e moeilijke keuze r. SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ge ak ig 'ogere opbrengst met hoger gehalte1 'ere suikerbieten van de behandelde ijes hebben dus een gehalte, dat ge- uur Idtld ruim 1.4°/o hoger ligt dan die :hied i de onbehandelde veldjes. Er is in de ijes onderling nog wel wat verschil, ar de bieten met het hoogste gehalte de onbehandelde veldjes blijven nog delijk beneden die met het laagste lalte op de behandelde veldjes. a FILM NIEUWS ubriek voor I Oi..u-.- r<<.i»kii<- ANDBOUW en VEETEELT Z Ion (aa KK Ruwvoer voldoende? Prijzen van grond md dek Een Texels vervolgverhaal Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 13 november 1970 lezei and n W; auto Iet is bijna te mooi om waar te zijn. dat we in een vorig artikeltje ver- den, dat de opbrengst van de suiker ten op het gedeelte van het perceel, met de mengrotor behandeld was angrijk hoger was dan het niet be- l idelde gedeelte komt er nu nog een evaller achteraan. wer< dje monsters verzonden voor bepa- p de iep e isen de tarra van de bieten, afkom - eluk, vij hi n con in verschil. Bij de suikerbieten van Klei en fosforbommen 3r be - ope ra van 8°/o, bij de bieten van het niet ïld, juii ding it dj bij hard dng d p bewerkte deel was dit 10°/o. )e bepaling van het suikergehalte le de echter een grote verrassing op. In lerstaand tabelletje geven we daar- jj i een overzicht. suikergehalte veldje behandelde onbehandelde deel deel 14 no iheid Den ts 20 8 UI iet zov inig loals we reeds vertelden zijn van elk van de tarra en het suikergehalte. van de behandelde en onbehandel- veldjes was maar een betrekkelijk plm. 49.300 kg en op het onbehandelde veld op 40.500 kg. Een versohil in op brengst van een kleine 9 ton per bun der. Gaan we de financiële meeropbrengst van de suikerbieten van het behandelde gedeelte als gevolg van de meerdere tonnen .per bunder en het hogere sui kergehalte berekenen, dan komen we in ieder geval op een bedrag van ƒ750,— per ha. En dit betekent, dat in dit geval de kosten van de diepgrondbewerking er in één jaar voor 50% uit zijn. Nogmaals, bijna te mooi om waar te zijn behandelde deel kwam men aan een 18.3°/o 19.0°/o 18.5% 18.5%> 18.0% 18.5% 17.4% 16.7% 16.8% 16.7% 16.9% 17.7% mddelde gehalte 18.47% 17.03% De chauffeur van de mengrotor van de Ned. Heidemij kreeg tijdens het werk op het bedrijf van de heer G. C. Bakker in polder Het Noorden de schrik van zijn leven. Op een bepaald moment kwam er naast zand en klei ook een metalen voorwerp naar boven. Aanvankelijk zag hij in dit enigszins gehavende voorwerp niets bijzonders. Toen het echter enige tijd later tot zelf ontbranding kwam begreep hij, dat het hier om „oorlogstuig" ging. Het bleek een fosforbrandlbom te zijn. In totaal werden drie van deze projectielen naar boven gehaald. Een groepje marinemensen van De Mok heeft de bommen tot ontploffing gebracht en daarmee onschadelijk ge maakt. Vrij zeker zijn dit enkele overgeble ven exemplaren van het grote aantal, dat in de nacht van 23 november 1943 op ons eiland werd uitgeworpen en waarbij de boerderijen „Primarium" in polder Het Noorden en „Plassendaal" in Waalenburg in vlammen opgingen. We stellen ons voor, dat het een er varen veehouder in veel gevallen wel gelukt om „op het oog" vast te stellen of er voor de aanwezige veestapel voor het komende seizoen voldoende ruw voer in voorraad is. Uiteraard hangt dit niet alleen af van de veestapel en het kwantum ruwvoer. Ook de aard van de winter en het voorjaar kunnen daar nog wel iets toe