Cjroen '/wartsjexels in het B-club wil één jaar vrijstelling "Van vermakelijkheidsbelasting Gymvereniging veilt goederen en diensten IC ~kel op 8 mei eindpunt van nationale sterrit gei10.000 te kunnen steken -n toeristische evenementen Op 12 maart io De Oranjeboom Praten over de Waddenzee Lepelaars als wintergasten Heisfilms voor bejaarden Cabaret Ivo de Wijs vrijdag in De Koninghal Met hersenschudding naar ziekenhuis Volgende week start ophaalactie Bouwmogelijkheden in Oost worden beperkt 2 FEBRUARI 1971 84e JAARGANG No. 8541 .V. v.h. Langcvcld De Rooü - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Kcesomlaan 43, Den 2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -(- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4°/o BTW >gei J J O snck otor-, auto- en bromfietsclub lie dit jaar het zilveren jubileum ^^il ƒ10.000,beschikbaar stellen Hiin groot vuurwerk, kinderfeest, ■|j| en mogelijk nog andere evene- voor toeristen en Texelaars. Of doorgaan hangt echter af van •ente Texel want die ƒ10.000, eld dat de MAB-club jaarlijks makclijkhcidsbelasting aan de Itc moet afstaan. Ter gelegen- g jnön het 25-iarig bestaan van de peft het bestuur de gemeente it voor één jaar vrijstelling van lasting te geven, niet om het a eigen zak te kunnen houden n er voor de toeristen iets mee ten doen. MAB-club is men van mening van groot belang is dat in het |n de invoering van het beruchte ook iets aan de toeristen heboden. Zoals bekend is de ver- Jkheidsbelasting die de MAB- arlijks aan de gemeente af- afkomstig van de twee auto- li; Deze zijn telkens een eclatant en trekken massa's bezoekers, or dit jaar staan twee autocros- het programma: op de zondagen en 1 augustus. Als er evenveel .telling is als de afgelopen vier omt er per cross ƒ5.000,aan elijkheidsbelasting uit. Sponsor B-club wil zich niet zelf in- met de organisatie van de be- toeristische evenementen bezig Dat mag de VW of een ande- elling doen; de MAB-club fun- luitsluitend als sponsor. Het is nM bedoeling dat de evenementen gratis kunnen worden bezocht, vfl een bescheiden bedrag aan en- ;n-hVorden geheven. De ƒ10.000, lan worden beschouwd als een ga- lesBonds. Als het niet nodig zou blij- rteiMt hele bedrag aan te spreken, z. Bet saldo beschikbaar worden ge- aarvoor een algemeen Texels doel. Jir geval wil de MAB-club er zelf JHsnt beter van worden. plan werd vrijdagavond ont- door MAB-club voorzitter C. de )2<>P de in „De Lindeboom-Texel" Jen jaarvergadering. Dat de ■Jlub het batig saldo dat uit de- ^tie" voortkomt niet zelf nodig bleek uit het financieel overzicht O ■■et abnormaal zachte weer van H/aatste weken heeft in de na- J voorjaarsverschijnselen ver haakt De bolgewassen komen Vs boven de grond en de zilver- ■uwen zijn al bezig hun oeaplaatsen te verkennen Vorige Aèk kreeg men bij Staatsbosbe- U ze^s c'e me^'n9 dat v'Jf lepe- 0gIs boven Texel waren gezien, _jn uiterst zeldzame waarneming Januari Het was de heer P. R. wMt uit Oudeschild, die de dieren *^et gebied tussen Schlllepaadie .1 Schansweg zag vliegen. Bij "watsbosbeheer is echter twijfel fczen, omdat de vogels nadien, Wanks hardnekkig speuren, niet zijn gesignaleerd. Het zou e© t de eerste keer zijn dat lepe- __Js worden verward met zwanen. iflheer Smit geldt echter als een mkundig waarnemer, en men ge- Mde hem helemaal toen de heer S'vd. Vis uit De Koog liet weten, pïb/j een viertal lepelaars had ge- V in ,,De Krim". Een van de vo- Hp was hem op zeer korte afstand rbijgevlogen; er was geen twijfel lelijk Eerdere winterwaarnemin- van lepelaars zijn bekend van december 1925, 1 januari 1951, december 1951. jen onzer lezers kwam vertellen, hij in de buurt van de Lang- Iderweg opvallend grote troe- kieviten had waargenomen. Dit