s Cjroen <2warL-J~exeh in het harL, ienares" weer deze week vlot? Goedkeuring recreatie oostkust wacht op rapport Seepers ft wuren in romp zijn gedicht Aktie „kinderkleertjes" f succesvol I TESO verhoogt tarieven Fanfare DEK geeft zaterdag Frituurvet werd te heet in eg winteruitvoenng Eerste artikelen voor GVT-veiling binnen Blikschade ig-gooi-kamera DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers VAT 69 dagelijks geopend. Illlilü' y rijjDnuA.ni iy/i 84e JAARGANG No. 8543 N.V. v.b. Langeveld Dc Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 -y de Graaf, Keesoralaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 MMMWMWMWWBBWMM—WMHWBgza Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcri. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -}- 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per ram. excl. 4BTW -^nr, Vü^VtiCSöSïa5i»i9 'De oproep in deze krant om kinder kleertjes en speelgoed beschikbaar te stellen voor een kindertehuis in' het voormalige Biafra is niet vergeefs ge weest. Mevrouw Klute-Wuis te De Koog heeft inmiddels al ca 150 kg kin derkleertjes ingezameld: twee grote gisten en een koffer vol. De kleertjes worden 23 februari verscheept. Het is tot vrijdag a.s. mogelijk om nog iets in te leveren. Zoals bekend is alle soorten kinderkleding welkom met uitzonde ring van warme kleding terwijl ook sokjes en schoeisel niet nodig zijn. Men kan inleveren bij de Doopsgezinde zus- terkringen, bij mevrouw R. de Vries- Dros in de Kogerstraat en de andere reeds bekend gemaakte adressen. De verhoging van de BTW van 12 tot 14% en interne kostenstijgingen heeft bij de Teso-veerdienst een be scheiden tariefsverhoging noodzakelijk gemaakt. Ingaande 15 februari kost een retour voor een auto ƒ12,50 (was ƒ12,-); een knipkaart voor 5 retouren voor „Texelse" auto's ƒ30,(was 28, een T-kaart voor Texelse auto's 13, (was 12,een retour voor vracht auto's, autobussen en caravans ƒ3,50 (was 3,25) per strekkende meter. Het tarief voor Texelse vrachtauto's blijft ongewijzigd. Voor vervoer van rijwie len, brommers cn motoren moet nu ƒ1,50 per retour worden betaald; voor 5-daagse abonnementen ƒ3,De ove rige tarieven blijven ongewijzigd. ziet ernaar uit dat het zal lukken nares" die een week geleden bij ifter op het strand liep, nog deze vlot te krijgen. Zoals bekend is let gelukt de uit Singapore af- ige vrachtvaarder direct weer in ement te brengen, omdat bij de ing ernstige lekkage is ontstaan, itrandingsnacht heeft het ca. 150 lange schip onder invloed van ge deining vrij lang op de zand ig iggen rijen, waardoor (ter hoogte ruimen vier en vijf) scheuren in ►lating zijn ontstaan. Daardoor deze ruimen halfvol water. Ook lekwater dc machinekamer bin- ■rvvijl het nog in dc ballasttanks :e water eveneens het vlottrekken nerde. Zondag is men erin ge- een waterdichte deur te sluiten, '0 )or dc machinekamer kon wor- eggepompt. Gisteren zijn duikers dag bezig geweest met het dich- |n de scheuren in de ruimen. ►peningen zitten juist onder de ijn, aan bakboordzijde. De „Be- maakt aan die kant een duide- agzij. Het afdichten geschiedt Papches: platen, die voorzien n afdichtend materiaal worden Ie buitenkant van de scheepshuid d. Er zitten ook scheuren in de die van machinekamer naar ichip loopt en waarin zich de |fas bevindt. Deze week? een goede kans dat de proviso- reparaties vandaag gereed ko- }an kunnen ook de ballasttanks n geleegd. Het heeft geen zin dit al direct te verwijderen, omdat "lip dan gedeeltelijk loskomt en iansen", waardoor wellicht weer ontstaat. Gewacht wordt dus tot HOOI TE KOOP DE KOOG, TEL. (02228) 378 vlak voor een poging om de „Benares" in zee te trekken Het is niet uitgesloten dat het morgen of overmorgen zover zal zijn. Tot dusver heeft het weer zich bijzonder goed gehouden. Gisteren werd echter toename van de wind voor speld en het streven is er dan ook op gericht om het „weergevoelige" werk van de berging zo snel mogelijk achter de rug te hebben. Meer water Volgens Doeksen zullen de sleepboten Titan, Holland en Stortemelk weinig moeite hebben om de Beneras vlot te trekken. Toename van de westelijke wind heeft al een hogere waterstand tot gevolg en als het dan nog met zou gaan, zou men de vrijdagochtend kunnen af wachten, want dan is het, om kwart over negen, springvloed. Van Doeksen en Wijsmuller zijn ze ventien man bij het bergingswerk op het schip bezig. Aanwezig zijn ook vier leden van de bemanning van de „Bena res", kapitein Taralsen, de eerste stuurman