u 81 1 Zilveren bode onderging vrolijke huldiging Jeugdcoiisulent vóór Sara maar dan onder strenge voorwaarden G 11 1 g 3 Ongekende herfstdrukte op Tex< m mmm&m Raadsleden vergaan; Poel blijft bestaan VERVOLG VAN PAG. 1 Schipper Boon wil echte reddingboot Volkomen juist Politie adviseert popboerderij stil te leggen Dorpscommissie kreeg slechts 3 klachten Piet Jongejan derde hij nationale ploegkampioenschappen GVT deed het goed op landelijke kampioenschappen Rijkswaterstaat zorgde voor Wexel naast Texel Sint Jeroengroep best 25 jaar BB19 62 R De wet zegt, dat de gemeenteraad Aan 't hoofd van de gemeente staat. Maar da's 'n vergissing, want naar mijn gevoel Komt vóór de raad toch onze vriend Poel. (G. Pansier 1920 - heden) Gistermiddag herdacht de heer A. Poel, dat hij 25 jaar geleden als bode in gemeentedienst kwam. Op hartelijke en vaak amusante wijze werden de heer Poel en zijn vrouw 's middags in de trouwzaal gehuldigd, in het bijzijn van B. en VV. en al het raadhuispersonccl. „Er zijn op Texel drie poelen", zo stel de burgemeester Sprenger in zijn toe spraak. „De voetbalpoel, de poel des verderfs Sarasani en de gemeentebode Poel". Laatstgenoemde poel achtte Mr. Sprenger onmisbaar. Niet alleen be paalt hij op het gemeentehuis de sfeer, ook stelt hij bezoekers op hun gemak en maakt hen zonodig wegwijs en staat ieder met koffie en vaderlijk optimisme bij. Als blijk van dank voor de wijze waarop de heer Poel zijn veelzijdige taak vervulde, overhandigde de burge meester een envelop met inhoud en uit te de wens dat de heer Poel zijn func tie in de komende tien jaar zal blijven vervullen. (In 1980 gaat hij met pen sioen). Namens het personeel sprak secreta ris P. Beemsterboer zijn waardering uit. Vooral prees hij het geduld dat de bode als hij te maken kreeg met hardleerse ambtenaren, die hun slordigheid maar niet wilden afleggen. Ook mevrouw Poel werd in de hulde betrokken. Van de 25 jaar heeft zij 23 jaar haar man niet alleen met raad maar vooral met daad ter zijde gestaan. Dat was niet al tijd gemakkelijk, vooral niet als gevolg van de herhaaldelijke verbouwingen en verhuizingen. De heer Beemsterboer noemde Poel's werk een primaire ver trouwensfunctie. De bode kon altijd en overal binnenkomen, ook al brandde bij een vergadering het rode licht. Hij heeft echter nooit enige indescretie getoond. Gedicht Tot groot genoegen van de aanwezi gen bracht de heer G. Pansier daarop in dichtvorm lof aan de jubilerende bode. In de 23 coupletten werden ook de karakters geschetst van het personeel, waarover de heer Poel sinds enige jaren de leiding heeft. We doen uit het ge dicht enkele grepen. Wat betreft de wo ningmisère, die de familie Poel de laat ste jaren doormaakt De woning, van Poel werd gesloopt, zoals vele. De gemeente moest dit helaas wel bevele', Omdat op die plaats, die nog groen werd geheten, Een nieuw raadhuis kwam, zoals U zult weten, Zij trokken toen in een houten gebouw. Mevrouw Poel door de kwarteeuwen trouw Ging met hem mee; 't was maar voor even. Maar ze zijn er helaas tot heden gebleven. (Vervolg van pagina 1) mooie boot maar eigenlijk met méér dan een groot uitgevallen sloep. Er is geen echte kajuit, enkel een borstwe ring met zeil waaronder de bemanning bij regen schuilplaats vindt. Bij storm moet dat zeil worden weggehaald en zit de bemanning open en bloot, niet ge riefelijker dus dan in romantische tij den toen men met roeireddingboten de schipbreukelingen