(jroen ^warL-Jexels in het harL, P.v.d.A.-candidaten hadden open oor voor Texelse problemen Aansluiting op aardgasnet een gecompliceerd probleem Meeste prijzen biertap wed strijd gingen naar de vaste wal Ben W wilden geen on ,v. Ze zijn er weer!! EVERPLAY VAT 69 Sjonnie Sjampagner nöe Zeven Provinciën" 't Zit er in, onderin Bar „De Beerekuil" Flinke straffen voor gevaarlijk rijden Buurt revue voor eerste gasten 80% kans op vestigin» van mosselindustrie t GEEN PARKEER- PROBLEEM! Jeroengroep succesvol met „open kleuterwerk" Kimlerkleertjes brachten vreugde in Biafra „THE EBBYS0NS" BLOEMBOLLEN Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. IIJDAG 9 APRIL 1971 84e JAARGANG No. 8560 ilgave N.V. v.li. Langeveld De Roo(j •osibus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Id. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -{- 50 ct incasso; Ie» 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4BTW Woensdagmiddag kreeg Texel bezoek van een groepje PvdA-candidaten voor de komende kamerverkiezingen. Niet zoals was aangekondigd onder leiding van lijsttrekker J. den Uijl, want deze nas onverwacht voor een belangrijke kwestie naar Rotterdam geroepen. Het groepje werd nu aangevoerd door de on geveer even bekende en minstens zo po pulaire And ré Kloos. Het was een werkbezoek. Men wilde zich van de Texelse problematiek op de hoogte stel len en dat dit niet in het geheim ge schiedde hing natuurlijk samen met de snel naderende verkiezingen. Het gezelschap, bestaande uit mevr. )en Uijl, mevr. A. v.d. Weele-Plooijer aide heren Kloos, Van Thijn, Dankert, i^as, Bant en Post, werd niet door het gemeentebestuur ontvangen. B. en W. ladden laten weten daarop geen prijs te itellen. Als het met in de verkiezings- ijd was geweest, zou men er wel voor lebben gevoeld, maar nu wilde men zich neutraal opstellen en niet al te veel ïxtra luister bijzetten aan deze ver kiezingspropaganda. De heer J. J. West- lorp liet tijdens het bezoek blijken, dat lij door de houding van het gemeente bestuur zeer teleurgesteld was. In an jer Noordhollandse gemeenten waren e kamerkandidaten wel door de ge meentebesturen ontvangen. Scholengemeenschap Allereerst ging het gezelschap naar de jebouwen van de scholengemeenschap. Zoals bekend is vervanging van de twee ebouwen door een royaal nieuw on- erkomen dringend igewenst, maar het liet er niet naar uit, dat het spoedig aver zal zijn. Wat extra druk van de kamerkandidaten zou dus welkom zijn. n eeh der lokalen werd de nare toe- tand uitvoerig toegelicht door conrec- or J. Hennephof. Oorspronkelijk zou iet HBS-gebouw (gesticht in '56) al na kijf jaar door een permanent gebouw vorden vervangen. De vorming van de cholengemeenschap hield dat (terecht) egen Ook de bouwplannen van de ULÓ rerden bevroren. Maar toen, na de 'orming van de Rijksscholengemeen- ichap de draad opnieuw werd opgeno- nen, ging het verre van vlot. Er is zelfs »g helemaal geen bouwplan ontwor- *n, hoewel de benodigde grond be- chikbaar is. Vorige maand werd een »kalenplan gemaakt gebaseerd op to il 470 leerlingen. Dat vond de leiding fan de scholengemeenschap te klein, let rapport Quantes voorspelt voor 1980 524 leerlingen. Er is dus bezwaar Zaterdag, zondag 8 uur DANSEN m.m.v. (met geheel nieuw repertoir) BAR-DANCING „DE TOEKOMST" Beide paasdagen voor volop attracties, trekkingen en geweldige Deejees AS JE GOGUM BENT Luister tevens naar sensationele 1 aankondigingen in 't VAT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIj DIT WEEKEND Texel top-d.j. in bar-dancing gemaakt en het lokalenplan wordt nu gewijzigd. Pas daarna kan de Rijksge bouwendienst zich met het eigenlijke bouwplan gaan bezighouden. Noodtoestand Intussen hebben beide schoolgebouwen herhaaldelijk noodlokalen moeten bij bouwen; er is sprake van een nood toestand, niet in de laatste plaats omdat de oude sociale scheiding tussen ULO en HBS op deze wijze kans krijgt te blijven voortbestaan. Kamerleden en kamercandidaten noteerden alles ijve rig. Desgevraagd kreeng bij te horen, dat de scholengemeenschap op Texel geen concurrentie heeft van bijzondere scholen en dat ook praktisch geen kin deren naar het vasteland gaan om daar onderwijs aan een bijzondere school te kunnen volgen. De ouders, die hun kinderen naar een internaat sturen, doen dat om een andere reden. De on langs