Kindermusical was aardig nieuwtje op uitvoering muziekschool Meningsverschil injkaart Gunstig beeld van „gemiddelde" leerling Schade bij autobotsing De Zwalkers bakken weer oliebollen Welkom geschenk voor Stichting Bejaarden omroep Texel Algemeen ziekenfonds verhoogde premie Rotary stelt studiebeurs beschikbaar Texels Museum open Postbode op de weg overleden Bejaardenbond Texel sticht afdeling in Oosterend Vierde blad Texelse Courant, woensdag 23 december 1970 Iets nieuws op de vrijdag in de Burge meester De Koninghal gehouden demon stratie-avond van de Texelse Muziek school vormde de kinder-musical ,,De vrolijke reis". Onder leiding van de heer F .G. Kas- senaar, die de musical geschreven heeft, werd het spel ingestudeerd en opgevoerd door de koorklas en een gedeelte van de fanfareklas. Een tweetal kinderen ont moet een wonderlijke figuur, die zich voorstelt als .Tralala" en met veel poes pas. een goochelaar op het toneel tovert Als de goochelaar enkele trucs heeft ge toond. verdwijnt hij en het drietal onder neemt een avontuurlijke reis. Ze komen o a. in Rusland, waar een danseresje (Erna Tumema) hun pad kruist. Weer thuisgekomen, maken ze kennis met een verrassend ..echt" uitziend vissert/e, dat een avontuur uit zijn zeemansleven be zingt. Als Tralala even plotseling ver dwijnt als hij gekomen is. is het avontuur ten einde. Voor een bijzonder spontane vertol king van de figuur Tralal zorgde Renske de Boer. Ook de andere spelers werk ten enthousiast mee, zodat het een ge slaagde opvoering werd. Improvisatie (met een enkele meubelstuk) gaf het ge heel een levendig en natuurlijk tintje. Aan dit succes gingen twee maanden voorbereiding vooraf. De belangstelling was bijzonder groot; zowel de zaal als de tribune wa ren goed bezet. Naast vele ouders van muziekschoolleerlingen, waren ook burgemeester Sprenger en wethouder Daalder aanwezig. Het programma werd geopend door de blokfluitleerlingen uit de eerste klassen o.l.v. de heer J. Visser. Zij speelden met grote ernst enkele stukjes uit hun eerste leerboekje. Heel mooi klonk het kerstliedje „Komt kinderen nader". De stukjes werden onderbro ken voor een lief liedje over de kerst boom door Marten Zegel en een wat haastig dansje van Erna Tumema Hierna beluisterde men de akkor- deon-klas van de heer R. v.d Wulp, een nieuwe (tijdelijke) leerkracht van de Texelse Muziekschool. Ondanks de opmerking van de heer Heertjes, dat verschillende leerlingen nog maar kort les hebben gehad, werd er goed ge speeld. Vooral de Hochzeit-parade (van F Kerkhof en Coen van Orsouw) kwam vlot over. De heer Van der Wulp hoopt over een jaar zijn studie (te Amster dam) te beëindigen en zijn werk als leraar aan de Texelse Muziekschool blijvend voort te zetten. Op het ogen blik geeft hij nog alleen in het weekend les. Afwisselend De orkest-klassen hadden een vaf- 1 wisselend repertoire, met o.a. door de heer P. Heertjes bewerkte Nederlandse Volksliedjes en de Minka-czardaz van Joh. B. Kok. In laatstgenoemd mu ziekstuk, dat met gevoel gespeeld werd, bracht de violiste Lia van Opstal een verrassend zuiver spel ten gehore. De vioolleerlingen o.l.v. mevr. Beumkes werkten zich gespannen door het moeilijke „Greensleaves" en kwa men daarna aanmerkelijk beter uit in „Londonderry Air". Een compliment is zeker op zijn plaats voor Joke Barhorst, die als plaatsvervangster met de gitaar op trad, voor de in het programma aange- kondigde Marchje Heijnen, die door I keelontsteking af moest laten weten. 