en twee machinisten. Ook vertegenwoordigers van de Rederij „Ugland Shipping" zijn present. Met de dagelijkse supervisie van het bergingswerk is belast de heer B. Gatersleben, bergingsinspecteur van Wijsmuller. Hij heeft een „commando centrum" ingericht in een der hotel kamers van „Het witte Huis" te De Koog. Hier is een radio opgesteld, waar mee voortdurend contact met het schip en de drie sleepboten wordt gehouden. Nat pak Voor het overbrengen van mensen en lichte materialen van en naar het schip wordt gebruik gemaakt van een rub berboot. Grote stukken, zoals pompen worden in de haven in een der sleep boten geladen. Het personenvervoer per rubberboot houdt bepaald risico's in, zo bleek vrijdag. Het notedopje kwam toen halverwege het schip dwars op de bran ding te liggen en sloeg om Voor de twee kikvorsmannen was dat niet erg, maar de derde inzittende was de in nor male kledij gestoken kapitein van de „Benares". Hij werd even later met een drijfnat pak door de heer C. P. Har- ting afgevoerd Tweede keer Het is niet de eerste keer dat de 4246 De gestrande Benares" op bakboord zijde vanuit de lucht gezien. Op de ach tergrond het strand met de zuidelijke kop van de Slufteringang. brt. metende „Benares" op de Neder landse kust strandt. Het is ook ge beurd in mei 1966. Het schip liep toen op de stenen dijkglooiing bij West- kapelle. In het afgelopen weekend hebben honderden Texelaars er een flinke wan deling voor over gehad om de „Bena res" met eigen ogen te zien. Het ziet er op het ogenblik naar uit dat de be zienswaardigheid het volgend weekend verdwenen zal zijn. Zaterdagavond 13 februari geeft het Kon. Texels Fanfarekorps-DEK de win teruitvoenng in „Casino" te Den Burg. Medewerking wordt verleend door het gemengd koor „De Eilandzangers" en door de Hoornder toneelclub „De Vriendenkring". De toneelclub zal het korte stuk „Een eeuw achter" van Godfried Bomans opvoeren. Eerder werd dit bij de uitreiking van de Dub bele Von Sion voor het voetlicht ge bracht. Het winterconcert zal op 19 en 20 februari in Den Hoorn worden uit gevoerd. Nog voordat is begonnen met het in zamelen van artikelen heeft het be stuur van de gymnastiekvereniging Texel al goederen en diensten aangebo den gekregen om op een openbare vei ling zoveel mogelijk geld te worden verkocht. Aangeboden werden onder r^eer; een wieg, kamer behangen, een wagen mest, wol, schoonheidsbehande ling. Zaterdag ontstond een begin van brand in de patatesbakkerij van Smul- lies Bar in de Binnenburg. Door het weigeren van de thermostaat werd het frituurvet veel heter dan het maximum van 180 graden celsius, waardoor het spontaan in brand vloog. De hevige steekvlam blakerde het plafond en de aluminium afzuigpijp werd gedeelte lijk weggebrand. Het vuur kon worden gedoofd door het brandende vet af te dekken met een stuk asbestplaat. De brandweer, spoedig ter plaatse, zorgde met de nevelblusser voor de rest van de nodige afkoeling. Daarbij ontstond waterschade. OUDESCHILD Licht beschadigd werden de twee auto's, die zaterdag bij een aanrijding in de Heemskerckstraat te Oudeschild betrokken waren. Toen J.J. uit Den Burg, die zijn wagen daar geparkeerd had, weg wilde rijden, kwam hij in botsing met de juist pas serende VW van J. Kreeft uit Oude schild. De chauffeurs liepen geen let sel op. Do beslissing over 57 aanvragen voor het stichten van recreatiebedrijven aan de oostkant van Texel, wacht op het rapport dat zal worden uitgebracht door de zg. commissie Seepers. Dit rap port zal voor B. en W. en gemeenteraad een advies zijn. Men is er dus niet bij voorbaat aan gebonden. Dit zei burge meester Sprenger tijdens de afgelopen raadsvergadering naar aanleiding van een viertal aanvragen waarvan de uit voering mogelijk kan worden gemaakt door het nemen van een voorberci- dingsbesluit. Van deze vier aanvragen staat bij voorbaat vast dat zij niet strij dig zullen zijn met het recreatiefacet- plan en de nadere uitwerking hiervan door de commissie Seepers. De initiatiefnemers kunnen hun plan nen dan alvast verwezenlijken door toepassing van een artikel 19 procedu re, een handelswijze die niet meer no dig zal zijn als na het gereedkomen van het recreatieplan in details het be stemmingsplan voor het buitengebied kan worden voltooid. Mej. A. G. Luij- sterburg was met het kiezen van de vier aanvragen niet zo gelukkig. Vol gens het oorspronkelijke recreatiefacet- plan zou recreatie alleen „in de buurt van de dorpen" aan de Oostkant wor den toegestaan. Met de plannen van