gestichte oecumenische school te Den Helder heeft ook op Texel wer vingsactiviteiten ontplooid doch zonder resultaat. De heer Hennephof wees erop dat het nieuwe schoolgebouw niet alleen groot genoeg moet zijn, maar een flexi bele functie moet hebben. Het onderwijs nieuwe stijl eist een gebouw waar je alles mee kunt doen en dat ook buiten de school zinvol kan worden gebruikt ten behoeve van de gemeenschap. Dat laatste was voor kamerlid C. Egas aan leiding om aan te raden niet alleen het ministerie van onderwijs, maar ook dat van CRM te benadererl. Dat zou de ge meente dan moeten doen, waardoor de kans dat men ,,vat" kreeg op het doen en laten van de Rijksgebouwendienst zou vergroten. Buitenparlementair De heer Kloos constateerde, dat de be volkingsgroei op Texel niet spectaculair is. Op dit moment blijft de groei zelfs achter bij de prognoses van Quantes. De heer L, J. Weijdt van de oudercom missie wees op de gevolgen van het re creatieplan voor Texel. Dat zal een gro tere permanente bevolking veroorzaken. Voor de heer Kloos was het een verblij dend geluid, dat aan de democratisering van het Texelse onderwijs weinig ha pert. Wie de „hogere" vormen van voortgezet onderwijs kan volgen, krijgt daartoe zeker de kans. Op de vraag van de heer Blanken of de oudercommissie iets kan doen om de voortgang van de bouwplannen te ver snellen, zei de heer Kloos: Er zijn meer dere buitenparlementaire akties ge weest, die succes opleverden. Verlanglijstje Wat later dan was gepland, kwam het gezelschap in „De Lindeboom-Texel". De auto's werden in de Weverstraat ge ruime tijd opgehouden omdat een in- en uitladende vrachtauto de doorgang versperde. In het hotel gaf de heer Westdorp een overzicht van de meest dringende plaat selijke problemen, die om 'n oplossing vragen: de dijkverhoging gaat niet snel genoeg, de straks vrijkomende werk- haven moet tot visserijhaven worden gemaakt, er moeten extra aanleginrich- tingen komen in de fuikhavens van Den Helder en 't Horntje om de veerverbin- ding minder kwetsbaar te maken, de financiële verhouding (oppervlakte-uit kering, verfijningsregeling) moet wor den aangepast aan de recreatieve func tie van Texel, want de zogenaamd slui tende gemeentebegroting is alleen mo gelijk door de toeristenbelasting en door het afremmen van voorzieningen, Texel moet een definitieve mosselverwater- plaats krijgen als basis voor de vesti ging van mosselindustrie, de elektrici- teitstarieven mogen niet hoger zijn dan elders, Texel moet op dezelfde condities als elders op het aardgasnet worden aangesloten en ook de Texelse welzijns zorg. Milieuhygiëne en het landschappe lijke karakter eisen de aandacht. Daarop kregen twee bestuursleden van de Landelijke vereniging tot Be houd van de Waddenzee het woord: vice-voorzitter J. G. W. Bolomey en de heer J. Boom De heer Bolomey schet ste de grote betekenis van de Wadden zee. Hij wees o.a. op de recreatieve waarde en de „signaalfunctie" als het milieu vergiftigd dreigt te worden. Door het sterven van de robben weten (zie vervolg pagina 2) De Texelse visser C.K. (33) werd vo rige week veroordeeld tot totaal ƒ605, boete of 60 dagen, één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf, ver goeding van de schade en inlevering van zijn auto en een proeftijd van 3 jaar. In juli was hij tegen een auto van een Duitse toerist gebotst en zonder stoppen doorgereden. K's auto verkeerde in zeer slechte staat, de remmen werkten niet. K. had reeds enige veroordelingen achter de rug. De aannemer W. B. (26) was in de cember een voorrangskruising opgere den. Er ontstond een botsing met een van rechts komende motorrijder, die ernstig gewond werd. Het vonnis: ƒ400,boet of veertig dagen en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. De eerste gasten van het büngalow- kampeerterrein „Sluftervallei" wordt vrijdag (heden) een gezellige avond aangeboden. Op voorstel van beheerder Reuvers zal de buurtvereniging Witte Kruislaan - Schoonoordsingel - Koger- straat haar revue opvoeren in de kan tine van het terrein. Het is misschien nog te vroeg om nu te eisen dat Texel op het landelijke aardgasnet wordt aangesloten, maar 't is wel tijd dat de stem van de bevolking wordt gehoord. Die mening kwam naar voren in een vergadering van diverse organisaties vorige week in hotel „De Zwaan". Het was een oriënteringsbij