ïoerderijentocht zeer geslaagd eve zuster Ursula SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST m FILMNIEUWS (VNDBOUW en VEETEELT JÉ Demonstratieavond van Bakkers Ijzerhandel Nog enkele kaarten Ook Hoornder bejaarden naar toneelstuk Voorleeshalfuurtje in „De Waldhoorn" n 53| 31 LÓfl NUTSSPAARBANK brisk voor j I «mi.* Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 26 februari 1971 we in de kop van dit artikel 0| en van 'zeer geslaagd', dan den- ve hierbij aan de belangstelling la deze tocht en verder aan de aan- die er was voor de diverse ob- i Het aantal deelnemers aan de varieerde van 75 - 100 personen. malei het ene geval de deelnemers interesseerde dan het andere toch worden vastgesteld, dat •heel de volle aandacht had. We hieronder de bezochte objecten iespreken, mede naar aanleiding te gehoorde opmerkingen. Schapenschuur C. M. Veeger betreft hier een schuur van 13 neter, die in de tijd van het lam- 'an de schapen plaats biedt aan kke" schapen en 22 schapen met ammeren. In de zomermaanden deze schuur gebruikt als zomer- tal. Verder kunnen hier een aan- rktuigen worden geborgen, el men algemeen overtuigd is, n goede gelegenheid voor het on- ingen van de schapen en lamme- deze periode van groot belang is i we de indruk, dat men de kos- m deze schuur voor dit doel aan ►ge kant vond .De bouwkosten nl. ƒ18.500,bedragen. De uctio is zodanig, dat de schuur ichting ook gebruikt kan worden et stallen van 24 stuks melkvee. Verbouwde rundveestal H. Tjepkema op dit bedrijf hoorden we op- igen omtrent de hoge kosten uitbreiding en inrichting met voermstallatie en aanleg van de iding. Met inbegrip van de koe- •s, die kort geleden in de stal ingebracht komen de kosten op plm ƒ40.000,- deze kosten inderdaad volledig ste van de uitbreiding met 15 laatsen voor melkkoeien moeten berekend dan zouden deze op- igen zeer terecht zijn. ijn in zoverre juist, dat uitbrei- an een stal met 15 standplaat- t 30 standplaatsen voor melk- ook verdere investeringen wen- in zelfs nodig maakt. Bij een stal «melkkoeien behoort een instal- ,'oor het mechanisch afvoeren mest, terwijl ook de aanleg van eikleiding geen luxe is als één koeien moet melken, lijn daarbij ook van mening, dat areiding van de melkveestapel - 30 koeien een flinke investe- xantwoord maakt. :eer produktieve melkveestapel heer Tjepkema ondervond grote telling, terwijl er ook voor het waaronder een paar jonge zeer veel belangstelling was. Bedrijf 'Plassendaal' Joh. D. Roeper lebben de indruk, dat het aan- :9j len met koe-trainers in de eer- in op Texel flink zal uitbreiden, we nog al wat geluiden hoor- r de vrij hoge kosten, die de an de koe-trainers vragen. Per zijn we van mening, dat in ge- waarin de dieren zich erg be- 'eze investering volkomen ver- d is, mede omdat de jaarlijkse aag zijn. bewondeding was er ook voor goede melkkoeien op dit be- heer Roeper is er in enkele jaren tijd in geslaagd een zeer goede melkveestapel op te bouwen. Bedrijf N. J. de Wit Eierland Op advies van de dierenarts moest het bezoek aan dit bedrijf vervallen. Het was buitengewoon spijtig, omdat juist voor dit objekt grote belangstel ling was. 'Trcntgeest', Oosterend Alle deelnemers waren enthousiast over deze dubbele Hollandse stal, die gebouwd is vanuit een romp van Bio- planken. Mede door deze naar verhou ding goedkope romp en een voordelige wijze van inrichting is hier een goed kope stal tot stand gekomen. De stal biedt ruimte' aan 35 melkkoeien. Met inbegrip van de inrichting met grup met giergootje, hangkettingen en bok jes, verlichting en watervoorziening komen de kosten op plm. ƒ830,per standplaats. Hierbij zijn ook de kosten voor eigen arbeid inbegrepen. Diverse deelnemers aan de excursie waren van mening, dat aan deze stal nog een in richting voor de mestafvoer mankeer de. Op dit moment achten we dit nog geen groot bezwaar. Zodra het aantal melkkoeien echter uitgebreid zou wor den tot 25 - 30 stuks en het bedrijf als eenmansbedrijf moet worden gevoerd zal een installatie voor het mechanisch afvoeren van de mest naar onze mening nodig zijn. 