te hulp „snelde". De Ida is onzinkbaar gemaakt door een vulling van een soort schuimrubber. Voor de voortstuwing zorgt een diesel motor. De Ida ligt nooit in een haven, maar staat droog op een wagen in het reddingboothuis nabij de vuurtoren. Als de nood aan de man komt wordt de boot met wagen en al door een trac tor in zee gereden en daar „gelan ceerd". Van de bemanning wordt verlangd dat zij een EHBO-cursus heeft gevolgd. Dat is geen overbodige luxe want men moet weten wat aangevangen moet worden met schipbreukelingen die er zeer slecht aan toe zijn. Direkt hande len kan dan levensreddend zijn. Toen indertijd een Belgische kotter verging, vond de reddingboot nog drie opvaren den in leven. Een vierde werd door zijn kameraden voor dood gehouden, maar achteraf gelooft schipper Boon dat hij juist en snel optreden de levensgeesten nog opgewekt hadden kunnen worden en dat zou ook wel gebeurd zijn als ie mand van de bemanning enige kennis van EHBO zou hebben gehad. Niet om het geld Wat de redders voor hun werk ont vangen is tamelijk gering. De schipper krijgt jaarlijks ƒ100,en de andere bemanningsleden ieder ƒ50,Dat is de zogenaamde aanhoudpremie. Daar naast ontvangt ieder een rijksdaalder voor elk uur dat hij bezig is aan de boot (onderhoud) of weg is voor een tocht. Geen van de redders vindt dat geldt belangrijk. „Laat ze het maar houden en ons een andere boot geven", zegt schipper Boon. Die nieuwe woning, wat duurt dat toch lang, Dat wordt toch te gek en ik maak me soms bang, Dat des aannemers naam dat is Drijver Gewijzigd moet worden in „Blijver". Geschenk In hetzelfde gedicht bracht de heer Pansier naar voren, dat het personeel aan de heer A. Blok v.d Velden op dracht had gegeven voor het maken van een tekening, die als cadeau zou dienen. Die tekening w&s echter nog niet gereed en daarom werd een sym bolisch schilderij overhandigd, met de belofte dat het echte kunstwerk spoedig zou volgen. Ook de heer G. A. Oskam, aanslui tend op de „Ode aan de zilveren bode" noemde nog enkele voorvallen uit de dienstjaren van de heer Poel. Uit de al gemene vrolijkheid onder de aanwezi gen bleek wel, dat vele dwaze gebeur tenissen nog vers in het geheugen lagen. Ook de heer Poel zelf deed er, in zijn dankwoord, nog een schepje op. Hij pleitte in datzelfde dankwoord voor ge moedelijke verhoudingen binnen het ge meentehuis, zoals het vroeger in het oude gebouw steeds het geval was. De groei van het personeel (van 11 man in 1945 tot 80 man in de nabije toekomst) hoefde dat niet te belemmeren. „We moeten af en toe iemand op de hak kunnen nemen; bij mij kun je altijd te recht". Met het ingezonden stuk van de heer De Boer over het opschrift op de palen van het Oudeschilder kerkhof, ben ik het volkomen eens. De heer S. Langeveld en ik hebben als gidsen bij rondleidingen over Texel vele honder den mensen attent gemaakt op dit unieke en veelzeggende opschrift. Die mensen waren voor hun plezier op Texel, maar nooit heeft iemand een on aardige opmerking gemaakt of de in druk gewekt gekwetst te zijn als ik hen op de betekenis van de woorden: „Ook U - wacht ik" wees. De heer De Boer schrijft: de toerist zoekt het originele, het oorspronkelijke. Volkomen juist! Wij doen dat toch ook als we in het bui tenland zijn? Iets anders dat in dezelfde sfeer ligt; Ik zou het gemeentebestuur willen vra gen een ander historisch iets te gaan bekijken, de pomp op de Stenenplaats. Als ze dat doen, zullen