e Boschplaat, Terschelling, kreeg Europees diploma 5f eductie op 2 rieven ■ectrlciteit orado voor recreant die de eenzaamheid zoekt SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Drug-avond VERVOLG VAN PAG. 1 lffd 8 se Waddeneilanden ekhi bewoners van de vier Friese Ideneilanden zullen met ingang van iuari 1971 minder gaan betalen elektrische stroom. Gedeputeerde en van Friesland hebben namelijk oten om met ingang van die datum troomtarieven voor de eilanden, tot imaal 1000 kWh per jaar, gelijk te kelen met de tarieven op het vaste- van Friesland. omenteel geldt het gelijke tarief lts tot een stroomverbruik van 300 per jaar. Voor elke kWh die meer it verbruikt, betalen de eilandbe- 3V» cent meer dan de Friezen iet vasteland. Eén en ander houdt land met de hogere opwekkings- en op de Waddeneilanden. De istofkosten zijn daar namelijk ho- dan op het vasteland. gelijkschakeling van de tarieven t alleen voor de vaste eilandbewo- dus niet voor rekreanten en ook voor bedrijven. De reduktie van :ent per kWh wordt alleen verleend et gewone huishoudelijke verbruik. ;rens van 1000 kWh per jaar is ge- erd op het gemiddelde stroomver- k per jaar van een gezin op het eland, dat niet elektrisch kookt en elektriciteit gebruikt voor een waterreservoir of voor verwar- tariefsverlaging voor de eiland- Dners zal worden toegepast in de n van een reduktie van 3Va ct. kWh voor de eerste 500 kWh per jaar (dit in verband met de toe- stige halfjaarlijkse meteropneming) le elektriciteitstarieven voor woon- en. )or het Statenlid J. G. Hooiring len destijds aan Gedeputeerde Sta- reeds vragen gesteld over de moge- ieid tot gelijkschakeling van de iven van elektriciteit en waterlei- op de Waddeneilanden met die op vasteland. aandeelhoudersvergadering van WGL besloot enige tijd geleden s om eveneens met ingang van 1 lari a.s. de waterleidingstarieven woonhuizen op de Waddeneilan- gelijk te schakelen met die op het eland van Friesland. toestand op de Friese Wadden- iden kan niet worden vergeleken die van Texel. Op Vlieland, Ter- Hing, Ameland en Schiermonnikoog de elektriciteitsbedrijven jaren ge il reeds door de provincie overgeno- In de nieuwe situatie die straks ons eiland zal gelden, wordt ook tarieven gestreefd die gelijk zijn die van het PJE.N. bezig houdt met het behoud van de natuur en de natuurlijke hulpbronnen. Uiteraard is een aantal deskundigen een kijkje gaan nemen op „De Boschplaat" en men was zeer onder de indruk. Vijf gediplomeerde jaren dus voor een land, dat tien kilometer lang en vier kilo meter breed is. Oorspronkelijk een eiland Door het altijd in beweging zijnde zand van Terschelling 'kun je het niet met zekerheid zeggen, maar „De Bosch plaat" begint ongeveer bij strandpaal 20 en beslaat de oostkant van het eiland. Oorspronkelijk is het natuurreservaat zelf ook een eilandje geweest, maar in de loop van de vorige eeuw is het door verzanding van het Koggediep een deel van Terschelling geworden. In het waddengebied met zijn hoog en laag water vormde die „Boschplaat" tot 1929 evenwel nog een aan alle zijden voor de zee toegankelijke zandplaat. Een kale zandvlakte met uitzondering van de zeevogels en een stuk of vij rond duinen van west naar oost. Deze dragen heel prozaïsche namen als Eer ste, Tweede en Derde duintjes, Helm pollen en Amelanderduin. En vraag niet bij dit grootste natuur reservaat hóe groot die „Boschplaat" is, want de oppervlakte is slechts bij be nadering aan te geven. Niet zozeer door de uitgestrektheid als wel vanwege de wisselwerking van eb en vloed. En juist dit maakt het natuurreservaat zo