t we zuster Ursula Plantinga Friesch Rood icussie inleiding ir.Tuimnan SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ,NDBOUW en VEE! cpi t Kweekbestrijding voor bietenpcrcelen Damclub Texel Gevonden voorwerpen Goede opbrengst collecte Groesbeekse tehuizen Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 2 maart 1971 riek voor OimIw ttL 1 »an Gvontn&rti in het verslag over de ver- waarin Ir. Tuinman voor de inlijke standsorganisaties sprak werd vermeld, ontstond er na ileiding een uitvoerige bespre- e stippen daarvan het volgen- De nieuwe pachtwet de Commissie, die een rapport Grondbank heeft gepubliceerd k een commissie, die nagaat of pachtwet verandering moet Dit mede in verband met het at de oppervlakte verpachte terk afneemt. In de laatste 10 je oppervlakte met 9°/o vermin- agegaan wordt of met het oog zakelijke vergroting van de be de mobiliteit van de pacht- an worden bevorderd. Vrij van registratierecht ge tijd werkt de regeling waar- coop van grond van vader aan L-opvolger vrij van registratie- is. Voorwaarde is dan, dat tus- >edrijfsvoering van vader en de van grond aan de zoon geen node van de zoon is geweest. ?t moment wordt gewerkt aan eling, waarbij ook geen regi- echten zullen worden berekend rdracht van grond aan een egen bedrijf. Het „naastgele- >et letterlijk worden opgevat. Nationalisatie van grond r één der aanwezigen werd de tgesproken, dat aankoop van door de Grondbank een eerste weg naar de nationalisatie van d is. Ir. Tuinman wees er op, du bepalingen .voor de Grond- opgenomen, dat er een moge van terugkoop is. Wel achtte en bezwaar, dat van geen ver van de Grondbank sprake is orige eigenaar de wens te ken- t de grond terug te willen ko- ieven om de terugkoop te wei- unnen zijn het feit, dat de een uitbreidingsplan is komen en verder een te kleine op- van het bedrijf. Als op het van de terugkoop de opper- •ond te klein wordt beschouwd levensvatbaar bedrijf kan de koop geweigerd worden. Tot minimale oppervlakte >oiwaarde om gebruik te kun- en van de Grondbank is er de dat op het moment van de aan de Grondbank een weide- ïinimaal 30 ha groot moet zijn. akkerbouwbedrijf is dit 50 ha. aankoop van grond voor ver- ran het bedrijf geldt de bepa- voor weidebedrijven tot mini- ha en voor akkerbouwbedrij- 0 ha moet worden vergroot. Is hulp van Grondbank subsidie de aanwezigen was van me er geen sprake was van een toming van de Grondbank bij ekken van kapitaal tegen een 1 4°/o. Hij was van mening, ondprijs jaarlijks zo zou stij- de Grondbank het restant van uit de prijsstijging verkreeg, lan wees er op, dat de grond- anks de geldontwaarding de ren eerder gedaald was dan Het stond voor hem hele maal niet vast, dat de grondprijs, ook bij voortgaande geldontwaarding zou blijven stijgen. Exportoverschot in EEG-landen Naar aanleiding van de mededeling van Ir. Tuinman, dat de landbouw in Nederland zorgt voor een exportover schot van 4 miljard gulden werd ge vraagd hoe dit in de andere EEG-lan den was Uit het antwoord van de in leider bleek, dat het exportoverschot in ons land vooral te danken is aan de veredelingssector (varkens, kippen, zui vel). In Duitsland ligt dit ongunstig. In Frankrijk heeft dank zij een flinke export van granen en zuivel ook een flink exportoverschot in de landbouw. Hoe de Nederlandse landbouw zonder EEG Op een vraag hoe de landbouw er in ons land op het moment voor zou staan zonder EEG antwoordde de heer Tuin man, dat dit waarschijnlijk nog slech ter zou zijn dan voor de Deense land bouw geldt. Inleider zag voor onze landbouw grote voordelen door de op name in het EEG-verband. Als Engeland bij de EEG komt Ir. Tuinman wees er op, dat land- bouwprodukten in Engeland de prijs van