Cjroen 27warL-Jexeh in het hartL, Eerste amateur-kiertapwedstrijd door Ton Gieles gewonnen Vissersverenigingen gingen fusie aan t Hjkt eenvoudiger dan het is Kerstdrukte [veel groter dan vorig jaar ONGEREMD GEDRAG VAN VEERBOOT MARSDIEP Eigenaars en andere opvarenden gelijk vertegenwoordigd Stoere kampeerders Hoogst bereikbare muzickdiploma voor Betty Bakker (11) Automobiliste ramde tuinbekjt Bijbelbesprekingen Koning Thialf was present bij nieuwjaarsrit MAB-club Goede afloop van schokkende gebeurtenis DWARSGEBAKKEN DROS' BAKKERIJ Uitgave. N.V. v.h. Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 J.: Harry de Graaf, Kcesomluan 43, Den rg, tel. (02220) 2741, *s avonds (02220) 2403 NSDAG 5 JANUARI 1971 TEXELSE 84e JAARGANG No. 8531 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kvv. -J- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4»/o BTW DE KOOG De heer Ton Gieles is winnaar geworden van de biertapwed strijd voor amateurs die op de avond van nieuwjaarsdag werd gehouden in „Het Witte Huis" te De Koog. De prijs bestond uit een beker en een set glazen. De beker is definitief bezit. Voor de volgende jaren zal waarschijnlijk een wisselprijs worden uitgeloofd. Deze eer ste biertapwedstijd voor amateurs was een experiment van de heer J. Gouds blom, exploitant van „Het Witte Huis". Na afloop vertelde hij ons zeer tevre den te zijn. Niet alleen was het aantal deelnemers voldoende groot (24 perso nen) maar ook de wedstrijd zelf was een aardig evenement waar zowel deelnemers als toeschouwers veel ge noegen aan beleefden. Tussen de verschillende wedstrijd ronden en na afloop kon op muziek van „De Geraldo's" een dansje worden gemaakt. De sfeer beantwoordde in geen enkel opzicht aan de minder gun stige voorstelling die tsommige buiten staanders van biertapwedstrijden heb ben. Vaak wordt verondersteld dat zo'n tapwedstrijd weinig meer is dan een excuus om een flink drankfestijn op touw te zetten. Diepere bedoeling De heer Goudsblom, die een abonne ment lijkt te hebben op de eerste prij zen van de „professionele" jaarlijkse biertapwedstrijden van het Centraal Brouwerij Kantoor, zei dat de diepere bedoeling van een biertapwedstrijd is het bevorderen van etiquette bij het tappen en serveren van bier. Al te vaak gebeurt dit slordig en onjuist wat bijdraagt aan het idee dat het „nemen van een pilsie" een heel wat minder exclusief gebaar is dat het savoueren van een glas champagne. Van dat idee wil men af. En daarbij gaat het niet alleen om de kwaliteit en de tempera tuur van het bier maar ook om de ma nier waarop het wordt getapt en voor gezet. Het oog wil ook wat hebben en ,hoe meer het genot van bierdrinken wordt gecultiveerd, des te meer komt het ook aan op de presentatie. Het is 'dus niet zo'n gek idee om op een ei land als Texel dat jaarlijks massa's gasten moet ontvangen, wat te doen aan de vaak nog erbarmelijk slechte i„ bierbehandeling". Zover zullen de Itoesohouwers vrijdagavond wel niet [hebben gedacht. Wat zij zagen was een [leuke en spannende wedstrijd. Heel an ders waren de gevoelens van de deel- tnemers die het vrijwel allen behoorlijk met hun zenumen te kampen hadden. (Het inschenken van een glas bier mag ëen dóódsimpele handeling lijken, het is een geestkwellend karwei als tien tallen critisohe ogen je op de vingers (zien. De 24 deelnemers varieerden in leef tijd van 16 tot 53 jaar. De gelederen De afgelopen kerst- en nieuwjaars- periode heeft een verheugend grote toc- ristendrukte op Texel gebracht. Af- aande op de cijfers van Teso kan vorden gesteld dat het aantal vakan- iegangers dat op Texel de kerstva- cantic kwam doorbrengen ongeveer en derde groter is dan vorig jaar. In lc periode van 18 december tot