Hoger inkomen door produktiever vee e moeilijke keuze SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIELWS .ANDBOUW en VEETEELT Ruime krachtvoergift aan frisse koeien De „volhouder" wint Burgerlijke stand nesse ill „Het Gouden Boltje" houdt sluitingswandeltochl Een Texels vervolgverhaal ubriek voor I on.i.-r Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 30 oktober 1970 ]t zijn nog altijd veehouders, die mening zijn, dat het streven naar hoge produktie van het melkvee t de methode is om het bedrijfsre- taat te verbeteren. Deze veehouders nog altijd van oordeel, dat de ex- hoeveelheid melk per koe, die op taalde bedrijven wordt verkregen »r een zeer groot deel of geheel weg- it aan extra voerkosten, leze mening werd in ieder geval niet HU eeld door de Texelse veehouder met we één dezer dagen een gesprek [den. In dit gesprek ging het over de rijfsresultaten. Die waren op dit be- f voor dit moment zeker nog goed noemen. En we kunnen wel zeggen, eenzelfde inkomen ook de eerstvol- ide jaren nog goed te noemen is. Dit tste dan in verhouding tot de inko- is in andere bedrijfstakken. 'och had de veehouder in kwestie t in de gaten, dat er bi] het aanhou- van dezelfde inkomensstijging als laatste tien jaar het geval is ge- ist er een moment zou komen, waar- het inkomen, dat hij nu uit zijn be- wist te halen niet meer voldoende zijn. Hoe stijging van het inkomen oen we elkaar de vraag stelden wat in de bedrijfsvoering zou kunnen den veranderd, waardoor het be- fsresultaat beter zou worden dacht redakteur van deze rubriek in de ;te plaats aan vergroting van het tal dieren. En dat niet omdat het tal melkkoeien op dit bedrijf voor moment al aan de lage kant was. aantal melkkoeien, dat op dit een- LU! ïsbedrijf werd gehouden ligt ver bo- het Texels gemiddelde per man. ir ik zag op het eerste gezicht geen ere voor de hand liggende moge- ïeid. e bedoelde veehouder dacht in een ere richting. Hij meende, dat het rijfsresultaat vooral nog wat zou nen worden verbeterd door te stre- naar eeen hogere iproduktie per koe. nu niet, dat deze conclusie voor land lag. Want wat op dit bedrijf X voor het aantal koeien per man it ook voor de produktie per koe. deze lag nl. flink boven het ge- delde van de Texelse bedrijven. De ileverde melk per aanwezige koe nog duidelijk boven 5.000 kg per Toch meende deze veehouder een ietering van zijn inkomen vooral te iten zoeken in de richting van een re produktie per koe. Meer selecteren iemand zal er ons van verdenken, we, als het over de produktie van melkvee gaat, in de eerste plaats ntsluitend denken aan de fokkerij, 's in deze rubriek al vele malen be- d, dat de verzorging en voeding zeer grote inviloed hebben op de luktieviteit van de melkveestapel, et zou echter onjuist zijn als de fok- helemaal verwaarloosd werd. De louder met wie we dit gesprek had- hecht grote waarde aan verzorging voeding. Dit bewijst zijn streven goed ruwvoer duidelijk. Maar hij had daarnaast duidelijk oog voor de waarde van de fokkerij. Als ge volg van het feit, dat hij zijn veestapel de laatste jaren had moeten uitbreiden was er wel eens een koe op het bedrijf gebleven, die er bij ruime selectiemo gelijkheden beslist uit was gegaan. Nu het eenmaal zo ver was, dat hel; aantal vrijwel compleet was en hij een flinke koppel jongvee achter de hand had, meende hij dat de mogelijkheid er in zat om de gemiddelde produktie op zijn bedrijf te verbeteren. Hij was er van overtuigd, dat dit een zeer renda bele zaak