Gestrand vliegtuig per schip terug naar Hamburg Aandeelhouders EMK boos op Gemeente Texel Toonkamer Meubelhuis Raadsvergadering n assmi Texel geheel vernieuwd Gymvereniging geefl jeugduitvoering Kerstnachtdienst in Den Burg ll( - - Het tweemotorige straalvliegtuig, dat vrijdagochtend een noodlanding maak te op De Hors, wordt per schip terug gebracht naar de fabriek in Hamburg. Het ruim 6 ton wegende toestel werd vanmiddag om twaalf uur in het ruim van de 175 ton metende „Hester" uit Harlingen neergelaten. Gebruik werd gemaakt van een mobiele kraan, die men uit Beverwijk had laten overko men. De kostbare last (waarde 4,1 mil joen) kon in het ruim pas een plaatstje vinden nadat de neus was verwijderd; ook toen was het nog centimeterswerk. De „Hester" (schipper R. Arends) zal direct na Kerstmis naar Hamburg ver trekken. De vleugels en staartvlakken worden per auto vervoerd. De zandplaat De Hors, de stilste plek van Texel, is in het afgelopen weekend door meer mensen bezocht dan in het hele voorgaande jaar. Het neerkomen van een straalvliegtuig is geen alle daagse gebeurtenis en honderden had den er een wandeling van een kilome ter of vijf voor over om de sensatie met eig enogen te aanschouwen. Wat ze za gen was een hypermodern zakenvlieg- tuig dat uiterlijk maar weinig schade had opgelopen bij de geslaagde buik landing die vrijdagochtend om acht mi nuten over negen plaatsvond. De aan tien personen plaatsbiedende jet was opweg van Hamburg naar Keulen, waar twee passagiers zouden worden opge haald met bestemming Parijs. Motorpech Bij nadering van de luchthaven van Keulen viel de rechtermotor uit, enke le ogenblikken later raakte ook het elektrische systeem defekt waardoor de radio- en navigatieapparatuur uit viel. Om die reden moest van de lan ding op het mistige Keulse vliegveld worden afgezien en werd snel gekoerst naar grotere hoogte in een gebied met weinig luchtverkeer. De mist had heel Duitsland en praktisch heel Nederland in zijn greep waardoor een landing „op zidht" binnen de achüradius nergens mogelijk was. Geluk Testpiloot Klaus Klappstein (33) hield daarom met behulp van een mag netisch noodkompasje een noordweste lijke koers aan om de zee te bereiken waar hij eventueel een landing op het water kon uitvoeren. Tot zijn geluk ontdekte hij dat het boven Texel nog helder was; er zal zelfs een gat in de bewolking zodat besloten werd hier te landen. Klappstein kon het vliegveld niet vinden en koos daarom al cirke lend een veilig stukje strand uit. Een landing op de wielen zou zeker over de kop slaan tot gevolg hebben gehad. Het in werking brengen van de remklappen bleek door de elektriciteitsstoring on mogelijk. Het toestel kwam daarom neer met 'n snelheid die belangrijk ho ger dan ca 200 km per uur moet zijn geweest en schoof, al hotsend en bot send nog ongeveer 300 meter door. Tank kapot De op en neerslaande vleugels raak ten herhaaldelijk de grond; als gevolg daarvan sloeg een der tiptanks met kerosine lek. Door de schok bij het neerkomen liet co-piloot Knut Diede- rich Bartels (36) kwetsuren op aan de rug die achteraf in het ziekenhuis niet bijzonder ernstig blek ente zijn. De twee piloten verlieten hun toestel en begonnen in noordelijke richting het strand af te lopen. Al spoedig kwamen ze een Hoorder tegen die hen aanraad de de andere richting te nemen, naar het amfibisch oefenkamp Texel. Daar werden de mannen op de gebruikelijke gastvrije wijze onthaald en waren ze spoedig de angst en spanning van het afgelopen uur teboven. Op dat moment kreeg De Mok het verzoek