en met januari werden 6591 auto's vervoerd, egen 4441 in de vergelijkbare periode an vorig jaar, een toename van 28°/o. Van Texel naar Den Helder werden 175 auto's méér vervoerd (27%); van )en Helder naar Texel 975 auto's méér 30%). Er is geen twijfel aan dat deze gunstige ontwikkeling in belangrijke nate wordt veroorzaakt door de cam- >agnes die de WV Texel de laatste ijd hééft gevoerd ter uitbreiding van iet wintertoerisme. De kostbare ad- rertenties in de dagbladen hebben hun endement zeker opgebracht, zo blijkt lit de vele deelnemers aan hotel- en >ungalowarrangementen. Alle aange- >oden winterakkommodatie was bezet. WV-direkteur Dekker zei de nu ge- onstateerde stijging als een stimulans e beschouwen om de werving nog in- «nsiever te gaan voeren. werden tot 14 stuks gedund na de eer ste ronde, waar de volgende personen doorkwamen: W. Veeger, J. Witte, H. Veeger, T. Gieles, L. Hordeman, mevr. v d Werf, F. Witte1, J. Medendorp, G. Douma, K. Kooijman, T. Witte, Tj. Douma, C. Zuidema en M. Kooger. De finale was spannend. Er waren enkele barages nodig. Maar tenslotte ging T. Gieles met de eerste prijs strij ken. Tj Douma werd tweede, mevr. v. d. Werf derde, C Zuidema vierde, T. Witte vijfde en L Hordeman zesde. De jury bestond uit mevrouw G. Se- gers en de heren W. Brugmans, J. Goudsblom, J. P. Eelman en H. Segers. Fouten Wie met kenners over de kunst van biertappen praat, begrijpt dat heel wat dingen fout kunnen gaan. De opdracht was uit de tap een groot en een klein iglas pils te tappen en uit een flesje één groot glas pils te tappen en deze op de voorgeschreven wijze bij de jury te be zorgen. Heel grove fouten die vrijdag werd engemaakt waren het omstoten van flesje of glas, vergeten van het viltje en zelfs het vergeten van het glas. Zwaar aangerekend werden ook het aan de bovenrand vastpakken van het glas (onhygiënisch) en het met de neus (waar in deze winterse tijden een druppel aan zou kunnen zitten) boven het blad met glazen komen. Verder kostte het punten als de kroonkurk niet in het daarvoor bestemde bakje werd geworpen, als het tempo te laag was, als vergeten werd het glas om te spoe len, als verzuimd werd het glas vol doende te laten uitdruipen, kortom al les waardoor het tappen minder cor rect of op een voor de kwaliteit van het bier schadelijke wijze gebeurde. Gelegenheid om tevoren te oefenen was er niet, zodat het kon gebeuren dat een der deelnemers tot grote hilariteit aan de handle van de tap trachtte te draaien inplaats van deze over te ha len. Hoe het hoorde werd voor elke ronde getoond door jurylid W. Brug mans. Zijn voorbeeld kon men blinde lings navolgen want de heer Brugmans behaalde samen met zijn barkeeper Frans Pieterse bij de laatstgehouden professionele wedstrijden te Den Hel der de eerste prijs bij de teams In de ze wedstrijd werd de heer Goudsblom bij de éénmanszaken eerste. Naar de RAI De heren Goudsblom, Brugmans en Pieterse nemen op woensdag 13 januari deel aan de nationale biertapwedstrij den in de RAI te Amsterdam. Vorig jaar deed de heer Goudsblom ook aan de nationale wedstrijd mee. Het scheel de een haartje of hij had in de finale gezeten. Er zijn plannen om de Texelse deelnemers van flink wat supporters van het eiland te voorzien. Vastgesteld is dat de deelnemers zich dan aanmer kelijk zekerder voelen wat de kans op een prijs natuurlijk flink ver hoogt. Als er voldoende belangstelling voor is zal men een bus laten rijden naar Amsterdam. Wie mee wil wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geben bii de heer Goudsblom, telefoon (02228) 278. OOSTEREND Sinds zaterdagavond heeft Texel één vissersvereniging. For meel wat dat altijd al het geval maar in de praktijk was niet