Voorpagina Met koetrainers schone Skoeien SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST LANDBOUW en VEETEELT I! J SPORTPROGRAMMA .11 VERHAAL LIT DE KRANTENWERELD merk, merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 18 december 1970 (.roiiingcu rubriek voor Ouder rcdilMii' Diverse veehouders op Texel hebben ondervonden, dat een overgang van de zgn. Friese stal naar de Hollandse stal een bepaald opzicht een achteruit gang is. Voor een goed begrip delen we nog mee, dat met de Friese stal zonder voergang wordt bedoeld. Bij de Hol landse stal hebben we naast de mest- gang ook een voergang. De achteruitgang, die ik op het oog heb is die van het zindelijk houden van de koeien. Het zichzelf bevuilen komt op een Hollandse stal veel meer voor, dan op de stal zonder voergang. Een- oudig een gevolg van het feit, dat de koeien op de Hollandse stal verder naar voren kunnen komen. „Valt" of „stroomt" er iets op een moment, dat de koe ver naar voren staat, dan wordt de standplaats van de koe bevuild en bij het gaan liggen van het dier wor den het uier en achtereind van de koe sterk bevuild. Net als bij de mensen heb je ook bij koeien grote verschillen. Er zijn dieren, die zich op een lange stal goed schoon houden, terwijl haar buurvrouw er kans voor ziet om zich ook op een stal, die maar nauwelijks lang genoeg is ernstig te bevuilen. Een verdriet voor de veehouder! Wat men er aan doet Een eerste poging om de dieren te dwingen zich schoon te houden is meestal een wijziging in het vastzet- systeem. In veel stallen staan de koeien op het moment vast met de zgn. hang- ketting. Deze ketting, die is bevestigd op de standplaats van de dieren en in het „plafond" kan men meer of minder ruimte geven. In 't algemeen is het ge wenst deze ketting niet te vast te span nen. Er moet behoorlijk ruimte in zit ten. Staat deze ketting nl. te strak, dan hebben de dieren moeite om op te staan en bij de moeizame pogingen om dit toch te doen is er het gevaar van speenbetrappen. Dit laatste is een kwaad, waar de veehouder nog banger voor is dan voor het zichzelf bevuilen van de koeien. Hoewel er met een royaal gebruik van stroo ook wel iets is te bereiken slaagt men er toch ook bij gebruik van veel stroo niet in om alle koeien schoon te houden,. De koe-trainer Sinds enkele jaren wordt er geschre- venover het gebruik van koe-trainers. Dit „werktuig" bestaat uit een elek trisch weideapparaat met een stroom draad en een aantal metalen beugeltjes, dat gelijk is aan het aantal koeien op de stal. De stroomdraad wordt in de lengte richting van de stal kort bij het „pla fond" ter hoogte van de schoften van de dieren gespannen. Van deze stroom draad hangt ter plaatse van iedere koe een korte draad, waaraan een beugel- tje hangt. Dit beugelt]e hangt een paar centimeter boven de schoft van de koe. Dit beugeltje ontvangt schoksgewijze een stroomstoot van het weideapparaat. Iedere veehouder weet, dat de koeien op het moment, dat ze een „plas" of een „grote" willen gaan doen de rug krommen. Als dit gebeurt komt de schoft of het voorste gedeelte van de rug in aanraking met de beugel. De schok, die het dier dan krijgt is aanlei ding om direkt achteruit te gaan. „Plas" en „grote" komen dan in de grup en niet op de standplaats terecht. Het blijkt dat de -dieren heel gauw met de werking van het apparaat op de hoogte zijn. Na enkele keren met de beugel in aanraking te zijn geweest „weten" ze, dat ze bij het doen van een grote of kleine boodschap een pas ach teruit moeten gaan. Op Texelse stal in gebruik Dit jaar is voor het eerst de koe-trai ner ook op een Texelse stal in gebruik genomen. Eén dezer dagen hebben we het resultaat