9 rocn in het harL, Iedere week een uurtje trimmen in de dennen Geen openbare wegen door campings.... top-record- j show 1 VAT 69 goed voornemen voor het nieuwe jaar u GEZELLIG EN GEZOND ANWB over kampeerakkommodatie: het einde J "jen Armbreuk bij gymles Schaats wedstri jden IJsclub Den Burg Nu rechtstreeks bellen met het buitenland Burgerlijke stand Grandioze AS JE G0GUM BENT!I VESPA CIA0 JDAG 8 JANUARI 1971 'ei fEXELSE 84e JAARGANG No. 8532 COURANT [gave N.V. v.h. Langeveld De Rooü stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kee.somlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -J- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. cxcl. 4°/0 BT\V We gaan kapot aan onze welvaart. (fef hele leven is onderhand geme- 'haniseerd en van het lichaam wordt 'rijwel geen inspanning meer ge raagd. Massa's mensen stappen 's horqens vanuit hun centraal ver vormde huis in hun comfortabele Jrufo, ziften de hele dag achter een lureau en brengen ook de avond zit- end door, voor de televisie met het lodige vergif in de vorm van zoefig- Jeid, tabak en alcohol voor de greep. pezeiiiig, maar niet gezond. Er zijn chokkende gegevens waaruit blijkt ia' de konditie van de mens in de velvaartsqebieden snel verslechtert. )at geldt niet alleen voor ouderen naar ook voor de jeugd die over het ilgemeen veel te weinig lichamelijke oefening krijgt. De artsen die zich met ie keuring van dienstplichtigen bezig houden weten daarvan mee te praten. I Wat blijkbaar niet ieder weet is dat het menselijk organisme slijt als het niet, wordt gebruikt. Wie zijn spieren niet regelmatig flink beproefd, krijgt slappe spieren. Wie zioh niet af en toe aan warmte- en koudepnkkels bloot stelt wordt gevoelig voor kouvatten. Vroeger moesten we noodgedwongen ontberingen ondergaan in de strijd om het bestaan, nu ondergaan we alleen nog geestelijke ontberingen. Compensatie Dezelfde twintigste eeuw biedt ech ter vrije tijd en daarin is het mogelijk voor wat compensatie te zorgen. Het nare is nu dat diegenen die er de meeste behoefte aan hebben, er juist niets voor voelen om aan lidhaamsbeweging te gaan doen. Geen wonder: wie zijn li chaam heeft verwaarloosd wordt daar aan op pijnlijke wijze herinnerd als hij zich plotseling gaat inspannen. Er zijn tegenwoordig mensen die alleen al door het brengen van een brief naar de post, met kloppend hart thuiskomen en volkomen achter adem zijn Het be klimmen van de trap is voor heel wat veertigers en vijftigers een aanmerke lijke inspanning. Zulke mensen voélen er niet voor om aan gymnastiek te gaan doen. Ze zakken liever in hun luie stoel want daar voelen ze zidh veel prettiger. Belachelijk Bovendien denken ze dat ze zioh be- llaohelijk maken want mensen die zich Vrijdag 8 januari Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo- toklup „De Kiekendief,, beginners cursus les 32. Oosterend, De Bijenkorf, 20.00 uur, hearing. Zaterdag 9 januari Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel', 20.00 uur, feestavond voor vereniging van Vrienden van het Paard. Zondag 10 januari Den Burg Catharinalhoeve, 13.30 - 14.30 uur start wandeltocht. Woensdag 13 januari Den Burg, bijeenkomst jongere zuster- kring. Donderdag 14 januari Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur jaarvergadering R.K. Gilde. De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur hearing. Vrijdag 15 januari Den Hoorn, „De Waldhoorn", 20.00 uur, hearing. Zaterdag 16 januari Den Burg, Burgemeester De Koning hal, 20 00 uur, Dubbele Von Sion- avond. Wekelijks tafereelt/e op het ..martel- veld/e" bij de Fonteinsnol: de trimgroep bezig met een serie oefeningen onder leiding Voor de deelnemers is het een genoegelijk uurtje ontspanning. om hun plezier en gezondheid inspan nen worden maar al te vaak voor half zachte uitslovers versleten. Kijk maar naar de seniorengroep van de