(from Tfwartsjexels in het harL, Ds. M. Mulder (27) deed intrede in N.H. gemeente Den Burg I Wil defensie f15.000,- schade vergoeden? Betty Bakker de beste op solisten festival The Shoes 'smiddags gesloten Pastor Van Schie nam deel aan handoplegging ir on uw l Goede prestaties Zweefvliegclu b Supersonische knal vernielde gevel I SENSATIONELE 2 KONINGINNEDAG VAT 69 TAXI Bel: MARTIEN (02220) 3132 tfSDAG 27 APRIL 1971 84e JAARGANG No. 8564 jitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooq ortbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den 2, (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschynt dinsdags en vrgdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4»/* BTW IAI Tijdens een drukbezochte dienst heeft kandidaat M. Mulder (27) zon dagmiddag intrede gedaan en is be vestigd als predikant van de N.H. Ge meente Den Burg. Bevestiging ge schiedde door ds. Mr. G. A. Alma, her vormd predikant te Amsterdam-Sloten. Voor zijn prediking had de nieuwe iredikant als onderwerp Openbarin gen 2 24c en 25 gekozen. „Ik leg u neen andere last op. Maar wat gij hebt, houdt dat vast, totdat Ik geko men ben". Aan de intrededienst werd op muzikale wijze o.a. meegewerkt door het dameskoor dat een schitte rende prestatie leverde. Na afloop werd door verschillende personen het woord gevoerd. Burge meester Sprenger heette ds. Mulder welkom namens het gemeentebestuur. Na het beluisteren van de preek meen- de hij dat een gelukwens aan het adres de Hervormde gemeente op zijn plaats was. De burgemeester hoopte dat "lis. Mulder ook zou willen meedenken :n meewerken in het burgelijke ver band van het eiland. i Geen donkere burgerheer Een gedicht van Jan Greshof citerend Jwaarin deze de dominee en andere no- 1 1 labelen afschildert als „langzaam wan- 38J lelende donkere burgerheren" hoopte Mr. Sprenger dat de nieuwe predikant zich niet als zo'n dominee oude stijl zou 'edragen en in normaal tempo over de Groeneplaats zou lopen. „Als u zich lan tot het raadhuis wendt zullen we graag begroeten, ook als u een dries- Ie leugenrede mocht benauwen", aldus Mr. Sprenger die dat laatste aan Psalm 11 ontleende. De burgemeester hoopte lat ds. Mulder zich in de Texelse ge meenschap niet alleen als predikant eou nuttig maken maar ook als een o-::h 3Ï E1ERLAND De zweefvlieg- club Texel heeft zondag enkele bijzondere wapenfeiten geboekt. Een der leden, Eddy v. d. Star uit Eierland slaagde erin met de KA-6Cr „Doordrijver" vijf uur en drie minuten in de lucht te blij ven, een feit dat officieel werd vastgesteld door de plaatselijke sportcommissaris, havenmeester J. C. de Bruyn. Hij zette daarmee de eerste stap op weg naar het zilveren C-brevet dat naast een vlucht van vijf uur nog een af- standsvlucht van 50 kilometer verlangt alsmede een hoogtewinst van 1000 meter. Ook aan die laatste voorwaarde heeft Eddy zondagmiddag waarschijnlijk voldaan maar door de afwezig- beid van een barograaf kon dit niet worden bewezen. De atmosferische omstandighe den waren zondag bijzonder gun stig. Door de krachtige zonnestra ling in de koude polaire lucht ontstond een sterke opwaartse luchtbeweging. Voordat Eddy v. d. Star zijn geslaagde 5 uursvlucht maakte, was eerder op de dag een poging gedaan door Arie Rijk die daar voor bij loting was uitverkoren. Arie werd na 2Vz uur misselijk en moest terugkeren. Ook Fred Kikkert deed een poging. Hij moest na vier uur de vlucht sta ken omdat hij totaal was ver kleumd. Een vlucht van 2uur maakte Dick de Porto met de Grunau Baby. Het was een afstands- vlucht richting Den Helder. Hal verwege het Marsdiep besloot hij echter terug te keren want het terughalen van het toestel uit Den Helder zou voor zijn in per manente financiële nood (verke rende club een te kostbare zaak worden. Hij maakte een lan- dmg bij de Pontweg in de Prins Hendrikpolder, op het land van Visser bij hoeve Gerardus Majel- la. De ophaalwagen van de club was hier reeds gearriveerd om 't toestel naar het vliegveld terug te brengen. vertegenwoordiger van zijn generatie. Hij zal dan kunnen helpen vele mis verstanden te voorkomen en uit de weg te ruimen. „U zult van Texel zekere verwachtingen hebben. Ik had die ook en heb deze verwachtingen in de afge lopen drie jaar volledig in vervulling zien gaan. Er is hier veel moois te zien en veel goeds te beleven". Ds. Blauw, namens het moderamen van de classis Alkmaar zinspeelde even op de moeilijkheden waarvoor men te genwoordig staat bij het bezetten van de predikantsvacatures. De kerkeraad van Den Burg heeft evenwel niets na gelaten om ds. Froentjes te doen op volgen. Hij sprak de hoop uit dat ds. Mulder zijn taak goed zou vervullen als herder in dit deel van Gods Noord holland'. Namens de Ring Texel sprak ds. Loerakker uit De Cocksdorp. Hij was op dat moment de enig overgeblevene van de Ring want in Oosterend moet de nieuwe predikant zijn taak nog be ginnen, ds. Visser van Den Hoorn is met vakantie en ds. Waardenburg uit De Koog is ziek. De heer LoerakkeT wees op het belang van samenwerking tussen