Cf roen TjwarL-Jexels in het harL, En nu maar sparen voor een overdekt instruetiebad Gemeente kwam aan bezwaren tegemoet In Oosterend dit jaar geen zaterdags Koninginnefeest tt IOpening Molenkoogkreeg toch nog officieel tintje S.V.C. geeft jaarlijkse uitvoering Waarom De Beerekuil? Zwemles gegad igden komen op wachtlijst Vliegende vis maakte laatste vlucht Op 15 mei zes koren uit Noordholland naar Texel Afsluiting Dorpsstraat De Koog Nachtelijke activiteit op vliegveld Texel John Leddy op Texel Nog beroep mogelijk TAXI Bel: MARTIEN (02220) 3132 Speeltuintje bij muzieknis DWARSCEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers 84e JAARGANG No. 8562 DINSDAG 20 APRIL 1971 hitgave N.V. v.h. Langeveld De Roojj [bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4°/0 BTW [E Sinds zaterdagmiddag twee uur is [hef zwembad „Molenkoog" officieel in qebruik. De opening heeft toch nog jen plechtig tintje gekregen want vrij dagochtend was ter gelegenheid van blijde gebeuren een samenkomst jelegd in hotel „De Lin<jeboom-Texel". Vertegenwoordigers van de vele in- |j[anfles, verenigingen en groeperin- die bij de voorbereiding en bouw ran het zwembad betrokken zijn ge- heest waren hiervoor uitgenodigd. Ken werd uitvoerig dank gebracht ior hun inspanningen maar op de- e bijeenkomst werd alweer een ep gedaan op hun welwillendheid kanf het zwembadplan is nog niet Jroifooicf. Op het verlanglijstje staan een overdekt instruetiebad dat 's winters gebruikt kan worden en tweede buitenbad. De praktijk bij dere zwembaden toont aan dat dan I tweede buitenbad op den duur niet te ontkomen Het aantal zwem- j groeit gestaag en daarmee het lebiuik van het bad. Over een jaar t vijf zou het ene bad zo vol worden laf de animo terugloopt De heer M. Bakker, voorzitter van de ïecreatiestichting Texel gaf een over- jicht van de langdurige geschiedenis tie aan de bouw van het bad vooraf is [aan Het idee ontstond ijl 1958 en eerste ontwerp kwam in 1961 ge- eed. Aanvankelijk zou worden samen- Jewerkt met de n.v. Sportfondsenbad. bedoeling was een klein overdekt ustruktiebad te stichten van 8 x 20 leter met uitbreidingsmogelijkheden. plan werd niet nader uitgewerkt mdat het te klein van opzet werd ge- :ht. Toen werd de n.v. Lucas Pesie in- schakeld die bereid was een zwem- volgens het zg. vijverviltsysteem schuine kanten) te bouwen. Om- lat het benodigde geld ontbrak moest »k hiervan worden afgezien. Ook het llan om een traditioneel bad te bou- ■en, betonnen bassins met betegeling, Jeek te kostbaar zodat uiteindelijk lerd gekozen voor bassins met beton- ]en bodem en kunststof wanden. Impasse Eind 1966 dacht men de zaak voor el- te hebben. Voor een 25 meter en bad was ƒ450.000,nodig. Door kties onder de bevolking zou ƒ20.000,- fjeen worden gebracht terwijl door Btgifte van obligaties nog eens ander- Blve ton op tafel moest komen. Een (aatselijke bank kon dan de ontbre- ƒ280.000,financieren. De ge- eenteraad besloot de benodigde grond de Slingerweg voor ƒ1,per jaar |eschikbaar te stellen en zou van het arlijks exploitatietekort van f28.000,- b bedrag van ƒ18.000,voor zijn re ping nemen. De ontbrekende 1.000,wilde de Recreatiestichting jjpassen. Dit financieringsplan leed lipbreuk omdat Gedeputeerde Staten financiële positie van de gemeente slecht vonden dat verboden werd op ^ze wijze aan het plan bij te dragen, et was duidelijk dat men alleen uit fze impasse kon komen als het Rijk ruime subsidie beschikbaar stelde, duurde drie jaar eer het zover was. langdurig aandringen zegde het c een bedrag van ƒ400.000,toe. Er vam bovendien een provinciale subsi- los van ƒ50.000,en Recreatie- hting en gemeente mochten hun dewerking geven. Het was wel spij- dat de gemeenteraad haar belofte de grond voor ƒ1, per jaar be- |Zaterdagavond a.s. geeft de sportver- De Cocksdorp de jaarlijkse mnastiekuitvoering in de kantine n de „Sluftervallei", aanvang half ft- Was de toegang in het verleden Ptis, nu heeft het bestuur zich ge- •dzaakt gezien ƒ1,entree te vra- De vereniging staat dit jaar voor 1 grote uitgaven zoals de aanschaf