Cjroen Tjwartsjexeh in het harL, Sint Jan amusant in origineel blijspel linkstuk op wielen Schakel zag geen toekomst meer in Texelse vestiging (W Bromfietser (18) met Inbreuk naar ziekenhuis DWARSGEBAKKEN ?0p Texel gebakken dus dagelijks vers itnodiging Solo-toneel voor Nutsdepartement Het ontbrak ons aan morele steun In komende weken twee herhalingen Ook op Terschelling toeristenbelasting Gedeputeerde Laan installeert leden van „Agrarisch Texel" Gegeven te breed uitgesponnen Texel krijgt nieuwe zwemvereniging Winterconcert „Excelsior" Let op S.O.S. driehoek lar ,G 23 FEBRUARI 1971 EXELSE 84e JAARGANG No. 8547 COURANT IIIUMIS Milling N.V. v.h. Lange veld De Roo(j 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ry dc Graaf, Kccsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstnndsbank; Coop. Ralf* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboon. prjjs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. Ao/0 BTW ds vorige week past de N.V. P. !ers Aannemingsbedrijf uit Alk een nieuwe methode toe bij het i van zinkstukken aan het strand. ;er werd zo'n zinkstuk dicht aan iterlijn, met zoveel mogelijk per- I in zo kort mogelijke tijd opge- i. Dit karwei was erg weergevoe- leverde organisatorische proble- op omdat gedurende korte tijd llen mannen nodig waren. Nu :n de zinkstukken hoog en droog 1 gemaakt op het opslagterrein t strand Westerslag en wel op een chtige 2wielige wagen met een lakte van bijna 20 bij 8 meter. :a vier mensen zijn een halve dag v met het in elkaar zetten van complete stuk. Dan wordt de wa- loor een shovel naar het strand eken en in het water gereden, tot ij dt' plaats waar het stuk moet n afgezonken. Het is dan een gheid om met een vrachtauto het ,uk in het water te trekken waar makkelijk met handkracht in de .positie kan worden gebracht. De gooit er dan de nodige ballast intussen wordt begonnen met aken van een nieuw zinkstuk. Er ;o met een minimum aan perso- !veel werk worden verzet. Het 118-jarige bromfietser R. uit de 1 Hendrikpolder botste zaterdag- 1 om half twaalf op een in de JÈerstraat te Den Burg geparkeerde ■Hij liep daarbij een beenbreuk en rnstige vleeswond op en moest per Iboot naar het ziekenhuis worden lerd. Het ongeluk gebeurde tegen- Thet gebouw van de Aankoopcen- I De auto, eigendom van de heer inne, stond op de voorgeschreven ■geparkeerd. De jongeman heeft de n, als gevolg van het regenachtige I waardoor zijn bril nat was, niet llaat opgemerkt. NATUURWIT, BOERENBRUIN, OERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KflENTEN-ROZIJNEN BROOD, KRENTEN BOLLEN. I. met onze veelzijdige keus en iitgekiende voorraad, Uzelf een k leesgenoegen te verschaffen. in ons boekengebied te ont- tken, dat ook voor uw hobby, hebberij of belangstelling een stuk lektuur is. bent steeds van harte welkom. boekhandel j. nauta texels gastvrije boekhandel. J Mannen van NV.P Daalders Aannemers bedrijf bezig met het opbouwen van een zinkstuk op een wagen van 20 x 8 meter idee om het leggen van zinkstukken (ten behoeve van de aanleg en verbre ding van de strandhoofden) op deze wijze te vereenvoudigen is afkomstig van de heer G. J. ten Cate, plaatselijk (bedrijfsleider voor Daalder. De N.V. Daalder is al sinds 1959 doende met het maken van standhoofden langs de Texelse westkust. De bestaande hoof den (van paal 12 tot paal 17) worden nu verbreed. Binnenkort zal een nieuw strandhoofd bij paal 17 worden ge maakt; in deze dam wordt de zeewa- terleiding ten behoeve van de aquaria van het Texels Museum aangebracht. De daarbij horende pompinstallatie staat reeds in het duin. Verder zullen nog dit jaar meerdere strandhoofden worden gemaakt bij paal 9 en verder naar het zuiden. De hoofden liggen 400 meter uit elkaar en zijn van groot be lang voor de kustverdediging omdat er een breder strand door ontstaat waar mee ook de duinvorming is gediend. Donderdagavond a.s. treedt de voor drachtskunstenares Nel Kars op voor de leden van het Nutsdepartement Texel. Onder het motto „Vrouwen in het