achter geen bijzonderheid bij ht weer in de winter. De dieren 'ken nl. weg bij vorst en komen zacht weer in groepsverband '9- dat een batig saldo van 3.525,68 ver meldde. Dat is ƒ1600,meer dan het saldo van vorig jaar. Dit neemt echter niet weg dat het financiële risico van de jaarlijkse crossen onvoldoende is ge dekt O.a. door de forse bedragen aan vermakelijkheidsbelasting is het niet mogelijk een behoorlijke reserve te vormen, een situatie die zich zal wre ken als één of beide crossen eens in het water zou vallen. Hoop op vermin dering van vermakelijkheidsbelasting heeft men niet meer en daarom hoopt de club er bij elke cross maar weer het beste van. Nationale sterrit Ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum zal de MAB-club op zaterdag 8 mei een nationale sterrit naar Texel or ganiseren. Auomobilisten en motorrij ders uit het gehele land kunnen eraan deelnemen en zullen via het ANWB- blad, het motorblad, de ANW, de pers en mogelijk ook radio en televisie op de rit attent worden gemaakt. Ook Texelaars kunnen meedoen maar ze zullen dan eerst naar het vasteland moeten reizen om daar het minimum aantal kilometers (50) te verrijden. Als de deelnemers op Texel zijn aangeko men, rijden zij via een vaste route naar de finish. Op dit trajekt dat langs de mooiste plekjes van het eiland leidt, krijgen zij diverse keren (aangenaam) oponthoud. Het is de bedoeling hen een stukje schapenkaas aan te bieden, fris drank e.d. Nabij een vogelreservaat zullen ze in een tent een doorlopende diavoorstelling kunnen zien, betrek king hebbend op dat reservaat. Het weekend 8-9 mei is het laatste dat nog in de periode van de goedkope ho- telarrangementen valt. Men wil ernaar streven dat de automobilisten hun deel name aan de sterrit combineren met een wat langer verblijf op het eiland. Op de finishplaats krijgen de deelne- Woensdagmiddag om drie uur komt een afvaardiging van het reisbureau Hypo in „De Oranjeboom" om daar voor de leden van de afdeling Texel van de bejaardenbond te vertellen over de speciale bejaardenreizen die sinds enige jaren worden georganiseerd. Er zullen diverse kleurenfilms worden vertoond van reizen naar verschillende landen. Dit zijn geheel verzorgde rei zen waarbij met allerlei speciale wen sen, zoals dieet, rekening wordt gehou den. Tot dusver zijn een twintigtal Texelaars met Hypo meegeweest; allen zijn vol lof. Afgelopen woensdag kwamen de be jaardengymnastiekclub en de bejaar den zangvereniging voor het eerst sa men. De zangvereniging trok 23 leden. Het doel is niet minder dan vierstem mig zingen van een uitgebreid reper toire. Voor de gymclub bleken 19 be jaarden belangstelling te hebben. De club komt elke woensdag bijeen in het vergaderlokaaltje van de Doopsgezinde kerk te Den Burg, aanvang 10.45 uur. De zangvereniging komt in hetzelfde lokaal bijeen om drie uur 's middags. Een derde bejaardenvereniging is in de maak: een reisclub waarvoor zich reeds 22 leden hebben opgegeven. Het doel is het organiseren van ééndagsrei- zen naar Dolfinarium, Madurodam, Flevoland enz. Door deze reizen wil men de belangstelling van de 55-plus- sers en 65-plussers voor allerlei onder werpen levend houden, een belangrijke voorwaarde voor een gelukkige oude dag. Nieuwe leden kunnen zich melden bij de heer Jan Agter sr, Schoonoord singel, wat ook geldt voor de zangver eniging en gymnastiekclub. Het cabaret heeft op Texel reeds naam gemaakt door een zeer succesvolle voorstelling voor het Nutsdepartement. De uitvoering van vrijdag a.s. begint om acht uur. Kaarten zijn voor ƒ3, aan de zaal verkrijgbaar. Aansluitend op een voorstelling voor scholieren zal het cabaret Ivo de Wijs vrijdagavond a.s. optreden in de Bur gemeester De Koning-hal