rt ■F') oorpagma Plantinga Friesch Rood n fogmaals: wij kers en biij vers SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST 7, ANDBOUW en VEETEELT Z rdappelbewaarplaats nam koelruimte in gebruik Kerstmaaltijd oud-leerlingen Nu bestrijding van kweek (J Onderhoud van drains VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 1 december 1970 jbriek voor Oittici' rt-iluKlir ons artikel over de wijkers en blij- |s vertelden we, dat we bij de beoor- ng van een bepaald gedeelte van eiland tot de conclusie waren ge ien, dat van de 44 landbouwbedrij- die er op dit moment waren over |tot 15 jaar er 16 verdwenen zouden Dit verdwijnen was vooral 'het ge- van het niet aanwezig zijn van een olger op bedrijven, waar de onder ier op dit moment 50 jaar of ouder Leeftijd ondernemers ran de 16 ondernemers, die over 10 15 jaar vrij zeker als boer verdwe- zullen zijn walen de leeftijden als gt: 1 ondernemer 51 jaar 1 ondernemer 54 jaar 4 ondernemers 55 jaar 1 ondernemer 56 jaar 2 ondernemers 60 jaar 1 ondernemer 62 jaar 1 ondernemer 63 jaar 1 ondernemer 64 jaar linds enige tijd kunnen telers van taardappelen bij de Coop. Aardap- bewaarplaats „Texel" hun produk- opslaan in een koelruimte, met een i stante temperatuur van 2° C. yrheen leverde het bewaren van dappelen wel eens problemen op; konden niet tevoren gesorteerd wor- i, met het oog op gevaar voor sprui-. In de koelruimte (waarin onge- fi 450 ton opgeslagen kan worden) rden ze na gesorteerd te zijn, gepal eerd opgestapeld. Daar steeds meer emers hun bestellingen liever pas het voorjaar afgeleverd zien, voor men met deze uitbreiding in de ioette van vele telers. In voorgaan- jaren werden soms partijen poot- dappelen opgeslagen bij de V.T.N. •renigde Telers Noordholland) in )rd-Scharwoude. Dit was een tame- kostbare zaak. riet alleen in financieel opzicht biedt koelhouden op Texel voordelen; ir het vooraf sorteren wordt veel ar- d bespaard, en kan men vlugger le en. Dieselmotor lanvankelijk was het de bedoeling koelinstallatie aan te sluiten op een ctromotor, maar voor de aanleg hier- bleek de elektriciteitskabel te licht, zouden zoveel kosten moeten worden laakt, dat men besloot een (20 pk) selmotor te gebruiken. Deze werd everd en geïnstalleerd door de Cebe- De koelinstallatie werd door Zephyr el- en Luchttechniek N.V. uit Zoe- neer aangebracht. roor deze koelruimte werd een ge- lte von de bestaande aardappelbe- irplaats aan de Meiertboonsbosweg eschut. Het timmerwerk werd ver- ït door Fa. Blom (Oudeschild). Voor aanleg van elektriciteit tekende C. lin. Daar de ruimte slechts van sep- ber tot mei voor aardappelen ge likt wordt, denkt men ook aan ande- rodukten. Eventueel zouden groente it of bloembollen kunnen worden op lagen. foor partijen die niet zo lang blijven ;en zal men nog het oude buiten- htkoelsysteem blijven gebruiken. 1 ondernemer 67 jaar 2 ondernemers 68 jaar 1 ondernemer 70 jaar De oppervlakte Zoals in het vorige artikel al werd verteld kan hier zeker niet gesproken worden van uitsluitend kleine bedrij ven. Ook dit punt is nog wat verder uitgediept. We komen dan tot het vol gende overzicht. 2 bedrijven kleiner dan 10 ha 5 bedrijven van 10 tot 15 ha 3 bedrijven van 15 tot 20 ha 4 bedrijven van 20 tot 25 ha 2 bedrijven groter dan 25 ha Gaan we de gemiddelde grootte van deze bedrijven bekijken, dan komen we tot een oppervlakte van plm. 18 ha. Daarmee zitten we op de gemiddelde grootte van de bedrijven in het zg. „ou de Texel". De „blijvende" bedrijven We hebben ook de bedrijven van de zg. „blijvers" nog wat nader bekeken. In de eerste plaats op een wat verdere toekomst. We komen dan tot de conclu sie, dat er ook onder de zg. 28 „blij vers" nog diverse bedrijven zijn, waar een vraagteken moet worden gezet ach ter de mogelijkheid om in de wat ver dere toekomst het bedrijf voort te zet ten. Er zitten nl. ook hier