Kennismaken met de andere Blok v. d. Velden BOETIEK beekman y Zoekt U iets voor St. Nicolaas „Franse reisimpressies" tot 7 dec. in raadhuis Jachthaven, maar wanneer? MOTIVERING WAS ONJUIST Hoge keuriflgsuitslagen bij expositie „Op eigen wieken" Nieuwe kleuterleidster Consultatiebureau Vergadering watersportvereniging Opt >en brief aan B en W „Voorlichting'" en „Uitdaging" Show was lust voor het oog Tl Fa. KI. Boon Zn, Uw Textielspecialist Sint Nicolaas-artikelen in bijzonder mooie kwaliteiten MODEHUIS BEEKMAN U heeft nu de meeste keus in: OVERHEMDEN SHIRTS POLO PULS TRUIEN ROKKEN 'T IS BIJ De Texelaars kennen Ad. Blok v. d. Velden uit De Koog in de eerste plaats als schilder van het Texelse landschap. In tol van huiskamers en openbare ge bouwen hangen zijn Slufters, Muien en doorkijkjes. Hij geldt als de man die de „typisch Texelse" sfeer in verf weet vast te leggen op een zo overtuigende wijze dat menigeen door de schilderijen van Blok dat „typische" is gaan leren zien. „Toch zou ik het Texelse eigene nooit zo sterk hebben gezien als ik nooit van het eiland was geweest. Wie iets op merkelijks wil registreren, moet kun nen vergelijken. Daarom zijn het ook de mensen van buiten Texel die over het eiland in extase raken", zegt Ad. Blok v. d. Velden. Ad Blok v. d. Velden heeft intensief vergeleken. In de afgelopen 17 jaar maakte hij een vijftal reizen naar Frankrijk, niet alleen om te kijken maar om er hard te werken. Elke reis hod een serie aquarellen en oliever ven tot resultaat. Een deel van die col lectie is sinds zaterdag uitgestald in de BB-kelder van het raadhuis en kan daar gratis worden bezichtigd door ie der die van Blok v. d. Velden eens wat anders wil zien dan Texelse landschap pen. Sfeer 'Het is bijzonder fraai werk waarin de schilder zich weer de meesterlijke ver tolker toont van kleur en sfeer. Er zijn totaal 51 nummers waarvan het meren deel aquarellen; de rest olieverf. Er is werk uit 1970 bij maar ook uit 1953 en wie erop let merkt dat de schilder een zekere maar niet spectaculaire ontwik keling doormaakt. Frankrijk met zijn sterk afwisselende landschappen en kli maatzones is een eindeloos gevarieerd model. In Bretagne en Noordfrankrijk werden werkjes gemaakt waarvan een nevelig koele sfeertje zo raak overkomt dat men een gewaarwording van kou krijgt. Een contrast daarmee de plaat jes die aan de zuid-Franse kust zijn ontstaan, waar het zonlicht hard en schel is. Toch tuunwallen Meesterlijk legde Blok v. d. Velden de imponerende, woeste grauwheid van de Pyreneën vast maar ook de kleuren pracht van een voorjaarsweide vol zu ring en andere kruiden. Vooral deze schilderijen doen aan het „Texelse" werk van Blok denken. Zelfs is er een Bretons landschapje bij met tuunwal len, want die komen echt niet alleen op Texel voor Mensen zie je zelden in de schilderijen van Blok v. d. Velden en dat geldt dus ook voor de nu geexpo- seerde Franse reisimpressies. Het Frankrijk van de toerist en de geneugtenzoeker biedt Blok v. d. Vel den geen inspiratie. Kenmerkend in dat opzicht is het Gezicht op Monte Carlo: zee, bergen maar géén speelbanken en aanverwante opstallen. Straatjes Opvallend op deze tentoonstelling is het grote aantal straatgezichten. Aan schilderachtige vervallen buurtjes is in Frankrijk geen gebrek en tientallen heeft Blok met waterverf treffend ge registreerd. Ze vormen wellicht het fraaiste deel van de collectie. Het is een onderwerp waaraan Blok zich op Texel nooit heeft gewaagd, hoewel we in on ze beschermde dorpsgezichten toch ook de nodige onderwerpen hebben. Van het in Frankrijk gemaakte werk heeft de schilder nooit iets in het openbaar getoond. Het is nu dus de eerste keer. Wie naast kijken ook kopen wil, moet weten dat de prijzen liggen tussen de 65,en ƒ300,Da's echt niet veel. Kijken is natuurlijk onverplichtend. Men kan terecht op de uren dat het raadhuis is geopend en