was, omdat het beslist niet zo is, dat een hogere produktie geheel of voor een groot deel „verloren" gaat door extra voerkosten. Groter koppels minder melk We stellen ons voor, dat er heel wat veehouders zijn, die van mening zijn, dat het ook bij voldoende selectiemoge lijkheden vrijwel onmogelijk is om bij een grote(re) veestapel eenzelfde ge middelde produktie te halen dan bij een kleine(re) koppel melkvee. U zult be grepen hebben, de hiervoor bedoelde veehouder deze mening niet was toege daan. Hij staat hierin niet alleen. In een blad voor veehouders vonden we gegevens omtrent een aantal bedrij ven in Noordholland, die ook niet wij zen in de richting van „meer koeien, minder melk". Uit een groot aantal bedrijfsecono mische boekhoudingen in Noordholland bleek, dat het gemiddeld aantal melk koeien op bedrijven met een gemiddel de produktie van ruim 4500 kg melk per koe op 24 stuks lag. Op een flink aantal bedrijven met een gemiddelde produktie van ruim 5500 kg melk per koe was het aantal eveneens 24. Uit deze boekhoudingen bleek verder heel duidelijk, dat het overschot per koe op de produktieve bedrijven be langrijk hoger lag dan op de bedrijven met een produktie van ruim 4500 kg per koe. Toch zullen diverse veehouders al genegen zijn om genoegen te nemen met een gemiddelde produktie, die op het laatstgenoemde niveau ligt. U zult begrijpen, dat de veehouder, waarover wij het in dit artikeltje had den het hiermee beslist niet eens is. En wij zijn bereid om aan de kant van deze veehouder te gaan staan. Bij het berekenen van rantsoenen voor pas afgekalfde koeien kan men de krachtvoergift afstemmen op de norm, die daarvoor in de tabellen van het Centraal Veevoederbureau is genoemd. Afhankelijk van de voederwaarde van het ruwvoer komt men bij koeien met een melkgift van 25 kg per dag op een krachtvoergift van 5-7 kg. Bij koeien met een gift van 30 kg per dag is dit, eveneens weer afhankelijk van de kwa liteit van het ruwvoer 7-9 kg. Uit proeven is gebleken, dat verho ging van de krachtvoergift boven de norm nog wel tot een verhoging van de melkgift leidt, maar dat in dit geval de kosten van het meerdere krachtvoer gelijk zijn aan de meeropbrengst van de melk. Tenminste op korte termijn! Een extra hoeveelheid krachtvoer van zo'n 160 kg in de eerste paar maanden le verde in diezelfde periode een onge veer gelijke hoeveelheid melk extra. Er bleek echter nog meer. Ging men na een paar maanden weer krachtvoer geven volgens de norm dan bleken toch de dieren, die extra krachtvoer hadden gehad in het ver volg van de lactatieperiode meer melk te geven dan de dieren, die de eerste paar maanden volgens de norm waren gevoerd. Over de hele lactatieperiode gere kend was de melkgift 400 - 500 kg ho ger dan van dieren, die steeds volgens de norm waren gevoerd. Uiteindelijk betekende de toeslag op de krachtvoer gift in de eerste paar maanden dus een duidelijk voordeel. Op grond van deze proeven lijkt het dus van belang er voor te zorgen, dat de pas afgekalfde koeien een ruime gift krachtvoer krijgen. Van een paar kanten kreeg ik com mentaar op het artikeltje, waarin ik een wat kritische opmerking maakte op de man, die op 9 oktober nog een flink gedeelte' van het grasland ging bemesten met 200 kg kalkammon per bunder. We meenden nl dat deze stik stof niet helemaal tot zijn recht zou ko men. Het commentaar op dit artikeltje kwam van een paar veehouders, die net als de man in kwestie een even late of nog latere stikstofbemesting op het