eenkomst, die was georganiseerd door de Raad van Vakcentrales en werd bij gewoond door vertegenwoordigers van de algemene middenstandsvereniging, de stichting Agrarisch Texel en de Jon ge Ondernemersorganisatie. Besloten werd uit de aanwezigen een commissie te vormen, die nog kan worden aange vuld met vertegenwoordigers van ande re organisaties zoals het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties. De commissie zal contact opnemen met B en VV, de ontwikkelingen rond het aardgas nauwlettend volgen en de be trokken organisaties daarvan op de hoogte houden. Aansluiting van Texel op het aard gasnet is niet zo eenvoudig als het voor sommigen lijkt. Al sinds 1957 houden B en W zich met deze zaak bezig. De heer J. Zuidewind, van de JO-organisa- tie stelde de vraag aan de orde of het technisch mogelijk is Texel aan te sluiten en of dat economisch verantwoord zal zijn. Vast staat reeds dat met het maken van een pijpleiding en de aanleg van het plaatselijke aardgasnet zoveel geld gemoeid zal zijn dat de kosten ber aan- Voor de eerste nationale biertapwed strijd van dit seizoen, gehouden in bar-dancing de „J'Elleboog" te Den Burg, bestond een enorme belangstel ling, zowel van de zijde van het publiek als voor de deelname. Totaal namen 47 bedrijven deel, waarvan 27 teams en 20 eenmanszaken. De deelnemers kwamen uit Den Helder en omstreken en Texel. Bij de eenmanszaken vielen geen Texelse bedrijven in de prijzen. De der de prijs (ƒ25,met 365 punten was voor J Haver uit Breezand, de tweede prijs (ƒ50,voor J. J. Dronkers van bar-dancing „Irma la Douce" uit Den Helder met een puntentotaal van 381. De eerste prijs van ƒ75,ging ook naar Den Helder; de heer H. v.d. Veen van bar „De Bierbron" werd met 386 punten kampioen. De heren J. Goudsblom van „Het Witte Huis" te De Koog en H. ons Bij X MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat ►♦♦-»♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ Spigt van hotel „De Zwaan" te Den Burg kregen een eervolle vermelding. Bij de teams werd de derde prijs (ƒ50,toegekend aan de dames Min- nebo-Róge van café „Minnebo" uit Den Helder. De tweede prijs (ƒ100,werd behaald door het echtpaar Keijser-de Ridder van restaurant „Capn" uit De Koog met 780 punten. De heren Van Vliet van café „Klein Kras" te Den Hel der werden kampioen in deze categorie met een scoringstotaal van 816 punten. Ook hier werden weer enkele eervolle vermeldingen toegekend, waaronder voor de heren P de Graaf en P. Limo- nard van hotel „De Graaf" te Den Burg en de heren A. Bakker-A. Reitsma van „Loodsmanswelvaren" te Den Hoorn. De winnaars ontvingen tal van ge schenken en felicitaties met name van de heer J. Brugmans, secretaris van de Afdeling Texel. Dat dit jaar zo weinig prijzen op Texel vielen mocht de stem ming niet drukken. De wedstrijd was rond half zeven afgelopen, waarna de vele vertegenwoordigers van de Texelse Horecabedrijven de bijeneenkomst met hun collega's van de vastewal nog enige tijd feestelijk voortzetten. VW-direc- teur J. W. Dekker, die het sluitings woord sprak, verklaarde de vrolijke stemming met de opmerking: „Nu kan men eens zien hoe gastvrij de Texelse bevolking is. Alles geven wij weg". sluiting ƒ2500,— tot ƒ3000,— zouden bedragen Goedkoper wordt het als al leen de rendabele gebieden, de woon kernen, worden aangesloten. Men was het algemeen met de heer S. Kooij eens, die vond dat héél Texel van het aardgas moest profiteren: gas voor het hele eiland of anders helemaal niet! De heer F. Spigt van de Raad van vakcentrales dacht aan een subsidieregeling van pro vincie of rijk en in die richting zal de oplossing van het probleem worden ge zocht, wil men niet voor onoplosbare kostenproblemen komen te staan. Wij ook De Raad van vakcentrales belegden de bijeenkomst naar aanleiding van het feit dat Terschelling wel op het aardgasnet wordt aangesloten. De aanleg is daar minder kostbaar, niet alleen omdat het leggen van een pijpleiding door het droogvallende wad betrekkelijk eenvou dig is maar ook omdat Terschelling al over een gasnet beschikt. Vroeger had Terschelling namelijk een gasfabriek. Deze bestaat niet meer maar van het leidingnet wordt nog steeds gebruik ge maakt, want op een centraal punt wor den er grote gascylinders, die per schip worden aangevoerd op aangesloten. (Niet Terschelling maar Schiermon