i Cjroen 2tmttsjexels in het harL, Raad algemeen akkoord met invoering toeristenbelasting Het bijna grootste schip dat hier ooit strandde... ve bezorgen exploitanten onrustig geweten99 SCHAFFING KAMPEERLEGES ze Recronbrief baatte niet VAT 69 5 FEBRUARI 1971 84e JAARGANG No. 8542 >4.V. v.h. Langevcld De RooU 1 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den 12220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per nun. excl. 4% BTW Ier' gemeenteraad is dinsdagavond algemeen akkoord gegaan met de invoe- t-an toeristenbelasting. Een discussie over het al dan niet wenselijk zijn leze nieuwe belasting bleef achterwege; in het recente verleden zijn alle aenten pro en contra reeds bij herhaling ter tafel gebracht. Een laatste schuwing tegen deze belasting, die Texel als eerste in Nederland invoert, nog van de afdeling Texel van de organisatie Recreatieondernemers land (Recron). In een brief werd de vrees geuit, dat de toeristenbelasting rocurrentiepositie van Texel ten opzichte van andere plaatsen ongunstig 'invloeden. „Tekenen hiervan zijn reeds geconstateerd in het seizoen 1970". ;cronafdeling was van mening, dat het in ieder geval onjuist is, dat alleen de toeristenbelasting invoert; alle kustgemeenten zouden het tegelijker- ïoeten doen. Onrechtvaardig werd de heffing genoemd voor de kampeer- Er zou onderscheid gemaakt moeten worden v.w.b. het tarief tussen de billende verblijfsvormen. Een kwartje voor iedereen werd onsociaal ge- Onjuist wordt het gevonden dat de gemeente de kampeerleges (ƒ1,50 per eerplaats per jaar) niet laat vervallen. Nu moet de kampeerexploitant het kwartje ook de leges blijven betalen. lecron was men slachtoffer van sverstand, gezien de passage: In •leden is meerdere keren gesteld toeristenbelasting in de plaats men van de kampeerleges. Nu lit niet het geval te zijn". Burge- r Sprenger reageerde daarop dan ir erop te wijzen, dat in het ver iet is beloofd, dat bij invoering toeristenbelasting de kampeer- ouden vervallen, maar dat de anzienlijke verhoging van de lie in het afgelopen jaar van is geweest, weer ongedaan zou gemaakt per 1 januari 1971. Bedrijfsleven boos lecron had nog een brief ge- Daarin werd er de ernstige te- v< Iling over uitgesproken, dat het a£ Heven nooit is gehoord over de ng van de belasting en ook niet oi|e manier waarop men de belas- 1 innen. „Het moet als ontactisch i aangemerkt het bedrijfsleven te a{ i en niet in de voorbereiding te een, daar blijkens uitlatingen van 'emeester in de Texelse Courant yaal beroep zal worden gedaan medewerking van de belasting- jen teneinde tot een juiste be- leffing te komen". Het plaatse- o< ecronbestuur vond dat een der- handelwijze van het gemeente- beslist niet meer past in het van de huidige opvattingen ten e van een open bestuur en was gang van zaken zeer ontstemd. Onbezoldigde ontvangers t Mr. Sprenger de bekende ar- :en voor invoering van toeristen- g nog eens had herhaald en op ;e punten nader toegelicht, start- A. G. Luijsterburg (CHU) de met het uiten van bedenkin- ;ens het voorgestelde systeem van via de exploitanten „Iedere lo- strekker wordt nu onbezoldigd ïgontvanger voor de gemeente", e spreekster, die zei dit jaar met voorgesteld heffingsmethode ak te willen gaan, maar erop aan boor de volgende jaren naar een gender inningssysteem te zoe- j vond dat de gemeente op deze wel erg veel vertrouwen stelde so ogiesverstrekkers, die na afloop tet seizoen aangifte moeten doen It aantal overnachtingen in hun I Mej. Luijsterburg geloofde in de leid van de Texelaars, maar de ng om niet eerlijk te zijn is wel 'Ot. „Het is nu eenmaal een elag om in de winter, lang na geld van de gasten is ontvan- g eens een bedrag te moeten be- I waarvan men de hoogte zelf vast- ÏDQngetwijfeld zullen er enkelingen er ëema^kelijk over denken. IC jft bij de anderen niet onbekend zij zullen er de hand mee lich- werken de oneerlijkheid in de waardoor de mensen met een on- g|| jeweten komen te zitten". soms AS JE GOGUM BENT De heer J. Zuidewind (VVD) sprak de verwachting uit dat nu de gemeente toeristenbelasting gaat ontvangen, ook