4 n oorpagina Drink louter Kabouter e nd waarom? üauwverzorgiug zeer belangrijk ANDBOUW en VEETEELT I Houdt uw grond bedekt „Mark Five" leeft nog Oproep 26 vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ga met uw t\jd mee ga naar de nmb! T VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD Herman Jansen N.V. Schiedam Anno 1777. Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 24 november 1970 olaai jbriek voor ptattfi. in >A'S GR GR let aantal klachten, dat betrekking \lt op afwijkingen bij de klauwen i de koeien lijkt wel steeds groter te ■den. Mogelijk spreekt hierbij ook I feit dat het aantal dieren, dat in ostallen wordt gehouden groter dt. Er zijn nl. sterke aanwijzingen, bepaalde klauwafwijkingen in de pstallen meer voorkomen dan in de male grupstallen. it een oriënterend onderzoek, dat ïg jaar werd verricht in een flink tal stallen in Noordholland is ge ien, dat het speenbetrappen in de )stallen veel minder voorkomt dan de normale grupstallen. In loopstal- is dit euvel vrijwel verdwenen. Met klauwafwijkingen is dit echter nszins het geval. Maar ook in de male stallen komen wel zoveel uw af wij kingen voor dat het zaak is hieraan aandahct te geven. Twee soorten grote lijnen kan men zeggen, dat afwijkingen in de klauwen van het dvee terug te brengen zijn tot twee fdgroepen. Ie eerste wordt aangeduidt met tus- slauwpanaritium. Deze afwijking is bepaalde geneesmiddelen goed te trijden, hoewel dit niet betekent, dat e afwijking daardoor op dit moment n probleem meer is. Het is vooral e afwijking, die op het moment in aaide loopstallen sterk naar voren it. e tweede hoofdgroep staat bekend de zoolzweren. Deskundigen onder- ;iden hierbij nog weer enkele vor- Als eerste en algemeen bekende r de zg. „stinkpoot". In tegenstelling het tussenklauwpanaritium lijkt afwijking in loopstallen minder r te komen dan op de grupstallen. is een bacteriële ontsteking, die leiding geeft tot vervorming van de ïw. en tweede vorm bij de zoolzweren e „bevangenheid". De gevolgen van afwijking zijn vooral een afwijken- loorngroei, een volle zool, waardoor kking van de zoollederhuid ontstaat, gevolg is zoolzweren. de derde plaats zijn er de aange- afwij kende en ondoelmatige ïwvormen, die tot kreupelheid kun- leiden. owel de „stinkpoot", de bevangen- en de aangeboren afwijking van de ïwvorm veroorzaken zoolzweren. lijkheid om het kwaad van de zoolzwe ren te beteugelen. Dit kan gebeuren door de koeien te laten baden in een desinfecterend bad. Op bepaalde be drijven is dit een oplossing von koper sulfaat. Verder wordt als desinfecte rend middel formaline gebruikt. Het staat nog niet vast welk middel de voorkeur verdient. In ieder geval staat vast, dat het be snijden van de klauwen nummer één is. Kort geleden bleek uit een vraag van een akkerbouwer nog weer eens, dat het grote belang van een „bedekking" van de grond nog niet algemeen wordt ingezien. De man, die ons de vraag stelde had op een bepaald perceel een gewas stop pelknollen voor groenbemesting staan. De grondsoort was zodanig, dat het heel goed mogelijk was de grond in het vroe ge voorjaar te ploegen. Voor kleigrond en zwaardere zavelgrond is het ploegen, vóór de winter gewenst, omdat voor een goede structuur het doorvriezen van de grond zeer belangrijk is. Op lichte zavel en zandgrond is het gevaar van verslempen in de wintermaanden van groot, dat ploegen in het vroege voor jaar de voerkeur verdient. De man in kwestie voelde er veel voor om het bedoelde perceel tooh zo gauw mogelijk te ploegen. Zijn redenering was; Als er straks een vorstperiode in valt gaat het gewas stoppelknollen er aan en ik mis dan voor een goed deel de voordelen van de groenbemesting. Toch hebben we het advies gegeven om de knollen tot het vroege voorjaar te laten staan en „het risico" van bevrie zen te nemen. Bedekking zeer belangrijk We hebben het al meer gezegd. Er is voor grond en speciaal voor de lichtere grondsoorten geen groter kwaad dan het „kaal liggen". Dat geldt zowel voor de zomermaanden als afwisselend zon en regen een aanslag doen op de struc tuur van de grond als ook voor de win terperiode als slagregens