nikoog zal het eerste eiland zijn, dat op het aardgasnet wordt aangesloten. Het is de bedoeling de aansluiting al over enkele maanden tot stand te brengen. Daarna volgt Ameland. Bij Terschelling zal het nog wel een jaar of vijf duren. Red.) Een van de vragen wat Texel betreft is de route die de aardgasleiding zou moeten volgen. Daar zal een onderzoek naar moeten worden ingesteld, zoals ook is gebeurd door PEN en PWN, toen de mogelijkheden werden bestudeerd om water en elektriciteit van de vastewal per pijpleiding resp. kabels naar Texel te brengen. Men verwacht eerder een aansluiting met Friesland dan met Noordholland. De commissie zal op 23 april weer in De Zwaan bijeenkomen om vast te stellen wat men gaat onder nemen. Schone industrie Op de bijeenkomst kwam nog een heel ander onderwerp ter sprake nl. het aantrekken van „schone" industrie op Texel. De Jonge Ondernemers hebben zich al meerdere malen in dit probleem verdiept en waren tot de conclusie ge komen dat alleen de mosselindustrie op korte termijn perspectieven biedt. Uit gesprekken met de betrokken instanties is opgemaakt, dat Texel 80% kans heeft op vestiging van deze industrie. Concur renten zijn Harlingen en Den Oever. Men vroeg zich af of de vestiging van de mosselindustrie een ingrijpende con sequentie zou moeten inhouden voor TESO. Het vervoer van mosselen mag niet te kostbaar worden. Misschien is een intensievere veerdienst nodig en kan TESO dan particulier blijven? Wel licht is een compromis wenselijk. Met nadruk stelde de heer Zuidewind, die deze vragen aan de orde stelde, dat hij geen enkele kritiek had op het dienst betoon van TESO, maar hij hoopte wel dat de particuliere onderneming terdege haar openbare functie beseft. Het idee van de St. Jeroengroep om kleutermiddagen te organiseren slaat aan. Dinsdagmiddag zorgden 35 kinde ren met een uit St. Jeroenleden be staande leiding voor een zeer geslaagd experiment. De kleuters van 3 tot 6 jaar knoeiden naar hartelust met verf en klei. Er werd geknipt, geplakt en voor gelezen. Zoals bij ieder experiment ont dekte men ook fouten. De bijeenkomst duurde ongeveer drie uur, wat voor de meesten te lang bleek. Voor een volgen de middag zullen twee vertrekken be schikbaar worden gesteld en zal de tijdsduur met één uur bekort worden. De St. Jeroengroep is bijzonder dank baar voor het vertrouwen van de ouders en hoopt nog vele vakantie-uren op deze wijze te vullen. Het bezighouden van de jeugd geschiedt geheel kosteloos. Wel werd onlangs een verloting gehouden om de kosten te dekken. De trekking is door een kleine vertraging nog even uit gesteld. Nadere gegevens omtrent de kleuterbijeenkomsten en de verloting zullen nog gepubliceerd worden. De kinderkleertjes, die enige tijd ge legen op initiatief van mevrouw Klute- Wuis op Texel werden ingezameld, heb ben inmiddels hun bestemming be reikt. 200 kg. kleertjes zijn aan kinde ren in het voormalige Biafra uitgedeeld. Grote vreugde en dankbaarheid waren het gevolg. De kleertjes-aktie heeft praktisch niets gekost. Het yervoer per schip werd door Heineken betaald (de heer Klute is employé bij een Heineken- vestiging in Nigeria) en de VTB ver voerde de lading gratis naar Rotterdam. Men kreeg vrijstelling van invoerrech ten. In tegenstelling tot veel akties op grote schaal, kan dus worden gezegd, dat mets aan de strijkstok is blijven hangen en dat alle schenkingen ook werkelijk de juiste bestemming hebben gevonden. Van de uitreiking van de kleertjes is een filmpje gemaakt ,dat woensdagavond 21 april in Hotel „Op- duin" te De Koog zal worden gedraaid voor de zusterkringen en eventuele an dere belangstellenden. Misschien zal de film later ook in Den Burg worden ver toond. BEJAARDENGYMNASTIEK EEN DAG EERDER In verband met schoolexamens, waarvoor de zaal „Casino" wordt ge bruikt, is de bejaardengymnastiek vol gende week niet op woensdag maar op dinsdagmorgen om 10.45 uur. Za, zo vr. ma. j DISCOTHEEK t 0 voor voorjaarsbeplanting. Uitgebreide sortering in extra kwaliteit, o.a.: vele soorten dahlia's, gladiolen, begonia's, gloxinia's, enkele en dubbele ane monen, fresia's, monbretia's, ra nonkels, lelies e.d. A. VAN STRIEN, Verzendhuis Witte Kruislaan 28, telefoon (02220) 2904 INIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiM

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1