Cjrocn ZwartsJexels in het harL, Nieuwe instrumenten bij 80-jarig jubileum Kon. Texels Fanfare? Woensdag boom feest in Eierland ïroot ledental maakt splitsing in A- en B-orkest gewenst Drijver bouwt 16platte' huizen in Den Burg zuid-oost Rolverdeling" in K.N.V.B.-commissie Toekomst van kerstzangdienst in gevaar fINA VOOR VIJF GULDEN |ustig uit, goed voor U Waar |ar „De Vergulde Kip" DISCO/DANCING Trimmen een uur later Biertapwedstrijd in „J'Elleboog" Nieuw praktijkgebouw voor dokter Van Loon Vorstelijke gift Wie wordt Texels Ie DJ. 1971? GEEN PARKEER- t PROBLEEM! Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. (DAG 26 MAART 1971 5 X ELSE 84e JAARGANG No. 8556 COURANT N.V. v.b. Langeveld De Roojj Kbitó 11 - Den Texel - Tel. 2741 |Harry de Graaf, Keesoiulaan 43, Den I (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4BTW Het Koninklijk Texels Fanfarecorps hkt erover het totale instrumenta- hn te vervangen. Het gaat om veertig jtrumentcii waarmee een bedrag van [1.000,a ƒ40.000,gemoeid zal De verwachting is dat een kwart dit bedrag door de provincie zal |rden gesubsidieerd; als de gemeente ook een kwart bijdraagt kan de |t van het geld worden beleend. De Jprekingen zijn nog in volle gang; in komende maanden zal een beslissing Den. Het nu in gebruik zijnde instru- htarium, enkele jaren geleden twee- lands overgenomen van de opgehe- i PTT-fanfare uit Den Helder, kan j maar enkele jaren mee. De hwe instrumenten zijn van zodanige fcliteit dat op een zeer lange levens- |r kan worden gerekend. et bovenstaande kwam aan de orde >ns de jaarvergadering die het Fan- in hotel „De Oranjeboom" hield die werd bezocht door 16 stemge- itigde leden alsmede een achttal ;dleden. Behoopt wordt dat het korps in sep- ^>er over de nieuwe instrumenten beschikken, want op de zevende die maand bereikt het fanfare de tijd der zeer sterken: 80 jaar. De aeling is dit jubileum o.m. te vie- door het geven van een concert in Vezentuin. In de vergadering gin- stemmen op die ervoor pleitten om h nog iets spectaculairs te doen. Het uur zal zich daarover beraden r houdt zich aanbevolen voor sug- ies. Goede bezetting t jaarverslag van secretaris Frans il ademde een vrolijker toon dan in Iverleden. Jarenlang moest telkens len vastgesteld dat het korps een te kleine bezetting had door ge- aan leden, maar daarin is nu een utieve omkeer gekomen, ïde omdat de samenwerking met K. voortgezet werd, telt het orkest meer dan 40 muzikanten. Gezien aantal blazers dat door de muziek- ol wordt opgeleid, mag worden acht dat verdere uitbreiding het |1 zal zijn. Het zal noodzakelijk pen de muzikanten in een a- en b- Advertenties I.M. |Zie advertentie op pagina 3. (rustig en gezellig) HOTEL _DE PELIKAAN V TEXEL Vrijdag - zaterdag 26 - 27 - 2 - 3 - zondag 28 maart 4 april Ter kennismaking <ker kleintje pils 0,50 Verzorgde dranken en snacks. orkest te verdelen. De jongere leden kunnen zich dan met een wat lichter repertoire ontwikkelen waardoor het a-orkest sneller tot resultaten komt. Bij vele gelegenheden werd in het af gelopen verenigingsjaar naar buiten getreden, zoals verschillende serenades, rondgangen, medewerking Palmpaas- optocht, herdenking gevallenen, bevrij dingsfeest, avondvierdaagse, folklore, spuitvoetbal in De Koog, Concours Hippique, „Rondje" om Texel, Hoorn- der feest, Sinterklaasintocht in Den Burg, Oudeschild en Oosterend, open luchtconcert en kerstzangdienst. Kerstzangdienst De kerstzangdienst in Den Burg bracht de gemoederen flink in beroe ring. Aanvankelijk hadden de geeste lijken laten weten niet meer aan deze dienst te willen meewerken omdat zij de „zoetelijke" sfeer niet in overeen stemming achtten met de realiteit waarover men zich bij zo'n samen komst zou moeten bezinnen. Na be sprekingen werd een kompromis ge vonden: het gesproken woord zou door jongeren worden verzorgd en de nood van de wereld zou daarmee duidelijk worden gemaakt. Dit kwam niet goed over, zodat het een sfeerloos geheel werd dat door het merendeel van het publiek niet op prijs werd gesteld. Als op deze