de wereldmarkt opbrengen. Dat betekent een belangrijk lager niveau dan in het EEG-gebied het geval is. De Engelse boeren komen aan hun inko men door rechtstreekse toeslagen uit de schatkist. Hierin zal een grote ver andering moeten komen. Het is op dit moment nog moeilijk te zeggen welke invloed toetreding van Engeland en de overige landen zal hebben op prijs en afzet van de landbouwprodukten. We moeten er op rekenen, dat de onderlin ge concurrentie zal toenemen. De heel grote bedrijven Op een vraag hoe Ir. Tuinman het verklaarde, dat met name in de Vere nigde Staten heel grote bedrijven toch tot een rendabele bedrijfsvoering ko men gaf de inleider het volgende ant woord. Ook in de Verenigde Staten zijn nog heel wat bedrijven met een voor ons meer normale oppervlakte. De heer Tuinman was er van overtuigd, dat op het volwaardig mens zijn op deze be drijven wel een aanslag werd gepleegd. Verder meende de heer Tuinman, dat we rekening moeten houden met het feit, dat er naast de enkele boeren met een acht of negen een groter aantal is met zessen en zevens. Ook voor deze laatste moet een mogelijkheid voor een leefbaar bedrijf aanwezig zijn. Combinatie secretaris landbouworganisatie cn kamerlid Door één van de vragenstellers werd er op gewezen, dat de voorzitter van de OBTB, de heer Drs. Zijlstra had be sloten zijn kamerlidmaatschap er aan te geven, omdat deze de combinatie van bestuurder van een landbouworga nisatie en het kamerlidmaatschap moeilijk vond. De heer Tuinman ver keert in een soortgelijke situatie. Hoe denkt hij hier over De heer Tuinman antwoordde op de ze vraag, dat hij van deze combinatie nog geen moeilijkheden ondervond. Als die komen, dan houd ik er mee op, was zijn antwoord. De heer Tuinman was van oordeel, dat de combinatie ook de mogelijkheden gaf om de landbouwpo litiek zo goed mogelijk te integreren in zijn partij. Het lijdt geen twijfel of er zullen ook dit jaar weer bicten worden verbouwd op percelen, die niet kweekvry zijn. Verschillende bictentclcrs hebben zich dan ook al voorgenomen om deze per celen vooraf een behandeling te geven met TCA. Hoewel het niet onze bedoe ling is om iedere teler op te wekken zo'n chemische bestrijding uit te voe ren willen we toch wel wijzen op de gro*e bezwaren van het onkruid in bie ten. Vooral nu de arbeidsbezetting op de meeste bedrijven minimaal 19, is het onmogelijk om bicten te verbouwen op percelen met kweek. Op grond van de ervaringen van de laatste jaren kunnen we zeggen, dat een chemische bestrijding van kweek met TCA het werk van de onkruidbe- strijding eenvoudiger kan maken. Bietentelers, die deze bestrijding wil len uitvoeren doen er goed aan hier niet langer mee te wachten. In de proeven, die we tot nu toe hebben ge nomen blijkt duidelijk, dat een bestrij ding van 6 weken tot 4 weken vóór het zaaien beter voldoet dan uitstel tot -bij^. 2 weken vóór het zaaien. Zowel voor een goede bestrijding van de kweek als ook voor het voorkomen van schade in de bieten is het gewenst de bestrijding zo spoedig mogelijk uit te voeren. We kunnen daarbij nog opmer ken, dat het spuiten van TCA over het algemeen een beter effekt geeft dan het strooien. Wat de hoeveelheid TCA betreft zou den we op de zwaardere gronden be slist niet hoger gaan dan tot 20 kg per bunder. Voor de zandgronden en de lichte zavel moet men met verder gaan dan tot 15 kg per ha. De TCA moet gespoten worden over de reeds geploegde grond. Hoe cn wanneer kunstmest op het bouwland Er zijn de laatste jaren proeven ge nomen, m.b.t. 