of af doen. Vooral op bedrijven met een flinke koppel scha pen maakt het een groot verschil of we een open en droge winter krijgen met een vroeg voorjaar of een overmatig natte, of strenge winter met een voor jaar als 1970. Dat het niet altijd gelukt om dit ruw voer te schatten bleek kort gele"den nog weer eens op één van de Texelse be drijven. De veehouder in kwestie was van mening, dat z'n voorraden wel zo danig waren, dat er een mogelijkheid in zat om nog wat ruwvoer te verkopen. Een berekening van de landbouw- voorlichter gaf als uitkomst, dat de voorraden eerder aan de krappe dan aan de royale kant waren. We gaan er daarbij van uit, dat de hoeveelheid zo moet zijn, dat de dieren zich volop te goed kunnen doen aan ruwvoer. We zijn van mening, det er nog altijd vee houders zijn, die er niet van overtuigd zijn, dat voor een goede produktie een ruime hoeveelheid goed ruwvoer van veel belang is. Ook dezer dagen maakten we het weer mee, dat toen we om elf uur in de voormiddag een stal met melkkoeien binnenstapten de dieren te verwach tingsvol de kop omhoog staken. We zijn van mening, dat op dit uur van de dag de koeien als regel „volgevreten" en in rust bezig moeten zijn met de fabricatie van melk. Maar als er te weinig is Misschien zegt u naar aanleiding van het voorgaande, dat er toch niets meer aan te doen is als zou blijken, dat de voorraden onvoldoende zijn. De tijd van de ruwvoederwinning is immers ver streken. Dat is inderdaad zo. Er zijn echter ook op dit moment nog altijd bepaalde ruwvoedermiddelen te koop. We denken aan produkten als aardappelen, bieten, soms ook nog herfstknollen of bietenloof en in een enkel geval ook nog wel eens een par tijtje hooi. Verder kan het ook aan de andere kant worden gezocht. Bij een te kort aan ruwvoer heeft het weinig zin om dieren, die in de loop van de win ter of in het voorjaar van het bedrijf moeten verdwijnen nog langer aan te houden. Ook al zijn de prijzen weinig aanlokkelijk is het in de meeste geval len niet verantwoord om ruwvoer te gaan kopen om deze „overtollige" die ren de winter door te houdem^^^^^ Als u twijfelt of op uw bedrijf de voorraden ruwvoer voldoende zijn wil len we graag eens komen om een be rekening te maken van voorraden en behoefte. Aan de hand daarvan kunt u dan mogelijk een beslissing nemen in wat u te doen staat. Dat de prijs, die voor grond kan wor den betaald afhankelijk is van diverse factoren werd kort geleden duidelijk aangetoond in een inleiding van de heer P. Glas van het consulentschap voor de Rundveehouderij te Alkmaar voor de Vereniging „Ons Belang" te Den Hoorn. Bij die „diverse factoren" denken we niet in de eerste plaats aan de kwali teit van de grond en de verkaveling, maar vooral aan de omstandigheden, waarin de koper en het bedrijf zelf ver keren. Het maakt bij de bepaling van de prijs, die men voor grond wil geven enorm veel uit of de man in kwestie een flink gedeelte van het geld, dat voor de aankoop nodig is van z'n „ei gen boekje" kan halen, of dat hij daarl voor de Bank voor 100°/o nodig heeft. In het eerste geval zal hij mogelijk ge noegen nemen met een rente van 4°/o, terwijl dit in het tweede geval 8% of meer moet zijn. Het is ook van belang of hij er van uitgaat dat door aankoop van iedere Een flink deel van de kosten er uit edel L]s we de bruto-opbrengsten, die we het vorige artikel hebben vermeld minderen met het percentage tarra, komen we voor de suikerbieten op behandelde gedeelte op een op- ngst van plm. 55 ton per bunder, en we dit