wijze wordt doorgegaan zal het aantal bezoekers aan deze kerst zangdiensten ieder jaar teruglopen, zo verwachtte de secretaris. Verschillende muzikanten en de dirigent hebben al laten weten dan niet langer prijs te stellen op medewerking. Maar het zou toch wel jammer zijn als het zo zou lopen, want er zou dan een eind komen aan een toch wel goede vorm van sa menkomen van mensen met verschil lende geloofsrichting. De heer Zegel pleitte voor beraad om in deze tot een bevredigende regeling te komen. Meer marsen Het winterconcert dat op 19 en 20 fe bruari in Den Hoorn werd gegeven en een week eerder in Den Burg trok een teleurstellend aantal bezoekers. Vol gens de secretaris bleek daaruit dat het publiek zich het meest tot marsmuziek voelt aangetrokken. Daarmee zal men in de toekomst rekening houden al zal de concertmuziek om zijn muzikale waarde op de eerste plaats blijven staan. Veel waardering oogstte ook het amusementsorkest onder leiding van de heer J. Wieten. Het peil van uitvoe ring en repertoire verbeterde aanzien lijk; het orkest is nu zeker een muzi kaal verantwoord facet van de vereni ging. De drumband nam op 31 mei deel aan het konkoers te Wieringerwaard, waar een eerste prijs werd behaald. Ook tamboer-maitre D. Haker ver wierf een eerste prijs. Ook de jeugd- boerenkapel was op de folkloredagen zeer succesvol. Door de samenwerking met D.E.K. werd de aanschaf van nieuwe unifor men urgent. Financieel haalbaar bleek een donkerrode blazer met grijze pan talon en blauwe das te zijn. De leden namen het grootste deel van de kosten voor eigen rekening. Mogelijk komt er nog een passend hoofddeksel bij. Begonnen werd aan de uitbreiding en modernisering van het repetitiege bouw. Er komt een bergruimte, cv- ruimte en toiletgelegenheid bij. Het werk wordt hoofdzakelijk door voor zitter P. J. Koorn en enkele helpers verricht, waarvoor men zeer erkente lijk is. Bij de bestuursverkiezing werden de heren D. Haker en F. Zegel met over grote meerderheid van stemmen her benoemd. Het financieel verslag van de penningmeester gaf 'n redelijk gun stig beeld te zien. Hogere donatie De contributies zullen voortaan niet meer per week maar per maand wor den geïnd. Het tarief werd vastgesteld op ƒ4,50 per moand voor ouder dan 18 jaar; voor jeugdleden ƒ2,25. Dat is nauwelijks hoger dat het oude contri butiebedrag. De minimumdonatie is wel wat opgetrokken: van ƒ2,naar (zie vervolg pagina 2) De firma Drijver is in plan Den Burg zuid-oost begonnen met de bouw van 16 premiewoningen met platte daken. Dat mag, want volgens het bestem mingsplan zijn op dit terrein, gelegen tussen Bernbardlaan en Thijsselaan, huizen met platte daken toegestaan. Als gevolg daarvan komt de prijs op 'n aantrekkelijk niveau te liggen: rond ƒ55.000,inclusief centrale verwar ming. Degenen die de woningen kopen weten zich verzekerd van een premie van ƒ12.000,die in een tijdsbestek van 10 jaar door het rijk wordt uitbe taald. Voor een vrij groot deel van de middencategorie woningzoekenden ont-, staan aldus dragelijke lasten. De woningen zijn ontworpen door Visser Van Heeringen. Elk huis be staat uit een laag en een hoog gedeelte. In de L-vormige laagbouw bevindt zich het woon-eetgedeelte dat een opper vlakte van 27 m2 heeft. In de beneden verdieping zijn verder keuken, berging, cv-ruimte en toilet geprojecteerd als mede een kamer die als slaap-, kan toor- of hobbyruimte kan worden be nut. In de bovenverdieping zijn drie slaapkamers van resp. 8 m2, 11 m2 en 8 m2. De vorm van de woning maakt een gevarieerde en aantrekkelijke op stelling in het complex van 16 moge lijk. Van sommige woningen grenzen de laagbouwgedeelten aan elkaar, bij anderen de hoogbouwgedeelten. Hoe het uiteindelijke effekt daarvan wordt, kan men het beste zien op de makette (foto). Geen boeidelen De gevels van de'woningen worden Maquette van de 16 premiewoningen, die Drijver aan Thijsselaan (voorgrond) en Bernbardlaan bouwt. Omdat belde straten niet evenwijdig lopen en door de ver schillende manieren waarop de woningen zijn gekoppeld, ontstaat