(jroen Tjwartsjexeh in het harL, Pasen 1971 bracht op Texel ongekend grote toeristend r u kte Sporen van landbouw ijzertijd in plan Den Burg noord-west ,'T ErOSTJE Teso-boten vervoerden 58 pet meer auto's He „vaste" akkommodatie werd volgeboekt PANTYNYLONS HOT PANTS RIM0 AUTOZITJES Kf-iccs-LS- GEEN PARKEER- PROBLEEM! modehuis moerbeek Lugubere waarschuwing Vliegtochten boven bollenvelden Weer grootscheepse viering Koninginnedag in Den Burg Met auto over de kop BLOEMBOLLEN Glaasje op laat je rijden Bel Martien tel. (02220) 3132 Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. Gestolen auto vernield teruggevonden „Tragedie op Texel" in nieuwe gedaante - r [JDAG 16 APRIL 1971 84e JAARGANG No. 8561 I t X E L$ E S'COU RANT ilga?e N.V. v.h. Lange veld De RooU ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 A Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif* fcisenbank; Aiuro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kvr. -f- 50 ct incasso; los 20 et Advert 20 ct per mm. excl. 4°/0 BTW Ml Een overweldigende stroom toeristen itreek in de afgelopen week op Texel keer. IVIen mag gerust spreken van een onverwachte grote invasie. De Teso ;onstateerde in het vervoer van don derdag tot en met dinsdag een stijging ;an 58% in vergelijking met vorig jaar. Vooral aan het eind van de vorige keek was het ongekend druk. De WV [Texel was vrijdagavond zelfs genood- :aakt, met de wagen met omroepin- (tallatie rond te rijden, om nog onder lak voor de binnenstromende vakantie gangers te vinden, iets dat sinds het lopsei/.oen van 1965 niet meer is voor gekomen. Het VVV-kantoor in De Koog boekte alleen op Goede Vrijdag i\ 10U% meer reserveringen dan twee jaar geleden op dezelfde dag. Ook in Horeca- en andere middenstandsbedrij- veroorzaakte de horde toeristen logal wat paniek. Bij diverse bakkers kas zaterdag tegen het middaguur het krood uitverkocht, terwijl toch aan merkelijk meer gebakken was. Vanaf vrijdagmiddag tot zaterdag- iddag 3 uur werd met twee boten ge- aren, evenals op Tweede Paasdag, (oen velen huiswaarts keerden. Als het lodig was werd gependeld, zodat de achttijden beperkt bleven tot maxi- il één uur. De laatste vaarten naar :n Helder op maandag waren echter weer volgens dienstregeling. Zelfs de boot tegen die tijd niet eens leer helemaal vol. Tijdens het paas- eekend werden totaal 10.047 „vreem ie" personenauto's vervoerd, waarvan 104 van Texel naar Den Helder en 1.943 vanuit Den Helder naar Texel. In 970 werd 6.354 auto's geteld. Dat men llles heeft kunnen verwerken is te Banken aan het „gespreid" komen en laan van de vakantiegangers. Heel veel mensen waren al in de week vóór Pa len gearriveerd. Van 1 tot 7 april wer- len 2.627 auto's naar Texel vervoerd In 3.399 naar Den Helder. Vooral in Ifest-Duitsland waren de paasvakan ties dit jaar bijzonder gunstig inge- leeld. Niet onverwacht Bij de VW kwam de toeristenstroom hiet onverwacht. Voor de zekerheid |ad men de omroepwagen al gereed lehouden, wat vrijdagavond niet over bodig bleek. Al vroeg in het jaar wer- len voor deze periode vele reserverin- diverse kleuren. BOETIEK W De veilige en veiligheidsgordels, in voorraad bij Bij ons ingang Warmoesstraat i gen geboekt. Zowel voor de all-in rei zen als voor de hotel-pensionarrange- menten bestond een enorme belangstel ling. Men heeft zich dan ook zeer veel moeite moeten getroosten om de gas ten, die niet besproken hadden, nog aan geschikte akkommodatie te helpen. Exacte cijfers omtrent de bezetting van hotels, caravans, huisjes enz. zijn nog niet bekend. VVV-direkteur Dekker