Groen ZwartsJ~exels in het harL> Dubbele Von Sion 1970 voor drie Texelse verenigingen Geanimeerde discussie in De Cocksdorp nnt JeroengroepPaardensport en Folklore oed amusementsprogramma nng aan uitreiking voorat Dorp krijgt in komende tien jaar royale uitbreiding EXPOSITIE J)T\ j. nauta, fotografie Schoolkinderen demonstreren tegen Bestemmingsplannen De Cocksdorp en De Krim vervi uiling Brandweer rukte uit Overstekend kind (3) aangereden Revuegroep succesvol in Den Helder DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers milium G 19 JANUARI 1971 84e JAARGANG No. 8536 N.V. v.h. Langeveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 rry de Graaf, Keesomlnan 43, Den (1)2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4°/0 BTW !I1! 30 21 A formen doen het goed, vooral in combi- nainrottoc Hio J070]f J majorettes die dezelfde zwarte hoofd- a 1 P deksels dragen. dansgroep Texel met bepaald kampt met een teveel aan leden. Er versche nen acht dansers, waarvan twee heren, voor het voetlicht. Onder leiding van de heer Smeenk voerden ze in fraaie zijden dracht enkele Roemeense dansen op. Perfekt was het niet, tenminste twee deelnemers lieten blijken nog weinig ervaring te hebben opgedaan, maar het was wel bijzonder spontaan en bruisend. Ongetwijfeld een bijzon der ontspannende en gezonde lichaams beweging, waarop door de heer De Vries dan ook met nadruk werd gewe zen. Je zou volksdansen kunnen be schouwen als „cultureel trimmen"; wie mee wil doen wordt met open armen ontvangen. Jong talent Het optreden van Betty Bakker en Douwe Medema uit Oosterend was een van de hoogtepunten van de avond. Op hun bugel speelden ze „American Pa trol", 'het „Concert-Duo" van Johan Pala en Batlle Hymn of the Repu blic" Het klonk zeldzaam gaaf en ge tuigde van groot talent en uiterst se- Voor de Folklorestichtmg aanvaardt voor zitter F. de Jong de trofee Links van hem de heer J Kiltz. Uiterst links op de foto mevrouw Timmer. verenigingstrofé De Dubbele Von is zaterdagavond aan drie vereni- Ei cn uitgereikt: de Sint Jeroengrocp, hereniging voor Vrienden van het d en de Stichting Folklore Texel. >int Jeroengroep die in 1970 25 jaar Dnd heeft zich zeer verdienstelijk aakt bij het jeugdwerk. Bovendien de vereniging altijd bereid óp ;tijdagcn voor allerlei karweitjes krachten te leveren en heeft veel ïrvormende aktiviteiten ontplooid. Paardensportvereniging werd ge en om het vele werk en geld dat zij t gespendeerd aan het wagemnu- te De Waal, een bezienswaardig- »h1 die in 1970 zo'n 3.000 bezoekers Ook de jaarlijkse organisatie van konkoers hippique is geen geringe itatie. De quadrillegroep van de niging is al enkele malen buiten ;1 opgetreden. De Folklorestichting liendc de Sion om de bijzonder ge- n wijze waarop zij de folkloreakti- iten in de afgelopen twee jaar or- seerde en daarbij succesvol samen- kte met andere verenigingen. Voor de twee jaar geleden begonnen iwe aanpak heeft de stichting zoch £ifli kennen als een organisatie die ten ""4 van heel Texel werkzaam is. e Sions werden aan het slot van een Dnder geslaagde verenigingsavond Ie Burgemeester De Koning-hal uit- ikt door Mr. W. H. Sprenger, voor- r van de Stichting Cultureel Werk. vertelde dat totaal 14 aanbevelin- waren binnengekomen voor: 11 nigingen en 3 individuele personen, kke discussie binnen het dagelijks uur van Cultureel Werk resulteer- m een 30 uitslag, wat betekende drie verenigingen de Sion kregen. Het toerisme buiten de zomermaan ben komt op gang. Deze ontwikke ling is van het grootste belang om lot een evenwichtige struktuur van pet toerisme te komen leder be- brijf of partikulier, die met toerisme ■ets te maken heeft, kan hiermee pijn voordeel doen. Bekijk in onze studio eens aan dachtig geheel vrijblijvend onze unieke kollektie foto's van [Texel bulten de