Ook duindijken bij paal 17 en Slufter kleuter Lida Barhorst winnares van lustrum voorleeswedstrijd help de Rijkswaterstaat laat natuur het iverk doen Puzzelrit in Eierland Weer vijf vakantiereizen getrokken Ow Aan verwondingen bezweken Jongeren voelden weinig voor sex-discussie Met moorddadig Dickens-verhaal ondernemers-aktiviteiten Modehuis Beekman opende boetiek Nog een af te hali prijs SPORT EN SPEL in het afgelopen weekem bi ie ie Volgende week zal de fa. Wijnands uit Werkendam in opdracht van de Rijkswaterstaat beginnen met het aan leggen van een enkele honderden me ters lange zanddijk bij het strand van paal 17. De dijk komt te liggen op kor te afstand van de huidige voorste dui nenrij voor zover deze nog aanwezig is, want een groot deel is bij de stormen van de laatste tijd in zee verdwenen. De buldozers zullen het resterende zand landinwaarts drukken en tot een zand- wal vormen. De stijle duinrichel maakt dus plaats voor een zachtglooiende helling; er ont staat dan efen zeer breed strand waar het door de zee aangespoelde zand kan drogen en landinwaarts waaien. Ver wacht wordt dat na verloop van vijf tot tien jaar weer een krachtig en na tuurlijk uitziend duinmassief zal zijn ontstaan dat weerstand biedt aan de hoogste stormvloeden. Zou men de si tuatie laten zoals deze nu is, dan zou na verloop van enkele stormen de voor ste duinrichel geheel door de zee zijn verzwolgen en zou de erachter liggende duinvallei vol water lopen. Verbluffend snel Met zeer veel succes heeft de Rijks waterstaat een dergelijke methode toe gepast tussen paal 9 en paal 12. Vijf jaar geleden werd ook daar het restant van de buitenste duinrij door buldozers naar achteren geschoven tot een duin- dijk. Tegen deze zandwal heeft zich in de afgelopen vijf jaar in verbluffend snel tempo een vijftig meter brede en 8 tot 10 meter hoge zandmassa afgezet. Omdat bij paal 17 een wat minder breed strand wordt gemaakt zal het hier niet zo snel gaan. De dijk bij paal 17 zal het dichtst bij het strand liggen de gedeelte van 't parkeerterrein krui sen. Dit terrein zal dus verdwijnen; het andere parkeerterrein zal echter wor den uitgebreid. Slufter Een soortgelijke dijk zal worden ge maakt bij paal 23 (bij de Slufter). Ver der is het de bedoeling de Slufterope- HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 24 nov. 3.57 en 16.55; 25 nov. 5.06 en 17.56; 26 nov. 6.09 en 18.48; 27 nov. 6 59 en 19.31; 28 nov. 7.47 en 20.11. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Zondag houden grote en kleine rui ters van Waddenruiters en Kleppertjes een puzzelrit in Eierland. Om half elf wordt gestart bij de school van Zuid- Eierland. De finish is bij het vliegveld hotel, waar ook de prijzen worden uit gereikt. De route is uitgezet door de heer B. Dros, die op dat gebied een goede reputatie geniet. De route is on geveer 15 km lang. Deelname staat open voor zowel po ny- als „grote" ruiters. Ook niet-leden mogen meedoen. Het inschrijfgeld be draagt ƒ1,50 per persoon. Maandagmiddag om vijf uur werd in hotel „De Lindeboom-Texel" de tweede trekking gehouden van de door de Win keliersvereniging georganiseerde Sint Nicolaasaktie. Onder toezicht van no taris J. R. van Wijland werden uit een drietal bussen nummers getrokken. Al le tot nu toe ingezonden enveloppen waren van een nummer voorzien. Door de uit de bussen tevoorschijn gekomen getallen achter elkaar te zetten, kreeg men het nummer van een van de vele en,veloppen. Op deze manier werden ook dit keer de vijf vakantiereiswin