1 Joke had het werk „Rondo" van Fer- Inando Sor gekozen, een tamelijk moei- ►♦♦I muziekstuk, om zo onvoorbereid te spelen. Bewonderenswaardig was het dan ook, dat zij een enkele hapering opnieuw speelde, vooral ook, omdat het te SCHIETOEFENINGEN Ligging schietplaats 53°15,0'N - 4 56,7'E. In de periode tot 15 april wor den schietoefeningen op de Vliehors en de Waardgronden gehouden. Vanuit bovengenoemde schietplaats zal op werkdagen van zonsopkomst tot zonsondergang, en eventueel ook des nachts, worden geschoten met tankge- schut en automatische vuurwapens in het gebied dat begrensd wordt door de verbindingslijn van de volgende pun ten a. 53°14'56"N - 4°56,49"E, b. 53°14'23"N - 4°54,35"E; c. 53°12'27"N - 4°53'24"E; d. 53°10'27"N - 4°53'50"E; e. 53°08'51"N - 4°56'21"E; f. 53°10'57"N - 5°04'25"E; g. 53 13'08 "N - 5°04'15"E; h. 53°15'08"N - 5°00'27"E. Aan de seinmast bij de controletoren worden de volgende seien getoond (i). 1 zwarte bal, indien er op die dag zal worden geschoten; (ii). 2 zwarte ballen onder elkaar, wan neer er op dat moment wordt ge schoten. Bovendien wordt het sein sub (ii) gehesen op de vuurtoren van Eierland. Scheepvaart en visserij worden drin gend verzocht op schietdagen het on veilige gebied te mijden. tijdens haar optreden in de zaal op stil was, dat men een speld kon horen val len. Voor de pauze speelden de gevorder de blokfluitleerlingen een potpourri uit de lesboekjes, waaronder verscheidene bekende melodieën. Liedjesparade Het sluitstuk vormde de uitgebreide fanfare-klas, die de gehele zaal met muziek vervulde. Met een Menuet van Haydn en een „liedjes-parade", waarin kinderliedjes uit het verleden in een wat moderner jasje, werd het publiek duidelijk geboeid De toehoorders uit ten hun waardering, door met de mu ziek mee te klappen Bij de fanfareklas horen ook de dwarsfluitspelers. Met lerares mevr. Cadée-Coenen traden ze een beetje aarzelend op, wat toch niet nodig was, want er werd heel goed gespeeld De heer P A. Zegers, die al vanaf het ontstaan (hij was voorzitter van de Commissie van Voorbereiding) aan de Muziekschool verbonden was, heeft be sloten zijn werk als voorzitter van de Commissie van Toezicht te staken. Hij ziet zich hiertoe genoodzaakt, door vele andere a'ktiviteiten. Vanaf 1960 heeft de heer Zegers deze functie bekleed Onder dankzegging voor zijn werk werd hem door de heer J. Schrama aan het eind van de feestavond een boekenbon aangeboden. „Gemiddeld" beeld In voorgaande jaren werden op de openbare muziekavond veelal de beste leerlingen op het toneel gezet. Hierin heeft men nu verandering gebracht vertelde ons de heer Heertjes. Het was de bedoeling met deze avond een beeld Zondagavond werden op de kruising Pontweg-Akenbuurtsweg bij Den Burg twee personenauto's bij een botsing flink beschadigd. De 22-jarige Dirk R. uit Den Burg kwam van de Pontweg en wilde linksaf de Akenbuurtsweg inslaan. Omdat hij de binnenbocht nam botste hij op de uit de Akenbuurtsweg komende Citroën, bestuurd door de 28- jarige H.J.K. uit Purmerend. De Austin Cooper van R. werd beschadigd maar kon zijn weg vervolgen; de Citroën moest worden weggesleept. De bestuur ders bleven vrijwel ongedeerd. Gewoontegetrouw bakken de padvin ders van De Zwalkers op oudejaarsdag oliebollen, 's Morgens zal in Den Burg zoveel mogelijk huis-aan-huis gevent worden, 's middags ook in de buiten dorpen. Tevens zijn er de hele dag olie bollen verkrijgbaar in de „Zwalkers burcht" aan de Beatnxlaan. Telefonische bestellingen vóór oude jaarsdag (02220) 2169. Tijdens een kleine plechtigheid in hotel „De Lindeboom-Tcxel" heeft de heer P. Arensman van de Stichting Be- jaardcnomroep Txel een cheque van ƒ3.000,ontvangen uit handen van de heer B. Bakker, voorzitter van de Win keliersvereniging Den Burg. Het geld is bestemd voor de aanschaf van nieu we studioapparatuur voor de Stichting Bejaardenomrocp Texel en is een deel van het batig saldo van de Sint Nico- laasaktie. De heer Bakker vertelde dat het langzamerhand