m£m Openbare bibliotheek Texel viert eerste lustrum Grote stroom geschenken voor Maartenhuis RAADSVERGADERING Rapport over Texelse watervervuiling Drumband houdt karweitjesaktie Bezoekers krijgen boekentas VERVOLG VAN PAG. 1 Stranding m.s. „Rig( E.M.K. schreef honderd! aandeelhouder in Doop: «gezinde Zusterkrii^j houdt bazaar r De gemeenteraad is akkoord gegaan met het samenstellen van een rapport over de watervervuiling op Texel. Er is een bedrag van 8.000,voor uitge trokken. Het rapport zal worden uitge bracht door de N.V. Mabeg te Utrecht en zal adviezen moeten bevatten over de meest economische oplossing van het afvalwaterprobleem op het hele eiland. DE KOOG De drumband Voor waarts Mars te De Koog verkeert in vrij ernstige geldnood. De middelen ont breken voor de hoognodige aanschaf van bazuinen, die meer dan ƒ160,per stuk kosten. Daarom wordt op de vol gende wijze aktie gevoerd. De meisjes zullen de komende weken in De Koog en daarbuiten langs de deuren gaan om te vragen of ze een of ander karweitje mogen opknappen. Het bedrag waarmee het werk wordt gehonoreerd mag men zelf vaststellen. Vrijdag 20 november bestaat de Open bare Bibliotheek Texel vijf jaar. Het eerste lustrum zal op bescheiden wijze worden herdacht. Er zal een voorlees- wedstrijd worden gehouden voor de kin deren van de hoogste klassen van de lagere scholen (op 19 november om vier uur 's middags in de bibliotheek). Een aparte voorleeswedstrijd wordt op maandag 16 november gehouden op de Bcatrixschool. Bij wijze van lustrum- geschenk krijgen bezoekers van de bi bliotheek in de week van 16 - 20 no vember allen een plastic boekentas. Nieuwe leden mogen tot 31 december a.s. gratis lezen, ingaand 16 november. De Openbare bibliotheek heeft op Texel een vlucht genomen, die de meest optimistische verwachtingen ver heeft overtroffen. In het eerste ..volle" jaar dat de bibliotheek draaide (1966) werden 18.000 uitleningen geregistreerd en voor dit jaar wordt verwacht dat het uitle ningental de 50.000 overschrijdt. De bi bliotheek bevat momenteel meer dan 10.000 boeken. Natuurlijk stijgt ook het aantal uitleningen per dag. Het jongste record dateert van vrijdag 6 november j.l toen meer dan 600 boeken de deur uitgingen. De leerlingen van de Rijks scholengemeenschap, LTS en een deel van de leerlingen van de landbouwhuis- houdschool zijn collectief lid. Te klein De snel groeiende belangstelling voor de bibliotheek heeft slechts één nare kant: het gebouw aan de Burgwal wordt te klein. Reeds geruime tijd wordt met het gemeentebestuur over een nieuw onderkomen onderhandeld, tot dusver zonder bekend resultaat. De gedachten gaan onder meer uit naar de doorbraak die binnen afzienbare tijd tussen Groe- neplaats en Elemert zal komen. Aan deze corridor zou een gebouw kunnen worden gezet, waarbij men denkt aan een onderkomen, dat op de toekomst is afgestemd en dat daardoor weinig min der dan een half miljoen gulden zal kos ten. Het streven is gericht op een boe kenbezit van ongeveer 25.000 banden. De bibliotheek houdt zich niet alleen Het wekelijkse voorleeshalfuurtje (woens dagmiddag van kwart voor twee tot kwart over twee) trekt telkens een flinke schare kleuters, die doorgaans ademloos luiste- bezig met het uitlenen van boeken aan Texelaars. Er wordt ook veel gebruik gemaakt van de leesruimte, waar steeds een grote collectie kranten en tijdschrif ten ter inzage ligt. Niet onbelangrijk is ook het