Kado's teveel om op te noemen t 1 Eindeloos 4 21 ie Rendierjagers leefden op Texel geslachten' Boek „Texelse Pastor Loos viert koperen priesterfeest R0 POF Fotot d( ijk v EUI (Vervolg van pagina 1) een steel in een bijl kon worden gezet en ook het spinnen en weven deed zijn intrede. In het Texels museum liggen twee halve strijdhamers uit die tijd alsmede een bijl. Hoewel de toenmalige Texelaars zich van aardewerk bediend moeten hebben, is daarvan tot dusver nooit iets op het eiland gevonden. Ger- rit heeft wel wat vuurstenen schrab bers. Heiligdom Welke godsdienst hebben de Texe laars vaar ver voor de jaartelling bele den? Niemand heeft er een vermoeden van, maar misschien komt men er nog eens achter. De gedachten gingen in een bepaalde richting toen bij de afgra ving aan de Beatrixlaan grondsporen werden gevonden die wezen op een drietal paalkransen. Het moeten palen met een doorsnee van een halve meter zijn geweest. Een woning of boerderij is ondenkbaar maar het kunnen wel de sporen van een heiligdom zijn ge weest, zoniet als de beroemde stenen van Stonehenge in Engeland. Die paal kransen komen uit de bronstijd (1500 - 800 v. Chr.); uit die periode zijn, afge zien van dergelijke grondsporen, geen vondsten op Texel bekend. Diggelen „De meeste vondsten op Texel ko men uit de ijzertijd", zegt Gerrit en hij wijst op dozen vol scherven, afkomstig van kookpotten en urnen. Het grootst waren de voorraadpotten, 60 cm hoog, waarvan er twee op Texel zijn aange troffen. Zelden wordt gaaf aardewerk aangetroffen. Vrijwel altijd zijn het scherven die echter na geduldig passen en meten weer in elkaar gelijmd kun nen worden. Een meester in het restau reren van dit oeroude aardewerk is de werkgroepvoorzitter de heer H. Alta van „De Bremakker". Komt hij scherven te kort dan vult hij het ontbrekende aan met cement. Uit Drente Het aardewerk vertoont qua vorm en versiering opmerkelijke overeenkomst met aardewerk uit Drente en Friesland. Gebleken is dat de toenmalige eiland bewoners uit Drente afkomstig zijn. Ze verlieten dat gebied omdat het door roofbouw onbewoonbaar was geworden en vestigden zich op de Friese klei en verspreidden zich vandaar naar o.m. Texel. Ze hoefden niet de Waddenzee over te steken, want die was er nog niet, wel een zeearm, het Vlie, die de uitmonding was van de IJssel. Het wa ren deze mensen die de voorvaderen van de huidige „echte" Texelaars zou den worden. De oer-Texelaars waren een paar honderd jaar eerder weggetrokken. Waarheen en waarom? Dat is niet hele maal duidelijk maar de grote Volksver huizing zal er wel debet aan zijn. Intus sen steeg de zeespiegel Het land brok kelde af; Texel werd eindelijk eiland. Omstreeks het jaar 1000 was het op zijn kleinst en stak alleen het hoge diliviale gebied tussen Den Hoorn en Oosterend boven water. We zitten dan in een archeologisch gezien piepjonge periode waarin veel is gebeurd dat zich aan de hand van vondsten laat recon strueren. Het oude dorp Den Hoorn, ten zuiden van het huidige dorp, werd tweemaal verwoest, zo staat in het boek AFD. TEXEL BEJAARDEN BOND GROEIDE VAN 54 TOT 412 LEDEN Woensdaq werd de eerste avondbij eenkomst van de Alg. Bejaardenbond aid. Texel qehouden in hotel „De Oranjeboom". Er was een uitgebreid programma. Voorzitter J. Agter sr. aai een overzicht van aktiviteiten in het afgelopen jaar en vertelde, dat gepro beerd zal worden deze in het komende jaar uit te breiden. Bij voldoende belangstelling zullen een zangvereniging en bejaardengym nastiekvereniging worden opgericht. In de pauze had men de gelegenheid zich hiervoor op te geven. Penning meester F. Taag gaf een kort financieel overzicht. Onder dankzegging voor het vele werk dat hij voor de bond verricht heeft (o.a. contributie innen en kran ten bezorgen), werd hem een taart aan geboden Ook de heer Biesboer, afge vaardigde uit Oosterend kreeg 'n taart, voor het werven van een groot aantal (102) leden. In het begin van 1970 telde de Bond 54 leden, nu zijn