naars uitgeloot. De gelukkigen zijn: de heer C. Bak ker, H 12 a, P.H. Polder; de heer G. S. Eikendal, Singel 298 te Dordrecht; de heer A Brans, Akenbuurtsweg, Den Burg (die ook vorige week een reis won); de heer P. Beers, Kogerstraat 88 te Den Burg en de Fa. A. Langeveld Pzn., Warmoesstraat te Den Burg. De derde en laatste trekking zal vol gende week dinsdag 1 december om ne gen uur 's morgens plaatsvinden, even eens in hotel „De Lindeboom-Texel". ning wat kleiner te maken van 800 tot 500 meter. In het duin bij de zuide lijke Slufterkop bevinden zich enorme stuifgaten die gedicht zullen moeten worden. Al jaren wordt hier met wind schermen getracht zoveel mogelijk zand vastgehouden, met goed resultaat. Een zwakke plek in de Westelijke verdediging tegen de zee bevindt zich ook aan de Noordkant van de Slufter opening, bij het strand paal 28. (Krim- slag). Vanaf het parkeerterrein heeft men nu nog een vrij uitzicht op het Noordelijk deel van de Sluftervlakte, wat betekent dat de zee hier vrij spel zou hebben als het hoge duin van paal 28 door de zee verzwolgen zou worden. Daarom zal ook hier een barrière, een korte duindijk, worden opgeworpen. Kunststof Ook de duinenrij die de Eierlandse polder van de Sluftervlakte scheidt moet versterkt worden om in geval van stormvloed de nodige veiligheid te bie den. Ter hoogte van het Groene wegje zal het duin aan de Slufterzijde van een glooiend talud worden voorzien dat zal worden afgedekt met een kunst stofweefsel. Dit weefsel wordt weer met zand afgedekt zodat er achteraf niets meer van te zien is. Mocht de zee hier een aanval ondernemen, dan biedt het weefsel langdurig weerstand tegen afkalving. Het is voor het eerst dat de ze methode op Texel wordt toegepast. Als deze werkzaamheden zijn vol tooid zal de Texelse duinerij een zeewe ring zijn die eten stormvloed van 4 me ter plus NAP met gemak kan weer staan. De „finishing touch" van het werk komt over enkele jaren als de Witteweg (van Den Hoorn naar paal 9) wordt verbreed. Van die gelegenheid zal gebruik worden gemaakt om deze weg plaatselijk (ongeveer ter hoogte van de Bollenkamer) een stuk te ver hogen, al een extra beveiliging voor het geval de nu vijf jaar oude en zeer zwaar geworden zanddijk bij het strand toch eens zou bezwijken. Het Hoornder duin is namelijk wel zeer breed maar niet hoog waardoor de waarde als zee wering minder groot is dat het schijnt. De 24-jarige Jan de Visser uit de Prins Hendrikpolder die vrijdagmiddag 13 november op de Pontweg werd aan gereden, is gistermiddag in het zieken huis „Parkzicht" te Den Helder aan zijn verwondingen bezweken. Een veertigtal jongeren was vrijdag avond in de LTS-kantine present om de NVSH-discussiebijeenkomst „Sex op de jonge toer" mee te maken. Die opkomst was enigszins teleurstellend; het dub bele aantal uitnodigingen was verzon den. De avond had een moeilijke start want door een technische storing bleef het geluid bij de film „De uitdaging" achterwege. Mede daardoor was het jeugdige publiek weinig enthousiast van de inhoud: een nietszeggende film, von den ze. Het lukte niet een goede dis cussie op gang te brengen. Ondanks herhaald verzoek bleken de jongelui nauwelijks vragen, meningen of opinies naar voren te willen brengen. De dis cussieleider, de heer F. M. Heres, zag zich dan ook genoodzaakt zelf diverse onderwerpen aan te snijden. Aan de orde kwamen o.m. de pil, zelfbevrediging en geslachtsziekten. Het werd een praatje waarnaar met inte resse werd geluisterd en dat precies duurde tot