Garnalenvisserij over dieptepunt heen; Noordzeevisserij goed S&mSSm Per 1 april andere sociale verzekering? Maatschap bewees zijn waarde M.A.B.-club vicrt 25-jarig bestaan Slippertje eindigde in de sloot TWEE SETTER SET PANTiES voor ƒ3,50 Automatiek P.P» De Koog Von Sion-programma ook voor bejaarden De populairste dranken tegen populaire prijzen Slijterij ,,'t Karrewiel" Het gebruik van de S.O.S.-driehoek Badmintonclub hield onderling toernooi («xllelhuts1 Jubilcumrit op 2 januari Dc motor-, auto- en bronifietsclub bestaat in 1971 een kwart eeuw. Aan dit zilveren jubileum gaat men niet zonder meer voorbij want er is alle re den tot een feestelijke herdenking. Dc M.A.B.-club is namelijk nog springle vend omdat het bestuur erin is ge slaagd aan de met dc tijdsveranderin gen gepaard gaande wisselingen van de smaak van het publiek te beantwoor den. De kerstritten, sncrtritten, Sint Nicolaasritten, autocrossen bleken in een grote behoefte te voorzien want de animo ervoor was steeds zeer groot. Ook lukte het de opbrengsten zodanig te krijgen dat de kosten er steeds mee konden worden gedekt, al kost dat vooral de laatste tijd veel hoofdbre kens. Het eerste evenement in het ju bileumjaar is de nieuwjaarsrit op za terdagavond 2 januari. Deze neemt de plaats in van de kerstrit die dit jaar door omstandigheden niet kon worden gehouden. Maar ook de nieuwjaarsrit is een gezelligheidsrit met veel ver rassingen onderweg. O.a. zullen de deel nemers meedoen aan een toto. Voor de best geklasseerden zijn zeer aantrekke lijke prijzen (gedistilleerd in feestver- pakking) uitgeloofd. Per 7 deelnemers is één zo'n prijs beschikbaar gesteld. Grote deelname maakt de spoeling dus met dun. Aan de finish van deze door de iheren P Wit en A. Brans uitgezette rit staat de (enigszins venlate) kerstman gereed om winnaars en deelnemers wijsgerig toe te' spreken onder het ge not van 'n zeer speciale hartige „MAB- jübileumhap". De start van de rit is om 20 00 uur op het Wezenland. De finish is bij het havenrestaurant. De 19-jarige J.H. uit Den Burg raak te zaterdagavond op de Sohilderweg tussen „Eendracht" en Ijsfabriek met zijn auto in een slip en kwam in dc sloot te recht. De auto werd bescha digd; de chauffeur kwam met de schrik vrij. is tot 4 januari dagelijks geopend van 14 - 19 uur. Als ik iets ga schrijven over de Texelse visserij in het afgelopen jaar is het moeilijk om niet in dc eerste plaats te denken aan de ramp die ons nog zo kort geleden is overkomen. Zo vaak heb ik ge memoreerd dat het vissers uit an dere plaatsen overkwam; nu erva ren we de verschrikkingen van het wegblijven van een schip met be kenden van nabij. Van dc vijftien mensen die in 1970 bij de uitoefe ning van de visserij het leven lie ten waren nu dus vijf Texelaars. De deelneming en het medeleven van de Texelse bevolking bij deze gebeurtenis heeft me erg getroffen. Vanaf deze plaats zou ik de vele honderden willen danken die op een of andere manier van hun ge voelens hebben blijk gegeven. De achtergebleven families wens ik toe dat zij kracht mogen ontvangen om het leed te kunnen verwerken. Vooral dc garnalenvissers hebben het 1970 moeilijk gehad. Veel beoefe naars van deze tak van visserij hebben hun bedrijf moeten staken. Door te sterke prijsdalingen die al in 1969 wa ren begonnen was het ondoenlijk de be drijfjes rendabel te houden. Het zou te ver voeren dc oorzaken te beschrijven, maar één oorzaak is ongetwijfeld ge weest de grote import van garnalen uit Duitsland, die voor afbraakprijzen in Holland zijn verwerkt. Volgens mij heeft de regering hier toch wel een verkeerd beleid gevoerd. Wc hebben hetzelfde beleefd als wat met het Hollandse fruit tomaten etc. gebeurt. De structurele steun waarmee in 1970 is begonnen, heeft de zwaksten niet kunnen redden. In de laatste maanden van 1970 zijn door de kleine1 vangsten en (misschien) door de over heidsmaatregelen de prijzen weer. goed tot zeer goed geworden. De verwach ting is dan ook gewettigd, dat de garna lenvisserij over zijn dieptepunt heen is. We hopen het Dan de visserij met de grotere sche pen. De tongvangsten namen af, maai de prijzen stegen. De scholvangsten waren zeer goed en 'heel weinig schol heeft de minimumprijs niet kunnen ha len, in tegenstelling tot andere jaren. Vooral voor de schepen met zwaardere motoren is hier een gunstig resultaat bereikt. Haring De verwachtingen van de biologen dat de vangsten in de haringvisserij in 1970 beter zouden zijn dan in 1969, werd bewaarheid. In veidiouding tot andere jaren is er goed gevangen; de haring we'rd ook tegen goede prijzen verkocht. Over het algemeen kunnen we zeggen dat de Noordzeevisserij voor Texel goed geweest is. Dat kunnen ze niet zeggen in Katwijk waar verschil lende kotters te koop werden aange boden