oorpagina OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING telkens herhaalde druppel en o,- FILMNIEUWS gametuwtijdmee-ganaardenmb! vNDBOUW en VEETEELT 4,9 Nogmaals koperbemesting A Watersport in Griekse wateren Deze maand 18 woningen aan Bernhardlaan gereed SPORTPROGRAMMA VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD 1 - Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 22 januari 1971 triek voor Omi.-r ir. 6, kent waarschijnlijk het spreek- dat zegt, dat een telkens vallen- uppel tenslotte een steen door- Je krijgt wel eens de indruk, dat de zaken er op de manier van de ts vallende druppel ingeheid moe orden. van die zaken is de juiste voe- van het vee en met name de mi- inverstrekking. Er zijn bedrijven, men het 'hele jaar door in de van een mineralenkoek de mine- oorziening op peil .probeert te i. Op andere bedrijven gebeurt ander regelmatig en laat men het zomer achterwege. Tenslotte zijn nog bedrijven, waar nooit iets •n speciale voorziening van mine- wordt gedaan. Het gebeurt ook, nen dieren, die iets produceren de normale kraohtvoergift ook de alenkoek geeft, maar droogtsaan- eien, die de baos niets opleveren en droogje" laat staan, is niet voor het eerst als we zeg- dat dit nu juist de omgekeerde d is. Het is nl. zo. dat droogstaan- eien, die de baas niets opleveren hebben aan mineralenkoek dan eien, die in volle produktie zijn. de eerste plaats is het nl. zo, dat die flink .produceren in het al- een flinke portie „normaal" tvoer krijgen. In dit krachtvoer ;n paar procent mineralen en via rachtvoer krijgen deze koeien dus Ier geval een flink portie minera- Ve vinden het een goede gewoon- daarnaast evengoed per dag 1 kg •alenkoek te geven. Dogstaande koeien krijgen veelal g of geen krachtvoer. Tooh wordt leze dieren iets gevraagd. Ze moe- ich nl. klaar maken voor de ko- e produktieperiode. Bovendien wil •ehouder graag, dat er straks een gezond kalf ter wereld komt. Een voorbereiding voor de komende oktieperiode en het „afmaken iet kalf vereisen een goede even- ;ige voeding. Daar behoren ook de ralen bij. En daarom is het ge- t, of liever gezegd nodig, dat de ;staande koeien per dag 1 kg mi- enkoek krijgen, willen er in dit verband op wij dat gebleken is, dat de mineralen- lening in de droogstand beter ver- dan in de eerste maanden na het ven. Men verklaart dit als volgt, lichaam van een koe, die in volle ïktie is, is meer ingesteld op „af- &ON, MAAN EN HOOG WATER zon komt 24 januari op om 8.32 uur en •nder om 17.12 uur; 27 januari op om ur en onder om 17.18 uur. an; 26 jan. N.M 2 fcbr. E K. og water ter rede van Oudeschild n. 2 29 en 15.10; 23 jan. 3.50 en 16.29; n. 5.17 en 17.53; 25 jan. 6.36 en 19.09; n. 7.44 en 20.18; 27 jan. 8.45 en 21.16; 9.35 en 22.06; 29 jan. 10.18 en 22.49; 10.55 en 23.26. n het strand is het ongeveer een uur eer- oog water. gifte" dan op opname. Daarom is het. moeilijk om een dier in deze tijd voor raden te laten opslaan. In de droogstand ligt dit juist andersom. Het lichaam van een dier is dan ingesteld op „op name". Daardoor heeft het dier in deze tijd de kans bepaalde voorraden aan te leggen. Laat deze „druppel" dit keer eens een duidelijk effekt hebben. Enkele maanden geleden schreven we in deze rubriek iets over de koperbe mesting. We hébben de indruk, dat er tot nu toe weinig of geen kopermest stoffen zijn gestrooid. Op de meeste be drijven is men nog met zo ver, dat een regelmatige bemesting met een koper- meststof even normaal wordt geacht als die met stikstof, fosfaat- en kali meststoffen. Toch zijn er een flink aantal bedrij ven op ons eiland, waar het nodig is om bijvoorbeeld eenmaal in de drie of vier jaar een bemesting te geven van 300 - 500 kg koperslakkenbloem per bunder. Telkens blijkt uit de resultaten van grond- en gewasonderzoek, dat op diverse bedrijven het kopergehalte van de grond en het ruwvoer laag tot zeer laag is. Kopergebrek niet altijd