alleen de vis sersvereniging DETV te Oudescliild als zodanig akticf maar ook de Coöpera tieve Inkoopvereniging voor Visserij- benodigdheden (CIV) te Oosterend. Hoewel de CIV in de eerste plaats een commerciële organisatie was ontwik kelde de coöperatie zich tevens tot een overleg- en belangcnorgaan voor de vissers. Bij de CIV waren alleen de schipper-eigenaars aangesloten; in de vissersvereniging DETV zaten zowel eigenaars als mede-opvarenden. Vooral nu het streven erop is gericht de maat schapsverhoudingen op de schepen niet te laten aantasten door de sociale maat regelen zoals die door de regering wor den gewenst, is het zaak één front te vormen en alle schijn dat de eigenaars en medeopvarenden tegenover elkaar zouden staan te vermijden. Op een zaterdagavond in Het Ge bouw voor Chr. Belangen te Oosterend gehouden bijeenkomst werd besloten dat de CIV zich tot zijn commerciële taak beperkt en dat voortaan één vis sersvereniging aktief zal zijn: de vis sersver eniging DETV. Er werd een be stuur benoemd, afkomstig uit beide verenigngen, waarin schipper-eigenaars en medeopvarenden gelijk zijn verte genwoordigd. Er bestond tussen beide verenigingen al een samenwerkingsver- Onder de zeer vele toeristen die de afgelopen kerstvakantie op Texel heb ben doorgebracht waren er enkele die aan een tent de voorkeur gaven boven een (centraal) verwarmde hotelkamer, bungalow of appartement. Padvinders van „De Jutters" uit Den Helder een leider met een zevental jongens van 10 - 15 jaar zetten vrijdagavond in de buurt van De Koog vier tenten op. Ze brachten er de nacht door ondanks sneeuw en vijf graden vorst. Dat beviel kennelijk goed want ook de volgende nacht bood het linnen dak onderkomen, nu aan de Martjesweg in De Dennen. Dat was geen officieel kampeerter rein maar de politie die hen zondag ochtend ontdekte zag wel in dat het hier niet ging om het gevreesde soort clandestiene kampeerders en tilde er niet al te zwaar aan De jongens ver telden dat ze ieder jaar uit winter kamperen gaan; ook vorig jaar waren ze op Texel geweest. „Enorme prestatie" OOSTEREND De 11-jarige Betty Bakker uit Oosterend, leerling van de muziekschool Texel en lid van „Excel sior" heeft te Leeuwarden met goed gevolg examen gedaan voor het D-di- ploma van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden. Dit is het voor amateurs hoogst bereikbare diploma. De heer P Heertjes, direkteur van de muziekschool, spreekt dan ook van een enorme prestatie, vooral gezien de leeftijd van Betty. Tot dusver was de heer Heertjes de enige op Texel die dit diploma h,ad verworven. Ook de cijferlijsten waren indrukwekkend; voor praktijk liet Bet ty gemiddeld een negen noteren en voor theorie 7%. Aan de examens werd ook deelgeno men door de jeugdige Do uwe Medema (15) uit O'end. Hij haalde het C-diplo- ma, ook geen geringe prestatie. Zowel Douwe» als Betty kwamen als winnaars tevoorschijn uit het vorig jaar gehou den Texelse solistenkonkoers en wer ken mee aan het programma rond de uitreiking van de Dubbele Von Sion op zaterdagavond 16 januari in de Burge meester De Koning-hal. Na het succesvol examen te Leeu warden zijn Betty en Douwe uitgeno digd om lid te worden van het Natio naal Jeugdkorps. Waarschijnlijk zullen ze daar niet op in gaan omdat het be zwaarlijk is de repetities bij te wonen. Uit een en ander mag wel de condlusie worden getrokken dat de twee jeugdige Oosterenders uiterst talentvolle muzi kanten zijn. band. Met het oog op de onderhandelin gen inzake de sociale voorzieningen was een uit zes personen bestaande com missie ingesteld. Deze zes commissie leden hebben in het nieuwe vereni gingsbestuur zitting gekregen; zater dag werden er drie nieuwe bijgekozen. Het