Saneringsregeling per 1 januari verbeterd Voorpagina SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST M gametuwtydmee-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE ubriek voor .ANDBOUW en VEETEELT .L Oudmelkse en frisse koeien es SPORTPROGRAMMA VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 8 januari 1971 iiiiiiiiiiiii Ollltó (H-flutilil' I. tun (.wuilntjri lllllllllllll 202 revc ulta iar< Het streven van de landbouworgani- ties om de voorwaarden, waaronder idbouwers hun bedrijf kunnen beëin- gen te verbeteren zijn gedeeltelijk •waarheid. Per 1 januari j.l. is er een uwe regeling gekomen, die speciaal or grotere bedrijven een verbetering 4tekent. Intussen staat wel vast, dat er niet reikt is wat men had gehoopt. De ganisatie streefden nl. naar een rege- ïg, die zo gunstig zou zijn, dat een nk gedeelte van de oudere boeren nder opvolger het besluit zou nemen n het bedrijf te beëindigen. Dit zien e er nog niet van komen. Welke verbeteringen De verbetering heeft in de eerste aats betrekking op de inkomensgrens. ?n voorwaarde om in aanmerking te imen voor de regeling is nl. de hoogte in het inkomen in de laatste drie ja- •n. Bij de nieuwe regeling komt men aanmerking als het gemiddeld in- «men over de laatste drie jaar niet >ven de ƒ15.000,uitkomt. Dit is het ikomen zonder eventuele kinderbij- ag. Als het inkomen in 1968 en 1969 be- ngrijk hoger heeft gelegen, maar in •70 lager was dan ƒ15.000,dan >mt men toch in aanmerking, ook al het gemiddeld inkomen over de drie atste jaren hoger. _.^Een tweede belangrijke verbetering fl^Jj een extra-uitkering per ha grond, e bij de beëindiging vrij komt. De ij komende gronid moet geheel be- hiklbaar komen voor vergroting van ^staande bedrijven. Dit geldt zowel oor grond die bij de man in eigendom als ook voor de grond, die hij pacht, het laatste geval is dus ook de me ewerking van de verpachter van de ond nodig. Deze eigenaar moet bereid jn de grond te verpachten aan een estaand bedrijf, ofwel te verkopen aan in eveneens bestaand bedrijf. De extra-uitkering per bunder vrij- omende grond is het hoogst bij be- mdiging vóór de 50-jarige leeftijd, 'oor de eerste 9 ha zal die uitkering .1 dit geval op een bedrag van ƒ1000, ||1pt ƒ1200,per bunder liggen voor de olgende 10 ha op zo'n ƒ800,tot 1000,per bunder. Bij beëindiging na de 50-jarige leef- jd zal de extra-uitkering ƒ160,tot 200,per ha lager zijn. drijf tussen ƒ5.000,en ƒ20.000,We kunnen wel stellen, dat met inbegrip van de extra-uitkering per bunder voor bedrijven van plm. 20 ha in geval len, waar de landbouwer jonger is dan 50 jaar er bij beëindiging van het be drijf een uitkering ineens van zo'n ƒ40.000,in zit. Beëindigt men na het 50e jaar, dan is er na de uitkering ineens een maan delijkse uitkering, die doorloopt tot het 65e jaar. De uitkering ineens ligt in dit geval lager naarmate men de 50-jarige leeftijd meer overschreden heeft. Per 1 januari 1971 is dit bij beëindi ging op 50-jarige leeftijd een uitkering per maand van ƒ162,Deze loopt door tot aan het 65e jaar. Naast deze maandelijkse uitkering ontvangt men een uitkering ineens, die afhankelijk is van de grootte van het bedrijf. Dit kan maximaal ƒ20.000,zijn. Daar naast komt nu dus de uitkering per ha, die bij de grotere bedrijven wel ƒ15 000,tot ƒ20.000,kan zijn. Beëindigt men pas op 60-jarige leef tijd, dan is de maandelijkse uitkering tot het 65e jaar ƒ242,De maximale uitkering ineens voor grotere bedrij ven loopt dan eahter terug tot ƒ10.000,Daarnaast staat dan de ex- tra-uitkering per bunder, die voor gro tere bedrijven (plm. 20 ha) tussen ƒ15.000,en ƒ20.000,zal liggen. Zoals