grasland hadden gegeven. Eén van deze veehouders had op een bepaald perceel een gedeelte wel en een ander deel niet met stikstof bemest. De bedoelde stik stofbemesting was omstreeks 13 okto ber gegeven. Op z'n uitnodiging om maar eens naar het resultaat te komen kijken heb ben we voldaan. En we moeten eerlijk toegeven, dat deze late stikstof in ieder geval dit jaar veel meer doet dan wij hadden vermoed. We hebben werkelijk versteld ge staan van de voorsprong, die het met stikstof bemeste deel in 14 dagen tijd had gekregen. Het was echt niet alleen een kwestie van een groenere kleur, maar er was in deze 14 dagen nog gras gekomen. Hoewel de omstandingheden dit jaar waarschijnlijk wel gunstig zijn geweest voor een late stikstofgift mogen we mede op grond van deze waarneming wel aannemen, dat ons advies om in het laatst van september of de eerste da gen van oktober nog stikstof op het grasland te geven in ieder geval elk jaar verantwoord is. Geboren- Maartje, dv. Jan Kooij en Catharina S. Goeman; Simon, zv. Hen drik Troost en Trijntje Lap; Annemieke Johanna, dv. Jan D. Eveleens en Trijn tje J. Eelman; Marcus Hendricus, zv. Mattheus J. van Beek en Louise A. J. Timmer; Dirk Pieter, zv. Pieter Slot en Martha W. Vonk. Ondertrouwd Pieter Kooiman en Cornelia M. Leijen; Hendrik Smit en Hilda Vonk; Cornells M. de Ridder en Treesje Betsema. Overleden; Simon Smit, oud 84 jaar, wonende te Oudeschild. iet lag rg. 86. „Waar bestaat die modernisering dan wel uit?" wilde smidje Verholen graag weten. „Daar komt juist zo'n nieuwe tram aan", lachte de opzichter trots. „Wat zegt U daar nu wel van? Geen gesukkel meer met kortsluitingen en doorgesla gen zekeringen. Dat gaat fijn, hè? Snel, comfortabel en veilig!" „De p. .pa.paardetram.zucht te de smid ontredderd en viel op slag in zwijm. En misschien had-ie nog wel in zwijm gelegen, als er niet een mens lievende dienstbode was toegerend met een emmer water en een frisse spons. Ze bette het gelaat van de arme smid en lispelde: „En meneertje.voelt U zich alweer wat beter? En is die mooie auto daar van U dan? Mag ik er dan eens in rijden dan? Of niet dan?" „Als U in een auto wilt rijden, dan moet U maar een taxi nemen", zuchtte smidje Verholen. „Of misschien bevalt die hypermoderne paardetram U beter. Als het tenmiste een paardétram was, die daar zojuist langs me 'heenreed". „Ja zeker, dat was een paardetram", verzekerde de brave dienstbode. „Een fijn modern dingetje, hè? Ja ja, ze we ten hier in de stad van aanpakken!" „Rustig laten aanpakken", mompelde de smid. „En verder wel bedankt voor de goede zorgen, juffrouw". En voordat het brave juffertje van haar verbazing was bekomen, was de smid alweer in zijn wagen geklommen. „Boem, pats, knetterdeboem, rattattat!" daar ging hij alweer, een afschuwelijk lawaai producerend. Doch een klein eindje verder zette hij de auto alweer stil en begon diepzinnig na te denken. „Het lijkt wel of iedereen hier is aange tast door die vreemde Kluddeziekte", mompelde hij. „Zelfs die politieagent wist geen onderscheid meer te maken tussen nieuw en oud, lelijk en mooi. Het heeft dus geen zin om voor hulp naar de politie te gaan. Maar misschien we ten de journalisten wel wat. Die slimme jongens van de krant hebben hun zin nen misschien nog bij elkaar. Misschien 'kunnen zij me dan wel helpen. (Wordt, vervolgd) Zondagmiddag 8 november besluit de wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" het wandelseizoen met een „sluitingswandeltocht". Er kan gelopen