De moeilijke keuze Dristk louter Kabouter Een goecl ho SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIM1 rubriek voor I omi.i-Milan»- LANDBOUW en VEETEELT r J.: De Teleac-cursus Verdwenen en nieuwe mengmeststoffen Schilderijen en tekeningen van Henk Lamm Trekker bleef op het wad steken Staatssecretaris opent Jongens gingen er ANWB-recrealiestudiedag vrachtboot vandoor Een Texels vervolgverhaal Herman Jansen N.V Schiedam Anno 1777 Zoals we al eerder in deze rubriek hebben vermeld, wordt deze winter weer een Teleac-cursus gehouden, die speciaal op de landbouw is gericht. Deze cursus begint op 26 oktober. De uit zending is dan van 12.00 tot 12.30 uur. Voor veel Texelse boeren een minder geschikt uur. In ieder geval voor de trouwe marktbezoekers. De herhaling van de ,,les" is telkens op donderdagavond na het tweede NOS- journaal Voor hen, die gewend zijn tij dig naar bed te gaan, mogelijk een wat laat uur. Deze cursus heeft een heel andere opzet dan de eerste Teleac-cursus voor de landbouw. In de eerste cursus ging het nl. over allerlei landbouwtechnische problemen, zoals voederwinning, vee voeding, bemesting, enz. De stof van de nieuwe cursus ligt veel meer op be drijfseconomisch en sociaal-economisch terrein. In de eerste twee lessen komt vooral de vraag aan de orde wat de oorzaken zijn van de problemen, die zich op het moment in de landbouw voordoen. Za ken, die ook regelmatig in de land bouwbladen aan de orde zijn en die ook in vergaderingen van de landbouwor ganisaties telkens aan de orde worden gesteld. Het lijkt ons van belang, dat ook Texelse boeren van deze zaken kennis nemen. En als U er voor voelt om na enkele lessen de aan de orde gekomen problemen met collega's en landbouw- voorlichters te bespreken, dan zijn we graag bereid één of meer praatgroepen te vormen. Met ingang van het nieuwe bemes tingsseizoen zijn enkele „bekende" mengmeststoffen verdwenen. We den ken aan de door bollenkwekers zeer veel gebruikte 6-18-28 en aan de bij de Texelse bietentelers zeer bekende 12-10- 18 (chloorhoudend). Ook de op Texel vrij veel gebruikte 23-10-11 wordt niet meer geproduceerd. In vrijwel alle gevallen zal het voor Uw kunstmesthandelaar mogelijk zijn door het leveren van een reeds langer bestaande of nieuw aan de markt geko men mengmeststof toch aan de eisen, die Uw grond en de gewassen stellen te voldoen. Uiteraard zijn wij ook graag bereid met U te praten over vervanging van een tot nu toe steeds gebruikte mengmeststof. Een oude bekende, die nog blijft Een mengmeststof, die naar het oor deel van de landbouwvoorlichting wel had kunnen verdwijnen is gebleven. Het is de ook op Texel zeer bekende 20-20-0, ofwel fosfaatammon. Het was één van de eerste mengmeststoffen, die bovendien laag in prijs was en nog steeds is. Toch zijn we van mening, dat het niet erg was geweest als deze meststof uit de produktie was genomen. En dat om de volgende redenen. In de eerste plaats is er het feit, dat het fosfaat in deze meststof maar voor 50% in water oplosbaar is. De rest van het fosfaat komt in werking na in een „zure" omgeving tot oplossing te zijn gekomen. Dit maakt deze meststof in ieder geval minder aantrekkelijk voor bedrijven met een goede of hoge kalk- toestand. De helft van het fosfaat komt op deze gronden moeilijk tot werking. Op kalkarme gronden telt dit bezwaar minder, maar we menen, dat ook voor deze grondsoorten in water oplosbaar fosfaat de voorkeur verdient. Als tweede bezwaar willen we noe men de verhouding tussen stikstof en fosfaat in deze meststof. In veel ge vallen ligt die te veel aan de kant van het fosfaat We denken daarbij in de eerste plaats aan de bemesting van xhet grasland. Op veel bedrijven is het de ge woonte om de eerste stikstofbemesting te geven met een mengmeststof. Men streeft dan veelal naar een stikstofgift van 75 - 100 kg per ha. Voor te be weiden percelen is dan