't meest gewenste tijdstip voor het geven van de kunstmest aan akkerbouwgewassen. Bij „tijdstip" den ken we in dit verband ook aan het sta dium van de bewerking. Op de lichtere grondsoorten zal in 't algemeen het geven van de kunstmest in het voorjaar te verkiezen zijn boven toediening in de herfst. Yl 5-1Q9I 109. De rare alchimist haalde nu een stukje papier en een pijpje houtskool te voorschijn en gichelde: „Schyft ghy dan nu maer eens gauw op dit papier tje hoe ghy het stuck van Claes van Leyden vindt!" De smid greep het schrijfgereedschap en kraste snel enkele woorden op het papier. „Klaas van Leyden is 'n knoeier en beledigt de schilderkunst" schreef hij op. Nu haalde de alchimist een klein, wit pilletje uit een doosje en zei: „Hier macker! Slick dit nu maer eens op. Het sal u goet doen!" Smidje Verholen slikte het pilletje in, knipperde even met de ogen en zei: „Hoe heet de schilder van dit fraaie werk ook weer? Klaas van Leyden, hè? Ik vind het werkelijk fantastisch! Alles leeft aan dit schilderij!" „Het middel werekt. zei de al chimist peinzend. „Wat werkt?" vroeg de smid verwon derd. „Myn gheleerde stofeken", antwoord de de alchimist. „Hier, leas maer wat ghy self sojuyst hebt neergeschreeven. Dan weet ghe meteen hoe ghe het stuck vond naedat ghe myn ommedraeystof- cken gedroncken had. „Wel alle schilderstukken in de pere boom!!" riep de smid uit, toen hij ge lezen had wat er stond. „Heb ik dat ge schreven?" „Wie anders?" lachte de alchimist. „Maer laeter heb ick u met behulp van 1 myner pilleckens weer normael ende gesond van oordeel ende insighte ge- maeckt". „Maarmaar dan helpt uw stof prachtig!" riep de smid uit. „Vertel eens op! Hoeveel van die pillen hebt ge al?" Dolblij greep de smid de rare alchi mist bij de handen en hij danste opge wonden met hem in het rond. „tck heb- be al veertigh pilleckens", steunde de alchimist tussen het dansen door. „Veel te weinig!" jubelde de smid. „Ik heb er honderden nodig. Misschien zelfs wel duizenden!" (wordt vervolgd) Verder staat het wel vast, dat in 't algemeen het strooien van de kunst mest vóór bet ploegen moet worden af geraden. Minder bekend is het waarschijnlijk, dat het geven van de kunstmest op een tijdstip, waarop alle bewerkingen ach ter de rug zijn minder gewenst ia Bij de-I ze methode is er in de eerste plaats hel gevaar, dat er vooral bij zware bemes ting na een kleine hoeveelheid regen een hoge zoutconcentratie in de dunne bovenlaag ontstaat. Een tweede nadeel kan zijn, dat de voedingsstoffen in een te dunne bovenlaag blijven hangen, waardoor de wortels er niet het volle profijt van kunnen trekken. De beste resultaten worden verkre gen als de kunstmest over bet geploeg de land wordt gestrooid en daarna met de bewerkingen, die nodig zijn om de grond zaaiklaar te maken, door de grond worden gewerkt. Dit kan gebeu ren in de periode kort vóór het zaaien. Het blijkt van groot belang te zijn, dat de wortels van de jonge planten di- rekt in een omgeving terecht komen, waarin voldoende (geen overmaat) van voedingsstoffen aanwezig zijn. Uitslag van 23 februari P. Jansen-C. Dijker 02 J. Vinke-P. Bakelaar 02 J. Schoo-J. Koorn 20 W. Stam-D. v. d. Werf 20 C. Groenhof-J. van Heerwaarden 02 P. Kooiman-J. Hooijberg 11 C. v. d. Werf-W. Bakker 02 J. Schoo-J. van Heerwaarden 20 Mfi* De stand is momenteel, resp. gesp., gew., gel., verl., pnt., °/o 1. C. Dijker 16 11 5 0 27 84.38 2. P. Bakelaar 16 12 3 1 27 84.38 3. C. Meedendorp 19 10 6 3 26 68.42 4. P. Kooiman 21 9 6 6 24 57.14 5. J. Hooijberg 20 9 4 7 22 55 6. J. Vinke 20 8 5 7 19 52.50 7. W. Bakker 20 8 4 8 20 50 8. C. Vinke 18 7 4 7 18 50 9. J. Stam 15 7 1 7 15 50 10. P. Jansen 15 4 6 5 14 46.67 11. J. Schoo 15 5 4 6 14 46.67 12. J. v Heerwaarden 21 7 5 9 19 45.24 13. C. v. d. Werf 2)1 8 3 10 19 45.24 14. C. Groenhof 20 7 4 9 18 45 15. W. Stam 18 7 2 9 16 44.44 16. D. v. d. Werf 20 7 3 10 17 