we reeds opmerkten is de nieu we regeling zeker niet zo, dat een groot aantal boeren zal zeggen. „Nu stop ik er mee", maar we zijn wel van mening, dat de nieuwe regeling in bepaalde ge vallen een stimulans kan zijn om ern stig over beëindiging te gaan denken. Een punt, dat telkens weer ter spra ke komt in „praatjes" en artikelen over de veevoeding is dat van de voeding van oudmelkse koeien en de koeien, die pas hebben afgekalfd. En iedere keer is weer de „klacht", dat de verhouding tussen de giften krachtvoer aan deze dieren onjuist is. Bij het controleren van de voeder- rantsoenen van koei'en, die aan het eind van de lactatieperiode zijn blijkt, dat ze een te grote gift krachtvoer ont vangen. Een controle van de rantsoe nen van de frisse koeien toont regels* matig aan, dat ze te weinig krachtvoer krijgen. En daarmee behoort deze kwestie tot een aantal andere zaken op het bedrijf, die blijkbaar moeilijk uit de wereld zijn te helpen. Niet zo moeilijk Het komt ons voor, dat het zelfs voor veëhouders, die weinig of geen land bouwonderwijs hebben ontvangen niet moeilijk is om de juiste verhouding tussen de kraahtvoergift van oudmelk se en pas afgekalfde koeien te benade ren. Op veel bedrijven krijgen alle dieren hetzelfde grondrantsoen. Met dit grondrantsoen bedoelen we de porties ruwvoer, die alle dieren krijgen. Het is bijna altijd zo, dat alle melkkoeien van dezelfde partij hooi en kuilgras worden gevoerd. Ook de aanvulling met aard appelen of bieten is in veel gevallen gelijk. Daarnaast is het op veel bedrij ven een goede gewoonte om alle dieren een halve tot hele kilogram mineralen- koek per dag te geven. Met de goede kwaliteit hooi en kuil gras, die op dit moment op veel be- drijven aanwezig is geeft men met dit rantsoen meestal zoveel voedingswaar de, dat deze voldoende is voor een melkgift van 10 kg per dag. In veel gevallen is een dergelijk grondrantsoen dit jaar wel voldoende voor melkgiften van 12 - 13 kg per dag. En dit bete kent dus, dat de oudmelkse dieren naast dit grondrantsoen geen aanvul ling nodig hebben. We kunnen er nu van uitgaan, dat voor de koeien met hogere melkgiften voor iedere 2Vz kg melk, die de koe meer geeft 1 kg krachtvoer A nodig is. Is het grondrantsoen dus voldoende voor 10 kg melk, dan moet een koe met 20 kg melk boven het grondrant soen nog 4 kg krachtvoer A hebben. Bij 25 kg melk per dag is dit 6 kg krachtvoer A boven het grondrantsoen. Is het grondrantsoen voldoende voor 12 - 13 kg melk, dan kan de aanvulling 1 kg krachtvoer lager zijn, dan in het geval, dat we hierboven noemden. Goede voeding frisse koeien zeer belangrijk We willen er in dit verband nog eens op wijzen, dat blijkens op dit punt genomen proeven een royale voeding 3-±Q2l j lei rdt Wat reeds bestond In de reeds bestaande regeling, die i de nieuwe regeling is overgenomen iras eveneens een verschil tussen boe- en, die vóór en né hun 50e jaar be- ndigen. Voor hen, die vóór hun 50e jaar het edrijf beëindigen is dit uitsluitend een utkering ineens. Deze uitkering ligt fihankelijk van de grootte van het be- 102. Sterke Steven was erg blij, dat Zachie Zemelmans de zaakjes zo netjes had opgeknapt bij professor Nosco. „Zo zo",zei Stef. „Die dag is weer voorbij. We zullen de tent maar sluiten. Voor vandaag is het genoeg". Smidje Verholen was het daar roe rend mee eens, want hij was verschrik kelijk moe. De afgelopen nacht had hij bijna geheel doorgebracht in 't kasteel van de rare alchimist en nu was hij weer bijna de hele dag bezig geweest. En de komende nacht moest hij óók weer naar de alchimist toe. Dat was immers afgesproken. Daarom maakte de smid Stef