zomer. Luist de sfeer van rust en ruimte, Van vrijheid en frisse lucht de belangrijkste argumenten voor wm- |tertoerisme vindt U in deze op namen weerspiegeld. Het is dan ook gebleken, dat er van onze foto's, opgehangen in slaapkamers, eetzaal of hal, in vinkels en bedrijven, een krachtige [stimulans uitgaat, terwijl zo'n foto een mooie en verantwoorde wand- Idekoratie is. ■Maten vanaf 18x24 cm. t/m een ■vierkante meter en groter. Prijzen vanaf ƒ13,75. bij aantallen reduktie. Een goede foto zegt meer dan 1000 v/oorden. Texels meest moderne fotobedrijf. fotografie in al z'n facetten. Groepsleider N. Slijdermk van de Jeroen groep ontvangt de verenigingstrofee. Links van hem Kees van Heerwaarden en rechts Joke Bar horst, Jaap Huisman, Anneke Barhorst en Kees Hin. Daarmee is niet gezegd dat de andere verenigingen en de personen geen pres tatie hebben geleverd maar zo zei Mr. Sprenger de Dubbele Von Sion wordt spaarzaam uitgereikt en wordt alleen toegekend voor uitzonderlijke prestaties. Misschien betekent de toe kenning een teleurstelling voor sommi ge verenigingen of voor degenen die ze hebben voorgedragen. Men kan zich dan troosten met de wetenschap dat de kans niet gering is dat zij er volgend jaar wel voor in aanmerking komen. Dat is meer gebeurd. Een prestatie kan indrukwekkend zijn, maar het moet wel blijken dat het niet iets van een blauwe maandag is geweest. De drie verenigingen die de Sion kregen heb ben allen bewezen het al jaren goed te hebben gedaan. Burgemeester Sprenger maakte van de gelegenheid gebruik om zijn diepe erkentelijkheid uit te spreken jegens allen die zich voor het Texelse culturele leven verdienstelijk maken. Vooral het onmisbare werk van de (niet-betaalde) vrijwilligers staat in zeer hoog aanzien. Afwisselend programma Evenals vorig jaar was het program ma dat aan de uitreiking vooraf ging afwisselend, amusant en boeiend. Als eerste kondigde de heer J. M. de Vries (die de verschillende onderdelen aan el kaar praatte) de meisjesdrumband DEK uit Den Hoorn aan. De 14 meisjes met de zes majorettes gaven een show weg die (onder leiding van de heer S. Zijm) kennelijk zeer serieus was ingestu deerd, want fouten van betekenis wer den niet gemaakt. De groen-zwarte uni- „Gccn rommel meer over de dijk" rieuze studie. Ook de pianobegeleiding van mevrouw M. de Vries-Ronday was zeer geslaagd. „We praten veel over wat de jeugd van tegenwoordig ver keerd doet, maar het kan ook anders", aldus de heer De Vries. Betty en Dou we wonnen in het afgelopen jaar het solistenkonkoers. Bij de enkelingen van dit konkoers werd de heer W. M. Bak ker (tuba) winnaar. Ook hij trad zater dagavond op en wel met een nagenoeg foutloze vertolking van „Rêverie et Al legro Scherzando" van P. Stalmeijer. Hier werd veel gevraagd van de bege leiding, maar mevrouw De Vries deed het uitstekend. Mannenkoor Het Christelijk Mannenkoor uit Oos terend had het te kwaad met de akoes tiek van de Burgemeester De Koning hal. Het voor dit koor zo kenmerkende stoere basgeluid verdween voor het grootste deel in de coulissen. Dat was geen verrassing. Dirigent Kuik liet de zangers zover mogelijk naar voren ko^ men en toen hij hoorde dat het nog niet geweldig was, liet hij ze tot aan de uiterste rand van het toneel opstellen. Het wegvallen van de bassen maakte echter een critisohe beoordeling van de zang beter mogelijk. Die bassen kunnen nl. een matige zang tamelijk flatteren. Het pleit voor het Oosterender man nenkoor dat ook onder deze omstandig heden een goede prestatie werd gele verd. „De kabels los" van Boedin kwam krachtig en gaaf over, evenals ,,'t Geuzenvendel op den thuismars" van Roeske. Het beste van de drie ge zongen liederen vonden we „Heer ons" en dat is dan een compliment voor de heer A. Kuik want hij heeft dit lied zelf gemaakt. Het is wat men noemt 