nog heel wat ondernemers onder, die tussen 40 en 50 jaar zijn en waar het er nog niet naar uitziet, dat er een opvolger zal ver schijnen. Dit feit moet vooral in rekening wor den gebracht als de vraag wordt ge steld welke van de 28 bedrijven de ani mo zullen hebben en ook financieel in staat zullen zijn om de vrijkomende grond door aankoop in gebruik te ne men. Het is wel zeer twijfelachtig of ondernemers, die de leeftijd van 40 jaar al gepasseerd zijn en waar het er niet naar uitziet, dat er nog een opvolger zal komen er veel voor zullen voelen om nog grond te gaan aankopen voor bedrijfsvergroting. Een selectie van de blijvers Na een serieuze beoordeling van de 28 „blijvende" bedrijven meenden we de conclusie te moeten trekken, dat er van deze bedrijven maar een tiental zullen zijn, die werkelijk behoefte voe len aan vergroting van hun bedrijf. Bij deze selectie is vooral gelet op de in stelling van de boeren of het aanwezig zijn van een opvolger, die eveneens de instelling heeft om in de toekomst boer te zijn. Ik ben mij er goed van bewust, dat zo'n beoordeling door één persoon een wat smalle basis is en ik zou me kunnen voorstellen, dat er lezers zijn, die vinden, dat de redakteur van deze rubriek niet bevoegd is om over deze zaken een oordeel te geven. Zal dit tiental echte „blijvers" dn staat zijn om de vrijkomende grond in e'en periode van de eerste tien of vijf tien jaar over te nemen? In ons vorige artikel hebben we al een vraagteken gezet. Als de omstandigheden voor wat de prijs van de grond, de financieringsmo gelijkheden en de prijs van de produk- ten betreft niet veranderen moet dit wel heel sterk worden betwijfeld. We moeten daarbij nl. niet vergeten, dat aankoop van grond altijd gepaard gaat met verdere investeringen. De aange kochte grond zal „bevolkt" moeten worden. We kunnen daarvoor wel ƒ2500,per bunder rekenen. In diverse gevallen zal het nodig zijn de werktui geninventaris uit te breiden. En verder zal het vrijwel altijd no dig zijn om de bedrijfsgebouwen uit te breiden. Als de aangekochte grond voor het grootste deel „bevolkt" wordt met melkvee moet ook hiervoor wel een be drag van ƒ2.000,per hectare worden De oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool organiseert een kerst maaltijd die op vrijdag 18 december zal worden gehouden in de school. Het bestuur moet zeer tijdig de nodige toe bereidselen treffen en het is daarom nodig dat men vóór 11 december weet op hoeveel aanzittenden kan worden gerekend. Verwacht wordt dat de leden ieder een metgezellin zullen meebren gen. Ook oud-leerlingen van de huis houdschool zijn welkom. Opgave, vóór de genoemde datum, bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21. gerekend. Al met al komt dus naast de aankoop van de grond nog een investe ring van ƒ4.000,tot ƒ5.000,per bunder. Zullen deze tien bedrijven dit kunnen volbrengen Een gesprek Dezer dagen had ik een gesprek met een tweetal boeren, die zonder dat zij dit wisten tot het tiental behoorden, waarvan ik de verwachting had, dat zij echte blijvers zijn. In dit gesprek viel het mij op, dat on ze zienswijze volledig dezelfde was. Ook zij hadden heel goed door, dat er in de komende 10 tot 15 jaar m hun omge ving veel zou veranderen en zij waren daar ook mee bezig geweest. Bij de vraag waar de grond van de ,ywijkers" terecht zou moeten komen waren ze op dezelfde moeilijkheid ge stuit als de redakteur van deze rubriek, nl. de mogelijkheid van financiering van grond, „bevolking" en uitbreiding van de gebouwen. Het komt me voor, dat de aandacht van de landbouworganisaties in de ko mende jaren vooral gericht zal moeten zijn op de financieringsmogelijkheden van de bedrijven, die zullen blijven be horen tot een zeker sterk in aantal ver minderd aantal landbouwbedrijven. mi 94. „Nu moet ik weer gaan, waarde De Wael", zei de heer met sigaar, hoed en bril. „Doch wat ik zeggen wou, wat is dat toch voor waardeloze rommel, die uw mannen bezig zijn buiten op een hoop te gooien?" „Wansmakelijke lorren en vodden", antwoordde mr. De Wael van Nimwee- ghen. „Allemaal kitsch, die goed is voor de gemeentereiniging. Maar die willen het niet rrieenemen, want ze zeggen, dat het veel te veel is". .