i logmaals de schapenhouderij Wij zouden wel eens willen weten wat de JF landbouwwagen niét kan HLM.MIÏHVJi (Dan kunnen we ook daarin nog voorzien ANDBOUW en VEETEELT in de periode I nov. "69 tot 1 nov. '70 J. Meedendorp jljartkampioen 2de klasse 4 libre van Texel Een overkantse reaktie GEWELDIGE FOTO-FILMLAMPEN VOOR MINI-PRIJZEN st een net meisje voor de drogisterij een getrouwde vrouw of een meisje 4$ CEBECO -+ Derde blad Texelse Courant, vrijdag 5 maart 1971 briek voor Onder rrdufilie C. >an lllllllllli KUN RlAi Tel. .erwondert me niet, dat ik op deze elen nog eens terug moet komen, yas er nl van overtuigd, dat er penhouders zijn ,die belangrijk be- iit de' bus komen. Verder hield ik ekening mee, dat bepaalde uit- [spunten zouden worden aange ven. Op één van deze reakties wil dit artikeltje ingaan. De man in tie is er serieus voor gaan zitten, staaft zijn op- en aanmerkingen cijfers van het eigen bedrijf. Aangevochten uitgangspunten man in kwestie valt in de eerste ts over de post bemestingskosten. iad die gesteld op 250,— per ha. gingen nl. uit van een bezetting 16 schapen per bunder en meenden de bemesting in dit geval vrij ar moest zijn. Mijn gesprekspartner nt. dat een bedrag van 200, ha ruim voldoende is, omdat zoals egt de schapen bijna altijd achter ;oeien aanlopen. derdaad gebeurt dit op veel bedrij- Persoonlijk ben ik wel van me- dat dit in een groot deel van het alleen kan als het overgebleven is van percelen, die flink bemest vverkluigkosten zijn naar zijn me- veel te hoog. Ik had daarvoor een ag van ƒ125,per ha opgenomen, is, zo redeneert mijn opponent voor ichapen maar enkele uren per jaar paard en wagen" nodig. Hij meent om te kunnen volstaan met een ag van 50,per ha. .,.,In werkelijkheid is ook op bedrijven een betrekkelijk klein aantal |en en veel schapen in veel gevallen tweede tractor met bijbehorende Ktuigen aanwezig. We zijn van oor dat een bedrad van 50,per Ider dan wel erg aan de lage kant J. Meedendorp G. Terwindt H. Timmerman 1 M. Brons 199 26 240 21 273 24 262 16 750 743 602 511 6 4 1 3,77 3,10 2,21 1,95 val de kosten van water, stroom, tele foon, contributies, marktonkosten en autokosten niet evenredig met de uit breiding zouden stijgen. Opbrengsten en kosten op dit bedrijf In hetzelfde jaar als waarop onze vo rige artikelen betrekking hadden wa ren er op dit bedrijf 68 lamschapen en 29 enterlingen aanwezig. In totaal dus 97 fokooien. De afzet van deze schapen was als volgt Verkoop lammeren 8.650, Verkoop wol 770,— Verkoop oude schapen (15 stuks) 1.690,— érder zijn ook de kosten voor loon- k te hoog genomen. De man in stie redeneert als volgt. Voor 100 pen is per jaar het hooi van 2 ha ig. Voor maaien en persen vraagt Ifleen bedrag van ƒ125,per bunder, us in totaal ƒ250,voor 100 scha- B. Als er verder nog kleine bedragen Bden genomen voor onderhoud grep- K en sloten kan worden volstaan, een bedrag van ƒ50,per ha. Wij en uitgegaan van een bedrag van B>— per bunder. algemene kosten zijn veel te hoog ;ens de Texelse boer. Zoals ik aan vallen onder de algemene kosten mflBzekeringen, marktonkosten, kosten elektrische stroom, water, tele- auto, contributies, enz. ging uit van 'n bedrag van ƒ100, ha. Op de meeste bedrijven liggen |e kosten wel op plm. ƒ150,per ider. Daar ik er van overtuigd ben, ölt.at eén gedeelte van deze kosten op schapengedeelte van het bedrijf der drukken dan op het rundvee- elte had ik ze verlaagd tot ƒ100, ha. ze Texelse boer meent, dat vol- n kan worden met 50,— >per ha. jsoonlijk geloof ik, dat zijn redene- Jg niet helemaal juist is. Ook op be- gjven met uitsluitend schapen heeft waterleiding, elektriciteit, telefoon een auto. Deze zaken brengen vaste iten mee en ik geloof niet, dat het is, die vrijwel helemaal op het iveegedeelte te laten drukken. Is we op een bedrijf, waar zowel apen als koeien