Duizenden extra overnachtingen door winterarrangementen mm Voorpagina Sonnema Berenburg SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST VV V-afdeling Den Hoorn moet blijven voortbestaan Maar propaganda in dagbladen is onmisbaar Openingstijden Bibliotheek Jeugddammen VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD De échte Dóckumer sinds I860 Tweede blad Texelse Courant, woensdag 23 december 1970 DEN HOORN De hotel-, pension en bungalowarrangementen waarmee de VVV op Texel de tijd tussen de drukke vakantieseizoenen rendabel probeert te maken, blijken een groot succes te zijn. De bungalowarrangementen, waarmee dit jaar voor het eerst geadverteerd werd, leverde vanaf begin noverber tot heden een boekingsresultaat op van 3.000 overnachtingen. Ook de zgn. ho tel- en pension all-inreizen trekken veel wintertoeristen. Dit kon de heer J. VV. Dekker, direkteur van het VW Texel op de donderdagavond in hotel „Loods manswelvaren" gehouden vergadering van de afdeling Den Hoorn met tevre denheid vaststellen. De verwachting is, dat in de toekomst steeds meer gebruik zal worden gemaakt van korte, geheel verzorgde reizen. In verband hiermee wees de heer Dekker op het grote be lang van propaganda, via dagbladen, die een groot publiek bereiken. De nu geboekte resultaten zijn voor een be langrijk deel hieraan te danken. De vergadering, die een vijftiental belangstellenden trok, werd geleid door voorzitter de heer A. Slegh. Hij sprak tot alle medewerkers een woord van dank voor het geen zij voor de toe rist op Texel hebben gedaan., in het bijzonder tot informatrice mevrouw D. Bonewit-Plomp. Na het voorlezen van de notulen door secretaris Drijver, gaf penningmeester (de heer A. van de Gaag) een kort over zicht van de (gunstige) financiële posi tie. De heren Drijver en A. Boon wer den als bestuurslid herkozen. Afdeling opheffen In de laatste algemene ledenvergade ring geuite wensen ten aanzien van in krimping van het hoofdbestuur leidde tot een dergelijk voorstel van het dage lijks bestuur. Het hoofdbestuur bestaat momenteel uit 19 personen. Hiervoor worden door alle afdelingen (De Koog, Den Hoorn, De Cocksdorp, Oudeschild en Den Burg) elk twee hoofdbestuurs leden geleverd. Volgens de nieuwe bestuursvorm zouden vier belangenvertegenwoordi gers worden benoemd uit de verschil lende bedrijfstakken, die een nauwe relatie met het toerisme hebben, t.w. hotel-pension-logies-ontbij t, gemeubi leerd en huisjes, kampeerterreinen en caravans en middenstand. Daarnaast 2ullen in het bestuur zitting hebben, één rechtstreeks gekozen voorzitter, 5 streekvertegenwoordigers (uit de ver schillende afdelingen), één vertegen woordiger van de N.V. Teso en één ver tegenwoordiger van de Gemeente Texel. Hierdoor ontstaat een inkrimping met 7 personen. De meeste hoofdbestuursleden spra ken zich uit als voorstander van ophef fing der afdelingen, doch wensten wel contact met de leden in de dorpen te handhaven. Dit zal door middel van contactavonden kunnen geschieden, waarop eventueel enkele leden van het dagelijks bestuur met de direkteur aan wezig zijn. Gemeente en Teso zullen hun eigen vertegenwoordiger benoe men. De details van deze opzet zullen nog uitgewerkt worden, waarna de sta tutenwijziging aan de algemene leden vergadering zal worden voorgelegd. De afdeling Den Hoorn wil, in tegen stelling tot verscheidene andere afde lingen, waarvan de leden weinig of geen interesse tonen ook in deze nieu we bestuursvorm vertegenwoordigd blijven. Men was algemeen van mening, dat de afdeling voldoende aktiviteit toont, om voort te bestaan. Klachten In een brief van mevrouw D. Bone wit-Plomp, de informatrice van het kantoor