het aangekondigde tijdstip: elf uur. Het gehoor reageerde afwijzend op de naar voren gebrachte stelling dat men inplaats van „partnerruil" er meerdere „partners in de liefde" opna zou kunnen houden. De opmerking was kennelijk bedoeld om de tongen los te maken, maar dat lukte niet. Op een vraag over mogelijke gevaren die aan het gebruik van de pil verbonden zou den zijn antwoordde de spreker dat nooit is bewezen dat de pil kanker kan veroorzaken. Hij bleek verder van me ning te zijn dat het goed is ervaring op te doen alvorens men aan trouwen gaat denken. (Wat volgens sommige toehoor ders niet klopte met de bewering dat de NVSH alleen voorlichting geeft en geen propaganda maakt voor vóórechtelijk geslachtsverkeer). De heer Heres stelde zelfs dat als twete mensen het erover eens -zijn dat zij geslachsgemeenschap zullen hebben, het niet belangrijk is of zij elkaar vier uur kennen of vier we ken. Het gaat erom dat zij het beiden willen. Een (aarzelende) instemming was de rea'ktie op de enkele malen her haalde vraag of men het hiermee eens was. Donderdagmiddag werd in de Open bare Bibliotheek aan de Burgwal voor de vierde maal sinds het bestaan van de Texelse Bibliotheek een voorlees wedstrijd voor de jeugd gehouden. Voorgaande jaren was het de gewoonte deze wedstrijden in de kinderboeken- weck te houden, maar in verband met het vijfjarig bestaan van de Openbare Bibliotheek Texel, deze week, werd het nu iets later. Er waren elf deelnemertjes, gekozen uit de voorronde, die in de vijfde en zesde klasse van alle lagere scholen was gehouden. De keuze van het voor te le zen stukje was aan de deelnemers over gelaten en liep sterk uiteen. Bijzonder grappig was het verhaal van Wim Wit te over de boer die voor huismoeder wou spelen. Jan Kok kreeg een compli ment voor zijn imitatie van het Drentse dialekt uit het boek Bartje. In tegen stelling tot de meestal vrolijke verha len van de andere deelnemers, werd door Lida Barhorst i(Sint Jozefschool) een hoofdstuk voorgedragen waarin een moord werd gepleegd, uit Olivier Twist van Charles Dickens. Zij kreeg hiervoor de eerste prijs (boekenbon ƒ10,De tweede prijs (boekenbon 7,50) werd ƒ5,was voor Wim Drijver uit Den toegekend aan Elly Veldman (o.l.s. De Koog) en de derde prijs (boekenbon Hoorn. De judy bestond uit de heer J. Hen nephof, de heer A. Welboren en mej. Daar Modehuis Beekman zich de zaak met de jeugdige smaak noemt, was het te verwachten dat zij vroeg of laat een boetiek zou openen. Dat gebeurde vrij dag. De boetiek ,,'t Boctje" is gevestigd aan de Gravenstraat in het pond, waar vroeger Artima was. Men kan er zijn keus maken uit midi- en maxi-kleding, tunieken, mantelcostuums en tal van combinaties met korte en lange vesten en jasjes. De heer Beekman vertelde ons, dat ernaar gestreefd wordt, iets eksklusiefs te brengen tegen niet al te hoge prijzen. Een aardige aanvulling vormt de col lectie sieraden en suède en lederen ceintuurs. Ook de inrichting van de boetiek geeft een jeugdige aanblik, door kleurige wandbekleding en grappige fauteuiltjes. Langs de wand zijn verschillende nis jes aangebracht, waarin de kleding op maat gesorteerd is. Een en ander werd op aanwijzing van de heer en mevrouw Beekman, verzorgd door de fa. gebr. Schoenmaker. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 25 november van 13.00-15.00 uur; dokter Seegers, woensdag 25 november om 15.00 uur. DEN HOORN De prijzen van grote verloting van de vorige week houden fancy fair te Den Hoorn allen bij de winnaars thuisbezorgd leen van de dagverloting (tweede d is op vertoon van lotnummer 315 (i et n nog een prijs af te halen bij mevro >rd; A. Zwanenburg-Troost. get iter 1de escl 2—2 1—2 2—1 2—3 1—1 4—0 0—2 3—2 4—1 2—2 1—1 Huisman van de Provinciale Bibliotheek Centrale te Alkmaar. Ook de juryleden, evenals de overige deelnemertjes, Karin de Porto, Jan Kok, Jannie Roeper, Christie Slot, Wim Witte, Mies Schellinger, Sonjo Kuip en Jacquelien Zegel kregen een boekenbon (ƒ2,50). Mevr M. H. Witte-van Rooijen, die al sinds de opening in 1965 aan de biblio theek verbonden is kreeg een bloemetje aangeboden. Ter gelegenheid van het jubileum werden hierna verfrissingen rondgedeeld. Evenals in voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een dergelijke voorlees wedstrijd worden gehouden op de Bea- trixschool. GSV-DE KOOG 4—0 De Koog moest met enige invallers in Groot-Schermer in het veld tegen GSV. Beide partijen wogen voor de rust tegen elkaar op, waarbij de aanvallen van GSV iets gevaarlijker en direkter waren. Ook was GSV technischer beter Maar een hardwerkend De Koog liet zich niet intimideren en gaf uitstekend partij. Na 20 minuten echter kreeg de snelle GSV-rechtsbuiten de bal toege speeld, ging door en schoot zeer precies langs Dekker in de hoek (10). De Koog kwam terug en kreeg kansen, maar Anema schoot naast. Een hoog ver schot van Verhagen vanaf de vleu gel werd door de GSV-keeper gestopt. De GSV-aanvallen werden onschadelijk gemaakt door List en Veldman, en in laatste instantie door Dekker. Bij een verre doorspeelbal over de Koger-ach- terhoede aarzelde helaas Dekker met uitlopen. De rechtsbuiten was toen eer der bij de bal en met een lob over Dek ker heen was het 20. Rust. Na de rust werd de wedstrijd anders. De Koog had de opstelling iets gewij zigd, maar dat was verkeerd. Tevens begon GSV steeds meer vat op De Koog te krijgen. De Koog kwam nog even goed terug maar Bonne schoot net on der de lat in de handen van de GSV- keeper. Jonker kreeg nog een pracht kans, maar de bal ging net langs de paal naast. Hierna gaf GSV geen kan sen meer weg en begon zwaar op de aanval te spelen, waarbij hard werd ge speeld. De overtredingen werden veel- vuldiger en de stemming verslechterde. Toen een misverstand in de Koog-ach terhoede vakkundig werd bestraft, was het 30. Bij De Koog volgde een waar schuwing, maar niet lang hierna werd ook een GSV-speler gewaarschuwd. De scheidsrechter trad veel op, maar ver loor toch steeds meer de greep op de wedstrijd Vlak voor tijd ontstond een vrije schop bij het Koger-doel. De bal werd keihard via een Koger speler in geschoten, waarbij Dekker geen kans had (40). Spoedig hierna werd de wedstrijd afgefloten, en noteerde De Koog weer een nederlaag. UITSLAGEN Zaterdag 21 november 1970 Adspiranten ZDH b-ZAP e Zondag 22 november 1970 4de klasse A KNVB Texel-DTS Afdeling Noordholland Blokker-Tex. Boys Schellinkhout-Oosterend St. Boys-ZDH GSV-üe Koog Cocksdorp-Callantsoog Tex. Boys 2WGW 5 Tex. Boys 3-W.Waard 5 Adspiranten ZDH a-ConZelo a Texel b-Helder f TEXEL-DTS 1—2 Ook tegen DTS wist Texel niet te winnen. In het veld zeer verdienstelijk spel, maar bij 't doel was de gang er uit Het eerste half uur had Texel het spel volledig in handen, maar het bleef 00, terwijl er kansen waren. Na een half uur een onachtzaamheid je van Akkie Bakker en het was 01, waarmee de rust inging. Ook na de rust een nog meer aan vallend Texel, maar DTS hield het ach ter goed dicht en de zeer goede spil gaf een paar prima ballen over alles heen op de