vermoedt dat de stijging rond de 100% zit. Alleen de kampeerterreinen waren slecht bezet. Waardoor deze plotselinge vergrote belangstelling voor Texel is ontstaan is moeilijk te verklaren. Het is waar-* DE COCKSDORP Een ver- 4 schrikte Codksdorper belde op 4 de ochtend van de tweede Paas- 4 dag de politie met de melding 4 dat zich in de op de dijk staande 4 stoimwaarschuwingsmast een 4 man had opgehangenDe J politie stelde even latei vast dat 4 het een pop was die, getuige de J vork en het emmertje dat men 4 hem in de handen had gegeven 5 een pierensteker moest uitbeel- 4 den. Een bord op de waarschu- J winasmast vermeldde Weg met 4 de Harlingers"Dat laatste doet J vermoeden dat deze (misplaat- 4 ste) grap een uiting is van een 4 vete tussen pierenspitters onder- 4 ling ot tussen pierenstekers en J pierenbeschermers. 4 schijnlijk, dat de reklame-campagne van de VVV, het herhaaldelijk plaatsen van opvallende advertenties in Neder landse zowel als Duitse dagbladen, van invloed is geweest. Hiermee blijft men dan ook doorgaan. Waarschijnlijk zul len de weersomstandigheden van in vloed zijn geweest. Vorig jaar viel Pa sen op 29 en 30 maart, dus veel vroe ger in het jaar, waardoor een verblijf op Texel mogelijk minder aantrekkelijk werd. In ieder geval was men over het algemeen aangenaam verrast door de massale toeloop. Opvallend groot was de belangstelling voor het Texels Mu seum. Op Eerste Paasdag werden in 3 uur ruim 900 bezoekers binnengelaten. Geschat wordt, dat in het paasweekend meer dan 2700 mensen het museum be zocht hebben. Ook de excursies, geor ganiseerd door Staatsbosbeheer en Na tuurmonumenten waren volledig vol geboekt. Omdat nog lang met alle gas ten zijn vertrokken duurt de bedrijvig heid op bungalowterreinen en in ande re vakantiecentra nog voort. Ingaande 29 april zal King Air Ser vices vanaf Texel speciale „bollen- vluchten" uitvoeren. Voor ƒ60,zal het mogelijk zijn een vlucht van een half uur te maken boven de kleurige bolenvelden in noordelijk Noordhol land (Breezand, Julianadorp, Anna Paulowna). De vluchten worden uitge voerd met een Cessna 172 die plaats biedt aan drie passagiers. De vluchten worden alleen gehouden bij voldoende belangstelling (de drie passagiersplaat sen moe'ten bezet zijn), derhalve onre gelmatig. King Air heeft voortdurend drie toestellen op het vliegveld Texel gestationeerd. De bollenvluchten gaan dus niet ten koste van de rondvluchten die het hele jaar worden gehouden. King Air is een kleine doch snel groeiende maatschappij. Men beschikt nu over 16 toestellen. De hoofdvesti ging is het Brabantse Seppe; Texel wordt beschouwd als filiaal. Evenals vorig jaar zal koninginnedag in Den Burg weer op grootscheepse wijze worden gevierd. De feestelijkhe den starten 's morgens om elf uur met de allegorische optocht. Opstelling en jurering geschiedt op de Jonkerstraat. Deelgenomen kan worden door enke lingen, paren, kleine groepen, grote groepen en (mechanisch voortbewogen) wagens. Deelnemers moeten een half uur voor het starttijdstip aanwezig zijn. Muzikale medewerking verlenen de Margaretha Sinclairband en het Kon. Texels Fanfarekorps. De route is de zelfde als die van vorig jaar. De op tocht eindigt omstreeks twaalf uur op de Groeneplaats; hier worden de prij zen uitgereikt. Om twee uur 's middags beginnen op het b-veld van de sport vereniging Texel kinderspelen voor kinderen van de lagere scholen uit Den Burg. Om drie uur worden voetbal wedstrijden gehouden tussen jongens en meisjes van 12-16 jaar. Dit gebeurt in het kader van het wijk-tegen-wijk