spel" worden fragmenten uit diver se bekende toneelstukken uit allerlei tijden gebracht. De avond is ook voor belangstellende niet-leden toegankelijk. Aanvang 20.00 uur in „De Lindeboom- Texel". Het bedrijfspand met woonhuis van Schakels bouwbedrijf aan de Marico- weg te Den Burg is verkocht aan aan nemer B. Giezc in Eierland. De erva ringen die Schakel in de afgelopen twee jaar op Texel heeft opgedaan heb ben geleerd dat het niet langer ver antwoord is dez^ materiaal- en verwer kingseenheid op Texel te handhaven. Aannemer Gieze, die ook de voorraden van de Texelse vestiging heeft overge nomen, vertelde ons dat hij mogelijk zijn hoofdvestiging in het nog gloed nieuwe complex zal onderbrengen en zelf de bijbehorende bungalow gaat be wonen. De heer Y. Schakel die zijn vestiging twee jaar geleden met veel officieel vertoon opende, liet ons desgevraagd weten dat hij sindsdien veel teleurstel lingen op Texel heeft moeten incasse ren. Eén van de problemen waarmee hij te maken had was dat de Texelaars zich niet lieten kennen als vlotte beta lers, wat volgens de heer Schakel me de werd veroorzaakt door de weinig soepele houding van de plaatselijke banken. Ook van de gemeente zou Schakel te weinig medewerking hebben ondervonden: als gevolg daarvan zou het .Friese bedrijf van uitbreiding heb ben moeten afzien. Prijsbeschermcr De heer Schakel ontkende dat een onhoudbare financiële positie op het eiland de oorzaak is van het opheffen van de vestiging. „We begonnen leuk te draaien en hadden werk genoeg maar voor de toekomst zagen we wei nig perspectieven op Texel omdat het ons aan morele steun ontbrak. Wat mij o.a. begon te vervelen dat men ons voornamelijk nuttig achtte als prijsbe- schermer. Talloze keren hebben wij prijsopgaaf moet doen waarbij de op drachtgever tevoren wist dat hij het werk niet aan ons zou gunnen. Dat was dan om een andere aannemer ertoe te kunnen krijgen 't werk voor onze prijs uit te voeren". Het afstoten van de Texelse vestiging noemt de heer Scha ken 'een pak van mijn hart'. Hij zegt de nu vrijkomende gelden tot meer vol doening in de uitbreiding van 't Scha- kelbedrijf in het Noorden van het land kunnen worden geïnvesteerd. Wat nu is gebeurd is terugkeer naar de situatie van vóór twee jaar. Schakel blijft dus bereid op Texel te bouwen, maar werkt vanuit zijn hoofdvestiging in Exmorra. Als vertegenwoordiger van het binnen kort tot n.v. uit te roepen bedrijf blijft de heer J. Bonnema te Den Burg woon achtig. Vooral het restauratiewerk waarin Schakel zich heeft gespeciali seerd zal van grote betekenis blijven. Niet de eerste Een Texelse aannemer zei ons in het geheel niet verbaasd te zijn over het verdwijnen van de Schakelvestiging. ,^Het is niet de eerste keer dat een aan nemer van het vasteland iets dergelijks met dezelfde afloop probeert. Het pu bliek en ook de plaatselijke overheid reageren altijd enthousiast en vol ver wachting want de Texelse aannemers worden algemeen beschouwd als lieden die erop uit zijn zoveel mogelijk winst te maken. Een vreemdeling die aan vankelijk indruk maakt door met lage re prijzen te werken krijgt gauw ve»el sympathie. Dat is wel te begrijpen want de bouwprijzen z ij n hoog, maar beslist niet tè hoog. De prijzen van Schakel lagen de laatste tijd even hoog als die van de andere aannemers en dat was logisch want die prijzen zijn voor een gezonde bedrijfsvoering in de Texelse omstandigheden nodig. Maar daardoor maakte Schakel die men al tijd als een buitenstaander is blijven zien zich overbodig. Er zijn op Texel immers aannemers zat?" Als het waar is dat Schakel effektie- ve prijsbewaker is geweest in de afge lopen jaren, zal dat in de komende tijd uit de prijsontwikkeling in de Texelse bouw moeten blijken. De tijd zal leren welke betekenis het kortstondige ver blijf van het Friese bedrijf op Texel heeft gehad. Ook B en W van Terschelling zullen de gemeenteraad binnenkort voorstellen over te gaan tot het invoeren van toe ristenbelasting. De vorm, waarin deze belasting zal