traditie is om de op brengst van de Sint Nicolaasaktie ge heel of gedeeltelijk voor een 'goed doel' beschikbaar te stellen. In het verleden ging het geld onder meer naar het Prinses Beatrix Poliofonds. Het voor deel daarvan was dat de hele aktie kant en klaar door een beroepsorgani sator was verzorgdi. Wat er precies met de centen gebeurde wist men niet. Men kwam tot de konklusie dat 't nog meer voldoening zou geven als het geld voor plaatselijke noden zou worden aange wend en de sinds twee jaar bestaande Bejaardenomroep vond men e'en uitste kend doel. „We weten dat wat met het geld gebeurt en een belangrijk deel van de eigen inwoners heeft er profijt van", aldus de heer Bakker, die de enveloppe met inhoud daarop aan de heer Arens man overhandigde. De heer Arensman toonde zich bijzonder dankbaar. Hij vertelde dat de Bejaardenomroep met gebrekkige apparatuur moet werken, ongeschikt voor dit intensieve gebruik. Het zal nu mogelijk zijn het werk ver der uit te bouwen en de bejaarde lui steraars nog meer luistergenot te schenken. Hopelijk beschikt men straks over een eigen studioruimte waarin de nieuwe apparatuur kan worden opge steld. te geven van de gemiddelde leerling, wat veelbelovend klinkt, als men de kwaliteit van de avond in ogenschouw neemt. De muziekschool telt momenteel 330 leerlingen. In mei zal waarschijnlijk weer een openbare avond van de muziekschool worden gehouden. Op deze avond zul len kleinere ensembles en mogelijk ook de „betere" solisten aan bod komen. Op de donderdagavond in hotel „De Zwaan" gehouden vergadering van het Algemeen Ziekenfonds Texel is de pre mie voor de vrijwillige verzekering voor 1971 vastgesteld op ƒ37,70 per maand per persoon vanaf 16 jaar. In het afgelopen jaar bedroeg deze pre mie 33,30, wat in vergelijking met be dragen van andere ziekenfondsen ta melijk goedkoop was. De premie met reduktie is vastgesteld op ƒ32,55 per maand per persoon (van af 16 jaar) en voor bejaarden vallende onder de groepen I, II, III en IV wordt de premie in 1971 resp 20,70, ƒ41,40, ƒ51,75 en ƒ72,45. Het bedrag voor de aanvullende ver zekering bleef gehandhaafd op ƒ0,70. Tot deze premieverhoging werd be sloten in verband met de sterk toene mende stijging van ziektekosten. Een begroting van de gemiddelde kosten per (vrijwillig) verzekerde in 1971 kwam op een totaalbedrag van ƒ286,75, waarin bijv. voor ziekenhuisverpleging ƒ130,tandheelkundige hulp ƒ17,50, ziekenvervoer 7,30 en voor kraamzorg en verloskundige hulp elk ƒ6,was uitgetrokken. Op het tijdstip, waarop de begroting werd gemaakt, telde het Algemeen Ziekenfonds Texe'l 2739 ver zekerden (incl. meeverzekerde gezins leden als kinderen beneden 16 jaar), waarvan 1754 betalende verzekerden waren. De totaal te ontvangen premie zou (incl. l°/o reserve) een bedrag van ƒ793.341,67 worden. Dit resulteert in een jaar-premie van ƒ452,20 (per maand ƒ37,70) per persoon. De vergadering werd door een twin tigtal belangstellenden bezocht. De he ren A. Backer, A. de Leeuw en S. Zijm werden als bestuursleden herkozen. Oproepsysteem Een oude kwestie, die nog even ter sprake werd gebracht, was het in 1969 geopperde plan om een oproepsysteem (werkend op het toonfrequentiesysteem van de TEM) in te voeren, noodzake lijk voor het sneller uitvoeren van ex tra bootdiensten, voor ziekenvervoer naar Den Helder. Men was van mening, dat kosten voor paraatheid van het zie kenvervoer door de plaatselijke over heid gedragen dient te worden, zoals ook elders in het land gebeurt. De Ge meente Texel is met het voorstel des tijds akkoord gegaan. De heer Vlaming vertelde ons, dat echter tot op heden, door voor hem onbekende oorzaken, nog geen uitvoering van dit voorstel heeft plaatsgevonden. r N WEIDE Thijsse's Fienweid E.R.T B.