De oorzaak moe'ten we zoeken in de CAO-regeling waar we op Texel gelukkig niet mee werken en waar het maatschapscontract de gezonde basis is waarop wordt gevist. De organisaties hebben in 1970 veel werk gedaan om te komen tot vrijstelling van de bepa lingen ingevolge de' sociale wetgeving. We dachten dat dit in 1970 zijn beslag zou kunnen krijgen maar het is nog niet gelukt. De streefdatum waarop een ons beter passende verzekeringsrege ling zou moeten ingaan is nu gesteld op 1 april a.s Het is te hopen dat onze geachte afgevaardigden in de kamer de noodzaak van verandering inzien. Bij de tijd Veel zou nog te schrijven zijn over de verschillende andere problemen waarmee de visserij te kampen heeft. Het zou te ver voeren. De Texelse kot- tervloot 'heeft m 1970 andermaal be wezen met de tijd te willen meegaan. Grotere en sterkere schepen zijn aan de vloot toegevoegd; enkele kleinere wer den naar elders verkocht. Ik wil dit be knopte overzicht besluiten met alle Texelaars en in het bijzonder mijn col legavissers een gezegend 1971 toe te wensen. J. Th. Boom Zaterdagmiddag 16 januari Zaterdagavond 16 januari zal de jaar lijkse verenigingsavond worden gehou den ter gelegenheid van de uitreiking van de trofé De Dubbele Von Sion. Het is dc bedoeling op dezelfde dag een speciale bejaardenmiddag te houden, eveneens in de Burgemeester De Ko ning-hal met praktisch hetzelfde pro gramma als dat van de avond. Medewerking zal waarschijnlijk wor den verleend door de gitarist Jan Beij- ert, de winnaars van het solistenkon- koers 1970, de volksdansgroep Texel, een groep van dc gymnastiekvereniging Texel, de toneelvereniging De Vrien denkring uit Den Hoorn en enkele en- semblegroepen van de muziekschool. Begonnen wordt om half drie. De en tree is gratis. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven bij de direktie van zijn bejaardenhuis, het bestuur van zijn bejaardensocieteit of dc bejaardenbond én (voor de Koger bejaarden) ook bij mej. Maas. Dorpsstraat 16, De Koog. Op genoemde besturen is het beroep gedaan zelf zonodig voor vervoer van bejaarden te zorgen. Belangrijk is het voor bejaarden om te weten dat zij des gewenst bij de achteringang van de zaal (te bereiken vanaf de Elemcrt) kunnen worden afgezet zodat zij geen grote afstand te voet behoeven aan te leggen. Sherry, 3 flessen 10, 1 Magnum Sherry (2 liter) 7,95 Vermouth, per liter 2,95 Zoete Spaanse wijn, per fles 2,75 1 magnum (2 liter) zoete Spaanse wijn 4,35 Per Ié (mousserende wijn) per fles 2,65 Vruchtenwijnen, Bessen met Schiedamjenever, frambozen-bessen, kersen per literkruik 2,95 4 liter voor 10,I Champagne, Joseph Perrier, licht-zoet, per fles 13,65 Champagne Joseph Perrier, droog, per fles 14,65 Duitse champagne, Kabinet-Sekt 5,90 1 pot Boerenjongens 3,65 Dubbele likeuren 25%> Vj literfles, Apricot-, Sherry-brandy 6,95 Advocaat, per fles 4,80 Boideaux 1964, rood of wit, per fles 2,95 Koetebuurt2 - Oosterend Telefoon 275 Vrijwel alle Texelse bejaarden zijn nu in het bezit van een zg. s.o.s.-drie hoek. Het is de bedoeling dat zij deze 's avonds voor het raam zetten en 's morgens weer v/eghalen. Blijft de drie hoek 's morgens staan, dan weten voor bijgangers dat er iets mis is en kan 'hulp worden geroepen. De driehoek mag ook dienst doen als men hulp no dig heeft in minder ernstige situaties. De straten zijn de laatste dagen nogal slecht begaanbaar en bejaarden die toch boodschappen in huis willen heb ben kunnen overdag de driehoek voor 'het raam zetten ten teken dat zij met zelfstandig in staat zijn voor proviand te zorgen. De melkboer en andere le veranciers die voorbij komen, willen zich in zo'n geval graag even bij de deur melden, inplaats van af te wach ten tot de bejaarde zelf naar zijn wagen komt. Maandagavond organiseerde B.C. Texel een toernooi voor de leden: ge mengd dubbel. De dubbels waren zo sa mengesteld dat elk duo zo ongeveer even sterk moest zijn. In de wedstrij den bleek dat de spanning steeds aan wezig was. Het kwam meerdere malen voor dat lager geklasseerde spelers wonnen van hen die in de competitie hoger genoteerd stonden. De finale tus sen M. Warnaar-mej. Keijser en J. Bijlsma -mevr. Reij was zeer spannend, steeds was de balans weer in even wicht, eindstand: 2321. Uitslag 1 M. Wamaar-mej. Keijser 2. J. Bijlsma-mevr. Reij 3. B. Oostra-mevr. Visser Verliezersronde 1. A. de Haan-mej. Jannes 2. J. Kramer-mej, G. Witte 3. P. Bakker-mej. v. d. Ster Prijzen in de vorm van 'n boekenbon werden door het bestuur uitgereikt. A.s. zondag geen badminton Maan dag 4 januari 1971, 19.30 uur, wordt weer gespeeld. TEVOKO-N1EUWS Vanavond wordt geen Eiandcompe- ti 1 ie volleybal gehouden, waardoor ook de training van half acht tot half ne gen vervalt.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7