Geen vreemd geloofmaar wetenschappelijke stroming ERAPIE VOLGENS DE RICHTLIJNEN N DR RUDOLF STEINER ïuwbouw „Maartenhuis" eerste stap ir dorp voor 300 gehandicapten Terschelling heeft ombudsman Ydtijd zm rk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde V: s"Cy merk. RVOLG VAN PAG. 1 SPORTPROGRAMMA prettig rollen, in TWIN lekkerroken er ede HALF ZWARE SHAG "i«9.a*uNo K ;tvrmi'rtTiiJWMnmni Forse uitbreiding oppervlakte valt het oude Maar- is bij de nieuwbouw in het niet. eprefabriceerde semi-permanente gebouw (geleverd door de fa. sz uit Harlingen) omvat stafonder- kamers voor de medische drie therapielokalen en vier dag- jven. Het belangrijkst zijn de dag- jven, die als woon-eetkamers voor deren kunnen worden beschouwd. is er een gezellig ingericht on- nen voor het interne personeel en roep kinderen zijn twee slaapka- beschikbaar, zodat op elke kamer ónderen slapen. Sinds de inge- ïeming van de nieuwbouw zijn in .aartenhuis 31 kinderen onderge- Vier groepen van zes plus een van zeven. Laatstgenoemde groep zwaarst gehandicapt. De leeftijd kinderen varieert van vier tot n jaar; de meesten zijn rond 12 Veel kinderen komen uit Rotter- maar er zijn er ook die van Texel istig zijn. Dat er veel Rotterdam 's zijn, hangt samen met de ont- ►geschiedenis van het Maartenhuis de Maasstad is begonnen. Grond- is mevrouw L. J. van Rijssel- e-Verboom, die de revenuen van radiozaak geheel aan dit werk geerde. In Rotterdam stichtte zij Thomas, een dagschool voor veer- ihandicapte kleuters Het is de ling de ouder wordende kinderen luize Thomas op den duur zoveel ijk in het Maartenhuis op te ne- llllllilt inniii! i.- uf nu geopende nieuwbouw van het enhuis is slechts de eerste aanzet ïn veel ingrijpender uitbreiding, ekomstplannen voorzien namelijk i dorpsgemeenschap met een op- nogelijkheid van 300 verpleegden, oor zal het mogelijk worden kin die geen plaats in de maatschap- nnen vinden, voor hun verdere le- p te nemen. Ze zullen o.a. in de en tuinbouw werkzaam kunnen n het is de bedoeling dat een klei- erderij deel gaat uitmaken van het mstige complex, dat zich over een n van meerdere hectaren zal uit een. In principe is de achter het enhuis gelegen grond voor dit doel ikbaar. Eén von de barrières op laar dit project, is het feit dat het lenhuis nog niet door het Rijk is d, wat ongunstige financiële con- nties inhoudt. De voorbereidingen nmiddels echter zover gevorderd, et er naar uitziet, dat deze hin- al spoedig uit de weg zal zijn ge- Maartenhuis ressorteert onder de >4 opgerichte Johannesstichting te rdam, waarvan mevrouw Rijssel- U, ie voorzitster is. Tot het bestuur le stichting behoort verder onder de heer M. Mantje te De Koog. chting neemt kinderen op van alle Jten. De financiële basis wordt ge- door de verpleegden. Voor uit ing en ontwikkeling van de ten •e staande middelen wordt een be- gedaan op instellingen en fondsen bedrijven, die aan dit doel hun >3(i ciële steun willen verlenen. dagelijkse leiding van het Maar- lis berust bij een staf van vijf per- aangevoerd door Dr. R. W. Gay az, die per 1 juli 1970 als genees- directeur aan het instituut is ver- gens de psychiatrische termen zijn Muziekbelevmg en muziekbeoefening spe len bij de therapie een belangrijke rol. Op de foto een klasje bezig m een der lokalen van het nieuwe gebouw De instrumenten zijn lieren, die als geschenk zijn ontvan gen van de bemanning van Hr. Ms. Isaac Sweers. de in het Maartenhuis verblijvende kin deren oligofreen, wat letterlijk betekent dat zij ongeschikt zijn om tot verstan delijke ontwikkeling te komen. Enkele kinderen zijn bovendien spastisch, maar het merendeel is lichamelijk normaal ontwikkeld. Wel zijn er enkele geeste lijk gestoorde doofstommen. Oligofrenen worden onderscheiden in debielen, im becielen en idioten; al deze