te Den Burg. mers een fraaie plakette als herinne ring aangeboden. Een reeks prijzen is beschikbaar gesteld voor de deelnemer die de meeste kilometers heeft afge legd, de jongste en oudste deelnemers, het oudste voertuig enz. Een sterrit is dus ge enwedstrijd. Het is een autorit die op allerlei manieren zo feestelijk en interessant mogelijk wordt gemaakt. Feestavond De nationele sterrit maakt deel uit van een programma dat in nog meer opziohten staat in het teken van het zilveren jubileum. Op 6 november zal een feestavond worden gehouden waar aan diverse artiesten zullen meewer ken. Het programma voor 1971 ver meldt voorts een paasrit op tweede paasdag (12 april). Voor deze puzzelrit worden kostbare prijzen uitgeloofd: koelkast cassetterecorder, droogkap e.d. De deelnemers zullen er dan ook iets meer voor over moeten hebben. Het inschrijfgeld is hoger en de rit zal wat minder makkelijk zijn dan ge woonlijk. Het bestuur zet de rit uit en is daardoor van deelname uitgesloten. Dat geldt ook voor de andere puzzel- ritten dit jaar. Verder is het de bedoe ling dat de club niet zal werken vol gens het KNVG maar volgens een eigen reglement dat aan de leden zal worden toegezonden. Om praktische redenen hield men zich in het verleden niet al tijd stipt aan het KNVG-reglement en dat gaf dan wel eens haken en ogen. Motorrijders De laatste jaren bestond de MAB- club vrijwel uitsluitend uit automobi listen. Dat is nu veranderd want vrijdag gaf zich een groepje motorrijders op. Al direkt lieten ze blijken dat het be stuur ook met hun interessen rekening moest houden en zij stelden voor een motorrijder in het bestuur op te nemen. Nagegaan zal worden of het statutair mogelijk is een tiende man in het be stuur op te nemen. De belangstelling van de motorrijders gaat onder meer uit naar motorcrossen, zoals die jaren geleden regelmatig en met veel succes op Texel werden gehouden. Het zal echter moeilijk zijn daarvoor een ge schikt terrein te vinden. De ruilverka veling heeft de geschikte „crossgebie- den" (nodig is een zo slecht mogelijk, sterk geaccidenteerd terrein) doen ver dwijnen en Staatsbosbeheer voelt er weinig voor de crossen in bossen of duinen toe te laten. Er is misschien wel met Rijkswaterstaat te praten over ge bruik van de buitenste duinenrij maar dat is weer geen ideaal terrein. Wie een geschikt stuk land weet moet het maar bij het bestuur komen vertellen. Het mooist zou het zijn als men er in zou slagen op Texel en groot vast crossterrein te krijgen. Dat zou ook een mooi stuk ontspanning betekenen voor de Texelse jeugd die zich hier met al of niet verbouwde bromfieten wil uit leven. Verteld werd dat de MAB-club (die altijd een Sinterklaasrit op het pro gramma heeft staan) een eigen Sint Ni- colaas- en Zwarte Piet-kostuum heeft aangeschaft. Het is door de dames ver vaardigd; materiaalkosten ƒ358, (kant en klare kostuums kosten ƒ900, zo werd verteld). De heer A. Brans had er een staf bij gemaakt maar dat dmg was zo zwaar geworden dat de goed heiligman er bijna onder bezweek. Een lichtgewichtstaf moet dus nog wor den gemaakt of gekocht. Bij de bestuursverkiezing werden de heren E. Moojen, R. de Vries en P. Wit met zeer ruime meerderheid van stem men herkozen. Peter J. Daalder uit Oosterend viert vandaag in het ziekenhuis zijn 20e ver jaardag, Toch mag hij van geluk spre ken. Als hij vrijdagavond j.l. geen val helm had gedragen zou hij dit kroon jaar wellicht niet hebben gehaald. Peter reed vrijdagavond op zijn mo tor in de Kogerstraat te Den Burg in de richting van het dorpscentrum. Voor hem reed een Taunus personenwagen, bestuurd door de 27-jarige J.J.B. uit Den Burg. B. wilde linksaf de Schoon oordsingel inslaan en werd toen door de motorrijder