Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het Strandexploitanten belasten zich met strandreiniging in 1971 DA Jongeren vinden eigen sfeer in tasieV i Wie doet een bod op de reinigingsmachine GEMEENTE HEEFT FINANCIËLE STOK ACHTER HE DEUR Beere Bar Beere goed Iedere dag gespend. - GEEN PARKEER PROBLEEM! lustig uit, goed voor U Waar Jar „De Vergulde Kip" LEREN EN SUEDE KLEDING Mantje Schoenhandel DJ-wedstrijd in „Vat 69" Vauavond voor het eerst open Grandioos deejee concours AS JE G0GUM BENT 1IJDAG 2 APRIL 1971 TEXELSE 84e JAARGANG No. 8558 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooü postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- fciseubank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4BTW Dc gemeente Texel heeft de strand exploitanten bereid gevonden in het tomende zomerseizoen 't strand schoon houden. De exploitanten zullen de loor de gemeente van het rijk gepachte itrandgedeelten reinigen, inclusief een itrook van vijftig meter aan weerszij - en van die stukken. Dat betekent dat 1 het strand waar betekenende aantal en mensen komen, onder de reini- jngsregeling valt. De gemeente zal er treng op toezien dat aan de rcinigings- ilicht wordt voldaan. Als een exploi- ant in gebreke blijft, wordt de on- angs geformeerde commissie van trandcxploilanten verantwoordelijk ;esteld. De gemeente zal het betrokken itrandgedeeltc dan zelf schoonmaken »n de kosten aan de commissie in re ening brengen. Met welke technische ulpmiddelen de exploitanten hun choonmaakplicht moeten vervullen, Bogen zij zelf weten. In ieder geval ebben zij geen belangstelling voor de einigingsmachine die het afgelopen ;izoen met succes is gebruikt. Die ma- bine, eigendom van het Loonbedrijf akkert, is dus overbodig geworden en worden verkochtOok het Irandfonds, in het leven geroepen om elden te verzamelen waarmee de ma- ïinale reiniging voor een deel zou 'orden bekostigd, heeft geen verdere Wat nu is gebeurd is in feite het her- el van een oude situatie. De strandex- oitanten zijn namelijk altijd al ver licht geweest het strand schoon te Duden. Het was een der voorwaarden de pachtovereenkomst. In de praktijk ivam er echter weinig van terecht. De iploitanten hadden op de drukke zo- erse dagen wel andere dingen aan ■t hoofd dan papiertjes rapen en 's ronds voelden de meesten er ook wei- |i|i!l'lllll!ll|l!l!|||||||!l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllllllll||||||||||||IH| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip Bij ons MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat DISCO/DANCING (rustig en gezellig) HOTEL DE PELIKAAN TEXEL zaterdag zondag Ter kennismaking Mer kleintje pils 0,50 Verzorgde dranken en snacks. nig voor om de rommel op te ruimen die meestal niet eens van hun eigen klanten afkomstig was, temeer daar de naleving van de schoonmaakplicht door de gemeente nauwelijks werd gecontro leerd Nu echter staat een stok achter de deur. Wie niet opruimt moet reini ging van gemeentewege betalen. Dreiging Van grote invloed op het besluit van de strandexploitanten om zelf aan het schoonmaken te gaan is de dreiging van gemeentelijke zijde' geweest dat anders de strandpachten met 20% zou den worden verhoogd. Uit deze extra inkomsten zou de gemeente dan zelf de reiniging bekostigen. De strandexploi tanten vinden dat zij al veel te veel pacht betalen en voelen dus niets voor deze verhoging. Ze menen voordeliger uit te zijn als ze zelf de handen uit de mouwen steken al is dat dan onder het voortdurende toezicht van de di- rekteur van gemeentewerken. Wie nu denkt dat de strandexploitanten zich in een hoek gedreven voelen, komt be drogen uit. De heer Th. van der Laan uit De Cocksdorp, spreekbuis van de commissie van strandexploitanten, is met de nu door de gemeente voorge stelde regeling zeer ingenomen. Hij is er