Wat is grond waard? Voorpagina ook als u 2000.- of 10.000.- wilt lenen! SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST mim FILMNIEliWS ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! LANDBOUW en VEETEELT tig VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD 98 65 88 98 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 11 december 1970 rubriek voor Oml<*r rrtUiMïf -CL >«n fiiwmiiitfni Een onderwerp, dat de laatste tijd nogal eens ter sprake komt is dat van prijzen van de grond. Enkele weken ge leden besprak de heer P. Glas, bedrijfs- leskundige van het Consulentschap oor de Rundveehouderij te Alkmaar ver dit onderwerp in Den Hoorn. De fgelopen week kwam het onderwerp weer ter sprake op een bijeenkomst van Je Holl. Mij van Landbouw, afdeling Eierland. Hier werd dit vraagstuk be licht door de heer C. Zijdewind, be- drijfsdeskundige van het Consulent- hap voor de Akkerbouw te Schagen. We hebben de indruk, dat de aanwe zigen op de beide bedoelde bijeenkom sten hebben opgekeken van de prijs, die de grond in bepaalde gevallen waard Als vergroting van een bedrjjf, waar tot nu toe de bedrijfsresultaten goed zijn geweest, zijn de prijzen, zoals ze de laatste jaren op ons eiland zijn betaald wel verantwoord. Het maakt nog al wat uit of grond wordt gekocht door iemand, die bij wij- :e van spreken van één af moet begin nen, of door een reeds gevestigde boer. We willen in dit artikeltje aan de hand van een voorbeeld nog eens laten zien wat grond in een bepaald geval waard Een bestaand bedrijf Stel het geval, dat een bepaalde boer de kans krijgt om in zijn omgeving 8 ha grasland te kopen. Verder nemen we aan, dat de boer in kwestie geen stal- ruimte over heeft en dus genoodzaakt is om bij uitbreiding van de veestapel stalruimte bij te bouwen. We nemen verder aan, dat de situatie zodanig is, dat de bestaande stalling mogelijkheden voor uitbreiding geeft. De arbeidsbezetting op het bedrijf is zodanig, dat de boer in kwestie met wat uitbreiding van loonwerk kans ziet om het werk gedaan te krijgen. Deze boer stelt zich voor om na de aankoop van 8 ha grasland de veesta pel te vergroten met 12 melkkoeien, 3 pinken en 4 kalveren. Daar de produk- tie van de al aanwezige veestapel goed is durft deze boer aan te nemen, dat door de uitbreiding van het aantal melkkoeien de melkproduktie met 4700 kg per koe toeneemt. In totaal dus 12 x 4700 kg, ofwel 56.400 kg. Op grond van zijn ervaring in het verleden neemt hij aan, dat er per koe verder een omzet en aanwas is van ƒ400,—. Voor aanpassing van de stal aan de grotere veestapel wordt een bedrag van ƒ22.000,berekend. Verder betekent de uitbreiding van de veestapel een investering van ƒ18.000,—. Wat is in deze omstandigheden de grond van buurman per bunder waard als de boer in kwestie als eis stelt, dat voor meerdere werk en de zorgen zijn inkomen zal stijgen met ƒ750, per ha voor elke aangekochte bunder grond? Zoals gezegd neemt de boer in kwes tie aan, dat de 12 melkkoeien hem een meerproduktie van 56.400 kg melk be zorgen. Tegen een prijs van 37 ct per kg melk wordt dit een bedrag van 20.868,— Verder is er de post Omzet en Aan was ad ƒ400,per koe. Dit wordt voor 12 koeien een bedrag van ƒ4.800, In totaal stijgt de opbrengst op dit bedrijf dus met een bedrag van ƒ20.868,plus 4.800,— is 25.668,—. De kosten Hierbij nemen we de rente van de aankoopkosten van de grond als sluit post. We gaan dus na wat heeft de man in kwestie over na vermindering van de opbrengst met alle overige kosten om aan de grond te besteden. Welke kosten zijn dat in dit geval? Eigenaarslasten (polder- en