'St. Maarten' van P. C. Hm We kregen de indruk, dat voor diver se deelnemers de overgang van de „knusse" stal op het bedrijf van de he ren Boogaard en Zijm naar deze lig- boxenstal met roostervloeren iets van een koude douche had. He't zijn niet alleen de „oudjes", die een normale Hollandse stal, waar de dieren flink in het stro staan verre verkiezen boven de ligboxenstal, waar de dieren op een enigszins bevuilde roostervloer lopen en als ligplaats een bad van zand hebben. Ook heel wat jongere boeren hadden duidelijk voor keur voor een stal als op bedrijf „Trentgeest". Verder hoorden we ook hier- diverse malen de opmerking, dat een prijs van ƒ65.000,voor het onderbrengen van 40 melkkoeien toch wel aan de hoge kant is. We zijn van mening, dat men hier teveel over het hoofd ziet, dat hier zeker niet gesproken kan worden van een ruimte uitsluitend voor het „stal len" van 40 melkkoeien. In het gebouw zijn tevens een doorloopmelkstal en melkkamer ondergebracht. Verder is een verbinding tot stand gebracht tus sen de bestaande stolp en de nieuwe stal, terwijl een ruime bestrating van plm. 240 m2 is aangebracht. De heer Hin is persoonlijk zeer tevre den over zijn nieuwe stal en speciaal wat de besparing van arbeid betreft. En met de heer Hin zijn we van me ning, dat deze factor in de' toekomst steeds meer een rol zal gaan spelen. DEN HOORN Woensdagavond 3 maart, aanvang 8 uur, organiseert de Hervormde vrouwenvereniging van Den Hoorn een demonstratieavond die wordt verzorgd door Bakkers Ijzer handel. Diverse nieuwe huishoudelijke apparaten zullen worden gedemon streerd. Alle dames zijn we'lkom. Voor de discussieavond over de toe komst van de Waddenzee (vrijdag heden in „De Oranjeboom") zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Ze kun nen door belangstellenden gratis wor den afgehaald bij de VVV Texel. DEN HOORN Ook de bejaarden van Den Hoorn gaan naar de herop voering van „We komen niet uit met ons pensioen" door „Sint Jan" op za terdagmiddag 27 februari, 2.30 uur in „De Oranjeboom" te Den Burg. Wie mee wil wordt verzocht zich snel op te geven bij mevrouw A. Zwanenburg, Naalrand 9, telefoon 272. Ook automobilisten die bereid zijn bejaarden naar Den Burg te brengen, worden verzocht zich op dit adres te melden. DEN HOORN Met ingang van he denmiddag zal elke vrijdagmiddag om vier uur in „De Waldhoorn" een voor leeshalfuurtje worden gehouden voor kleuters van ongeveer vier tot zes jaar. In de openbare bibliotheek te Den Burg is gebleken dat een dergelijk voorleeshalfuurtje steeds meer belang stelling trekt. In Den Hoorn heeft mej. Rita Wilner, studente aan de pedagogi sche academie te Den Helder, zich met geestdrift bereid getoond in „De Wald hoorn" een dergelijk voorleeshalfuurtje te verzorgen. Het dorpshuisbestuur stond voor dit doel gaarne de dorpska mer af. Het wachten is nu op kleuters, uit Den Hoorn en omgeving. „Niels Holgerssons wonderbare reis" is de verfilming van een beroemde ro man van Selma Lagerlöf. De zoon van een Zweedse boer, Niels, treitert alle dieren in zijn omgeving. Een kabouter, die dit ontdekt, betovert hem om de jongen te' straffen. Niels wordt zo klein dat de dieren hoog boven hem uitste ken. Als een van de tamme ganzen van de boerderij, Maarten Ganzerik, met een troep soortgenoten wil meetrekken, probeert Niels hem tegen te houden. Dit mislukt en noodgedwongen reist hij met de ganzen tot in het verre Lap land. Onderweg beleven zij allerlei avonturen. Ze worden door jagers be