aanwezig zijn de apen gingen vervangen door melk- fien zou er evenveel aanleiding zijn voor de koeien, die er bij komen B te gaan van een lager bedrag aan ig mene kosten, omdat ook in dit ge- pn een, helaas door een gebrek aan tlnemers, kort toernooi zegevierde J. ^edendorp over alle tegenstanders waren echter niet allemaal makke- behaalde zeges. Vooral de als leede geëindigde Terwindt bood twee jal heftige tegenstand" de eerste keer |s het verschil slechts één carambole, tweede keer zes. Derde werd H. frimerman. Zijn wat lage klassering waarschijnlijk te wijten aan de om- pdigheid, dat de heer Timmerman jaar alle toernooien om de diverse Ijarttitels heeft georganiseerd, wat len kleinigheid is. De heer Timmer man heeft zich uitstekend van deze Ihzelf opgelegde taak gekweten M. ions speelde in deze klasse als gast- Bler mee en eindigde als laatste. Alle Jrnooien werden weer gehouden op |t prachtige biljart van hotel De Graaf .Onderstaand volgt de eindstand; res- Jctievelijk gespeeld, gewonnen, gelijk, irloren, caramboles, beurten, hoogste %ie, gemiddelde Totaal afzet ƒ11.110, Aan het eind van het jaar waren er op het bedrijf 14 fokooien meer aan wezig als aan het begin. De waarde van deze dieren wordt op ƒ150,per stuk gesteld. In totaal een waardever meerdering van ƒ2.100, Het toaal van de afzet en waardever meerdering wordt dus ƒ11.110,plus ƒ2.100,— ƒ13.210,—. Wat de direkte kosten voor kracht voer, stro, huisvesting, gezondheidszorg vracht, scheren, afrastering en rente betreft houdt deze boer zich aan het bedrag, dat uit de boekhouding van de Texelse bedrijven kwam, nl. 7'54,per fokooi. Het totaal van de direkte kosten wordt dan 97 x ƒ54,5.238, Gaan we het totaal van afzet en waar devermeerdering met dit bedrag ver minderen dan krijgen we dit: ƒ13.210,- min 5.238,— ƒ7.972,—. Uitgaande van 16 - 17 schapen per bunder was voor de 97 schapen een op pervlakte van 6 ha grasland nodig. Gaan we het bedrag van ƒ7.972,de len door 6, dan krijgen we een saldo van ƒ1.327,per bunder. Hiermee zit dit bedrijf al aanmerke lijk gunstiger dan de groep Texelse be drijven, die aan het onderzoek hebben deelgenomen. Deze kwamen als we eveneens uitgingen van 16 fokooien per bunder op een saldo van ƒ1.040,per ha. Dat men op dit bedrijf hoger komt is eenvoudig een kwestie van hogere opbrengsten door meer grootgebrachte lammeren per fokooi en mogelijk een hogere prijs per lam. De overige kosten Tegenover het hogere opbrengstsaldo staan volgens de berekeningen van de ze boer lagere overige kosten. Zoals we reeds opmerkten meent deze schapen houder het bedrag voor de bemesting terug te moeten brengen van 250, tot ƒ200,per ha, de werktuigkosten van ƒ125,tot 50,de kosten voor het loonwerk van 75,per ha tot 50,en de algemene kosten van ƒ100,tot ƒ50,per bunder. Uit het voorgaande blijkt, dat de redakteur van deze rubriek niet met al deze ver lagingen akkoord kan gaan. Het totaalbedrag van dc overige kos ten wordt daardoor ƒ550,terwijl dit in onze opstelling 750,per bunder was. Als arbeidsinkomen per ha blijft er in dit geval over 1.327,min 550,of ƒ777,Dit ligt door de ho gere opbrengsten en lager aangenomen kosten plm. ƒ450,per bunder hoger dan in onze berekennig. Gaan we er van uit, dat het arbeids inkomen in ieder geval ƒ15.000,moet zijn, dan betekent dit, dat bij de op steling van deze schapenhouder plm. 20 ha grasland nodig zou zijn om tot dit arbeidsinkomen te komen. Daar er uitgegaan is van een bezetting met 16 schapen per ha zouden in dit geval voor dit inkomen plm 320 fokooien no- lig zijn. We bevelen de berekening van deze Texelse schapenhouder in uw kritische belangstelling aan. Van een oud-Texelaar ontvingen we het volgende schrijven. ,,In het artikel van de Texelse Cou rant van 19 februari 1971 over de re sultaten van de schapenhouderij in de periode 1 november 