verder op de dinsdag- en donderdagavonden van 7 - 9 uur en op zaterdagmiddag. De expo sitie sluit 7 december. iDEN HOORN Gisteren is mej. Marga Lont aan de kleuterschool te Den Hoorn haar taak begonnen als leid ster Zij neemt de plaats in van mej. Joke Horselink die onlangs is gehuwd. De nieuwe kleuterjuf heeft haar intrek genomen in een zomerwoning. Omdat dokter Van Loon afwezig is, houdt hij woensdag geen zitting in het consultatiebureau voor zuigelingen. (De andere artsen zijn wel aanwezig). In plaats daarvan houdt dokter Van Loon zitting volgende week dinsdag van 13.00 tot 15.00 uur. „Wanneer de nieuwe haven komt is nog niet te zeggen; dat hij komt staat voor mij vast. De samenwerking met de gemeente is perfekt!" Met deze enthou siast uitgesproken maar toch enigszins teleurstellende woarden opende de heer J. Th. Boom vrijdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" de ledenvergadering van de watersportvereniging Texel. Hoewel men op het punt staat te be ginnen aan de aanleg van de wcrkha- ven te Oudeschild (waardoor op den duur de oude haven als jachthaven be schikbaar komt) valt over de inrichting van die jachthaven nog niets zinnigs te zeggen. Naast de gemeente is ook steun toe gezegd door het Centraal Bureau van de Watersport. Volgens de voorzitter lagen de tekeningen klaar, maar voor Open brief van de Raad van Vak centrales van het NVV, CNV en NKV aan de Burgemeester en Wet houders der gemeente Texel. Geacht college, Met verbazing heeft de Raad van Vakcentrales in ons veel gelezen blad kennis genomen van de afwijzende be schikking van B en W. op hun verzoek afgevaardigden te benoemen uit de vakbeweging in de Commissie A.B.W. Daar u gemeend heeft ons via de Tex else Courant te moeten antwoorden (het officiële schrijven was pas 2 dagen la ter in ons bezit) hebben wij besloten om u ook langs deze weg van ons stand punt op de hoogte te stellen. Allereerst de motivering waarmee u deze afwijzing van ons verzoek bege leidt. U stelt dat een afgevaardigde aan zijn bestuur verantwoording verschul digd is en de instrukties van dit be stuur moet opvolgen Als B. en W. weet u echter dat de vakbeweging reeds in verschillende commissies zitting heeft (WSW - WWV - RWW enz.). Nooit hebben wij gehoord (en u ook niet) dat een afgevaardigde van bovengenoemde commissies van zijn bestuur instructies ontving of verantwoording verschul digd was. Deze afgevaardigden zijn door de vakbeweging in deze commis sies gekozen met een vrij mandaat daar Uian bulUn 4» r.d.klU Laat ik proberen het met enkele woorden te zeggen. Ze willen je laten denken dat sex het belangrijkste van het leven is. Maar 't is een grove leu gen. Niet je lichaam is je leven maar je hart! Je lichaam is iets heel kost baars. Het is als een schat! Wees er daarom zuinig op Bewaar je lichaam totdat je trouwt. Dat geeft 'n leven zon der angst. En wat een vreugde als je ongerept met elkaar trouwt. Heb je geen kracht daartoe? Er is een wonder bare krachtbron. Je Schepper! Bij Hem is kracht om te overwinnen. Hij zegt: „Of wëet gij niet, dat uw lichaam een tempel is van de Heilige Geest, en dat gij niet van u zelf zijt?" Je kunt er over lezen in de Bijbel in 1 Corinthiërs 6 vers 19 en in hoofdstuk 3 vers 16 en 17. Laat jouw lichaam ook een „tempel" moge zijn van Hem. Vergeet niet dat omgang voor het huwelijk niet alleen een stempel op je lichaam, maar ook in je ziel geeft. Er zijn ook goede boekjes die je fijn alles uitleggen Bijv. „Nu meisje, straks vrouw" en „Nu jongen, straks man". Door dr. Th. Bovet, uitgegeven bij Zo mer en Keuning. Gods zegen en sterkte toegewenst. Paula Brouwer-Terpstra zij het volle vertrouwen van de vakbe weging genieten. Uit bovenstaande blijkt zonneklaar dat uw motivering waarmee u meent uw afwijzing te moeten rechtvaardigen onjuist is en gezien de ervaring die u als B. en W. heeft met de andere com missies wist u dit. Wij