wekelijkse voorleesuurtje voor kinderen, die nog niet zelf kunnen lezen. Het is een service, die ook door de ouders zeer op prijs wordt gesteld. Toerisme In de zomermaanden heeft de biblio theek een belangrijke functie voor het toerisme. Steeds meer vakantiegangers ontdekken de bibliotheek en maken ge bruik van een speciaal seizoenabonne ment. Van hoeveel betekenis deze toe ristische invloed is, blijkt wel uit het feit, dat de maand juli dit jaar de maand met de meeste uitleningen was. Sinds 1 september is weer een vaste assistente aan de bibliotheek verbonden, hetgeen de service ten goede komt. (Vervolg van pagina 1) Ter gelegenheid van de opening heeft het Maartenhuis voor duizenden guldens aan geschenken ontvangen. Na afloop van de openingsplechtigheid voerden in „Opduin" diverse sprekers en spreek sters het woord. Mevrouw Lievengoed van het „Zonnehuis" te Zeist, een per soonlijke vriendin van mevrouw Van Reijsselberghe, schonk een fraaie houten kaarsenstandaart. De heer Tempel van Philips in Eindhoven, zakenrelatie en vriend van mevr. Van Reijsselberghe, had als presentje een op een xylofoon gelijkend klankspel meegenomen. De heer De Visser van een zwakzinnigen- instituut te Schoorl bood een door ge handicapten gemaakt apparaat aan, waarop drie lieren kunnen worden be vestigd, zodat die gelijktijdig kunnen worden bespeeld. De glazenier Den Toom uit Rotterdam kondigde aan, dat hij een groot glas in loodraam zal schenken. Nu gaf hij alvast een fraaie miniatuur, Mevrouw Boltes van het in stituut „Bronlaak" bood twee bolder wagens aan en een door patiënten van „Bronlaag" geweven kleed. Mevrouw Bollen-van Hensbroek bood een boek werk aan over Rudolf Steiner.. Ze gaf meerdere van dergelijke boeken met de bedoeling dat de aanwezigen die zouden kopen tegen een bedrag dat zijzelf mochten vaststellen. Er werd druk en royaal van deze gelegenheid gebruik ge maakt. De arts J. van Dam van de Vrije School te Rotterdam, oud-medewerker van het Maartenhuis, gaf enkele boeken voor de bibliotheek. De heer R. Hooge- Vrijdag 13 november Den Burg, LTS-kantine1, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief met beginners cursus les 31. Den Hoorn, „Ons Huis", 14.30-17.30 uur en vanaf 19.30 uur, Fancy fair Herv. Vrouwenverenigingen P.H. Polder en Den Hoorn. Den Burg, Casino, 20.00-23.00 uur, vogelshow van de Vogelver. ,,Op Eigen Wieken". Zaterdag 14 november Oudeschild, 14.00 uur aankomst Sint Nicolaas. Hierop aansluitend intocht St. Nicolaas in Den Burg. Oosterend, plm. 16.00 uur Intocht Sint Nicolaas. Den Hoorn, 14.00 uur Intocht van Sint Nicolaas. Den Burg, Casino, 10.00-23.00 uur, vogelshow van de Vogelver. „Op Eigen Wieken". Den Hoorn, „Ons Huis", 14.30-17.30 uur en vanaf 19.30 uur, Fancy fair Herv. Vrouwenverenigingen P.H. Polder en Den Hoorn. Zondag 15 november Den Burg, Casino, 10.00-22.00 uur, vogelshow van de Vogelver. „Op Eigen Wieken". Dinsdag 17 november Den Burg, Doopsgezinde kerk, 10.00- 21.00 uur, verkoopdag Doopsgezinde Vrouwenverenigingen. Zaterdag 14 tot en met 5 december Den Burg, Raadhuis, tentoonstelling A. D Blok v d. Velden, „Franse reisim pressies". Geopend zaterdags van 14.00-17.00 uur; dinsdagavond en donderdagavond van 19.00-21.00 uur en op de uren waarop het raadhuis voor het publiek geopend is. men nu ongetwijfeld liep, maar vond het toch juist tot aankoop over te gaan, omdat de consequenties van niet kopen ook niet te overzien