5£erot 1970 Recht van beroep in sociale verzekering GVbor moderne werknemers «RAIFFEISEDiBANK MEDISCH ABC JERSEY TUNIEKPAKKEN MEISJESJURKJES EEN BOEK, DAT U VELE MALEN ZULT RAADPLEGEN! KERSTBOOMSTANDAARDS SPAARBANKEN ALLE BANKZAKEN KNAUR'S ENCYCLOPEDIE VOOR GEZONDHEID EN ZIEKTE DEN BURG OUDESCHILD n.v. 'A langeveid de rooij Zoekt U voor de kerstdagen nog iets leuks? Wij hebben zojuist een uitgebreide kollektie t/m maat 46 ontvangen in de kleuren marine, aubergine en zwart. Ook voor Uw dochtertje, mevrouw, hebben wij een leuke kollektie vanaf maat 110. P.S. Denkt U er om. Deze week kunt U Uw waardebonnen inleveren. A10DEHU/sl bd ZAAK MET DE JÉUGDIG'E, SMAAK GRAVENSTRAAT 13 Ier van ons komt in zyn leven wel in aanraking met de sociale ver- ring. ie nog jong en gezond is zal er al mee te maken hebben als premie- er. Maar dat kan gauw veranderen, de meesten van ons komt er een ent, dat we een beroep doen op de le verzekering: we krijgen kinde en vragen kinderbijslag aan; we en ziek, ontvangen ziekengeld en ook medische hulp van een zic- onds; we worden misschien werk en doen dan een beroep op de iloosheidswet. En gebeurt er niets dat al, dan hopen we toch in elk 1 65 jaar te worden en dan een ^-pensioen te kunnen aanvragen. lar wat doet u als u vindt, dat uw iring te laag is vastgesteld? Als u ;r niet eens mee bent, dat uw uit- ïg wordt verlaagd of geëindigd? u niet dié medische hulp krijgt, op u reoht meent te hebben. Of e aangevraagde uitkering u wordt ugerd en u vindt dat onjuist? ar behoeft u zich niet dadelijk bi; te leggen. Het kan al voldoendt dat u eens met het uitvoerings in gaat praten of dat u zich dooi vakbondsbestuurder laat voorlich- Maar als dat geen bevredigend re- at heeft kunt u in beroep gaan. Raden van beroep zijn namelijk in Nederland tien n van Beroep, die speciaal zijn be- met de behandeling van geschillen et gebied van de sociale verzeke- Daar kunt u terecht met uw it over de beslissing waarmee u liet eens bent. Een heel belangrijk mag u daarbij bepaald niet over ïoofd zien en dat is het volgende: het stuk, dat u werd toegezonden ïrmeld, dót u daartegen in beroep gaan en tot welke Raad van Be- u zich dan moet wenden, dan u daarvoor niet zo heel lang de In de regel een maand, soms veer- dagen Die termijn staat ook op het vermeld. Gaat u in die tussentijd iverleg plegen met het uitvoerings in of met bijv. een vakorganisatie, t u er dan vooral om, dat uw be itermijn intussen blijft doorlopen! It het beroep pas na afloop van die ïjn ingesteld, dan kan de beroeps- er uw klacht niet meer in behan- g nemen. En daarmee bereikt u üets. sschien denkt u, dat procederen geld kost en durft u er daarom goed aan te beginnen. Maar daar- behoeft u niet bang te zijn: de ;dures inzake de sociale verzeke- wetgeving zijn geheel kosteloos, behoeft u zich niet tot een advo- te wenden. U kunt zich desge- t door iemand anders laten bij- i, bijvoorbeeld een deskundige van vakorganisatie. Overigens bent u verplicht, u van deskundige bij- 1 te voorzien. U kunt de zaak ook behandelen. Wat u daarvoor moet vertellen wij u in dit artikel. Wat moet u doen als we al zagen moet u eerst na- of u een zogenaamde „voer be vatbare beslissing" hebt ontvan- Een stuk dus, waarin staat, dat u tegen binnen een bepaalde termijn ■roep kunt gaan en tot welke Raad Beroep u zich moet wenden, lat dit niet op het stuk, dat u van uitvoeringsorgaan ontving, dan )ft u aan het orgaan zo snel mo- t een briefje, waarin u om toezen- van een „voer beroep vatbare be ng" verzoekt. Dat is een officieel opgemaakt in de wettelijk vereiste i, die nodig is om tegen de beslis- in beroep te kunnen gaan. 