maar zo'n beetje wijs, dat hij erg last van hoofdpijn had en tien minuten later lag hij stevig onder de wol. Maar slapen. nee, daar kwam niet veel van. De smid dacht na, diep na, en liet alles wat er gebeurd was nog eens de revue passeren. Toen viel hem plotseling op, dat overal waar de Zwarte Kludde was geweest, ook pro fessor Nosco in de buurt was opgedo ken. Hoe was het ook weer begonnen? Op die regenachtige avond was hij de herberg binnengelopen, waar even la ter een vreselijk geschrokken boer Krelis was binnengestoven. Nauwelijks had deze verteld, dat hij de Kludde had gezien, of daar kwam professor Nosco aan. En Nosco had gelachen om Krelis' verhaall en had gezegd, dat Kre lis een fantast was. De herbergier daarentegen zei, dat Krelis een fatsoen lijke kerel was. Dus had professor Nosco gelogen „Goeie grutjes", mompelde de smid. „Het zou best kunnen, dat Nosco de Kludde was. Het was immers een klein kunstje om eerst Krelis aan het schrik ken te brengen, dan het Kluddepakje te verbergen en vervolgens als een heel toevallige bezoeker de herberg binnen te lopen om te zien wat het resultaat was van die bangmakerij. En dat pak je. dat zwarte pakje...., gompie, jongens! Die zogenaamde dokterstoga was natuurlijk het Kluddepakje! Daar om werd Nosco zo kwaad, toen ik er die smerige draden mee wilde schoon maken! Maar. maar dan zou Nosco de Zwarte Kludde zijn!" van pas afgekalfde koeien zeer belang rijk is. Het voordeel van die royale voeding komt er niet direkt uit in de eerste 6 weken. Dan wordt de grotere portie krachtvoer naar net betaald door de hogere melkgift. In de rest van de lactatieperiode kan die hogere gift krachtvoer van de beginperiode echter wel „beloond" worden met 200 - 300 kg melk extra. Derhalve een reden te meer om er voor te zorgen, dat de pas 'afgekalfde dieren in ieder geval hun portie krachtvoer krijgen. ZONDAG 10 JANUARI 1971 4e klasse K.N.V.B. Texel-LSW, 14.30 uur Afdeling Noordholland DWOW-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) VADA-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) SSV-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) VZV-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) SRC 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel 3-JVC 2, 12.15 uur Cocksdorp-GSV, 14.30 uur SAMEN REIZEN Tex. Boys en Oosterend. Texel 2 en De Koog. MEDEDELINGEN Tex. Boys IJs en weder dienende: zondag a.s. de wedstrijd DWOW-Tex. Boys, aanvang half drie. Voor vertrektijd zie het sportprogramma. DWOW zal er alles aan doen de rode lantaarn over te dragen, dus Boys let op jullie zaak. De punten zijn ook voor ons nog hard nodig. Voor de volgende week staat op het programma Geel Zwart thuis. Door de feestdagen is er een paar weken niet getraind. Vrijdagavond ver wachten we er weer vele, vooral van het eerste, in de Sporthal. Aanvang 8 uur. W. S.V. Oosterend A.s. zondag speelt het eerste, ijs en weder dienende, uit tegen VADA, Aan vang 14.30 uur. Met ingang van heden wordt weer in de zaal getraind op de volgende tij den: Dinsdags: pupillen c van 4.00 - 4.30 uur; pupillen b van 4.30 - 5.00 uur; pu pillen a van 5.00 - 5.30 uur; ad9piran- ten b van 5.30 - 6.15 uur; adspiranten a van 6.15 - 7.00 uur. Vrijdags: zaterdagsenioren van 7.00 - 8 00 uur; junioren en senioren van 8.00 - 9.00 uur P.K. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 januari op om 8.45 uur en gaat onder om 16.50 uur; 13 januari op om 8.43 uur en ondr om 16.54 uur. Maan: 11 jan. V.M.; 19 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 8 jan. 5.06 en 17.46; 9 jan. 6.21 en 18.57; 10 jan. 7.25 en 19.56; 11 jan. 8 21 en 20.44; 12 jan. 9.09 en 21.27; 13 jan. 9.49 en 22.01; 14 jan. 10 26 en 22.31; 15 jan. 10.59 en 22.58; 16 jan. 11.28 en 23.23. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. 14. „Nou nou" glimlachte Van Doren er-l'jns ondanks, „je draaft door, Mark. e wéét toch nog niets in^ „Nee, ik wéét nog niets, zolang het lerslag van het onderzoek van die wa len nog niet is vrijgegeven. Maar u lebt de Echo gelezen, en ik vertel u i/|lat iedereen vanavond op onze krant fit te wachten om te zien wat die er lan zegt. Om te' kijken of Van Doren, n-tflie niemand sparen wou, zijn eigen Bochter sparen zal". I „Zouden ze dat niet begrijpen?" .Nee.... het waren allemaal beste ;ezellige mensen, die vroeger in het meinse Colosseum zaten te kijken en e genieten van een vnje.dag, maar ze onden er niet genoeg van krijgen te ien hoe hun medemensen gemarteld en vermoord werden. De mensen hebben ?en macaber plezier in andermans el- ende. Ze zullen het begrijpen maar ze :ullen toch zeggen: zie je wel, als je naar relaties hebt, dan houden ze het vel uit de krant! Een arme sloeber zet- en ze voor schut, de dochter van de ïoofdredakteur krijgt een ongeluk door mbekende oorzaak. Als we nu maar ékeiheid hadden. Maar die wagen zat éér behoorlijk in de poeier „Weet je wat", hakte Van Doren de cnoop door „we gaan er vanuit dat we ïog niets zeker weten. We hebben ma- ing aan de Echo en aan de mensen. Dat is tenslotte de énig juiste redactio- ïele lijn; feiten, geen verzinsels. Geef ïadere bijzonderheden, vermeld de toe- tand van de gewonden, en leg er de ïadruk op dat de technici nog steeds net het onderzoek van de wagen bezig ijn. Bel vlak voor de krant ter perse iaat, even op, of ze al wat weten. Ik denk haast van niet. „U hebt gelijk en zo zal het gebeu- en" stelde Mark vast. Maar ergens in njn hersens ontwaakte het besef dat hij n geen enkel geval zó nauwgezet het feiten, geen verzinsels" had nage streefd als nu het ging om Mies van Doren En grimmig zwoer hij zichzelf, dat kruistocht of geen kruistocht van nu af aan deze zelfde pijnlijke nauwgezetheid de richtlijn voor zijn handelen zou zijn. „Al is het de grootste boef", bromde MaUk „maar in mijn krant krijgt hij voortaan een kans". En enigszins opgemonterd door dit besluit, ging hij de verkeersgroep van de politie nog maar eens bellen. HOOFDSTUK VIII „Ik heb geen wrok" „Ook dat nog" bromde Mark Weeda, terwijl hij verslagen zat te staren op z'n agenda, die vermeldde: 10 u. Zaak van Basten De zaak Van Basten. Hij was de man, die eigenlijk de stoot had gegeven voor de „kruistocht voor veilig verkeer"Van Basten, die dronken achter het stuur gezeten, met zijn auto het trottoir was opgereden en dokter Haersma had gedood. Mark had de datum van de rechts zitting genoteerd in zijn agenda en op de redaktie medegedeeld, dat hij dit zaakje zélf ging verslaan. Het paste immers helefaal in de „kruistocht"? Hij had zelfs al plannen gemaakt om het verslag op de vóórpagina te zetten. Er kan veel veranderen, dacht hij Een paar dagen geleden had hij zich op deze rechtszitting gespitst, nu zag hij er als een berg tegenop Al z'n liefhebberij in de „kruistocht" was heen. Hij wilde nu maar, dat hij er nooit aan begonnen was. En ergens in zijn brein was een rood licht gaan brandenwas het niet gevaarlijk, wat hij deed? Mies, juist Mies, had zich tegenover hem gestelddat is de taak van de rechter, de krant behoeft niet te straffen, had ze gezegd. Het leek wel of ze een voorgevoel had En nu deze Van Basten. Hij herinner de zich hoe 's mans compagnon, die Visser, bij hem was geweest, om te pleiten de zaak niet op te blazen. Tja, die Visser had het verkeerd