Den Hoorn werden verschil lende klachten genoemd die in de af gelopen zomen zijn geuit. Een van de gelopen zomer zijn geuit. Een van de sinds mei 1970 verslechterde busverbin ding. Daar het afgelopen seizoen slechts 5 bussen per dag Den Hoorn aandeden, werden vaak met medewerking van de WV plannen gemaakt, om via 't Horn- tje naar De Koog of via Den Burg naar 't Horntje te komen. Mensen die wilden deelnemen aan de Teso-rondritten over het eiland (vertrek 14.00 uur Den Burg) werden geadviseerd, de bus van plm. 11.45 uur te nemen en dan maar een paar uur in Den Burg te blijven rond scharrelen of een taxi te nemen. Over dit vraagstuk is door de direk- tie van de Recreatiestichting Texel reeds eerder contact opgenomen met Teso, echter tot op heden zonder resul taat. De informatrice meende, dat het niet juist is, zich bij het negatieve standpunt van Teso neer te leggen. Ook andere instanties als het bestuur van de plaatselijke VVV of de direktie van de VW zouden Teso op de konsekwen- ties van haar standpunt kunnen wijzen. Wanneer van de zijde van Teso (nu AOT) bezwaren tegen verbetering van de busdiensten zouden blijven bestaan, zou moeten worden nagegaan of geen andere aanvaardbare en geoorloofde oplossing is te vinden, bijv. door ge bruik te maken van een volkswagen busje. Voor toeristen die van een der gelijke regeling gebruik wensen te ma ken zou een hoger overnachtingstarief kunnen worden berekend, ook kan wor den nagegaan, in hoeverre belangheb bende bedrijven bereid zijn in mogelijk exploitatietekort bij te dragen. De heer Dekker beloofde het probleem in be handeling te zullen nemen. Aktiviteiten Het verslag over het afgelopen sei zoen van de afdeling Den Hoorn toon de, dat in deze periode ruim 1900 per sonen te woord zijn gestaan. Hiervan vroegen 798 bezoekers alleen om in lichtingen 90 reserveringsbonnen wer den afgegeven en in 25 gevallen wer den op telefonisch verzoek kamers ge reserveerd. Gok werd in verschillende gevallen bemiddeld bij het huren van zomerhuisjes en het wisselen van bui tenlandse valuta. Voorts werden veel kaartjes verkocht voor vogelexcursies van Staatsbosbeheer en werden extra bussen gereserveerd voor groepen. Hiernaast had de VVV een niet ge ring aandeel in het organiseren van plaatselijke aktiviteiten als lampionop tochten, strandfeesten, spuitvoetbal enz. Het VW-bureau heeft bijv. enige ma len dienst gedaan als „hol" voor de vossenjachten, die onder leiding van de heer J. de Vries werden gehouden. De samenwerking met de verschillende or ganisatoren van evenementen voor toe risten werd steeds bijzonder prettig ge noemd. Het plaatselijk bestuur hoopt de lokale evenementen het komende jaar nog uit te breiden. Slecht kantoor Het was bijzonder moeilijk een pas sende behuizing te vinden voor 't kan toor in Den Hoorn. Tot voor een jaar was het kantoor bij mevrouw J. Dek- ker-v. d. Berg op het Klif. Zij heeft in het voorjaar echter haar werk als in formatrice beëindigd, waardoor men zonder informatrice maar ook zonder kantoor kwam te staan. Mevr. Boon- Dij ksen uit Den Hoorn bood aan het werk tijdelijk, in een nabij haar woning gelegen schuur, voort te zetten. Bijna gelijktijdig toonde mevrouw Bonewit zich bereid het werk over te nemen. Haar aanbod werd geprefereerd boven de tijdelijke oplossing die mevrouw Boon bood. De behuizing van het kan toor in het pand Kerkstraat 2 was ver re van ideaal te noemen. Waterleiding en toilet ontbraken, en de elektrici teitsbedrading was afgekeurd, waar door men naliet op kille dagen het ver trek te verwarmen. Mevrouw Bonewit liet weten, dat zij niet bereid is, het ko mende jaar weer in dit „kantoor" te bi vakkoren. Voor de