zijn. Mr. Sprenger liet blijken, dat het de bedoeling is met de uitvoering van de aankoop te wach ten tot wat meer zekerheid is verkre gen. Waarop de heer Standaart infor meerde of er al een voorlopig koopcon tract is getekend. Dat bevestigde de voorzitter. Hoopvol De heer P. Smit werd toch nog onge rust: „Stel je voor dat we op deze grond tenslotte niet mogen bouwen en we te gen een andere eigenaar een onteige ningsprocedure moeten beginnen". Dan duurt het nog jaren. Hr. Sprenger vond dat het geen zin had zich in al deze mo gelijkheden te verdiepen en dat er maar het beste van moest worden gehoopt. Desgevraagd verklaarde de voorzitter, dat de bouwprijs van de centrale door de vertragingen is gestegen, de prijs van de installatie niet Mevrouw J. Koning-Bruin (Pakt) noemde de redenen van het gedwongen opnieuw beginnen van de procedure „spijkers zoeken op laag water". Ze vond het erg dat zo wordt gesold met een dergelijk groot belang. Mr. Sprenger wilde Natuurmonumen ten blijkbaar niet tot doel van volks woede maken, want hij noemde deze vereniging niet bij de naam toen hij vertelde, dat „van bepaalde zijde" be zwaar was gemaakt tegen de artikel 19 procedure, ook niet toen de heer West dorp er naar vroeg. „Het is niet de eer ste de beste", zei Mr. Sprenger geheim zinnig. De heer M. Bakker (Texels Belang) zei van betrouwbare zijde te hebben ge hoord, dat de uitvoering van de water- fabriekplannen als gevolg van alle ver traging 53% duurder zou worden. De voorzitter: „Ook de meest betrouwbare zijde kan daarvan niets weten". Aan het begin van de vergadering kwam de heer Westdorp nog even terug op de weigering van B. en W om een vertegenwoordiger van de vakbeweging in het college van bijstand op te nemen. Hij zei bij zijn mening te blijven dat er wèl een vertegenwoordiging inhoorde. Hij wilde er nu niet verder voor pleiten maar behield zich het recht voor er la ter op terug te komen. Wat betreft dë vuilniszakken beves tigde Mr. Sprenger de veronderstelling van de heer Westdorp dat zich aanvan kelijk veel mensen op een andere ma nier van het huisvuil moeten hebben ontdaan inplaats van de zakken te ge bruiken. Mr. Sprenger noemde evenwel cijfers waaruit bleek dat het elk vol gend kwartaal veel beter is geworden. Mevrouw Koning-Bruin had ver nomen dat de mensen die gehoor geven aan de oproep van de ge meente om van een goedkope naar een duurdere woningwetwoning door te stromen, bij wijze van te genprestatie zelf een woning mogen uitkiezen. Dat vond zij onjuist; be ter was het te loten. Wethouder J. Daalder gaf toe dat een dergelijke regeling inderdaad wordt overwo gen maar er zijn nog geen beslis singen genomen. Tot dusver ge beurde het in ieder geval wel bij loting, althans bij de gemeente. De woningbouwvereniging (die de helft van het aantal woningwetwoningen toewijst) werkt volgens rangnum mer. Sarasani De heer C. Koorn had in de vorige vergadering gevraagd om in de eerst volgende, dus deze, vergadering te ko men met een standpunt inzake Sarasa ni en de handel in verdovende midde len op Texel. Aan dat verzoek was geen gevolg gegeven. De voorzitter zei dat men de zaak zo belangrijk vond dat men niet overhaast te werk wilde gaan. Hoewel bij voorbaat vaststaat dat de handel in verdovende middelen dient te worden tegengegaan en dat men zich aan afspraken moet houden, is een na der onderzoek gewenst alvorens 't mo gelijk is de raad gedetailleerd in te