spel, dat 's avonds om acht uur begint. Mededelingen over de opdrachten zul len spoedig aan de wijkleiders worden toegezonden. Aansluitend op het „bui- tengebeuren" van het spel, volgt om half tien in „Casino" een quiz. Voor iedere wijk zullen daaraan drie perso nen deelnemen. DE KOOG Zondagochtend om streeks half tien sloeg de kok W.U. uit De Koog met zijn Renault Dauphine over de kop. Het ongeluk gebeurde op de Boodtlaan, in de bocht ter hoogte van huize „Janny". De met te hoge centrum naderende U. is mogelijk ge- snelheid uit de richting van het dorps- schrokken van een tegenligger waar voor hij een abrupte stuurmanoeuvre uitvoerde en als gevolg daarvan enke le malen buitelde. De wagen kwam zwaar gehavend tegen de rechter tuin- wal tot stilstand en werd later met de trekker weggesleept. De chauffeur bleef ongedeerd. Uitgebreide sortering in extra kwaliteit, o.a.' vele soorten 4 dahlia's, gladiolen, begonia's, gloxinia's, enkele en dubbele ane- 4 monen, fresia's, monbretia's, ra- nonkels, lelies e.d. A. VAN STRIEN, telefoon (62220) 2904 Verzendhuis Witte Kruislaan 28, niiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini ^DiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiinnnniiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii^ De Texelaars, die over een paar jaar huizen betrekken in het bestemmings plan noord-west zijn niet de eerste vaste bewoners van dit stuk grond. Het mag dan nu een kaal, heuvelachtig stuk land zijn met weinig meer dan een Zwal kersburcht en een boerenschuur zo'n tweeduizend jaar geleden woonden en werkten er mensen, honderden jaren achtereen. Momenteel is een grootscheeps ar cheologisch onderzoek gaande om zo nauwkeurig mogelijk vast te stellen hoe het er hier vroeger heeft uitgezien. In 1967 werd door het Rijksintituut voor Oudheidkundig bodemonderzoek uit Amersfoort al een voorlopige opgraving uitgevoerd en de sporen, die toen wer den ontdekt, rechtvaardigden een on derzoek op grotere schaal. Daarmee is onlangs begonnen. Er was wel haast bij want als hier eenmaal huizen staan, kan het natuurlijk niet meer. Overigens heb ben de archeologen de wet achter zich, want zolang het onderzoek gaande is, mag er zelfs niet worden gebouwd. Het bestemmingsplan noord-west (omsloten door Gasthuisstraat, Pontweg, Beatrix- laan en Akenbuurtswe^) is'destijds op de lijst van beschermde archeologische mo numenten gezet. Het onderzoek staat onder weten schappelijk toezicht van de jonge ar cheoloog P. J. Woltering, De technische leiding heeft de heer S. Bokma. Tot de anderen, die bij de opgraving betrokken zijn, horen ook twee Texelse arbeiders. Er is in de afgelopen weken heel wat grond verzet. Het terrein wordt nu doorsneden door brede ondiepe „grach ten". De zwarte bovengrond is verwij derd om in het lichtere zand de sporen te zien, die hier in het grijze verleden zijn ontstaan door bewoning, landbouw en andere menselijke activiteiten gedu rende tientallen generaties. Met de op graving zullen twee seizoenen zijn ge moeid. Als het wordt afgesloten, is het hele terrein doorzocht; het is dan ook het grootste archeologische onderzoek, dat ooit op Texel heeft plaatsgevonden. Scherven Wat is er zoal ontdekt? De heer Wol tering, zittend bij zijn van de Heidemij. gehuurde rijdende directiekeet, toont een hoopje potscherven, allemaal af- Een der medewerkers van het archeolo gisch onderzoek bij de stenen vuurplaat uit de Middeleeuwen. komstig uit het begin van de jaartelling: ijzertijd en Romeinse tijd. Ze worden schoongewassen en in afwachting van nader onderzoek in zakjes