in de flank geramd. Pe ter Daalder werd weggeslingerd en sloeg met zijn hoofd tegen de gevel van het woonhuis van de familie Eelman. Door deze krachtproef werd de val helm zwaar beschadigd. Oorzaak van het ongeluk was waarschijnlijk een klein defect aan de clignoteur van de Taunus; dit licht brandde slechts zeer zwak waardoor Daalder het niet of te laat heeft gezien. De gymnastiekvereniging Texel zal op vrijdagavond 12 maart in „De Oran jeboom" te Den Burg een grote veiling houden waarbij de meest uiteenlopende goederen en diensten aan de man zul len worden gebracht. Men hoopt op die manier zoveel geld bijeen te brengen dat de financiële achterstand die de gymvereniging in de periode voor de contributieverhoging heeft gekregen, wordt ingehaald. Het idee om door verkoop van goe deren en diensten een kapitaaltje te vergaren is niet nieuw. In Westfries land brengen dergelijke veilingen ten bate van de kerk soms tienduizenden guldens op. Vorig jaar werd ook in De Cocksdorp zo'n kerkveiling gehouden (ten bate van het onderhoud van de ge bouwen van de katholieke en hervorm de kerk aldaar). De opbrengst beliep rond ƒ8.000,GVT hoopt op 12 maart ook een dergelijk bedrag binnen te ha len, Zonder de medewerking van het publiek zal er echter niets van terecht komen. Dat publiek moet namelijk niet alleen bereid zijn tot kopen maar het moet ook de goederen en diensten be schikbaar stellen. Inzameling Volgende week zal worden begonnen met het inschakelen van de aanbiedin gen. Het is de bedoeling alle Texelaars te bezoeken en men hoopt dat ieder te gen die tijd voor zichzelf heeft uitge maakt wat hij wil aanbieden. Om de fantasie opgang te brengen: aangebo den zou kunnen worden: een zakje aardappelen, een taart, een bungalow schoonmaken, een aantal vierkante me ters tuin omspitten, heg knippen, een ton (of andere hoeveelheid) hooi of stro, een maaltijd (kan door restauranthou ders worden aangeboden), een haan of kip, een schommel, wip of ander speel goed, fles wijn, avondje oppassen, auto wassen, een pakket eieren, oude naai machine of andere artikelen die ande ren mogelijk antiek vinden zoals een stoof of spinnewiel, een rondvlucht, een taxirit, een oude (maar nog goede) fiets enz., enz. Het publiek wordt op geroepen om na te gaan welke nog waardevolle artikelen voor dit goede doel kunnen worden afgestaan of welk karwei hij zou willen uitvoeren. Wat het laatste betreft ligt de zaak eenvoudig voor mensen die zich be roepshalve bezig houden met behan gen, timmeren, schilderen, ploegen, maaien, schoorsteenvegen, e.d. Hij biedt zo'n karwei eenvoudig als geschenk aan. Ook de andere neringdoenden zul len weinig moeite hebben om op een idee te komen: een aantrekkelijk arti kel uit winkel of bedrijf wordt gaarne aanvaard. Waarbij men natuurlijk moet weten dat men de vereniging een gro tere dienst bewijst naarmate het kar wei of artikel een grotere waarde heeft. Catalogus Als alle aanbiedingen zijn genoteerd, wordt een catalogus opgemaakt die zo mogelijk huis-aan-huis zal worden ver spreid via de Texelse Courant. Ieder kan dus ruimschoots tevoren nagaan wat allemaal te koop wordt aangebo den. Voor zover dat niet op praktische bezwaren stuit zullen alle aanbiedingen ook in of bij de zaal worden tentoonge steld op de veilingavond. Het staat wel vast dat de veiling zelf een bijzonder geanimeerde gebeurtenis is. Het is de bedoeling bij opbod te verkopen. De hoogste bieder wordt dus eigenaar. Bij duurdere artikelen zal ook bij afslag worden geveild. Notaris Van Weiland en zijn staf hebben gratis medewerking toegezegd; de leiding is dus in deskun dige handen. Wat gaat in de (misschien nabije) toekomst met de Waddenzee gebeu ren? Wat zal een eventuele afsluiting of