gymna stiekvereniging Texel Deze (oudere) gymnasten weigerden de laatste keer in het openbaar op te treden omdat ze er voor bedanken door de mensen in de Burgemeester De Koning-hal uitge lachen te worden zoals een vorige keer gebeurde. Het lid worden van een gym nastiek- of sportvereniging blijkt voor de verslapte welvaartsmens een be slissing -te zijn welke ze niet graag nemen. Met de gedachte aan verplich tingen, contributie en uitvoeringen laat men zich afschrikken. Gevolg is dat praktisch alle leden van de Texelse sport- en gymverenigingen mensen zijn voor wie lichaamsbeweging weliswaar een gezonde ontspanning is maar niet een levensnoodzaak zoals voor die on telbare anderen die de sport hoogstens passief bedrijven door er naar te kij ken. Vrijblijvend Om wat remmingen weg te nemen is de Nederlandse Sportfederatie enke le jaren geleden begonnen met het zg. trimmen. Het was geen originele ge dachte want in het buitenland werd er al langer met succes aan gedaan. Trim men is een vorm van vrijblijvende, nauwelijks georganiseerde lichaamsbe weging. Wie trimmen wil kan er zo mee beginnen. Bij het trimmen gaat het niet om bereiken van prestaties (want dat zou degenen die deze presta ties niet denken te kunnen halen weer houden) maar om gevarieerde nuttige algemene lichaamsbeweging. In de trimmerij zijn alle wedstrijdelementen vreemd terwijl deelname open staat voor letterlijk iedereen. De bezwaren tegen sport in verenigingsverband zijn daarmee weggenomen; om het nog aan trekkelijker te maken wordt veelal ge trimd in groepsverband. Wie eraan wil beginnen kan zich bij anderen aanslui ten of zelf wat kennissen en vrienden werven. Zo wordt het wekelijkse trim men niet alleen een nuttig maar ook een genoeglijk uurtje van samen op trekken. Als dat gebeurt in een gezon de omgeving van bossen, duinen of strand is het zoveel te beter en gaat liet ontspannen van de geest een niet te versmaden bijwerking van li chamelijke inspanning nog wat mak kelijker. Texel Met deze gedaohte werd enkele ja ren geleden ook op Texel met trimmen gestart. Aanvankelijk was het vooral een groep schaatsers die in de ijsloze tijden de spieren soepel wilde houden. Dat was een betrekkelijk klein groepje dat elke zaterdagmiddag onder leiding van de heer J. M. de Vries naar de Dennen trok om zich daar lekker uit te sloven. De laatste tijd zijn er steeds meer niet-sChaatsers bijgekomen en is het een echte trimgroep geworden. Za terdagmiddags om half vier komen ze bijeen op de camping „Dennenoord" waar men zich in de kantine in prak tische kleding steekt om vervolgens, wandelend, hardlopend en op andere wijze oefenend naar het „martelveldje" bij de Fonteinsnol te gaan, waar te midden van de geurige sparren wat eenvoudige oefeningen worden uitge voerd. Onderscheid wordt gemaakt tus sen harde en matige training. De be ginners houden het voorlopig bij de .matige" groep en kunnen altijd zien wat ze later doen." Het aantal deelne mers is sterk wisselend, soms zijn er vijftig en een andere keer komen er niet meer dan twintig opdagen. Een aantal trimmers heeft zich ver enigd in een clubje dat, tegen geredu ceerd tarief, regelmatig de sauna in Den Burg bezoekt óók al om het or ganisme wat op te peppen. Instructeur Recreatieconsulent J. M. de Vries beschouwt het graag als een van zijn taken om de oefeningen te leiden. Zijn ervaring als sportinstructeur komt hem daarbij goed van pas. Als hij verhin derd is, is dat geen bezwaar want dan valt een van de „oudere" trimmers uit de groep voor hem is. Wat aardig is en wat menigeen tot deelname zou kunnen stimuleren, is dat aan de zaterdagse trimmerij zo ongeveer door alle rangen en standen wordt meegedaan Het is dus bepaald geen „kliek" van mensen uit een bepaald bedrijf of beroepensec- tor. Dinsdagmorgen tijdens de gymna stieklessen van de CVO-school te Den Burg in het