blijven als vak centrales ons standpunt waarmede wij onze aanvraag gemotiveerd hébben handhaven, daar wij een zo grote groep op het eiland vertegenwoordigen en daar wij als vakcentrales zo dicht bij de bestandsbehoevenden staan wij het een moreel en redelijk recht vinden in de commissie ABW vertegenwoordigd te zijn. Namens het bestuur J. Visser, voorzitter F. Spigt, secretaris het aanvragen van subsidie achtte hij de tijd nog niet rijp. Verschillende le den wilden weten wat de ligkosten in de (gemeentelijke) jachthaven zullen zijn. Ook hierover kon niets worden meegedeeld. Het zal in ieder geval een dragelijk tarief moeten zijn en het is derhalve ondenkbaar dat de werkelijke kosten van de haven erin doorberekend kunnen worden. De tarieven van jacht havens elders in het land lopen sterk uiteen. Het is in ieder geval belangrijk dat de voorzieningen niet overdreven lux worden. Wat men nodig heeft is niets meer dan een gelegenheid waar de kostbare scheepjes zonder gevaar kunnen worden afgemeerd. Andere plaatsen In ieder geval zal het nog wel een aantal jaren duren voordat men zover is. Het bestuur heeft daarom pogingen ondernomen om elders langs de Texelse oostkust geschikte aanlegmogelijkheden te vinden. Het oog was gevallen op de Mokbaai maar van militaire zijde stuit te dat op bezwaren. Secretaris J. van Lare vertelde dat het verzoek werd af gewezen omdat de baai militair terrein is en „dus" niet voor burgers toegan kelijk is. Overtuigender vond hij echter het argument dat de baai vaak wordt gebruikt bij oefeningen met landingsbo- ten wat ernstige risico's voor de jach ten met zich mee zou brengen. Ook de veerhaven 't Horntje, hoewel groot genoeg, is niet geschikt als voor lopige ligplaats. Bij het in- en uitvaren van de veerboot ontstaat een enorme zuiging wat de kans op ongelukken ver groot. De vergadering werd verstoord door een onbekende jongeman die de zaal was binnengedrongen en trachtte met warrige kreten aan de discussie deel te nemen. Hij maakte de indruk onder in vloed te zijn van drugs of alcohol en werd zo lastig dat hij moest worden verwijderd. De vogelvereniging „Op eigen wie ken" had vrijdag, zaterdag en zondag in „Casino" een zeer geslaagde tentoon stelling van kanaries, parkieten en: an dere tropische vogels. De tentoonstel ling is voor de snel groeiende leden- schare van de vereniging vooral een succes omdat bij de keuringen bleke dat het peil snel omhoog gaat. De waar deringen die de keurmeesters toeken den waren over het algemeen veel ho ger dan vorig jaar en er was zelfs een pluim voor de conditie waarin de inge zonden vogels verkeerden, waarbij men moet bedenken dat het merendeel van die ingezonden dieren zelf is gekweekt. In aanwezigheid van een aantal le den niet hun dames werd de tentoon stelling vrijdagavond officieel geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer J- Noorlander. Hij bracht in het bijzonder dank aan de heer De Haan van het Texels Museum die had meegeholpen bij het inrichten van de show. Met voldoening maakte de voor zitter melding van de financieel gunsti ge positie waarin de vereniging ver keert. In verband daarmee was het mo gelijk vele prijzen uit te loven. De tentoonstelling was bijzonder fraai ingericht. De kooien stonden overzich telijk maar niet al te strak opgesteld. Een grote volière herbergde een collec tie luidruchtige grasparkieten. Even luidruchtig was soms de grote Ara die als blikvanger fungeerde evenals een kakatoe die zich graag door de bezoe kers achter zijn gele kuif liet krabben en dan vergenoegd „lekker lekker" mompelde. Van indrukwekkende schoonheid waren de twee geleende Flamingo's die in een afgeschut gedeel te voorin de zaal ronddrentelden. Het vervoer van deze vogels naar Texel had heel wat voeten in de aarde gehad. Ie prijzen De hoogste eer van de tentoonstel ling ging naar een rode eigengekweekte kleurkanarie, ingezonden