bekeken. De veehouder in kwestie is zeer over dit resultaat tevre den. Terwijl hij in vorige jaren een flink aantal vuile koeien had komt dit nu praktisch niet voor. De veehouder vertelde ons, dat bij het melken van de koeien het schoonmaken van de uiers voorheen zeer veel tijd vroeg. Op het moment is dit vrijwel geheel voorbij. Het betreft hier een stal met een kleine 30 koeien. De kosten van de koe trainer met inbegrip van het weideap paraat zijn plm. ƒ700,geweest. We stellen ons voor, dat heel wat veehouders een uitgave van 700, voor dit doel aan de hoge kant vinden. Persoonlijk zijn we er van overtuigd, dat in gevallen, waar het schoonhouden van de koeien werkelijk een probleem is deze uitgave volkomen verantwoord is. We mogen wel stellen, dat de jaar lijkse kosten zeer laag zijn. Het stroom verbruik is te verwaarlozen. En de af schrijving van de koe-trainer kan over een groot aantal jaren worden geno men. Bij een goed gebruik gaat de koe- trainer een mensenleven lang mee. Veehouders, die belangstelling heb ben voor de koe-trainer kunnen bij ons naam en adres van de boer krijgen, waar deze in gebruik is. ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 Junioren Oosterend-Callantsoog, 14 30 uur \dspiranten Geel Zwart c-ZDH b, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel b-WGW f, 14.30 uur Oosterend a-De Koog a, 13.15 uur Tex. Boys a-Cocksdorp a, 14.30 uur Texel c-Oosterend b, 14.30 uur Tex. Boys e-Tex. Boys b, 13.15 uur Pupillen Afdeling A ZDH a-Texel b, 15.00 uur Cocksdorp a-Tex. Boys a, 14.30 uur Oosterend b-Oosterend a, 11.30 uur Texel a-Tex. Boys b, 12.00 uur Afdeling B ZDH b-De Koog b, 14.15 uur Tex. Boys c-Texel d, 12.00 uur Oosterend c-Cocksdorp b, 12.15 uur ZONDAG 20 DECEMBER 1970 4e Klasse A K.N.V.B. TexeLHollandia T., 14.30 uur Afdeling Noordholland Sporters-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Zuidermeer-Oosterend, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Twisk-ZDH, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Winkel-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) HRC 4-Texel 2, 14.30 uur Texel 3, HRC 5, 12.15 uur SRC 4-ZDH 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Tex. Boys 2-Callantsoog 2, 14.30 u. Helder 8-Tex. Boys 3, 14.30 uur De Koog 2-BKC 5, 14.30 uur N.Niedorp 4-Texel 5, 12.00 uur (vertrek boot 11.00 uur) Texel 4-VZV 5, 14.30 uur Junioren BKC-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) ZAP 2-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Adspiranten ZDH a-DWOW a, 14.30 uur SAMEN REIZEN ZDH en Tex. Boys Cocksdorp en Oosterend. C'dorp jun., ZDH jun. en ZDH 2. MEDEDELINGEN. S. V. Texel Texel 1 krijgt de oude rivaal Hollan- dai T. op bezoek, dat na een slecht be gin uit de laatste 4 wedstrijden 6 pun ten verzamelde, zondag j.l. gelijk tegen SVW. Het eerste is echter verplicht te winnen, want tot nog toe verzamelde het thuis vier punten en uit zes, en dat is statistisch onjuist. Vandaar dat onze prognose het op een overwinning houdt Texel 2 gaat naar HRC 4, dat even veel punten heeft. Met een gelijk spel zijn we tevreden. Texel 3 ontvangt HRC 5 en kan 't elftal verslaan, het vierde heeft het gemak kelijk tegen VZV 5 en Texel 5 gaat op nieuw een zeer moeilijke middag tege moet in Nieuwe Niedorp. In de afdeling van Texel b heeft de koploper zondag j.l. verloren, er zit dus cor»«X7 snxno 99. Smidje Verholen voelde, dat hij schaakmat was gezet en trok zich weer terug in de kelder. Hij keek nogmaals goed alles na en dacht intussen: „Ik lijk ook eigenlijk wel knettergek! Die sporen in de tuin kunnen best gemaakt zijn door de auto van een vriend. Zelf reed ik vanmorgen toch óók in de auto