naar onze me ning de mengmeststof 26-14-0 in veel gevallen een ideale meststof. Als we van deze meststof 300 kg. per ha. geven, dan is dit als eerste stikstofgift vol doende, terwijl voor percelen, die be weid worden een hoeveelheid van 40 kg. zuivere fosfaat ook meestal voldoende is. Op fosfaatarme gronden kan men eventueel in de loop van de zomer nog maals een gift van 300 kg. 26-14-0 ge ven Wil men toch aan de verhouding van een gelijke hoeveelheid stikstof en fosfaat vasthouden, dan is naar we me nen de meststof 23-23-0 te verkiezen boven de 20-20-0, omdat in de eerst genoemde het fosfaat voor 90% in wa ter oplosbaar is. Magnesamon wat naar voren Op bepaalde bedrijven wordt voor de stikstofbemesting in plaats van kalk- ammon regelmatig gebruik gemaakt van Magnesamon. De laatste meststof bevat 20% stikstof tegen kalkammon 23%. Als stikstofbemesting is Magnes amon duidelijk duurder dan kalkam mon. De boeren, die deze meststof ge bruiken doen dit omdat Magnesamon naast de 20% stikstof nog 10% magne sium bevat. Voor bedrijven, waar het gevaar van kopziekte aanwezig is, is deze voorkeur zeker te verklaren. En telkens blijkt, dat dit gevaar op zeer veel bedrijven „sluimerend" aanwezig is. Voor degelijke bedrijven is gebruik van Magnesamon als stikstofmeststof zeker aan te bevelen. Gaan we nl. de waarde van de magnesium in Magnes amon gelijk stellen met die in de spe ciale magnesiummeststof kiesenet, dan blijkt, dat Magnesamon geen dure mest stof is. Het voordeel is dan, dat voor het strooien van magnesium geen apar te bewerking behoeft te worden uitge voerd. De hoeveelheid magnesium in Mag nesamon is zodanig, dat we mogen aan nemen, dat bij een regelmatig gebruik van deze meststof het gevaar van kop ziekte sterk wordt teruggebracht. Nieuwe expositie in BB-kelder Vanaf heden zijn in de BB-kelder van het raadhuis tekeningen en schilderijen geëxposeerd van Henk Lamm. Het zijn 64 werkstukken, gemaakt volgens al lerlei technieken. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen op de openingstij den van het raadhuis, bovendien don derdagavond 29 oktober a.s. 's avonds van 8-10 uur. De expositie blijft tot 6 november geopend. Bij berging vaten olie Zaterdagmiddag omstreeks één uur heeft de heer Th. v. d. Laan van hoeve „Zeeburg" getracht een viertal vaten olie, die op de schelpenbank ten noor den van de polder „De Eendracht" wa ren aangespoeld, te bergen. Hij maakte gebruik van de trekker, die voorzien was van één kooi wiel. Dat was niet voldoende, zo bleek even later. Op de terugweg, vlak bij de dijk, liep de trek ker hopeloos vast in de zilte modder. Het water was stijgende en de onfor tuinlijke chauffeur moest zijn rijtuig verlaten en wachten tot het weer laag- water werd. Gelukkig stond de trekker op een zo hoog gedeelte dat hij slechts gedeeltelijk onder water kwam te staan. Om negen uur 's avonds kon men de motor dan ook zonder moeite star ten en de trekker met behulp van plan ken onder de wielen uit zijn benarde positie bevrijden. De strandvonderij was inmiddels van de olievondst op de hoogte gesteld, zodat de heer v. d. Laan dat zelf niet meer hoefde te doen De Staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. J. van tie Poel, zal op dinsdag 10 november 1970 in de Congreszaal van het KAI-gebouw te Amsterdam do ANWB-Recreatiestudiedag openen. De ze studiedag zal gewijd zijn aan het on derwerp: Samengaan van Natuurbe houd en recreatie, ook voor Texel een zeer aktuele zaak. Ir. F. H. van der Linde van Spronk- huizen, voorzitter van de ANWB, zal een welkomstwoord op deze recreatie- studiedag uitspreken. Tijdens de studiedag zullen inleidin gen gehouden worden door: ir. W. G. v. d Kloet, hoofd van de afdeling van het Staatsbosbeheer, dr. ir. E. C. M. Reder- kerk, direkteur van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen" en ir. F. C. Prillevitz, hoofd van de afde ling Landinrichting van de Rijksplano logische Disent. 