categoriën zijn in het Maartenhuis aanwezig. Het is dus een misvatting dat in het Maar tenhuis een zeer bepaalde soort gehan dicapten is ondergebracht. De debielen en de mongolen onder de imbecielen horen tot de minder zwaar gehandicap ten. Zij zijn aanspreekbaar, kunnen een voudige opdrachten uitvoeren en aange past werk verrichten. De zwaarst ge handicapten kunnen dat beslist niet en de enige bedoeling die hun behandeling heeft, is dat zij zich in hun wereld re delijk gelukkig voelen. Bij de therapie gaat men er dus niet vanuit dat zicht baar resultaat moet worden geboekt, omdat dat niet bij voorbaat in het be lang van het kind hoeft te zijn Volwaardig wezen Men redeneert aldus: het zwakzinnige kind is géén minderwaardig wezen. Het is een volwaardige geestelijke indivi dualiteit, maar beperkt in de mogelijk heden om zich uit te drukken door be schadigingen van lichamelijke of psy chische aard, of een combinatie van beide. Therapie en onderwijs in het Maartenhuis zijn erop gericht deze in dividualiteit aan te spreken, te wekken en lichaam en ziel zó te behandelen dat zij tot een beter instrument worden voor de uiting van het eigenlijke wezen van het kind. Zó staat het doel van het Maartenhuis aangegeven in de brochure „Vijf jaar Maartenhuis", die onlangs is uitgegeven. Er staat ook bij dat dit ge beurt volgens de heilpedagogische richt lijnen van Dr Rudolf Steiner (1861- 1925) Oostenrijks wijsgeer en grond legger van de antroposofie. Dat laatste is op Texel veelal aanleiding voor aller lei misverstand. Geen „sekte" Velen beschouwen de antroposofen, waaruit de meerderheid van de staf van het Maartenhuis bestaat, als aanhangers van een geheimzinnige sekte met onbe grijpelijke bizarre gebruiken. Het is echter een nuchter wetenschappelijke stroming, die niet gebonden is aan een bepaalde levensovertuiging en waar schijnlijk ook met geen enkele levens- overtuigning strijdig is. Bij de therapie probeert men te ontwikkelen wat wél in het kind aanwezig is en wel door een kunstzinnige aanpak. Daarbij spelen kleuren, bewegingen en geluiden een belangrijke rol. Veel wordt gedaan aan het beleven en maken van muziek. Het werken met stromende en vormende krachten van toon en klank wordt the rapeutische euritmie genoemd Daar naast is er de pedagogische euritmie, die het kind door middel van gebaar, woord, spel en ritme leert zichzelf zin vol te beleven. Verder wordt gewerkt met spraakvorm, massage en wordt in groepsvorm gedaan aan vertellen, mu siceren en handenarbeid. Passend in de therapie is het vertellen van sprookjes en legenden, waarin altijd „oerwijs- heden" zijn vervat, worden niet alleen verteld maar uitbundig, met veel bewe ging en desnoods geluid, voorgedragen. Typisch voor deze aanpak was het spel dat de kinderen woensdag voor de ge nodigden opvoerden. „Het ritme is heel belangrijk", zegt de heer W. R. Dobson, die als pedagoog aan het Maartenhuis is verbonden. „Zo wel de aard van de handenarbeid als de dag- en jaarindeling, vertoont een strak ritmisch patroon. We moeten daarbij waken voor overdosering". „Vreemde" gebruiken Niet alleen in de therapie komen de denkbeelden van Rudolf Steiner tot ui ting. Ook bijvoorbeeld in het eten. In het Maartenhuis worden geen aard appelen gegeten omdat men ervan uit gaat dat deze door de kunstmest en be spuitingen in feite een „dood" voedsel zijn. Inplaats daarvan wordt gierst ge geten, een uit Zuid Afrika afkomstig graanprodukt dat op de onbemeste grond groeit. Het meeste brood is af komstig van biologisch dynamische be drijven, waar het zonder onnatuurlijke kunstgrepen wordt vervaardigd. Het brood komt van een bedrijf in Seroos- kerke waar ook het benodigde (onbe spoten) graan wordt gekweekt. Wie het voor het eerst eet moet er wel aan wennen. Het is stijf maar heeft inder