en storm hun best doen om de structuur stuk te ma ken. Dat een kaal liggende grond veel ge voeliger is voor overmatige regenval dan een bedekte grond kunt u op het moment weer op diverse plaatsen in de polders zien. Terwijl op een kale grond al heel gauw plassen verschijnen, blij ven gronden, dei een gewas dragen, dot de grond goed bedekt heel lang vrij van plassen. Dat geldt voor percelen, die op het moment zijn gedekt met Italiaans raaigras, met stoppelknollen of een an der groen gewas. Het geldt ook voor gronden, die als bollengrond of met waspeen beteeld met een laag stro zijn bedekt. We willen er daarom nog eens sterk op aandringen om grond, die op het moment beschermd ligt onder een groen gewas en die wat de zwaarte van de grond betreft in het voorjaar kan wor den geploegd nog enkele maanden die bedekking te laten houden. Ook een groene massa, die tijdens de winter maanden bevriest behoudt vrijwel ge heel z'n aarde als organische bemesting. En in ieder geval is het voordeel van het in de winter bedekt houden vol doende groot om het eventueel nog aan wezige nadeel van het bevriezen te ne men. Hoewel vorig jaar geen aktiviteiten zijn ontplooid is de Texelse band „Mark Five" nog springlevend. De groep, in oude samenstelling, zal de komende winterperiode bij tal van gelegenheden optreden, voor het eerst op 28 novem ber te Den Hoorn na de toneelvoorstel ling van „De Vriendenkring". Evenals vroeger brengt de band een veelzijdig repertoire, afgestemd op meerdere leef tijdsgroepen. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 18 december 1970 zullen, op werk dagen van 8.00 tot 17.00 M.E.T., van bo vengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoel artillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m GESLAAGD De heer N. Vos uit Oosterend slaagde te Utrecht voor het schriftelijk examen Bedrijfskundige A Stoombedrijf. De heer Vos is werkzaam bij de N.V. TEM en zal zijn opgedane kennis toepassen in de toekomstige water- en elektrici teitsfabriek. n* i» rafulta Wat is er aan te doen? oals reeds werd opgemerkt moet de fgenoemde afwijking vooral „me- GRJ h" worden bestreden. Bij de drie ijkingen, die aanleiding geven tot [zweren, dus de stinkpoot, de be- genheid en de aangeboren afwij kin van de hoef is de belangrijkste fregel het zg. „pedicuren", ofwel regelmatig en vakkundig besnijden de klauwen. Vooral als er sprake is verwaarloosde afwijkingen zal het uvbesnijden meermalen moeten ge ren. Ook nadat de ergste afwijkin- zijn verholpen zal het besnijden de klauwen niet achterwege kun- blijven. aast het besnijden van de klauwen 'oor de bestrijding van het kwaad de zoolzweren een behandeling met desinfecterend middel een moge- iTER IRZ en, 29 leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de binnen- En dan merk je wat w ze allemaal voor je kunnen doen. kvgp>;>^ Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het Is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Aan alle oud-leiders/sters en oud leden van de R.K. Verkennersgroep St. Jeroen. Tijdens de feestavond op 31 oktober 1970 ter herdenking van het 25-jarig bestaan heeft ondergetekende de orga nisatie op zich genomen om te komen tot een gezamenlijk geschenk van alle oud-leiders/sters en oud-leden. Wij allen hebben uiteraard aan de bij St. Jeroen doorgebrachte tijd als leider, welp, verkenner en voortrekker bijzon der plezierige herinneringen en willen onze dankbaarheid daarvoor mede tot uitdrukking doen brengen door de aan bieding van een geschenk. De groep heeft momenteel dringend behoefte aan materiaal. Ondergetekende verzoekt u allen, le zers van de Texese Courant al dan niet op Texel woonachtig uw feest gave te willen overmaken op de reke ning van ondergetekende bij de Neder landse Credietbank N.V., Postbus 341 te Arnhem of op zijn postgirorekening nr 87 72 01 met vermelding „Jubileum geschenk St. Jeroen". Voorts roep ik allen, die deze oproep lezen op om ondergetekende namen, adressen en huidige verblijfplaats te willen doen toekomen van alle oud-le den. Teneinde de omvang en de aard van het aan te bieden geschenk èn de wijze waarop dit wordt aangeboden met u te bespreken nodigt ondergetekende u al len uit voor een reunie-avond op maan dag 14 december 1970 om 20.00 uur in hotel „De Zwaan" te Den Burg, Texel. F. F. Gerritsma, Julianaweg 11, Oosterbeek Woensdag 25 november Den Burg, hotel „De Oranjeboom" 19.30 uur, jaarvergadering bejaardenbond met vertoning van diverse films. Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst vrouwenvereniging NKV Donderdag 26 november Den Burg, hptel ,/De Zwaan", 20.00 uur, R.K. Gilde met Sint Nicolaasavond. Den Burg, hotel „De Graaf", 20.00 uur, postzegelruilbeurs. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, ,,'t Nut" met lezing door G. Gerrits met dia's over archeologie op Texel. Vrijdag 27 november Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief, bijeenkomst. Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, „De Vriendenkring" met toneeluitvoering „O die sexy Josephine". Zaterdag 28 november Den Burg, Burgemeester De Koninghal, 14.30 en 20 00 uur, uitvoering GVT. De Coksdorp, hotel „Kikkert", 20.00 uur uitvoering SVC. Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, „De Vriendenkring" met toneeluitvoering „O die sexy Josephine". Tot 5 december Den Burg, Raadhuis, tentoonstelling A. .D Blok v.d. Velden, „Franse reisim pressies". Geopend zaterdags van 14.00-17.00 uur; dinsdagavond en donderdagavond van 19.00-21 00 uur en op de uren waarop het raadhuis voor het publiek geopend is. Ml0S Ze^ zou 'harcl 6elachen heb- jll wanneer ze deze hoogdravige ly- had vernomen. Maar het feit blijft sindsdien de afkeer, die Mark tegen irma Gilette had, versmolten was. alleen kwam hij iedere morgen 'ig geschoren op z'n bureau, maar zijn das was met meer zorg ge- :t en hij deed wat korter met zijn 'hemden, als vrijgezel-op-kamers 'Pgaand in zijn werk, had hij zich •einig om z'n uiterlijk bekommerd, r hij was een van die mensen die ietwat nonchalant kunnen kleden r nóg ols heer uitzien. het redaktiebureau had men lang- ïrhand de verandering wel bemerkt [espeurd naar de reden Toch had niemand verband gelegd tussen de ^hijning van Mies van Dooren en ts verzorgd uiterlijk. 24 kwam wel hoofdzakelijk, doordat voor ieder dezelfde was, kame- «schappelijk, hartelijk en jovraal- ïG p «rschillig. Mark zou dit in ieder an- meisje zeer hebben kunnen waar- n, maar Mies zou hij graag ten op- e van hem, Mark Weeda, een tikje f particulier hebben willen zien. j trok één neusvleugel op, een ge lvan geërgerde minachting. „De werkte altijd op hem als 'n rode >P een stier. Het was een krant, die van sensatie moest hebben, die g achter schandaaltjes aanliep en nening verkondigde van „the man ie street". Vooral de korte stukjes, onder het hoofd „Spaanse peper" e Pen vloeiden van hoofdredakteur Van Scherven, kon hij weinig bewonde ren. Alles Iging mis en ieder anderj kreeg de schuld. Over de woningnood, de politie, het gemeentebestuur en de regering, over dat alles had „De Echo" een mening en geen gunstige. Ze moes ten die Van Scherven, daoht Mark, eens een paar maanden minister maken, dan zou hij wel uit een ander vaatje tappen! Van Dooren liep langs, keek glim lachend naar het gezicht van zijn „rech terhand". „Bezig met je lievelingslectuur?" in formeerde hij. „Kom es even mee, Mark ik wou wat met je bepraten". Mark smeet „De Echo" neer en volg de zijn hoofdredakteur in diens heilig dom, een rustige kamer met eiken be timmering, grote boekenkast langs de wanden, leren fauteuils, een kist siga ren en een grote, porseleinen pot met zijn geliefde tabak op een klein tafeltje er naast. Van Dooren vertelde van zijn afgrij selijke ervaring op de Rijksweg van het gesprek met Mr. Donkervoort, diens suggestie, dat de krant een kruistocht zou beginnen tegen de „wegpiraten". „Eerlijk gezegd", zei Van Dooren wei nig enthousiast, „lijkt het me meer iets voor „De Echo". Vette koppen, een „do denlijst", gruwelijke bijzonderheden, felle artikelen en dan heeft Van Scher ven nooit naar kopij voor z'n Spaanse peper te zoeken!" Marks gezicht werd gespannen. „Maar eh.zei hij, „waarom zou den wij dan „De Echo" het initiatief laten? Waarom zouden wij zélf niet be ginnen