ook voor de bruto-op- ngbt van het onbehandelde deel, dan nen we hier precies op 45 ton. n het algemeen is het zo, dat het schil in opbrengst per bunder veld- van een proefveld en het praktijk- el plm. 10°/o is. We moeten er nl. re- ing mee houden, dat we bij proef- alli djes met een netto-maat hebben te ken. Gaan we er ook in dit geval van dat de opbrengst op het praktijk- d 10°/o lager zal liggen dat op de ge ide veldjes, dan komen we voor het andelde veld op een opbrengst van rant l di ZON, MAAN EN HOOG WATER •c zon komt 8 november op om 7.47 uur jaat onder om 17.01 uur. 11 november op 7.52 uur en onder om 16.56 uur. laan: 6 nov. E.K.; 13 nov. V.M. loog water ter rede van Oudeschild iov 8.27 en 20.42; 14 nov. 9.07 en 21.28; iov 9.47 en 22.09; 16 nov. 10.26 en 22.43; iov. 11.05 en 23.14; 18 nov. 11.41 en 23.44; iov. 12.13 en 20 nov. 0.13 en 12.49; iov. 0.51 en 13.35. an het strand is het ongeveer een uur eer- hoog water. 89. „Niet zo haastig, asjeblieft", riep smidje Verholen geschrokken. „Zet lie ver niet in de krant, dat smidje Ver holen deze ontdekking heeft gedaan van die flitspuit en zo! Laat de dader nu maar in de waan, dat er nog nie mand is, die precies weet hoe hij aan zijn gifstofje komt!" „U zult uw zin hebben", zei Frans Bulle. „Dat neemt echter niet weg, dat ik als kranteman toch wel zou willen weten wie hij eigenlijk is, die misdadi ger van u". ,^Dat moet ik nog uitzoeken", ver volgde de smid een beetje ongemakke lijk. „Ik weet alleen, dat de schavuit óf zelf optreedt als de Zwarte Kludde, óf dat door een ander laat doen". „Hm, in dat geval moet er van een bende sprake zijn", knorde Frans Bulle. „Zeg, is die Kludde niet zo'n soort spookfiguur uit de volksverhalen in de buurt van het Knekelwoud?" „Zo is het", zei de smid. „En daar in dat woud heeft de schelm ook zijn hoofdkwartier. In het oude slot van Balderik de Woeste. Daar gebeuren tenminste héél gekke dingen. Doch schrijf daar nu maar niks van, want anders krijgt hij beslist argwaan". „Ik zal de zaak in het mistige hou den en er tóch een pakkend berichtje van maken", zei Frans Bulle. „Harte lijk bedankt voor de goeie tip. Mag ik u misschien als tegenprestatie nu een kopje koffie aanbieden? Hier tegenover heb je dat bekende koffiehuis „De flu welen Turk" en daar krijg je koffie. mmmals bij moeder thuis!" De geestdrift van Frans Bulle werkte aanstekelijk en even later zaten de bei de mannen al aan de koffie, die door een vakbekwame kellner met een zwaai werd neergezet. „Vertelt u me eens, meneer Bulle", zei toen de smid, „hoe komt het, dat u nog niet bent aangetast door dat mooi- word t-lelij k-geval? „Ik werk hier wel, maar ik woon niet in deze stad", legde de heer Bulle toen uit. „Ik woon in de randgemeente Griendwijk, en daar hebben we onze eigen leveranciers. Zo zal het wel ko men, dat ik nog nooit van die bespoten stadse rommel heb gegeten. Jonge, jonge, jonge, Verholen, wat heb je me daar een prachtig bericht bezorgd! Weet je wat? Als je mij de alleenrech ten geeft, zal ik je dik betalen. (wordt vervolgd) hectare grond zijn inkomen met 700, of met ƒ1100,moet stijgen. Verder is het van groot belang of op het bedrijf voldoende stalruimte aan wezig is om nog vijf of tien koeien meer te plaatsen, of dat voor de uitbrei ding stalruimte moet worden gemaakt, die op ƒ2000,per koe komt. Een zeer belangrijke rol speelt de produktie van het rundvee. Als de pro duktie van de melkkoeien op 4.500 kg per koe ligt is een hectare grond veel minder waard dan in het geval, dat de