linksbuiten, waaruit deze dan ook het tweede doelpunt maakte. Toen gooide Texel nog eens alles op alles en vijf min. voor het einde scoorde Wim Koorn 12. In de laatste minuten kreeg de DTS keeper nog veel werk, maar het bleef 1—2. BLOKKERS-TEX, BOYS 2—1 Een black-out van de overigens zeer goed leidende scheidsrechter, in de wed strijd Blokkers-Tex. Boys, haalde een dikke streep door de toch wel gemoti veerde optimistische verwachtingen. Bij een 11 stand, 10 min. voor tijd, kende de scheidsrechter tot ieders verbazing Blokker een doelpunt toe, terwijl de bal de doellijn niet gepasseerd had. Een on bevredigend einde van een wedstrijd, die de Boys zeker 1 winstpunt had moeten opleveren. (21). ST. BOYS-ZDH 1—1 In een spannende wedstrijd, waarin ZDH meer in de aanval was, hebben St. Boys en ZDH de punten verdeeld. Het veld was uitermate glad, waardoor er vreemde situaties ontstonden. St. Boys nam al in de eerste 10 min. een 10 voorsprong en putte hier zoveel kracht uit, dat het technisch betere ZDH er alles uit moest halen om toch aanval lend te kunnen blijven spelen. ZDH was enkele malen dicht bij de gelijkmaker, maar het doelpunt bleef uit. Enkele mi nuten voor rust was het dan toch ge lijk door H. Hin, die via de keeper 11 scoorde. Na de rust zagen we weer een boeien de wedstrijd. Er werd door beide ploe gen enorm hard gewerkt. Voor beide doelen ontstonden enige goede sco ringskansen, maar de keepers wisten hun doel schoon te houden, al had de St. Boys-keeper daar tweemaal de hulp van z'n back bij nodig. Eindstand 11. SCHELLINKHOUT-OOSTEREND 2—3 In een sportieve en goed geleide wed strijd, heeft SVO zich wat gerehabili teerd voor het gedrag van afgelopen zondag tegen Graftdijk, door in Schel linkhout, beide punten mee te nemen. In een dikke mist wogen beide par tijen in het begin goed tegen elkaar op. Toch was het SVO, dat na een kwartier de leiding nam, toen Van Nuland bij een trekbal van Schaatsenberg alle tijd kreeg om aan te leggen, dat betekende 01. Vlak hierop leek SVO al een com- B fortabele voorsprong te hebben, t< Schaatsenberg, profiterend van snelheid, de Schellinkhout-verdedigl de hielen liet zien en ook de doeln erzl kansloos liet: 02. ehj •ekl Schellinkhout liet het er niet bij ten en binnen 10 minuten was de stj al weer gelijk, doordat aarzelend grijpen van de SVO-defensie reso] werd afgestraft: 22, wat tevens ruststand betekende. Na de rust kr ^ai SVO het even zwaar te verduren, mf Koning keerde met prachtige reddin enkele harde schoten. Al gauw SVO het spel te verplaatsen, waai het een kwartier voor tijd op 23 v te komen, toen de als altijd hardw kende De Vries een voorzet van 1 Nuland via de paal in het net de neerde. Kort hierna eenzelfde situs maar deze treffer werd, terecht, gens buitenspel van Schaatsenberg, gekeurd. Een paar minuten voor redde doelman Koning voor SVO zege door met een fantastische reai een Schellinkhout-inzet uit de bov jel hoek te slaan. De resterende tijd te kort voor Schellinkhout om alsi naast SVO te komen, dat zijn verkre voorsprong met hand en tand verde de. jer iet Bu e 1 lanc ïl. ger op >01' ele\ ,Aï Igei te c COCKSDORP-CALLANTSOOG 0- Op een haast zomerse middag t mb SVC in het strijdperk tegen Call; ïog. In de eerste helft een vrijwel lijkopgaande strijd, waarbij de spel van Callantsoog elkaar de bal beter schoven dan de SVC-spelers. Na minuten wist SVC te scoren, maar aanraden van de grensrechter werd doelpunt afgekeurd. Niet lang na niet toegekende doelpunt opende lantsoog te score, door