dat ook in dit geval vogel- schade veel minder voorkomt. Geef ervaringen door We zijn van mening, dat het zeker bij dit onderwerp van groot belang is als mensen uit de praktijk ons op de hoogte brengen van ervaringen, die zij met maatregelen tegen vogelschade hebben opgedaan. Landbouwvoorlich- ters kunnen zeker op dit gebied niet te werk gaan volgens het boekje, maar moeten het hier bijna uitsluitend heb ben van mededelingen uit de praktijk. Daarom een dringend beroep om ons te helpen op dit gebied goede voorlich ting te kunnen geven.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5