Cjroen kwartsJexels in het G.S. geven hinderwetvergunning voor vuilstorting bij Mokbaai Zaterdag carnaval in 't Skiltje AN BEZWAREN KAN WORDEN TEGEMOET GEKOMEN •S6' •d ïekestrantQii nu naar de Kroon? LUCHTFOTOGRAFIE Avond over drugs Berging „Benares" door storm ernstig vertraagd Geen bungalows in plan Noord-West Dorpsgemeenschap mag RST-kantine gebruiken „Overkoepeling" naar Parijs Bejaardenbond streeft naar 600 Texelse leden A.G 16 FEBRUARI 1971 84e JAARGANG No. 8545 e N.V. v.h. Langeveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 nrry dc Graaf, Kccsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per nun. excl. 4°/0 BTW Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben B en W van Texel hinderwetvergunning verleend voor een vuilbegraafplaats in het in bij het Licht van Troost. De twaalf bezwaarschriften, die tegen plan waren ingediend, hebben deze beslissing niet kunnen ver- ideren. Tegenstanders van de vuilnisstortplaats kunnen tot 2 art in beroep gaan bij de Kroon. Als dat niet gebeurt zal de ge- ente zo spoedig mogelijk met de aanleg van de vuilbegraafplaats innen, want de huidige stortplaats De Rode Zee zal binnen ienbare tijd „vol" zijn. als bekend is de gemeente voorne- II het huisvuil van Texel te begra- Lolgens het zg. controlled tipping m. Het komt erop neer dat het in sleuven wordt gestort en tel- met een laag grond wordt afge- Het wegwaaien van het vuil als- li stank en rook kunnen daarmee U en voorkomen. Om een dergelijke IK alaats aan te leggen vroeg de ge- te destijds (22 oktober 1969) een rwetvergunning aan. Volgens de ïikelijke procedure kon het pu- tegen de verlening van de hinder- ergunnmg bezwaar maken. BEZWAARSCHRIFTEN n deze gelegenheid werd op vrij - schaal gebruik gemaakt. Er kwa- fl 12 bezwaarschriften en in de la- ehouden hoorzitting werden ook elinge protesten geuit. De be- rschriften kwamen van mej. J. nan; de heer K. Lap te Oude- lid, de WV Texel; dr. G. C. Cadée n Bure, 't bestuur van de polders 0SJnder Nieuwland en De Kuil; M. J. J. Kikkert te Den Hoorn; Staats heer, J. Kikkert te Oudeschild; J. ert te Overveen; „Natuurmonu- en" te Amsterdam; TESO; de Ned. ing tot bescherming van vogels sletn ^et Centrum voor vorming en atie van het Chr. Jongeren Ver- Ernst Willem Hoeve" te Lage sche Laatstgenoemd bezwaar- kwam te laat binnen en werd im niet ontvankelijk geacht. Op de >are hoorzitting werd het woord rd door de heren J. W. Dekker, M. ,E»oost te Den Hoorn, G. J. de Haan icjej. W. Dijt. VOLDOENDE BEKEND 7 i heren M. J. en C. J. Kikkert —jp'en tijdens de hoorzitting naar ■ffi dat de gemeente niet op voldoen- ®jze heeft kennisgegeven van haar [nek om een hinderwetvergunning. voren werd o.m. gebracht dat op |[|e treffende terrein geen bord heeft «m met de aanvraag om een hin- «tvergunning, zoals is voorge- Hven. Verder zouden de gebruikers het perceel geen kennisgeving heb- Ontvangen. Deze bezwaren worden •S niet erkend. Blijkens de over- e stukken zijn de eigenaars en ikers van de percelen die onmid- grenzen aan het toekomstige errein schriftelijk in kennis gesteld et verzoek. De wet verlangt niet ie eventuele gebruikers van het 1 zélf op de hoogte worden ge- G S. hechten ook geloof aan de ring van het gemeentebestuur ;Op het stortterrein wèl een bord Shdelijk is het ons gelukt om van et ministerie het alleenrecht te J •verven voor boven Texel t lieuwe mogelijkheden met onge- J nde perspektieven voor propa- rda of planning, voor presentatie z dekoratie enk eens