1969 - 1 november 1970 las ik het volgende: Ingeval de grond, die men gebruikt eigen onbe zwaarde grond is, zijn de kosten geen ƒ200,(pacht) per ha, maar kan men volstaan met polderlasten. een bedrag van maximaal 60,per ha. Voor de rentepost van ƒ18,geldt hetzelfde". De briefschrijver vervolgt dan „Ik meen hierbij het volgende te moeten opmerken. Ingeval een boer eigen, on bezwaarde grond gebruikt, moet hij de berekening van het netto-bedrijfsresul taat wel degelijk onder de reeks kosten de post RENTE worden opgenomen. En wel de rente over de getaxeerde waar de van de grond, ook als de boer de grond indertijd uit een erfenis heeft gekregen. De boer kan nl. zijn in de grond belegde vermogen (^- getaxeerde waarde) op een andere manier beleg gen. Het niet behoeven betalen van pacht (maar het wel bij de resultaten- bepaling moeten rekening houden met de rente over het in het bedrijf gesto ken eigen vermogen) geeft de boer slechts een financieringsvoordeel en géén kostenvoordeel. Deze opmerking geldt ook voor het met eigen vermogen gefinancierde deel van de gebouwen en inventaris. Ik hoop, dat u in een volgend artikel in de Texelse Courant nog eens op dit punt nader ingaat. M.i. bestaan t.a.v. dit punt nog vele misverstanden, niet alleen in de landbouw". We danken deze briefschrijver harte lijk voor zijn aandacht aan dit artikel en zijn reaktie daarop. We zijn het met zijn redenering volkomen eens. In het verleden hebben we, ook in deze rubriek al meermalen op het door de briefschrijver gesignaleerde misver stand gewezen. In het betrokken arti kel is dit waarschijnlijk minder duide lijk uit de verf gekomen. Vooraf gaande aan de door de brief schrijver aangehaalde passage plaat sten we de opmerking, dat diverse schapenhouders waarschijnlijk de op merking zouden maken, dat hun resul taten met de schapenhouderij toch be langrijk beter waren dan die van de deelnemers aan de schapenboekhou ding. In dit verband werd door mij ge schreven, dat een deel van de kosten, die in de boekhouding waren genoemd op hun bedrijf met golden, omdat ze geen pacht behoefden te betalen en ook over het kapitaal, dat in de leven de en dode inventaris was gestoken geen rente behoefden te betalen. Dit heeft tot gevolg, dat het fiscale inko men hoger ligt dan bij een collega, die deze kosten wel voelt, omdat hij pach ter is en het kapitaal voor het bedrijf heeft moeten lenen. Als het er echter om gaat de bedrijfsresultaten te bepa len, dan moet er inderdaad ook voor eigen grond en eigen kapitaal rente worden gerekend. En dit zou zeker tot gevolg hebben, dat op diverse bedrij ven de bedrijfsresultaten heel anders uitvallen dan men op grond van het fiscale inkomen meent te kunnen vast stellen. De film „Easy Rider", die zaterdag, zondag en maandag (8 uur) in het Ci ty theater draait, is niet alleen een van de drukstbezochte en meest bespro ken films van de laatste tijd, het is bo vendien een zeer geslaagde poging om via de film weer te geven wat een groot deel van de (Amerikaanse) jonge mensen bezielt, nl. het zoeken naar vrijheid en een betere wereld. Vastbe raden een betere samenleving te vin den, beginnen twee jonge Amerikanen, Wyatt (Peter Fonda) en Billy (Dennis Hopper) op wonderlijk opgetuigde mo torfietsen een tocht door de zuidelijke staten van de V.S. Een klein kapitaal tje, verschaft door het verkopen van een pakje verdovende middelen voor ziet in hun levensonderhoud. Zij maken kennis met een kolonie jonge mensen en een half-Mexicaans boerengezin, dat van eigen grond en vee tracht te le ven. Een poosje blijven zij in de com mune, waar zij geïntroduceerd worden door een lifter (Luke Askew) en delen in de mystieke sfeer en afwijkende leefwijze. Tijdens 'n muzikale optocht, waaraan Wyatt en Billy op hun moto ren deelnemen, worden zij gearres teerd. Een jonge advocaat (Jack