worden over afstanden van 10 en 20 km. De start is tussen 1 en 2 uur bij Vennemans Bungalowpark aan het Ger- ritslanderdijkje. Het parcours leidt gro tendeels door De Dennen, zodat het ook bij minder goed weer een leuke tocht worden kan. Voor deelnemers tot en met 15 jaar bedraagt het inschrijfgeld ƒ1,35; voor 16 jaar en ouder ƒ1,90. (Leden genie ten een korting van resp. ƒ0,25 en; ƒ0,50). Mogelijkheid tot vooruit in schrijven is er tot en met zaterdag 31 oktober bij de heer H. L. Ploeger, Bea- trixlaan 66 te Den Burg en de heer C. A. de Grave, Westermient B157 b en zaterdagmiddag 31 oktober van 2.00 tot 4 00 uur in hotel „De" Zwaan" in Den Burg. Zondagmiddag biedt het City theater 'n spannend programma voor de jeugd. Gedraaid wordt dan „Makker, de zoon van Rin-Tin-Tin". Ted Donaldson be leeft met zijn trouwe vriend de wolfs hond Pal (Makker) avonturen waarbij de jeugdige toeschouwers ongetwijfeld de adem zullen inhouden van spanning. Ook de voorfilms zijn op de jeugd af gestemd; wat niet wil zeggen dat oude ren er geen genoegen aan zullen bele ven. (Alle leeftijden). Zaterdag-, zondog- en maandagavond (8 uur) draait de Zweedse film „Als de naakte wind der zee", een verhaal over een musicus en de vrije Zweedse liefde. De jonge Leander, die in Zwitserland een opleiding tot violist volgt, wordt door zijn leraar voor een zomervakantie naar zijn moeder en zusje in Zweden gestuurd, omdat deze merkt dat de jongen zich niet erg gelukkig voelt. Als Leander en zijn zusje Mejt elkaar voor het eerst na twee jaar terugzien, blij ken ze nog even dol op elkaar als vroe ger. Mejt zegt hem hoeveel ze van hem houdt en hoezeer ze betreurt dat broer en zus niet met elkaar kunnen trouwen. Zij stelt hem voor aan drie vriendinnen, Lola, Gerdo en Susanne, die zeer onder de indruk zijn van de talentvolle, knap pe Leander en zich een voor een door jhem laten veroveren. Leander voelt zich een jonge god, maar als hij merkt dat de meisjes geloot hebben om wie het eerst met hem naar bed mocht, gaat hij iedere ontmoeting in een ander dag licht zien. Torina, de vriendin van zijn moeder helpt he'm over deze morele kater heen. Zijn moeder verklaart hem, dat Mejt een geadopteerd kind is. Als de zomer voorbij is en de" meisjes ko men afscheid nemen, is Leander een ander mens geworden. Hij heeft nu sex en ware liefde leren onderscheiden. Ook Mejt heeft geleerd dat zij Leander nooit zal kunnen bezitten en hem aan een an dere vrouw zal moeten afstaan. (Toe gang boven 18 jaar). ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 1 november op om 7.34 urn en gaat onder om 17.13 uur; 4 november op om 7.39 uur en onder om 17.07 uur. Maan: 30 okt. N.M.; 6 nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 30 okt. 8.29 en 20.57; 31 okt. 9.04 en 21 26; 1 nov. 9.38 en 21 56; 2 nov. 10.11 en 22.39; 3 nov. 10,44 en 23.05; 4 nov. 11.18 en 23.44; 5 nov, 11.52 en 6 nov 0.26 en 12.32- 7 nov 1.13 en 13.26. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. HOOFDSTUK IX Een tiental flesjes pils en evenzo- glazen stonden op de tafel van een bovenkamers van een der grote :erdamse hotels. René zat in een ge melijke stoel voor het raam, wach- op de komst van Klaas, die Hen- zou meebrengen. Onder hem was altijd boeiende schouwspel van de 'ijvigheid op de rivier, maar hij er niet naar; hij verdiepte zich in inhoud van een voor mannen be id tijdschrift. todat hij het ontvangen van helpers ijn eigen huis gevaarlijk vond, voor- lak voor en kort na een zaakje, en