^Misschien kan ik u helpen", zei si gaarmans. „Ik heb buiten toevallig een grote vrachtwagen staan. Die laden we vol en dan rij ik ermee naar mijn bui tenhuis. Daar heb ik een poel, een broeinest van muskieten, die nodig ge dempt moet worden. We smijten het zaakje er in, een meter zand er over en klaas is kees. Jij bent de1 rommel kwijt en mijn poel is gedempt". „Een fijn idee", vond mr. De Wael van Nimweeghen en samen met sigaar mans liep hij de kamer uit. Knarsetan dend kwam smidje Verholen nu achter de antieke kast vandaan. „Nou begrijp ik waarom de bende van de Zwarte Kludde iedereen met dat rare stofje van zijn zinnen berooft", gromde hij. „Het gevolg is, dat ieder museum zijn mooiste spulletjes op de mesthoop gooit en vervangt door waardeloze moderne rommel! Sigaarmans neemt alles dan mee, zogenaamd om er zijn poel mee te dempen! Ja ja, maar hij smokkelt al dat mooie goed natuurlijk naar het bui tenland om het met een dikke winst te verkopen. Vervolgens koopt hij van on gewassen kunstenaars hun onbegrepen rommel op en dat levert hij aan de zo juist leeggesmeten musea! Dat is dan zoet winstje nummero twee! Jonge, jonge, jonge, ik moet zo snel mogelijk een eind maken aan die zwendelpraktij- ken!" Smidje Verholen wond zich ver schrikkelijk op en omdat er niemand anders aanwezig was om zijn woede op te koelen moest de godin van Anne Pier Beitel het ontgelden. Met een ge weldige schop trapte hij haar tegen het vloerkleed en gromde: „Ziezo, koester jij 'je wijsgerige gedachten nu maar verder op het kleed van mr. De Wael!" (wordt vervolgd) Er zijn nog steeds landbouwers, die het plan voor een chemische bestrijding van kweek niet hebben uitgevoerd. In het zicht van december wordt het voor percelen, waar het volgend voorjaar 'n graangewas of eventueel gras moet worden gezaaid de hoogste tijd. We moeten hier niets toegeven op de ter mijn van 3 maanden, die als tijd tussen de bespuiting en het zaaien is gesteld. Voor aardappelen kan het iets meer lijden en voor gewassen als bieten en knolzaad is er zelfs een mogelijkheid voor een voorjaarsbespuiting. Voor de percelen, die nu al of bin nenkort op wintervoor worden geploegd kan de bespuiting het beste over de wintervoor gebeuren. Voor percelen, die pas in de loop van de winter of het voorjaar worden geploegd moet de be spuiting vóór het ploegen gebeuren. Men móet er echter wel rekening mee houden, dat bespuiting over zwarte grond, d.w.z. een grond, die kort te vo ren is bewerkt de aangewezen methode is. We zijn van mening, dat voor veel bedrijven een plaatselijke bespuiting nodig is. We denken hierbij aan sloot- en greppelkanten, of plekken, waar door wateroverlast de kweek de kans heeft gekregen om uit te breiden. Door het verspuiten van 75 kg TCA, of het strooien van 80 - 90 kg gekorrel de TCA krijgt u een zeer goede bestrij ding van kweek. Aan de ontwatering van de grond zijn de laatste weken weer hoge eisen gesteld. Op diverse plaatsen kost het na de overmatige regenval van de afgelo pen weken de grootste moeite om de laatste gewassen van het veld te krij gen. We willen niet beweren, dat die moeite er alleen is op bedrijven, waar de ontwatering te wensen overlaat. In natte perioden ontstaat ook op bedrij ven, waar de ontwatering in orde is, stagnatie in het werk. We zijn er wel van overtuigd, dat de wateroverlast op bedrijven, waar sloten, drains en greppels goed zijn, veel eer der opgeheven is dan op bedrijven, waar onderhoud van sloten, drains en greppels wordt verwaarloosd. Het