door de heer J Bruin Azn. Het vogeltje kreeg 90 punten, goed voor het generaal-kam- pioenschap en de bondsmedaille. Verder hoog geklasseerde vogels: de zalmkleu rige kleurkanarie (vrije klasse) van de heer J G. Smit (90 punten); de bonte zeebravink (eigen kweek) van W. Oetel- mans (88 punten); de witte japanse meeuw (eigen kweek) van de heer J. G. Smit (88 p.); het Oranjekaakje (vrije klasse) van W. Oetelmans (90 p.); de Witte japanse meeuw (vrije klasse) van de heer J. Bruin Azn (88 p.); de Staal- vink van de heer J. Noorlander (90 p.); de Vuurvink van de heer R. Gaasbeek (90 punten - bondsmedaille); het lood- bekje van de heer J. Noorlander (90 p.); de bastaard Napoleon-japanse meeuw van A. Moor (89 p.); de Chinese dwerg- kwartel van H. Jurjens (88 p.); de groe ne grasparkiet van J. Schrama (87 p.); de Lutino van J. Schouwstra (87 p.); de lichtgroene grasparkiet van Jac. Daal der (86 p.); de bastaard kneu-kanarie van J. Schouw6tra (89 p.); de bastaard kanarie-bramsijs van P. C. Parlevliet (89 p.); het stel brilvogels van A. Moor (89 p.); het Zilverdiamantduifje van A. 'Eelman (83 p.); de halsbandparkiet van G. Boot (88 p.). TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke re gel meer ƒ0,50. Texelaar- tjes dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,meer. Alles inclusief 4%> B.T.W. Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers Altijd goedkoper Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Bijverdiensten: THUIS WERK, o.a. vouwen, plakken, schrijven, sorte ren, enz. Werk wordt ook zelf door ons geleverd Inlichtingen (postzegel in sluiten): Firma Metalon, Postbus 511, 's-Hertogen- bosch Briefpapier? Uw druk kerij met vakmanschap N.V. v.h Langeveld de Rooij, tel. 2741 Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Bernard Dirk Wij noemen hem Bernard S Bonne-Heeringa A. Bonne Martin De Koog, Texel, 10 november 1970, Kamerstraat 9. Pieter Kooiman en Cornelia M. Leyen hebben het genoegen U, mede namens weder zijdse ouders, kennis te geven, dat zij in het hu welijk zullen treden op vrijdag 20 november 1970 om 14.00 uur in het ge meentehuis te Den Burg - Texel. Texel, oktober 1970, Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 95, De Cocksdorp, Vuurtorenweg C 92. Receptie van 16.00-18.00 uur in Pension „Taven- hove", De Koog - Texel. Toekomstig adres m s. „Actief", ligplaats Lisse, p/a Grevelingenstraat 73, Lisse. Te koop aangeb. com plete foto-ontwikkel- en afdrukapparatuur 150, Kogerstraat 20, Den Burg Te Met diepe droe geven wij kennis het overlijden mijn geliefde en onze lieve mo groot- en overg moeder le c >nd Anna Carolim Elisabeth Bakk echtgenote va J. Daalder, in de leeftijd van 82 jaar. Namens de fan J Daalder Den Burg, Texel, 14 november 1970 Kogerstraat 23. De begrafenis heden plaatsgeha< Tin 12! Voo •hoi 226 llllllllll Voor Uw tallozt ken van medeleven plotseling heengaa mijn geliefde ma onze lieve zor vader en grootvade KAREL STOEPK betuigen wij u on: rechte dank. Dat zovelen ons ben doen weten, zij zijn persoon en hebben gewaardeei bij ons in dankbar innering voortleven Uit aller naa Mevr. M. J. Stoepkt Den Burg, Texel november 1970. heeft aan de komende feestdagen gedacht brengt een rijke collectie Als feestreclame ontvangt U bij contante betalii EEN WAARDEBON VAN 10°/o over Uw aankope welke inleverbaar zijn bij ons en bij Fa. Goëng „De Spar" tot 15 december a.s.. Profiteert hiervan. DEN HOORN, TEL. 258. opent op vrijdag 20 november haar Meer nieuws hierover in de krant va donderdag. DE ZAAK MET DE JEÜGDIGE SMAAK GRAVENSTRAAT 13 Wollen en draion SHAWLS in lang, extra lang en vierkant, MAILLOTS, PANTYNYLONS, SOKKEN BADDOEKSETS LAKENSETS ONTBIJTSETS LAKENS EN SLOPEN ook in extra grote maten maten TAFELKLEDEN BLOUSES Te veel om op te noemen. Komt U maar eens kijken, U slaagt vast

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2