herfst- en kerst drukte heeft zij inmiddels een kantoor tje in haar eigen woning aan de Heren straat ingericht. Besprekingen over een andere kantoorruimte zijn reeds gaan de. In de rondvraag werd een aantal an dere wensen bekend gemaakt. Mevrouw Boon-Dij ksen vroeg of het niet mogelijk is, de kerktoren te verlichten, zoals dit ook in Den Burg en Oosterend gebeurt. Zij kreeg te horen, dat hierover inlich tingen zullen worden ingewonnen. Op de vraag hoe het nog aan te leggen zwembad op Loodsmansduin er voor staat werd door de heer T. v. d. Heer- ik (dir. Recreatiestichting) meegedeeld, dat men hoopt de plannen in het sei zoen 1972 verwezenlijkt te hebben. Een van de aanwezigen informeerde naar uitbreiding van het strandreini- gingswerk hel komende jaar. Direkteur Dekker zei, de noodzaak van een twee de strandreinigingsmachine in te zien, maar kon over deze kwestie nog wei nig concreets meedelen. In verband met de komende feestda gen zijn voor de Bibliotheek te Den Burg de openingstijden gewijzigd. Vrijdag 25 december en vrijdag 1 ja nuari is de bibliotheek gesloten. In- plaats hiervan de volgende extra ope ningstijden: woensdag 23 december van 19.30 - 21.30 uur; woensdag 30 decem ber van 19.30 - 21.30 uur. Op woensdag 30 december vervalt het voorleeshalfuurtje. Ranglijst 100. „Dat zul je vaak vinden in hui zen van geleerden", zei professor Nos- co. „Voor onze wetenschappelijke proe ven hebben we veel stroom nodig, zie je". De smid kon niets meer zeggen, want prrrt.daar ging de telefoon en pro fessor Nosco verdween de kamer uit om antwoord te gaan geven. De smid ging dus aan het werk met zijn meetappa raat, en waaratje.daar had hij de fout! Terwijl hij even aan een nieuwe draad frommelde, hoorde hij iets knet teren en er sloegen een paar blauwe vonkjes uit. ,Daar hebben we de oor zaak van de ellende", mompelde hij en hij trok nog eens aan die draad. Deze schoot los en een oude, vieze draad kwam tegelijk mee naar boven, vol met spinrag, stof en andere rommel. „Bah, wat een bende", gromde hij. „Eerst maar eens schoon maken, dat ding, an ders kan ik niet verder". Doch omdat hij geen vodje of lapje had om mee te vegen keek hij brutaal in 'n rommelkast of daar misschien iets te vinden was. Er lag inderdaad een in elkaar gefrommelde oude lap op de bodem. De smid greep dat zwarte stuk textiel en wilde er juist de vieze draad mee gaan schoonmaken, toen proffessor Nosco de kamer weer binnenkwam. „Ik heb de fout gevonden, geleerde," lachte de smid vriendelijk. Maar de professor reageerde helemaal niet vriendelijk. Met een gil stortte hij zich op de smid en rukte hem krachtig de zwarte lap uit de hand. „Brutale vlerk! Hoe kom je daaraan!?" brulde hij. Smidje Verho len schrok er natuurlijk even van en keek sip. Maar hij had al weer gauw zijn positieven bij elkaar en snauwde: „Niet zo tegen me schreeuwe, geleerde! Mag ik misschien effe een lappie pakke om uw eigenste vuile dradenboel mee schoon te vegen?" „Uilskuiken!" brulde de professor. „Noem jij dat een lappie? Zie je dan niet dat dit mij zwarte pak, eh.... ja tabberd, nee eh.mijn profes sorstoga is?" gesp. pnt. 1. H. Jonker 5 10 100 2. B. Duin 9 16 88.89 3. J. Hooijberg 7 12 85.72 4. F. Bos 12 18 75 5. C. Blom 8 12 75 6 F. Commandeur 11 16 72.73 7. E. v.d. Wetering 10 14 70 8. P. Witte (B) 10 13 65 9. N. Zoetelief 7 9 64.29 10. J. Bakker 11 14 63.64 11. P. Witte (N) 9 11 61.11 12. H. de Beurs 11 13 59.04 13. R. Jurnier 12 13 54.17 14. C. Mozes 12 12 50 15. P. van Beek 11 11 50 16. D. Zuidewind 11 11 50 17. A. Keijser 6 6 50 18. M. v. d. Slikke 4 4 50 19. R. Vink 4 4 50 20. D. Witte 10 9 45 21, F. Kuyper 7 6 42.86 22. C. Zoetelief 7 6 42.86 