produktie 5.500 kg per koe is. Rekening houdend met wat extra-voerkosten mo gen we wel aannemen, dat van de laat ste koe wel ƒ300,meter overblijft dan van de eerste. Bij een bezetting van lVa melkkoe per bunder betekent dit een meeropbrengst per bunder van ƒ450, ti.w.z. een bedrag, dat gelijk is aan de rente van ƒ5.000,tot 6.000,Of met andere woorden gezegd kan de 'veehouder, die op zijn bedrijf een pro duktie heeft van 5.500 kg melk per koe wel ƒ5.000,tot 6.000,meer per hectare gron'd betalen dan z'n collega met een produktie van 4.500 kg per koe. Rekening houdend met al detze moge lijkheden kwam de heer Glas tot de conclusie, dat de waarde van eenzelfde grond wel kan variëren van een paar duizend gulden per ha tot meer dan vijftien duizend gulden per hectare. Zaterdag, zondag, maandag (8 uur) en zondagmiddag (3 uur) kunt u in 't City theater de oorlogsfilm „Battle of Bri tain" gaan zien. De film is een relaas van gebeurtenissen uit de felle strijd tussen Duitsland en Engeland tijdens de tweede wereldoorlog. Enige weken na Hitler's mislukte po ging onderhandelingen met de Britse Minister van Buitenlandse Zaken aan te knopen, werd de strijd geopend met een Duitse aanval „Adlertag", welke vooraf zou gaan aan de grote invasie „Operation Seelöwe". Vooral in het zui den kregen militaire vliegvelden het zwaar te verduren. De Luftwaffe kwam met 2.550 operationele vliegtuigen, de Engelsen (Britse Fighter Command) konden hier slechts 749 toestellen te genover stellen. Op aanraden van Sir Hugh Dowding (Air Chief Marshall) werden jagersquadrons vastgehouden en teruggehaald van het vasteland. Er ontstonden meningsverschillen over de te volgen taktiek tussen verschillende Engelse bevelhebbers. Onder hen be vond zich de Vice-Luchtmaarschalk Trafford Leigh-Mallory, die op grote schaal zou opereren met zijn „Big Wings". Er was 'n schreeuwend gebrek aan piloten. Velen waren uitgeput door onophoudelijke aanvallen van de Luft waffe. De strijd stelde hoge eisen aan het moreel en het uithoudingsvermogen van piloten als Skipper (Robert Shaw) en de Canadees Colin Harvey (Christo pher Plummer). Een fatale fout: het zenden van ongeëscorteerde bommen werpers kostte de Duitsers 23 bommen werpers. Een nog grotere blunder maakten zij met het bombaderen van Britse steden. De Engelsen sloegen terug met een bombardement van Berlijn. Op 7 september 1940 proclameerde Göring, die de leiding over de Luftwaffe nu per soonlijk op zich nam de „Blitzkrieg." Elke dag vielen gemiddeld 200 toestel len Londen aan. Een week later gelastte hij de grootste aanval, die ooit op Enge land is uitgevoerd. Dit werd de climax van de Battle of Britian. Ten koste van enorme inspanningen wisten de Engel sen de Luftwaffe af te slaan. Göring gaf zijn vliegers de schuld van deze verpletterende nederlaag. De invasie in Engeland werd definitief uitgesteld. 1. Annie vouwde de krant op en d die in haar tas. Haastig schoot ze r mantel aan en nam de bus naar stadscentrum. In de Nöbelstraat M-Hd ze een hotel. Daar moest hij zijn, snde ze, en ging naar binnen om ir Hendrik van der Velde te vragen, was daar inderdaad. Meneer verwacht u op zijn kamer", het dienstertje en wees de weg naar mdefen, waar Hendrik reeds bij de trap Co' He' Heb je de ochtendkrant al gelezen? 