I lil Kotex-leden exposeerden Ook voor Texel geldt: Glaasje op? Laat je rijden! laatje rijden! SMDJE'VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST LANDBOUW en VEETEELT c Oudeschild heeft weer ie stal Een goei een IAN zen en 10 „Voorzichtig" met voonlroogku i 1 gras „eigen bar-daneing Plattelandsvrouwen hadden sfeervolle adventsavond Solidaridad-aktie bracht ƒ222,15 op Schildpad maakte reis van 13.000 kilometer Nieuwe pachter in „Casino" De heer C. de Groot beste kaatser van 1970 Politie: Hier nog veel onverschilligheid Weer cursussen tekenen en boetseren |J| Nieuwe afd. bejaardenbond telt ruim 100 leden SPORTPROGRAMMA rubriek voor on.i.-r rriiSgjrir In „De Zeven Provinciën" Over de vraag oi 'vets goedkoop of duur is valt te twisltn. Dat geldt al zonder dat de kwalMt van het ge kochte in aanmerking vordt genomen. Een produkt van prim kwaliteit kan de één duur vinden terwijl de ander I geneigd is om van „voodelig" te spre- ken. Nog weer een andtre vorm van I „goedkoop" is die tot uilirukking komt I in de zegswijze „goedkoop duurkoop". 1 De lage prijs wordt in i\ geval toch als „hoog" beschouwd, oiniat de kwali- I teit van het produkt te vensen over- laat. Als ik in de kop van dilirtikel van „goedkoop" spreek, dan doek dit in de ware betekenis van het woed. De prijs I vergeleken met wat er vooiverkregen is. En dat dan vooral in v.rgelijking met soortgelijke gevallen, tooal ook in vergelijking met bedragei die bij voorbeeld in bedrijfsecononeche be grotingen voor de nieuwbouvvan een stal worden aangenomen. Uit artikelen, die we over d: onder werp hebben geschreven kuntweten, dat we bij nieuwbouw van stalen uit gaan van prijzen van 1.201.— tot 1.600,per koe. Deze prijzenkomen er ook meestal uit, zowel bij d bouw van een normale Hollandse stal is ook bij de bouw van een ligboxenstal Belangrijk goedkop? Enkele weken geleden is op k be- I drijf van de heer Jn Boogaard opoer- Iderij „Trentgeest" nabij Oosterenieen I Hollandse stal klaar gekomen, dit per I koe belangrijk minder kost dan de ter- I voor genoemde bedragen.Ook als w de I eigen arbeid berekenen kunnen we sel- llen, dat döze stal klaar gekomen is \»r |een prijs van ƒ850,per koe. Voor een bedrag van plm. ƒ30.000,- I staat er op dit bedrijf nl. een stal voor 135 koeien. In het bedrag van ƒ30.000,zitten [de kosten voor de bouw van een dub bele Hollandse stal. De stal is voorzien [van een normale grup met giergoot [Ook de hele uitrusting van de stal, als waterleiding met automatische drink- 1 bakjes, elektrische verlichting, stalbok- Ijes en hangkettingen zitten in het be- |drag van ƒ30.000, Op welke wijze bereikt De romp van de stal is van beton- Iplanken en betonstijlen. Het dak is ge- Idekt met asbestplaten. Zonder meer Izou deze romp ongeschikt zijn voor Irundveestal. Er zou nl enorme condens- vorming optreden. Daarom is aan de [binnenkant van de zijmuren e'en muur Igemetseld van „klampdikte", waarbij Op de Districts Kampioen-tentoon- [stellmg voor vogels, van de Ned. Bond [van Vogelliefhebbers, gehouden van 24 jtot en met 27 december te Uithoorn met jeen deelname van ruim 1900 vogels, be haalden de Kotex-leden M. Dijker en Jac. Dijker beiden te Den Hoorn, be- [langrijke successen. De heer M. Dijker behaalde met een zilver-bruine kanarie in zijn groep met 1:9 deelnemers, de eerste prijs met 89 [punten. De heer Jac Dijker behaalde met zijn lagen kweek Edelzanger, een tweede [prijs met 88 punten en met zijn Parel [Halsband Amandine eveneens 'n tweede prijs met 88 punten. Op de provinciale1 kersttentoonstel- |!ng voor konijnen die gedurende de kerstdagen in de Sporthal te Den Hei gehouden werd, behaalden leden Kotex de volgende résultaten De heer W. Rijk te Den Burg met zijn ranse Hangoor, Madagaskar, ram, eerste prijs met het predikaat ZZG. voorts werden door dit prachtige ker 3 ere-prijzen en een N.M. prijs be taald. Zijn zoon S. J. Rijk behaalde met qn Pool, Rood-oog, het predikaat ZG. I De heer S. Tjepkema, 't Horntje, be paalde met zijn Vlaamse Reuzen, Ko- ijngrijs, 3 maal het predikaat ZG en met een voedster oud, ram jong en Ister jong. verband met de thans yoorkomen- pseudo vogelpest was het van over- eidswege verboden om de ttentoonstel- ng voor hoenders en duiven te hou- in, wat een bijzondere te.