schoten, door een vos bedreigd, ze zien de middernachtzon in de bergen en ook wonen «zij de dans bij van de kraanvogels op de Dag der Dieren. Niels maakt kennis met 'n oude waak hond en wordt door een adelaar be- Ivrijd uit een dierentuin. Als hij de tamme gans naar de boerderij terug brengt, zal het jongetje weer zijn nor male lengte terugkrijgen, belooft de kabouter hem. Maar daar zal de gans geslacht worden en Niels blijft liever 108. „Fijn zo", lachte smidje Verho len. „Maar voor we dat gaan bespre ken moet ge me eerst eens even ver tellen of ge uw bediende Vosmaer een pak rammel hebt gegeven". De oude baas sprong geestdriftig op en riep: „Wel salderamentum! Nou en of! Ghy hebt my toch een briefeken in de hand gestoocken, waerin te leesen stond, dat Vosmaer my bedroogh? En ghy hebt my toen toch oock de colomotievens en de treynens laeten sien? Welnu, die zelfde middag nog kwam Vosmaer binnen en hy seyde tot my datter gheen gheleerde stofekens meer te coop waeren in der steede omdat er oorlogh was met de specken ende span jolen. De smeercees! Ick wierd zo cwaat, dat ick hem aenvloogh ende hem op syn cop timmerde!" Smidje Verholen lachte zich een kriek om dit verhaal en bedacht intus sen: „Zie jewel! Dan heb ik toch gelijk gehad! Nosco steekt er achter! Wat een schurk! Maar toch slim van hem om net te doen alsof ik het was, die hem op een bloedneus en een blauw oog had getracteerd!" „Maer nu moet ghe verder luyste- ren", vervolgde de rare alchimist. „Ick hebbe myn uytvindingh gereed. Na- tuurlyck moest ick daervoor eerst een stofeken maeken, dat de geest omme- draeyt. Dat is my geluckt. Daernae moest ick het teeghengift maeken. Dat is my oock geluckt. Sullen wy de proef eens nemen?" Hij wees een prachtig oud schilderij aan, dat hij opgehangen had, en vroeg: „Hoe vindt ghe dat? Het is een praghtig stuck van Claes van Leyden!" „Fantastisch", antwoordde' smidje Verholen. „Ik wou wel, dat ik het had". „Drinck dan nu dit maer eens op", zei de alchimist, fijntjes lachend. Hij reikte de smid een glas over, waarin een heldere drank parelde. „Ick deed stofeken in", vervolgde hij. „Drinck op er slechts één druppe'lcken van myn en segh me dan hoe ghy het schilder- stuck vindt". De smid proefde voorzichtig een slok en keek toen met een vies gezicht naar het schilderij. „Bah, wat een smerig stuk knoeiwerk is dat!" riep hij uit. „Haal asjeblieft weg, dat walgelijke ding!" De alchimist hoorde dat en lachte zich bijna ziek zijn leven lang klein, dan de dood van zijn beste vriend op zijn geweten te hebben. Buiten zijn schuld belandt de gans toch op de hoeve en ontsnapt door Niels' hulp ternauwernood aan de dood. Hierdoor wordt de betovering verbro ken, maar tot zijn grote spijt kan het Zweedse jongetje ook de taal der die ren niet meer verstaan. (Zondagmid dag 3 uur. Toegang alle leeftijden). Zaterdag, zondag en maandag (8 uur) kan men getuige zijn van „De val van Rome". Onder de wijze keizer Marcus Aurelius bereikt het Romeinse Keizer rijk 180 jaar na de geboorte van Chris tus zijn hoogste glorie. In zijn zoon Commodus heeft de keizer weinig ver trouwen; daarom besluit hij dat Livius, zijn aangenomen zoon hem zal opvol gen. Zijn besluit komt de blinde hof- profeet Cleander (Mel Ferrer) ter ore, die een komplot smeedt met enkele vrienden om de keizer te doden, vóór dat deze Livius officieel als zijn erfge naam zal kunnen benoemen. Met het welslagen van zijn plannen breekt een tijd van oorlog en verwarring aan voor he't Romeinse volk. Commodus, die meer geïnteresseerd is in spelen en gla diatoren dan het rechtvaardig besturen van het uitgestrekte rijk roept zichzelf tot keizer uit. Het heffen van steeds hogere belastingen en het wrede gezag van de egoïstische Commodus veroor zaakt in vele gewesten ontevredenheid en