het er 412. Door deze sterke uitbreiding vond de voorzitter het noodzakelijk het bestuur met drie leden te vergroten. Dit zijn ge worden: mevrouw C. M. Bakker-van Leeuwen, de heer W. Stiggebout en de heer J. Dernison. Voorts werd door de heer Arendsman van de stichting Be- jaardenomroep Texel een en ander ver teld over het werk van de omroep. Het is de bedoeling, dat met het geld van de Sint Nicolaasaktie een nieuwe opna me-installatie wordt aangeschaft. Na 'n korte pauze werden door de heer J. de Vries (recreatieconsulent) enkele films vertoond. Mevrouw Bakker-van Leeuwen ver telde over het bejaardenwerk waarvoor in samenwerking met diverse Vrouwen verenigingen vrijwilligsters worden ge zocht. Wie hier belangstelling voor heeft, kan zich voor nadere inlichtingen wenden tot een van de verenigingen of tot mevrouw Bakker (tel. 2698), Gast huisstraat 46, Den Burg. „Texel" te lezen, in 1398 en 1480. De eerste keer door de zee en de tweede keer als gevolg van de Hoekse en Ka beljauwse twisten die Texel in tegen stelling tot veel ander gekrakeel niet onberoerd hebben gelaten. De verkool de resten zijn nog in de duintjes bij het dorp te vinden. Jacobakannetjes Kenmerkend is dat hier veel aarde werk wordt gevonden dat bij de cata strofe aan diggelen ging. De scherven liggen dus niet in afvalputten zoals de vondsten uit de vroegere periodes. Tot de vondsten horen o m. Jacobakanne tjes destijds een van de meest toege paste huishoudelijke artikelen. De kan netjes werden gemaakt in Duitsland en werden bij honderdduizenden geëxpor teerd. Gerrit Gerrits laat ons zo'n kan netje zien en ook een driepotige kook pot, een braadpan en zelfs een weeg schaaltje in een bronzen doosje. Een ander fraai kannetje komt uit de om geving van De Waal waar iemand het een jaar of veertig geleden klokgaaf, heeft gevonden. Wijlen de heer Kees Zijm gebruikte het tientallen jaren voor het bewaren van schapeteer, niet ver moedende dat het ding 60 jaar oud was. Zo af en toe wordt op Texel een ar cheologisch luilekkerland ontdekt, zo als het grafveld nabij Immetjehoeve. Daar bleken urnen in de grond te zit ten, compleet met halfverbrande men selijke botten. Gerrit heeft één zo'n pot met inhoud op de plank staan, weer keurig gerestaureerd. Bij het graven van een sloot kwamen de scherven aan het licht. Er waren ook crematies zon der urn begraven; de resten daarvan zitten nu nog in de slootkant, vaak ge mengd met gesmolten glazen kralen. Deze oude begraafplaats heeft gelegen aan de rand van een nederzetting. Het heeft er alle schijn van dat de meest interessante dingen nog onder de Akenbuurtsweg zitten. Als die weg nog eens wordt verbreed of omgelegd zal Gerrit daar als de kippen bij zijn. (Vervolg van pagina 1) Marretje Bakker, weduwe van Biem Vlaming. Spiegel van historie Indirekt roept dit werk ook een his torisch beeld van Texel op. In vroeger tijden valt vooral het grote aantal zee varenden op. Kaagschippers die vrach ten vervoerden van en naar Amster dam, oestervissers die aan het eind van de vorige eeuw uitweken naar Yerseke, kapiteins op de grote vaart, in de 18e eeuw een enkele walvisvaarder, talloze loodsen die met het loodswezen naar Den Helder verhuisden. Ook zij die in de loop der eeuwen Texel verlieten zijn in dit werk opgenomen, maar waarschijnlijk zijn ook velen op deze wijze aan de speurzin van de heren Dijt ontsnapt. Voor de geïnteresseerde in Texels politieke geschiedenis is het een verrassing dat Sijbrand Pietersz Keijser de vurige patriotten leider, oom moest zeggen tegen de ongetwijfeld prinsge zinde gereformeerde oud-burgmeester van Oosterend, Biem Simonsz Vlaming. Stamboomschema's Voor de samenstellers heeft echter niet de historie, maar de bloedverwant schap voorop gestaan. Dit blijkt vooral uit de aan het werk toegevoegde stam boomschema's van een zestiental Texel se families. Liefhebbers komen hier aan hun trekken. Zij kunnen van de ene stamboom naar de andere overspringen en een netwerk van