lokaal aan de Beatrixlaan viel de 11-jarige Corrie Huisman van de rekstok en liep een dubbele arm breuk op Zij is naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. Als de konditie van de baan en de weersomstandigheden het toelaten, zal de IJsclub Den Burg zaterdag 9 janu ari wedstrijden schaatsen op de lange baan organiseren. Er zal gereden wor den over de afstanden 500 meter en 1500 meter en bij voldoende deelname en tijd mogelijk ook over 3000 meter. Deelnemers kunnen zioh zaterdagmor gen tussen half negen en negen uur op de ijsbaan aan de Emmalaan opge ven. De wedstrijden beginnen om half tien Voor de 1ste prijzen zijn wissel bekers beschikbaar gesteld, ook de 2e en 3e prijzen worden met een aanden ken (in de vorm van een beker) be loond. Deelnemers moeten tenminste 18 jaar oud zijn. Trimleider J M. de Vries bezig met het instrueren van enkele deelnemers. Het enige waar de trimmers niet over tevre den zijn is het geringe aantal vrouwelijke deelnemers. In het belang van de eman cipatie en de gezellige sfeer zijn zij extra welkom Het verhaal dat men bij de gymna stiekvereniging Texel niet blij zou zijn met de trimaktiviteit omdat het „con currentie" voor de vereniging zou zijn, is beslist onjuist. GVT-leider Gt Praamstra: „Je zou er een vorm van oneerlijke concurrentie voor het vereni gingsleven in kunnen zien omdat het trimmen gratis is. Onder de trimmers zullen wel mensen zijn die anders lid van een vereniging geworden zouden zijn maar we weten ook wel dat dat voor de meesten niet geldt. Ik vind wel dat trimmen onder goede leiding moet gebeuren; van de leiding moet inspi ratie uitgaan zodat men niet staakt als het nieuwtje er af is". U ook? Voorlopig zit het nieuwtje er nog aan. Wie de groep op zaterdagmiddag gadeslaat twijfelt er niet aan dat spra ke is van groot enthousiasme en een serieus voornemen om door te gaan. Moeilijk is dat niet want al heel wat deelnemers hebben zich dank zij die wekelijkse inspanning in jaren niet meer zo fit en öntspannen gevoeld. Het aantal deelnemers aan de bestaande groep is niet aan beperkingen gebon den. Ieder die zin heeft om het eens te proberen, is zonder opgaaf welkom: om half vier bij „Dennenoord" aan de Grensweg. Wie met vrienden, familie of collega's een „eigen" groep wil be ginnen, mag ook zijn gang gaan. Nut tige informatie, afkomstig van de NSF, wordt desgewenst gaarne door de heer De Vries verstrekt. Sinds het begin van deze week is het mogelijk om vanaf Texel, zonder tussenkomst van de telefoniste, te tele foneren met het buitenland. Men draait eenvoudig het kengetal van het betrok ken land, gevolgd door netnummer en abonneenummer. De kengetallen voor de betrokken landen zijn; West-Duits- land 0949; Oostenrijk 0943; België 0932; Frankrijk (ine. Monaco) 0933; Zwitser land (ine. Liechtenstein) 0941. Verdere gegevens met betrekking tot het internationaal telefoonverkeer vindt men op pagina 13 van de tele foongids voor het district Haarlem. van 30 dec. 1970 t.ejm. 6 jan. 1971 Geboren: Marielle Anna Johanna, dv. Petrus J. T. Beers en Elisabeth W. A. M. van Heenvaarden; Adinda Klazina, dv, Sijbe van der Knaap en Rigtje Jansma, Frank, zv. Sierd Siikma en Everdina H. H. Rust; Cornells Arle, zv. Cornells A. Snoeij en Stijntje J. Bak ker; Robert Jan, zv. Dirk B. Westerla- ken en Agatha J. Bakker; Samantha Fa'biola Patricia, dv. Hendrik T. Koorn en Petronella M. Wijgergangs. Overleden: Rennetje Visser, wv. Wil lam Roeper, oud 90 jaar, wonende te Den Burg. Het beheer van een kampeerterrein vraagt een overzichtelijke indeling. Zo is een openbare weg of een eigen weg in openbaar gebruik over een terrein sterk af te raden, omdat hierdoor in wezen twee terreinen ontstaan, wat het beheer moeilijker maakt. Ook meerdere uitgangen zijn niet wenselijk, wanneer men een terrein alleen moet beheren. Deze opmerkingen maakte de heer J. F. Bakker van de afdeling Recreatie- Kampeerterrein adviezen van de ANWB dinsdagavond op een in hotel „De Lin- dcboom-Texel" gehouden bijeenkomst. Op uitnodiging van de kiesvereniging „Texels Belang" stelden hij en zijn col lega, de heer F. C. van Broeckhuijzen (beiden uit Den Haag) belangstellenden in de gelegenheid meer te weten te ko men over kampeerterreininrichting. Er was veel belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer burgemeester Sprenger, V.V.V.