-leurstellmg tor de sportfokkers betekende. tereni| tussen de buitenwand en de binnen wand een spouw van een paar centi meter ghouden is. De voor- en achter gevel zijn aan de buitenkant voorzien van een houten wand. Tussen betonpla ten en houten wand komt een isoleren de laag van tempex voor. Ook het dak van astbestplaten is aan de binnenzijde bekleed met tempex. Nu de koeien een paar weken op stal staan laat het zich aanzien dat op deze wijze een goede isolatie va»n de stal is bereikt. Er treedt geen of hoegenaamd geen condens op. Bij het plaatsen van de romp is hulp verleend door de firma, die het beton nen materiaal levert. Bij de verdere bouw heeft een Texelse vakman gehol pen. Zoals gezegd heeft ook een eigen kracht hulp aan het werk gegeven. Hiervoor is een bedrag van ƒ2.000, tot ƒ2.500,ingerekend. Onze indruk van dit geval is zeer gunstig. Object voor boerderijentocht Wc' zijn voornemens om in de loop van januari weer een boerderijentocht te houden. De buitengewoon gunstige ervaringen, die hiermee in vorige ja ren zijn verkregen geven ons de moed het ook dit jaar weer te proberen. De heer Boogaard is graag bereid om de hiervoor omschreven stal te laten opne men in het programma voor deze boer derijentocht. Er zijn daarnaast ook een aantal andere interessante objecten, die een bezichtiging ten volle waard zijn. Te zijner tijd hoort u hierover nader. Als we hier gaan wijzen op de nood zaak van bepaalde voorzorgen bij het gebruik van voordroogkuilgras, dan denken we niet aan bepaalde moeilijk-' heden, die bij de dieren kunnen optre den bij gebruik van voordroogkuilgras. Goed gewonnen en goed bewaard voor droogkuilgras is prima ruwvoer. Als we op voorzichtigheid aandringen dm denken we vooral aan de voorzor- gn, die de veehouder moet nemen bij ht gebruik van dit kuilgras. Die zor- gn zijn er vanaf het winnen tot op het mment, dat het kuilgras verbruikt is. Ve durven rustig te stellen dat een vurdroogkuil alleen thuis behoort op bdrijven, waar men bereid is om van ht begin tot het eind alle zorg aan het mieriaal te geven. Of om het nog dui- dtjker te zeggen: „Voordroogkuil ver- eii „preciese" boeren". Te komen op het moment al weer he wat voordroogkuilen tegen waar dejevolgen van he't niet voor 100°/o navkeurig werken te zien zijn. In de ze evallen is de hoeveelheid afval als ge\lg van inwateren, broei en schim- me'./eel te groot. jV> willen in dit verband ook nog een wijzen op het gevaar van het ..blot" maken van een te groot ge- deek van de kuil We zien hier op hc't aoment diverse voorbeelden van. Met et oog op het onverwacht inval len fin een vorstperiode gaat men dan van en flink gedeelte van de kuil de gron verwijderen. In veel gevallen is na \nvijdering van het gronddek het nog anwezige plastic niet lucht- en watehcht meer. De kans, dat broei en seimmelvorming optreedt is dan heel {oot. Als ie kuil naast plastic ook met gronds bedekt zal men ook het grond dek z lang mogelijk moeten houden. Het rico, dat als gevolg van een vorst- penodhet verwijderen van het grond dek m?ilijk wordt zal men dan op een andere wijze moeten voorkomen. We denkeraan het bedekken van de grond laag rr.t „ruigte", of het strooien van een laïje zout of kunstmest over de grond. Dok met de laatstgenoemde maatreden houdt men de grond heel lang bererkbaar. In iisr geval moet worden voorko men, d; water of lucht vrije toegang tot het Uilgras krijgen. itage u to. OP" 10-23451 OUDESCHILD Oudeschild heeft weer een „eigen" dancing. Op eerste Kerstdag nam de heer Dick Koning van „De Zeven Provinciën" namelijk een gezellige har-dancing in gebruik. De dancing heeft onderdak gevonden in de voormalige schilderswerkplaats achter het