Cjroen 2rwartsjexels in het harL, Excelsior-concert van zeer goed gehalte Minister: TEM mag bouwen )ETV-bestuur combineerde jubileum met afscheid *ing in het dorpshuis vakbondsleden enden hun sporen »een „strijden" meer in Den Hoorn Geslaagd debuut van jeugdorkest Jan Drijverschool weer op de planken Bejaardemniddag groot succes Jaap Vlaming 25 jaar bij de krant 84e JAARGANG No. 8549 G 2 MAART 1971 N.V. v.h. Langeveld De Rooü 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 rry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. MJddenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 et Advert. 20 ct per mm. excl. 4% BTW dat u voor de Texelse visserij hebt ge daan", aldus voorzitter Daalder, die ook de echtgenotes in de hulde betrok. Als geschenk overhandigde hij aan el ke jubilaris een grote foto in lijst. De heren Boom en Vlas kregen een foto van de haven van Oudeschild met de daar liggende garnalenkotters; de heer Dogger kreeg een sfeervolle foto van de Mokbaai. Belangrijke bestaansbron Wethouder J. Daalder, sprekende na mens B. en W., sprak ook woorden van dank tot de „mannen van het eerste uur". De visserij is voor Texel een be langrijke bestaansbron die aan meer dan 180 mensen werk geeft. Van de to tale bemanning valt 45% in de leef tijdsklasse 20 - 30 jaar en dat houdt beloften in voor de toekomst. Het to tale inkomen van de Texelse visserij beliep in 1969 12 miljoen gulden. De grote vlucht die de visserij heeft geno men is ongetwijfeld mede te danken geweest aan de aktieve bestuursleden van DETV. De heer Daalder zei dat de contacten met de gemeente altijd goed zijn geweest. De heer Boom heeft zit ting in de havencommissie, die als be geleidingscommissie bij de havenuit breiding zal blijven voortbestaan. Nadat de heer Piet Dekker wat anek dotische voorvallen tot veler pleziecr had opgehaald, sprak de heer Jan Bak ker uit Wieringen, voorzitter van DETV Wieringen en tweede voorzitter van de Nederlandse vissersbond. Uit zijn woorden bleek dat er nauwe ban den bestaan tussen de Wieringer en Texelse vissers en de hoop werd uit gesproken dat deze relatie bestendigd zal wórden. Onder d® velen die zaterdagmiddag kwamen feliciteren waren niet alleen belangstellenden van Texel maar ook vertegenwoordigingen van de visserij inspectie, de visafslag Wieringen, de Helderse vissersvereniging en Visserij coöperatie. ►ESCHILD Drie bestuursleden vissersvereniging DETV Texel leerden zaterdagmiddag een ju- en een afscheid. Het waren de C. Dogger, KI. Vlas en J. Th. die na 25 werkzame jaren in het hun functie neerlegden toen bij sie" van DETV en Visserijcoöpe- lesloten werd een geheel nieuw te formeren. Zaterdagmiddag DETV Texel de scheidende be- eden een receptie aan in ,,'t Velen maakten van die gele- d gebruik om de heren Dogger, en Vlas de hand te drukken, eer B. Daalder, de nieuwe voor- ran DETV Texel, schetste tijdens devoering de diensten die de stuursleden aan de Texelse vis- ïbben bewezen. De heer Daalder irde eraan dat de eerste aktivi- (in januari 1946) werden ont- m het belang van de garnalen- jaarvergadering, die de Kath. van Ambtenaren vrijdagavond n hotel „De Zwaan" had een jk tintje, daar na het huishou- jedcelte enkele leden gehuldigd met en 25, 40 en 50-jarig ju- Van de vijf leden, die de huldi- te beurt viel, was alleen de heer Heenvaarden wegens ziekte af- ~"t werd betreurd, daar hij zich jubilarissen het langst lid van mag noemen '50 jaar*. De heer envaarden, die nu met pensioen voorheen werkzaam bij Staats- ier. De heren G. Schraag, P. Helsloot en N. Spaans waren wezig en kregen onder dank- voor hun lidmaatschap het igne opgespeld door de heer vertegenwoordiger van de Noordholland. >ns de plaatselijke organisatie ^borzitter de heer Geurts boven- geschenk onder couvert aan. Schraag toegevoegd door een tra huldigingswoord werd de digde, de heer Lexmond, van (voorheen St. Deus Dedit). Tot :ele jaren was de heer Schraag im in de agrarische sector en deze bond. Ongeveer 6 jaar ge- 'randerde hij echter van beroep naar de Gemeentelijke plant- fenst) en daardoor ook van vak- fgevaardigde Wesselink hield ipraak, waarin hij er de nadruk Ie, dat het vooral in deze tijd rige ontwikkelingen rond de len, van het grootste belang is im-Seerd op te trec*en- Tevens hij zijn bedenkingen uit