is wel zeker, dat speciaal het on derhoud van drains op veel bedrijven nog te wensen overlaat. Misschien moet ik zelfs zeggen, dat men er op veel be drijven nog nooit over gedacht heeft om dit te doen. Uit ervaring weten we, dat dit on derhoud zeer belangrijk is en vrijwel altijd een duidelijk reslutaat geeft. Als u er zelf, eventueel met hulp van een buurman, dfe tijd voor kan vinden, dan kan als het onderhoud niet te veel ver waarloosd is het eenvoudige doorragen met een plastic „slang" de oplossing al brengen. Als u er geen kans voor ziet om de tijd voor dit werk vrij te maken, of in gevallen, waarin het onderhoud verwaarloosd is, is het doorspuiten van de drainreeksen door een loonwerken de oplossing. Het verschil tussen goed en slecht ontwaterde grond kan in het voorjaar zo groot zijn, dat in het ene geval 10 - 14 dagen eerder op en in de grond kan worden gewerkt dan in het andere ge val Wat dit zowel voor ,grasland als bouwland betekent weet iedere boer, die al wat langer meeloopt heel goed. i, „Meneer", zei hij stroef, „een man, algemeen geacht is, die ontzaglijk 4 goed werk gedaan heeft, en nóg kunnen doen, wordt overmorgen ;raven, omdat een andere man, die fen de kastelein voordeel bezorgde, dadig in een auto ging zitten en n doodreed. Zó staan voor mij de za- als u het weten wilt. En dat be lt ook de wijze, waarop ik deze zaak mijn krant behandel. Verder geloof niet, dat wij nog iets met elkaar te preken hebben.mijn tijd is zéér et". lij stond op en opende de deur. Ook bezoeker rees langzaam op. Jullie verbeelden jezelf dat je mach- wat in de melk te brokkelen hebt", hij nijdig, „je loopt naast je schoe- van inbeelding, jullie krantenvolk. t de dooien kun je niet huizen, maar t de levenden kun je nog wat doen. jn, ik zal d'r geen woorden meer vuil maken, ik heb m'n best ge in". En zonder een groet verdween ht bezoek droeg er niet weinig toe dat Bernard van Basten zijn plaats i de schandpaal van De Avondpost eg.... irg HOOFDSTUK III i.Het zou jezèlf eens overkomen" lark Weeda was prettig verrast, toen die avond „even oplopend" bij zijn f, Mies thuis trof. De verhouding »en Van Dooren en zijn chef-redak teur was, ondonks het verschil in leef tijd en in positie, zo vriendschappelijk, dat Mark als vriend des huizes kon worden beschouwd. En omdat hij maar eenzaam op kamers woonde, en me vrouw Van Dooren een groot moeder lijk hart had, maakte hij graag van de gelegenheid gebruik, bij het grote huis op de Vest aan te bellen. Hij had deze avond een vergadering „verslagen" en al spoedig in de gaten gehad, dat hij met de pauze gerust naar huis kon gaan. Wat gezegd moest worden, was gezegd en hoe de bestuurs verkiezing was afgelopen, dat zou hij morgen wel van een van z'n zetters horen die hij (gelukkig) in de zaal ont dekt had. Mies was net verdiept in de Avond post. „Zo zo", zei ze, hem vriendschappe lijk de hand drukkend, „daar hebben we kruisvaarder nummer twee". „Je zoudt me een groot genoegen doen", zei haar vader stijfjes, „door van dit onderwerp af te stappen. We wéten nu wel dat je er anders over denkt. Je studeert", voegde hij er pla gend aan toe, „nu eenmaal rechten, en dat geeft je het recht er een afwijken de mening op na te houden". Mark ging zitten en keek naar Mies. Ze staarde spottend terug, haar bril- leglazen vonkend in het licht van de lamp. Ze zat altijd zo strijdbaar recht op, bedacht hij., en ze vond altijd de juiste houdmg. Hetzij ze liep, hetzij ze zat, ze was elegant en ze had stijl. Dat was belangrijker, vond Mark, dan filmschoonheid. „Je bent dus niet onder de indruk van ons heilig vuur" schertste hij. Met Mies moest je nooit serieus beginnen, de ernst ging altijd onder plagerijen en geestigheid verscholen. „Natuurlijk wel" zei ze vergoelijkend „Paps en jij menen het, dat merk ik wel. En ik kan he»t me ook best be grijpen, ik kan het zelfs, tot