ze zich schamen. Jaren geleden werd het ding in de Oudejaarsnacht door de jeugd in brand gestoken, praktisch onder het oog van de politie. Het ding verbrandde half, maar.werd niet hersteld. Dat half verbrande geval staat nu al die tijd dat aardige dorpscentrum (het enige knus se pleintje dat we in Den Burg nog hebben) te verpesten. Nieuwe gemeen teraad, maak U waar. Knap de boel op of breek de pomp helemaal af Ge beurt het eerste, zorg dan voor een historisch verantwoorde restauratie, dus voorzie het ding van een gebogen tuit en gebogen slinger en op die slin ger moet een flinke koperen of ijzeren knop, volgens oud model. Het is dan natuurlijk wel zaak dat wordt opgetre den tegen de vandalen, die de vernie lingen op hun geweten hebben; ik bedoel degenen, die de bank in het Jeugd- en Recreatieconsulent J. M. de Vries is van mening, dat de pop- boerderij Sarasani voortaan moet wor den geweerd, tenzij er garanties komen dat de directie zich houdt aan de af spraken en de normale wettelijke bepa lingen. In het afgelopen seizoen heeft directeur A. André de le Porte zich niet gehouden aan de hem van gemeente wege opgelegde verplichting om recla me alleen op het eiland te voeren. Er is een folder verspreid waarin de in druk werd gewekt dat op Texel zo on geveer alles kon. Gewezen werd op lieve agentjes die alleen op het verkeer letten en de mogelij ij kheid om overal (gemengd) te kamperen. Ook via radio Veronica, Hilversum 3 en het blad Mu ziek Parde werd Sarasani gepropageerd op een voor Texel niet gewenste ma nier. De heer De Vries zou B. en W. dan ook willen adviseren voor volgend jaar geen toestemming meer te geven als niet een controlesysteem wordt ont wikkeld, waarbij optreden tegen ge noemde handelwijze mogelijk wordt. De heer De Vries en zijn assistenten hadden met eigen ogen geconstateerd, dat in Sarasani drugs werden verhan deld. Men had de leiding op verdachte personen gewezen en zelfs bereikt, dat men de politie daarvan op de hoogte stelde. Het bovenstaande vermeldt de jeugd- en recreatieconsulent in zijn verslag over het zomerrecreatiewerk. Geen porno Hij schrijft niet geconstateerd te hebben dat in Sarasani pornografische films werden vertoond, wél dia's waar in het naakt een belangrijke rol speel de, maar waar niemand blijkbaar aan stoot aan nam. Van het aanstotelijk met elkaar omgaan van jongens en meisjes (volgens de geruchten werd in Sara openlijk geslachtsgemeenschap bedre ven) was hem niets gebleken. Met na druk stelt de recreatieconsulent dat Sarasani in een behoefte voorziet, maar dat moet dan wel gebeuren op een voor Texel aanvaardbare wijze. Drie reacties De reacties op de oproep van de dorpscommissie Den Burg in negatieve en positieve berichten omtrent Sarasani op papier te zetten, zijn zeer schaars geweest. Er kwamen slechts tien brie ven binnen en het merendeel (7) daar van was vóór de veelbesproken pop boerderij. Op basis van de drie klach ten zal men zeker B. en W. niet kun nen vragen de activiteiten van Sara stil te leggen. Politie tegen Door de politie wordt wel 'n voor Sara sani ongunstig rapport uitgebracht. In Piet C. Jongejan is vorige week derde geworden bij de nationale ploegkam pioenschappen die in Oostelijk Flevo land werden gehouden. Aan de wed strijden deden bijna honderd Neder landse ploegers mee. De heer Jongejan zal volgend jaar, samen met de eerste prijswinnaar A. Havermans uit Zeven- bergschehoek, mogen deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Engeland. het seizoen hebben enkele jonge politie mannen in aangepaste kledij een avond in de pop-boerderij doorgebracht. Wat zij daar constateerden, is voor de poli tie aanleiding om de burgemeester te adviseren Sarasani volgend jaar niet toe te staan. Voorwaarden Ook in de vergadering van de ad viescommissie voor het zomerrecreatie werk is uitvoerig over Sarasani ge discussieerd. De meeste leden waren uiteindelijk van mening, dat Sarasani voor volgend jaar wel kan worden toe gestaan, maar dan onder zekere voor waarden, waardoor excessen worden vermeden. Een jongens- en een meisjesploeg van de gymnastiekvereniging Texel hebben zondag deelgenomen aan de Nederlandse verenigingskampioen schappen te Zwolle, georganiseerd door het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Ze hebben het zeer goed ge daan. Bij het kastspringen bereikten de jongens de tweede plaats met 31,2 pun ten, vlak achter „Hercules" uit Zwolle, die 31,6 punten noteerde. V.T.V. uit Vlissingen behaalde 30,2 punten en werd derde. Bij het langematspringen bereikten de jongens de vierde plaats; de meisjes een gedeelde 6e plaats met 29,2 punten; „Vlugheid en Kracht" uit Enkhuizen eindigde gelijk. De eerste prijswinnaar op dit nummer behaalde 31 punten. Bij het paardspringen be haalden de meisjes met 28,6 punten de tweede plaats. Een Amersfoortse ploeg bezette met 33,4 de eerste plaats. Derde werd Be Quick uit Bergen met 27,8 punten De ploegen stonden onder lei ding van de heren J. Mets en G. Praamstra. Het is in de herfstvakantie nog nooit zo druk geweest op TcJ«-| Duizenden toeristen zijn in het afgelopen weekend naar hier gekom om zich een weekje le laten uitwaaien. Maandag kregen ze al direkt 1 volle pond. Een noordwesterstorm, windkracht negen, maakte een bezi aan het strand tot een belevenis. De drukte bij TESO deed denken i het zomerseizoen. Vrijdagavond al waren de boten vanuit Den Heli tjokvol en moesten sommigen zelfs een boot wachten. Zaterdag moest v>jf extra vaarten worden gemaakt om de stroom bij te houden. In vi gelijking met het he.rfstvukantieueekend van vorig jaar vervoerde TE rf totaal 676 personenauto's méér, een toename van 29°/i>. Van Den Heli naar Texel kwamen vrijdag, zaterdag en zondag 1821 (1374) auto's, e lü toename van 447 stuks. Van Texel naar Den Helder werden 1199 (9; wagens vervoerd, een toename van 229 stuks. Het zijn vooral de b« galowterreinen die momenteel goed zijn bezet, maar ook de hotels ht ben niet te klagen. gy plantsoentje en het hek erom heen heb ben kapot gemaakt, degenen die de lampjes van het waaggebouw op de Vismarkt vernielen en de lieden, die de jong aangeplante bomen afbreken. Maak eens ernst met de vervolging van die knapen. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Jan Agter Sr. „De Ark", Den Burg Landstreek Wexalia vernoemd Bij Jachtbouw Miedema NV te Koot- stertille is vorige week een lodings vaartuig te water gelaten. Het schip, dat de indruk maakt van een „gewoon jacht" (van ruim honderdduizend gul den), is gebouwd in opdracht van Rijks waterstaat in Friesland. Dit voorjaar werd met de bouw begonnen en de boot, die uitgerust is met twee turbine motoren, is bestemd om te opereren op de Waddenzee vanuit de thuishaven Oost-Vlieland. Het schip kreeg de naam „Wexel", naar de landstreek Wexalia, waarvan duizend jaar geleden het eiland Ter schelling ook nog deel uitmaakte. De grenzen van Wexalia