van een ander. Laat ik nu maar goed uitkijken, want die hele geschiedenis van de Zwarte Kludde maakt me ach terdochtig tegenover alles en iedereen. Ik zal maar rustig mijn werk afmaken en dan weer naar huis gaan. Dat is veel beter". Na deze wijze woorden gesproken te hebben liep hij weer naar boven en zet te zijn werkzaamheden in de gang voort. Eerst haalde hij een paar plan ken uit de vloer om te zien hoe de lei dingen verder liepen. Dat was natuur lijk gauw ontdekt en met behulp van een meetapparaat vond hij snel, dat alles ook hier prima in orde was. En wéér kwam professor Nosco er belang- stèllend bij staan. „Vertel eens, goede Zachie", zei hij. „Schiet ge al op met uw ijverige arbeid?" „Ik mag niet mopperen, geleerde", antwoordde de smid. „Ik weet nou ten minste dat de kortsluiting ergens in uwes bloedeigen studeerkamer mot zit ten. Me meter wijst een fout aan in de rechtse draad en da's nou krek de draad, die naar het vertrek loopt, waar u zojuist uit naar buiten kwam". „Dat is inderdaad mijn studeerver trek", zei de professor. „Ga maa mee, dan zullen we eens gaan kijken". Smidje Veholen ruimde eerst de rom mel in de gang op en volgde toen de professor naar diens studeervertrek. De meubels werden aan de kant geschoven, het tapijt werd opgerold en enkele planken werden rap verwijderd. „Nou, nou, geleerde»", riep Verholen toen. „Da's een aardige warwinkel van dra den hier!" weer van alles in en zaterdag moet WGW f dan ook verslagen worden. Dit zien we Texel c tegen Oosterend nog niet doen. F.S. Tex. Boys Dit weekend nog een volledig pro gramma Het eerste gaat met de boot van 12.00 uur naar Hoorn met het vaste voornemen revanche te nemen op Spor ters. De punten moeten er komen dus verwachten we van alle spelers dat ze het uiterste eruit persen. We hebben zondag j.l. gezien dat ze wat techniek betreft zelfs niet voor de koploper on derdoen. Het tweede ontvangt om half drie Callantsoog 3, no 2 van de ranglijst. Probeer bij te blijven door de punten binnen te halen. Terreindienst M. Kuip en R. Beers (zaterdag vóór 1 uur s.v.p.) Het derde speelt zondag om half drie in Den Helder tegen Helder 8. Op de ranglijst zijn ze laag geklasseerd, maar onderschat ze niet. Vertrek boot 1 uur. Bij slecht weer, kijk in het kastje of de wedstrijden zijn afgelast, of bel 2988. Zaterdag pp eigen terrein twee wed strijden. Om kwart over een: Boys c en Boys b en om half drie Boys a tegen Cocksdorp a. Voor de jeugd en voor het 2e en 3e staat na deze wedstrijddag de competi tie stil tot begin februari Training. Vanavond (vrijdag) niet in de sporthal doch in de gymzaal aan de Keesomlaan. W. ZJJ.H. Het aanstaande weekend komen alle elftallen in het veld. Het eerste speelt onder leiding van de heer J. Besteman om 14.00 uur uit tegen Twisk. Op pa pier niet zo'n sterke tegenstander, in de praktijk een ploeg waartegen het moei lijk spelen is. Zondag j.l. verloor het met 31 van Hugo Boys die de groot ste moeite met ze had. Het is dus op passen zondag in Twisk. Vertrek boot 12.00 uur. Het tweede speelt ook uit en wel om 14.30 uur in Schagen tegen SRC 4. Een beweeglijke en snelle ploeg die vooral thuis moeilijk te bedwingen is. Ver trek boot 13.00 uur. De junioren spelen om 14.30 uur uit tegen BKC. Momenteel draaien beide ploegen in de kopgroep, het beloofd dus I een spannende strijd. De adspiranten a spelen om 14.30 uur thuis tegen nummer 2, DWOW. Hope lijk weten jullie er een punt uit te sle pen. Adspiranten b gaan naar Geel Zwart c. Als er met de zelfde inzet gespeeld wordt als zaterdag j.l. is een gelijk spel mogelijk. Pupillen a speelt om 3.00 uur thuis tegen Texel b. We rekenen op 2 punten. Pupillen b spelen