's Middags zal een film over de be sproken onderwerpen worden vertoond, bovendien zal er een forumdiscussie plaatsvinden onder leiding van mevr. mr. Chr. A de Ruyter-de Zeeuw, oud lid van de Gedeputeerde Staten van Zuidholland. 7. Hij besloot een wandelingetje te maken en ergens een broodje te eten. om zijn zenuwen tot rust te brengen. Klaas liep met grote passen naar de Spanjaardstraat, stapte in zijn auto en ging op weg naar René, die luxeeuse kamers bewoonde in een pand aan de Heemraadsingel. Hij moest erkennen dat hij gefaald had, anders zat er niet op. Het zou weliswaar donderen, maar René zou met falen waar hij wel tekort geschoten was. Die had het voordeel van een enorme lichaamskracht, en al had hij zijn bokshandschoenen dan een paar jaar geleden aan de wilgen ge hangen, toch waren zijn vuisten nog als mokers, hoewel hij ze niet dikwijls be hoefde te gebruiken; het waarschuwend opheffen van zijn armen was meestal al voldoende voor een overwinning. HOOFDSTUK VIII De donderdbui was enorm meegeval len. René had er schamper om gelachen, dat Klaas niet geslaagd was Hendrik over te halen, en hij had een serie woorden gebruikt die even onwellui dend als kleinerend waren. Daarna had hij er direkt in toegestemd mee te gaan. „Maar nie't in die rotwagen van jou", had hij gezegd, „mijn auto staat hier vlak voor 't huis en in een ruime Ame rikaan zit je tooh altijd nog wat com fortabeler dan in een DAF". Voor het huis waar Hendrik woonde was ruimte genoeg om de auto te par keren, maar René zette de wagen er schuin tegenover. „Zo, ga je gang maar. Als je weer bot vangt, dan steek je je hand op voor het raam, en dan kom je eerst beneden de deur open doen. Ik ga dan met je mee naar boven, en dan kun je zien hoe mijn methode is om mensen over te halen. Daar kun je wat van leren, want veel presteer je nog niet". Klaas ging, maar kwam even later te rug. „Niet t/huis", zei hij, „wat nu?" „Wachten natuurlijk. We houden het huis in de gaten, en als het te lang duurt ga ik terug, dan blijf jij maar in een of andere portiek staan en kom je me waarscshuwen als hij thuis is. Heb je niet een sigaret voor me?" „Nee.o ja, toch wel". Klaas haalde het pakje Engelse siga retten te voorschijn, dat hij op Texel gekregen had, en liet René er een ne men. „Hm, goed spul. Roken en zuipen. Alleen maar echte Engelse sigaretten en de beste wrisky. Nu weet ik waar jouw geld l?lijft. En dan nog kankeren omdat je meent niet voldoende van de buit te krijgen. Als ik jouw aandeel verminder kun je leren stro of turfmolm te roken en je darmen door te spoelen met witte jenever". Klaas antwoordde niet, wat moest hij trouwens zeggen, want René zin speelde kennelijk op de mislukte po gingen om Hendrik te overreden. De sigaretten uit het pakje waren bijna allemaal in de vorm van rook de lucht ingeblazen, toen Hendrik thuis kwam „Je gaat over een minuut of vijf. De zelfde afspraak", commandeerde René. De voordeur was niet goed gesloten, zodat Klaas zonder te bellen naar bin nen kon. Boven vond hij het niet nodig op Hendriks kamerdeur te kloppen. Met een ruk maakte hij die open. „Nou, zeg nou maar ja, want je bent volkomen verstrikt in onze netten". „Zo, maar dan ben ik toch zeker door een maas gekropen". „Barst", zei Klaas alleen, die intus sen langs de kant van de kamer naar het raam was gegaan, en zijn hand had opgestoken. Hendrik was opgestaan en liep op Klaas toe, maar die retireerde langs de andere kant van de tafel. Hendrik hoor- Buiten medeweten van de beh is een twaalftal jongens uit Dt>n er in het afgelopen weekend v; gegaan met het ca 30 meter vrachtscheepje „Zaandam 5". Hel wordt 's zomers gebruikt voor visserij. De zoon van de beheerde er met een groep vrienden de W zee mee over en meerde af in de mond van Oudeschild. Toen de meester zondagmiddag de boot v. gen en een onderzoek