waarneembaar Ieder jaar komen we wel enkele ge vallen tegen, waar het uiterlijk van de dieren wijst op een tekort aan koper. We zijn er echter van overtuigd, dat het aantal dieren, dat op een of andere wijze „lijdt" aan kopergebrek veel gro ter is dan deze duidelijk aanwijsbare •gevallen. Het is bekend, dat de produktie van melkkoeien door gebrek aan koper al duidelijk tekort kan schieten zonder dat er aan het uiterlijk van de dieren iets te zien is. Hoewel het nog nooit duidelijk aan getoond is, dat kopergebrek moeilijk heden kan geven bij het drachtig krij gen van de dieren nemen diverse des kundigen aan, dat er wel degelijk een verband is tussen de koperhuishouding van de dieren en de kans op een goede bevruchting. We zijn van mening, dat dit verband ook op Texel in bepaalde gevallen aangetoond is. Iedereen, die overtuigd is van de na delen, die het niet drachtig kunnen krijgen van de dieren, of het verlaat drachtig krijgen van het melkvee be tékent zal alles in het werk willen stel len om deze schade te voorkomen. We zijn daarom van mening, dat ook uit dit oogpunt een goede kopervoorzie ning de aandacht verdient. Het goede moment Hoewel een koperbemesting in feite het hele jaar door kan worden gegeven menen we toch wél, dat de winterpe riode daarvoor de meest geschiktste tijd is. Een eerste eis is, dat een perceel, dat een koperbemesting krijgt een aantal weken niet wordt gebruikt. Voor be drijven met uitsluitend rundvee is dus de winterperiode zonder meer een ge schikte tijd. Maar we menen, dat ook op bedrij ven met een koppel schapen in deze tijd een mogelijkheid kan worden ge vonden om bepaalde percelen voor een periode van 4-6 weken buiten de be weiding te houden. De periode van 4 weken geldt als er in die tijd veel re gen valt. Valt er weinig regen, dan is het gewenst een perceel, dat een ko perbemesting heeft gehad 6 weken bui ten de beweiding te houden. Wat de hoeveelheid betreft kunnen we uitgaan van hoeveelheden van 300 - 500 kg koperslakkenbloem per bun der. Zonder duidelijke aanwijzingen, dat de koperbemesting zeer laag is zou den we niet verder gaan dan tot 400 kg koperslakkenbloem per bunder. We mogen aannemen, dat de kopervoorzie ning voor de eerste drie jaar veilig is gesteld. AANVRAAGLIJST 1971 Naar aanleiding van de vele positieve reakties die wij ontvingen op de vraag of prijs wordt gesteld op het voortbe staan van de aanvraaglijst, hebben wij besloten deze lijst ook in 1971 weer uit te geven. In verband met diverse kostenstijgin gen zijn we echter genoodzaakt de prijs van het abonnement hierop te verho gen tot ƒ12,50. Na betaling van dit be drag op ons kantoor te Den Burg, één der banken of gironummer 15145 (met vermelding 'abonnement aanvraaglijst') wort u de lijst wekelijks toegezonden. ,,'t Is Yogi de Beer", een tekenfilm in kleur over de lastigste bewoner van het Jellystone Natuurreservaat, wordt zondagmiddag (3 uur) gedraaid in het City theater. Yogi, die zichzelf als de grootste attractie van het park be schouwt, steld boswachter Smith een ultimatum: óf de borden „Verboden de beren te voeren" eruit of Yogi gaat weg. Een dierentuin in San Diego heeft aangeboden lastige beren over te ne men en de boswachter regelt onmiddel lijk het vervoer. Op 't nippertje ziet Yogi kans om de beer Maiskolf in zijn plaats te sturen. Zelf houdt hij zich schuul en berooft toeristen van lekkere picknick-hapjes, waardoor Smith steeds klachten binnenkrijgt, over een „spook- beer". Yogi's vriendinnetje Cindy doet alsof zij de „spookbeer" is. Op deze ma nier hoopt zij hem te kunnen volgen. Inderdaad stuurt de boswachter haar weg, maar in de trein merkt Cindy dat St. Louis haar bestemming is. Haar kooi valt echter uit de trein en Cindy valt in handen van circuslieden, die haar dwingen een koorddansnummer uit te voeren. Yogi en zijn vriend Boe boe komen er achter waar Cindy is, en bevrijden haar. Het trio belandt in New