ruilverkavelingslasten) 8 ha ad ƒ120,per ha 960, Kosten uitbreiding stalruimte 10% van ƒ22.000,— 2.200,— Rente over uitbreiding veestapel 8% van ƒ18.000,— 1.440,— Bemesting van het grasland 8 x ƒ250,— 2.000,— Voerkosten per melkkoe plus jongvee 12 x ƒ500,6 000, Kosten K.I., dierenarts en Fokvereniging 12 x ƒ100,1.200, Algemene kosten als contributies, water, licht, auto, verzekeringen 8 x ƒ100,— 800 Loonwerk voor de voederwinning 8 x ƒ150,— 1.200,— Verhoging werktuigkosten 8 x 75,— 600,— Totaal van de kosten ƒ16.400, De boer in kwestie heeft de eis gesteld, dat door de aankoop het arbeidsinkomen met 750,per ha stijgt. Voor 8 ha derhalve 6.000, Totaal ƒ22.400,— De totaal opbrengsten waren ƒ25.668, Nog beschikbaar als rente voor de aan koopsom 25.668,min ƒ22.400,Dat is 3.268,—. v Als geld moet worden opgenomen te gen een rente van 8% dan is het bedrag van 3.268,voldoende voor een kapi taal van ruim ƒ40.000,Daar het om een oppervlakte van 8 ha ging bete kent dit een prijs van ƒ5.000,per ha vrij op naam. Dit komt onder de tegen woordige omstandigheden overeen met een „kale" prijs van plm. ƒ4.700,per ha. Onze conclusie Uit het voorgaande is duidelijk, dat een prijs van ƒ5.000,per ha grond in bepaalde gevallen verantwoord kan zijn. We mogen zelfs wel stellen, dat er gevallen zijn waarbij de grond voor een bepaalde boer nog meer waard is. In veel gevallen zal de boer er nl. in slagen om voor een lager bedrag klaar te komen bij uitbreiding van de stal ruimte voor 12 melkkoeien, 3 pinken en 4 kalveren. 'Er zullen verder gevallen zijn, waar in men wel durft rekenen op een melk produktie, die een paar honderd kilo hoger ligt dan in het geval, dat hier voor werd besproken. Ook de post Om zet en Aanwas is in bepaalde gevallen hoger dan ƒ400,per koe. dat in bepaalde gevallen voor de inves- Het lijkt ons verder niet onmogelijk, teringen gedeeltelijk met eigen kapitaal kan worden gewerkt. Men zal dan met een lagere rente als 8% genoegen ne men. Als we deze zaken in aanmerking ne men, dan zal het u duidelijk zijn, dat bepaalde' boeren bereid zijn een hoger bedrag voor een bunder grond te beta len dan hiervoor werd becijferd. Het lijkt ons daarbij ook van belang, dat het nog altijd geldt, dat buurmans grond maar eenmaal te koop is. Vrijdag 11 december Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief met beginners cursus les 33. Maandag 14 december Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur reunie-avond oud leiders/sters en le den van St. Jeroen. Donderdag 17 december Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, ad- ventsavond van N.K.V. en R.K. Gilde met een voordracht door pater Piron over Franciscus van Assisië. Den Hoorn, 'Loodsmanswelvaren', 20.00 uur, ledenvergadering VW afdeling Den Hoorn. Vrijdag 18 december Den Burg, Burgemeester De Koning hal, 19.30 uur, openbare avond mu ziekschool. Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, kerstmaaltijd oud-leerlingen. 97. Nog geen drie tellen later deed professor Nosco in hoogst eigen persoon al open. „Goeiedag, geleerde", zei Ver holen-Zemelmans, tegen zijn hoedje tikkend. „Me baas zee, dat ik hier ge weest most weeze. Zemelmans is de naam. Zacharias Zemelmans. Zeg u maar Zachie. Dat spreekt makkelelijk an. En wat ken ik voor u gedaan heb ben?" „Kom binnen, Zachie", lachte profes sor Nosco vriendelijk. „Zo zo, bën jij nou die beroemde Zachie Zemelmans? Ik hoorde juist van onze bakker, dat jij er in geslaagd was de beruchte Sterke Stef een fiks pak slaag toe te dienen. Stef zou zich daarna ontpopt hebben tot een vriendelijk en minzaam mens". „Ach nee, geleerde, dat mag