lichten over het te voeren beleid ten aanzien van een en ander. Mr. Spren ger wilde wel toezeggen dat de kwestie in de volgende vergadering aan de orde komt. Roet Bij de ontvangst ten raadhuize van de afgevaardigden van de Federatie van Noordhollandse VVV's boven het Noordzeekanaal, had Mr Sprenger on der meer gevraagd om steun bij het streven naar een „Balgzand zonder roet". Mr. Sprenger had gemerkt dat een krant (Texelse Courant Red.) ervan had gemaakt: „Balgzand zonder industrie" en dat is toch wel een be langrijk verschil De heer H. de Ruiter (27) uit Capelle aan de IJssel werd benoemd als hoofd van de o.l.s. van Midden-Eierland. De heer F. Blanken (PAKT) vond het tus sen de twee namen op de voordracht maar moeilijk kiezen. Aan de hand van alleen namen zijn de kwaliteiten niet te beoordelen. Mr Sprenger: „De sollici taties en adviezen lagen op het raad huis ter inzage". De heer Blanken er kende dat hij daarvan inzage had kun nen krijgen al twijfelde hij eraan of een van de ondere raadsleden dat wèl had gedaan. De heer J. Zuidewind (WD) had het in ieder geval niet gedaan en ook hij vond het een moeilijke keus. Niettemin werd de heer De Ruiter met alle 15 stemmen benoemd. Schapenboet Het beroep van raadslid M. Bakker tegen weigering van een door hem aan gevraagde vergunning voor de bouw van een te grote en tevens als zomer woning te gebruiken schapenboet, werd met algemene stemmen ongegrond ver klaard De bepalingen is het bestem mingsplan spreken in deze duidelijke taal. Afwijken daarvan brengt niet te overziene consequenties met zich mee. Mogelijk mag de heer Bakker ter plaat se wel een gewone landbouwschuur neerzetten als hij die aanvraagt. De discussie, waaraan de heer Bakker zelf vorst en mevr. Moolenaar (dochter van mevrouw Van Reijsselberghe) kwamen ook een cadeau aanbieden. Een moeder, die sprak namens de drie oudervereni gingen Philadelphia, Het Zorgenkind en Helpt Elkander, bood een cheque aan van 1000,In de loop van de dag waren nog tal van andere geschenken overhandigd. Alleen aan cheques en en veloppen met inhoud al voor meer dan ƒ1000,voor een belangrijk deel van Texelse zakenrelaties en kennissen af komstig. Ook de medewerkers van het Maartenhuis bleven niet achter. Namens hen stelde Dr. Gay Balmaz enkele zg. blokkenwagens, nuttig speelgoed, in het vooruitzicht. De feestelijke openingsdag werd be sloten met het deelnemen van de kin deren aan het Sint Maartenfeest in De Koog. niet deelnam, vergde slechts enkele mi nuten. Ook de twee exploitanten van zomer woningen uit De Koog, die tegen een ƒ75,kostende kampeerexploitatiever- gunning hadden geprotesteerd, kregen nul op het recest. Mevrouw Koning- Bruin raadde de betrokkenen aan in de zomerwoning te gaan wonen en de hoofdwoning te verhuren. Men is dan geen leges verschuldigd en vangt ook nog meer huur. In het geval van mevr. A. J. de Wit is dat echter moeilijk, want zij is bejaard en daarom moeilijk tot verhuizen in staat. Dat bracht de heer Bakker tot de stelling dat mevrouw De Wit ƒ75,moet betalen omdat zij oud en ziek is, „Dat geld kan de gemeente best missen; op die manier zou ik geen geld willen vangen". Stank De raad ging akkoord met de onthef fingsregeling voor het verbod om mest hopen binnen de bebouwde kom te heb ben. Op een vraag van de heer Ellen (PAKT) antwoordde de voorzitter, dat zich in de diverse dorpen een tiental mesthopen bevinden, die voor de ont heffingsregeling