uit te kijken naar een vliegtuig dat ergens in deze omgeving moest zijn neergekomen Het ronddolende toestel was vanaf de grond met de radar gevolgd. Men kon het zich niet permitteren de kostbare jet te laten liggen waar hij was neergekomen. Het betreffende strandgedeelte loopt bij de meeste vloe den juist onder water. Dank zij het zeer rustige weer is dat in de drie da gen die het vliegtuig hier heeft door gebracht niet gebeurd. Spoed geboden Maandag wakkerde de wind echter flink aan en er werd verhoging ver wacht. Het was dus zaak spoed te be trachten bij de berging. Direkt na de noodlanding was de on- gevallenploeg van de Rijksluchtvaart dienst gearriveerd voor een eerste on derzoek. Definitieve konklusies om trent de storing van de bijna catastro fale storing konden nog niet worden getrokken; men koesterde wel bepaalde verdenkingen al bewaarde men daar over het stilzwijgen. Korte tijd later kwam een ploeg technici van de Ham burger Flugzeug Bau op Texel aan, o.a. met een grote wagen die voor de af voer van de gestrandde kist was be stemd. Op de slee Getracht werd ter plaatse de wielen van het toestel naar buiten te brengen waardoor het gevaarte naar een hoger strandgedeelte zou kunnen worden ge trokken. Dit bleek onmogelijk, zodat in nauw overleg met de NV P. Daalder Aannemingsbedrijf werd besloten het toestel op een slee te zetten en naar het strandgedeelte te slepen vanwaar de openbare weg kon worden bereikt: paal 12. Met luchtzakken die de Duitse technici hadden meegebracht werd het vliegtuig opgevijzeld waarna de provi sorische slee, voorzien van zachte kus sens, eronder kon worden gemaakt. Om twaalf uur maandagmiddag werd de bulldozer van Daalder ervoor gezet en deze had met dit vrachtje weinig moei te. In anderhalf uur tijd werd de af- strand naar paal 12 (5 kilometer) afge legd. Nadat de duintjes bij de strand opgang waren weggeschoven kostte het ook weinig moeite om het vliegtuig over de dumdijk te trekken en op het erachter liggende parkeerterrein te stallen. Maandagavond om acht uur slaagde men erin het toestel op de wielen te krijgen waardoor transport over de weg mogelijk werd. foto: Maandagmiddag werd het toestel op een slee naar de strandopgang bij paal 12 gevoerd Hier trekt de bulldozer van Daalder het vrachtje over de duindijk, die daarvoor eerst moest worden gladge- schoven en van paaltjes e d ontdaan TOTO S.V. TEXEL Toto 25, dat is de toto, die op 2 en 3 januari speelt, wordt dinsdag 29 de cember opgehaald. GEEN CONSULTATIEBUREAU In verband met de feestdagen wordt er op 29 en 30 december geen consul tatiebureau voor zuigelingen gehouden. De aandeelhouders van de Exploi tatiemaatschappij De Krim zijn niet best te spreken over de medewerking, die zij ondervinden van de gemeente Texel bij de uitwerking van hun plan nen. Uitvoerig werd over de moeilijk heden gesproken op de buitengewone vergadering van aandeelhouders, die vorige week in hotel Kikkert te De Cocksdorp werd gehouden. De wijze, waarop men zijn grieven jegens de ge meente onder woorden bracht, liet er geen twijfel over bestaan dat men de eisen, die de gemeente aan de Exploi tatiemaatschappij stelt, bijzonder onre delijk vindt. „Werkelijk onderhandelen kunnen wij niet. We moeten accepteren wat de gemeente goeddunkt en als we dat niet doen, worden we eruit ge knikkerd", zo klonk het verbitterd van achter de bestuurstafel. Op 8 december j.l. ontving de n.v. het ontwerpbestemmingsplan voor het Krimplan alsmede het ontwerp voor de erfpachtsvoorwaarden. Vrijwel zeker zal De Krim hiermee niet