familiebanden tus sen de Texelaars blootleggen. Een ver grootglas zal goede diensten bewijzen bij het ontcijferen van de namen en jaartallen. Gelukkig is in de bijbeho rende tekst aandacht geschonken aan de herkomst, beroepen en naamsaflei ding van de betrokkenen. Voor de Tex elaars is een van de aantrekkelijke kanten van dit boek, dat zij niet al leen hun eigen voorouders kunnen vin den, maar ook die van hun buren, vrienden en kennissen en dat zij allerlei onverwachte verwantschappen aan het licht kunnen brengen. Jammer is, dat slechts een klein deel van de thans le vende geslacht is vermeld. De meeste mensen moeten daarom aanknopen bij hun ouders of grootouders. Portretten, voornamelijk van de le den van het geslacht Keijser, een paar kaartjes en enkele oude prenten luiste ren het werk op, copieën van akten en kerkboeken en een groot aantal hand tekeningen van Texelaars uit vroeger eeuwen geven het een authentiek aan-' zien. 'De lijst van intekenaren met zo'n 480 namen vormt op zichzelf een interes sant document. Het aantal belangstel lenden heeft de verwachtingen over troffen, met het gevolg dat het werk iets ruimer kon worden opgezet en il lustraties en stambomen konden wor den uitgebreid. De prijs inclusief BTW is voor intekenaren vastgesteld op 28,50; met inbegrip van kosten van verzending en bezorging zijn zij echter toch de toegezegde ƒ30,kwijt. Exem plaren die nog over zijn, zijn verkrijg baar voor 32,50, exclusief verzendkos ten. SCHOLIEREN COLLECTEREN VOOR PAKISTAN In aansluiting op de Nationale aktie zullen de scholieren van de Rijksscho lengemeenschap hedenavond over heel Texel met de collectebus rondgaan. Onderstaand bericht verscheen reeds in de krant van dinsdag. Enkele regels werden echter in de verkeerde volgorde geplaatst, waardoor de inhoud onbe grijpelijk werd. DE COCKSDORP Zondag a.s. her denkt pastor P. Loos te De Cocksdorp 'het feit dat hij 12Vs jaar geleden tot. priester werd gewijd. De jubilerende priester gaat zaterdagavond om half acht voor in een Eucharistieviering te Den Burg en zondagochtend negen uur te Oosterend. Een plechtige mis, met o.a. assistentie van zijn broer die ook priester is, wordt om 11 uur opgedragen in De Cocksdorp. Gelegenheid om hem persoonlijk de hand te drukken is er zondagmiddag van 2.00 - 3.30 uur in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp. Pastor Loos is sinds 2Vs jaar op Texel werkzaam. SCHILDER BIJ VERFSPUITEN GEWOND DEN HOORN Bij het verfspuiten in de woning van de burgemeester aan de Rozendijk werd de 25-jarige schilder A. van Heerwaarden uit Den Hoorn woensdag gewond. Hij werd aan de hals getroffen door het deksel, dat van het drukvat van de spuitapparatuur barstte en moest naar een ziekenhuis in Den Helder worden vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. ROUWDIENST OOK IN TWEEDE GEBOUW TE VOLGEN OUDESCHILD Gevreesd wordt dat voor de rouwdienst, die zondag middag om vier uur wordt gehouden in de N.H. Kerk te Oudeschild ter nage dachtenis van de slachtoffers van de TX 26, zoveel belangstelling zal bestaan, dat het 350 plaatsen tellende kerkge bouw te klein zal blijken Met mede werking van de Kon. Marine zal daar om een geluidslij n worden gelegd naai de Katholieke kerk, zodat de dienst ook daar gevolgd kan worden. Zoals reeds gemeld berust de leiding bij ds. Waardenburg, die o.m. de prediking zal verzorgen en pastor Obdam, die de gebeden en schriftlezingen zal uitspre ken. RINGAVOND HERV. VROUWENGROEPEN TEXEL OUDESCHILD Maandag 30 no vember, aanvang 20.00 uur, wordt in Dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild een ringavond gehouden van de Herv. Vrou wengroepen van Texel. Optreden van de Surinaamse voordrachtkunstenaar Otto Sterman. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur tot maandagochtend 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 2936. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 28 november tot en met 4 december, tel 2182, b.g.g telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft Deze tijden zijn als volgt: dr. Siebinga, dinsdag 1 december, om 14.00 uur; dokter Van Loon, woensdag 2 decem ber van 13.00-15.00 uur; dokter Coutinho, woensdag 2 decem ber om 15 00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 28 en 29 november 1970 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur. Oudeschild zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur Den Hoorn zondag 9 00 en 19.00 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur. De Koog zondag 10.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag, 29 november 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Waardenburg Bediening van de H. Doop De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker Den Hoorn 10 uur Eerw. heer Veldhuis De Koog 19.30 uur ds. Visser De Waal 10.00 uur ds Visser Oosterend 9.45 uur ds. Rozemond maandcollecte voor de kerkvoogdij Oudeschild 16.00 uur Pastor Obdam en Ds. Waardenburg Herdenkingsdienst voor de beman ning van de kotter TX 26. (ochtenddienst vervalt) GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur Dienst 16.30 uur ds. E. T. de Haan, van Den Helder Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof 17.00 uur ds Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje van Den Hoorn Oosterend 11 15 uur ds. Kuitse Vrijdag 27 november Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief, bijeenkomst. Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur, uitvoering UDI met „En krijgen is de kunst". Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, „De Vriendenkring" met toneeluitvoering „O die sexy Josephine". Zaterdag 28 november Den Burg, Burgemeester De Koninghal, 14.30 en 20.00 uur, uitvoering GVT. De Cocksdorp, hotel 'Kikkert', 20.00 uur uitvoering SVC. Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, „De Vriendenkring" met toneeluitvoering „O die sexy Josephine". Zondag 28 november Zuid-Eierland, o.l. school, 10.30 puzzelrit Waddenruiters en Klep tjes. Maandag 30 november Oudeschild, ,,'t Skiltje", 20.00 uur, treden Otto Sterman. Tot 5 december Den Burg, Raadhuis, tentoonstelling D Blok v.d. Velden, „Franse rei« pressies". Geopend zaterdags 14.00-17 00 uur, dinsdagavond donderdagavond van 19.00-21.00 en op de uren waarop het raadi voor het publiek geopend is. SCHIETOEFENINGEN Op 2 december zal van 9 00 - 1 uur worden geschoten door H.M. Galen in sector 045° - 075" recht zend met een straal van 9 mijl va het hoge geleidelicht Nieuwe Ha Den Helder. Veiligheidsschip aanwc linnen Bur oon JWOI vlees nees DSMI OOT Jit v( DA TEXELAARTJES 3 regels 1,60; elke re gel meer ƒ0,50. Texelaar- tjes dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,meer. Alles inclusief 4% B T.W. lste Texelse leesporte feuille „Hillmannctte". Al deze volgende bladen kunt ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs vanaf ƒ1,20 (bezor ging inbegr.). Margriet - Eva - Libelle - Panorama - Donald Duck - Avond- lectuur - Detectiveroman - Sjors - Pep - Nieuwe Revue - Accent - Lach of Post naar keuze. En één keer in de maand Burda (modeblad). Brieven zonder postzegel (die betalen wij voor U) aan Hillmannnctte, Ant woordnummer 45, Schoonhoven Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Alle verzek. en financ. J. Dekker, Kogerstr. 33, Den Burg, (02220) 2833 Voor Uw verhuizingen van Koningsbruggen, Nieuweweg 13, Den Hel der, tel. (02235) 587. Wij verzorgen Uw declaratie. Voor oud ijzer, lom pen, metalen en bruik baar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Tc koop aangeb. nw. koffiezetapp., z.g.a.n. he renwinterjas, m 48. Tel. (02220) 2351 Veehouders. Voor koeienscheren, bel (02220) 2561. M. J. Bakker, Drie- huizen, Texel Te koop 1 kinderstoel, verchroomd, om te bou wen tot speeltafel en stoeltje ƒ27,50. Boogerd 23, tel. 2322 Te koop ^i.g.st.z. elektr. Marklin trein met veel toebehoren. Beatrixlaan 16, tel 3061 Is een sauna alleen be stemd voor mensen met rheuma, stijve spieren, jeugdpuistjes en ver koudheid? Welnee!. Voor ieder die zich gezond en fit wil (blijven) voelen is dit supergezonde Finse bad een beproefd recept. Saunabad Texel, telefoon (02220) 2403. Keesomlaan 43. Nu ook met hoog- tczon. 