de strandreiniging geen probleem meer zal zijn.... De heer F. Standaart zei nog steeds principiële bezwaren tegen de toeristenbelasting te hebben maar hij legde zich bij de maatregel neer omdat hij verwachtte dat anders G.S. de raad wel zouden verplichten de be lasting in te voeren om een begrotings tekort te voorkomen. Ook hij had be zwaren tegen de incassoplicht van de exploitanten maar hij wist geen betere oplossing. Het door Teso doen innen van de toeristenbelasting is onmoge lijk; dat zou maar leiden tot (nog lan gere) wachttijden als het druk is. De heer Standaart vroeg of voorzien is in de mogelijkheid om belasting gerestitu eerd te krijgen als de verblijfsduur korter wordt dan aanvankelijk was op gegeven. Zo niet dan zou bij de in te vullen bescheiden ook een retourstrook moeten worden gevoegd, waardoor te ruggaaf mogelijk is. De heer J. J. Westdorp (Pakt) zei ook nu nog onverkort zijn bezwaren tegen de toeristenbelasting te handhaven maar zag het nut van discussie niet in en legde het hoofd in de schoot. Hij voelde er wel voor nu de kampeerex- ploitatievergunnmgen legesvrij te ma ken. Ook de heer C. Koorn (CHU) was die mening toegedaan. De voorzitter zei dat wijziging van het systeem zoals het nu is voorgesteld altijd nog moge lijk is. Met belangstelling zal de ge meente bekijken hoe de belastinghef fing in andere toeristenplaatsen zal worden geregeld en zonodig verbeterin gen voorstellen. Mej. Luijsterburg merkte op het ver drietig te vinden dat de raad blijkbaar niet beseft dat zij de exploitanten een hoop extra werk bezorgt in het toch al overdrukke seizoen. Volkstelling In termen die men van de gewoon lijk uiterst voorzichtige bewoordingen hanterende burgemeester niet gewend was, liet Mr. Sprenger zijn afkeurend oordeel horen over degenen die zich momenteel zo fel verzetten tegen de volkstelling. Dat gebeurde naar aanlei ding van de brief van het Comité Volkstelling Noordholland-noord te Schagen waarin de gemeenteraad werd gevraagd de ambtenaren niet toe te staan aan de Volkstelling mee te wer ken. Op verzoek van de heer Standaart las de burgemeester de brief in zijn geheel voor. Onder meer stelde het comité dat het opleggen van een boete voor niet meewerken aan de Volkstel ling in strijd is met de rechten van de mens en er werd voor gewaarschuwd dat het niet vaststaat dat de door de telling verzamelde gegevens niet zou den kunnen worden misbruikt door een bezettingsmacht, binnenlandse machten die de democratie bedreigen of het be drijfsleven. Hoewel de heer Standaart toegaf niet te weten welke vragen men op de tellingsformulieren moet beant woorden, voelde hij kennelijk toch wel voor de bezwaren van het comité uit Schagen want hij wilde er graag over stemmen of ambtenaren aan de telling zouden mogen meewerken of niet. Verkeerd De heer F. Blanken (Pakt) vond dat B. en W. er verkeerd aan hadden ge daan de brief van het comité naast zich neer te leggen. (Het college had voor gesteld het schrijven voor kennisge ving aan te nemen). Het gaat hier om een zaak waar in brede kringen onge rustheid over bestaat. Bij opiniepeilin gen is gebleken dat in sommige plaat sen 25%> van de mensen niet bereid is loyaal aan de telling mee te werken en velen die wel meewerken doen dat om geen boete te riskeren. Volgens de heer Blanken bestaat onvoldoende duide lijkheid over die mogelijkheden van gebruik en misbruik van de verkregen gegevens. De overheid kan niets ga randeren. Hij vond dat op de formu lieren ingrijpende en persoonlijke vra gen voorkwamen die in handen van verkeerde particulieren zelfs chantage mogelijk zouden maken om maar niet te spreken van totalitaire groeperingen die de gegevens kunnen gebruiken voor het samenstellen van zwarte lijsten. De anonimiteit is nl. niet gewaarborgd., Kaarten en schutbladen zijn van een corresponderend kengetal voorzien Ook zonder schutblad is het mogelijk persoonlijke en zakelijke gegevens te combineren wat een aantasting van het privéleven kan betekenen. De heer Blanken nep de raad op zich in afkeu rende zin uit te spreken. Dan zal men niet denken