akkoord kun nen gaan, maar de gemeente had als uiterste beslissingsdatum 22 december gesteld. Op initiatief van drie hun ner legden de aandeelhouders hun be langrijkste grieven neer in een motie, waarin ze verder inspraak van de be volking vroegen alvorens het plan ter visie zou worden gelegd en een uit spraak van de gemeenteraad in deze wensten. De onderhandelingssfeer is zozeer vertroebeld, dat een destijds in gestelde werkcommissie, waarin de bij het Krimplan betrokken instanties overleg pleegden, zelfs door de ge meente opgeheven is. Vruchtbaar over leg werd op die manier niet meer mo gelijk geacht; voortaan moest het maar op normaal bestuursniveau. Grieven Aan de hand van een ingekleurde kaart van het Krimplan leverde een der commissarissen kritiek op het ont werp, dat straks uitgevoerd dreigt te worden. Veel bezwaar heeft men tegen een openbare verkeersweg, die de ge meente dwars door het Knmterrein wil aanleggen om het te ontsluiten. Open bare wegen horen op een dergelijk re creatieterrein niet thuis, zo werd ge zegd. Aan deze weg ligt onder meer een speelterrein voor kinderen; de moeders van die kinderen zitten 400 meter ver der en moeten maar zien hoe ze hun spruiten in het oog houden. In tegen stelling tot de oorspronkelijke plannen toen een golfbaan, hotel en zwembad onder meer deel uitmaakten van het plan, is het ontworpen Krimplan niets anders dan een huisjes- en kampeer terrein met de daarbij behorende cen trale voorzieningen zoals kampwinkels en kantine. De wijze waarop de huisjes ten opzichte van de kampeergedeelten zijn gegroepeerd, werd belachelijk ge noemd. Onregelmatig gevormde „eilan den" van huisjes staan straks te mid den van tenten. Er ontstaan diverse stukjes camping, die zo klein zijn, dat de kampeerders die naar toiletgebouw of douche willen, de straat moeten oversteken. Die 6 meter brede straat moet op kosten van de Krim-partici- panten worden aangelegd evenals de rioolzuiveringsinstallatie. De gemeente wordt straks echter eigenaar en kan straat- en rioolbelasting heffen. Vol gens de commissarissen was een en an der een gegeven situatie, waarmee men akkoord moest gaan. Volgens de con cept-overeenkomst verplichtte de EMK zich zelfs geen bezwaren tegen het plan in te dienen als het ter visie zou wor den gelegd Zoals bekend is het totale Krimplan 47 hectare groot. Op tien hectare na is het eigendom van de N.V. Coördinatie- bouw, die de onderhandelingen de laat ste tijd laat uitvoeren door een doch termaatschappij, de N.V. Newomij. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de Recreatiestichting Texel de ge meentelijke tien hectare van het plan zou uitvoeren en de exploitatie zou regelen. Hiertegen kwam verzet van een groep inwoners van Eierland en dit leidde tot de vorming van de Exploi tatiemaatschappij De Krim, die er in slaagde de plaats van de Recreatie stichting in te nemen. Met de Recrea tiestichting waren echter afspraken ge maakt en deze erfenis moest de EMK aanvaarden; van meet af aan heeft het EMK-bestuur zich echter beijverd om van de ongunstige onderdelen van deze erfenis af te komen. Spoed De gemeente is na meer dan tien jaar praten over het Krimplan voornemens om nu eindelijk eens tot uitvoering te komen. Deze sfeer bepaalt het klimaat waarin de besprekingen plaatsvinden. De 22e december is niet het eerste „ul timatum" dat de gemeente stelt. De andere partner in het plan, Newomij, gaat met het nu ontworpen plan wel akkoord en dat maakt de positie van de kleine partner er niet makkelijker op. Een der aandeelhouders bezwoor