werden gevormd door de Noordzee, het Vlie (in het wes ten) en het Borndiep (in het oosten). Ten westen van Wexalia lag Texelia, welke naam terug te vinden is in Texel. Wexalia is nu dus ook vernoemd en wel door een schip, dat veel zal varen in het gebied, waar vroeger deze land streek lag. uit ival Qge Jl v De ;t te, Op 21 oktober 1945 werd de Si roengrocp opgericht, de katholiek av vindersvereniging. Morgen is di 25 jaar geleden en dit feit zal o ')v schillende manieren feestelijk herdacht. In zijn 25e levensjaar groep namelijk nog springlevei laatste tijd is het ledental zelfs ajliscl kelijk gestegen, zodat nu zo'n 50 lui meedoen. Ze zijn onderverdtjon welpen, verkenners en rowans. Morgenavond om kwart over wordt in het hoofdkwartier, de denstal aan de Hollewal, een t stelling geopend die in foto's slagen een overzicht geeft van in die 25 jaar is gebeurd. Ver aa" wordt dat onder de vele honderde iaai Jeroenleden veel belangstelling vc „jeugdsentiment" zal bestaan K les bezichtigen van de tentoonstellii staat gelegenheid de leden vjtoe groep te feliciteren en er zal worden geschonken. Zaterdagavond 31 oktober, aalng half negen, wordt in „Casino' en feestavond gehouden voor vrienden, oud-leiders en bekende boe programma zal door alle leden vajt Jeroen worden verzorgd en is kondigd als „het cicus Jeroen". De tentoonstelling is tot en mefk dagmiddag 24 oktober geopea avonds van 7.30 tot 9 uur en zale en zondagmiddag van 14.30 tot uur. Tijdens de openingstijden is legenheid om dia's van kampen dere Jeroenevenementen te zien; worden op verzoek vertoond. Dt 'j! gang is gratis. it t- gd. ht 1 2 3 4 5 6 15 8 9 10 11 12 13 14 17 18 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 <9 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 Horizontaal 1. pl. in Noordholland 7. eten 13. kloostervoogd 14 samenspraak 16. voetbalvereniging 17. nimmer 19. meisjesnaam 20. opdracht 22. in orde 23. nobele 25. vogel 26. oliemaatschappij 28. ijzerhoudende aarde 29. boom 31. kloosterzuster 33. slede 34. van node 35. voorzetsel 37. ambtshalve 38. metaal 40. tevreden 42. stuk hout 44 knaagdier 45. kruiderij 48. zout water 50. anno 51. bid 52. niets uitgezonderd 54. bolgewas 55. leeftijd (fr) 57. opening 59. baardje 60. vlaktemaat 61. fr. pers. vnw. 63. deelteken 65. namelijk 66. reinigingsmiddel 69. drank 70. tehuis 72. aanzien 73. deel v. d. week 76. ontvangt 77. bijwoord 78. verdrag Verticaal 1. soort speelplaats 2. pl. in Denemarken 3. kleinst deelbare deeltje 4 verdelgingsmiddel 5. tandeloos zoogdier 6. aap 7. gevulde 8. onderofficier 9. ik 10. gesloten auto 11. pl. in Gelderland 12. soort bril 15. watering 18. pers. vnw. 21. godsdienst 23. gelofte 24. boordevol 27. voorspel 28. deel v. h. hoofd 30. koud 32. redenaar 34. juiste gewicht 36. domicilie 39. schrede 41 vaartuig 43. deel v. e vis 45. jongensnaam 46. bar 47. benevens 48. kleverige massa 49. koosnaampje 53. meisjesnaam 56. wondvocht 58. deel v. e. toren 60. dubbelzout 62. stad der oudheid 64. boom 65. provincie 67. aanzien 68. groet 70. te gelegener tijd 71. ontvangst 74. voorzetsel 75. meisjesnaam SU irda ïlinj orei ZH To Te> Te> llci ilinj Te> Te> ZD ;linj ZD De Coc kla Te> elin Sea Spc Ko' Co, I Te: Ka ZH He! Te: De Dir iore Wa Co< pira Ka Sui exel id t am kin} itsb een èxel >raei 'lba per am fa d isen. am he en ;el d "de de en •d d voe :else r za na :ich1

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2