ka rakteristiek. Bij laag water gaat het om ongeveer 4400 ha. en bij vloed blijft er 2950 ha van over. Gaat het hoge tij bovendien gepaard met een flinke noordwesterstorm, dan is er voor de bezoeker van „De Boschplaat" slechts 15% van het land over om de voeten droog te houden! De kale zandvlakte uit 1929 heeft echter langzaam maar ze ker een verandering ondergaan. Ener zijds is dit gekomen door afsluiting van de Zuiderzee, anderzijds is het te dan ken aan de aanleg van de Stuifdijk, die negen kilometer lang het duinge bied van „De Boschplaat" beschermt. Deze, in het begin wat schrale dijk ont wikkelde zich al spoedig tot stevige be schermer van het achter liggende land door begroeiing met helm, zeeraket, zandhaver en ander gewas. Aan de voet van de dijk ontstond slib vorming, waar- Het zijn allemaal verslavende drugs en dat zij zeer nadelig zijn voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid is nauwelijks een discussiepunt. Anders ligt het ten aanzien van de henneppro- dukten. Marihuana is de gedroogde stengeltop van de bloeiende vrouwelijke hennepplant; hasjiesj is de hars die uit deze plant wordt gewonnen. Hasjiesj is sterker dan marihuana; een vergelij king met bessenjenever en oude klare geeft ongeveer de verhouding weer. Het spul wordt doorgaans gerookt, in pijp jes of sigaretten. Naast deze twee soft drugs is er nog de LSD, waarvan nog niet vaststaat of van hard of soft drug moet worden gesproken. Wet door weer andere plantensoorten wortel konden schieten. Ruige duinlandschappen Vooral aan de westkant ontstonden ruige duinlandschappen met typische benamingen als Loopduin en Paraplu duin. Duinen met grotendeels naakte, zondoorstoofde witte flanken, aan de gloóiende west- en zuidwesthellingen begroeid met een rijke vegetatie aan buntgras, havikskruid, rood zwenkgras en korstmossen. Hierdoor breidde het kleurenpalet van „De Boschplaat" zich gestadig uit tot een fraai spel van grijs- violet naar zeegroen tegen een bijna witte achtergrond van zand. De steilere noordoostelijke hellingen van de duinen bieden een heel ander aspect. Donkergroene kraaiheide en eikvaren boven een dek van blad mossen in variaties van smaragd tot goudgroen. In de duinvalleien hebben verschillende orchissoorten een goede voedingsbodem kunnen vinden, waar onder de moeraswespenorchis, de vlees kleurige orchis en het handekenskruid. En de flora wordt doorweven met scheepushistorie door de aanwezigheid van de cranberry op „De Boschplaat". De zaden hiervan zijn door een schip breuk in het midden van de vorige eeuw op het voormalige eiland terecht gekomen en vormen nu door een rijke oogst van grote purperrode bessen een zekere bron van welvaart. En uiteraard zijn er de vogels. In de rijke vegetatie van „De Boschplaat" vinden zij een ruime voedselbron. Kie kendieven in blauw en grauw, veld- uilen, de altijd aanwezige meeuwen, eenden, scholeksters en talrijke andere bekende en minder bekende gevederde fluiters. Zij zijn de permanente bewo ners van het natuurreservaat. Om eens alleen te zyn Ook de mens heeft „De Boschplaat" ontdekt. Het natuurreservaat is voor de recreatie van grote betekenis gewor den. Niet voor de transistor-radio dra gende mens. Nee, liever niet de grote, geluid producerende massa. „De Bosch plaat" is meer geschikt voor de indivi duele recreant, die zonder direct op eenzaamheid uit te zijn, toch de rust zoekt en daardoor meer of minder be wust contact met de natuur vindt. Het is juist deze groep recreanten, die het natuurreservaat steeds meer begint te ontdekken. Om eens alleen te zijn, zon der verkeer