de heer De Vries van het PIH-hotel kon ze akkoord gaan want het betreft hier uitbreiding van een bestaand projekt; Bergingsinspecteur B. Gatersleben vanuit zijn hotelkamer in Het Witte Huis in ge sprek met de mannen van Wijsmuller en Doeksen op de sleepboten en op de .Benares". zo kostbaar is als een behoor- personenwagen. gebruiken voor uw fotowerk de- de Hasselblad fotokamera's als astronauten op de maan jel astronauten gooien na gebruik camera's overboord, n wij niet. maar dat U het weet. j. nauta, fotografie 's meest moderne fotobedrijf. grafie in al z'n facetten. ook de wed. Bakker kon wat haar be treft in de buurt van Oosterend bunga lows bouwen maar ze was niet gelukkig met de camping die de heer Th. v. d. Laan bij zijn boerderij Zeeburg in de Eendracht wil maken. Te druk Ze vreesde dat het daar, zo dicht bij de Schorren, wel wat erg druk zou worden. Er komen daar nu al veel men sen. Mej. Luijsterburgs partijgenoot C. Room was om een andere reden niet blij met de uitverkiezing van het be drijf van Van der Laan Hij wees erop dat de heer v. d. Laan een „grote" boer is met 130 ha land. Er zijn vele andere boeren die bijverdiensten uit de recre atie harder nodig hebben. De heer Westdorp wees deze gedachtengang met klem van de hand. „Het gaat er niet om of de betrokken boer de re creatie als bijverdienste nodig heeft of niet maar om de situering". De, voor zitter liet blijken het met die gedach tengang wel eens te zijn. Het staat ove rigens nog niet vast of de heer v. d. Laan toestemming zal krijgen voor de bouw van huisjes. Hij vond dat niet van het recreatiefacetplan is afgewe ken; in het plan werd voor recreatie objecten van bescheiden omvang ge pleit, ook los van de bebouwde kom men. Belangrijk was de mededeling van mr. Sprenger dat de aanvragen die betrekking hebben tot objecten die dicht aan het water liggen, nog niet voor toestemming in aanmerking ko men omdat de konsekwenties van de dijkverhoging nog niet te overzien zijn. Meicrblis De Texelse gemeenteraad weet soms bijzonder langdurig, tot in tweede en derde instantie, te discussieren over on derwerpen van minder groot belang. Het agendapunt betreffende het regle menteren van de Meierblis bleek een der hoofdschotels van de vergadering te zijn want ieder had er wat over te zeggen. Zoals bekend resulteerden de besprekingen in het vervroegen van de datum waarop met het opbouwen van de Meierblis mag worden begonnen van 24 naar 17 april. De heer Standaart achtte voortdurende controle nodig om te voorkomen dat ouderen toch weer veel onbrandbare rommel op de blis gooien. Vooral 's nachts wordt de Mei erblis misbruikt als vuilnisstortplaats. De heer Standaart zou een beroep wil len doen op 65-plussers voor het toe zicht of op andere vrijwilligers tegen vergoeding. De heer C. Ellen vond dat helemaal geen verordening nodig zou zijn als de scholen zich met de leiding van het opbouwen van de blis zouden belasten. Met de heer P. Smit waren de raadsleden het eens dat het de schuld van de ouderen is dat het Meierblisver- maak nu moet worden gereglementeerd" Want het waren de ouderen die boom stronken, complete landbouwwerktuig gen en wat dies meer zij op de blis gooiden. De heer Smit vond dat nu niet alleen met verboden moet worden op getreden maar dat de jeugd ook nieu we mogelijkheden aangeboden moet krijgen. Hij wilde daarom een beroep doen op de landeigenaars in de buurt van de dorpen om een stukje grond als stookplaats beschikbaar te stellen. Mej. Luijsterburg vond een langere „op- bouwtermijn" voor de blis niet nodig. Op het Kogerstrand slaagt men erin een grote brandstapel in een paar da gen te maken. De wethouders C. Jou- stra en J. Daalder ergerden er zich dui delijk aan dat de vroede vaderen zó lang over dit punt discussieerden. Op de vraag van de heer M. Bakker of de gemeente al stookplaatsen heeft gevon den, werd ontkennend geantwoord. Mr. Sprenger: We zijn nog aan het zoeken. De heer Ellen zag gevaar in het ver korten van de opbouwtermijn. Het ge volg daarvan is dat de jeugd het brand materiaal zolang thuis, op het erf op slaat waardoor het brandgevaar daar toeneemt, vooral daar het veelal aan wezig zijn van olie- en gastanks op die zelfde erven. Schoolmelk Zoals bekend ging de raad akkoord met het wederom invoeren van subsi die op de schoolmelkverstrekking. De (zie vervolg pagina 2) NATUURWET, BOERENBRUIN, BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, .2 KRENTEN BOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1