'n verzoek moet u wel zo spoedig dijk indienen. Anders loopt u de dat u uw rechten niet meer kunt gelden. bepaalde gevallen bijv. als het n maar om voorlopige schorsing een uitkering gaat is het instel- /an beroep op grond van de wet mogelijk. Het uitvoeringsorgaan zal irover dan inlichten, bt u een „voor beroep vatbare be ng" gekregen, wendt u zich dan ïn de daarop aangegeven termijn - tal een maand, soms veertien da- na de dagtekening schriftelijk le Raad van Beroep, die op het is vermeld. v brief zet u uiteen, waarom u de sing van het uitvoeringsorgaan juist acht en wat u wilt, dat de van Beroep zal beslissen. 'n brief heet een „klaagschrift", u weinig tijd, schrijft u dan al- dat u het met de beslissing niet bent en dat u daartegen op nader te voeren gronden in beroep wilt Uw klaagschrift is dan tijdig inge- l en u hebt dan nog alle tijd om mede te delen waaróm u de be- ig niet juist vindt, nneld in het klaagschrift uw adres en geboortedatum. Geldt en minderjarige, dan moeten ook de wettelijke vertegenwoordigers r of voogd) deze gegevens worden eld. Deze dient dan ook het klaag- ■t te ondertekenen. In andere ge- tekent men zelf. moet het klaagschrift in tweevoud ien, dus mét een ondertekend af- t- Ook een afschrift van de be- *g weertegen u in beroep gaat worden bijgevoegd. Hebt u van litvoeringsorgaan geen extra af- t ontvangen, dan kunt u er daar en vragen. >t u buiten uw schuld niet binnen een maand in beroep kunnen gaan, doet u het dan alsnog zo gauw mogelijk en vermeld de reden van de vertraging in uw klaagschrift. Het is mogelijk, dat de beroepsrechter de zaak dan toch nog in behandeling neemt. Maar ook als dat niet meer zou kunnen is het in elk geval verstandig, nog eens contact op te nemen met het uitvoe ringsorgaan. Al zou er juridisch niet meer aan de beslissng te tornen zijn, het uitvoeringsorgaan kan er altijd op terugkomen als blijkt, dat de genomen beslissing onjuist was. En wordt dit ge weigerd, dan kan men ook van zo'n weigering een „voor beroep vatbare be slissing" vragen waartegen men in be roep kan gaan! Voor bepaalde ziekenfondskwesties met name bij verplicht verzekerden ligt de zaak even anders. Gaat het om het afwijzen van verstrekkingen, dan kan mij zich binnen 30 dagen wenden tot de Ziekenfondsraad, P. C. Hooft- straat 162 te Amsterdam. Tezamen met het advies van deze Raad kan men ver volgens ook weer binnen 30 dagen een klaagschrift indienen bij de Raad van Beroep. Hetzelfde geldt wanneer een zieken fonds, een ziektekostenverzekeraar of een ander uitvoerend orgaan een ver strekking als bedoeld in de AWBZ wei- gerd. Vrijwillig verzekerden en ook zij, die onder de bejaardenverzekering vallen kunnen aan de Ziekenfondsraad slechts om bemiddeling vragen. Levert dit niet het verlangde resultaat op, dan moeten zij zich wenden tot de burgerlijke rech ter. Behandeling bij de Raad van Beroep Na ontvangst van het klaagschrift zal de Raad van Beroep nagaan of er nog bijv. een medisch, technisch of loonkundig onderzoek nodig is. In dat geval bent u verplicht, aan zo'n onder zoek medewerking te verlenen. In be paalde zeer duidelijke gevallen kan de voorzitter van de Raad van Be roep (al of niet na onderzoek) een „be schikking" geven. Een rechtszitting is dan niet nodig. Van die beschikking ontvangt u een afschrift Bent u het daarmee niet eens, dan kunt u daartegen binnen 14 dagen in verzet gaan door een briefje te schnjven naar de Raad van Beroep, dat u het met de beschikking niet eens bent. Daardoor vervalt de beschikking en uw zaak wordt door de Raad van Beroep in behandeling genomen. Heeft deze Raad alle gegevens over de zaak, zoals brieven, rapporten etc. verzameld, dan ontvangt u een aange tekend schrijven, waarin u wordt mede gedeeld, op welk tijdstip de zaak ter rechtszitting wordt behandeld en waar en wanneer u inzage van de stukken kunt nemen. Het is mogelijk, dat u wordt opgeroepen om persoonlijk of bij gemachtigde ter zitting te ver schijnen. U bent dan verplicht, te ver schijnen en