terreinverlichting en speciaal F de gym de aanschaf van een Fngplank en een brug. De ouders Irden verzocht een kleinigheid mee |nemen voor de verloting. ^iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i 's avonds een van de mooiste plekjes van Texel. ks iste 'EKf| 9 schikbaar te stellen niet kon nakomen. Het werd een jaarlijkse som van 9.200,— Vlot gedaan Met spoed werd met de uitvoering begonnen nadat aannemer Drijver had beloofd dat men in de bouwvakvakan tie van 1970 in ieder geval zou kunnen zwemmen. Aangezien op 10 april 1970 de eerste spade in de grond ging bete kende dat dat na 12 jaar voorbereiding het bad in twaalf weken moest worden gebouwd. Dank zij snel werken en de inzet van veel personeel (soms waren veertig man tegelijk aan de slag) maak te Drijver zijn belofte waar: op 25 juli werd het bad in gebruik genomen. Van 25 juli tot 25 september werden iets meer dan 25.000 baden verstrekt. 289 personen slaagden voor het zwemdiplo ma. In de afgelopen winterperiode is het bad geheel afgebouwd. Ook de speelweiden zijn klaar. Helaas ont breekt de kantine nog; daarvoor is geen geld beschikbaar. De heer Bakker bracht uitvoerig dank aan allen die aan de plannen en de uitvoering ervan heb ben meegewerkt, in het bijzonder aan nemer Drijver en direkteur Van der Heerik. Laatstgenoemde gaf nog een reeks technische en financiële bijzonderhe den. De oppervlakte van het totale zwembad-complex aan de Slingerweg is 24.000 m2, waarvan de zonneweiden ruim 10 000 m2 voor zich opeisen. De perrons zijn 1.000 m2, de rijwiel- en bromfietsstallingen 300 m2 en de groenstroken en beplantingssingels 11.000 m2. De oppervlakte van de ba den bedraagt 1.000 m2. Er is een kleu terbassin van 100 m2, een ondiep bas sin van 480 m2 en een middeldiep bas sin van 400 m2. Er zijn zes wedstrijd- banen met startblokken. Verder is er een complete waterpolouitrusting. Om dat een diep bad (nog) ontbreekt was het aanbrengen van een springplank niet mogelijk. De totale waterinhoud van de bassins is een miljoen liter. Zui vering geschiedt door twee zandfilters die 220 m3 per uur verwerken. Dat be tekent dat elke 5,5 uur het grote bassin wordt ververst. Een verwarmingseen heid met een capaciteit van 322000 kcal houdt het water op 23 graden celsius. Niet door bevolking betaald De totale stichtingskosten hebben ƒ900.000,bedragen. De Rijkssubsidie bedroeg vier ton, de provinciale sub sidie ƒ50.000,de gemeentelijke sub sidie ƒ153.000,de subsidie van de Recreatiestichting ƒ150.000,en aan giften en uit akties van de bevolking kwam ƒ30.000,binnen. Er blijft dan nog een tekort van ƒ117 000,een be drag dat in de vorm van een jaarlijkse canon van 9.200,door het zwembad (zie vervolg pagina 2) Zoals bekend viste de bemanning van de TX 24 „Filla Maris", schipper Pieter H. Eelman, vorige week ten westen van Texel een vliegende vis op. De vis werd naar het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee op Texel gebracht voor onderzoek. De tropische vis werd echter doorgezonden naar het Zoölogi sche Museum te Amsterdam. Vandaar zond men de vis per luchtpost naar Amerika, zodat de vis zijn laatste vlie gende vlucht maakte. Men vermoedde in Amsterdam, dat het dier tot de soort behoort, die in de Caraibische Zee voorkomt. De deskundigen geloven, dat de vis reeds dood is geweest voordat hij werd gevangen en dus niet al vliegend en zwemmend in de Noordzee bij Texel is gekomen, maar met de golfstroom is meegesleurd. Ook voor mogelijk wordt geacht, dat de vis door een of andere opvarende over boord is gezet. Uit er varing weet men, dat vliegende vissen vaak op het dek van schepen vallen en dan als aas voor kabeljauw worden ge bruikt. Ze worden in de ijskast goed gehouden, maar bij het naderen van de thuishaven in zee gedeponeerd. Op zaterdag 15 mei komen zes Noord hollandse koren (ca 250 zangers) naar Texel om in de r.k. kerk te Den Burg een zangavond te geven. De organisa tie berust bij de bond „Het gewest Noordholland voor Mannenkoren" die vorig jaar is opgericht en met veel succes een dergelijk gezamenlijk optre den