York, achtervolgd door de politie, die alarmerende berichten heeft ont vangen over drie beren die het land onveilig maken. De beren lopen in de val op een wolkenkrabber. Door in menging van boswachter Smith komt alles weer op zijn pootjes terecht. Maar de borden „Verboden de beren te voe ren" blijven staan. Toegang alle leeftijden. Zaterdag, zondag en maandag (8 uur) kan men „Gas op de plank!" zien. De film verhaalt de onwaarschijnlijke ge beurtenissen rond een grote geldroof. Het plan „De Italiaanse Klus", is klaar gemaakt door Beckermann, die er ech ter nooit aan toekomt het uit te voeren. Door hem te laten verongelukken in de St. Bernhardtunnel heeft de Mafia op nieuw een concurrent uitgeschakeld. Beckermann wordt opgevolgd door Charlie Croker (Michael Caine) die met 'hulp van Mr. Bridger (Noël Coward), koning van de gevangenis en leider van de Britse onderwereld, die hij van uit z'n comfortabele cel met vaste hand bestuurt, de klus hoopt op te knappen. Via een geluidsfilm vertelt de overle den Beckermann van zijn plan de Fiat- fabrieken in Turijn tijdens het weke lijks geldtransport van vier miljoen dollar te beroven. De route, van dit geldtransport leidt door een van de in- gewikkelste verkeerssystemen ter we reld, bestuurd vanuit een centrale in Turijn. Door in de centrale een band met foutieve informatie aan te bren gen zal een onontwarbare verkeersop stopping ontstaan. Dan kan het geld geroofd worden en via een geheime route dwars door gebouwen en binnen plaatsen in veiligheid gebracht worden. Met een ploeg, bestaande uit geoefende inbrekers, coureurs en een geniale com puter-expert vertrekt Charlie uit Enge land. Na een oponthoud door de Mafia- gangsters komen Charlie en zijn vrien den op de fiets in Turijn aan. Het licht valt uit in heel Turijn, als Charlie zijn fiets in een elektrische centrale gooit, en de computer-tapes worden onge merkt verwisseld. Als de geldauto in de stadskern is aangeland, worden ter stond alle straten en pleinen in een chaos herschapen. Verdeeld over drie Mini-coopers gaat de buit over stuw dammen en daken, door riolen en ker ken Buiten de stad, op de Alpenroute, wordt het geld in een autobus overge laden en „De Italiaanse Klus" lijkt ge slaagd. In de gevangnis viert Bridger de overwinning, terwijl in de voort snellende bus een feestlied wordt aan geheven. Als ook de chauffeur door de overmoedige vreugde is aangetast, slipt de bus en komt boven een afgrond te hangen. En als niemand een eind aan die situatie heeft gemaakt, hangt hij er nu nog.Toegang alle leeftijden. De heer Bal, bekend watersportlief- ehbber uit Bergen, houdt donderdag avond 28 januari een lezing met dia's voor de leden van het Nutsdepartement in hotel „De Lindéboom-Texel". De heer Bal maakte met zijn op een trai ler geplaatste motorjacht een reis naar Griekenland waar hij de boot te water liet en op verkenning uitging. Dit avontuur legde hij op dia's vast. Het belooft, ook voor niet-watersportlief- hebbers, een boeiende avond te worden. Belangstellenden zijn derhalve welkom. Nog deze maand zullen achttien wo ningen van het complex van 99 aan de Bernhardlaan in gebruik kunnen wor den genomen. Er wordt momenteel de laatste hand aan gelegd. Aanvankelijk koesterde men hoop de woningen medio december te kunnen voltooien maar dat is, ondanks uiterste krachtsinspanning niet gelukt. Inmiddels is ook een aanvang ge maakt met de 10 woningwetwoningen in Den Hoorn. De fundering is gereed; in het vroege voorjaar kan worden ge bouwd. Afdeling Noordholland ZONDAG 24 JANUARI 1971 Watervogels 2-Texel 2, 10.00 uur (vertrek boot 9.00 uur) MEDEDELINGEN ZJD.H. Het a.s. weekend is er geen voetbal, zodat er volop van het E.K. schaatsen genoten kan worden. De leden worden er wel op attent gemaakt dat er vrij dag trainen is, adspiranten a om 7 uur; senioren en junioren om 8.15 uur, kom allemaal. ,yDe spil" gaat vrijdag om 19.00 uur open, zodat men zowel