en hen die vlieg afvangen?" „Je moet de krant nou niet helemaal als een zaakje van twee concurrenten bekijken", weerde Van Dooren af. „De Avondpost" heeft een eigen stijl, die he melsbreed verschilt van die van „De Echo"gelukkig. Laten we, uit lust om te concurreren en de ander een vlieg af te vangen, alsjeblieft de methoden van die ander niet gaan imiteren". „Ik heb minder bezwaar tegen Van Schervens methode dan tegen de inhoud van zijn krant", bracht Mark er tegen in, „laten we één ding oed afspreken, hij is, technisch gezien, een prima kran tenman. Hij weet 't nieuws te brengen, terwijl wij „Het een tikje kalmer aan doen", glimlachte Van Dooren, „maar óns le ger van abonnees zou ook geen na- maak-Eoho willen hebben!" „Nu ja, meneer Van Dooren", stemde Mark toe, „ik zou hier niet zitten als ik het niet met u eens was. Dan had ik allang naar Van Scherven geluisterd en was naar de Echo overgestapt. Maar kijkt u eshet gaat hier niet om sensatie, om iets minderwaardigs...., zo'n kruistocht voor de veiligheid op de weg, ter bescherming van de levens van mannen, vrouwen en kinderen, dat kun je toch ten volle verantwoorden. En laten we één ding vaststellen wanneer de Avondpost het doet, maakt het veel meer indruk, sorteert het veel meer effekt, dan wanneer de Echo het aanpakt". „Ja, ja," lachte Van Dooren geamu seerd, „zoiets van: wat de Avondpost vandaag voorstelt, doet de regering morgen". „In ieder geval zullen de gestelde machten zich méér aantrekken van de mening van de Avondpost, dan van die van de Echo, die geen mens meer se rieus neemt, behalve de kapper op de hoek". „Ik wéét het niet, Mark", aarzelde Van Dooren, „het klopt allemaal wat je zegt, maar èrgens lijkt me tooh een addertje onder het gras te zitten. Ik moet toch éérst nog es. Op dat moment ging de telefoon. „Voor jou, Mark", zei Van Dooren. „Huisman". Huisman was de jonge stadsverslag gever. „Meneer Weeda", klonk zijn nerveuze stem door het apparaat, „er is een do delijk ongeluk gebeurd op de Burgwal. Kan 't er nog in?" „Nee Jan, dat gaat niet meer", ant woordde' Mark, „de laatste editie is op de pers. Dat zal tot morgen moeten wachten, jong. Is 't belangrijk?" „Ja, de ouwe dokter Haersma is doodgereden", klonk het met vakmans onverschilligheid. „Wat zeg je", schreeuwde Mark. „Wacht even, Jan...." Hij legde met een automatisch gebaar zijn hand over de microfoon en zei tot Van Dooren .Dokter Haersma.doodgereden". De man achter het bureau werd lijk wit „Haersma? Dood....? Mark, dat is. „Ja meneerwacht, laat ik eerst Huisman even instructies geven". Hij wendde zich weer tot de verslaggever. „Jan, alle bijzonderheden opnemen. Wat?.onder invloed?" zijn blik ging veelzeggend naar Van Dooren, die nu rechtop zat in zijn stoel, de leuningen met geknepen handen omklemd hield. „Alles precies opnemen, Jan. En laat Fijnvandraat in het archief vast de bij zonderheden over dokter Haersma.... och nee, dat doe ik zelf wel.... Goed Tot ziens". „Zoiets noemen de mensen toeval", zei hij toonloos tot Van Dooren. „Ter wijl wij hier het voor en tegen van een kruistocht zitten te overwegen, rijdt de een of andere beschonken vlerk die goeie ouwe dokter Haersma kapot". „Mark, ik ga zelf ogenblikkelijk naar Stefanie.z'n vrouw. Misschien weet ze het nog niet. 't Is beter dat ik het haar vertel dan de een of andere agent. Enne. ik schrijf zelf 't levensbericht. Dat is 't minste wat ik voor Haersma kon doen, de mensen vertellen wat 'n fijne, prachtige kerel hij was. Hij haastte zich het bureau uit. Mark bleef verslagen zitten. Dokter Haersma. In heel de stad was hij bekend en geliefd, het pittige oude heertje met z'n zilvergrijze snor. Hoeveel babys had hij niet ter wereld helpen brengen, aan hoeveel ziekbedden had hij gezeten, hoeveel mensen hadden hem hun leed en zorg toevertrouwd? Hij was de man geweest, die het initiatief nam voor de kindervakantiehuizen, de boottocht voor de bejaarden, Sinterklaasfeest voor de zieken in de ziekenhuizen, kort om naast zijn grote praktijk had hij nog zóveel om handen, en alles in dienst van de lijdende mensheid! (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5