van overtuigd dat de exploitanten erin zullen slagen met de hand en eventueel met bescheiden technische hulpmiddelen een minstens zo schoon strand af te leveren als de reinigings machine dat in de afgelopen zomer deed. „Die machine deed het helemaal niet zo best. Er werd wel veel rommel opgeruimd, maar er bleef ook veel lig gen al werd dat dan voor het grootste deel ondergeharkt. De machine had vooral een visueel-psychologisch effekt. De mensen zagen dat er wat aan het strand werd gedaan". Geen machine Volgens de heer Van der Laan zou den de strandexploitanten er echter niet over peinzen deze machine pver te ne'men of een 'soortgelijk apparaat zelf aan te schaffen. „De exploitatie is veel te duur en we kunnen er niet mee tussen de huisjes komen waar juist de. meeste rommel ligt". Het is de bedoe ling om op het strand veel meer vuil nisbakken te plaatsen: één op elke 25 meter. Aldus wordt het neergooien van veel vuil voorkomen. Verder zullen de exploitanten 't nodige werk met hand- kracht verrichten en met behulp van de klassieke prikkers terwijl het niet is uitgesloten dat de strandschoonmaak periode op grootscheepse wijze wordt aangepakt door het inzetten van een hooihark of iets dergelijks. De gemeente heeft de strandexploi tanten laten weten dat zij niet aanspra kelijk zijn voor abnormale vervuiling zoals door het aanspoelen van hout massa's of stookolie zou kunnen wor den veroorzaakt. Reservefonds Overigens is het wel de bedoeling de tarieven voor de particuliere strand huisjes met 20% te verhogen. Dat komt neer op een bedrag per strekkende me ter t.w. voor De Koog 1,75; voor paal 17 en Westerslag ƒ1,50 en voor De Krim, paal 9, paal 12 en paal 31 ƒ1, De daaruit voortvloeiende baten komen in een reservefonds waarin ook de ge meente zelf een bedrag zal storten, be rekend naar dezelfde grondslag voor de stroken van vijftig meter ter weerszij den van de door de gemeente verpachte strandgedeelten. Uit het fonds zullen de kosten worden bestreden van de strandreiniging voor zover die door de o.a. suède en leren pantalons, overgooiers - petten - rokjes enz. Zojuist binnengekregen HOT PANTS PAKJES in suède. gemeente moet worden uitgevoerd. Als er geld overblijft zal dat aan de ex ploitanten worden uitgekeerd. Dus: hoe ijveriger de exploitanten het strand schoonmaken, hoe meer zij uit 't fonds gerestitueerd krijgen. De leden van de commissie zijn ver zocht door het plaatsen van hun hand tekening de garantie te geven dat zij de overeengekomen bepalingen inder daad zullen nakomen. Teleurstelling In kringen van degenen die streven naar een machinale reiniging van het strand, liefst te betalen uit de* algemene gemeentelijke middelen omdat een schoon strand een belang is voor heel Texel, heerst over de jongste ontwik keling ernstige teleurstelling. De heer Th. v. d .Heerik, een der drie beheer ders van het Strandfonds, toonde zich onaangenaam verbaasd ten hij (van ons) hoorde over de overeenkomst met de exploitanten. „Ik ben bang dat er weinig van terecht komt. Het is be treurenswaardig dat het zo gelopen is. Die machine op het strand heeft vorig jaar diepe indruk gemaakt. De strand- bezoekers zagen dat er wat voor hen werd gedaan en dat is uit legio reakties gebleken. Elk jaar zijn er klachten over vuil op het strand; over het afgelopen seizoen hebben we wat dat betreft al leen maar gunstige reakties gehoord. Ik vind het niet erg elegant dat de ge meente de beheerders van het strand fonds niet op de hoogte heeft gesteld". Terugblik Hoe is het allemaal begonnen? Het initiatief om tot strandreiniging over te gaan kwam van de Jonge Onderne mersorganisatie Texel. In tegenstelling tot de gemeente (die in het vijfjaren plan een strandreinigingsmachine van J 40.000,had opgenomen) was men daar van mening dat machinale strand reiniging op betrekkelijk goedkope wij