-direk- teur Dekker, de heer v.d. Heerik van de Recreatiestichting, de wethouders Dros en Daalder, en enkele raadsleden De heer H. de Lugt trad op als ge spreksleider. Inrichting In zijn inleiding over de inrichting van een kampeerterrein noemde de heer Bakker drie faktoren, waarmee men bij de planning rekening moet houden; n.l. de plaatsruimte, die men per kampeereenheid (d.w.z. caravan of tent 4-5 pers.) wil bieden, het be heer en de hygiëne (sanitaire voorzie ningen). De plaatsruimte, die geboden wordt, verschilt vaak nogal. Er zijn kam peerders, die graag op een kluitje zit ten, (ook) als ze met vakantie zijn en er is een zich de laatste tijd sterk uit breidende groep recreaten, die zich lie ver een beetje afzondert. Een vorm van inrichting, die de ANWB aanraadt, als een exploitant zich op laatstgenoemde groep concentreren wil, is het in weit jes verdelen van het kampeerterrein. Hierdoor ontstaan op één terrein een aantal kleine kampeerveldjes, die men met een eigen naam en mogelijk eigen toiletgebouwtje een persoonlijker idee kan geven, dan wanneer geen afschut ting wordt gemaakt. Deze veldjes kan men verkrijgen, door afscheidingen te maken met groensïngels. Op de vraag of deze hogere investeringen geen ho gere tarieven tot gevolg zullen hebben, antwoordde de heer Bakker bevesti gend. „Wanneer men meer (rust) biedt, mag men meer vragen!" Vroeger waren de sanitaire voorzie ningen veelal het visitekaartje van een kampeerterrein, nu moet men het meer gaan zoeken in de plaatsruimte. De heer Dekker was van mening, dat dit, met name op Texel niet zo eenvoudig te verwezenlijken is en dat hiernaar bo vendien in het topseizoen niet in de eerste plaats gevraagd wordt. Men is al blij als ergens plaats is. De heer Bakker antwoordde, dat het niet de bedoeling is, dat alle exploitanten on middellijk hun indeling gaan wijzigen. Integendeel: het is van belang, dat voor iedere „soort" kampeerder de akkom- modatie te vinden is, die hij zoekt. Ver scheidenheid is belangrijk. Uiteraard hangt de inrichting van een terrein voor een groot deel af, van het soort kampeerders, dat men wil aantrekken. De heer Bakker maakte een onderscheid tussen de statische kampeerder (zgn. pseudo-wonen) en de mobiele kampeerder. De statische kam peerder, die langere tijd op hetzelfde terrein verblijft, zal voor zijn vertier en inkopen gauw eens naar het dorp gaan Hij beschouwt de camping als een tijdelijk thuis. De mobiele kampeerder zal eerder een standplaats kiezen op een terrein met kampwinkel en kantine. Een comfortabele rustplaats op zijn trektocht. Sanitair De ANWB rekent dat per 25 perso nen één toilet nodig is, per 20 perso nen één wasgelegenheid en per 100 per sonen één voetenwasgelegenheid. Ge wezen werd op het nut van gescheiden uitgangen voor toiletten en wasgele genheid. Wanneer men via de wasge legenheid naar het toilet moet gaan, worden de vloeren vooral bij slecht weer gauw bevuild. Ook moet een uit stekende ventilatie aanwezig zijn, willen er geen „luchtjes" blijven han gen. Met het oog op wintergasten, is (zie vervolg pagina 2) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillllll» Ef S <llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllll JANUARI-AANBIEDING nu nog voor oude prijs Vespo dealer voor Texel GARAGE DROS N.V. Eierland, tel. (02225) 233

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1