daad een opmerkelijke smaak. Zo zijn er meer voorbeelden te noemen maar met nadruk zij vermeld dat men niet fanatiek te werk gaat. Als het in de praktijk niet lukt antroposofisch te eten, doet men het niet en daar zal dan echt niemand om treuren. Overigens is het aardig dat de antroposofische in zichten op dat punt ook in andere kringen gemeengoed worden. Steeds meer mensen gaan produkten wantrou wen waaraan giften en andere chemi sche stoffen tepas zijn gekomen. Geen gedrochten In de verblijven waar de kinderen komen vindt men geen radio- of tele visietoestellen. Niet omdat dit instru menten van de duivel zouden zijn, maar eenvoudig omdat de mechanische mu ziek on beelden niet dienstbaar zijn aan de therapie. Als er muziek gemaakt wordt moet het kind dat zelf doen of zien hoe een ander -het doet anders brengt het hem in verwarring. Hetzelf de geldt voor de tv waar juist de kinder programma's een ve'rstoring teweeg brengen. „De woefs en de lamaars", de „Fabeltjeskrant", tekenfilms e.d. tonen allerlei gedrochten waarmee normale kinderen zich kostelijk amuseren maar voor een gehandicapt kind dat al moei te heeft met het herkennen en accepte ren van de gewone wereld, brengen ze ongewenste emoties teweeg. Wie een kind in het Maartenhuis een ansicht kaart stuurt met Donald Duck, Micky Mouse of iets dergelijks bewijst zo'n kind bepaald geen dienst, wèl als het werkelijkheidsgetrouwe, kleurige af beeldingen zijn van gewone mensen, dieren en bloemen. Dagindeling Als de dag begint komt het perso neel bijeen waarbij een hunner een spreuk reciteert. Het is klare taal die niets met een gebed te maken heeft maar bedoeld is als inspiratie en om een herinnering wakker te roepen. De volgende stap is het wekken van de kinderen. Dat gebeurt met gezang en beslist niet met een wekker, ratel of zoemer. Elk kind wordt bij het wakker worden persoonlijk met de naam aan gesproken; aldus komt er een vorm van herkenning en contact tot stand en leert het zijn naam kennen wat bij draagt aan een gevoel van eigenwaarde. Ook het naar bed brengen lijkt een ri tueel maar is louter functioneel. Na het zingen van een avondlied, waarin de stemming van de scheidende dag en de komende rustige nacht wordt opgeroe pen geven de kinderen elkaar een hand en worden steeds door dezelfde persoon naar bed gebracht met een brandende kaars. Niet het licht wordt uitgeknipt maar het kind laat men zelf de kaars uitblazen, zodat het voelt dat het nacht is en dat hij kan gaan slapen zonder angst. Feesten Naast de verschillende onderdelen van de dag worden ook de jaargetijden meebeleefd en onderstreept. Nooit zal in de winter een sprookje worden voor gedragen dat in de zomer speelt en in alle jaargetijden wordt veel gewandeld, niet temidden van huizen en auto's maar in de vrije» natuur. Daarbij wor den de kinderen voortdurend op aller lei verschijnselen attent gemaakt, de wind, de zon, de kleurige bloemen. Om de sfeer van de jaargetijden te beleven worden allerlei feesten gehouden waar naar de kinderen kunnen toeleven en waarvoor zij veelal een spel moeten in studeren. Gevierd worden het midzo merfeest met als opponent kerstmis. Voorts het Michaelfeest, Sint Maarten, Advent, Sint Nicolaas, Driekoningen, Palmpasen, Pasen en Pinksteren. Het zijn allemaal hoogtepunten van het le ven in het Maartenhuis. Het is de sfeer waarop het aankomt. Dat geldt ook voor de inrichting van het gebouw. Weinig plastiek, tegels en aluminium maar wel veel hout. Een ziekenhuis sfeer is talboe. Daarom worden ook geen uniformen gedragen. De kinderen moe ten hun verzorgsters ook aan hun kle ding herkennen zodat zij daarbij een gewaarwording van geluk en herken ning krijgen. „Je moet bij deze kinderen nooit op resultaten rekenen Je' moet helpen zon der de voldoening daarmee iets zicht