een uitbraak de linksbuiten werd het 10. Dit tevens de ruststand. Na de rust een zelfde spelbeeld. lantsoog gaf na 15 minuten de goed dreef zijnde keeper Stolk het nakij door een onhoudbaar schot in de re terbovenhoek. De voorhoede van S kon deze middag geen vuist mal mede doordat ze te weinig steun ki van het middenveld. Beide ploe kwamen niet meer tot scoren, Calantsoog met beide punten naar ging. TEX. BOYS 2-VVGW 5 3—2 Tex. Boys 2 haalde tegen WGW de laatste minuut de volle buit bin toen Jb. Witte een van de wen goede passen resoluut en goed afro de. Voor de rust lieten de Boys goede kansen onbenut. W. Beer bracht de Boys op winst, doch \V( had al meteen een antwoord kl Rust 11 Na de rust een gelijl gaande strijd, waarbij de Boys te we J~ over de vleugels speelden, waardoor in het centrum geen ruimte kwam echt gevaarlijk te worden. Uit scrimmage scoorde Jb. Witte (2- Doch weer kwam WGW langszij keeper H. Hin zwaar gehinderd door eigen spelers. Een ieder verzoe zich al met een gelijk spel, doch Witte dacht daar anders over. (3— TEX. BOYS 3-W.WAARD 5 4- Boys 3 kon met een 41 overwin! op W.Waard 5 het strijdperk verb Ruststand 21 Wa; dw Bi ko 1 zoEEl ille uir TEXEL b-HELDER f (adsp.) 1- In een wedstrijd, waarin Texel b< beter voetbalde dan de grotere H.-j gens, moesten ze toch met een spel genoegen nemen. Al spoedig ma te W. P. v.d. Vis er één nul van, is na enig getreuzel in de Texel-ach yj hoede was de stand weer gelijk. Hie kwam Texel steeds in de aanval, i door stug verdedigen bleef het geliji TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke re gel meer ƒ0,50. Texelaar- tjes dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,meer. Alles inclusief 4% B.T.W. Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers Altijd goedkoper Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17. Den Burg. Schoonmaakbedrij f Harm Spigt, tel. (02228) 311 Net meisje zoekt werk in de huishouding. Liefst Den Burg. Brieven onder no. 392 bureau van dit blad Briefpapier? Uw druk kerij met vakmanschap N.V. v.h Langeveld de Rooij, tel. 2741 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Nu volop handperen en handappels. Huisman, De Veen, telefoon 2203 Dak-, muur- of gootlek- kage dicht U direct en af doend met Kwastreyli, 5 kg. v. 5 m2 14,95. Inl. J. Timmer, P.H. Polder, tel. (02226) 229 SAUNA, broodnodige doorsmeerbeurt voor uw body. Nu voordelig ken nis maken. Saunabad Texel, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. 2403 Voor reparatie- en on derhoudswerk. Telefoon (02226) 319 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land. telefoon (02225) 297 Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Z.g.a.n. salontafel keer- blad, meisjesmantel 2 a 3 jr., nylon jackje 1 2 jr. Schilderend 33 Te koop hoog model wandelwagen. P. Zijm, Den Hoorn, tel. (02226) 223 Dankbaar en blij richten wij U de gebtt van onze zoon Joost Cornelis Kees en Elly van Heerwaarden- M< Schilderend 86, Den Burg, Texel, 20 november 1970. Tijdelijk adres St. LidwïnaziekenhiuP» Den Helder. Wim Bruin en Anky Kampman geven u7 mede nart wederzijdse ouders, nis van hun voorgeno: huwelijk, waarvan voltrekking zal pk vinden op vrijdag, 11 cember 1970 om 15.15 in het gemeentehuis Den Burg, Texel. Beatrixlaan 138, Den Burg, Texel, Piersonstraat 20, Mep Receptie op de trouw in de zaal van de Dt>; gezinde kerk te Den I van 16.30 tot 18.00 uu|E: Tijdelijk toekom ef adres: De Dennnen, Ks weg K 83. >E

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2