dat de bevolking van Texel uit makke schapen bestaat die stilzwij gend en gedwee doen wat de minister wenst. Afgezien van de mening die men over de volkstelling kan hebben, vond hij het onjuist dat B. en W. de zaak zo hebben afgehandeld. Waanzinnig Burgemeester Sprenger zei dat het college de brief met enkele woorden heeft afgedaan, eenvoudig omdat het schrijven geen andere behandeling ver diende. „Er staan waanzinnige dingen in die het niveau van een gemeente raad niet halen. Hier wordt de zaak schromelijk overtrokken; er is geen en kele reden om zoveel wantrouwen te hebben. De brief getuigt van weinig realiteitsbesef jegens iets dat in een sa menleving volkomen normaal is". Mr. Sprenger zei naar aanleiding van de protesten alle vragen van de komende telling te hebben gelezen maar hij had er niet één gevonden waartegen hij ook maar het minste bezwaar kon hebben. „Blijkbaar zijn anderen fijngevoeliger". De opmerking dat de minister van eco nomische zaken zou hebben gezegd dat het bedrijfsleven de gegevens kan ge bruiken om de omzet te vergroten, noemde het „waanzin". In werkelijk heid is gezegd dat de door de telling verkregen gegevens de overheid o.a. in staat stellen maatregelen te nemen waarmee de omzet van het bedrijfsle ven wordt vergroot. Dat is heel wat anders dan het verstrekken van privé- gegevens aan het bedrijfsleven. In de lijst had Mr. Sprenger nauwelijks vra gen inzake privégegevens gevonden. Hij veronderstelde dat de mensen die nu zo tegen de volkstelling van de over heid tekeer gaan, dezelfde mensen zijn die de overheid verwijten dat zij aller lei noodzakelijke maatregelen achter wege laat en de noden van de bevol king niet onderzoekt. Mr. Sprenger zei „geen woorden" te hebben over de op merking in de brief over de rechten van de mens. „Het wordt tijd dat ook eens een verklaring wordt uitgegeven over de plichten van de mens". Waarom nu De voorzitter herinnerde eraan dat de volkstellingen van 1947 en 1960 praktisch hetzelfde waren als de ko mende telling maar toen werkte ieder een graag mee. „Waarom nu ineens niet meer? En dat terwijl iedereen zit te springen om dergelijke gegevens". De burgemeester zei te verwachten dat het ambtenarenapparaat (zowel van de ge meente als van de Rijksdiensten op Texel) loyaal aan de telling zouden meewerken en wilde aan de kwestie verder geen woord verspillen. „Van mij mogen ze ales weten", zei de heer Westdorp maar hij vond wel dat het college de brief van het comité aan de raad had moeten toezenden. De heer Blanken noemde als een der oor zaken dat nu zoveel verzet tegen de telling bestaat het feit dat na een der gelijke volkstelling in Zweden, massa's mensen door bedrijven werden bestookt met gerichte reklamc. De heer Stan daart vond dat er toch wel verschillen zijn met de tellir-* van 1960. De com putertechniek maakt nu een veel snel ler tevoorschijn halen en combineren van de gegevens mogelijk; ook de kans op misbruik is daardoor groter. Waar mee de bespreking van deze zaak was besloten. De raad wenste geen stem ming en nam de brief van het Schager comité voor kennisgeving aan. Slechte zuivering Naar aanleiding van mededelingen van B. en W. inzake de nieuwe riool zuiveringsinstallatie aan de Pontweg informeerde de heer C. Ellen critisch naar degenen die met de controle op de goede werking van de zuivering zijn belast. Dit naar aanleiding van de rioolzuivering van Oosterend die vol gens hem niet goed werkte. Volgens Mr. Sprenger was het Waterschap met de controle belast; daar zal men stellig optreden als er iets mis is. Volgens de heer M. Bakker (Texels Belang) zijn wasmiddelen er vaak de oorzaak van dat de zuiveringen onvoldoende wer ken. Het waterschap zou over het ge bruik van wasmiddelen voorlichting moeten geven; niet alle produkten zijn schadelijk. Over de rioolzuiveringsproblematiek van Texel zal binnenkort een rapport worden uitgebracht. Mr. Sprenger vroeg daarop te wachten. De heer Standaart vond de bestem mingsplannen zoals die tot dusver bij de hooravonden in de dorpen zijn ge toond, te star. Hij pleitte voor een fle xibele besemming