pension-cafébedrijf dat sinds 1969 door de heer Koning wordt geëxploi teerd. Het totale gebouw werd destijds overgenomen van schilder J. Klomp. Het interieur van de nieuwe dans zaal werd ontworpen en uitgevoerd door de familie Koning zelf. De geko zen kleurcombinaties zijn zeer gelukkig getroffen. De geelgetmte vloerbedek king en meubilairbekleding stemmen overeen met het blanke 'hout en de riet matten waarmee de wanden zijn betim merd. Tegen deze tamelijk eenzijdig gekleurde achtergrond steken de oranje lampjes en felpaarse gordijnen zeer goed af en is een evenwichtig en be schaafd geheel verkregen. Het raam werk, waartoe ook de zeer royaal uit gevallen nooduitgang moet worden ge rekend, werd donkergroen gehouden. Naast de bar en een aantal banken is in de zaal een verhoogd zithoekje dat uitzicht biedt op de dansvloer. Het to tale beeld maakt een ruime en goed verzorgde indruk. Het is beslist niet merkbaar dat het meeste werk met ei gen handen is uitgevoerd. De heer Ko ning vertelde ons dat hij zich voorna melijk op het jeugdige publiek richt. Bij het bieden van jongerenamusement heeft hij ruime ervaring opgedaan want enkele jaren organiseerde hij in 't Skiltje drukbezochte dansavonden Hij heeft goede hoop dat de jeugd ook nu Oudeschild weer zal weten te vinden, ondanks de felle concurrentie in deze tak van nering. Voor de andere onderdelen van het bedrijf heeft de jongste uitbreiding geen gevolgen. De kleine bar in het voorste gedeelte van het gebouw zal dan ook in gebruik blijven. DE COCKSDORP Vorige week troffen vele leden van de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de Bond van Plattelandsvrouwen elkaar in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp voor een ad- ventsbij eenkomst. In haar welkomst woord dankte vice-voorzitster mevrouw Witte-Ran de heer Kanis van hotel „De Hoop" en een aantal dames van de af deling voor de zorg die zij hadden be steed aan de voorbereidingen van deze avond. Het gemengd zangkoor onder leiding van mej. Van Summeren en met medewerking van mej. Rood stelde zich voor deze avond vrijwillig beschikbaar, evenals de heer Th. v. d. Laan. Me vrouw W. Kikkert-Neuteboom droeg twee gedichten voor, waaronder „Ad vent" van Huib Fenijn. In de pauze gingen schalen met zelf gebakken cake rond. In het tweede deel van de avond las mevrouw Dros-Schuitemaker een kerst verhaal voor van Gertv Evenhuis, ge titeld „Drie bomen over het water". Daarna werd de opbrengst bekend ge maakt van de kollekte ten bate van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij. Een bedrag van ruim ƒ100, zal aan de maatschappij worden over handigd. Dinsdagmiddag werden in hotel „De Hoop" de bejaarden van De Cocksdorp en Eierland ontvangen voor de advents viering. Bij die gelegenheid bood de heer Kanis hen een frisdrank aan. DEN HOORN In Den Hoorn heeft de adventsaktie Solidaridad een bedrag van ƒ222,15 opgebracht. Het geld werd gekoilekteerd tijdens de dinsdagavond gehouden adventssamenkomst. Vorige week deed de 16-jarige R. Ruijg op Terschelling de vondst van zijn leven: een nog levende schildpad die bij paal 11 op het strand was aan gespoeld. Voor zover mensenheugenis strekt is dit nooit eerder voorgekomen. Nader onderzoek leerde dat het een 1- jarige zeeschildpad was van het soort Lepidochelus Kempya. Het dier hoort thuis in de Golf van Mexico en moet dus, met de Golfstroom mee, een af stand van 13.000 km hebben afgelegd om op Terschelling aan land te kunnen gaan. Een familielid van de heer Ruijg maakte een bassin met verwarmd zee water waarin het door de kou verdoofd geraakte dier spoedig weer levendig werd. Het biologisch museum van de Leidse universiteit zond een assistent naar Terschelling die het dier meenam naar Leiden omdat 't speciale voeding nodig heeft om in leven te kunnen blij- Per 1 februari 1971 zal café-dancing „Casino" van de heer L. Kelner wor den verpacht aan de heer E. Stiekema te Den Burg. De heer Stiekema zal de eerste tijd nog werkzaam blijven bij