'n geestelijk lied, echter niet met het wat gedragen, vrome karakter dat dit genre herkenbaar maakt. „Heer ons" is mo dern-pittig en voorzien van een simpe le tekst, recht op de man af. „Leven met Hem, dat geeft zekerheid gloria (zie vervolg pagina 2) OUDESCHILD Morgenmiddag zul len leerlingen van de eerste en tweeder klas van de o.l. school van Oudschild een demonstratieve optocht houden te gen de manier waarop sommige men sen zich van hun huisvuil ontdoen en tegen de rommel die het landschap ont siert in de direkte omgeving van het dorp. In een optocht die omstreeks kwart voor twee bij de school start zullen leuzen worden meegevoerd die op de wantoestanden betrekkmg heb ben. Het idee is afkomstig van een der leerlingen, Erwin Kooiman. De onder wijzeres, mej. J. Kaper, wilde graag meewerken. In het winkelpandje in de Binnen- burg, waar nu nog de Fa. L. W. van Kooten Zn. is gevestigd, deden zich gisteravond moeilijkheden voor met de centrale verwarming. Het water werd te heet en via een veiligheid ontsnap ten grote wolken stoom. De buren za gen deze stoomwolken naar buiten ko men en meenden dat er brand was. Ze alarmeerden dan ook de brandweer, die vijf minuten later constateerde, dat niet behoefde te worden opgetreden. Het winkelpandje werd onlangs overgeno men door de heer J. de Waal. DE COCKSDORP Het nieuwe be stemmingsplan voor De Cocksdorp voorziet in een flinke uitbreiding. Ten westen van de bestaande bebouwing, begrensd door het sportterrein, Lange- veldstraat, Ploosterstraat en Joan Hods- honstraat zullen mogelijkheden worden geboden voor de bouw van een zestig tal woningwetwoningen, premiewonin gen, vrijstaande woningen en bunga lows. Er komt een nieuwe straat (even wijdig aan de Ploosterstraat) die loopt van Langeveldstraat naar Kikkert- straat. Tussen deze nieuwe straat en de bestaande Ploosterstraat komt een net werk van weggetjes waarin in het cen trale gedeelte bungalows komen en aan de randen hogere bouw zoals ww-wo- ningen en premiewoningen. Tussen het sportterrein cn dit woningencomplex blijft een terrein over voor openbare gebouwen zoals kleuterschool, dorps huis e.d. Achter de r.k. kerk is ruimte voor bejaardenwoningen. Donderdag avond werd in hotel „De Hoop" door de gemeente een hooravond gehouden waarbij het plan werd toegelicht en waarbij ieder vragen kon stellen en aanmerkingen maken. Daar is in ruime mate gebruik van gemaakt. De zaal van „De Hoop" was stampvol belangstel lenden die tot kwart voor twaalf dis cussieerden, niet alleen over het plan De Cocksdorp maar natuurlijk ook over het veelbesproken Krimplan. Bovendien waren er nog veel vragen op ander gebied. Aan het slot van de bij eenkomst beloofde burgemeester Sprenger dat het gemeentebestuur met alles wat naar voren was gebracht ern stig rekening zal houden; hopelijk zal het effekt van de inspraak blijken als het bestemmingsplan straks officieel ter visie komt. De heer M. Bosma vertelde aan de hand van tekeningen 'hoe De Cocksdorp zich in de komende tien jaar zal ont wikkelen. Het plan is in twee fasen te ondescheiden. De meest westelijke helft van het plan zal voorlopig nog niet worden uitgevoerd. Het bestemmings plan heeft niet alleen betrekking op de toekomstige uitbreiding van het dorp maar ook op het oude gedeelte. 