bestuur (zes Noordzeevissers en drie Waddenzeevissers) is nu als volgt samengesteld: B. Daalder (voorzitter), B. Vlaming, M. Bremer, A. Boon, J. Koopman, W. Vlas, S. Dogger en C. Drijver. Bij het praten over de „sociale kwes tie" is nu inspraak van de niet-eige- naars gewaarborgd. Uiteraard wordt in deze nauw samengewerkt met de ande re vissersverenigingen in het land. Het streven is gericht op vrijstelling van de landelijke sociale verzekering zoals de ze geldt voor andere bedrijven. Als al ternatief bieden de vissers een onder linge verzekering, het Sociaal .Fonds voor Maatschapsvissers, dat een be hoorlijke risicodekking inhoudt maar toch geen ernstige bedreiging is van de stimulerende invloed die van de maat schapsregeling uitgaat. Gehoopt wordt dat het Rijk hieraan voor 1 april zijn goedkeuring kan hechten. SCHIETOEFENINGEN Op 6 januari zal op de voor- en namiddag worden geschoten door H.M. I. Sweers in sektor 045 tot 075 recht wijzend, met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht N Haven, Den Helder. Veiligheidsschip aanwe- SAMENKOMST VOLLE EVANGELIE Vrijdagavond 8 januari, aanvang 8 uur, wordt in het Rode Kruisgebouw een Vole Evangelie-samenkomst ge houden. Spreker is de heer E. Jong man. Het evangelistenechtpaar Brouwer- Terpstra organiseert bijbelbesprekingen voor kinderen rijpere jeugd cn volwas senen in meerdere plaatsen op Texel. Voorlopig geldt het volgende schema. Wekelijks worden de volgende kin derbijbelclubs gehouden: maandag 3.45 uur te De Cocksdorp in het gebouw naast de' Herv. kerk; dinsdag 3.45 uur te Oudeschild in 't Skiltje; woensdag 3.45 uur te Den Hoorn in „Ons Huis"; donderdag 4.00 uur te Oosterend in het „Centrum"; vrijdag 3.30 uur te De Koog in de „Schuilhut"; zaterdagmor gen om 10.00 uur te Den Burg, Gast huisstraat 24. Wekelijkse jeugdbijbelclubs: dinsdag, avond 7-8 uur in Oosterend in het „Centrum"; vrijdagavond 7.30 - 8.30 uur in Den Burg, Gasthuisstraat 24. Bijbelbespreking voor ouderen: dins dagavond 8.15 - 9.30 uur in Oosteren'd in het „Centrum"; donderdagavond 7.30 - 9.00 uur in Den Burg, Gasthuis straat 24. Zondagochtend vroeg slipte een Haarlemse automobiliste op de Koger- straat te Den Burg en ramde met zo veel geweld het tuinmuurtje van de familie H. van Boven (Kogerstraat 83) dat het stoere metselwerk het begaf. Hét vier meter lange muurtje werd verwoest, een gebeurtenis die op dat vroege uur genoeg gerucht veroorzaak te om de aandacht van de overburen te trekken. Deze noteerden het nummer van de auto. Daardoor had de .politie de herkomst van de wagen reeds vast gesteld, toen de automobiliste zich en kele uren later zelf bij de familie Van Boven kwam melden om de schade te regelen. Ze vertelde dat ze uit de rich ting van De Koog was gekomen en op het gladde wegdek was geslipt. De wa gen werd aan de lmkeraoh terzij de flink beschadigd maar kon zijn weg vervol gen. De zaterdagavond gehouden nieuw jaarsrit van de jubilerende MAB-club Texel trok 67 deelnemers. Winnaar werd de heer Peter Witte, die slechts 6 strafpunten liet noteren. De nieuw jaarsrit was weer tot een aantrekkelijk en feestelijk evenement gemaakt, niet in de laatste plaats door het op treden van Koning Thialf (de heer G. Pansier) die na afloop in het haven restaurant de prijzen uitreikte. De puzzelrit was niet bijzonder moei lijk. De deelnemers moesten wel oppas sen voor brokken want sommige weg gedeelten van de route waren verra derlijk glad. De route voerde onder meer langs het nieuwe parkeerterrein bij De Nederlanden. Ieder kreeg daar een stuk warme worst aangeboden, een zeer gewaardeerde geste. Verder kre^ gen allen een „totoformulier" mee waarop verschillende vragen moesten worden beantwoord. Keutelfluiter