ook thuis en wel om 2,15 uur tegen De Koog b. Er zal weer eens een keer gewonnen moeten misschien dat er nu de mogelijkheid voor is. Uitgezonderd het eerste zijn dit de laatste wedstrijden voor de winterstop. Willen we echter in conditie blijven dan" zal de training bezocht moeten worden. Het trainingsprogramma is als volgt: senioren en junioren vrijdags om 20.00 uur. Adspiranten a vrijdags 19.00 uur; adspiranten b dinsdags 19.00 uur, terwijl de pupillen training op school bekend wordt gemaakt. De training is er niet voor niets, trek er een uur voor uit en kom. De P. 10 „Die dame eh.... juffrouw Van Dooren, is 't niet? die zit nu met haar :e praten, gelukkig. Dat kind is zo apa- Isch, ze ligt maar stil te kijken, ze :egt haast geen woord „Wat mankeert haar?" „Multiple sclerose.langzamerhand 'erlamt ze helemaal. vijf en twin- Mark zweeg. Hier viel niets te zeg gen. „En toch" hervatte de scheepsmoe- ler „het dóét haar wel wat. Gisteren vas er zo'n leuk grappig blondje bij le kinderen die bloemen kwamen >rengen, ik heb d'r naar haar toege stuurd. Toen leefde ze open nu" laar blik werd aandachtig „warempel !e is aan de praat! Ze lacht! Zeg me ieer Weeda kan die dame van de week liet op de boot blijven? Die weet met •ieken om te gaan! Wat doet ze?" „Ze wordt advocaat en procureur", pmlachte Mark. „Eeuwig zonde", vond de scheeps aoeder. „Enfin.... wie weet wat ze log op 'r kantoor krijgt". Een helpster wam op haar af met een briefje. Ik 'ordt al weer geroepen.... u redt u elf wel, meneer Weeda?" .Uitstekend" zei Mark. Hij vond ein delijk het plekje, waar hij even rustig on uitkijken over het water en zijn gedachten ordenen. Hij vond het hard nodig. Mark reed niet terug langs de grote weg, hij zocht rustiger binnenwegen, door de dorpen, langs de boerderijen. De dalende zon verguldde de wijzer platen van een oude dorpskerk. Kin deren speelden hun zangspelletje langs verstilde wegen. De rust van de avond was rondom hen. Lange tijd hadden ze gezwegen, Mies, en hij, nadat ze in Gorkum afscheid hadden genomen, en tegenover elkaar zaten in de lege coupé. Ze hadden in drukken uitgewisseld, gepraat over de reportage die hij schrijven zou, de fo to's die hij aan boord genomen had. En nu reden ze door de stille dorpen naar huis. „Weet je" zei Mark opeens „ik hou veel van het krantewerk, maar ik wou toch dat ik er iets méér positiefs mee bereiken kon. Ik zou graag werken voor.zoiets Zieken, armen, mensen in ellende, en het werk dat gedaan wordt om de nood te lenigen, dat zou ik de mensen op het hart willen bin den". „Dat doe je nu, met je reportage" merkte Mies op. „Ach ja, dat is incidenteel. Morgen zit ik weer op het congres van de ver voersorganisatie, en zijn er de rede voeringen en de incidenten, de bom aanslagen, de branden, de dodelijke on gelukken, de regeringscrisis en alle na righeid. Wat maakt het eigenlijk uit, misschien waren de mensen nóg geluk kiger wanneer ze het niet wisten!" „Dan kun je de krant wel stoppen". „Zou heus zo'n verlies niet zijn" merkte hij half lachend op. „Nee Mies ik voelde me vandaag haast. tevéél. Ik, gezond, sterk, jong, tussen al die mensen, die bijna allemaal zo gelukkig waren met deze.aalmoes. Deze éne week. Die vrouw, die ik sprak, al tien jaren, en nu wonderblij met één week er tussen uit „Wees blij dat er mensen zijn, die dit weten klaar te maken" vond de prak tische Mies „en maak er maar goed propaganda voor. Dan doe je nuttig werk". „Wat was dat voor een meisje, waar jij mee praatte" informeerde Mark. ,,'n Stakker.vijf en twintig. verlamt helemaal. Ze is zo opstandig, ze kan het niet verwerken. Ze woont in Amsterdam. Ik ga haar opzoeken, als ze weer terug is. O