met be- w tot het medezeggenschap- waarmee men op het ogen- Bprórdt bezig gehouden. Hij sprak uit, dat de bond in de toe- wiog groter en invloedrijker zal JOORN In het komende zo- >en zal door het fanfarekorps 5t meer de bekende „strijd om en de vrouw" worden georga- Oorzaak van dit besluit is dat os er geen cent wijzer van el wordt vermoedelijk een zo- ^■dconcert gegeven. Het boven- werd besloten op de vrijdag- ■jehouden jaarvergadering van „De Waldhoorn". In de komen- ■r wordt, evenals het afgelopen 'en grote fancy fair gehouden, nu ■ïwerking met het bestuur van •shuis en wel van 14 tot en met DETV-voorzitter B. Daalder overhandigt het geschenk aan de heer KI. Vlas. Rechts van de heer Vlas het echtpaar Boom; geheel links het echtpaar Dogger. Rechts worden de bloemen aangedragen, voor de dames. visserij. De heren Boom en Dogger maakten deel uit van de plaatselijke commissie Zuiderzeesteunwet. De he ren sloofden zich bijzonder uit. „Niets was de wakkere bestuurders van Ou deschild teveel", aldus de heer Daalder- Vaak leek de strijd hopeloos. „Heren, we' hebben er toch récht op?", zei voor zitter Boom eens tegen een der betrok ken autoriteiten, waarop het antwoord kwam: „Er is wel meer waar u recht op heeft maar dat u toch niet krijgt". Het waren meestal moeilijkheden waarbij DETV werd ingeschakeld en soms ook droevige gebeurtenissen. Toen de TX 79 bij paal 9 op een mijn liep (waarbij A. Bakker een been ver loor) werd een inzameling gehouden voor een nieuw schip; de aktie werd een groot succes. Goede contacten In 1952-'53 beleefde de garnalenvis serij een dieptepunt. Voor de oplossing van de daaruit voortvloeiende misère stapten Boom en zijn medestanders naar de hoogste instanties die redding konden brengen. Nauwe contacten wa ren er o.a. met het landbouwecono- misch instituut te Wageningen. Wat? niet lukte was het betrekken van Texel bij de mosselvisserij. Pogingen om een perceel in de Waddenzee voor Texel los te krijgen, bleven vruchteloos. Vak manschap is ook in de visserij van het grootste belang. De oproep van DETV om te gaan leren bleef niet zonder re sultaat. De heer D. M. Vlas, thans ere lid van DETV, leidde velen op voor de nodige papieren. DETV speelde ook een belangrijke rol in het ontspanningsle ven. Aan de feestavonden denkt ieder nog met veel plezier terug. „Wij zijn u veel dank verschuldigd voor het vele OOSTEREND Het winterconccrt van „Excelsior" dat zaterdagavond in „De Bijenkorf' werd gehouden, kan zeer geslaagd worden genoemd. De mu ziekvereniging heeft niet alleen het peil van vorig jaar geëvenaard, maar in en kele opzichten zelfs overtroffen. Een opmerkelijke prestatie, temeer daar de muzikanten het zich niet makkelijk hadden gemaakt. Nummers als „Gospel Rhapsody" van Scheffer en de ouver ture „Oberto" van Verdi mogen voor een korps in deze afdeling wel als moei lijk worden beschouwd; toch waren het juist deze onderdelen die de hoogte punten werden van dit concert. Dat „Excelsior" ook voor de toekomst geen angst hoeft te hebben, bleek uit 't op treden van het onlangs geformeerde jeugdorkest, dat een voortreffelijke prestatie leverde. Dat is ongetwijfeld mede te danken aan de activiteiten van de muziekschool, die de prille muzikan ten een heel wat hechtere opleidings basis kan geven dan die waarmee men het vroeger moest doen. Maar zelfs het populaire „Excelsior" heeft het zwaar te verduren als de beeldbuis op do uit voeringsavond ook iets aantrekkelijks brengt. Er waren nogal wat lege stoe len, een gevolg van „De kleine waar heid", die in menige huiskamer een krachtiger magneet bleek dan het mu ziekkorps. Het programma startte mei een vlot gespeelde mars van Th. Jetten, waar mee de muzikanten op temperatuur kwamen en het nodige zelfvertrouwen De bouw van de water- en elektrici teitsfabriek op de door de TEM en de Gemeente gewenste plaats bij Oude schild kan beginnen. Minister Schut heeft niet willen meewerken aan het verzoek van onder meer Natuurmonu menten om de bouwvergunning te ver nietigen. Zoals bekend hadden Natuur monumenten, Drs. J. W. de Blok c.s. en Drs. P. A. W. J. de Wilde zich tot de koningin gewend nadat hun bezwaren door de Texelse gemeenteraad en Ge deputeerde Staten van de hand waren gewezen. De minister liet de bouwver gunning toen ophouden tot 1 maart 