of medemens. Alleen met rijk gevarieerde flora, de lucht, het wa ter en de vogels. Behalve tijdens de broedtijd, want dan is „De Boschplaat" zelfs voor de eenzaamste recreant ver boden gebied. De wet verbiedt ten aanzien van ver dovende middelen: invoeren, doorvoe ren, bereiden, verwerken, verkopen, verstrekken, vervoeren, bezitten en vervaardigen. „Gebruiken" staat er niet bij, maar men gaat ervan uit dat iemand die het gebruikt het automa tisch ook bezit. Een vergelijking van ge accepteerde genotsmiddelen als alcohol en tabak met de soft drugs viel bij de heer Steenmeijer niet bij voorbaat on gunstig uit voor de drugs. Het feit, dat een kwart van alle misdrijven wordt gepleegd onder invloed van alcohol, is veelzeggend. Destijds is de invoering van tabak en alcohol ook niet zonder slag of stoot gegaan. Een bedenkelijk feit ten aanzien van de soft drugs is dat 80% van de heroïnegebruikers begon nen is met hasjiesj. Hasjiesj kan wel verslavend worden als het wordt ge mengd met een kleine hoeveelheid opium, wat volgens de heer Steenmeijer wel gebeurt. Nog vaak wordt gedacht dat de po litie een bepaald beleid voert ten aan zien van verdovende middelen. Dat is onjuist. De politie is slechts uitvoerend orgaan. Als hij proces verbaal opmaakt, gaat dit naar de officier van justitie, die beslist of de zaak moet voorkomen of kan worden geseponeerd. De heer Steenmeijer had een aantal citaten ge noteerd, ontleend aan verklaringen van druggebruikers, die met hem in aanra king waren gekomen. Dat klonk niet zo opwekkend, voor adspirant (hard) druggebruikers. Te weinig bekend De spreker was er tegen dat de soft drugs uit de opiumwet worden ge haald. Hij was van mening, dat zo'n wetswijziging momenteel onverant woord is omdat er nog veel te weinig van de soft drugs bekend is. Mevrouw v.d. Eijk-Bierens opende na de pauze de rij van vragenstellers. Ze vond dat iemand die zegt dat men er niets mee te maken heeft wat hij eet of draagt, niet eens ongelijk heeft, tenzij hij een overtreding begaat, waarbij een ander schade wordt berokkend. Zij vreesde dat degenen, die zo fel tegen soft drugs zijn, zich schuldig maken aan een vorm van intolerantie. De heer Steenmeijer antwoordde, dat als men zó de zaken zou beoordelen, ook de ge neesmiddelen vrij in de handel zouden moeten zijn. Mevrouw v.d. Eijk: Veel geneesmiddelen zijn vrij te koop. Hoe veel mensen benemen zich niet het le ven door het innemen van een te grote dosis van een of ander middel? De soft drugs met alcohol vergelijkende, vond zij de alcohol heel wat bedenkelij ker. Hoeveel leed wordt als gevolg daarvan niet aan anderen toegebracht? In tegenstelling tot de soft drugs staat van tabak wel vast dat het zeer schade lijk is; waarom dan tabak niet verbo den? De spreker veronderstelde, dat als men nu zou moeten beslissen over het al dan niet toelaten van tabak, het zeer de vraag is of deze zou worden toege laten. Maar tabak is er nu eenmaal. Als het zou worden verboden, zou dit een economische catastrofe veroorzaken. „Maar is dat een reden om naast alco hol en tabak nu ook deze derde groep schadelijke middelen vrij te geven?" Overigens zei de spreker ervan over tuigd te zijn dat hasjiesj schadelijk is voor de hersenen. West-Terschelling vanuit de lucht .vi-" :T; Boschplaat is een van de belang- te visitekaartje van ons collega- deneiland Terschelling. Dit uitge- ;te natuurgebied, het grootste na- reservaat van Nederland, heeft er- ing van zijn internationale waarde egen in de vorm van het Europees RC|ma. dat gisteren door de secretaris- iaal van de Raad van Europa aan