van bijv. de geplan de woningwetwij ken. Er zouden, als de wenselijkheid daartoe blijkt, dan bijv. ook appartementen kunnen worden ge bouwd. Geantwoord werd dat in de praktijk naar zoveel mogelijk flexibili teit wordt gestreefd maar om de (ver plichte) berekening van het plan te kunnen uitvoeren is een verdeling in kavels nodig. De grootte van die ka vels hangt af van de aard van de be bouwing. Voor ww-woningen zijn klei ne goedkope stukken nodig en voor bungalows zijn grotere dure stukken vereist. Men legt zich dus toch wel enigszins vast op de aard van de be bouwing. De gemeente heeft het ge plande circuit toegangswegen in het nieuwe complex van 99 woningwetwo ningen te Den Burg zodanig veranderd (zie vervolg pagina 2) Als alles volgens plan is verlopen, is de vrachtvaarder „Benares" die in de nacht van dinsdag op woensdag bij De Slufter strandde, op het moment dat U dit leest, alweer vlot. De sleepboten Holland en Stortemelk van Doeksen hebben gisterochtend verbinding ge maakt en het was de bedoeling de „Benares" bij hoog water, om kwart over één gistermiddag, in diep water te trekken. Van Doeksen hoorden wij gisterochtend dat de kansen op een succes volle berging groot waren. De vrachtvaarder zit weliswaar vrij hoog op het strand, maar ligt alleen met de kop vast op de zandbank. De 4246 brt. metende „Benares" is het op één na grootste schip dat sinds mensenheugenis op Texel is gestrand. De „Alesia", die in december 1923 bij het Westerslag strandde, was 5144 brt. De Benares had te kampen met ma- chineschade. De moeilijkheden begon nen tegen midernacht, toen na een ex plosie brand in de machinekamer ont stond, die echter snel kon worden ge blust. Maar de motor bleek onherstel baar. Voortgejaagd door een storm achtige westenwind naderde de Benares snel de Texelse kust. Pogingen om de drift tot staan te brengen mislukten; de ankers krabden. Op het noodsein via de radio kwamen de sleepboot Holland, de reddingboot Suzanna uit Den Helder, de whipperploeg van De Koog en de strandreddingboot Ida Mary in aktie. Tegen drie uur liep het uit Singapore afkomstige en onder Liberiaanse vlag varende schip op het strand, precies tegenover de zuidelijke kop van de Slufteringang. Er stond een hoge dei ning. De bemanning liet weten zo snel mogelijk van boord te willen gaan. De reddingssloepen werden gereed ge maakt om neergelaten te worden. Om de mogelijk rampzalige gevolgen daar van te bezweren, werd via de radio van de sleepboot verzocht niet van de boordsloepen gebruik te maken. Beslo- ten werd dat de reddingboot Suzanna alle bemanningsleden zou overnemen. Als zou blijken dat deze reddingboot het schip wegens onvoldoende diepte niet dicht zou kunnen benaderen, zou de veel minder diep stekende Texelse strandreddingboot deze taak uitvoeren. De „Ida Mary" bleef dan ook op korte afstand wachten De Suzanna, onder bevel van schipper Bijl, wist de Benares aan de lijzijde te benaderen en in korte tijd stapten de totaal 41 opvarenden via touwladders aan boord. Het waren 1 Zweed, 9 Noren, 2 Noorse vrouwen met 1 kind. Verder bestond de bemanning uit Chinezen. Allen werden later in Den Helder ondergebracht, verdeeld over drie hotels. De „Benares" was op weg van Le Havre naar Hamburg, geladen met houten bielzen. Beste oplossing Volgens de heer M Mantje van de plaatselijke reddingcommissie is bij de reddingsacte op bijzonder goede wijze samengewerkt. Ieder was het er over eens, dat het voor de bemanning de bes te oplossing was om door de Helderse reddingboot te worden opgenomen. Er is dan ook geen sprake van, dat de mannen van de Texelse strandredding boot daarover boos zouden zijn. Men had de opvarenden ook in veiligheid kunnen brengen met het whipper- toestel, maar wat had men met zo'n grote groep drijfnatte mensen moeten beginnen? Voor de Ida Marv is het ove rigens een bijzonder barre tocht ge weest. Twee keer kreeg deze boot een zware zee over en op de terugtocht ging een der sleepankers verloren. Voor het laatste nieuws over de „Benares" verwijzen wij naar pagina 2.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1