in aanmerking komen. De ontheffing kan gegeven worden voor de winterperiode, die volgens het voor stel van B en W. eindigt op 15 mei. Dat werd nogal laat gevonden. „Het kan half mei al behoorlijk warm zijn en er zijn dan al veel gasten". Volgens wethouder Daalder was de periode zo gekozen in verband met de staltijd. De heer Ellen wilde het artikel in de politieverorde ning, dat de burgerij tegen stankover last moet beschermen nog perfektione- ren door naast mest en de andere ge noemde stoffen ook „mestuitvloeisel" (gier) te verbieden. De heer P Smit vond dat ook kuilgras onder de verbods bepaling moest vallen. Er was hem een geval bekend waarbij dit kuilvoer mid den in het dorp veel stank veroorzaakte. Geld in het water Naar aanleiding van de toekenning van garantie op een door de Recreatiestich ting te sluiten geldlening kwam het ge bouw ter sprake, dat de RST op de camping Kogerstrand wil neerzetten. De heer Standaart vroeg zich af of het juist was hier een duur gebouw neer te zet ten als over een aantal jaren de buiten ste duinenrij door de zee wordt ver zwolgen, zodat de camping moet worden verplaatst. Mr. Sprenger zei, dat B en W. zich lang geleden al hadden afge vraagd hoe het stond met de duinafslag ter hoogte van De Koog. Destijds was Rijkswaterstaat niet bezorgd; later zijn minder duidelijke verklaringen gevolgd. Er is door B enW. dan ook een voorbe houd gemaakt inzake het toekennen van de garantie: eerst moet een nader on derzoek inzake de toename van de af slag plaatsvinden. De heer J. Zuidewind was met de garantieverlening met gelukkig. Hij vond het niet nodig de RST op deze wijze boven particuliere camping- exploitanten te bevoordelen. Hij zou eerst de financiële toestand van de RST (die krachtens zijn rechtsvorm geen winst mag maken, maar blijkbaar toch wel een exploitatie-overschot heeft) wil len bekijken. Verder werd gevreesd, dat het kampeerterrein in de duinen op den duur een obstakel zal vormen voor de aanleg van parkeerterreinen, speelwei den e.d. Aanleg daarvan zo dicht bij het strand zou op den duur wel eens als noodzaak kunnen worden gevoeld. Met dat laatste was Mr. Sprenger het duide lijk oneens. Bij het ontwerpen van nieu we bestemmingsplannen hoeft het ter rein Kogerstrand niet te worden opge offerd. De heer Zuidewind betreurde het dat de ontwikkelingen ertoe hebben geleid dat de Koger gemeenschap niet van het gebouw (als dorpshuis) gebruik zal kunnen maken. Mr. Sprenger: De Koog heeft op een gegeven moment zelf laten blijken geen interesse te hebben; daarom heeft men de c.v.-installatie la ten vervallen. Dit scheen niet te kloppen met de inlichtingen, die de heer Zuide wind uit De Koog had ontvangen. On danks de geuite bedenkingen werd de garantie tenslotte toegekend. Bij de stranding van het „Rigel" op 3 november j.l. 1 ben zeer velen spontaan hun dewerking verleend. Voor zc mij de namen bekend waren, NSUI :uigel order tijde heeft Siebi Van 13. Cout 15.0 ik hen bij brief hartelijk beda o Uur voor al hetgeen zij gedaan 1 ben. Daarnaast echter heeft nog groot aantal personen daadwer lijk aan de reddingsactie deel nomen, dan wel dekens, kled e.d. beschikbaar gesteld. Daai wil ik allen, die op welke w dan ook. geholpen hebben, n erkentelijkheid betuigen voor menslievend werk. Tenslotte kan worden medi gedeeld, dat zes van de acht 10 redde bemanningsleden inn dels weer zijn vertrokken. 