voor als na de training nog even gezellig samen kan zijn. Voor 31 januari staat de wedstrijd ZDH-Sporting S op het programma, terwijl 5 en 6 februari de winterstop ten einde is, zodat er dan weer een vol ledig programma wordt verwacht. De P. Tex. Boys Dit weekend, in verband met de schaatswedstrijden, geen voetbalwed strijden. We vertrouwen erop dat er evengoed getraind wordt. Volgende week wacht ons weer een interessante opgave. Op bezoek komt dan Saenden. Een sterke ploeg waartegen goed voet bal mogelijk is, als er voor een goede conditie gezorgd wordt. W. BADMINTONCLUB TEXEL Uitslagen van 18 januari G. Blondeau-R. Berkenbosch 02 G. Witte-R. Veenstra 02 Mej. N. Witte-A. decaan 02 J. Bijlsma-mevr. Reij 02 J. Kramer-mej. Jannes 21 B. Oostra-R. Berkenbosoh 02 H. Dros-A. Leijen 20 H. Elzinga-mej. N. Witte 02 A. de Haan-mevr. Reij 02 M. Witte^H. Bakker 20 Mevr. v. d. Vis-mevr. De Boer 20 Mevr. Agter-mevr. Visser 20 Mej. G. Witte-mej. v. d. Ster 20 Mevr. v. d. Vis-mevr. Agter 20 Blondeau had weinig verweer tegen de goed in vorm zijnde Berkenbosch: 715 en 815. B. Oostra speelde tegen R. Berkenbosch de revanche, een span nende match, gezien de uitslag 1315 en 1415 is er weinig krachtsverschil. Mevrouw Reij veroverde door twee overwinningen de tweede plaats. Even eens twee gewonnen partijen voor me vrouw Van der Vis, die daardoor ver huisde van de laatste naar een gedeelde negende plaats in de damesgroep. ik". „Weet ik dat? Naar de steun denk HOOFDSTUK X s u nou eens een kans kreeg ark Weeda zat tegenover Van en, de man die wegens be lde toestand achter het stuur de dokter Haersma had doodgereden, nan die als eerste bij de veilig ver- skruistocht van de Avondpost 'Aan lohandpaal' genageld was. ark had zijn „kruistocht" voortge- want het kwaad tierde nog welig K' ens weer meldden de kranten van gebruikers die in benevelde toe- d soms dodelijk ongelukken ien veroorzaakt. Maar de teneur de berichten had een verandering ?rgaan. Scrupuleus liet Mark de n nagaan, en gaf die feiten ook ictief weer. Iet simpele feit" had Van Doren •gd „is al erg genoeg, en juist door zakelijke berichtgeving, vrij van sentiment, komen de mensen het st onder de indruk", och bleef hij dit alles Marks het d bij van de man, die verslagen gebroken, in de verdachtenbank gezeten, de man die èn door de her gestraft was, èn voor schand gestaan in de krant. Dat zat hem altijd dwars. En, eindelijk een be ing die hij in zijn hart reeds ge- ten had niet langer willend ver- tiven, had hij zich naar het huis bewaring begeven waar Van Bas- zijn straf onderging. ".omt u straks nog even bij me aan" de direkteur verzocht, met wie al eens eerder kennis had ge- jr ikt „ik wil nog wel eens even met aten". aar nu zat hij tegenover Van Bas- De man viel hem mee. Hij was ker, zelfverzekerder, dan in de ttszaal. >4 tark stelde zich voor. „Ik ben niet erg op kranten" ant woordde Van Basten nors. „Dat kan ik me voorstellen" ant woordde Mark ten dele hebt u daarin gelijk, ten dele ongelijk". „Wat bent u eigenlijk voor een man?" vroeg Van Basten opeens scherp „eerst word ik daar in de krant van u afgetakeld, en danik moet zeggen het verslag van het proces was keurig. Ik zou haast zeggen: dat hebt u met opzet gedaan". „Ik had wroeging" verklaarde Mark ronduit. „Wroeging?" Van Basten lachte zon der vrolijkheid. „Waarover?" „Ik had al op eigen houtje rechter gespeeld". Het ging Mark niet makke lijk af, deze schuldbekentenis. „Nou ja" vond de man ,,'t is gebeurd, wat zul je er nog aan doen? De ouwe dokter is dood, dat vind ik 't ergste. ik zit in de nor, thuis loopt de boel in 't honderd als 't zo doorgaatlaat de wroeging maar aan mij over. Bent u alléén gekomen om me dat te ver tellen? Daar schiet ik niet veel mee op, meneer. De krant heeft z'n werk gedaan, mij onmogelijk gemaakt. Goed ik geef toe, daar heb ik zelf een braaf handje aan mee geholpen. Laten we d'r niet meer over praten