organiseerde te Broek op Lange- dijk. Deze zangavond trok 1000 bezoe kers. Het is de bedoeling dat ieder mannenkoor apart optreedt, maar ook zal gezamenlijk worden opgetreden met de volgende liederen: „Als op 's Levenszee", „Land of hope and glory" en „Glory Halleluja". Nauw bij de organisatie is het Chr. Mannenkoor uit Oosterend betrokken. Ook dit koor zal deelnemen en is be zig het programma in te studeren. Ge hoopt wordt op een groot aantal be zoekers want de kosten die met de or ganisatie van dit massale evenement gepaard gaan, zijn bijzonder hoog. Bezoekers van het vasteland hoeven zich niet te laten weerhouden het op treden te gaan beluiseren, want na af loop zal een extra boot varen. Gemiddeld eens per dag landt op het vliegveld Texel een helicopter. De grote wentelwieken benutten Texel als tussen station naar een der booreilanden in de Noordzee. Sinds kort beschikt het vlieg veld ook over nachtlandmgsfacihteiten, zodat het nachtelijk duister geen belem mering meer is voor een veilige landing. De landingsplaats wordt gemarkeerd door een serie lichtjes, die al van zeer grote afstand zijn te zien. Een landingsplaats op zo kort mogelijke afstand van de booreilanden is van grote economische betekenis voor de brandstofverslmdende helicopters Tanken op Texel betekent een een aanmerkelijk grotere actieradius. Op de foto ziet men hoe een helicopter van KLM Noordzeehelicopters n.v een lan ding uitvoert temidden van de lichtkrans. Texel geniet onder radio en tv-ar- tiesten een toenemende faam als mak kelijk bereikbaar en rustig vakantie oord zónder een zich opdringende en om handtekeningen vragende bevol king. Bekende tv-persoonlijkheden ma ken daarom nogal eens de oversteek om zich even los te maken van de ze- nuwspannende sfeer van hun beroep. De afgelopen week was het John Leddy (Jan Engelmoer uit „De Kleine Waar heid") die een paar dagen rustig ver blijf genoot in hotel „Tubantia". DE KOOG De gemeente blijft bij het voornemen om de Dorpsstraat te De Koog en de Weverstraat te Den Burg in het seizoen voor het verkeer af te sluiten. Zoals bekend was tegen het afsluitingsplan vooral vanuit De Koog veel bezwaar gemaakt. Men ver wachtte grote schade voor de aan de Dorpsstraat gevestigde winkeliers. Het gemeentebestuur is hieraan in zoverre tegemoet gekomen dat de Dorpsstraat ingaand zaterdag voor Pinksteren niet de gehele dag maar van 13.00 - 04.00 uur 's nachts voor alle verkeer be halve voetgangers zal zijn afgesloten, 's Morgens kunnen de klanten de win kels dus nog met de auto bereiken om inkopen te doen. De mogelijkheden om de auto te parkeren zijn echter tot het uiterste beperkt want voor de rechterzijde van de straat (gezien vanuit noordelijke richting) zal e'en stopverbod gelden en voor de linkerkant een wachtverbod. Op deze wijze hoopt men. de parkeer- chaos te voorkomen die 't seizoenbeeld van de vorige jaren kenmerkte. Zoals bekend besloot de gemeente tot de af sluitingsmaatregelen na het gereedko men van het grote parkeerterrein en de parallelweg te De Koog. Men vond iiimHiMiiiiiiigiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiil v.d. Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. OOSTEREND De afgelopen jaren was het in Oosterend gebruikelijk om twee keer Koninginnedag te houden één keer op de dag zelf voor de kinde ren en een keer op de daaraan volgen de zaterdag voor de volwassenen. Dat hield verband met het feit dat de kot- tervissers anders meestal niet van de partij konden zijn. Dat zaterdagse feest, georganiseerd door de dorpshuiscom missie, werd groots opgezet geheel in de stijl van de Oosterender feest-tra- ditie. Deze keer zal het echter achter wege blijven. Niet omdat het koning innefeest op vrijdag valt en de meeste kottervissers dan doorgaans al thuis zijn maar omdat er onvoldoende animo voor is. Dat kwam naar voren bij de vrijdag avond in 'De Bijenkorf' gehouden jaar vergadering van dorpshuis- en dorps- commissie. Tot duidelijke spijt van voorzitter Joh. C. Roeper liet het me rendeel van de slechts 14 aanwezigen blijken weinig interesse te