lesultaten onderzoek ,,'t Horntje" worden met spanning afgewacht roekomst van nosselcultuur >nzeker Ook op Wereldspaardag is 't goed sparen bij de NMB een premie van f5,- ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! merk. merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde Damclub Texel Badmintonclub reikt prijzen uit GVT-vergadering een dag later aHijd zin in TWIN oktober 1970 Derde blad Texelse Courant, vrijdag 30 Y[nrettigrolleni [V lekker row i [n het mosselseizocn 19691970 werden 890.000 ton, mosseltonnen van 100 kg., aangevoerd. Hiervan kwamen 400.000 ton uit Zeeland en 490.000 ton uit de iVaddenzce. Het grote merendeel hiervan werd naar België, Frankrijk en Vest-Duitsland geëxporteerd, terwijl de inleggerijen 111.680 ton afnamen. Ook iel binnenlands gebruik van verse mosselen neemt toe. De kwekers maakten irijzen, die men voordien niet voor mogelijk had gehouden, welke in dit seizoen •eeds ver zijn overschreden. Een en ander toont weer eens aan hoe moeilijk het is toekomstvoorspellingen :e doen omtrent alles wat met de visserij en met de oester- en mosselcultures e maken heeft. Men zal zich nog de bezorgdheid in kwekerskringen herinne en toen enige jaren geleden de vaste leveringsprijzen werden afgeschaft en iet vaste afnamesysteem werd gewijzigd in een bepaald soort vrije markt. Hoewel de gemiddelde prijs voor de kwekers direkt steeg, bleven velen er och sceptisch tegenover staan. En zoals een en ander zich tot nu toe heeft ont- vikkeld ten onrechte, hetgeen overigens zeker nog niet wil zeggen dat er geen twade kanten aan kunnen zitten". De produktie is immers iets afgenomen en de vraag tenminste gelijk gebleven, :o niet in beperkte mate toegenomen, waaronder eventuele moeilijkheden niet :ot uiting kunnen komen. Want niet vergeten mag worden, dat bij een enigs- :ins achterblijven van de vraag bij het aanbod een ernstige prijsval tot de nogelijkheden behoort en dat blijft altijd een weinig aantrekkelijk vooruitzicht. )it alles neemt echter niet weg, dat de eventuele zorgen, die men zich destijds ïeeft gemaakt, tot nog toe, ongegrond zijn geweest. In dit geval ging het echter uitslui- ïd over de zorgen met betrekking produktie en afzet. Maar wat in de mende jaren de mosselkwekers te ichten staat, hangt niet samen met t marktrisico maar met het ingrijpen n de mens en dat is een zaak, die zich et kan herstellen. Merkwaardige ontwikkeling De resultaten der leveringen van t afgelopen seizoen en de twee daar- n voorafgaande zijn (in tonnen van 0 kg.) aangegeven in onderstaande !>el. Het opmerkelijke is, dat de mossel- nvoer uit de Zeeuwse wateren is stegen van rond 250.000 in het seizoen 67-1968 tot bijna 400.000 ton in het zoen 1969-1970. Daartegenover is de tvoer der Waddenzee, die in 't sei- n 1968-1969 niet minder dan 714.000 n bedroeg, in het seizoen 1969-1970 te- ggelopen tot 488.000 ton. De import, Bin het seizoen 1967-1968 nog 110.000 n bedroeg liep terug tot 28.000 ton in t seizoen 1968-1969 en bijna 23.000 ti in het vorige seizoen. Uit een en der blijkt dat de mosselen van de euwse gronden van toenemende bete nis zijn in het geheel van de produk- N\ En daarin ligt ook het gevaarlijke ►ment voor onze positie in de inter- tionale mosselhandel bij het verder ortzetten van de Deltawerken. De liting van het Haringvliet is van ïinig betekenis voor de aanvoer van ►sselen, maar de aanstaande afdam- tg van het Brouwershavense Gat zal heel sterke invloed uitoefenen. Het i oudsher bekende mosselcentrum uinisse zal de produktie gaan missen n de mosselpercelen tussen de Greve- gendam en de dam m het Brouwer- vense Gat. En het is vooralsnog niet zien dat eventuele nieuwe percelen de Oosterschelde enige kompensatie n betekenis kunnen even voor de oduktie van de weggevallen percelen. Hoe men het dan ook bekijkt, duide- t is het dat aan een eerste produktie- rmindering op korte termijn niet valt ontkomen. Nog ernstiger wordt de situatie, wan- er de werkzaamheden voor het af- iten van de Oosterschelde worden ortgezet. Hoeveel tegenstand er tegen ze afsluiting ook is en hoe sterk de ar- menten van degenen, die de Ooster- ïelde willen openhouden ook zijn, dit 'fj he nog steeds groeiend verzet, ■eft er politiek gezien toe geleid dat minister ook maar een opnieuw he lderen van deze problematic in over ging wil nemen. Feitelijk is het zo, naarmate er meer tegenstand