1 |6 twee verblijven in het Ziekenh „Lidwina" te Den Helder. Volg de laatste berichten is hun t stand bevredigend, zodat ook binnen niet te lange tijd i hun land zullen kunnen teru; ren. Texel, 10 november 1970. De burgemeester van Texl W. H. Sprenger |41 Het gaat goed met de Exploi maatschappij De Krim. De 100ste deelhouder is ingeschreven alsme 10e prioritcitsaandeelhouder. Deze tegenwoordigen een bedrag ƒ145.000,aan geplaatst kapitaal dens de woensdagavond in hotel Zwaan" gehouden buitengewone dering van prioriteitsaandeelho| werden de tiende en de honderdst huldigd. De honderdste aandeelhi was de heer H. Nieboer uit De C dorp. Hij kon echter niet aanwezij en daarom nam zijn schoonzoon, de S. Koegelberg, de huldigingstaart een afbeelding van het Krimplan ontvangst. De tiende prioritcitsaan houder was de heer J. J. de Beurs, voor hem was er een „Krimtaart". De heer R. R. Siebinga, voon vertelde ons dat er op dit momen aandeelhouders zijn met totaal 267 delen. Het streven is erop gerich aantal aandeelhouders zo mogelijl verdubbelen. Tot ieders tevredenheid is in he gelopen jaar het Krimterrein doe E.M K. geëxploiteerd. Zoals be werd het terrein van de gemeente huurd. Mede dank zij een inten propaganda was de belangstelling de gasten goed. Er werden 25.500 nachtingen geboekt. De gemiddelde blijfsduur was negen dagen, wa blijkt dat de camping niet als gangshuis" werd beschouwd. Het heer van de camping was in goede den bij mevrouw Moonen, hetgeen later bleek uit reacties van enthou: gasten. De jeugd was goed verte woordigd op dit rustige en vrij ver vermaakcentra gelegen terrein streven is erop gericht De Krim volgend jaar weer te exploiteren. 74 Hori Op dinsdag 17 november wordt •de Doopsgezinde Zusterkring een zaar gehouden in de Doopsgezinde' aan de Kogerstraat. Er zullen zijn met planten en droogboeke! baby- en kinderkleding, boeken fraaie kersthandwerken. Voor de is er een boetiek met suède tassei emaille sieraden, voor de kinderen grabbelton en gelegenheid om te len. De opbrengst is bestemd voor Doopsgezinde Zondagsschool en ged tel ijk voor bijzondere noden. De ba is geopend van 's morgens acht uur 's avonds negen uur. PROTESTANTSE KERKDIENST! HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur Cand. M. Muld De Cocksdorp 10 uur ds. Waardenl Viering H Avondmaal Den Hoorn 10 uur ds. Visser, Viering H Avondmaal De Koog half acht Eerw. hr. Loer. De Waal 10.00 u, eerw. heer Loerak Oosterend 10.00 uur ds. Kuitse gemeenschappelijke dienst met Doopsgez. gemeente. Oudeschild 11 15 u. eerw. hr. Loerak GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Evangelist A. Kok van Sch! 16.30 uur Evangelist A. Kok Oosterend, 10.00 uur, ds. J. D. Kruii 17.00 uur, ds. J. D Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTïfne Oosterend 10 00 en 16.00 uur Diens' DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Oosterend 10.00 uur ds. Kuitse, sai met de Hervormden. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8.00 uur maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdi telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (021 3241 DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur maandagochtend 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de peril 14 november tot en met 20 noveml tel 2182, b.g.g. telefoon 2406 [el te i adi da ind :f 2 ds' thli] na, x>] tofjes 00 pe n, [el C ■no tol :o '01 ts

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2