\l. NATUUR MONUMENTEN. DIJKMANSHUIZEN cr KPAcwtCEm-ftA ITUATIE IzeÊWATt BASMN NttUWt NAVftf MAV£M i no meter &6faifdg£ Beter dan duizend woorden brengt dit kaartje het geschil over de waterfabriek tot uitdrukking Men ziet de fabriek op de plaats, die volgens de gemeente de beste is (situatie A) en de plaats die door Natuurmonumenten c.s. wordt voorge staan (situatie C). De schaal is 1 10.000 Het verschil tussen beide posities be draagt dus 240 meter; de afstand van Voor stage in buitenland De Rotaryclub Texel liet ons weten dat voor het jaar 1972-'73 een Texelaar kan worden voorgedragen voor een stu diebeurs die bestemd is om ergens in het buitenland een stage „technical training" door te brengen. Voorwaar den zijn: leeftijd 21 tot 35 jaar, behoor lijke basiskennis en door karakter en gedrag een goede representant voor de bevordering van de internationale sa menwerking. Het moet iemand zijn die zich bezig houdt met handel, industrie of dienstverlening. Men denkt ook aan functies in et vak van de „bestuurlij ke informatieverwerking" (computer systemen). Iedere jongeman of vrouw die geen naaste bloedverwant is van een Rotary- lid en niet horen tot het personeel van een rotary-lid, kan hiervoor in aan merking komen. Wie er belangstelling voor heeft wordt verzocht zich te mel den bij de secretaris van de Rotaryclub Texel, de heer E. G. Bouwman, Bea- trixlaan 122 te Den Burg. Het is wel zaak snel te reageren. Nadere inlich tingen kunnen later worden verstrekt. Op Tweede Kerstdag (zaterdag 26 december) zal het Texels Museum 's middags van half drie tot half vijf ge opend zijn. DE KOOG De postbode D. Eelman uit De Koog is maandagmiddag op het fietspad van de Pontweg nabij Marga- rethahoeve dood aangetroffen naast zijn fiets De heer Eelman was hartpatiënt en bracht e'en ziekteverlof van drie weken door. beide posities tot het natuurgebied Dijk manshuizen bijna een kilometer Voorts geeft het kaart/e een goed beeld van de .binnenzee"die gaat dienen als voor raad bassin voor de fabriek, alsmede de ligging van de fabriek ten opzichte van de nieuwe haven en Oudeschild Brit.» 4rtdtkll* Ook bij het eindigen van het jaar zit de Bejaardenbond niet stil. Dit voor jaar kwam de afdeling Oudeschild tot stand en binnenkort hopen wij er nog een tweede afdeling bij te krijgen. Woensdag 23 december wordt in „Jatry" 's avonds om 8 uur een verga dering gehouden. We hopen dat velen bij het kiezen van een bestuur voor de afdeling Oosterend aanwezig zullen zijn. De bejaardenbond met ongeveer 150.000 leden werkt ook in uw belang! Tot op heden hebben zich 22 perso nen opgegeven voor een ééndagsreis. Om voor een reduktie door NV Teso in aanmerking te komen, moeten er min stens 45 deelnemers zijn. Het reisdoel zullen de leden zelf kiezen. Men kan zich nog opgeven bij A. de Vries, De Ruyterstraat, Oudeschild of bij W. Stiggelbout, Haffelderweg te Den Burg Voor de zangvereniging hebben 18 le den ingeschreven. Ook hiervoor kan men zich nog opgeven bij mevrouw Bakker-van Leeuwen, „Astrid", Gast huisstraat te Den Burg. Waar blijven de opgaven voor de Be- jaardengymnastiek? Tot nu toe heben we 12 leden kunnen registreren. Bij J. Agter, Schoonoordsingel 29 in Den Burg kunnen belangstellenden zich op geven. Opgave geeft geen enkele ver plichting; wanneer er voldoende be langstellenden zijn, zal eerst bespreking worden gehouden. We roepen iedere bejaarde op, aan minstens één van de vele aktiviteiten deel te nemen. Verder dankt het bestuur afdeling Texel allen die hun krachten dit jaar aan de organisatie hebben gegeven en wenst iedereen prettige feestdagen en een voorspoedig 1971 toe. Namens het bestuur, J. Agter sr.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 13