een speels effekt. Links ziet men een deel van de reeds gerealiseerde bejaardenflats en rechts aan de Hallerweg twee nog niet gebouwde kantoren. De huizen op de voorgrond staan er al Dat is niet het geval met de huizen op de achtergrond aan de Bern- hardlaan. Deze grond is aangekocht door de fa. Gieze, die hier in afwijking van het bestemmingsplan (en dus ook in afwijking van de kaphuisjes van de maquette) ook woningen met platte daken wil bouwen. Daardoor zouden deze woningen in onge veer dezelfde prijsklasse komen te liggen als de Drijver-woningen en ook voor de zelfde gunstige premie in aanmerking ko men. uitgevoerd in rood-bruine klinkers. Boeidelen (de gebruikelijke houten randen aan de bovenkant van dergelij ke huizen) ontbreken; er komt alleen een aluminium rand. Of dat een „kaal" gezicht zal zijn, moet worden afge wacht. De firma Drijver, die de wonin gen zelf verkoopt, denkt de eerste acht huizen in oktober van dit jaar te kun nen afleveren. De woningen staan op 250 tot 300 m2 grond; elk perceel ver tegenwoordigt een waarde van om streeks ƒ8.000,Bij het complex zal ook nog een achttal gararges worden gebouwd. Voor de woningen heeft zich reeds een tiental gegadigden gemeld; bij vier personen staat de koop nage noeg vast. Al geruime tijd geleden konden wij melding maken van de oprichting van de subadviescommissie Texel van de KNVB noordholland. Via de commissie mag Texel voortaan zijn eigen voetbal zaken regelen. Thans is het zover dat verschillende werkzaamheden en ver antwoordelijkheden binnen de commis sie zijn geregeld. De heer P. L. Duinker (voorzitter) zal zich bezig houden met strafzaken, daarbij geassisteerd door de heer J. M. de Vries. De heer S. J. Swinkels (secretaris-penningmeester) de heer C. Bonne regelt het pupillen- is coordinator voor het bedrijfsvoetbal, voetbal en de toernooien, de heer C W. Kok houdt zich bezig met terreinzaken en de heer P. v. d. Gracht met scheids rechterzaken. Belangrijk zij de bemoeiingen van de commissie met het bedrijfsvoetbal, waarvoor op de zomeravonden veel animo bestaat. Het zal niet langer mo gelijk zijn om dat op eigen houtje op een of ander terrein te organiseren. Men dient zich tijdig en wel vóór 15 april a.s. op te geven bij de heer Swin kels, De Zes 2, Den Burg. Het zaterdagse trimuur in de Dennen is voortaan één uur later en begint dus om half vijf. Nieuwelingen zijn nog steeds welkom. Deelnemers worden op de aanvangstijd verwacht op de cam ping „Dennenoord" van Van der Berg aan de Grensweg. Dinsdagmiddag 6 april zal in de bar- dancing „J'Elleboog" te Den Burg een biertapwedstrijd worden gehouden. De wedstrijd hoort tot de Nationale Bier tapwedstrijden 1971, georganiseerd door het Centraal Brouwerijkantoor. Begonnen wordt om twee uur. Dokter A. van Loon laat in Den Burg een nieuw woonhuis met praktijkruim te en garage bouwen. Het gebouw komt op een terrein aan de Kogerstraat (na bij de hoek Akenbuurtsweg schuin tegenover Huize Geertje). Deze grond heeft nu nog een agrarische bestem ming maar is volgens het bestemmings plan Den Burg noord-west als bouw terrein aangewezen. Het huidige woon- praktijkgebouw met garage van dokter Van Loon aan de Warmoesstraat is te koop. DE KOOG Naar aanleiding van het artikel in de vorige krant waarin werd gewezen op de moeilijke finan ciële basis waarin de Koger drumband „Voorwaarts Mars" zich bevindt, be sloten direktie en raad van commissa rissen van Van der Meers supermarkt N.V. tot een vorstelijke gift. De toezeg ging werd gedaan de kosten te zullen dragen van zes nieuwe bazuinen. De bazuinen vertegenwoordigen een waar de van meer dan ƒ100,per stuk. Woensdag is het voor de kinderen van de lagere school van De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland boomfeest dag. De vijfde en zesde klassen (totaal veertig leerlingen) zullen die middag om twee uur een officieel begin maken met de aanleg van het recreatiebos dat de gemeente heeft geprojekteerd nabij de hoek Krimweg-Duinweg. Het bos krijgt een oppervlakte van vijf hectare en wordt