worden gegoten, is mo menteel nog in studie. De eilanders zijn uitgenodigd over dit probleem na te denken en met suggesties te komen, dit om tot een aanpak te komen, die door een zo groot mogelijk aantal Terschel- lingers kan worden onderschreven. Het bovenstaande kwam naar voren tijdens de donderdagavond gehouden vergade ring van de Terschellinger raad Bij die gelegenheid deelde burgemeester L. J. Hoogland mee dat Terschelling over 1970 meer dan een miljoen overnachtin gen heeft geboekt. Maandagochtend, 1 maart, 10.00 uur, zal de heer Laan, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noord holland, de bestuursleden installeren van de nieuwe Stichting Agrarisch Texel. De stichting Agrarisch Texel is onderdeel van de Provinciale Stichting tot verbetering van de agrarische struc tuur. In het bestuur zijn o.a. vertegen woordigers van standsorganisaties, ge meente, waterschap, „Overkoepeling" en VVV opgenomen. De installatie plechtigheid heeft plaats in hotel „De Lindeboom-Texel". Als er één avond in het jaar is die zich bij uitstek leent voor het opvoeren van een klucht waarbij geen enkele an dere pretentie hoeft te worden nage streefd dan 'lachen-brullen-gieren' dan is het wel de carnavalsavond. Toch had de toneelvereniging Sint Jan zaterdag avond geen uitgesproken 'brulstuk' op het programma staan. „We komen niet uit met ons pensioen" was een uitge sproken blijspel waarbij de komische ncot uiteraard overheerste maar waar in af en toe ook een ernstig woord viel. Het was een amusant stuk, vooral om het originele gegeven. Jammer was het dat de schrijver dit gegeven wat al te lang heeft willen uitspinnen waardoor het stuk halverwege dreigde te verzan den in veel gepraat dat net niet geestig genoeg was om dc lachspieren in be weging te houden terwijl ook de span ning niet naar het vereiste hoogtepunt voerde. Het slot was daarom weinig verrassend; de afloop kom men na af loop van het eerste bedrijf al raden. Een en ander neemt niet weg dat de Sint Jan-spelers er het publiek behoor lijk mee amuseerden, al zal daarover wel veel verschil van mening bestaan in een tijd dat men door veel puntiger humor via de beeldbuis wordt over stroomd. Het succes van zo'n carna valsavond hangt overigens slechts voor een klein deel van het toneelstuk af. Een minstens even grote verantwoor delijkheid draagt de band die voor de dansmuziek na afloop moet zorgen en niet in de laatste plaats de mensen zelf die in carnavalsstemming moeten zijn. De avond als totaal is voor de bezoe kers ongetwijfeld bijzonder genoeglijk geweest. Verhaal Zoals gezegd een origineel gegeven: August Groendijk en zijn vrouw Ida zijn gepensioneerd maar komen met hun pensioen niet rond. Ze komen op het idee om een van hun kamers te verhuren. Mevrouw wil een jongeman in huis nemen, meneer die kennelijk verzot is op een groen blaadje voelt meer voor een jongedame. Buiten el- kaars medeweten voeren beiden hun zin door. Met het gevolg, dat de kamer aan twee personen wordt verhuurd. Gelukkig is Klaas, de jongeman in kwestie, nachtchauffeur bij een trans portbedrijf en gebruikt de kamer dus alleen overdag, terwijl de charmante Lies alleen 's nachts aanspraak maakt op het vertrek. Jongen en meisje wor den onwetend gelaten en dank zij veel organisatorisch vernuft slagen August Een groep enthousiaste liefhebbers van de zwemsport heeft besloten een nieuwe zwemvereniging in het leven te roepen. Belangstellenden kunnen maandagavond 1 maart dc vergadering bijwonen, waarop deze plannen bespro ken en nader uitgewerkt zullen worden. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel „De Oranjeboom", aanvang 8 uur. Het oprichtingscomité wordt gevormd door J. W. B. van der Meer (voorzitter), mevrouw M. Blankevoort-Schermer (secr.) en de heer W. G. Rienks als pen ningmeester. Men zal de vergadering een voorlopig bestuur voorstellen en ook een redaktie- en technische com missie moet worden benoemd. Verder komen zaken als lidmaatschap en con tributie aan de orde en wordt een naam voor de nieuwe vereniging vastgesteld. In de zomer van vorig jaar maakten 'wij melding van de plannen om de sinds de oorlogsjaren sluimerende bestaande Texelse Zwemvereniging nieuw leven in te blazen. Sindsdien hebben zich moeilijkheden voorgedaan, o.a. over het reglement en de aktiviteiten. Het oude bestuur was daarom niet bereid zon der meer het kassaldo ter beschikking te stellen van de vernieuwde vereniging Voor een aantal mensen is het onmo gelijk in deze situatie voort te gaan. Door het oprichten van een nieuwe ver eniging denkt men een punt achter de moeilijkheden te zetten. Als leden van de „oude" zwemvereniging in het be stuur van de nieuwe vereniging geko zen worden, is daar overigens geen en kel bezwaar tegen Het gaat erom met spoed een vereniging van de grond te brengen, die in haar activiteiten met wordt geremd door problemen van in terne aard. en zijn vrouw erin het een tijdje goed te laten gaan. Natuurlijk gaat het ten slotte fout, mede door de omstandig heid dat jongen en meisje elkaar heel goed kennen: ze komen uit één gezin. Klaas is het huis uitgelopen omdat zijn vader hertrouwde. De vrouw waarmee hij zijn tweede huwelijk aanging heeft een dochter „ingebracht": Lies. Na veel verwikkelingen die goeddeels het verloop van het stuk bepalen, sluiten deze twee elkaar in de armen en wor den alle bijkomende kwesties tot oplos sing gebracht. Goede hoofdrol De heer W. Witte had stellig een der zwaarste rollen in dit stuk te spelen. Als de gepensioneerde August Groen dijk sloofde hij zich zeer verdienstelijk uit en was ook qua type heel geschikt. In vergelijking met zijn enthousiasme deed mevrouw R. Rijk-Anema als zijn vrouw Ida een beetje timide aan. Wat meer vuur had er wel mogen bijkomen want uit de tekst bleek dat zij niet zo'n heel gemakkelijke tante was. Overigens speelde zij heel behoorlijk. Dat gold ook voor de heer Kees Witte als Klaas, de nachtchauffeur. Zoals we hadden verwacht van deze geroutineerde spe ler gaf hij vlot spel ten beste, ook deze keer in een wat jeugdiger rol dan we van hem gewend zijn. Geknipt voor haar rol van het aantrekkelijke meisje Lies, toonde zich mevrouw H. de Boer- Smit. Ze speelde leuk, ontwapenend en spontaan dus precies zoals het in deze situatie moest. Dat een jonge kracht toch heel goed (zie vervolg pagina 2) OOSTEREND Zaterdagavond a.s. geeft de Ohr. Muziekvereniging „Ex celsior" onder leiding van dirigent A. Kuik het winterconcert in het dorps huis „De Bijenkorf". Het programma vermeldt o.m. „Oberto" van Verdi en „Fantasie over een Engelse avond hymne" van Cor Kee. Verder een para phrase „Harre meine Seele" van E. Ruh. Wat de moderne muziek betreft is de keus gevallen op Gospel Rhapsody van Pi Scheffer, waarin bekende melo dieën voorkomen als „Nobody knows. „Down by the riverside" en „Deep River". Aan de avond wordt verder meegewerkt door de drumband „Excel sior" o.l.v. de heer J Beijert en het uit 23 leden bestaande jeugdkorps van Excelsior, ook onder leiding van de heer A. Kuik. Aanvang acht uur. Vrije toegang voor donateurs. Reeds geruime tijd beschikken veel Texelse bejaarden en alleen staanden over dc zg. SOS-drie- hoek van het Rode Kruis. Het is de bedoeling dat zij deze drie hoek 's avonds voor het raam zet ten en 's morgens weer weghalen. Blijft de driehoek overdag staan, dan is dat voor de voorbijgangers een teken dat er iets met de be trokkene aan de hand is. Er kan dan poolshoogte worden genomen en eventueel voor hulp worden gezorgd. Het middel is bedoeld om te voorkomen dat ziek gewor den alleenwonenden dagenlang van hulp verstoken blijven. Blijk baar is de betekenis van de drie hoek bij het publiek nog niet vol doende bekend want onlangs ge beurde het dat bij een ziek ge worden bejaarde in Jan Dirksz- oord de hele dag de driehoek voor het raam stond, zonder dat iemand daar aandacht aan be steedde. Dus: wie overdag een ro de driehoek voor een venster ziet staan dient na te gaan wat er aan dc hand is*

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1