het bestuur het hoofd niet in de schoot te leggen. „Ga naar Gedeputeerde Staten of nog hogere instanties en zeg dat jullie voor het blok worden gezet!" De heren Hoogerheide, De Beurs en Van Heerwaarden kwamen toen met de motie, waarin het bestuur werd ver zocht alle middelen aan te wenden om de concept overeenkomst met de ge meente niet aan te gaan „aangezien overleg niet aanwezig is maar dat door de gemeente Texel gegeven feiten die nen te worden geaccepteerd". Verder werd gesteld dat beleidslijnen van de gemeente Texel, wat betreft de in spraak van de plaatselijke bevolking dienen te worden nagekomen, wat in houdt dat een hearing moet worden ge houden alvorens het plan ter visie wordt gelegd. In de motie werd ook opdracht gegeven de gemeenteraad om een uitspraak te vragen en er werd ge steld dat geen belang is gediend met het aanbrengen van openbare wegen in een kampeerterrein. De toonkamers van het Meubelhuis Texel, aan de Hollewal te Den Burg hebben een vernieuwing ondergaan. Volgens adviezen van Decorama te Heemstede maakten de witte muren plaats voor kleurige vlakken, werd een fraai plafond met verlichting aange bracht en kwam men tot een scheiding tussen „eigentijdse" en „klassieke" meubelen. Voor de eigentijdse meubelen moet men op de bovenverdieping zijn. Zeer belangrijk is dat de toonkamer nu continu is 'bemand', zodat 't niet meer nodig is zich eerst in de winkel aan de Gravenstraat te melden. De 18-jarige Jan Oosterhof, zoon van de eigenaar, zwaait er de scepter. Hij staat niet alleen met deskundig advies, maar ook met koffie gereed, want meubels kopen is een werk, dat je in gezellige sfeer moet doen. Overigens is een bezoek volkomen vrijblijvend. Het Meubelhuis Texel is sinds kort aangesloten bij de Mooier Wonen-organisatie, waarmee het in de praktijk beter werken is dan met Europa-meubel. Het is niet uitge sloten dat de heer H. Oosterhof zich op den duur terugtrekt uit het pand aan de Gravenstraat. Dat heeft echter pas zin als de Lijnbaan naar de Keesom- laan wordt doorgetrokken en als het mogelijk is het bedrijfspand aan de Hollewal uit te breiden. OUDESCHILD Door de gymna- 9tiekvereniging Oudeschild wordt zater dag 9 januari, om half acht in „het Skiltje" te Oudeschild voor het eerst een jeugduitvoering gegeven door de leden van 6 tot 13 jaar. De club draait nu voor het vijfde jaar, een goede reden om eens wat re sultaten te lat enzien. Topwerk moet niet verwacht worden, daar geen gedi plomeerde krachten aanwezig zijn. Maar met een beetje goede wil kan het een geslaagde avond worden. Ouders van de leerlingen en verdere belangstellenden zijn van harte wel kom op deze demonstratie-avond. In de pauze zal "een kleine verloting gehou den worden. Entree is gratis. Extra training voor alle groepen sa men op dinsdag 29 december om half drie. (Uitgezonderd kleuters). Donderdagavond wordt in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg een kerst nachtdienst gehouden Het betreft hier een gemeenschappelijke dienst van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerk van Den Burg. Voorganger is Ds. Wol- fensberger, de vroegere predikant van Den Hoorn. In deze dienst zal het Chr. Mannenkoor van Oosterend enke le liederen zingen. Om half elf wordt begonnen met samenzang De officiële dienst begint om kwart voor elf. Er wordt veel belangstelling verwacht. Men wordt daarom aangeraden op tijd aanwezig te zijn. Woensdag 23 december De Koog, hotel De Toekomst, 20.00 uur, grote wild-kerstdrive Oosterend, „Jatry", 20.00 uur, oprich ting bejaarden afdeling