aan de toepassing in J bedrijf en vraag vrijblijvend chtingen 'e prijzen zullen U in ieder geval levallen j. nauta, fotografie I land, ter zee en in de lucht. is geplaatst en constateert daarom dat geen sprake is van vormverzuim. VERVUILING De bezwaren tegen de stortplaats kwamen in hoofdzaak op het volgende neer. Gevreesd werd voor vervuiling van grond- en oppervlaktewater in de omgeving van de stortplaats en de mo gelijk daarmee gepaard gaande vergif tiging van het vee, de aantasting van de begroeiing en ander leven in en nabij de omliggende wateren. Gevreesd werd ook voor ratten, meeuwen en kraaien met mogelijk schadelijke ge volgen voor de in de nabijheid van de stortplaats gelegen broedplaats. Ook waren de rekestranten beducht voor wegwaaiend papier en plastic, stank- hinder, mogelijk verdroging van de landerijen door de bij de vuilstort plaats horende bronbemaling en vergif tiging als gevolg van het storten van het door de bronbemaling opgepompte water in de sloten. Ook met het opof feren van een (toekomstig) recreatiege bied en met het ontsieren van de om geving toonden de protesterenden zich verre van gelukkig. NIET BLIJ Overigens blijkt uit het schrijven waarin G.S. bekend maken dat de hin derwetvergunning wordt verleend, dui delijk dat men niet blij is met de vuil nisstortplaats. Men is geen voorstan der van een methode waarbij het vuil in de grond wordt verwerkt, vooral niet als het een landschappelijk aan trekkelijk gebied betreft. Ook de ge meente Texel had liever een andere methode gekozen. Het onderzoek, in samenwerking met de Inspecteur van de Volksgezondheid die belast is met de zorg voor de hygiène van het mi lieu in Noordholland, heeft evenwel geen financieel aanvaardbaar alterna tief opgeleverd. Ook bij G.S. was men van mening dat de begraafmethode voor Texel de enig haalbare is. Aan veel bezwaren kan door het stellen van voorwaarden worden tege moet gekomen. Die voorwaarden heb ben G.S. in een 19 punten tellende lijst aan de vergunning toegevoegd. O.a. is gesteld dat de vuilbegraafplaats door een 2 meter hoge afrastering (van gaas met 'n maaswijdte van ten hoogste 5 cm) omgeven moet zijn. De diepte van de te groven sleuven mag niet meer dan 1 meter beneden het omliggende maai veld liggen. Elke sleuf moet regelmatig over de volle lengte van noord naar zuid worden gevuld. Dc laag vuil in de eerste sleuf mag niet hoger zijn dan een meter boven het maaiveld en moet met minstens 70 centimeter grond wor den afgedekt terwijl maatregelen tegen verstuiving moeten worden genomen. Als het terrein helemaal vol is mag een tweede laag worden aangebracht waar bij een maximale hoogte van twee me ter boven het maaiveld in acht geno men moet worden. Dc derde laag mag tot een hoogte van vier meter boven het gemiddelde niveau van het maai- OOSTEREND In dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend wordt vrijdag, 19 februari een avond georganiseerd door de Hervormde Jeugdraad. Hoofd inspecteur van politie, de heer Brink man uit Den Helder en de heer Pool, maatschapelij k werker (eveneens uit Den Helder) zullen op deze bijeenkomst spreken over drugs. Een onderwerp dat momenteel sterk in de belangstelling staat. De sprekers zullen diverse soor ten verdovende middelen meenemen. Het belooft een leerzame en interessan te avond te worden. Er wordt volop ge legenheid gegeven tot discussie over de gevaren van het gebruik van de „geest verruimende" middelen. Iedereen ,en in het bijzonder de jeugd