instelde niemand aan boord te zijn. Late hij nogmaals naar de opvarendi zoek nadat hij een telefoontje v et ongeruste beheerder had ontv met de vraag of de „Zaandam 5' schien in de Oudeschilder havei gesignaleerd. Gezien het tamelijk weer achtte de beheerder het te g lijk om naar Wieringen terug te Die boodschap kon niet meer aj opvarenden worden doorgegeven, 's avonds bleek de boot al te zij: trokken. De beheerder heeft niets meer van zich laten horen, moet worden aangenomen dat de dam 5 veilig thuis is gekomen, vermoedt dat de opvarenden nog re baldadigheden op hun gewetec ben. In de haven werd namelij roeibootje losgesneden en buite gebracht. Het moest later d» TX 28 worden opgehaald Ook w op een wagen geplaatste vlet, dw, de rijbaan gezet. Bc ■mo Bi ge\ ker \va op uui Te: korr U J ■te trtje Mai M. L Rol ikto thu Bi [et ken •an irtj« geld. Maar smidje Verholen is een eer lijk man en daarom mompelde hij. „Dat geld zal ik netjes voor die brave man bewaren. Zodra ik het raadsel van de Zwarte Kludde heb opgelost, zal ik zor gen, dat hij het terugkrijgt". Toch vond de smid, dat hij er wel recht op had een nieuwe voorruit te laten inzetten op kosten van die rijke heer, doch dat was dan ook alles wat hij zich veroorloofde. Dat ging trouwens allemaal erg snel en binnen een half uurtje was de zaak voor elkaar. Toen reed hij verder naar het centrum van de stad, maar wat hij daér zag, deed hem werkelijk even aan zijn eigen gezonde verstand twijfelen. In een brede straat waren een aantal lijnwerkers bezig de masten van de tram in stukken te 1 ken en de stroomleidingen te verJ Ergens op de rails stond nog ee we tramwagen, doch die moest e aan geloven. „Wat nu?" vroeg ck| verbaasd aan een opzichter. „Ruin hier in de stad de tram op?" „Hoe komt U daar nu bij?" lai man. „We gaan het tramnet derner en veiliger maken. Het lopen met die logge en onhandd elektrische bakbeesten. Hoe eeraj van de straat zijn, hoe beter. En j voor in de plaats komt. hmn neusje van de zalm op tramgebicj is een idee van commissaris Hakkepuf (Wordt vervolg 85. Voor smidje Verholen van zijn ver bazing was bekomen, had de eigenaar van de verfrommelde Gortmouth hem een dikke stapel bankpapier in de hand gefrommeld „Ik 'hoop, dat U er genoe gen mee wilt nemen", lispelde de man. „Wellicht dekt het de schade niet, maar ik heb niet meer bij me". „Het is veel te veel. stamelde de smid, doch dit was niet naar de zin van J. J. Knalkurk. „Kom nou, meneer", zei hij bars. „Lig nou niet te knetterjagen over teveel en zo. Pak binnen die centen en verdwijn. Het komt je eerlijk toe". Met een reso luut gebaar dwong hij de smid in zijn wagen plaats te nemen en daar ging deze weer, nu voorzien van een massa ■M—i l i# f iWBIfi—BI de het geklos van zijn schoenzolen op de houten traptreden steeds zachter worden. Maar hij schrok, toen het ge luid weer harder werd en hij ook hoor de dat meer dan een persoon naar bo ven kwamen. Nu was René erbij, vast en zeker. Dat betekende.toch pro beren sterk te blijven. volhouden tot het uiterste. Toen René's gigantische lichaam in de deuropening verscheen, stond Hen drik nog achter de tafel. Een koude maar felle blik door priemde hem en met afgemeten passen kwam René dich terbij, steeds met diezelfde ijskoude blik en zonder een woord te zeggen, als of hij Hendrik wilde biologeren Plot seling twee snelle passen, een uitschie tende vuist. Hendriks maag werd .plat gedrukt met een kracht dat hij dreigde te zullen barsten. Hijgend hapte hij naar lucht want hij kreeg het gevoel te zullen stikken. Toen werd het zwart om hem heen René greep hem en liet hem langzaam achterover zakken op de vloer. Enkele minuten liet hij het van pijn kronkelend lichaam liggen, maar toen de ogen weer open gingen pakte hij Hendrik met de linkerhand bij diens haren en trok hem omhoog. Twee vin gers van zijn rechterhand hield hij voor diens