voorzien van vele open plek ken en voetpaden. Speel- en klimwerk- tuigen zullen het bezoek in gezinsver band aantrekkelijk moeten maken. Een bos in dit aan bomen zeer arme deel van Texel wordt van grote betekenis geacht voor de veelzijdigheid van de recreatiemogelijkheden en voor de landschapsstoffering. De grond is niet van bijster goede kwaliteit en krijgt daarom vooraf een zware bemesting met stalmest. Bij het kiezen van de verschillende boomsoor ten is rekening gehouden met de harde zeewind die op Texel het voorspoedig groeien van veel boomsoorten verhin dert. Natuurlijk is het ook zaak dat vooral in de eerste jaren de jeugd geen vernielzucht zal botvieren op het prille bos. Vandaar de aktie die erop is ge richt de jeugd bij het planten te be trekken en hen allerlei wetenswaardig heden over de bosbouw te vertellen. Excursie Een deel van de „vorming" hebben de Eierlandse kinderen al achter de rug, want dinsdagmiddag waren ze gast van Staatsbosbeheer die hen een uitge breide excursie door de dennen aan bood. Dat gebeurde overigens op initia tief van de gemeente Texel die op Texel al meer boomfeestdagen heeft georga niseerd. De laatste keer gebeurde dat in De Waal. Onder de deskundige lei ding van de heren M. Mantje en J. v. d. Vliet maakten de kinderen een an derhalf uur durende wandeling door het bos. Tevoren vertelde de heer Mantje het een en ander over het ont staan van het bos en het leven in bos rijke gebieden in het bijzonder ten aan zien van hert; Texelse milieu. Bij de wandeling werden diverse „soorten" bos bezocht. Gemengd Het Texelse Dennenbos geldt als een 70 jaar oud gemengd bos. Bij de aan leg werden hoofdzakelijk sparren en dennen gebruikt omdat alleen deze soorten zich konden handhaven in het door zeewind en verstuivingen geteis terde duingebied van destijds. Geleide lijk aan worden de naaldbomen even wel vervangen door loofhout zoals ei ken, beuken, berken, essen en esdoorns, zodat er nu al sprake is van grote va riatie. Steeds meer dennen verdwijnen en steeds meer loofhout komt ervoor in plaats. De scholieren zagen hoe men op diverse plaatsen in het bos groot scheepse rooiwerkzaamheden verricht niet alleen om op de open plaatsen loofhout te kunnen zetten maar ook om meer licht in het steeds dichter groei ende bos te kunnen laten doordringen. Grote belangstelling toonden de kinde ren vooral voor de verscheidenheid in bomen, bladeren, varens en mossen. Velen gingen spontaan op onderzoek uit en vonden diverse „nieuwe" soorten die dan grondig door de excursieleider besproken werden. Het was overigens ook voor de leerkrachten en chauffeurs (gemeentepersoneel) een boeiende wan deling. De gidsen werden na afloop met een boekenbon verrast. 30.000 bomen Het Krimbos bij De Cocksdorp (op een terrein dat tot voor kort eigendom was van de heer L. Vonk) is ontworpen door de afdeling Recreatie en land schapsverzorging van de Grontmij te De Bilt. De Grontmij is ook met de uit voering belast, afgezien dan van het stukje bos dat woensdag door de kin deren wordt aangeplant.In het he le Krimbos zullen meer dan 30.000 bo men worden geplant, één per vierkante meter. De totale kosten worden voor 90% gesubsidieerd. Een greep uit de verschillende te planten boomsoorten: meidoorn, els, witte abeel, lijsterbes, eik, den, duindoorn, kruipwilg, ligus ter, wilde roos, veldiep, esdoorn en ge le vlier. Het zijn merendeels snel groeiende soorten en als het niet tegenzit is over een jaar of tien een aardig bos ge vormd. Het spreekwoord: „Boompje groot, plantertje dood" hoeft dus niet op te gaan, al zal dat mede van de plantertjes afhangen. X Binnenkort meer nieuws over deze grandioze. V wedstrijd. X Nu reeds opgeven in X VAT 69 - De Koog. i 4 Voor de beste Dee Jee's worden eventueel contracten in het voor- uitzicht gesteld. Bij ons MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat w w millllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllHl liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniïi

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1