23. K. Ie Noble 11 9 40.91 24. W. Baker 5 4 40 25. K. Kikkert 11 8 36.37 26. E. Rutten 1 2 100 27. W. Oosterhof 10 7 35 28. M. Jongejan 9 6 33.33 29. B. Koning 10 6 30 30. J. v. d. Slikke 7 4 28.57 31. J. Hin 7 3 21.43 32. P. Rozeboom 5 2 20 33. J. Vennik 5 2 20 34. T. Witte 7 1 7.14 35. R. Gaasbeek 7 1 7.14 36. J. Veenbaas 2 0 0 37 A. Kikkert 4 0 0 Flink omhoog op de ranglijst gingen Peter Witte (B), Cor Mozes, Dik Zuiden wind. Daarentegen stond dat Klaas Kikkert, Dick Witte, Ronnie Vink en Hans de Beurs een flinke veer moes ten laten. Er zijn diverse gegadigden, die een kansrijke positie in de kop groep hebben ingenomen. Er moet ech ter wel wat serieuzer gespeeld worden. 11. Ze hing de hoorn weer op de haak lachte tegen Frans Melders op wiens kamer ze had gebeld. „De ouwelui willen natuurlijk dat ik meteen thuis kom, die willen het van avond al vieren". „Nee Mies" pleitte Frans „dat moet je niet doen. Dan komt het weekend er weer tussen en dan is de pret er af. Zo iets moet je heet-van-de-naald doen Dus jullie komt allemaal hier?" „Ja Frans.ik vind het reusachtig (lat je het aangeboden hebt. Je weet hoe benauwd ik zelf zit, en daarboven is die lieve mevrouw Dekker ziek, die kan niet zoveel lawaai hebben.... en anders zou ik een zaaltje moeten hu ren". ,Een zaaltje huren.haalde Frans minachtend uit „met een harmonicaspe ler zeker en dan allemaal stoelendans Nee Mies, als jij maar zorgt voor de. ..limonade...." viel Mies plagend in. Juisten de zoutjes en zo, en je leeft morgen de werksters een knaak voor de extra rommel dan vieren we Jet. feest op mijn kamer. Je weet dat neronder een kantoor zit, en daar is ia vijven geen mens, dan kunnen we lus net zoveel keet schoppen als we villen". ..Goed", antwoordde Mies ijverig, dan ga ik vast wat bestellen". ..Niet énkel limonade hoor" conri- 'eerde Frans beducht, want Mies was gek genoeg om ze de hele avond op een glaasje liem te laten zitten. „Dat jij nou zo'n waterdrinkster bent. „Ik geef er niks om" verklaarde Mies „Maar jullie zult vanavond niet op een droogje zitten, hoor". Het werd een daverend feest. Ze wa ren met een vol dozijn, al Mies' naaste studievrienden en vriendinnen. Frans had het tapijt opgenomen en Pier Dijk stra had een versterker en platen mee gebracht Nel Waardonck, Mies' harts vriendin en ook wel een beetje die van Frans, fungeerde als „barjuffrouw" droeg zorg dat de glazen niet leeg ston den en Annemarie de Loor baasde over de sandwiches, de zoutjes, de worstjes en al het verdere „gesnor" dat de maag moest vullen. Er werd getoast op Mies en Jos Klerokx hiel een vlammend betoog hierop neerkomend, dat als alle baan tjes door vrouwen werden vervuld de mannen allemaal heerlijk konden gaan hengelen, en Pier Dijkstra hield een re de waarin de zuster-universiteiten, vooral Utrecht, het „stadje achter Woerden" volkomen werden gekraakt en de eigen alma mater tot in de wol ken verheven, en Frans imiteerde de meest pittoreske professoren en de stemming werd zo uitgelaten, dat late voorbijgangers langs de stille gracht bleven staan en opzagen naar het ver lichte raam, waaruit de lange benen van Pier bungelden, die d<? stelling ver kondigde dat een heet hoofd en koude voeten onder alle omstandigheden de juiste levenshouding uitmaakten. Niet zonder schrik ontdekte Mies, dat het allang de volgende morgen was. „Het wordt tijd dat we er een punt ach ter zetten" fluisterde ze tot Annemarie „want Frans en Pier zijn al een heel eind heen en de rest is ook lichtelijk bewogen". Voorzichtig probeerden de meisjes de aanwezige heren duidelijk te maken dat er een tijd van komen is maar ook een tijd van gaan toen Frans op een lumi neus idee kwam om