baars teweeggebracht te hebben", zegt de heer Dobson. „Wie zich zo instelt komt af en toe voor verheugende ver rassingen te staan Als een kind dat tot dusver alleen maar rauwe kreten slaakt je op een gegeven moment even aan raakt met de bedoeling contact te leg gen of zomaar „mama" zegt, dan zijn wij in/feeststemming. En we vinden het natuurlijk ook geweldig dat een jongen die vijf jaar geleden alleen maar op handen en voeten kon lopen, nu in de hoogste boom klimt. Maar andere kin deren vegeteren alleen maar; daarmee bereik je niets zichtbaars maar het is wel mogelijk hen in hun eigen afge sloten wereld wat gelukkiger te laten voelen. Dat is het belangrijkste". Het in dit voorjaar genomen besluit van het gemeentebestuur van Terschel ling om mr. E. Winterdijk aan te stel len als burgerraadsman, is onlangs door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Vo rige week werd een folder huis-aan- huis verspreid met nadere inlichtingen waar en wonneer men de heer Winter dijk kan bereiken. De funktie van bur gerraadsman wordt in dit schrijven ver geleken met een wegwijzer in de dool hof van voorschriften, regels, besluiten en voorzieningen van onze ingewikkel de maatschappij. De burgerraadsman is aan niemand gebonden. Deze onafhan kelijke positie maakt een objektieve be handeling van de voorgelegde proble men mogelijk. Iedereen kan zich voor (kosteloos) advies tot de heer Winter dijk wenden, hij zal er alle moeite voor doen een bevredigende oplossing te vin den en helpen zoeken naar de weg om recht te verkrijgen. Met de aanstelling van een burger raadsman biedt de gemeente Terschel ling de burgerij een service die tot nu toe alleen aan enkele grote steden was voorbehouden. Het cijfermateriaal van Nijmegen, Den Haog en Amsterdam toont duidelijk aan dat er van de dien sten van de burgerraadsman zeer druk gebruik wordt gemaakt. Ondanks de aanwezigheid van voorlichtingsfoureaux op allerlei gebied in deze grote centra blijken velen gebruik te maken van de kosteloze en onafhankelijke adviezen van de burgerraadsman. Het ziet er naar uit dat mr. Winterdijk in zijn nieuwe functie de bevolking veel goede diensten zal kunnen bewijzen. Betere relatie Een belangrijke taak van de burger raadsman is o.m. het verbeteren van de relatie tussen burgerij en overheid. In Zweden kan men een beroep doen op de „ombudsman", een boven de partijen staande persoon met speciale bevoegd heden. Een burgerraadsman (zonder speciale bevoegdheden) is bij ons Marcel van Dam die met een grote staf medewer kers en goede contacten in Den Haag bezig is zich in de netten voor binnen- en buitenlanders die op de eten of ande re wijze tussen het machtige raderwerk van onze ingewikkelde samenleving be kneld raken en hiervan in zijn televi sieprogramma „Velen met mij" mede deling doet. Ook voor badgasten Mr. Winterdijk heeft zich voorgeno men om voor het volgende zomersei zoen ook de gasten duidelijk te attende ren op de mogelijkheid om van zijn diensten gebruik te maken. Zowel gas ten als eilanders die de weg niet meer weten in de doolhof van voorschriften, verordeningen, sociale voorzieningen wetten en regelingen kunnen zonder drempelvrees bij hem aankloppen om advies. De heer Winterdijk is de gemeente erkentelijk dat ze de aanstelling van een burgerraadsman die geheel onaf hankelijk kan adviseren, heeft mogelijk gemaakt. Het is de bedoeling dat er na 1 jaar zal worden vastgesteld of de bur gerraadsman als „wegwijzer" in een be hoefte voorziet. Op grond van het aan tal adviezen dat de heer Winterdijk al verstrekte voor hij zijn funktie offi cieel ter hand nam mag men wel con cluderen dat er van zijn diensten een ruim gebruik zal worden gemaakt. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 Afdeling Noordholland Reiger Boys 4-Oosterend, 14.45 uur Junioren Oosterend-W.Meer 2, 14.45 uur Adspiranten HCSC d-ZDH b, 13.30 uur Oosterend a-Cocksdorp a, 13.30 uur Tex. Boys a^De Koog a, 15.00 uur Texel c-Tex. Boys b, 15.00 uur Tex. Boys c-Oosterend b, 13.45 uur Pupillen Afdeling A Texel a-Texel b, 11.30 uur Afdeling B Texel d-Texel c, 10.30 uur De overige pupillenwedstrijden zijn in verband met de intocht van Sint Nico laas uitgesteld. ZONDAG 8 NOVEMBER 1970 4de klasse A KNVB Limmen-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Afdeling Noordholland Tex. Boys-Purmerland, 14.30 uur Oosterend-Graftdijk, 14.30 uur ZDH-Dirkshorn, 14.30 uur De Koog-Cocksdorp, 14.30 uur Texel 2-ZAP 3, 14.30 uur Texel 3-WGW 3, 12.15 uur ZAP 6-ZDH 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) JVC 4-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) BKC 3-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Tex. Boys 3-WGW 7, 12.15 uur Sehagen 6-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel 5-VZV 4, 14.30 uur WGW 8-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13,00 uur) Junioren Flevo 2-ZDH, 14.30 uur terrein DWOW (vertrek boot 13.00 uur) Cocksdorp-Succes 2, 14.30 uur Adspiranten Succes a-ZDH a, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) HRC g-Texel b, 10.00 uur (vertrek boot 9.00 uur) SAMEN REIZEN ZiDH 2, O'end 2, ZDH jun. en ZDH adsp. Tex. Boys 2 en De Koog 2 MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 gaat naar Limmen. Alweer een zware opgaaf, maar als er gewerkt wordt, zoals afgelopen zondag en vrou we1 Fortuna mee werkt, dan zal het wel gaan. Texel 2 komt eindelijk weer eens op het groene veld en wel thuis tegen ZAP 3. Er moet gewonnen worden, maar een puntenverdeling zal wel het hoogst haalbare zijn. Texel 3 zal proberen eten goal te ma ken tegen WGW 3, dat de laatste tijd mooie resultaten boekt. Een goede gele genheid voor het derde het moreel wat op te vijzelen, als ze weten te winnen. Het vierde speelt uit tegen WGW 8 en wint hopelijk na de vergissing van zondag j.l. Texel 5 speelt thuis tegen VZV 4, dat in de middenmoot staat. Eén puntje is toch altijd mogelijk. Adspiranten b gaat naar het sterke HRC g, Texel a is vrij en c speelt tegen Tex. Boys b. Twee gelijke spelen lijkt ons hier een haalbaar resultaat. F.S. Tex. Boys Dit weekend weer een volledig com petitieprogramma. Zondag op eigen ter rein om 12.15 uur het derde tegen WGW 7 en om half drie het eerste te gen Purmerland. Terreindienst: J. Zoetelief en Hank Witte (zaterdag vóór half twee s.v.p.) Het tweede gaat met de boot van 1 uur naar JVC 4. Zaterdag zijn er voor de adspiranten a en b goede mogelijkheden voor winst. Als er maar gescoord wordt. Adspiran ten a thuis tegen De Koog a en b uit te gen Texel c. De adspiranten c zullen het op eigen terrein wel weer moeilijk krij gen tegen Oosterend b. Evengoed door gaan natuurlijk. Succes allemaal. De aanvangstijd van de training in de sporthal vrijdag 8 uur. W. Z.DJL Het eerste speelt thuis tegen Dirks- horn. Dirkshorn staat met 0 punten on deraan, de punten moeten dus te beha len zijn, maar onderschat je tegenstan der niet, want anders loopt het niet goed af. ZDH 2 gaat naar ZAP 6, de eerste overwinning buiten Den Hoorn moet nog komen. Gaat het zondag gebeuren? We rekenen er op. De» junioren spelen op het DWOW- terrein tegen Flevo 2, een puntenverde ling is het minste waar we het op hou den. Adspiranten a gaat naar Succes a. Veel succes bij Succes jongens, thuis is gewonnen dus kan het nu ook. Adspiranten b spelen zaterdag uit te gen HCSC d. Een tegenstander die waarschijnlijk wel te sterk zal zijn. Maar door vanuit de verdediging met snelle uitvallen te spelen is er mis schien 1 punt te behalen. De pupillen zijn vrij, i.v.m. de intocht van Sinterklaas. De P.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7