is van harte welkom. De bijeenkomst begint om 8 veld komen. Elke afval moet op de dag dat het is gestort al direkt met min stens 20 cm grond worden afgedekt. Er moet toezicht zijn bij het storten van afval door particulieren. Maatregelen moeten worden genomen om te voor komen dat verontreinigd water, afkom stig van dit terrein, op de sloten in de omgeving wordt geloosd. Het is verbo den te storten; kadavers, slachtafval, aardolieprodukten, licht ontvlambare of explosieve stoffen, radioaktieve af val, giftige chemicaliën en bestrijdings middelen. Het is voorts verboden op de nieuwe stortplaats afval te sorteren en voor af voer op te slaan. Er mag niets worden verbrand. Als afval in brand zou raken moeten middelen beschikbaar zijn om het vuur direkt te blussen. Eén keer per week moeten maatregelen worden genomen tegen ratten en ander onge dierte. TELEURSTELLEND Gedeputeerde Staten spreken de ge meente Texel op bestraffende wijze toe als zij stellen dat de ervaringen met de exploitatie van de oude belt teleurstel lend zijn geweest. „Er is van uw kant veel te weinig zorg aan dit projekt be steed. Wij verzoeken u dringend dat deze belt (de Rode Zee) bij de overgang naar de nieuwe stortplaats op onberis pelijke wijze wordt afgewerkt en geslo ten". G.S. vragen B. en W. er nauwlet tend op toe te zoen dat de nieuwe stort plaats volgens de regels wordt geëx ploiteerd ondanks het feit dat men voor de reiniging nu meer geld moet uitgeven dan men in de oude situatie gewend was te doen. „Tenslotte gaat het wat door de verschillende reklamanten niet ten on rechte tegen uw verzoek is aangevoerd om het instandhouden van het (landschappelijke) aanzien van uw ge meente als één der mooie en bij velen in trek zijnde Nederlandse eilanden". De bergers van de „Benares" heb ben het geluk niet mee. Zoals bekend was het de bedoeling om het schip vrij dagavond bij hoog water los te trekken en dat zou ook zeker zijn gelukt als het niet had gestormd. Door de wind kracht negen stond echter een zo hoge branding dat het voor de sleepboten onmogelijk was om hun werk te doen, terwijl ook de „Stortemelk" die met de schroef het zand achter de „Benares" moest wegmalen zijn taak niet kon voortzetten en gedwongen was naar rustiger water te vluchten. Als gevolg van de storm is de positie van het schip er niet beter op gewor den. Donderdagavond was men er al in geslaagd de onfortuinlijke vracht vaarder zeven meter in de goede rich ting te trekken, maar deze winst is vrijdag- en zaterdagavond verloren ge gaan. Bovendien is de „Benares" enke le tientallen meters in Noordelijke richting verplaatst. Dat is goed te zien als men het schip bekijkt vanaf de „in gang" van De Slufter bij het café van Van der Werf. Kort na de stranding zag men het schip nog gedeeltelijk schuilgaan achter de duinen van de zuidelijke Slufterkop; nu is het zijn volle lengte te bewonderen. Omdat het weer sindsdien slecht is gebleven, zijn geen verdere' bergingspogingen meer gedaan. Stevig vast Om te voorkomen dat het bijna drij vende schip op de bodem zou stuk slaan, heeft men de „Benares" ver zwaard door een grote hoeveelheid wa ter in te laten lopen. Er wordt nu op beter weer gewacht. Een nare bijkom stigheid is dat het roer van de „Bena res" is gebroken; het zit nu dwars aan het schip en steekt in het zand wat na tuurlijk ook een remmende factor is bij het lostrekken. Dat de „Benares" na de afgelopen stormdagen hoger op het strand zit dan ooit tevoren, wordt door de bergers