opstand. Tal van oorlogen worden gevoerd, o.a. met een stam Barbaren, die zich ten noorden van Rome in een bosrijke streek schuilhouden en met het koninkrijk Armenië en de landen Perzië en Syrië. De zuster van Commo dus, Lucilla (Sophia Loren), heeft haar vader kort voor diens dood beloofd met de koning van Armenië, Sohamus. (Omar Sharif) te zullen trouwen. Deze belofte deed zij in het belang van de Romeinse vrede. Zij houdt echter van Livius, die haar zijn liefde heeft ver klaard. Livius is door zijn ihalf-broer aangesteld als pro-consul en heeft het commando over alle legers. Tientallen veldslagen worden geleverd om orde in de chaos te scheppen. De wrede kei zer toont zich echter weinig dankbaar voor Livius' steun en verbant hem zelfs op 'n gegeven moment naar een onbe duidende provincie. Als het gehele Oosten dreigt op te staan tegen Com modus en in Rome de pest uitbreekt, wordt de pro-consul teruggeroepen. Li vius redt de situatie en eist dat de heerschappij grondig verandert, óf dat er een nieuwe keizer wordt aangesteld. Na veel strijd en onophoudelijk vluch ten kan Livius uiteindelijk toch zijn geliefde Lucilla in de armen sluiten. Voordat het zover is, wordt Commodus in een hevige strijd met Livius gedood. Het volk is buiten zich zelf van vreug de en de Senatoren bieden om strijd de hoogste bedragen voor de troon van Rome, die Livius geweigerd heeft. Met Lucilla trekt hij zich uit het tumult terug. (Toegang boven 14 jaar). |n dag éérder? Dus vandaag?" •n ik drukte me onjuist uit. Hij •t. Hij is er al!" er al?" herhaalde Maartens in verbazing. „Maar. staat de nieuwe direkteur, me- lartens". ig ze zitten en genoot van zijn g- ad u niet gedacht, hè?" En op- hij weer het gezioht van het aeisje van vroeger, met haar voor ondeugende streken en igen. ns was nog steeds verstomd, laar nie4 begrijpend aan. eneer Maartens", bevestigde ze t. „ik ben de nieuwe direkteur. altijd veel belang in de zaak ;n vader vond dat le'uk ver- alles, ik wist overal van. Ik prima opleiding gehad zou ik zélf de leiding van de in handen nemen?" juffrouw Ursula", zei Maar- erbaasd, dat ze opeens in een 'ach schoot. fjkt u net alsof ik wéér op mijn gemorst! O meneer Maartens, !nt toch echt een ouderwetse vindt het maar niets ge- een vrouw aan het hoofd van f?" verontschuldigde zich Maar- pe's, „maar. ik keek er wél prnd van op". i dat laat zich denken", meen- 1 vermaakt. feuilleton door L. van Schooten „Maar", en opeens begonnen zijn ogen te stralen en ze hoorde de blijde, hartelijke klank in zijn stem, „wéér een Leeuwenstein aan het hoofd van de zaak! En u bent zo echt een dochter van uw vader. Hoor es, juffrouw Ursu la, ik zal er nog wel even aan moeten wennen, neemt u me dat niet kwalijk maar ik vind het geweldig. Ik ben er reusachtig blij om!" „Wel", zei Ursula getroffen door de toon van zijn woorden, „dat doet me nou nog es plezier. En geloof maar, dat we het wel zullen klaren, wij samen! Maar", en weer keek ze op haar hor loge, „het is nu tien minuten over half negen. Zeg, meneer Maartens, het is hier toch geen tehuis voor ouden van dagen?" „De enige oude van dagen ben ik", grapte Maartens wrang. „En u was er natuurlijk al om acht uur. Zeg, meneer Maartens, moet u eens even horen. Dit is de deur naar het privé-kantoor, nietwaar?" „Ja, juffrouw", hij greep naar een rek, „hier is de sleutel. Er is geen mens in geweest, behalve juffrouw Kolderie om af te stoffen, en ik heb er een paar brieven weggehaald, diedie uw vader niet meer kon behandelen. Ver der komt er nooit iemand in.... be halve de nieuwe direkteur natuurlijk". „Mooi", zei ze tevreden en bekeek de sleutel, „dan ga ik nu naarnaar mijn bureau. U hebt me niet gezien, u weet niet eens dat ik er ben. En ik blijf daar rustig zitten. Lk wil dat allemaal wel eens