Ni cholson) zorgt dat zij jniet lang in de cel blijven en trekt met het tweetal naar de stad New-Orleans om daar carnaval te vieren. De bewoners van een dorp, dat zij op hun reis aandoen, tonen zich bijzonder afkerig van de langharige vreemdelingen, al zijn de meisjes wat toeschietelijker. Kort daarop wordt het drietal in de nacht overvallen en Hanson, de advocaat wordt daarbij doodgeslagen. Zijn met gezellen gaan naar New-Orleans en duiken in gezelschap van twee hoertjes in de carnaval-vierende menigte. Zij gebruiken een roesmiddel en beleven heftige emoties met religieuze achter gronden. Door het geweer van 'n wan trouwige, haatdragende boer komen de vrienden tenslotte om het leven. De film werd op het festival te Can nes met de prijs voor het beste regie debuut bekroond en lijkt ons een be zoek aan de bioscoop beslist waard. Toegang boven 18 jaar. De meest fantastische en onwaar schijnlijke avonturen beleven drie TV- artiesten in „De 3 Stooges Zie je ze vliegen?", zondagmiddag (3 uur). Zoekend naar kamers komen zij te recht bij een excentrieke geleerde, die een militair voertuig van onschatbare waarde heeft geconstrueerd. Prof. Dan- forth beweert dat Marsbewoners op zijn uitvinding loeren en reeds de eer ste nacht raken de Stooges slaags met een gedrochtelijk figuur, die de butler in vermomming blijkt te zijn. Hij han delt in opdracht van Marsbewoners, maar wordt na dit voorval vervangen door 2 nieuwe figuren, Ogg en Zogg. De professor belooft een filmmachine voor zijn kostgangers te maken, als zij hem steunen in de strijd tegen de Marsbewoners. De Stooges maken een vreemde reis door het heelal, als zij een paar ernstige vergissingen maken tijdens de demonstratie van Danforths voertuig aan de Luchtmacht. Het is meer geluk dan wijsheid, dat ze weer veilig in de tuin van de professor lan den. Het merkwaardige voertuig wordt gestolen door de marswezens Ogg en Zogg, die niet vermoedend dat de Stoo ges aan boord zijn de ruimte invliegen om van daaruit de aarde te vernieti gen. Er komen halsbrekende toeren aan te pas, voordat de wondermachme totaal vernield in zee stort en de drie TV-artiesten een sensationeel succes oogsten met het presenteren van een nieuw tekenfilmsysteem. Toegang alle leeftijden. door direkt van de West-Duitse fabrikant te be trekken nu prima filmlampen tegen de laagste prijs. 1000 Watt halogeen filmlamp. met bijgeleverde sleutels direkt op bijna elke kamera aan te sluiten. de prijs 39,— Super de Luxe model met speciale handgreep en zwenkbare reflector. 1000 Watt halogeen de prijs met lichtkappen voor speciale effecten 49,— 59,- Model 2000 LK de Luxe 2 x 1000 Watt halogeen. beide lampen part schakelbaar. met lichtkappen. extra veel licht voor filmen en/of fotograferen in grote vertrekken met extra scherpte diepte. de prijs slechts 99,— Dit kunt U tegen deze prijzen alleen kopen bij uw foto- handel in de Parkstraat D.A. DROG. PARF. W. METS Dorpsstraat 12, De Koog, tel. (02228) 406, zoekt voor het komende seizoen Tevens voor de morgenuren. Voor elk gebruik dat ons bekend Is hebben we uitgekiend toebehoren voor de JF-wagen. Zo uitgekiend dat één man alles aan kan. En elk jaar komen er 10.000 JF-wagens bij: daarom weten wij zeker dat Zij gewaardeerd worden. U ookl De JF-wagen wordt toegepast voor het transport van bieten, aardappelen, graan, hooi, gras. stro schoven, groenvoer en voor het strooien van stalmest, kalk, schuimaarde, gier en kunstmest. JF-LAND80UWWAGEN/STALMESTSTR00IER viaag inlichtingen bij de vertegenwoordiger D. Kikkert - Waalderstraat 52 - Den Burg - tel. 02220-2972 of bij NOORD-HOLLAND technische dienstverlening vestigingen te Binnenwijzend tel. 02286-1232 Den Burg tel. 02220-2752 Hoofddorp tel. 02503-7068 Purmorend tel. 02990-3826 Slootdorp tel. 02278-377

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5