met stelligheid ontkend. Aan een voorspelling over het verdere verloop van de berging waagt men zich echter niet meer. Maar we mogen er wel op rekenen dat het karwei vóór de komende bouwvakvakantie is ge klaard OUDESCHILD De sinds vorig jaar bestaande buurtvereniging „BVO" (Buurt Vereniging Oudeschild) wil be wijzen dat op Texel net zo enthou siast carnaval gevierd kan worden als in het zuiden van het land. Zc hebben carnavalsgroep „De Scharrekoppen" opgericht die ervoor zal zorgen dat za terdag de bloemetjes worden buiten- gezet. Zaterdagmiddag brengt de Raad van Elf onder aanvoering van Prins Schar- rekop de Eerste (Piet Koopman) in een open, versierde boerenwagen en voor afgegaan door de drumband „Marga- retha Sinclair" een bezoek aan Texels residentie, waar om drie uur voor het raadhuis aan burgemeester Sprenger „de sleutel van de stad Den Burg" zal worden overhandigd. Het is de symbo lische opening van he carnavalsfeest dat verder is geconcentreerd in Oude schild. Als de weersomstandigheden het toelaten zullen om ca half yijff twee parachutisten een landig uitvoe ren op het sportterrein van Oudeschild. Ze zullen de blauw-witte vlag van de buurtvereniging aan Scharrekop de Eerste overhandigen alsmede een bak steen die bestemd is als eerste steen voor het dringend noodzakelijke kleed lokaal op het terrein. Er wordt op ge rekend dat velen van dit spectaculaire gebeuren getuige willen zijn. Om acht uur is „iedereen" welkom in 't Skiltje waar het er tot diep in de nacht heel vrolijk zal toegaan, tenmin ste dat hoopt de Raad van Elf die met de organisatie is belast. Het succes hangt af van het publiek. Vast staat dat enkele personen die voor de dorps gemeenschap van Oudeschild zich zeer Prins Scharrekop de Eerste temidden van zijn Raad van Elf. Achterste rij van links naar rechts. Niek Blom, Koos Zegers, Hans Jongedljk, Bert v.d. Brink, Piet Bekker, Reijer Huisman. Voorste rij Jan van Beek, Henk Kievit, Piet Koopman, Leo Visser, Charles van Beek en Jan Pijlman. verdienstelijk hebben gemaakt, zullen worden gehuldigd. Voor de amusements- en dansmuziek zorgt het trio „The Woodpeckers". Er wordt op gerekend dat de bezoekers (die ƒ3,50 entree moeten betalen) zo veel mogelijk verkleed komen. Mutsen en toeters zijn bij de ingang te koop. De organisatoren vertelden ons dat de eventuele baten van de carnavalsvie ring worden besteed aan een later te geven kindermiddag. In het verslag van de in Den Burg gehouden hooravond vermeldden wij dat het de 'bedoeling is op het hoge gedeelte in het bestemmingsplan Noord-West de mogelijkheid te bieden voor de bouw van een groep bunga lows. Dit was onjuist. Nergens in het# plan Noord-West zullen bungalows worden toegestaan. Op de „heuvel" kunnen vrijstaande eengezinswoningen (dus huizen in twee woonlagen met kap) komen. Uitgebreide mogelijkhe den voor bungalow-bouw zijn er wel in Den Burg-Oost aan de Bernhardlaan. DE KOOG De nieuwe kantine van de Recreatiestichting op het terrein Kogerstrand mag buiten het zomersei zoen worden gebruikt door de dorps gemeenschap van De Koog. Dat is het eerste resultaat van het overleg dat tussen het bestuur van de Recreatie stichting en het bestuur van de Stich ting Gemeenschapscentrum De Koog is gevoerd. Het is dus niet overdreven te zeggen dat 't baddorp binnenkort over een dorpshuis beschikt. Gezien de af metingen van de kantine kunnen alle Koger aktiviteiten zich hier ontplooien: gymnastiek, volleybal, bejaardensoos, toneeluitvoeringen enz. Nadere mede delingen inzake het gebruik van de RST-kantine zullen worden gedaan tij dens de hedenavond in „Het Witte Huis" te houden vergadering van de Oranjevereniging. Het is van belang dat de besturen van de Koger vereni gingen op deze vergadering vertegen woordigd zullen zijn. Van 3-7 mei a.s. Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel organiseert een vijfdaagse reis naar Parijs voor le den van Texelse vrouwenverenigingen, hun echtgenoten en eventuele andere belangstellenden. Het wordt 'n trip van de Nederlandse Spoorwegen waarvan de kosten per persoon ƒ210,bedra gen. In verband met de hotelboeking e.d. is spoedige opgave gewenst. Dat kan gebeuren bij mej. Joh. Witte, „Bloemwijk", telefoon (02220) 2163. Bij inschrijving moet'ƒ30,van de totale reissom worden voldaan. Het is de be doeling op 3 mei om 12.00 uur vanuit Amsterdam te vertrekken. In Parijs zullen alle bekende bezienswaardighe den worden bezocht: Notre Dame, Dome des Invalides, Eiffeltoren, Gare du Nord etc. Voorts vermeldt het pro gramma bezoeken aan Versailles en Fontainebleau. ,,Als de aktiviteiten van de bejaar den in de toekomst zich even snel uit breiden als in 1970 gebeurde, kan alle hulp voor bejaarden binnenkort uitge schakeld worden", zei Zr. Rood op de zaterdagmiddag in „De Oranjeboom" gehouden jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de Be jaar - denbond. Zij vertelde dat sinds 1 ja nuari Bejaarden- en Gezinszorg samen zijn gegaan en altijd klaar staan om te helpen, wanneer het werk een be jaarde teveel mocht worden. Met sub sidie van overheid en gemeente is het mogelijk tegen een kleine vergoeding hulp te bieden. Ook stelde Zr. Rood voor, dat vitale leden van de bond zelf hun minder goed uit de voeten kunnende leeftijdgenoten zouden hel pen. Zeer waarderende woorden sprak mevrouw Sprenger-Pool, bescherm vrouwe van de bejaardenbond. Zij hoopte binnenkort met de diverse ne- venaktiviteiten als gymnastiek en zang nader kennis te maken. Daar de afdeling op het ogenblik geen secretaris heeft, las de voorzitter de notulen voor en schonk nog eens extra aandacht aan verschillende pun ten. Hij toonde zich dankbaar voor het aanbod van TESO van gratis bootver- voer voor bejaardenreisjes en voor de subsidie van de Stichting Cultureel Werk Bovendien mocht meermalen kosteloos een zaal gebruikt worden en werden consumpties aangeboden. In fe bruari 1970 telde de bond 54 leden, wat nu tot een aantal van 476 leden, ver deeld over drie afdelingen is uitge groeid. De voorzitter zei echter naar minstens 600 leden te streven. Een bil jart- en kaartclub, een postzegelclub of een dansgroep zag hij ook nog graag opgericht. Voor het werven van 175 le den werd hem een taart aangeboden. „Nu we zo goed op weg zijn, moeten we doorzetten", besloot de voorzitter zijn jaaroverzicht, want Rust Roest". Financieel staan de zaken er goed voor, kon penningmeester F. Taag ver zekeren. Over 1970 hield hij een saldo van ruim ƒ600,over. Voor de vele uren, die de heer Taag aan de Bond besteedt, werd hem een kleine attentie aangeboden. Een kleurrijk verslagje gaf bestuurslid mevrouw Bakker-van Leeuwen van een gymnastiekles. Zij beschreef, hoe ongeveer 30 bejaarden zich onder (kostenloze) leiding van de heer G. Praamstra lenig houden. De buurtvereniging o.l.v. mevrouw Craanen-Hemelrijk voerde na een kor te pauze haar nieuwe revue op. GESLAAGD De heer P. A. Schagen Kzn te Oude schild slaagde voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1