komt, minister van verkeer en waterstaat te nadrukkelijker betoogt, dat in standpunt van de regering, dat de sterschelde zal worden afgesloten, ?n verandering zal komen. Zijn op- ►rking daaromtrent bij de recente 'ggetjesdag in Goederee, namelijk dat er geen onzekerheid over wilde la- dat de Oosterschelde in 1978 zal 1 afgesloten, bewees dat eens te meer. uit zijn woorden viel af te leiden 1 hij de tegenstanders van de afslui- g ziet als klagers en kankeraars", ;t welke bejegening de diskussie over Oosterschelde door zijne excellentie op een bijzonder vulgair peil is ge acht. Maar hoe dit alles zij, indien de Oos terschelde dicht gaat, dan betekent dit niet, dat in 1978 de aanvoer van mosse len uit de Oosterschelde plotseling ge heel zou wegvallen. De gevolgen van de voor de afdamming te verrichten wer ken zullen reeds veel eerder merkbaar zijn. Immers door deze werken en door de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal zullen zonder meer alle mosselpercelen onbruikbaar worden en daarbij zullen dan nog de indirekte gevolgen komen, naarmate de dam haar voltooiing na dert. Zou het proces lineair verlopen, dan zou per jaar met een vermindering in produktie van 30.000 tot 40 000 ton rekening moeten worden gehouden, doch het zal in werkelijkheid in de eer ste jaren minder en in de latere jaren meer zijn. De Waddenzee Voor de mosselkwekers en mossel handelaren zou het van bijzonder be lang zijn, wanneer de Waddenzee de teruglopende produktie van de Zeeuwse mosselen zou kunnen opvangen. Een uitbreiding van de aanvoer van mosse len hangt echter af van het voorhanden zijn van voor deze teelt bruikbare per celen en die liggen ook in de Waddenzee niet voor het oprapen. Dit bleek al vele jaren geleden toen via een manipulatie met het mosselkwe- kersfonds gronden, waarop de Harlin- ger vissers de garnalenvisserij uitoefen den, door een vergoedingsregeling voor de mosselkwekerij werden afgestaan. Het feit echter, dat, zoals de cijfers aantonen, de produktie in de Wadden zee zeer wisselvallig is, bewijst welke bedrijfsrisico's hieruit kunnen voort vloeien. Het ontwerp Deltaschadewet gaat trouwens hiervan uit, want bij de for mule, dat voor bedrijfsbeëindiging niet alleen de percelen in Zeeland moeten worden ingeleverd, maar ook die in de Waddenzee, is men uitgegaan van de ge dachte, dat de ingeleverde percelen in de Waddenzee ter beschikking kunnen worden gesteld aan kwekers, die hun bedrijf willen voortzetten. Of deze koppeling van het inleveren van Zeeuwse en Waddenzee-percelen in verband met de schadevergoeding een billijke zaak is, willen wij hier bui ten beschouwing laten. Het gaat er slechts om het te signaleren als een symptoom van het gebrek aan percelen, dat ons in de toekomst te wachten staat. Laten we echter aannemen, dat er in het Waddengebied met betrekking tot het aantal percelen nog iets te berei ken valt, ook al zal het de gehele Zeeuwse produktie niet kunnen vervan gen, dan nog is men ten aanzien van dit gebied niet zonder zorgen, met name door de waterverontreiniging. De waterverontreiniging Steeds luider worden de stemmen, die wijzen op de waterverontreinging in de Waddenzee. Een voorproefje daarvan is het lozen van afvalwater uit het gebied van Hoogkerk. Optimistisch heeft de minister van verkeer en waterstaat in de volksvertegenwoordiging verklaard, dat een onderzoek heeft aangetoond, dat van werkelijke gevaren geen sprake is. Hoort men echter vissers uit het be trokken gebied, dan stellen zij, dat zij wel degelijk dode schelpdieren hebben aangetroffen in de omgeving van het lo- zinspunt en dat voorspelt naar hun me ning weinig goeds voor de toekomst. Daar komt dan nog bij, dat de rege ring thans heeft besloten haar mede werking te verlenen aan de uitvoering van het Groningse deel van een pers leiding voor afvoer van het industriële afvalwater van het veenkoloniale ge bied naar de Eems-Dollard Zelfs wordt overleg gepleegd over een doortrekking van deze leiding via Oost—Drenthe naar het noordoostelijk deel van Overijssel. Het is moeilijk voor te stellen, dat via een dergelijk projekt, dat 154 miljoen gaat kosten, geen enorme hoeveelheden afvalwater in de Waddenzee terecht zullen komen, nog afgezien van het feit dat ook de visstand in de Noordzee er in die omgeving de kwade gevolgen van zal ondervinden. Namen we bij dit alles dan ook nog in aanmerking, dat er nog