'Zo bleek dat de rij huisjes (de gele "buurt) aan de Kikkertstraat een zodanige be stemming krijgen dat hier winkels, ho tels en soortgelijke bedrijven mogen komen Tegenover „De Hoop" mag een speeltuin komen. Negen ton Voor he bouwrijp maken van de ter reinen in het nieuwe plan heeft de ge meente ongeveer 9 ton nodig, vertelde de heer Van Agteren, direkteur van het Grondbedrijf. Ingevolge de bepalingen in de wet op de ruimtelijke ordening is een zo nauwkeurig mogelijk berekening voor het plan opgesteld. Van de aange kochte grond blijft na aftrek van ruim te voor groen en verharding, ongeveer 2/3 voor bouw beschikbaar. Interessant was de uiteenzetting over het ontstaan van de grondprijs. Vaak wordt gedaoht dat de gemeente hiermee goede zaken doet omdat slechts enkele guldens per vierkante meter wordt betaald waarna de grond voor tientallen guldens per m2 aan bouwlustigen wordt verkocht. Specificatie In De Cocksdorp zal de gemiddelde verkoopprijs per vierkante meter 31,50 gaan bedragen. Grond voor ww- DE COCKSDORP Vrijdagavond liep het 3-jarig zoontje van de familie Broekman uit De Cocksdorp een zware herenschudding op, toen hij werd aan gereden door M. Laan (17), die met zijn brommer uit richting Den Burg door de Ki'kkerstraat reed. Het jongetje stak onverwacht over. Dat gebeurde voor het huis van dokter Siebinga, die dan ook onmiddellijk ter plaatse was en hem met spoed naar het ziekenhuis te Den Helder liet overbrengen. De brommer werd licht beschadigd. DEN HELDER De revuegroep van de buurtvereniging Kogerstraat-Witte- kruislaan-Schoonoordsingel heeft vrij- in de grote foyer van de schouwburg dagavond met veel succes opgetreden van Den Helder. De groep, onder lei ding van mevrouw J. Craanen Hemel rijk, kwam op uitnodiging van de 700 leden tellende Christelijke Oranjever eniging van Den Helder. Gebracht werd een selectie uit de diverse revu- tjes die de groep in de afgelopen jaren voor het voetlicht heeft gebracht. De hoofdschotel bestond uit zang; al les had betrekking op Texel en het ge- bodene was aangepast aan het niet- Texelse gehoor. Dat van de voorstel ling een niet gering reklameeffekt uit- "ging bleek uit tal van bewonderende opmerkingen na afloop. Hoewel het ei land vlak naast de deur ligt zijn ver bluffend veel mensen uit Den Helder nooit op Texel geweest. De revue leerde dat daar toch echt wel iets te beleven valt en dat heeft ihet gehoor ter harte genomen. De re vue werd gegeven met medewerking van de Folklorestichting die, evenals bij vorige gelegenheden, de fraaie ko stuums beschikbaar had gesteld. De voorstelling duurde anderhalf uur. De „artiesten" hadden alle omvangrijke benodigdheden (decors e.d.) zelf meege nomen. Tom van der Wulp was we gens ziekte verhinderd, zodat de muzi kale intermezzo's tussen de verschil lende onderdelen door mevrouw Craa nen zelf werden verzorgd. Zo groot was het succes dat de re vuegroep na afloop werd uitgenodigd om voor een organisatie van reisbu reaus in Alkmaar te komen spelen. De elf artiesten werden vrijdagavond on dergebracht bij leden van het bestuur van de Oranjevereniging. woningen zal wat goedkoper zijn: voor bungalows wat duurder. De grondver- wervingskosten bedragen per m2 ƒ7,91; de kosten van verharding 11,06; rio lering en zuivering ƒ4,09; groen ƒ0,60; brandkranen e.d. 1,31; voorbereiding en toezicht ƒ2,18; toeslag voor „Fonds stadsverfraaiing" en risicodekking ƒ2,50 en ƒ1,85 onvoorzien. •De grondkosten voor een bejaarden woning komen gemiddeld op ƒ3400, voor een woningwetwoning ƒ4300, voor een dubbele(premie)woning ƒ8000,voor een vrijstaande woning 12.260,en voor een "bungalow ƒ15.300,Voor de uitvoering van het plan heeft men een periode van tien jaar gepland. De heer R. R. Siebinga bracht naar voren dat het wenselijk zou zijn der gelijke plannen, ruimschoots vóór de hearing, alvast ergens ter inzage ,te leggen. Zodat geïnteresseerden er rus tig kennis van kunnen nemen en hun vragen kunnen overwegen. Een goed idee, vond Mr. Sprenger. Bij een vol gende serie hearings zal dat wellicht kunnen gebeuren. Bejaardenbouw Mevrouw Meindertsma zei te spre ken namens de vrouwenorganisaties. Zij maakte bezwaar tegen bejaarden woningen in meer dan één bouwlaag. (zie verder tweede blad) NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTEN BOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1