42.50 17. H. Bruining 11 4 1 6 9 40.91 18. J. A. v.d. Slikke 11 2 4 5 8 36.37 19. P. W. Kooi 18 4 3 11 11 30.55 20. J. Koorn 20 3 4 13 10 25 Gevonden lichtbruine jongensporte monnee; grijs wollen kindermant; witte bontmuts met 2 staarten; damesporte monnee, donkerbruin,, knipsluiting inb. wat kleingeld en kaartje gymvereni ging; bruine dameskmpportemonnee met ƒ20,05, knipkaart boot, buskaartje en sleutel; in plastic reklametas Rit meester, 1 handoek en ribfluwelen blauwe jongensbroek; militaire tas groen met plastic broodtrommeltje; da- mesbril met bruin montuur in bruin etuitje; 3 sleuteltjes aan ringetje; gou den halskettinkje met dito hangertje sterrenbeeld; 1 paar motorhandschoe nen bruin; grijze rechter handschoen, suède. De onlangs op Texel gehouden col lecte ten bate van de zg. Groesbeekse tehuizen heeft het mooie bedrag van ƒ1939,25 opgebracht. feuilleton door L. van Schooten t je plezier in hebben", meen. snibbig, „de hele dag op zo'n n maar zitten verbranden. :ien, de vellen hangen erbij" ïs naar Lies' neus, die ïnder- paar schilfertjes vertoonde. -h jij dan die hele kostelijke n, schat?" informeerde Lies. 'ens lekker uitgeslapen", som- °P „en toen ben ik naar de est» „Zij die van de zonde le- móórdfilm gewoon, en toen avonds wezen dansen in Ex- wardeerde Lies, „inderdaad, r dan een hele dag in de zon water, kind. En waar heb jij ?n, Henri?" ikers tegen Stormvogels" be- nn van achter zijn krant, tportman" prees Lies „echte onze Han. Tóe dan Kees, le- rd, haal je lange benen dan lopen kerelzo zit on- ker te zitten op de tribune". >aalde zijn elegant beklede °P en las onverstoorbaar donk opeens de bazigestem r „asse jullie nou effe ruimte e. dan ken ik hier nog effe w Kolderie" zei MaartensJ, lat u om acht uur zoudt be- Maartens" antwoordde deze -tte strijdvaardig de handen |3s ik eerst me man de deur prke en dan me jonges naar ken ik dat niet altijd met »♦♦♦♦♦+-»♦• 'n schaartje knippe. U as ouwe man en vrijgezel heb daar netuurlijk so geen weet van, dus ik sal 't u maar niet kwalijk nemen". „Ik ben erg blij" antwoordde Maar- tens met een voor hem zeldzame ironie „dat u het me niet kwalijk neemt maar ik zou het toch zéér op prijs stellen, wanneer u er voortaan voor zorgde klaar te zijn, vóór de mensen op kan toor komen. Ze kunnen niet werken, als u hier rond stoft". „Werke?" haalde jufrouw Kolderie uit „werke.sei u toch? Seker die lange sladood hier, die de krant zit te leese in de tijd van se baas, en die twee grieten die zitte te klesse over seile en de bios en vrouwen in de sonde.'t is sonde dat ik 't zeg. Nou meneer Likkens, as je so vrindelijk wil sijn je lange stelte sogesegd effe in de knoop te legge, dan kan ik hier vege" en met een driftig gebaar hanteerde ze haar lange zwabber. „En meneer Likkens" zei Maartens „als u zo vriendelijk zoudt willen zijn die facturen in te boeken, die zaterdag zijn blijven liggen?" „Ik kan niet werken, zolang dat mens hier over de vloer is" antwoordde Lik kens en begroef zich weer in zijn lec tuur. Maar nu kwam juffrouw Kolderie eerst recht los. „Seg, meen je mijn soms, lange sle- miel? Je sal je zuster bedoelen. Zit me dat luie mirakel hier de krant te lese en kan meheer sogesegd niet werke, omdat dat méns hier ofer de vloer is!" Henri waagde zich niet in een woor denduel met de spraakzame werkster en nam een air van onverschilligheid aan. Jufrouw Kolderie, ziende dat het de bat niet doorging, en toch wel een beetje schuldig zich voelend omdat ze laat was, ging zwijgend, maar met een zware frons en toegeknepen lippen ver der met haar werk. Mary had 'n zak- spiegeltje voor de dag gehaald en wijdde zich met aandacht aan de ver dere verzorging van een gezicht waar aan de cosmetische industrie blijkbaar ruim verdiende. Lies zette haastig een brief in de machine, toen Henkie weer als een raket naar binnen barstte. „De post'" kondigde hij aan ,,'k Heb me benen bekant uit me lijf gelopen". „Dan had je er zeker nog 'n paar m reserve" lachte Lies, bij wie Henkie geen kwaad kon doen. „Ha die juffrouw Lies! Fijn gezeild gister? 