ze mogelijk was. Vorig jaar om deze tijd werd tot tevredenheid een eenvoudige strandreinigingsmachine gedemon streerd waarna het Loonbedrijf Kik kert tot aankoop overging. De reini ging van alle strandslagen zou per sei zoen niet meer kosten dan ƒ15.000, De gemeente was bereid de helft van deze kosten te dragen; dit bedrag werd ook voor 1971, 1972 en 1973 toegezegd. Dit geld zou niet aan de exploitanten worden doorberekend. Om aan de rest van het benodigde geld te komen werd een grootscheepse aktie op touw gezet ter vorming van een strandfonds. Grote giften (a ƒ1.000,kwamen van Teso, VW en Jonge Ondernemers. De Recre atiestichting droeg ƒ800,bij en de Raiffeisenbank ƒ400,Verder waren er nog enkele giften van ƒ100,tot 150,—. Het verzoek om een bijdrage van ƒ10,gericht aan alle 1200 leden van de VW, had een pover resultaat. Het totale aantal „Texelse" giften be droeg uiteindelijk niet meer dan 123. Er waren 12 gevers van het vasteland. Blijkbaar was niet ieder ervan over tuigd dat niet de reiniging een groot belang werd gediend of vond men dat de gemeente maar voor alle kosten moest opdraaien door de opbrengsten van de toeristische heffingen aan te spreken. Tekort Wegens geldgebrek moest de strand- (zie vervolg pagina 2) Vrijdag 2 april Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub „De Kiekendief". Zondag 4 april Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur, Palmpaasoptocht. Dinsdag 6 april Den Burg, Paardestal aan de Hollewal, 14.00 - 17.00 uur, open kleutermiddag verzorgd door leiding St. Jeroen, gratis toegang voor kinderen van 3 - 6 jaar. Van 7 tot en met 23 april Den Burg, raadhuis, tentoonstelling 100 jaar fotografie. Openstelling ex positie van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur op werkdagen. Menige Texelse joAgeling droomt er van het ooit nog eens te brengen tot een gevierde dj (disc-jockey). Om hen de kans te geven hun kwaliteiten aan een deskundige jury te tonen, organi seert bar Vat 69 te De Koog zondag middag een dj-wedstrijd „om de beste disc-jockey van Texel". Volgens exploitant Frans van Loo zijn op Texel diverse jongens met dui delijke kwaliteiten op dit gebied. Als ze worden opgespoord zou menig hore cabedrijf daar profijt van hebben want men zou dan niet langer bijna uitslui tend zijn aangewezen op krachten van het vasteland. Voor de wedstrijd, die om twee uur begint, hebben zich rèeds vijftien deelnemers gemeld. In de jury zit o.a. Jaap Poort van de Vara-drive in. De winnaar van de eerste prijs krijgt ƒ100,plus de mogelijkheid om een contract aan te gaan. Volgens het woordenboek is een asiel een vrijplaats of toevluchtsoord. De jeugdsocieteit van de stichting Open Jeugdwerk Texel i.o. heeft daar om de naam ,,'tasiel" gekregen. „We willen een toevluchtsoord zijn voor jongeren die het bij de televisie thuis niet meer kunnen uithouden. Want dat is op het ogenblik het grootste jeugd probleem: vader en moeder zijn ver slaafd aan de beeldbuis en de kinde ren die daar tabak van hebben, die wel eens willen discussieren, naar mu ziek luisteren, lezen of muziek maken krijgen daarvoor geen kans. Stel je voor dat je „Bonanza" of „De Kleine Waarheid" zou storen Aan het woord is Lex Kaper uit Ou- deschild, 27 jaar oud, nog maar acht maanden Texelaar, langharig, baardig en met veel ervaring met open jeugd werk in Rotterdam, Groningen en Am sterdam. Lex heeft zich in de afgelo pen maanden laten kennen als een snellopende motor van het open jeugd werk op Texel. Als lid van de pro grammaraad van de jeugdsoos heeft hij een gezaghebbende stem bij het praten over wat wel of niet in de kersverse so ciëteit aan de Burgwal mag of moet Wat hem betreft mag alles, zolang dat bin nen de perken van -de wet blijft. Dus géén harde of zachte verdovende mid delen, geen sexuele uitspattingen, geen complotten tegen de