tsseiretaris H. J. v.d. Poel van VI. en aan de secretaris-generaal Landbouw en Visserij werd over- ligd. Dat gebeurde op Terschelling, ter plaatse. en ander vond plaats in het ka- |3van de activiteiten van de Raad ^iuropa, waarin een commissie zich 83. De buitenwijken van de stad werden boven verwachting snel bereikt, doch toen begonnen er gekke dingen te ge beuren. Oude mannetjes bijvoorbeeld, bleven stilstaan op de rand van de stoep en fluisterden afgunstig: „Wat een prachtige, moderne wagen is dat! Vast een gloednieuwe Amerikaan! Echt een auto voor zo'n rijke snoevertl" De smid had niet dadelijk door wat de oorzaak kon zijn van deze vreemde re acties, en daarom liet hij die oude man netjes maar kletsen. En als dat ongeluk niet was gebeurd, dan had hij misschien helemóél nooit wat gemerkt. Onge luk. Had de smid dan een ongeluk? Nou en of! Op een gegeven ogenblik moest hij komende van rechts een straat kruisen. Nu weet natuurlijk iedereen wel, dat gemotoriseerd ver keer, dat van rechts komt, voorrang heeft De chauffeur echter van een machtige twaalf-cylinder Gortmouth scheen van deze regel niet zo goed op de hoogte te zijn en tuinde dus door recht op de smid af De brave Verholen toeterde nog uit alle macht, doch het was al te laat. Pats boem klets! Rinkeldekink! Met een machtige klap vlogen de twee wagens tegen elkaar Toen de stofwolken wat waren opge trokken, werd er een vreemd tafereel tje zichtbaar, want de auto van de smid had dik gewonnen. Blijkbaar bouwden ze de wagens vroeger dus héél wat steviger. De enige schade, die Verholen's wagen opgelopen had, was een geknakte koplamp en een kapotte voorruit. Van de grote Gortmouth was echter slechts een hoop naargeestig verwrongen onderdelen over. Uit deze verwarde massa kroop een deftig heer naar buiten, die handenwringend op smidje Verholen afkwam. „Daar zal je het hebbendacht die nog. (Wordt vervolgd) De heer Wassenaar zei voorstander te zijn van het vrijgeven van drugs om zo een controle te waarborgen. In de sfeer van de geheime handel is nu veel be drog mogelijk. Hij vroeg zich af of de deskundige vóór- en tegenstanders mis schien uit verschillende achtergronden redeneren. Wat acht men schadelijk voor iemand? Dat is betrekkelijk. Vol gens de heer Steenmeijer zijn het voor al de sociologen en psychologen, die geen kwaad zien in soft drugs. De fary macologen en biochemici daarentegen stellen nuchter vast, dat het menselijk organisme wel wordt geschaad. Voor en tegen Dat was voor de jeugdigen onder het gehoor aanleiding om meningen van voorstanders te citeren, mensen die er volgens hen toch echt wel zoveel studie van hadden gemaakt, dat men aan hun opinie niet zomaar voorbij kon gaan. De heer Steenmeijer constateerde, dat mensen, die vóór vrije drugs zijn het liefst luisteren naar en het meeste gezag toekennen aan de deskundigen, waar van zij steun ondervinden. Maar tegen over alle pro-argumenten kunnen anti argumenten worden gesteld. Hij zou niet weten waarom het welwillende stand punt van Drs. Cohen meer gezagheb bend zou zijn dan de mening van Staatssecretaris Kruisinga. De jonge ren, waarvan Wim Trap en Ansfried Nauta het woord voerden, waren van mening, dat de positieve rapporten in zake drugs in de meerderheid zijn, maar dat zij veel minder publiciteit krijgen. Ansfried Nauta pleitte voor het vrij geven van drugs omdat er nu geen behoorlijke voorlichting is, terwijl de handelaars bedrog kunnen plegen. Hij was wel voor een vorm van controle. Wel diende ieder zelf verantwoordelijk te zijn; niet de staat moet zeggen, wat wel en niet mag. Mevrouw v.d. Eijk: Onderzoek alle dingen en behoudt het goede! Achter dat „goede" wilde de heer Steenmeijer vooralsnog een vraagteken plaatsen. Als de soft drugs uit de opiumwet worden gehaald, zullen ze in een nieuwe wet moeten worden ondergebracht, waar door een controle mogelijk is. Neder land is op dit punt overigens gebonden aan de aanpak in de omringende lan den. Verkooppunten De heer G. A. Oskam zei te staan achter de mening van de jongeren- adviesraad van de Ned. Jeugdgemeen schap. Deze raad pleit voor gecontro leerde verkooppunten, waardoor con- tole op de gebruikers mogelijk is en waardoor de wind uit de zeilen van de illegale handel wordt genomen. Dat Kruisinga alvast een mening heeft ge geven, vooruitlopend op de uitspraak van de staatscommissie, noemde hij ver werpelijk. Namens de commissie is in middels gezegd, dat men het met de bewindsman apert oneens is. De heer Wassenaar was van mening, dat door het verbod juist wordt gesti muleerd dat de jeugd drugs gebruikt. Ansfried Nauta meende, dat als het gebruik van verdovende middelen wet telijk zou moeten worden geregeld, dit ook zou moeten gelden voor alcohol en tabak. Hij vond het „tragisch" dat dit op grond van economische overwegin gen niet mogelijk is. Volgde de vraag welke uitwerking de soft drugs in positieve zin hebben op de gebruikers. Hoofdinspecteur Steen meijer had vernomen (zelf had hij het nooit geprobeerd) dat de drugs de crea tiviteit kunnen bevorderen; het -is be wustzijnsverruimend, maar het ook dienstbaar gebleken om de narigheid van een slecht huwelijksleven of slechte schoolresultaten te vergeten. De uit werking is overigens bij velen sterk verschillend. Op de vraag van de heer C. Koorn hoe een druggebruiker in het verkeer reageert, zei de spreker dat hij één geval kende van iemand die onder invloed van hasjgebruik een ongeluk had veroorzaakt. Er waren hem ook gevallen bekend van mensen, die onder invloed van grote hoogte uit een raam sprongen, omdat ze dachten een vogel tje te zijn. De uitwerking van drugs is niet met zekerheid te voorspellen. Een LSD-gebruiker kan het aangenaam be komen; hij heeft dan een „good trip", maar het kan ook een „bad trip" wor den en de gebruiker voelt zich dan hoogst ongelukkig. Zelf kweken Mevrouw v.d. Eijk vertelde dat in veel soorten vogelvoeder hennepzaad voorkomt. „Als ik daarvan hennep plantjes kweek, ben ik dan strafbaar?" Hoofdinspecteur Steenmeijer: „Nee, zolang U maar niet beschikt over de gedroogde stengeltoppen van de vrou welijke vruchtdragende of bloeiende plant. Waarop mevrouw v.d. Eijk ge rustgesteld ging zitten. Een der toehoorsters zorgde nog voor een angstwekkend argument tegen druggebruik door de heer Steenmeijer te vragen een stukje uit een krante knipsel voor te lezen. In het betrokken artikel werd gewag gemaakt van rat ten, die als gevolg van marïhuana- consumptie mismaakte jongen ter we reld hadden gebracht. Prijsopgaaf Op de vraag van iemand wat de „stuff" in de praktijk kostte, deelde de heer Steenmeijer mee dat hasjiesj te genwoordig voor zo'n ƒ2,50 per gram van de hand gaat. Een jongere uit de zaal was nog beter op de hoogte. Hij noemde prijzen van ƒ2,ott ƒ4,50 voor de verschillende kwaliteiten. De heer Steenmeijer vertelde, dat het vrij vaak voorkomt, dat jongelui diefstal plegen- om aan geld voor drugs te komen; hij had daarvan dit jaar een 20tal ge vallen meegemaakt. Mevrouw Meindertsma-Ybema, voor zitster van de „Overkoepeling" bracht de spreker dank voor zijn Uiteenzetting. Als blijk daarvan overhandigde ze een geschenk.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7