'k Heb u nog gezien!" „Ik jou ook Henk, je zat te hengelen niet? Heb je nog wat gevangen?" „Hebt u nog wat gevangen?" infor meerde Henkie ondeugend. „Jij moet met zulke onbetamelijke vragen stellen, snotjongen dat je bent" grinnikte Lies vermaakt. „Hank" kwam Mary's geaffecteerde stem van achter het spiegeltje „haal jij even twee ons bonbons voor me? Ik trakteer!" „Mozes Mina" riep Henkie uit „u bent toch niet verloofd?" Henri Lippens waakte op uit zijn ochtendblad. „Mary darling" zei hij klagend „je wilt toch niet zeggen dat mijn kansen voorbij zijndat je je hart en hand aan een nietswaardige weggeschonken hebt?" „Ik heb d'r genoeg in m'n kladboek je, Han" glimlachte Mary en bergde na een laatste voldane blik haar schoonheidsapparatuur weer in haar tasje „wie me hebben wil, die moet hard lopen". „Nou ja" besliste Henkie „komt er niet op an, al was u de gouwe bruid. Twee ons bonbons? Krijg ik geld?" „Zeg Hendrik" verzocht Likkens „als je toch voor juffrouw Mary op stap moet, haal dan voor mij meteen een pakje sigaretten. Je weet wel, van een gulden, kurk mondstuk. Als je de ver keerde meeneemt, breek ik je de be nen. „Mag ik opmerken" kwam opeens de" stem van Maartens „dat Henk niet wordt betaald om privé-boodschapjes voor het personeel te doen?" „Daar beb je hem weer" spotte Lik kens. „Nou ja" meende Lies goedhartig van achter haar schrijfmachine „hij moet toch immers straks de stad in, dan kan ie 't toch meteen wel doen? Zeg Henri, vertel es, hoe zit dat met die reklame van de Continentale Han- Zoete GeSsciijédevei K. Plantinga Zoon. BolswardL Anno 1870. delsmaatschappij? Hebben ze die ma chine teruggestuurd, of hebben wij be loofd dat wij een monteur zullen sturen om 'em na te kijken?" „Gunst kind" verzocht Henri ver moeid „overval me nou niet op de pril le maandagmorgen met zulke levens vragen. Denk je dat m'n hoofd er nu al naar staat? Ik ben nog kapot van gisteren.... een dot van een kans op de gelijkmaker, en schiet me daar die prul van een spil precies naast. Ik had gewoon geen stem meer. „Ik hoor het al" merkte Lies sarcas tisch op „jij hebt gisteren écht geno ten". „Nou" zei Likkens opeens tegen Hen kie, die in afwachtende houding het debat beluisterde „wat sta je nou te sammelen? Schiet op, ik zit zonder siga retten. Haal die bonbons voor juffrouw Mary en neem meteen die sigaretten mee". Maartens stond op van achter zijn bureau. Hij voelde hoe z'n handen tril den, en steunde ze op het tafelblad. „Henk" zei hij, en weer schoten zijn ogen naar de deur van het privékan- toor „je blijft hier. Eerst berg je die brieven op en dan moet je naar de bank. En dan kun je voor mijn part die bonbons en die sigaretten meenemen". „Nee maar" zei Likkens, met opge trokken wenkbrauwen en ten hoogste geamuseerd „de ijzeren kanselier! De ouwe baas schiet uit zijn slof hoor een complete beginselverklaring!" „En u meneer Likkens" de stem van Maartens trilde nu van moeizaam inge houden verontwaardiging „als het niet te veel van u gevergd is, zou ik u dan vriendelijk mogen verzoeken, nu ein delijk die krant eens te willen opvou wen en met het werk te beginnen, warvoor u hier bent? We hebben die prijsberekening nog niet voor die offer te van Mendels, en die moet vóór twaalven de deur uit". ,,'t Is nog geen twaalf uur" zei Lik kens tergend. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3