op zekere hoogte, billijken". „Kijk eens aan" zei haar moeder „nu mannen, dan kunnen jullie een tikje rustiger gaan slapen". wDie zekere hoogte is zeker nét, tot waar ons intelligentiepeil reikt" veron derstelde Mark lachend „op je ver dere vlucht zullen wij je wel niet kun nen volgen". ,Jk zal m'n best doen" pareerde Mies „om het je duidelijk te maken, maar ja. ,Van een koe kun je niet meer ver langen dan rundvlees" vulde Mark aan en lachte dankbaar op naar de gast vrouw die hem een kop geurige koffie reikte. „Zelfkennis is het (begin van alle kennis" stelde met een ernstig gezicht Mies vast. „En als jij begint jezelf te vergelijken met een koe, wellicht wordt je dan nog wel eens een mens". „Kinderen!" vermaande mevrouw Van Dooren. Zoals die twee altijd met elkaar zaten te bekvechten! En die Mies.een meisje moest niet zo bij dehand zijn, de meeste mannen hielden daar niet van. Straks was ze een oude blauwkous vóór ze het wist. Mevrouw Van Dooren had ouderwetse opvattin gen. Het kon haar heel niet bekoren, haar Mies straks in de krant te zien staan als presidente van de Vereniging van Staatsburgeressen of zoiets, ze zou véél liever de foto's zien van kleinkin deren, kinderen van Mies en. Ja, van wie? Mark Weeda? Haar scherp oog had gemeend te ontdekken dat Mark anders werd, wanneer Mies in de kamer was. Nu, Mies kon min der, al had hij dan ook geen geld. Dat maakte voor haar niets uit, en voor haar man, wist ze, ook niet. Maar het was tussen Mark en Mies altijd vech ten. Enfin, je moest je als moeder voor al niet met zulke dingen bemoeien. zó wijs was ze wel. En al sprak ze dan nu een vermanend woord, dat deed ze eigenlijk automatisch. Ze trokken er zich toch niets van aan Dat deden ze ook inderdaad niet. „Zou je misschien de goedheid wil len hebben" verzocht Mark met zijn ne derigste stem „te trachten in mijn week brein iets te pompen van je eigen hoog verheven inzicht?" „Nou moet je niet gemeen worden" lachte Mies. „Nee Mark, alle gekheid op een stokje, maar alles in aanmer king genomen, vind ik aan die veilig- verkeerskruistocht van jou en van Zoete bessenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. paps 'n heel gevaarlijke kant.als ik dat als juriste bekijk". „Juridisch studente" rectificeerde haar vader nuchter. „Over twee maanden ben ik zover" gaf ze terug „dan doe ik m'n doctoraal. Enfin, u hebt gelijk als u probeert, ook mij nederigheid te leren. Luister es Mark, dat geval met die goeie lieve dokter Haersma heeft jullie natuurlijk zeer getroffen.mij óók hoor. maar juist daarom.heb je je niet 'n beetje te veel door je sentiment laten leiden?" „Hier spreekt het nuchter intellect, de koele, scherp-peilende jurist" decla meerde Mark. „Spot er nou es niet mee" ze werd een beetje kribbig en Mark merkte met genoegen dat ze toch met zo héél goed tegen plagen kon. „Kijk es, die man, die Van Basten, is mis. En die wordt gestraft. Door wie?" „Door de rechter" antwoordde Mark prompt. „Pardon" zei ze „éérst door jullie. Onverhoord, zonder vorm van proces. Vóór die man voor zijn rechters ver schijnt is hij al gevonnist, staat hij aan de schandpaal. Of wou je dat geen straf noemen? En met naam en toenaam nog wel. Die kan z'n matjes wel oprollen". „Z'n automat zéker" glimlachte Mark „En dat is juist de bedoeling" voeg de Van Dooren er aantoe. „Zulke men sen horen niet op de weg". „Maar daar blijft het niet bij" be toogde Mies „daar kan de rechter voor zorgen. Deze man staat hier afgeschil derd als een wegpiraat. „Dat is-ie toch?" „Als een dronkelap". „Hij was volkomen kachel". „Als de moordenaar van die goeie dokter Haermsma". „Wat is-tie anders?" „Maar dat hebben jullie niet uit te maken!" Mark zag dat Mies echt kwaad werd, en genoot. Prachtig zag ze er uit zo! Zo'n vrouw.... zo'n vrouw moest hij hebben!

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5