geen naam hebbe gehad", weerde de smid alle lofuitingen bescheiden af. „De kwepstie is gewoon, dat ik in me wilde jongesjaren een tijdje als krachtpatser in het circus heb gewerkt. Sterke Stef op zijn hemd geven was voor mij dus eigenlijk feitelijk gewoon meer ama- teurwerk, voelt u wel?" „Ik begrijp het, Zachie", lachte de professor. „Als je maar niet met mij vecht, dan is alles best. Ik ben maar een zwakke, oude man Doch nu ter za ke. Eerst gaan we naar de kelder om te zien of daar soms kortsluiting in de hoofdleiding zit". De professor wandelde met de smid de keldertrap af en toonde hem een groot schakelbord, dat vol zat met stop pen, knoppen, stekkers en schakelaars. „Nou, nou", zei de smid. „U mot me niet kwalijk nemen, geleerde, maar ik vind dat er hier voor een gewoon bur- germanshuissie rijkelijk veel knoppies en schakelaars voorhanden bennen!" „Ge vergeet, dat ik een geleerde ben, goede Zachie", lachte Nosco. „Ik neem hier proeven op allerlei gebied, onder andere op dat van de radio-actieve straling. Voor dat werk heb ik dus veel stroom, veel leidingen en veel veilig heidsmaatregelen nodig. Kijk nu maar eens of alles hier goed in orde is. En als je naar mijn zin werkt, zal ik je goed belonen". (wordt vervolgd) Zondagmiddag (3 uur) en zondag-, maandag- en dinsdagavond (8 uur) draait in het City theater de film „Patton", het verhaal van de generaal, die er van overtuigd is, van hogerhand bestemd te zijn „om de oorlog te win nen". Na een gevoelige nederlaag van het Amerikaanse expeditie-leger m een treffen met Rommels Afrika Korps (1943) bij de Kasserine-pas, worden de gedemoraliseerde troepen onder com mando geplaatst van Generaal George S. Patton (George C. Scott), een keihar de man, opzichtig in kleding en taalge bruik, maar een briljant tacticus. Zijn plaatsvervangend bevelhebber is Gene raal Omar Bradley (Karl Malden), een vriendelijk, geduldig persoon. Patton weet Rommel een beslissende nederlaag toe te brengen en wordt be noemd tot commandant van het 7e le ger voor de invasie van Sicilië. Tijdens de veldtocht op Sicilië weet hij bij een meningsverschil met Generaal Montgo mery van de Britse troepen, zijn zin door te drijven en trekt als eerste Pa lermo binnen. Ondanks het ontzagwek kende offer aan mensenlevens rukt hij op naar Messina. Onderweg ontmoet hij een huilende soldaat, die niet ge wond blijkt te zijn, maar hevig van streek door het voortdurende artillerie vuur. Patton geeft hem een draai om de oren en zegt dat hij hem eigenlijk had moeten doodschieten. Dit incident dringt door tot de Amerikaanse pers, waarna hij van zijn commando onthe ven wordt en in Londen een nietszeg gend baantje krijgt. Met Bradley als opperbevelhebber over de landingstroe pen, verloopt de invasie van Frankrijk volgens plan. Als echter na de eerste successen het Amerikaanse offensief in Normandië dreigt vast te lopen, doet Bradley weer een beroep op Patton, die deze kans grijpt en als een wervelwind over Frankrijk vaagt en diep in Rus land doordringt. Daar krijgt hij op dracht zijn offensief te stoppen en de Russen de eer te gunnen Berlijn als eerste binnen te rukken. Als Patton pu bliekelijk zijn gal uitspuugt, waarbij hij zijn haat voor de Russen niet verhult, wordt hij voorgoed van zijn commando ontheven. Hij bleek inderdaad voorbe stemd om de oorlog te winnen, maar uiteindelijk ziet hij in, dat in de 20e eeuw geen plaats meer is voor een „ou derwetse" militair. Toegang boven 14 jaar ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 december op om 8.32 uur en onder om 16 30 uur; 9 december op om 8 36 en onder om 16.29 uur. Maan: 5 dcc. E.K.; 12 dec. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 11 dec. 6.58 en 19.22; 12 dcc. 7.50 en 20.18; 13 dec. 8.39 en 21 05; 14 dec. 9.25 en 21.46; 15 dec. 10.08 en 22.20; 16 dec. 10.46 en 22.52; 17 dcc. 11.21 en 23.20; 18 dec. 11.51 en 23.47 19 dec. 12.21 en Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. >T 8. „Jawel". Mark lachte nu voluit. „Betracht in alles matigheidik heb het altijd een wonderlijk opschrift ge vonden. voor een zaak als deze". „Juist voor een zaak als déze. mijn zaak", zei Claus niet zonder trots. „Dat is mijn devies en daar heeft de American z'n reputatie aan te danken. Maar ik geloof, dat die spreuk ook op een redaktiebureau niet zou misstaan". .yDaar kon je wel eens gelijk in heb ben". Mark stond op, want hij zag Mr. Allison gehaast nadere'n. „In ieder ge val, bedankt voor je preek. Ik zal er over mediteren, dat beloof ik je". „Ah Mr. Weeda", kwam Allison aan draven, „neem me niet kwalijk, ik werd langer opgehouden dan ik dacht En in het gesprek met de Amerikaan zakte de onrust, die in Mark Weeda was gerezen, langzamerhand weer weg. Weer terug op de redaktie, ontdekte hij tot zijn blijde verbazing Mies van 'Dooren, gewikkeld in (natuurlijk!) een heftig dispuut met Venema, die zijn venijnige kritiek inmiddels gereed had, over het moderne toneel. ,Als er ook één onderwerp is, waar over jij niet kunt kibbelen!" zei hij schertsend, toen hij haar de hand toe stak. „Jufrouw Van Dooren heeft geheel eigen denkbeelden over het toneel", grijnsde Venema, „en omdat zij de dochter van onze hoofdredakteur is, heb ik die natuurlijk serieuske- streden!" „Geméén!" zei Mies, „o, wat zijn jul lie mannen toch schurken! Wou u zeg gen, meneer Venema. „Hij wou niets zeggen", kwam Mark »hij mag zijn venijn alléén maar schrij ven. Heb je nog iets heel gelaten van ..De schildpad en de kozak", Venema?" „Niet veel", bekende deze, ,,'t was één st.uk aanstellerij, de helft van het pu bliek was met de pauze verdwenen en het was alleen mijn geheid plichtsbe sef. „Je hebt natuurlijk al vooruit zitten genieten van je kritiek", wist Mark. „Kom, Mies, heb je geen zin om sa men met me te gaan lunchen? Ik moet als arme vrijgezel, in eenzaamheid mijn brood en water vermummelen". „Als je van plan bent juffrouw Van Dooren op brood en water te fuiven, kan ze beter met mij meegaan", lachte Venema, „dan kunnen we het debat nog e'ven voortzetten, juffrouw Van Doo ren". ,,Niks hoor", zei Mies, „liever brood en water met meneer Weeda, dan eh „Kreeft", hielp Venema. „Bijvoorbeelddan kreeft met champagne samen met zo'n over het paard getilde toneelkriticus". Hij lachte vrolijk. Mies lachte mee. „Steek op", zei Mark tevreden tot Venema. Hij was in zijn schik met deze meevaller.... zó maar midden in de week samen lunchen niet Mies! Toen ze in het knusse restaurantje het menu bekeken hadden en hun keus gemaakt, zei Mies: „Ik heb de hele week niets te doen. Ga lekker even uit blazen. Ik ben een beetje overwerkt, zo vlak voor m'n doctoraal". „Heel verstandig", prees Mark, „niet tot het laatste moment zitten blokken. Trouwens, jij komt er wel". „Je hebt nogal vertrouwen in me". „O ja", antwoordde Mark enthousiast, maar temperde meteen. Ze moest nu niet merken hoe blij hij was, dat ze tegenover hem zat. „Zeg eh.heb je geen zin morgen met me mee te gaan?" „Is het wat leuks?" „Nou leukik ga een eind varen met een boot". „Wat voor 'n boot?" ,,'n Boot van het Rode Kruis met all- maal zieke mensen, die nooit de duer uitkomen en nu een hele week langs de rivieren varen. Daar wil ik es een mooie reportage van maken. Dat is nét iets voor