Oosterend. Zondag 27 december Zuid-Eierland, o.l. school, 10.30 uur, start puzzelrit Waddenruiters en Kleppertjes. Maandag 28 december De Koog, hotel Het Witte Huis, 20.00 uur, lezing met film van Jan P. Strij- bos voor Oranjevereniging. BURGERLIJKE STAND Geboren: Mariska Janneke Helena, dv. Cornelis J. Paagman en Anna M. B. Bakker, Willem Lodewijk, zv Fredenk H. Agter en Geertruida T. Vendel; Je roen Johannes Simon, zv. Simon J Swinkels en Margaretha A. Bijpost, Mark, zv. Abraham C. Pool en Bernar- da J. Dros; Patric Jacob Jan, zv. Johan W. Keijser en Maria F. Duinker; Inge, zv. Fulps Zegel en Maaike Wiersma. Ondertrouwd: Herbert Schaf er en Jennifer K. Deweij. Overleden: Dirk Eelman, oud 62 jaar, wonende te De Koog. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van donderdag 24 december, 20.00 uur tot zaterdag 26 december, 12.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. van zaterdag 26 december 12.00 uur tot maandag 28 december 8.00 uur Dokter COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. GROENE KRUIS van woensdag 23 december tot en met maandag 28 december Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (02223) 250. Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (02220) 3241. DIERENARTSEN ingaande vrijdag 25 december tot maandagochtend 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 2936. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 26 december tot en met 1 januari, tel 2182, b.g.g. telefoon 2406. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 december op om 8.45 uur en gaat onder om 16.30 uur; 23 december op om 8.46 uur en onder om 16.31 uur. Maan: 20 dec. L.K.; 28 dec. N M. Hoog water ter rede van Oudeschild 25 dec. 4.58 en 17.35; 26 dec. 6 07 en 18 38; 27 dec 7.07 en 19.34; 28 dec. 8.05 en 20.29; 29 dec. 8.57 en 21.22; 30 dec. 9.43 en 22.13; 31 dec. 10.27 en 22.58; 1 jan. 10.59 en 23.18; 2 jan. 11.30 en 23.42. (Vervolg van pagina 1) doen maar dat heeft niets te maken met het vraagstuk van het voortbe staan. Mr. Sprenger wilde het politie rapport niet in de openbare raadsver gadering overleggen. De zakelijke in houd ervan is evenwel bij de raad be kend. Dat bepaalde ongewenste elemen ten door Sara zouden worden aange trokken achtte Mr. Sprenger mogelijk maar niet bewezen. Het kleine percen tage gasten mocht volgens de voorzitter nooit een argument voor sluiting zijn. Dat de drughandel bestreden moei worden werd onderschreven, maar dat geldt niet alleen voor Sarasani. Sara- sani sluiten omdat er onvoldoende mo gelijkheid is om de naleving van de voorwaarden te controleren zou als konsekwentie hebben dat men alle in lichtingen op Texel zou moeten sluiter Zoveel deining om fouten die in het af gelopen jaar zijn gemaakt, achtte Mr Sprenger niet terecht. In het oordeel moet ook worden betrokken dat het dt voorgaande jaren wél goed ging. He: is gevaarlijk om het kind met het bad water weg te gooien. Sluiting van Sa rasani heeft gevolgen die niet te over zien zijn. Demoraliserend Wethouder Daalder achtte de gevol gen van de reklame die de popboerderii elders maakte zeer schadelijk vooi Texel. Buitenstaanders kregen de in druk dat Texel een ipop-eiland wai waar ieder kon doen wat hij wilde. Me: name de oproep om op Texel gemengc n te komen kamperen (met een partne: die je op de Sarasaniavonden kon vin den) vond de wethouder zeer bedenke lijk, vooral omdat de exploitant die re klame na een waarschuwing is blijvei m verspreiden. Hieruit bleek niet bepaal" de goede wil. Ernstiger dan het brand gevaar vond de heer Daalder de