at hij het bovendien niet wenselijk d dat Hendrik zijn adres zou te we- komen tenzij deze de moeite nam de burgerlijke stand te informeren at zou hij vermoedelijk niet doen hij onder valse naam voor een paar een hotelkamer gehuurd. Hier hij zijn plannen bekend maken, ructies geven, en later de buit ver- h- Het leek hem dat het onopval- er was gebruik te maken van een t hotel dan van een kleine kroeg, ou minder op gelet worden, minder st en minder gepraat. En hoe min or gepraat werd hoe liever het hem to klokslag drie uur kwamen Klaas Hendrik. Geen groet. René wees de stoelen. „Je hoeft niet bang te voor een droge keel, daarvoor heb ik gezorgd. Bedien jezelf maar. O, daar aan heb ik niet gedacht, moet ik voor jou limonade laten komen Hendrik, of ben je weer een kerel geworden?" Deze haalde de schouders op, „kan me niet schelen". René stond op en ging aan tafel zit ten. „Wat er gebeuren gaat jongens, moet vanavond voor elkaar komen, 't Is een simpel akkevietje met weinig ri sico en ik verwacht dat er zo ongeveer een halve ton te verdienen is. In Drie bergen woont een oude vrouw, die steenrijk is. Ze heeft grond en boerde rijen en weet-ik-veel wat nog meer. Op 1 juli moeten de huurders pacht beta len. Tegen 15 juli komen de rentmees ters de geïnde bedragen in baar geld bij haar brengen, dat is een oude ge woonte en daarvan wil ze niet afwij ken. Ze houdt het geld enige dagen in huis. Ik heb gehoord dat ze geen brand kast heeft, maar het ergens in een laad- je stopt. Daarna wordt het naar de bank gebracht. Ik heb een tip gekregen dat het geld nu in huis is. Wij moeten ervoor zorgen, dat het nooit op de bank komt. Dat is alles. De enige moeilijk heid is, dat er een man in huis is, een butler van zo'n 50 of 60 jaar. Dat is de reden dot we jou nodig hebben, Hen drik". „Alles duidelijk? Goed, die vrouw woont in een villa op de Arnhemse Bo- venweg, dat is een door het bos lopende weg waar het in de vakantietijd vrij druk is. Er is een groot recreatiekamp in de buurt. Het huis staat achteraf, de afstand tot de huizen ernaast is groot en er staat veel geboomte tussen. Bovendien ben ik er vrijwel zeker van dat de naaste buren zaterdag met va kantie zijn gegaan. Daarom heb ik tot vandaag gewacht. De zaak moet van avond voor donker opgeknapt zijn, dan zijn er veel auto's en wandelaars op de weg. Een paar meer of minder vallen dan niet op. Bovendien is het dan min der waarschijnlijk dat de ene wande laar kan onthouden hoe de ander, die hij passeerde eruit ziet". „Ik zeg dat allemaal opdat je weet hoe je je moet gedragen". „Jullie nemen de trein van ongeveer kwart voor vijf naar Utrecht. Niet te zamen natuurlijk, en jullie gaan in ver schillende wagons zitten. Allebei moe ten jullie een regenjas aan hebben, en een stuk of wat nylonkousen in je zak steken.In Utrecht steken jullie het Sta tionsplein over naar een straat waar de bussen van de N.B.M. staan. Jullie ne men bus 50, die in de richting Arnhem gaat. Steeds doen alsof jullie elkander niet kennen. Hendrik jij stapt uit halte Buntlaan. Die laan, aan de linkerzijde van de Hoofdstraat, waardoor de bus rijdt, je moet die straat dus oversteken om er te komen, die laan dus, loop je uit en aan het einde ga je rechts om de Arnhemse Bovenweg op. Dan loop je tot je aan de linkerkant van de weg een groen en grijs gestreeept hek ziet, waarop nummer 357 staat. Daar vindt je Klaas, of indien jij de eerste bent dan blijf je in de omgeving naar iets staan te kijken. De ontmoeting moet