regering en geen mensen beneden de 16-jarige leeftijd in de tent. De ouders kunnen met een gerust hart naar Willem Duys blijven kijken. Die leeftijdsgrens van 16 jaar De afgelopen dagen is hard gewerkt om de huisvesting van 'tasiel aan de Burgwal op tijd gereed te krijgen. Op de foto ziet men Piet Koger (deelnemer van het vor mingscentrum Textant. dat ook van de 'tasiel-behuizmg gebruik maakt) bezig met het aanbrengen van een muurschildering. houdt verband met de drankvergun ning, dit 'tasiel de mogelijkheid geeft de jaarlijkse rente en aflossing van de Cultureel Werk-lening bijeen te sparen. Want de soosbezoekers betalen geen contributie en er is ook geen subsidie. Dat geleende geld is voor een groot deel opgegaan aan het opknappen en herinrichten van het oude dorpshuis. Wie er nu binnenstapt herkent het niet meer. Bijna alle wanden hebben een donkere tint gekregen, de ramen zijn dichtgespijkerd (want in een veilig toe vluchtsoord moet je niet van buitenaf gezien kunnen worden) en het kille tl- licht heeft plaatsgemaakt voor rode en groene spotlights. Bizarre muurschilde ringen, vaardig aangebracht door Piet Koger, bepalen mede de sfeer. Opmer kelijk is het meubilair: tafels, wanden en kisten gemaakt van dik multitriplex en in sprekende kleuren geschilderd. De ruimte is erdoor in meerdere knusse hoekjes onderverdeeld. Alles is opge offerd aan de sfeer. „Iedereen moet hier kunnen binnenvallen en zich geen ogenblik een kat in een vreemd pak huis voelen. Ook de meest verlegen knaap of het meest schroomvallige meisje moet alleen al door de atmos feer worden opgevangen. De nieuwe ling moet direkt voelen: „hier kan ik mezelf zijn". 't Kan gebeuren Bestuur en programmaraad van 'tasiel organiseren geen vast program ma. Wat er gebeurt hangt voornamelijk af van de bezoekers. Als die bijv. wat willen zingen, kunnen ze hun gang gaan. Verwacht wordt dat de anderen dan hun mond houden. Hetzelfde geldt voor elke andere creatieve uiting. Ook een bandje is welkom al zullen muzi kanten zich niet door het aardse slijk naar de Burgwal laten trekken want daar is voorlopig niets te verdienen. Ook niet voor Le'x Kaper die overigens wel hoopt dat de jeugdsoos binnen niet al te lange tijd in gesubsidieerd ver band gaat draaien zodat hij naar de functie van vaste kracht kan sollicite ren. Wat Lex Kaper wel bezighoudt is de vrees dat men de jeugdsoos zal zien als een concurrent voor de» bestaande horecabedrijven. „Dat zal erg loslopen want daarvoor is de opzet veel te wei nig commercieel. Neem nou de muziek. We draaien hier echt geen typisch commerciële platen. Het is alles under ground, moderne» jazz enzo. Belangstelling Zal er veel animo zijn voor 'tasiel? De organisatoren hebben wat dat be treft geen overdreven verwachtingen. Als in een heel weekend ongeveer 100 man komt, is dat al vrij veel. De jeugd soos kan, ongeveer 60 man tegelijk op vangen. Overigens worden naast de grote „zaal" ook de twee andere zaal tjes van het oude dorpshuis ten behoe ve van 't open jeugdwerk ingericht. Mo gelijkheid om op uitgebreide schaal aan handenarbeid te doen biedt de jeugd soos (nog) niet, wat niet wegneemt dat iemand die daar zin in heeft, rustig zijn breiwerk mee mag nemenOok de wel eens geopperde plannen om overdag, in de middagpauze, overblij vende scholieren op te vangen hebben hun beslag nog niet gekregen. Zonder officieel vertoon zal Tcxels Toevluchtsoord vrijdagavond (heden) om acht uur zijn deuren openen. De openingstijden zijn voorlopig vrijdags van 8-12 uur; zaterdags van 8-1 uur en zondags van 8-12 uur. op zondagmiddag 4 april in VAT 69 15 deelnemer^) Voor Tcxels top deejee no. 1 is er een grote prijs en tevens voor iedereen weer surprises met in de jury o.a. JAAP POORT (bekend van drive-in) en nog twee grote onbekenden.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1