verpakt. Cu rieus zijn de sporen van paalkransen, waarvan er verschillende zijn ontdekt. Zwarte vlekken in het roodbruine zand geven de plaatsen aan waar eens dikke houten palen hebben gestaan; ze vor men ringen van een meter of twaalf doorsnee. Wat heeft hier gestaan? Een graanschuur is niet waarschijnlijk Een of ander heiligdom misschien? Het ROB zal trachten hier zekerheid over te krijgen. Er zijn intussen ook dubbele paalkransen gevonden. Landbouw De Texelaars van destijds waren agrariërs. Bij de opgraving zijn op ver schillende plaatsen regelmatige streep- vormige verkleuringen in de grond ge vonden: ploegsporen uit de ijzertijd. De leek wordt nog meer aangespro ken door de kaarsrechte banen, die op een andere plek in het lichte zand zijn blootgelegd. Het moeten slootjes of greppels zijn geweest, mogelijk dienden ze als afscheiding tussen de verschillen de landbouwpercelen. Omdat gedurende lange perioden telkens grenswijzigingen werden aangebracht, is een heel net werk van deze afscheidingen als een donkere verkleuring in de grond ach tergebleven. Maar ook in de middeleeuwen moet deze plaats intensief bewoond zijn ge weest. Uit die periode stamt onder meer een ronde stenen vuurplaat. De plaat is opgebouwd uit losse stenen, die door de hitte van het vuur aan elkaar zijn ge sinterd. De opgravingen gaan niet dieper dan tot aan de vaste grondslag. Deze is nergens verder dan 1,50 m. beneden het maaiveld. De aannemers, die hier straks gaan bouwen, hoeven dus niet bang te zijn dat de archeologen hen op extra kosten jagen. Hier werden na het afgraven van de zwar te bovengrond in het lichte zand kaars rechte donkere banen zichtbaar. Het moe ten slootjes of greppels zijn geweest, die in de ijzertijd dienden als afbakening van de landbouwgronden. Eigenaar zwaar gedupeerd In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de aan de Kogerstraat gepar keerde Renault personenwagen van de heer A. Kunst door onbekenden gesto len. De eigenaar deed aangifte bij de politie die inmiddels had vernomen dat de wagen was aangetroffen bij het Schansgemaal: op zijn kant liggend en totaal vernield. Uit een spoor op het wegdek bleek dat de auto na te zijn ge kanteld over een afstand van veertig meter was voortgeschovcn. Omdat de verzekering geen schade dekt die is veroorzaakt door onbevoegd gebruik, is de heer Kunst zeer gedupeerd als de politie er niet in zou slagen de dader(s) te vinden. Men houdt zich dan ook gaarne aanbevolen voor inlichtingen die tot aanhouding kunnen leiden. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de zesde druk van „Tragedie op Texel" door J. A. van der Vlis, het verslag van de opstand van de Geor- giers tegen de Duitsers in april 1945. Tot het uitgeven van een nieuwe druk werd besloten omdat de belang stelling voor de „Russenoorlog" nog steeds zeer groot is. De vijfde druk was in 1964 uitverkocht; sindsdien is er herhaaldelijk naar gevraagd. Het nieuwe boekje zal medio mei ge reed zijn. Uiterlijk en innerlijk ver schilt het in vrij sterke mate van de vorige drukken. Tal van gegevens die later aan het licht kwamen zijn er als wijzigingen of aanvullingen in ver werkt. Met name over de rehabilitatie van de destijds gerepatrieerde Geor- giërs bestaat nu veel meer zekerheid. Het boek is gedeeltelijk van nieuwe il lustraties voorzien. Geheel anders is de omslag geworden: een eigentijds ontwerp van de Texelaar Frans Vos kuil. Het boek wordt momenteel ge drukt in de drukkerij Texelse Courant. De prijs zal ca ƒ8,50 bedragen.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1