ogen. „Makker, nou geen geintjes meer, je doet mee, is 't niet?" „Ja", kreunde Hendrik, „laat me los". René liet hem weer op de grond zak ken en ging zelf op een stoel zitten. Hij nam een sigaret uit het pakje dat op tafel lag, en stak die op „Zo makker, nou heb je genoeg to neel gespeeld Ik heb dorst, geef me wat te drinken". Hendrik probeerde zich op te richten, maar een waas van zwarte sterren om hulde hem. „Ik.... ik heb alleen maar vruchtendrank". „Je moet bestuurslid worden van de Blauwe Knoop, een lichtend voorbeeld voor alle» leden. Als je dan niet anders hebt geef me dan maar kleuterdrank". Op handen en voeten kroop Hendrik naar de kast en hees zich omhoog aan de planken. Hij pakte een flesje en strompelde naar de tafel. René schonk de inhoud van de fles in het glas en nipte er even aan en gooide het glas toen leeg in een plant. „Daar is het beter voor geschikt", zei hij grijnzend. Toen ging hij naar de deur en wees Klaas hem voor te gaan. Even keerde hij zich nog om. Zorg dat je zondag middag om half drie bij de auto van Klaas bent Hij brengt je ergens naar toe waar wij de zaken zullen bespre ken. Jou geef ik geen nadere aandui ding, dat is me te link En denk erom geen geintjes, want dan zal ik je leren boksen, dan wordt je wat flinker, en dan lig je na een kleine aanraking niet op de vloer te kronkelen als een regen worm op een hete plaat". Hendrik hoorde de deur dichttrekken. Het duurde nog een paar uur voordat de pijnen in zijn lichaam en hoofd min der werden, en de» waas voor zijn ogen optrok. Het was al avond toen hij weer tot normaal denken in staat was. „Gestreden en verloren", peinsfl Maar tegen zo'n overmacht viel n vechten. Maar definitief verloren' vid overwon Goliath. Dat was een der Ook nu zou er een wonder ki gebeuren. Of toch niet? Waar zc steun kunnen zoeken? En zelfs ai te vinden was zou dat bete wraakneming van de andere kant drik voelde zich eenzaam en ra loos. A Toen hij, vroeger dan gewoonlj bed kroop, had zijn lichaam zich p steld. Maar de geestelijke breuk fc-j niet helen. Indien geen wonder h I hulp kwam, was Hendrik bereid L zonder verdere tegenstand op sleej I te laten nemen naar de onderi En daar hij niet op een wonder rei nam hij zich voor zondagmiddag Klaas te gaan om zich naar Ré 1 laten brengen. (wordt vervolgd Schoonmaakbednj Harm Spigt, tel. (0 311 Lompen- en mei handel Cobus Spigt, land, telefoon (02225 Te koop aangeb. hoge-druk compress traps, op benzinen 1 maaibalkmesslij chine, merk Sical, 3 Slootdorp, (02278) 21 Te koop eiken li kast met spiegel tafeltje met 2 st ƒ20,-, eiken dressoir gasoventje ƒ10.-. scherm 4 m. breed pendule ƒ10.-; karpe els ƒ20,-, 6 schragen behangersplanken Boogerd 31, tel. 216 0 Gevonden parapk bus Den Helder Elf 2, Den Burg Jonge konijntjes koop. Olga Klip, (02228) 250 TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke re gel meer ƒ0,50. Texelaar- tjes dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,meer. Alles inclusief 4% B.T.W. Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers Altijd goedkoper 1 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17. Den Burg. Te koop hand-, moes- en stoofappelen en stoof peren 20 - 40 ct. per kg. 2. Garritsen, Kogerstr. 90 tel. 2897 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Schilderend 60 tel (02220) 2777 - Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gcbr, Bruining, De Koog, tel 482. Plevierstraat 23 Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Nu volop handperen en handappels. Huisman, De Veen, telefoon 2203 Dak, muur of gootlekk. dicht U direct en afd. met Kwastreyli, 5 kg. v. 5 m2 14,95. Inl. J. Tim mer, P.H. Polder, tel. (02226) 229 1 garagebox te huur. Jac. P. Thijsselaan, Den Burg. Inl. (02225) 232 Te koop Pfaff zig-zag- trapnaaimachine in sa lonmeubel ƒ100,Witte Kruislaan 5, Den Burg

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2