1 Fiat 850 '64; 1 Fiat 850 '66; 1 Fiat 1500 Com fort '66; 1 Fiat 124 '67; 1 Fiat 238 bestel '68; 1 VW 1200 '64; 1 VW 1300 '67. Garage Schoorl, Den Burg, tel. (02220) 2550 Te koop: stereo band recorder, 4 sporen, 3 snelheden, met twee hou ten boxen, merk Hitachi, z.g.a.n. prijs ƒ550, Accordeon, merk Charron Frères, 120 bassen, in prima staat, glaszuiver van klank, 5 registers, prijs ƒ450,Hallerweg 14, tel. (02220) 3074 Te koop beste appelen. F. Huisman 198a, tel 2395 Te koop gevraagd driedelig konijnenhok Daalder, Oost 111, 476 Meisje, 16 jr. werk. Liefst met kii ren. Tel. (02220) 2513 lornd aai „1 irndei Hi Te koop schapenkri schuttingen e bakken. Jan Witte E 120, tel. (02225) 462 slijks Te koop BMW G, Boot, Oost, tele (02223) 692 Wl! OTOl onze 2 Hipp (02; Goed ideevoor Bont in ieder geval ken. bij de grootste goedkoopste bont2 van Nederland. Dui den korte en lange B ingsst mantels tegen zeer i trekkelijke lage betfOTC bare prijzen. Bont kc is een zaak van vert wen. Een 3-jarig schr lijk garantiecertificai dat vertrouwen \v Meer waarborg voor Desgewenst zeer soe kredietservice. De koning, Voorstreek Leeuwarden, tel, (05 2 07 13. Bushalte vooi zaak. Als u van buitei stad komt, krijgt u aankoop reisgeld teru Maandag 30 noveni dinsdag 1 decerr woensdag 2 decerr! donderdag 3 decembe vrijdag 4 december avonds 9 uur geopenc Voor hoef- en hoorn verzorging, tevens sche ren: Hoefspecialist C. A. Commandeur, De Stolp, Den Hoorn, tel. (02226) 372, b.g.g. (02220) 2990 Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gebr. Bruining, De Koog, tel 482. Plevierstraat 23 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig K. H. Boor. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (022251 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel (02220) 2777 - Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Nu volop handperen en handappels. Huisman, De Veen, telefoon 2203 Dak-, muur- of gootlek- kage dicht U direct en af doend met Kwastreyli, 5 kg. v. 5 m2 14,95. Inl. J. Timmer, P.H Polder, tel. (02226) 229 Eigenheimer aardappe len, heerlijk van smaak en prima kwaliteit. B Dros, Kadijksweg, Den Burg Te koop 1 rolbezem (Brabantia) z.g.n.; 1 drie- wielkinderfietsje; 1 kin derstoeltje voor achter op de fiets z.g.n. Mevr. P. H. M. Bakker-Bakker, Ama- lia, P.H Polder, tel (02226) 312 Voor reparatie- en on derhoudswerk. Telefoon (02226) 319 Te koop nieuwe aard appelen. 20 ct. per kg. K. Lap, tel. (02226) 282 Te koop gevr. 1 olie- haard; 1 olietank 1000 ltr. 3- of 4-pits gascomfoor. H. A. Witte, Kogerweg K 45 Te koop gevr. type machine. Schilderend 52. n leden van de n.v.s.h. ontvangen maande lijks „sextant", propvol informatie en illustraties. Te koop prima olie kachel. B. van Veen, Jac. P. Thijsselaan 29, Den Burg, tel. 3304 Op God vertrouw ik, ik vrees niet Te koop Vaillant gas- geyser z.g.a.n. Schilder end 52 Voor de vele bli van belangstelling bij huwelijk ondervon zeggen wij U, ook nar onze ouders, hart* dank. Martien èn Carla Veeger Hoofdweg C la, post De Cocksdorp. Voor de vele bli, van medeleven, on vonden na het plotse overlijden van mijn liefde man en vader JACOBUS DE -VISS|»++« zeggen wij dank. U hart Fam. De Vis P.H. Polder, novembei :el - Vever: elder ever: lippol Diep getroffen door het wegblijven op zee va Gerard van der Star Louis Eelman Kees Witte Klaas van der Star Bauke Visser geven wij uiting van onze rouw door o zondag, 29 november a.s. om 16.00 uur in d Hervormde kerk te Oudeschild onze geliefde te gedenken. De getroffen families niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in onze kollektie BONTCRAVETTES v.a. 18,51 BONTMUTSEN v.a. 14,51 BONTCAPES v.a. 99,5( Illllll 't Boekn

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2