1, neem me niet kwalijk". Wat is er kwalijk te nemen?" Ik zei per ongeluk jij, maar er is geen tijd voor plichtsplegingen. Hier le krant, lees dit verslag". U lezend liep Hendrik naar zijn ka- r, en Annie volgde hem. Hij ging op rand van het bed zitten, doodsbleek. dat hebben zij gedaan. Wat nu?" 5H( ^et me voor de hand te liggen je nu zo gauw mogelijk naar de ïtie gaat. Ze hebben een moord ge- '£d, misschien wel twee. Jij kunt de •rdenaars aanwijzen. Het zou misda an als je niet ging. Trouwens, dan ik gaan en zeggen dat jij een tip geven". Er zal niets anders opzitten, juf- iw Van Hemert. Na zoveel jaar moet ze toch nog verraden". Ga dan meteen, ik zal hier op je ïuW ner blijven wachten". e zat er uren lang. De krant had ze van a tot z gelezen, en in de kast zij een boek gevonden, waarvan ze de eerste hoofdstukken doorworstelde, hoewel de inhoud haar geenszins inte resseerde. Eindelijk kwam Hendrik terug. Hij zag nog steeds bleek, en uitgeput viel hij in eten stoel neer. „Die schier ein deloze reeks vragen; als maar vragen, vragen en nog eens vragen. En daar tussendoor allerlei telefoongesprekken". „En het resultaat?" ,Er is nog geen resultaat. Ik moet in het hotel blijven, voor als ze me nog nodig hebben, en als ik niets hoor moet ik tussen 5 en 6 uur terugkomen". „Dan kan ik nu wel weg gaan. Eerst naar huis om te eten. Vanavond tegen een uur of zeven kom ik nog even vra gen hoe het afgelopen is, tenminste als je het goedvindt. Ik zou wel zeggen kom naar ons toe, maar ik geloof dat het beter is als vader nog niets te we ten komt. Later zal ik hem alles wel vertellen". „Ik ga een paar uur naar bed", zei Hendrik, „vannacht heb ik geen oog dicht gedaan, ik ben nu zo vreselijk moe ,ook van dat verhoor, van al die spanning". Annie stak hem haar hand toe. „Houd je taai. Als je vanavond om zeven uur nog niet terug bent, blijf ik hier op je wachten". „Ik kan het niet nalaten jij tegen hem te zeggen", piekerde Annie toen de bus haar naar huis terugbracht, „toch is hij ouder dan ik, en toch heeft hij nog nooit geprobeerd familair tegen mij te doen. Merkwaardig is dat. HOOFDSTUK XIII Hendrik stond al buiten te wachten, toen Annie die avond bij het hotel kwam, en met de woorden „ze zijn ge pakt, alebei", begroette hij haar. „Kom binnen, dan bestel ik koffie". Annie volgde hem naar zijn kamer. „Aanvankelijk leek het dat het niet zo gauw voor elkaar zou komen. Klaas was niet thuis en het huis waar René woont, dat staat op de Heemraadsingel in Rotterdam, heb ik gehoord, was ook leeg. Maar enig uren later werd Klaas gepakt, die in een portiek stond te wachten schuin tegenover het huis waarin ik een kamer heb. Klaas liet los dat René in eten café op hem zat te wachten. Toen had de politie hem een paar minuten later ook te pakken". Hendrik zuchtte. „Ik zal nu wel ge tuige moeten zijn in het proces. Hier Vie politie was nu hardstikke vriende lijk tegen me. Afin, nu kan ik naar huis gaan. Vanavond ga ik, of mis schien morgenochtend. De volgende week maandag moet ik weer aan het werk. Voorlopig zal ik geen last meer van ze hebben. En later, later, och dat zien we dan wel weer". De koffie was intussen binnen ge bracht. Annie deed melk en suiker in het donkerbruine vocht en zette een kopje voor Hendrik neer en het andere voor zichzelf. Ze roerde langzaam in haar kopje. „Ik ken blij, dat het zo gelopen is", zei ze, zonder dat het haar bedoeling was tegen iemand iets te zeggen. Ze had naar de vloer zitten staren, en keek Hendrik plotseling recht in het gelaat, waardoor hij even zijn ogen neersloeg en het bloed naar zijn hoofd voelde stijgen. „Jij he'bt niet voor niets volgehou den. Voorlopig ben je van hen af. Je kunt weer gewoon werken en leven. Als ik jou was zou ik maar eens met de mensen