Marken ze is knap, en geestig, waarom.... waar om. hij zag haar van terzijde aan, wendde haastig zijn blik weer naar de weg. Grote tranen rolden langs haar wangen. „Meehelpen om leed te verzachten, waar dan oök, hoe dan ook" zei Mark als voor zich heen. „Als ik daar de kans toe krijg, neem ik die kans waar!" „En als ik je er bij helpen kan, moet je mij die kans geven" kwam de stem van Mies. „Aoh Mark, ze plagen me wel eens met m'n toekomstige advo- catenloopbaan, maar je snapt toch wel dat ik geen rechten studeer om inbre kers te verdedigen of zakelijke ruzies voor de kadi te slepen. Ik wil sociaal werk doen. Kinderbescherming, reclas sering of zo. „Je hebt groot gelijk" antwoordde Mark. „Ik heb je er wel eens mee ge plaagd, Mies, maar ik wist altijd wel dat je geen droge jurist zou worden. Maar ehals er nou eens een ware Jozef om je komt, Miesje, blijf je dan in de justisterij?" zijn stem was gespan nen, maar ze scheen he»t niet te mer ken. „Zo ver is het nog niet hoor" zei ze luchtig, „en wie dan leeft, wie dan zorgt. Ik ga nou eerst m'n doctoraal halen en dan hard werken om te pro moveren. Daarvoor ga ik waarschijn lijk een jaar naar het buitenland". Zijn gezicht vertrok. Mies weg.en wie weet dat er in dat jaar gebeurde. „Straks kom je met een knappe Fransman of een rijke Amerikaan te- „Wens je me dat toe?" rug" probeerde hij te schertsen. „Nee ik niet.ik zéker niet" „Waarom jij zéker niet?" Nu, wist hij, nu moest hij het zeg gen. Maar hij durfde niet. Nog niet. Ze kenden elkaar nog niet goed ge noeg, hij was niet zeker van zijn zaak. En wanneer Mies nu, zoals ze dat zo handig kon, met een grapje van onder werp veranderde, „Ik kan me jou niet getrouwd in denken" lachte hij. „Nou ja" zei Mies onverschillig „ik óók niet. Het heeft trouwens nog de tijd. Éérst studeer ik af. Dan zullen we wel wéér zien. 't Was maar goed, bedacht Mark, dat hij niets had gezegd van wat hij graag had willen zeggen. Het was zo ver nog niet. Alle dingen, filosofeerde hij, hebben hun tijd, en je moet in de liefde nooit forceren. „Lust jij spekpannekoeken?" vroeg Mark opeens. „Ben ik dol op" antwoordde Mies „heb je ze onder de bank?" „Nee, maar hier, in 't Veerhuis, daar bakken ze ze overheerlijk!" „Dan gaan we daar spekpannekoeken eten, als besluit van een geslaagde dag" besliste Mies. En alle problemen verdampten in de geur van de hartige lekkernij. HOOFDSTUK VI „Ik ga achter het stuur" .yMoeder.'k ben er dóór!" jubelde Mies van Dooren in de hoorn van het telefoontoestel. „Ja.... nou komt het zeker in de krant, niet? Geslaagd voor doctoraal examen rechten onze plaats- genote.Ja, voortaan moet u meester tegen me zeggen, ander luister ik niet eens.Mééster Mies van Dooren. Néé.néé, mórgen, dan is 't toch za terdag, dan ben ik het hele weekend thuisach kom, nee, vanavond moet ik de club fuiven.... morgen niets meer waard? Kom, kom, u kent uw dochter.... ik zal heus niet met een kater thuiskomen hoor....! Ja ik be grijp wel dat u het leuker zou vinden, maar heus moes, zo is 't beter, dan ben ik metéén van de fuif af, en dan kom ik morgen thuis en laat me eens lekker verwennen.ja ik neem metéén eens een beetje vakantie.... nee, mopper nou niet, laat me nou vanavond maar even met de vriendjes fuiven, dan kom ik morgen zo vroeg mogelijk, in alle staatsie.hang de vlag uit en bestel de fanfare! Nou.dag, kan vader me niet meteen als rechtskundig mede werkster aan de krant verbinden? dan is m'n kostje gekocht! Wat? Zal hij me aan zien komen? Nou, dat zal ie zeker morgenochtend! Ja, vóór het eten ben ik thuis.dag hoor. (wordt vervolgd) prettig rollen, Jekker roken

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5