demo raliserende invloed die van Sarasan uitging. .Funest was ook de keuze va: de medewerkers. De heer Daalde noemde één van de naaste medewer kers een zeer laakbare figuur. De hee Daalder zei nog wel te voelen voo vootzetting van Sarasani maar dan on der een andere exploitant. Kt 16. Ke 'St' col .5. iel ide V at 11< VVèl zuigwerking De ongewenste „zuigwerking" va: Sarasani achtte de heer Daalder aan getoond. Als er bekende groepen optn den brachten de Teso-boten massa' jongelui naar Texel die voor die en nacht niet anders bij zich hadden dai n£ hun slaapzak. Wethouder C. Joustra tilde er hee zwaar aan. Hij vond het hele geval da nig overtrokken en vond het onjub|nn dat zo ongeveer alle ongerechlighei op Texel aan Sarasani wordt loege schreven. Hij vond dat een dergelijk beatdancing zeer nuttig was en stemd in met de heer Blanken. Mej. A. G. Luijsterburg (OHU) voorstander van Sarasani te zijn maa dan onder stringente voorwaarden d: ook op andere uitgaansgelegenhede van toepassing moesten zijn. In het ai gelopen jaar heeft Sarasani een sleck te naam gekregen. Ze voelde daaroi voor een naamsverandering („popboei k derij beatnik of zoiets"). De public teitsmedia zouden moeten helpen het herstel van de goede reputatie wilde terug naar het „nette" begin va Sara; zonder reklame op het vastelam ui goede verlichting van de zaal gedurea jo de de hele avond, geen overdreven li waai overdag en een verbod van verek vende middelen. De exploitant zou va een en ander geheel verantwoordelii moeten zijn en moeten waken voor mi slappen op zedelijk gebied. Ongure praktijken Dezelfde bepalingen zouden moet« gelden voor andere gelegenheden, Oudeschild, Den Burg en De Koog. die andere bedrijven heersen ook mi standen, zo stelde zij. Ze sprak zei van „ongure paktijken" en noemt daarbij „De Zeven Provinciën" in 0; deschild en „Vat 69" te De Koog. D had een bijzonder boze reaktie tot g volg van mevrouw J. Koning-Brui x> „Ik vraag mejufrouw Luijsterburg hie van onmiddellijk de bewijzen op ta! M te leggen. Dit zijn beschuldigingen het wilde weg die u nergens mee ku dt staven, enkel op de roddelzucht vi l0 heel Texel. U wilt proberen 'n ander beletten wat u zelf misschien graag g wild hadDe voorzit.ter maak een eind aan deze discussie. o Dr Mevrouw Koning kondigde aan zaak te zullen laten uitzoeken. Na loop van de vergadering verzocht ze notulist de woorden van mej. Luijstt|m burg letterlijk op te schrijven. Als beweringen niet met bewijzen kunn worden ondersteund zal er verder we van worden gemaakt omdat dan spra zou zijn van smaad. De raad was echter nog lang ni P uitgepraat over dit hete hangijzer. 0 1< in tweede instantie werden de stal w punten nog uitvoerig toegelicht, aanzien van de gewraakte reklai merkte Mr. Sprenger nog op dat er de afgelopen zomer op dat gebied wel bedenkelijker dingen zijn gebeu ri maar niet in Sarasani. De adverten van een Horacaexploitant die aankc digde dat men voor ƒ10,zoveel b mocht drinken als men wou, is heel erger. Op de vraag wat B. en W. teg de drughandel denken te doen had 1 Sprenger geen antwoord. „Ik wou ik het wist". In het verdere verloop de besprekingen vielen nog diverse ai^ dige uitspraken te noteren, zoals ,,M< ten we onze jeugd laten betuttelen d< lieden die op het randje van de ond wereld balanceren?" (C. Koorn). Vóór sluiting van Sarasani sprak zich tenslotte uit de heren Standas Zuidewind, Koorn, Bakker, Daalder Dros. De beslissing berust in dit ge echter bij de burgemeester persoonli tv I 0!

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2