van de reclassering praten. Vertel ze precies alles was gebeurd is. Misschien zijn ze dan wel bereid je aan een baantje in een andere stad als Rot terdam te helpen, bijv. hier in Utrecht. Je kunt dan proberen een kamer te krijgen in een van de randgemeenten, zoals Vleuten, Houten of Kockengen. Dan hoef je ook niet bang meer te zijn voor de heren als ze over enige jaren hun straf hebben uitgezeten. Ik geloof trouwens niet, dat ze binnen afzienbare tijd weer op vrije voeten zullen rond lopen". „U zult wel gelijk hebben, juffrouw Van Hemert. Ik zal later over alles na denken. Nu niet, ik kan nu niet. Ik voel me zo akelig en ik ben zo moe. Ik zal nu afscheid van u moeten nemen, want of ik vanavond nog wegga of morgenvroeg, ik zie u toch niet meer. Heel hartelijk bedankt voor wat u al lemaal voor me gedaan hebt, ik hoop, dat ik ook eens wat voor u zal kunnen doen". „Stop maar met je prachtige speech", viel Annie hem in de rede. „Drink eerst je koffie op, ander wordt die koud, en luister onder de hand even naar mij. Wat ik voor je gedaan heb is niets bij zonders. Ik zou het waarschijnlijk voor iedereen gedaan hébben. In de eerste plaats kenden we elkaar al een beetje van Texel, en verder bestaat er enige lotverwantschap tussen ons, als nako- mleingen van slachtoffers van de bezet ting van ons land. Trouwens wat heb ik eigenlijk voor je gedaan? Wat er ge daan is heb je zelf gedaan. Maar vanaf nu ga ik wel wat doen. Ik proclameer mezelf als je chef. Dat wil zeggen dat je hebt te doen wat ik wil. Beloof je dat?" Hendrik was blijkbaar ietwat ver ward door dit onverwachte voorstel. Hij glimlachte flauwtjes en deed een onge wilde en even vruchteloze poging de bovenste knoop van zijn colbert te draaien. „Ik héb meer moeten beloven te doen wat anderen van mij verlangden. Neemt u me niet kwalijk, m'n hoofd loopt om. Natuurlijk, wat u wil zal ik graag doen". „Dat is een belofte zonder voorbe houd", zei Annie lachend. „Maar het is gelukkig dat er geen getuigen bij zijn, althans gelukkig voor jou. Schrik maar niet, ik ga je heus geen gekke dingen vragen, ik heb twee wensen, of liever opdrachten, nu je mij algehele gehoor zaamheid hebt toegezegd". „Ten eerste heet ik voor jou niet meer „jufrouw Van Hemert" en ik wens door jou ook niet meer met u aangesproken te worden Zeg gewoon Annie en jij. Als je ook maar eenmaal zondigt tegen dit gebod draai ik me om en ga ik weg, dan wil ik je nooit meer zien. Ten tweede geef ik je geen toestem ming om vanavond weg te gaan uit Utrecht en ook niet morgenvroeg. Je hebt maar weinig plezier gehad in je vakantie, naar ik nu héb begrepen, daarom blijf je nog eten paar dagen hier. Ik zal je de omstreken van Utrecht laten zien, en dan nemen we Minnie mee, dan heeft die ook nog wat gezelligs aan het einde van haar va kantie". Hendrik stak haar zijn hand toe „Oké chef Anme, het komt in 01de. Toch zou ik willen voorstellen een kleine cor rectie aan te brengen aan je opdracht. Wat zou je ervan denken als ik wel vanavond terug ga naar Rotterdam, en morgenochtend terugkom met mijn le lijk eendje? Ik denk dat het dan voor jou veel gemakkelijker zal zijn me de omgeving van de stad Utrecht te laten zien. En wat denk jij?" „Ik vind het best, maar denk erom ik verwacht je morgen tegen tienen bij ons thuis, met eend of zonder eend, maar in ieder geval uitgerust en met een goed humeur. Tot morgen". Hij hoorde haar nog lachen op de trap. Daarna trok ze de deur achter zich dicht. EINDE

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5