mij". „Hmmm.overwoog Mies. «Is het geen bezwaar?" „Welnee.ik zou 't wel prettig vin den. Jij kijkt er weer anders tegenaan dan ik, en dat kan m'n artikel alleen maar ten goede komen". „Ik wil wel", zei Mies, „Hoe ga je?" „Met de trein naar Dordt", vertelde hij, ,dan met de boot naar Gorkum en vandaar weer teTug met de trein. Ik kan de auto niet nemen omdat ik niet weer in Dordt terugkom". „Kun je wel", wist Mies, „want van Gorkum moet je tóch weer met de trein over Dordt terug". Mark dacht na. „Je hebt gelijk", erkende hij. „Maar goed dat ik je heb meegevraagd. Je brengt me geluk aan". „Laten we 't hopen". „Inderdaad" zei hij met vreemde na druk. Ze keek hem een ogenblik aan, lachte dan zacht. „We maken er een dag van Mark. Kun je weg?" „Makkelijke dag morgen. Je vader is er zelfs, en Kesten zorgt wel voor de rest. Ik haal je morgen om half negen af. Denk je dat je zo vroeg bij de hand kunt zijn?" „IK werk niet bij de krant", zei Mies En toen kwam de kellner met de soep. HOOFDSTUK V „Het is tevéél!" Het beloofde een stralende junidag te worden. Mark zat achter het stuur, neu riede tevreden. Want naast hem zat Mies van Dooren en af en toe lachte ze tevreden naar hem, do schittering van haar ogen getemperd door de grotq' Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,- in handen, betaling in 18x ƒ125,19. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x ƒ340,79 Ook voor andere J bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. r' "ir*- m*r u nederlandsche middenstandsbank de bank waar óok u zich thuis voelt! zonnebril, die haar, vond hij, iets mys terieus gaf. „De geheimzinnige vrouw", zei Mies „mooie titel voor een film. Deug ik niet voor". „Voor de film misschien niet", meen de Mark, „maar dat lijkt me nu ook niet zo bar noodzakelijk". „Kijk", wees ze, „daar heb je de toren van Dordt al". Ook Mark zag de kolos in de verte boven de huizen. Weldra toerden ze door de nauwe straten van de drukke stad en kwamen bij de rivier. „Ik ben dol op de rivier", zei Mies „moet je die sleepboot zien", en ze keek met verrukte aandacht naar de ranke boot die, dikke rookwolken uitstotend, twee zwaargeladen Rijnaken moeizaam tegen de stroom optrok, terwijl een parlevinker met z'n groen-en-wit ge schilderde notedop handig vastmaakte aan één der schepen, waar de was wap perde op het dek. „Daar ligt de boot", wees Mark. Ze zagen een grote witte plezierboot, die de Rode Kruisvlag in top voerde, aan de steiger liggen. Er stonden heel wat mensen aan de» kant; auto's, geünifor meerde Rode Kruis-kolonneleden, ver pleegsters in 't wit. „Ha Weeda", zei een Dordtse verslag gever, „wat ben je ver van honk, r^an!" „Ik vaar een dagje mee", vertelde Mark. „Ha Pool, en Verkerk. en Meskers...." Hij schudde vrolijk han den. „Jullie zijn er allemaal zie ik.... Dit is Mies van Doorenerfgename van de Van Dooren-miljoenen". „Je chaperonne, Mark?" „Heeft hij niet nodig", zei Mies slag vaardig. „U ook niet?" informeerde ondeugend Verkerk, een jonge journalist met een uitdagend snorretje. „Waarom laat je dat gewas onder je neus staan?" informeerde Mark. „Droppelvanger", lichtte Verkerk in. „Viezerik", griezelde Mies. Ze was meteen op haar gemak tussen dit troepje, zag hoe Mark ze allen kende en had plezier in de kameraadschappe lijke toon waarop ze elkaar op de hak namen. „Nou jongens", zei Mark, „gaan jullie maar weer naar je krantje en lees voor al De Avondpost „Dan kun je leren hoe zoiets behoort gedaan te worden", vulde Pool aan. Er was algemeen gelach, iedereen wist hoe trots Mark op „zijn" krant was. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5