TESO; in het voorseizoen zal mevrouw A. Stiekema-van Maarseveen het be drijf leiden. Het is de bedoeling het eta blissement op dezelfde voet voort te zetten. De heer C. de Groot uit Den Burg staat te boek als de beste Texelse kaat ser in 1970. Als lid van de jonge Texel se kaatsklub verwierf hij de wisselbe ker en bovendien een klein model be ker dat hij mag behouden als aanden ken. Om de wisselbeker te mogen hou den zal hij hem nóg twee keer moeten veroveren. De uitreiking had woensdag avond plaats in hotel „De Graaf" waar de kaatsclub de eerste vergadering hield. Er werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heren A. de Haan (voorzitter), J. Wiersma (penning meester), Smits en L. Bakker. Kaatsen is een openluchtspel waar voor de speelweide van Den Burg zich uitstekend leent, 's Winters kan daar niet gespeeld worden maar om de con ditie op peil te houden wordt doorge- traind in de Burgemeester De Koning hal, gedurende één avond per week. Na afloop van de winterperiode gaat de club weer naar de speelweide. Om propaganda te maken voor de kaats- sport zal getracht worden ook enkele wedstrijden in andere dorpen te spelen. Alvorens het meuwe speelseizoen be gint zal nog een ledenvergadering wor den gehouden. Contact zal worden ge zocht met andere kaatsverenigingen in de kop van Noordholland om tot uit wisseling van verschillende wedstrijden te komen. Besloten werd in het komen de jaar nog niet tot de Kon. Nederland se Kaatsbond toe te treden. De heer De Haan vertoonde een film van de laatste P.C. kaatswedstrijden te Franeker waarvan zeer werd genoten. De voorzitter bracht tenslotte dank aan de leden die de stoot tot de oprichting van de club hebben gegeven. „Glaasje op? Léat je rijden!" is een advies dat natuurlijk het hele jaar van kracht is. Alcohol en verkeer verdra gen elkaar nooit. De trieste ongevallen- cijfers wijzen uit dat het nodig is hier op te blijven hameren, ook op Texel. De politie weet er van mee te praten dat ook de bewoners van dit eiland gezel ligheid belangrijker vinden dan veilig heid en vaak geen enkel gewetensbe zwaar hebben als zij na gebruik van één of meer borrels achter het stuur gaan zitten. Meestal gaat het goed, zeer vaak echter niet. Niet alleen de betrokken chauffeur maar ook de mensen in zijn omgeving dragen verantwoordelijkheid. Wie po gingen doet om iemand die kennelijk teveel gedronken heeft ervan te weer houden in zijn auto te stappen, be moeit zich met iets waar hij wel dege lijk mee te maken heeft. Want nie*t al leen de man die gedronken heeft loopt gevaar; ook zijn medeweggebruikers kunnen in het ziekenhuis of op 't kerk hof terecht komen. Volgens de politie is de mentaliteit op Texel ten opzichte van het alcohol en verkeersprobleem beduidend slech ter dan op het vasteland. Opperwacht meester Bark, 3^ jaar op Texel werk zaam, spreekt zelfs van „schrikbarend erg". Er is hier vrijwel niemand die het gevaar van alcoholverbruik ten volle onderkent. Men weet niet dat de reac tiesnelheid reeds na gebruik van één glas bier aanmerkelijk terugloopt, ook al is het wettelijk toegestane alcoholge halte van het bloed dan nog lang niet overschreden. Cijfers Van de in totaal 33.320 onder de We genverkeerswet en -reglementen val lende misdrijven die in 1969 ter kennis van de politie kwamen, hadden er 8.438 betreking op het rijden onder invloed van alcohol (artikel 26). In 1968 was het totaal der ter kennis gekomen mis drijven 31.773, waarvan 8.611 onder ar tikel 26 vielen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in de periode januari - juni 1970 16.814 verkeersmisdrijven ter ken nis van de politie. Daarvan hadden er De heer Fr. Voskuil, tekenleraar aan huishoudschool (woonachtig Bern- fcrdlaan 85 te Den Burg, tel. 3296) be- januari weer met cursussen teke- «i en/of boetseren. [Gestart wordt op de volgende data: bandag 1 januari, tekenen; woensdag B januari, boetseren, donderdag 14 ja- ^ari, tekenen l zij, die de eerste cursus mee pakten, als