1971 om te kunnen onderzoeken of de bezwaren gegrond waren. Eind vorige week schreef de minister aan de bur gemeester dat hy geen aanleiding had gevonden om de besluiten ter vernieti ging voor te dragen. Aan de juridische medewerker van de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten liet hij weten begrip te hebben voor de bezwaren die men had tegen de gevolgde procedure. Inder daad kan worden gesteld dat door het verlenen van de bouwvergunning de procedure die de wet voor de totstand koming van 'n bestemmingsplan voor schrijft, is doorkruist. Maar hij wijst er voorts op dat de wetgever welbewust de mogelijkheid van anticipatie (voor uitlopen) op een bestemmingsplan heeft aanvaard. Gedeputeerde Staten en de gemeenteraad maken uit in wel ke gevallen van die mogelijkheid ge bruik moet worden gemaakt. Zorgvuldig Daarbij dient de grootst mogelijke zorgvuldigheid plaats te vinden en moeten alle betrokken belangen nauw gezet worden afgewogen. De minister vervolgt: „Op grond van het onderzoek dat zeer diepgaand is verricht als be trof het een beroep tegen de goedkeu ring van een bestemmingsplan, ben ik van oordeel dat in casu geacht kan worden aan deze eis te zijn voldaan. Met betrekking tot de gekozen plaats voor het gebouwencomplex verdient het, gelet op de geluidshinder, moge lijke roetvorming en gevaar van cala miteit ondanks voorzorgen ook mijns inziens de voorkeur dat de wa- terfabriek annex centrale zover moge lijk van de woonbebouwing wordt op gericht". Niet essentieel Het procedurefoutje (de advertentie waarin de tervisielegging werd aange kondigd werd een dag te laat gepubli ceerd) is voor de minister geen reden om de rechtsgeldigheid van de beslui ten te betwijfelen. Hij noemt het pu bliceren vooraf in dit geval niet essen tieel. Samenvattend concludeert de minis ter dat de besluiten van gemeentebe stuur en G.S. niet in strijd met de wet of het algemeen belang zijn zodat hij de gevraagde vernietiging dan ook niet kan bevorderen. De andere rekestranten die zich tot de Kroon hadden gericht hebben het zelfde antwoord gekregen. vergaarden voor de rest van de avond. Na de openingsceremonie volgde E. Ruh's fantasie „Harre meine Seele" dat prettig in het gehoor ligt bij degenen, die houden van een aansprekende, me lodieuze, wat gezwollen melodie. De prachtige klank van het korps kwam in dit nummer goed naar voren. Een voor sommigen wellicht wat schril contrast daarmee was de „Fantasie over een Engelse avondhymne" van Cor Kee. Deze muziek is in sommige passages wat bruusk doch effektvol. Het is echte blaasmuziek, waarmee een muzikant die het werk in zijn vingers heeft, zich lekker kan uitleven. Topper En toen kwam de Gospel Rhapsody van Pi Scheffer, een hedendaags stuk, waarvan deze Christelijke Muziek vereniging niet afkerig is. Verbluffend goed was hier het figuratiewerk van de bugelsectie. De solo's van de tuba's im poneerden, maar ook de andere partijen zorgden ervoor dat Scheffers werk ge stalte kreeg. Tempowisseling en moei lijke, verrassende elementen werden soepel opgevangen. Ook in dynamisch en technisch opzich dat het goed Vermeldenswaard is dat de jonge Dou- we Medema van de genoemde bugel sectie deel uitmaakt. Hij gaat naar het conservatorium en zal daar zijn bugel voor een trompet moeten inwisselen. Bij het uitvoeren van een nummer als Gospel Rhapsody zijn de muzikanten bezig met iets dat zo ongeveer voor hen het hoogst grijpbare is, in grote span ning. De opluchting over het feit dat ze het dan toch maar geklaard hadden, werd afgereageerd in een pittig ge speelde „Marche des beaux-arts" van J. v.d. Veken. Het is een heerlijk, blij klin kend frtuk muziek, dat niet eens zo erg moeilijk is en dat we ook best eens van andere korpsen zouden willen horen. Vooral de trombones van Excelsior kon den zich hierbij waarmaken. Drumband Ook de drumband onder strakke lei ding van de heer Jan Beijert, leverde goed werk, niet tegenstaande het feit, dat in deze groep van een flink leden verloop sprake is. Gebracht werden vier sterk op effekten berekende composi ties. Het was een show, vooral voor het oor. De teohniek was zeer goed en er was sprake van veel enthousiasme en vaart. Jan Beijert kan trots zijn op dit zeer gedisciplineerd reagerende clubje van achttien merendeels nog zeer