de onkosten daarvan wor den u dan vergoed. Verder kunt u zelf aan de voorzitter van de Raad van Be roep verzoeken om bepaalde getuigen en deskundigen ter zitting op te roe pen. Wilt u zelf een getuige of deskun dige meebrengen, dan moet u dit uiter lijk op de 4e dag vóór de zitting aan de voorzitter mededelen. Wordt u niet op geroepen, dan behoeft u de zitting niet bij te wonen als is het raadzaam, dit wel te doen. Er kunnen altijd nog ge gevens naar voren komen, die niet uit het dossier blijken en die toch voor de vaststelling van uw rechten van groot belang zijn. Heeft de Raad van Beroep uitspraak gedaan, dan ontvangt u van die uit spraak een afschrift. Hoger beroep Tegen zo'n uitspraak kunt u binnen een maand na de dagtekening in hoger beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep, Trans 19 te Utrecht. Dit ge schiedt op dezelfde wijze als u een klaagschrift indient bij de Raad van Beroep. Alleen heet het nu een „be roepschrift"! Inplaats van een afschrift van de beslissing van het uitvoerings orgaan zendt u nu een afschrift van de uitspraak van de Raad van Beroep mee. Verder is de gang van zaken ongeveer gelijk aan die bij de Raad van Beroep. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht is meestal bindend voor alle partijen maar in enkele ge vallen kan men van zo'n uitspraak nog „in cassatie gaan" bij de Hoge Raad der Nederlanden. Inlichtingen daarover kunt u altijd vragen bij de griffie van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Tenslotte wijzen wij u er op dat, al werd. u door de Raad van Beroep in het gelijk gesteld, ook het uitvoerings- orggtan tegen die uitspraak in hoger beroep kan gaan bij de Centrale Raad van Beroep. Natuurlijk wordt u daar van zo spoedig mogelijk in kennis ge steld. Gebeurt dit niet, dan is de uit spraak van de Raad van Beroep na ver loop van de beroepstermijn van een maand onaantastbaar geworden. Hebt u vragen op het gebied van het beroepsrecht da.n kunt u zich daarmee altijd wenden tot de uitvoeringsorganen der sociale verzekeringswetgeving. Ook de griffie -van de Raad van Beroep in uw ressort zal u desgewenst gaarne in lichten. En verder is er de mogelijkheid bij het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering, Rhijnspoorplein 1, Amster dam, een duidelijke folder over het be roepsrecht aan te vragen. Niet om een bezoek aan de dokter uit te spa ren, maar gewoon om meer te weten van het functioneren van uw lichaam en Uw geest, om meer te weten om ziekten, die zich moge lijk in Uw omgeving voordoen en om positief geïnformeerd te worden over alles wat U zelf kunt doen om Uw gezondheid te bewaren. Over ziekte en ziekteverschijnselen, gymnastiek, massage, voeding, zuigelingen zorg, opvoeding, enz. 600 hoofdstukken, alfabetisch gerang schikt, register met 2000 trefwoorden. Prijs ƒ12,50. Uw boekhandel in de Parkstraat heeft dit UNIEKE GEZINSBOEK. Kijkt U maar bij royale maat, met waterreservoir 1700 VESTIGINGEN Mensen van deze tijd ontvangen hun salaris op de moderne manier: op een „privé-rekening" bij de Raiffeisenbank. Gemakkelijk, want u betaalt dan ook al uw rekeningen giraal via de bank. Dat bespaart u heel wat tijd en moeite. Al uw betalingsopdrachten worden stipt uitgevoerd en uw periodieke betalingen kunt u - als u dat wenst - zelfs geheel en al aan de zorgen van de Raiffeisenbank overlaten. Wij houden u bovendien precies op de hoogte van het verloop van uw rekening, waardoor u een betere controle heeft op uw uitgaven. Deze dienstverlening is kosteloos en u krijgt bovendien 2'A rente op uw „privé-rekening". Sparen kunt u ook - automatisch als u dat wilt - met een vast bedrag per maand. Praktisch, zo'n bank die alles tot in de puntjes verzorgt. Dat is service van de Raiffeisenbank; voor moderne mensen

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7