Zo moest worden aangestreept wanneer de molen De Traanroeier naar Texel is overgebracht, de afstand Den Helder - Amsterdam, de topsnelheid van de Daf 55, de auto van het jaar en het alco- halpercentage van Hennesy cognac. Ook werd geïnformeerd naar de „groen grijze keutelfluiter" („grün-graue Ko- telpfeiffer"). Niet ieder bleek te weten dat dit een denkbeeldige vogelsoort is, ontsproten aan de fantasie van VW- direkteur J. W. Dekker die het dier ten tonele voert als hij zich in critische zin uitlaat over het beleid van de na- tuurbeschermende instanties. Winnaar van dezetoto werd de reer A. Bruin uit Den Hoorn. Tussen half tien en half twaalf arri veerden de deelnemers in het Havenre staurant waar Koning Thialf onder het weggeven van geestig commentaar de prijzen gedestilleerd in feestverpak- kimg) uitreikte. Uitslag De namen van de zeven best geklas- seerden: 1. P. Witte (6 strafp.); 2. J. Duin (8); 3. A v. d. Vis (8); 4. D. Hui- zinga (8); 5. A. Bruin (9); 6. G. Duinker (9) en 7. P Witte (9). Evenals de vorige keer was er ook een prijs voor de grootste pechvogel, dus de deelnemer met de meeste straf punten. De „gelukkige" was de heer W. Bakker van „Spyk". Hij kreeg een slagroomtaart, beschikbaar gesteld door Bakker Dros uit Oudeschild. Bij de aanvang van de rit kochten de deelnemers een consumptiebon waarvoor zij na afloop een uitgebreide huzarensalade geserveerd kregen. Het eerstvolgende MAB-evenement is de Paasrit. In verband met het ju bileumjaar zullen daarbij zeer kostbare prijzen worden uitgeloofd zoals een koelkast radio e d. Wonder boven wonder heeft zich geen enkel persoonlijk ongeluk voorge daan toen de „Marsdiep" zaterdag avond door het uitvallen van de voor ste schroef met veel te hoge snelheid de fuikhaven van Den Helder binnen liep en daar met een hevige klap tot stilstand kwam. De schok was zo hevig dat de drie auto's op het autodek twee tot drie meter vooruit schoven; de pas sagiers op het bovendek die het onge luk zagen aankomen konden zich op de been houden. Het was de dienst van 20.00 uur van Texel. De „Marsdiep" kon pas vertrekken nadat reparatie had plaatsgehad. De verdere diensten van die avond vielen dan ook uit. Pas om kwart voor één 's nachts kon de veerboot weer koerszetten naar de thuishaven met aan boord dé vier auto's en ca zestig passagiers die van plan waren geweest om half negen of half tien naar Texel te vertrekken Defekt De' schroef weigerde door een defekt aan de elektrische installatie. Als ge volg daarvan remde het schip veel te weinig af. De drie auto's die door de schok naar voren werden gesmeten mankeerden niets. Het is niet moeilijk zich voor te stellen wat er gebeurd zou zijn als het autodek geheel vol had gestaan. De boordelektricien begon met de reparatie en werd al spoedig bijge staan door de hoofdelektricien die in gezelschap van direkteur M. C. de Gor ter met het Mok-bootje naar Den Hel der was gekomen. Uit de vaart Toen de reparatie om half één ge reed was en de boot een kwartier later kon vertrékken werd op het Marsdiep nog wat geëxperimenteerd om de in stallatie te beproeven. Dit proefvaren deed de boot pas om half twee in 't Horntje aankomen. Enkele passagiers die door het uitval len van de twee laatste diensten Texel niet hadden kunnen verlaten, werden door Teso aan onderdak gëhölpen. Voor alle zekerheid werd de „Mars diep" de volgende ochtend door de „Texelstroom" vervangen. Het schip zal pas weer in gebruik worden geno men als de elektrische installatie nauw keurig is geïnspekteerd en men de ze kerheid heeft dat het defekt zich niet zal herhalen. Wij wensen U een gelukkig en vers dwars gebakken Bumsjaar toe.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1