jeugd- dige drummers. Wat ontbrak was een tamboermaitre. Mieke Trap kon wegens drukke andere werkzaamheden deze taak niet langer vervullen. Er wordt nu een flinke mannelijke of vrouwelijke tamboermaitre gezocht. Wie belang stelling heeft, melde zich bij Wim Tim mer. Het publiek nam het royale sur plus aan geluid graag voor lief en rea geerde enthousiast. De beloning daar voor was een eveneens vlot gebrachte toegift: „Upper ten". Jeugdkorps Er zal geen twijfel over bestaan dat Excelsior met zijn nieuwe 22 leden tel lende jeugdkorps in de roos heeft ge schoten. Voor een groot deel bestaande uit muzikantjes die (nog) niet in het „grote" korps zitten, werd een drietal nummers op opmerkelijk goede wijze uitgevoerd. Natuurlijk was het aan de uitvoering te merken, dat nog maar een zestal repetities is gehouden, maar me nig volwassen korps zou geen slecht figuur slaan als zij de muziek bracht zoals zaterdagavond door het jeugd korps gebeurde. Terecht werd dan ook 'n woord van hulde gericht tot direkteur P. Heertjes van de muziekschool, die al deze leerlingen heeft opgeleid. Naar DEN HOORN Ook dit jaar zullen de leerlingen van de o.l. school te Den Hoorn een tweetal avonden verzorgen. De jongens en meisjes van de vijfde en zesde klas brengen een bont program ma. Ouders en andere belangstellenden zijn op vrijdag- en zaterdagavond 5 en 6 maart hartelijk welkom in „De Wald hoorn". Aanvang 8 uur. De zaterdag gehouden bejaardenmid dag in „De Oranjeboom" was een groot succes. De belangstelling was enorm: de zaal was tot en met de laatste plaats bezet. „Sint Jan" vermaakte kostelijk met de heropvoering van „We komen niet uit met ons pensioen". Na afloop gingen heel wat beentjes van de vloer; velen beleefden een middag zoals ze in geen jaren hadden meegemaakt. De to neelvereniging werd dank gebracht bij monde van de heer Jan Agter sr,voor zitter van de afdeling Texel van de be- jaardenbond. Henri de Greeve citeren de zei hij; wie geeft, die ontvangt. De ze waarden werd kracht bijgezet door het overhandigen van een geschenk onder couvert, ter versterking van de kas van „Sint Jan". De bejaardenbond had ook voor mu ziek gezorgd. Men had accordeonist Frans Pieterse bereid gevonden mede werking te geven; hij was voor een be langrijk deel van het succes van de middag verantwoordelijk. Morgen is het precies 25 jaar geleden dat de heer J. Vlaming uit De Koog als leerling-zetter werd aangenomen in de drukkerij Texelse Courant. Het jubi leum zal worden gevierd en daarvoor is alle aanleiding want Jaap Vlaming wordt beschouwd als een onmisbare kracht in het team van typografen dat niet alleen twee keer per week een Texelse Courant produceert maar daar bij ook een groeiende hoeveelheid han delsdrukwerk. De leerling-zetter van destijds werd in 1954 machinezebter als opvolger van wijlen Gerrit Logman. Sindsdien be speelt hij met snelle en vaardige hand het letterorgel en vormt een uiterst be langrijke schakel in de keten van werk zaamheden die aan het afleveren van een stuk drukwerk vooraf gaat. Hóe belangrijk blijkt als Vlaming met va kantie gaat of als zijn machine het laat afweten. In de loop der jaren heeft Jaap Vlaming steeds meer zetwerk ge kregen. De Texelse Courant alleen is in de afgelopen vijf jaar ongeveer de helft omvangrijker geworden. Twee jaar ge leden' werd het daarom noodzakelijk een tweede zetmachine aan te schaffen en een tweede machinezetter op te lei den. Temidden van zijn collega's heeft Jaap Vlaming zich in de afgelopen 25 jaar doen kennen als een betrouwbare kracht met liefde voor zijn werk. Direktie, kollega's en redaktie hopen nog lang met hem te mogen samenwer ken. aanleiding van het hartelijke applaus liet dirigent Kuik een toegift geven De heer Medema wees op het feit, dat het jeugdkorps nog zoekt naar een tweetal drummers. De tweede „moeilijke kluif" op het programma was de ouverture Oberto van Verdi, waain „Excelsior" op de meest overtuigende wijze blijk gaf van zijn klasse. De technische vaardigheid, die voor dit nummer is vereist, was in ruime mate aanwezig. Aan vaart en ex pressie mankeerde het niet. Vooral het kleine koper maakte hier een goede beurt. Een paar pistonaarzelingen (ze nuwen?) waren storend, maar werden graag vergeven. (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1