meneer, u hebt gezegd wat u te zeggen had en misschien voelt u zich nou weer zo lekker als kip. Ik zal 't wel rooien". „Meneer Van Basten" zei Mark aar zelend „kunnen we niet eens even als man tegenover man dit uitpraten?" „Wat valt er uit te praten? Met pra ten bereik je niks". „U bent brodeloos, niet?" „Ja, natuurlijk. Dat wil zeggen, ik heb hier vast m'n brood". Hij grijnsde „Wat gaat u doen als u er uit komt, over een half jaar?" „U deed het helemaal niet slecht in de verzekeringen, niet?" „Neemaar daar hoef ik niet meer mee te beginnen. Met Visser is het uit, die heeft me lelijk laten zitten, alleen z'n eigen hachje gered. Wat moet ik zeggen bij de mensen? Die vragen of ik ze verzekeren wil, opdat ik ze later kan doodrijden!" „Nee" stemde Mark nadenkend toe, „dat zal ook niet meevallen. Zeg me- naar Van Basten, als u nou es een kans kréég.... zoudt u er dan weer moed op hebben?" „Kans, kans" smaade de man „waar mee? Met mattenkloppers langs de deur?" Mark begreep dat Van Basten, ver bitterd, uitzichtloos, de gedachte nau welijks serieus nam. „U gaat graag met mensen om, niet? U kunt uw praatje maken?" „O ja, ik deed het werk graag. Ik zou bijvoorbeeld niet een hele dag op een kantoor kunnen zitten". „Enne.we praten vrijuit, niet? zoudt u van de borrel kunnen afblij ven?" Nu werd Van Basten ernstig. .yPraat me daar niet van, meneer. Je weet natuurlijk niet, of je sterk ge noeg bent, je kunt je van alles voor nemen.... maar ik heb de tijd gehad, meneer, om na te denken. De drank, de drank alléén is m'n ongeluk ge weest". „Verder bent u toch een heel behoor lijk mens, niet? Een goed zakenman. en thuis zijn ze toch óók. ••-••V leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost af 18 x 185,94. Rente en kos ten zijn daar al bij In- I begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl Opeens draaide de man zich om, staarde naar het getraliede raam. Mark verroerde zich niet, begreep dat hij nu het kwetsbare punt had geraakt. Toen Van Basten zich omdraaide, zag hij zijn gezicht vertrekken. „M'n jongens", zei hij schor „en m'n vrouw.hun vader in de gevangenis! Ze worden gepést op school.je va der is een boef.... je vader is een moordenaar.... en ik zit hier.... en het is nog waar ook.Hij ging zit ten, zijn handen trilden. Mark stond opeens tegenover een stuk verschrikke lijke werkelijkheid. „Je moet eens naar me luisteren" zei hij en opeens was zijn toon haast vriendschappelijk, „ik zat maar ni0t wat te praten, toen ik zei dat het me dwars zat dat ik deze zaak in de krant zo.... zoveel publiciteit heb gegeven. Geloof me, m'n doel daarmee was goed genoeg, maar iedere medalje heeft z'n keerzijde. Ik ben daarachter gekomen, ook niet langs de prettigste weg, Van Basten". De man zag hem plots opmerkzaam aan. ,jDus u hebt óók wel eens de klappen gelhad". „Ja.., gelukkig zonder schade, maar ik heb leergeld betaald. Ik sta bij jou in de schuld, Van Basten. Dat wil ik goed maken, zo goed als ik kan. Ik heb het plan om te proberen, als je hier straks uit bent, bij de krant te zien of je niet als advertentie-agent kunt op treden. Buiten dat auto-ongeluk heh je toch een blanco trafregister. Laat je de borrel staan, dan ben je een prima verkoper. Het is helemaal niet zo'n slechte baan en je kunt er behoorlijk je brood mee verdienen. En je hebt een betere kans, dan wanneer je helemaal opnieuw voor jezèlf beginnen moet". De man zat roerloos tegenover Mark, die geduldig wachtte. „Tja", zei hij zacht, ,tja.... als dat kon Opeens brak zijn weerstand. „Weet je meneer", zei hij, „dat is het ergste. De tijd hier kom ik wel dóór. Maar dan! Dan begint het ergste. O ja, de reclassering. Ik zal d'r niet het min ste kwaad van zeggen. Die man van de reclassering heeft er voor gezorgd dat bij mij thuis de zaak niet helemaal naar de bliksem ging, en heeft ook be loofd zijn best te zullen doen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3