aangepakt, zelfs nog zo'n beetje gechanteerd.... anders advereren we niet meer hij, Mark was kwaad geworden, had hem op een nette manier de deur uit geschopt. had hij niet moeten doen. Ik laat me in deze hele zaak telkens té veel door m'm gevoelens leiden" be kende hij zichzelf bitter, „in het ene geval zowel als het andere. Mies had gelijk. Objectiviteit is nummer één. Feiten. Geen verzinsels, geen drama tiek, geen romantiek". Hij ging lopend naar het gerechtsge bouw, om zijn gedachten te ordenen. En hij vond er een vreemde voldoe ning in, het besluit te nemen dat deze zelfde Van Basten, die hij in zijn krant aan de schandpaal had genageld als wegpiraat, in diezelfde krant de meest faire behandeling zou krijgen. Géén eenzijdige nadruk op de belastende ver klaringen, het volle pond voor het plei dooi Ik heb iets tegenover die man goed te maken, dacht Mark en ik handel daarmee in de geest van Mies. Hij stapte de gang binnen, waar de portier hem groette. Advocaten, de lan ge zwarte toga soms pas half aange schoten, als wiekende zwarte vogels, schoten door de kil'le witte ganger^, stonden te praten met oliënten. Bleke juffrouwen, die moesten getuigen, vroe gen verbijsterd de weg in dit labyrinth aan mensen, die het óók niet wisten. Een somber uitziend man zat op een •kale bank en staarde strak voor zich uit. Mark zag, snel in de wachtkamer glurend, de hem bekende gestalte van Visser, de' medewerker van Van Bas- Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! ten. Nee, die vent was hem niet sym pathiek. Er zat een brigadier van poli tie, zeker als getuige Een advocaat, be wegelijk donker mannetje met een gro te zwarte krullekop, stond te praten met een vermoeid uitziende vrouw. Mark was blij toen de deurwaarder de zaak afriep en hij kon gaan zitten aan de perstafel. Hij schoof instinctma tig uit de buurt van De Jode, de recht bankverslaggever van De Echo, die het zag en grijnsde. Achtereenvolgens kwamen de getui gen voor het hekje. Mark spitste zijn oren. De brigadier vertelde, dat inderdaad de bestuurder, Van Basten, die grauw en geslagen in zijn bankje zat en de ogen niet opsloeg, onder invloed van sterke drank was geweest. Hij was eerst tegen een vrachtauto opgereden en bij die botsing had hij de macht over het stuur verloren. Er was een nauwkeurige situatiete kening. „Die vrachtauto", zei de president, „staat wel erg midden op de weg. Waarvoor was dat nodig?" De brigadier legde uit, dat de chauf feur van de vrachtwagen tevoren had moeten uitwijken en nog niet naar rechts had kunnen terugkeren. De kleine, scherpe jurist veerde op. „Volgens ooggetuigen was hij de ge parkeerde auto al lang gepasseerd en /toch niet voldoende naar rechts ge gaan", vinnigde hij. De president wilde eerst wel eens in het reine komen over de toedracht van de aanrijding. De advocaat, strijdbaar, had diverse getuigen meegebracht, die het allemaal hadden gezien. Ook de chauffeur van de vrachtauto kwam voor het hekje. Mark luisterde scherp geïnteresseerd, een beetje verlegen met de zaak. Dit was een complicatie, die hij niet voorzien had, over die aanrij ding had hij nauwelijks iets vermeld, al zijn geschut had hij gericht op de tweede aanrijding, op het trottoir. De bestuurder van de vrachtwagen draaide, maar de advocaat beet zich in de zaak vast als een terrier. Hij wist precies waar de geparkeerde wagen had gestaan en dat was 30 meter verderop. „U hebt toen toch ruimschoots gele genheid gehad naar rechts uit te wij ken, vooral toen u de wagen van ge daagde zag aankomen?" De chauffeur had niet veel voor zijn zeggen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3