zijn als die van twee bekenden: elkaar een hand geven, zo nodig een praatje maken. Kortom het moet zo zijn, dat voorbijgangers de indruk krijgen van een toevallige ontmoeting, en niet van een afspraak. Tot zover gesnapt Hen drik?" Hendrik knikte. „Alles goed onthouden, prent het in je geheugen, maar niet opschrijven, daar heb ik een hekel aan". „Klaas jij rijdt een halte verder, die heer Rosariumlaan. Je steekt ook de weg over en gaat daar de iets verderop gelegen Hydeparklaan in. Die laan kruist de Arnhemse Bovenweg. Bij die kruising ga je links af, en dan vindt jij het gestreepte hek met nummer 357 erop natuurlijk rechts van de weg". „Oké? Hierover nog wat te vragen?" „Mooi, dan gaan we door. Op een mo ment dat er geen voorbijgangers zijn gaan jullie het hek binnen en ongeveer halverwege het pad, dat naar de villa leidt trekken jullie tussen de struiken jullie jassen, uit, een nylonkous over jullie hoofd en een paar om je handen als je geen handschoenen hebt. Noch vanaf de we»g, noch vanuit de villa is dat te zien Dan gaan jullie naar het huis en bellen aan. Vermoedelijk zal de butler de deur open doen. Hij moet onmiddellijk overmeesterd worden, voordat hij een kik kan geven. Klaas moet er steeds voor zorgen dat hij bui ten westen blijft. Verder moet hij de telefoon opzoeken en die op de gebrui kelijke wijze onklaar maken". „Hendrik zoekt de oude vrouw op en probeert te weten te komen waar het geld verborgen is. Zonodig kun je drei gen haar met een kous te zullen wur gen. Het is een oud, ziekelijk en afge leefd wijf. Veel moeite zul je dus niet hebben. Mocht ze gaan schreeuwen, dan stop je onmiddellijk een kous in haar mond. Als je weet waar het geld opgeborgen is, bind je haar stevig vast aan een stoel. Daarvoor kun je ook ny lonkousen gebruiken; ze zou zelfs een draad garen niet kunnen loskrijgen. En vergeet niet haar mond te snoeren voor de" zekerheid". „Als alles gebeurd is, en de butler nog goed bewusteloos is, lopen jullie heel kalm naar het hek van de villa er naast, aan de kant van de Hydepark laan, waarvan de bewoners met vakan tie zouden zijn. Daar sta ik te wachten met een auto, die ik al enige dagen ge leden gehuurd heb. Het is een lichtgrij ze Volkswagen 1500, die het nummer 00-01 AB heeft. Klaas gaat eerst, en verkent de weg of er ergens onraad is, natuurlijk nadat hij de kous van zijn kop heeft getrokken en zijn jas uit de struiken heeft gehaald. Dan volgt Hendrik ongeveer vijf minuten later, met de poet natuurlijk, en alleen als Klaas niet op het pad of voor het hekje is blijven staan, ten teken dat er iets niet in orde is". René schonk zich een glas bier in en de anderen volgden zijn voorbeeld. „We rijden dan heel rustig terug naar Rotterdam en onderweg verdonkerema nen we de jassen. Het lijkt me het beste dat we morgenochtend hier in het hotel de buit op de gebruikelijke manier ver delen". „Meer heb ik niet te zeggen. Succes, en denk erom, als er ondanks alles toch wat mis mocht gaan, verlink nooit je makkers. Denk erom dat je niet te laat bent voor de trein. Ik ga nu al naar Driebergen om me efvan te verzekeren dat alles in orde is". René stond op, ging naar de deur en hield die open voor zijn bezoekers. „Bewonderenswaardige kerel", zei Klaas tegen Hendrik, toen ze weer bui ten waren. „Hij laat wel het gevaarlijke werk aan anderen over, maar als orga nisator heeft hij zijn weerga niet". Hendrik antwoordde niet. Hij dacht na, heel diep. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5