droogmaking voor Texel beteke nen? Ziehier twee vragen die bij vele Nederlanders en bij vele Texelaars in het bijzonder gedurende de laatste ja ren zijn gerezen. Het zijn deze vragen die aan de orde zullen worden gesteld tijdens een voorlichtings- en discussie avond te Den Burg. De organisatie be rust bij de Rotaryclub Texel; iedere belangstellende is welkom. Momenteel is een landelijke com missie bezig met het bestuderen van het voor- en tegen van afsluiting. Zo wel voor- als tegenstanders hebben dan ook in deze commissie zitting. Van beide zijden zullen argumenten worden aangedragen. Naar welke kant zal de weegschaal uitslaan? Hoe groot is de invloed van zo'n commis sierapport bij het nemen van een be slissing door de regering bij een even tuele behandeling in het parlement? Vragen, vragen en nog eens vragen! Voorlopig zullen we het rapport moe ten afwachten. Houd dat in dat we ongeïnteresseerd en gelaten niets doen? Of is het gewenst om deze voor ons zo belangrijke zaak in een bijeen komst van belangstellenden aan de orde te stellen? Velen weten er wat van, hebben misschien nu al een ge fundeerd oordeel. Er zullen tegen standers van afsluiting zijn (die men wel eens hoort) maar ook voorstan ders (die men weinig hoort). Waarom, op welke gronden is men voor of te gen? Is het nu niet het moment om vele Texelaars die interesse hebben voor deze zaak bijeen te roepen, ten einde voorlichting over dit probleem te verschaffen en door discussie van gedachten te wisselen? De leden van de Rotaryclub Texel achten voorlichting en discussie zeer nodig en daarom is het deze club die het initiatief heeft genomen om boven genoemde bijeenkomst te organiseren, in de hoop dat vele belangstellenden aanwezig zullen zijn. Men heeft reeds twee zeer compe tente inleiders bereid gevonden om naar Texel te komen. Naast deze in leiders zullen enkele prominente Tex elaars worden aangezocht om met hen een panel te vormen. De aanwezigen in de zaal kunnen vragen stellen aan de panelleden. Een ter zake kundige zal als discussieleider optreden. De volgende week zult u in deze krant meer lezen over deze avond, o.a. waar men de gratis toegangsbe wijzen kan afhalen. De datum kunt u alvast noteren: vrijdag 26 februari, 20.00 uur in „De Oranjeboom" te Den Burg. PLATTELANDSVROUWEN DE COCKSDORP In het verslag van de jaarvergadering van de Platte landsvrouwen afdeling De Cocksdorp - Eierland schreven wij dat voorzitster mevrouw Kikkert-Neuteboom in het bestuur werd gekozen. Dat 'voorzitster' dient men as niet gelezen te beschou wen want het bestuur moet nog onder ling uitmaken wie de nieuwe voorzit ster wordt. Het beleid van de gemeente Texel is erop gericht de uitbreidingsmogelijkhe den van de woonkern „Oost" te beper ken, Volgens het nu geldende uitbrei dingsplan kunnen in Oost in nog ruime mate woningen worden gebouwd maar volgens de jongste inzichten is het hier laten ontstaan van een dorp van bete kenis niet gewenst. Het in voorbereiding zijnde nieuwe bestemmingsplan zal daar dan ook re kening mee houden. Het zal echter nog geruime tijd duren voordat dit nieuwe plan van kracht wordt en daarom heb ben B. en W. voorgesteld voor Oost een zg. voorbereidingsbesluit te nemen waardoor de uitbreidingsmogelijkheden al direkt worden ingeperkt. Opgemerkt wordt dat dit niet betekend dat elke uitbreiding wordt uitgesloten. In ieder geval zullen twee reeds bekende bouw plannen voor dit gebied nog aan het oude uitbreidingsplan worden getoetst maar in de toekomst zullen bouwplan nen voor Oost aanmerkelijk zwaarder B. en W. bestaat hierover geen een stemmigheid. Wethouder J. C. Dros wil de bestaande uitbreidingsmogelijkhe den van Oost handhaven.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1