hebben. Die geringe opkomst (doorgaans is een dubbel aantal belangstellenden aanwe zig) liet zich makkelijk verklaren want er was concurrentie. In het gebouw voor Chr. Belangen hield het Staten lid Mr. v. d. Mark een verkiezingsle zing tijdens een openbare bijeenkomst van de APR. Goed geboerd Het gaat overigens goed met het dorpshuis en de dorpscommissie. Het dorpshuis heeft het afgelopen jaar een winst gemaakt van ƒ3.178,en ook de dorpscommissie heeft ƒ335,overge- boerd. Het staat niet bij voorbaat vast dat de situatie zo gunstig zal blijven want het afgelopen jaar waren er enke le belangrijke extra inkomstenposten geweest, zoals de koninklijke poppen- tentoonstelling die veel publiek heeft getrokken. Er was dus geld beschik baar voor aanschaf van nieuwe spullen. Daartoe werd dan ook besloten. Er zul len 100 stoelen en enkele tafels worden aangeschaft. Kosten ca ƒ2200,Ook zal een afsluiting worden gemaakt tus sen de toestellenberging en de gymzaal. Hierdoor ontstaat een betere geluids isolatie van de dorpskamer, kunnen jeugdige onbevoegden ervan worden weerhouden in de toestellen te klim men en het staat ook wat netter. Kos ten ƒ1200,—. De volgens rooster aftredende be stuursleden J. Brouwer, J. Drijver en S. Zijm werden herkozen. Speelplaats Meegedeeld werd dat de dorpscom missie zal trachten dit jaar op het ter- reintje bij de muzieknis een bescheiden speeltuintje aan te leggen. Men wil ge bruik maken van de subsidieregeling die het gemeentebestuur onlangs heeft vastgesteld voor het bevorderen van de aanleg van kinderspeelgelegenheden. De commissie heeft weer een be- jaardentocht op het programma staan. De bejaarden mogen zelf bepalen of de reis naar het vasteland zal gaan of dat men op Texel blijft. Voorts is het de bedoeling binnen afzienbare tijd een avond te organiseren waarop een des kundige zal spreken over de op handen zijnde verhoging van de oostelijke zee wering en de mogelijkheden om hier recreatiemogelijkheden te scheppen. Dit onderwerp leeft sterk in Oosterend. dat het daardoor niet meer nodig was de Dorpsstraat als verkeersweg open te houden. De middenstanders vonden de afstand tussen perkeerterrein en Dorpsstraat echter te groot. De ge meente had een tweetal toegangspaden tussen Parallelweg en Dorpsstraat ge projecteerd. Eén ervan langs Daalders Supermarkt, is als zodanig beschikbaar en zelfs bestraat. Over het andere pad worden nog onderhandelingen gevoerd. De betrokken grond is nl. eigendom van de heer W. A.Visser die op dit mo ment met de gemeente nog geen over eenstemming heeft bereikt. Buiten de afsluitingsperiode blijven de éénrich tingsmaatregelen zoals die gewoonlijk voor de Dorpsstraat gelden, van kracht. Weverstraat Tegen de voorgenomen afsluiting van de Weverstraat te Den Burg zijn ook bezwaren binnengekomen, van een viertal ondernemers. Van gemeentezij de vernamen we dat het aantal posi tieve reakties nog groter was. Hier zal de afsluiting voor de gehele dag gel den (van zaterdag voor Pinksteren tot 1 september). Naast voetgangers zullen ook wielrijders de Weverstraat mogen hlijven gebruiken. Het zogenaamde verzorgende verkeer (vrachtauto's e.d.) wordt tot 10 uur 's morgens toegelaten, evenals in De Koog. Verder zullen aan meerdere belanghebbenden ontheffin gen worden verleend. Beroep Voor degenen die nog gekant zijn te gen de voorgenomen afsluitingsmaatre- gelen is er de mogelijkheid om bij de Koningin in beroep te gaan. Het be roepschrift moet dus aan H.M. de Ko ningin worden gericht maar worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Noordholland. De op de afsluiting betrekking heb bende besluiten alsmede enkele andere hiermee verband houdende verkeers maatregelen liggen vanaf heden ter ge meentesecretarie ter inzage. Men leze de openbare kennisgeving elders in dit blad. GESLAAGD OOSTEREND Oud-plaatsgenoot de heer J. Vlaming slaagde te Wage- ningen voor het Kandidaatsexamen Agrarische Economie. mm NATUURWIT, BOERENBRUIN. BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTEN BOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1