plannen bestaan tot inpoldering van het Balgzand, waardoor niet alleen de oppervlakte van de Waddenzee zal wor den verkleind, doch tevens de mogelijk heid bestaat, dat daar een petro-chemi- sche industrie de verontreiniging van de Waddenzee zal intensiveren, dan lijkt ons de ontwikkeling in de Waddenzee veeleer te gaan in de richting van een vermindering van de produktie van Mosselschepen verlaten de haven van Harhngen; de race naar de mosselzaad- velden is begonnen. mosselen, dan van een produktiever- groting. De verwatering De kwaliteit van de mosselen staat of valt met het vinden van doelmatige verwaterplaatsen in Zeeland, maar die zullen gaan verdwijnen. Het zoeken is nu naar het inrichten van kunstmatige verwaterplaatsen. Nadat dit onderzoek om onbegrijpelijke redenen jarenlang is vertraagd, werd uiteindelijk begonnen met metingen voor de plaatsbepaling van een kunstmatige verwaterplaats in de nabijheid van het Friese plaatsje Zürich. De natuurlijke gesteldheid van dit Waddengebied voor dit doel bleek niet aan de verwachtingen te beant woorden en dus werd een ander gebied gezocht, dat werd gevonden op 't Horn tje bij Texel. Daar is men thans druk bezig met het doen van de nodige metingen en proeven, die inzicht moeten verschaffen over het op grote schaal kunstmatig verwateren van mosselen. Het mossel- bedrijf heeft goede hoop, dat hieruit goede resultaten voor de praktijk zullen voortkomen. De Zeeuwse oester- en mosselkwekerijen hebben immers in de loop der jaren bij hun bedrijfsvoering heel veel steun ondervonden van bio logen en ook bij de bestrijding van pa rasieten en ziekten van schelpdieren. De tijd dringt echter en als de plannen tot afsluiting van de Oosterschelde door gaan, dan is de uiterste termijn 1978. Het is overigens bekend dat weten schappelijk onderzoek op termijn altijd een hachelijke zaak is, vooral wanneer in dezelfde tijd een, voor de praktijk bruikbare methode moet worden ont wikkeld. Hoewel er geenszins reden is te wan hopen, kan toch wel worden gesteld, dat de toekomstvooruitzichten van de mos- selproduktie in de Waddenzee in sterke mate zdllen afhangen van de resultaten van de onderzoekers op 't Horntje. Al bij al leidt het bovenstaande tot de konklusies, dat de toekomst van de Nederlandse mosselkwekers bijzonder onzeker is, ondanks de gunstige resulta ten van het mosselseizoen 1969/1970. Slechts het openhouden van de Ooster schelde zou deze onzekerheid kunnen verminderen. (Overname uit: De Visserij wereld) Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 4'/2 tot 8%! Zelfs 81/4% behoort tot de mogelijkheden als u Rente- spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Uitslagen van 27 oktober P. Kooiman-J. Stam 20 W. Bakker-C. Meedendorp 02 D. v. d. Werf^H. Bruining 02 P. Bakelaar-C. Vinke 20 J. Schoo-C. Groenhof 20 J. Vinke-J. v. Heerwaarden 11 J. A. v. d. Slikke-C. v. d. Werf 11 P. Kooiman had niet veel moeite met J. Stam en staat daardoor nu op de 2de plaats achter C. Dijker. C. Meedendorp staat nu derde door zijn overwinning. W. Bakker stond overwegend beter, nam een damzet en werd verrast door een leuke tegencombinatie. De stand was toen nog niet verloren, doch een blunder maakte er een eind aan. P. Bakelaar had een partij met veel com binatiemogelijkheden tegen C. Vinke. Na een damzet was het afspel vrij las tig maar C. Vinke kon het verlies toch niet keren. C. Groenhof kwam een stuk voor, maar faalde toch in het laatst van de partij. J. A. v. d. Slikke haalde zijn eerste punt. Morgen, 31 oktober, spelt Texel thuis tegen DCU 2 om 1 uur. Maandagavond 2 november reikt de badmintonclub Texel in de LTS-kanti- ne de prijzen uit van de competitie 1967-'70 De bijeenkomst begint om 21.15 uur. Tevens zal worden gespro ken over de mogelijkheid om een trai ner aan te trekken. Waarschijnlijk kan worden beschikt over de trainer van een bevriende club uit Harderwijk. De buitengewone ledenvergadering van de gymnastiekvereniging Texel wordt één dag opgeschoven en wordt dus gehouden op vrijdagavond 6 no vember, aanvang 8 uur in hotel „De Graaf". Zoals bekend wordt op deze bijeenkomst de geruchtmakende contri butieverhoging aan de orde gesteld. Van de leden die het toegezonden strookje niet inleverden en niet op de vergadering komen, wordt aangenomen dat zij met de contributieverhoging ak koord gaan.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9