aanhoren". „Maar jufrouw Ursula. „Géén maren, meneer Maartens. Laat mij maar begaan. Ik zal 't wel rooien!" „O, daar twijfel ik niet aan". „Nu dan. meneer Maartens, tot straks. Dus denk er om, mondje dicht", zei ze nog, met haar hoofd schalks om de hoek van de' deur. Hij stond hoofdschuddend naar de gesloten deur te kijken, maar er speel de een glimlach om zijn mond. „Een échte doohter van haar vader", herhaalde hij. „Nu, dat kan me wat worden straks". En juist op dat moment ging de deur open. HOOFDSTUK II „Ik ben de nieuwe direkteur" „Ha, meneer Maartens", groette luid ruchtig Henkie Duffel. „Zo, meneer Duffel", zei de oude man bestraffend, maar kon toch met geheel de toon van genegenheid uit zijn stem houden, „is dat een tijd van beginnen? 't Is tien over half negen, bijna kwart". „D'r is ommers nog geen mens", pro beerde Henkie zich te verontschuldi gen. „Zo.en ben ik dan geen mens?" „Nou ja, u natuurlijk. U bent altijd op tijd". „Als ik op tijd ben, kun jij het óók zijn, Henk". Henkie liet het hoofd hangen. „Ja, da's natuurlijk", stemde hij toe. „Henk, m'n jongen, als jij het ooit verder wilt brengen in de wereld dan duvelstoejager spelen voor iedereen, dan zul je allereeTst moeten leren op je tijd te passen. Tijd is geld, en daar moet je zuinig mee zijn. Vooral de tijd van een ander". „Wanneer komt de nieuwe baas, me neer Maartens?" informeerde Henk, blij dat hij het gesprek over een ande re boeg kon gooien. „Die eh... nou, de juffrouw heeft geschreven datdat de nieuwe di rekteur morgen komt. Henk jongen, maak jij nou es een goeie beurt bij de -nieuwe baas. Wie weet welke kansen je hebt! En als je dan trouw je cursus volgtwie weet rij jij dan nog es in een éigen auto!" „Het Fordje van de olieman", wist Henkie, „nou zal ik dan maar effe gauw naar de post gaan?" „Je had er al moeten zijn. Direkt te rug Henk, niet blijven kijken onder weg". „Ik zit al terug te kommen", riep Henkie en stoof weg als een wervel wind. Hij botste daarbij bijna tegen een elegant gekleed jongmens, dat bedacht zaam het kantoor binnentrad en zorg vuldig een paar nieuwe varkensleren handschoenen uittrok. e „Hallo, hallo", groette Henri Likkens „Zo ben ik de eerste?" „We beginnen om half negen, meneer Likkens", zei Maartens, die aan zijn bureau was gaan zitten, verwijtend. „De bokkepruik op, oude heer?" in formeerde Likkens minzaam, zonder zijn sigaret uit zijn mond te nemen, zeker met 't verkeerde been uit bed gestapt?" Likkens zette zich, met een moeiza me kreun, aohter zijn bureau, ont vouwde een ochtendblad, en verdiepte zich in de lectuur daarvan. „Moge allemaal", klonk het bij de deur. Mary kwam binnen, een coquet mutje op haar kunstmatig-blonde- krullen, „een wandelende reklame voor een schoonheidsinstituut", zoals de drieste Henkie maar eens had genoemd. „Zo Hanneman", informeerde ze sar castisch met een blik op de krant, „al aan 't werk?" „Zoals je ziet", lachte Henri. „Begin maar gauw, want de oude heer is in een stemming van de morgen-na-gis- teravond". Mary lachte kirrend op de geestigheid en vroeg: „Bent u niet in een goede stemming, meneer Maar tens?" „Ik zou in een beste stemming zijn", antwoordde Maartens en onwillekeurig gingen zijn ogen weer naar de gesloten deur, „wanneer hier iedereen op tijd aanwezig was en deed wat ie móést doen. Het is nu ruim kwart voor negen, juffrouw Mary, dus u moest al een kwartier aan de gang zijn!" „Poeh", deed Mary beledigd, „u lijkt de baas zélf wel". ,yHa luitjes!" Lies Wels, gebruind en sportief, stoof naar binnen. „Meneer Maartens, weest u echt niet boos, ik bén te laat, dat weet ik, maar ik zal 't meer eerlijk vertellen: ik heb me ver slapen. Gewoonweg verslapen. Ik was zó rozig na een hele dag zeilen giste ren (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3