nieuwelingen kunnen voor ■se cursussen intekenen. De cursussen fatten een 8-tal avonden, waarbij wordt in groepjes van 8-10 onen. Het cursusgeld bedraagt exclusief de eventueel voor het oetseren benodigde materialen. I Gegadigden kunnen zich rechtstreeks de heer Voskuil opgeven. Voor de ïste serie cursussen, gestart per 1 ok- j.l., bleek grote belangstelling te aan. 101. „Vaigeleerde toga's heb ik geen verstand", tei smidje Verholen nors. „Ik ben mar een eenvoudige smid. To ga's laat ikhever over an de affekaat en de prefesert!" „Dat wort het tijd, dat je eens leert wat een tog is", zei de professor, die weer een tile kalmeerde. „Hoe haal je het in je hofd? Met een geleerde toga vieze draderschoonmaken! Een schan daal!" Tot smidjeVerholens stomme verba zing trok deprofessor de toga nu aan en de smid acht: „Jonge, jonge, daar heb ik een llijke vergissing gemaakt Intusse:had de professor een ba ret van de tael gegrepen en een befje voorgedaan. 1€n greep hij een gezegel de oorkonde a stelde zich op voor de smid. Hij trok een plechtig gezicht en zei: „Hier ziet ge professor doctor hono ris superstitiae gratiaque Carolus Nos- co. De universiteit van Vindobona schonk mij deze geleerde bul, terwijl toga, baret en befje mij werden uitge reikt door het collegium maximae sa- pientiae van de gezamenlijke hoge scholen van dit gezegende land!" Smidje Verholen stond natuurlijk perplex van zoveel geleerdheid en van het latijn verstond hij geen zier, maar hij begreep wel, dat Johan Carolus Nos- co een verdraaid geleerd kereltje moest zijn. De professor wandelde nu de ka mer weer uit en de smid bleef een zaam achter bij zijn werk. Hij repa reerde peinzend de dradenboel en bracht vervolgens alles weer netjes op zijn plaats. Had hij dan geen doekje meer nodig om de boel schoon te ve gen, horen we nu al iemand vragen. De smid dacht nu helemaal niet meer aan doekjes, want één gedachte bleef hem maar door het hoofd spelen. Het was allemaal toch wel erg toevallig.die sporen van banden in de tuin waren kennelijk door vrachtautobanden ge maakt maar de professor zei, dat de sporen gemaakt waren door de auto van een vrienden dan dat zwarte paken die dradenwarwinkel onder de vloeren.De smid raakte er maar niet over uitgedacht, en toen hij weer naar de smederij van Sterke Stef terug reed, peinsde 'hij nóg. (wordt vervolgd) 4.202 betrekking op het rijden onder in vloed van alcohol. In dezelfde periode van 1969 was het totaal aantal ver keersmisdrijven 15.995, waarvan 4.063 volgens artikel 26. Het aantal onher roepelijke veroordelingen wegens over treding van artikel 26 was in 1967: 6.320, in 1968: 6.646 en in 1969: 6.832. OOSTEREND Vorige week woens-' dag werd tijdens een m „Jatry" te Oos terend gehouden vergadering van de Bejaardenbond, de afdeling Oosterend opgericht. Reeds 103 leden hebben zich opgegeven. Het voorlopig bestuur be staat uit voorzitter D. Biesboer (Koete- buurt secretaris-pennmgmeester M. Breman (Koetebuurt 26) en de leden H. Mosk-Dekker (Oesterstraat 17) en A. Kuiper (Verlorenkost 3). Eind januari of begin februari zal voor de afdeling Ooste'rend een avond met verschillende attrakties gehouden worden. Dan zal ook een definitief be stuur gekozen worden. ZONDAG 3 JANUAKI 1971 Afdeling Noordholland Oosterend-DESS 14.30 uur Oudendijk-Oe Koog, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Geel Zwart 2-Texel 2, 14.00 uur (vertrek boot 13.00 uur) MEDEDELINGEN Tex. Boys De competitie begint voor het eerste weer op 10 januari met de uitwedstrijd tegen DWOW. Een belangrijke wed strijd want DWOW dat nu de laatste plaats bezet zal wel alles op alles zet ten om de punten afhandig te maken. Voor zondag 3 januari zijn we in be spreking voor een oefenwedstrijd. Het ziet er nu nog niet naar uit dat de vel den bespeelbaar zullen zijn, doch het kan soms gauw veranderen. Zie het kastje. Voor 1971 wensen we alle leden en voetbalvrienden het allerbeste. W.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 11