de bijeenkomst op te heffen. „Jongens!" riep hij „heren! Meisjes! Dames! Het is me van m'n hele leven nog niet gebeurd, dat ik de zon zag op gaan. Daar vond ik het altijd veel te vroeg voor. Maar nou komt de zon toe vallig eens extra laat op, dat wil zeggen aan het eind van deze gezellige avond, en ik wou naar de plassen rijden en dat spul eens zien! Wie gaat mee?" Ze wilden allemaal mee, maar Frans had maar één, lichtelijk aftands, vier- persoontje voor de deur staan. Dicta toriaal besliste hij dat Mies zou mee gaan met Pier, terwijl hij zelf natuur lijk Nel als partner uitkoos. Hij werkte daadkrachtig alle bezoekers de deur uit en stuntelde toen, een beetje onvast, de trap af. „Ik durf niet hoor" fluisterde Nel „Fransje staat mij te onvast op z'n be nen!" „Komt best in orde" besliste Mies „en nu moeten we gaan, jongens anders is het middag eer we bij de plas zijn". „Ik wil sturen" decreteerde Pier. ,,'t Is mijn wagen" huilde Frans „ga je weg of ik haal m'n grote zuster. Mies die jongen wil met mijn auto rijden!" Mies zag haar kans. „Ik zal een Salomo's oordeel vellen" zei Mies „daartoe heb ik nu de be voegdheid". „Advocaat zonder baan" smaalde Piel* lachend „verbeeld zich dat ze president van de Hoge Raad is". „Ik ga achter het stuur" besliste Mies „ik ben de enige die nog brandschoon is. Pier mag naast me en Frans en Nel gaan lekker achterin, de tortelduiven". Het vooruitzicht van „lekker achter in" te kunnen zitten met Nel bleek Frans opeens machtig te bekoren, en hij stond zonder morren zijn plaats achter het stuurrad aan Mies af. Pier hees zijn lange benen moeizaam in hel wa gentje en na langdurig starten kwam het geval op gang. Ze reden door de nachtstille stadsstraten naar de buiten kant, waar de lucht al begon te grij zen. „Daar moeten we heen" ontdekte Pier scherpzinnig ,want daar gaat de zon straks op". „Je had meteorologie moeten gaan studeren" vond Frans. „Daar heb je ge woonweg een knobbel voor". „Fryslan boppe!" kraaide Pier zonder enige aanleiding en dit gaf terstond vuur aan een heftig debat tussén Frans, Pier en Nel, aangezien Frans hardnek kig volhield dat Friezen zendelingen aten en zijn stelling staafde met het droevig lot van wijlen Bonifacius. Mies zat achter het stuur en hoorde glimlachend het gekakel aan. Laat ze maar darren, dacht ze. Een diepe tevre denheid deed haar zachtjes neuriën. Ziezo, die studie was achter de rug. Door de rijstebrijberg was ze heen. Maar ze ging verder, ze zou promove ren. En dan? Tja.... ze zou haar weg vooral zoeken op het terrein van de kinderzorg, dat wist ze. En als er nu eens een man? Dan toch liefst een man, die haar de kans gaf, van haar studie te profiteren. Haar gedachten gingen naar Mark Weeda.... met zó iemand samenwerken dat zou leuk zijn. Maar zou Mark....? Ze had nog nooit wat gemerkt, al waren ze goede vrien den. Nu ja, besloot Mies, we zullen wel zien wie dan leeft, wie dan zorgt. „Beetje harder" drong Pier ,,'t is geen kinderwagen. Straks is die zon al lang en breed op en dan hebben we nog niks gezien". Mies merkte dat ze de snelheidsme ter, al peinzende, had laten teruglopen en gaf wat meer gas. „Denk om de bocht" waarschuwde Pier overbodig, toen een witte streep op de weg begon om te buigen naar rechts. „Als ik jou niet naast me had grapte Mies, maar de woorden bestier ven in haar mond. Ze rukte aan het stuur, maar het kleine wagentje koer ste met een snelheid van zeventig ki lometer over de witte streep, rechts op de bomen aan. „Pier!" gilde Mies, zag de hand van haar metgezel machteloos rukken aan het stuurwiel. Een oorverdovende klap toen werd alles donker. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5