de verschillende predikanten. „We hebben elkaar nodig op dit be trekkelijk geïsoleerde eiland". Celibatair Pastor Van Schie, namens het Texels Theologen Convent, merkte verschil lende overeenkomsten op tussen zich zelf en de nieuwe predikant. „Beiden zijn wij herders op dit schapeneiland maar beiden zijn wij ook celibatair". En vervolgens serieus: „Gemeen heb ben wij ons geloof in de Heer. Aan hem moeten wij ons vasthouden maar niet zo krampachtig dat wij elkaar met meer zouden kunnen vinden". Het Texels Theologen Convent streeft naar contact tussen de verschillende pries ters en predikanten op Texel „zodat het water uit de verschillende beddin gen toch uitmondt in dat éne meer van Tiberias". Ds. Mulder is de jongste predikant die de Herv. gemeente Den Burg ooit gehad heeft. Toen in een ver verleden ergens op Texel ook eens een jeugdige predikant werd benoemd verzuchtte 'n ouderling: „Heer, gij hebt ons vanmor gen een jongske gezonden". Ouderling C. van Groningen bracht dat feit in herinnering om te kunnen vaststellen dat hij er in dit geval bepaald niet zo over dacht. Hij had van de predikant een bijzonder goede indruk gekregen en hij durfde hem dan ook met ver trouwen de leiding van de kerk te ge ven. De ontwikkeling is momenteel zo danig dat het nodig zal worden ver schillende predikantstaken op den duur door leken te laten verrichten. „Maar wij zijn daar nog niet aan toe. We zijn blij dat we na acht maanden weer een echte predikant hebben kunnen aan trekken". Vele taken De heer Van Groningen wees op de (zie vervolg pagina 2) DE COCKSDORP Zal Defensie be reid zijn de schade te vergoeden die dinsdagmiddag werd veroorzaakt aan de woning van de heer KI. Druif in de Kikkertstraat te De Cocksdorp? Het is een vraag die niet alleen de ernstig ge dupeerde familie Druif bezig houdt maar ook de afdeling militaire zaken van de gemeente, de mareschaussee te Den Helder en Volkshuisvesting te Haarlem. Zoals inmiddels wel algemeen bekend zal zijn werd de zuidwestelijke gevel van het huis om 16.15 uur ver nield door een schokgolf, veroorzaakt door een straaljager die de geluidsbar rière doorbrak. De bekende dubbele knal was veel harder dan gewoonlijk en deed overal op Texel de ruiten rin kelen. Voor de woning van de heer Druif was de klap echter fataal. Mevrouw Druif-Kuil die zich op dat moment in de huiskamer bevond ver telde ons: „Ik heb de schrik nog in mijn benen zitten. We hoorden de klap van die straaljager en direkt daarop een dof krakend geluid als van kruiend ijs". Mevrouw Druif vluchtte door een regen van puin het huis uit en konsta- teerde tot haar ontzetting dat de scha de enorm was. De gehele zuidwestelijke gevel was over een afstand van meer dan 20 cen timeter naar buiten ontzet. Deze be proeving had het metselwerk uiteraard niet doorstaan; er ontstond een grote horizontale scheur op ruim twee meter hoogte. De balklagen vonden in de weggezakte muur geen steun meer waardoor de gangvloer werd vernield en het plafond van benedenverdieping en slaapkamer werd kromgetrokken. Overal in huis was het een ravage. Het gevaar voor verder instorten was niet denkbeeldig. Met stutten werden het plafond op tal van punten ondersteund. Om te voorkomen dat de nog hangende gevel naar beneden zou komen werd ook deze met balken gesteund. Omdat behoorlijk wonen onmogelijk was ge worden, verhuisde het echtpaar Druif met hun vijf kinderen naar de achter het huis staande zomerwoning. De heer Druif schat de totale schade op ƒ15.000,die raming is bevestigd door de dienst gemeentewerken. Degelijk huis Het huis was oud (daterend uit de begintijd van de polder) maar nog zeer degelijk. Het voldeed voor het gezin Druif echter niet meer aan de eisen des tijds. De heer Druif was daarom eigenhandig in zijn vrije tijd met ver- Douwe Medema en Betty Bakker tijdens hun optreden in het solistenfestival. Op de achtergrond aan de piano mevr. De Vries. bouw begonnen. Het was de bedoeling de kamer, keuken en een deel van de gang tot een vertrek te maken en ach ter het huis een keuken, bijkeuken, slaapkamer en wc-douche te bouwen. De (halfsteens) zuid-westelijke gevel zou tot spauwmuur worden gemaakt, voorzien van een venster. Met de voor bereidingen van laatstgenoemd kerwei was juist begonnen. De schoonvader van de heer Druif had langs de muur een sleuf gegraven om de voeting bloot te leggen. Hie zou beton in worden ge stort waarna de nieuwe buitenmuur erop zou worden gebouwd. De sleuf was juist voltooid toen de fatale su personische klappen weerklonken.... De heer Druif die tegen dergelijke schade uiteraard niet verzekerd is, acht De heer Swinkels (met baard) van Ge meentewerken stelt een onderzoek in naar de desastreuze gevolgen van de .super sonic boom", die dinsdagmiddag heel Texel opschrikte Op de foto ziet men ook de heer Van Gent van Volkshuisvesting uit Haarlem Rechts de heer Druif. Voor het zaterdag gehouden solisten festival van het Contactorgaan voor zang en muziek bestond van de zijde der deelnemers zoveel belangstelling dat zowel de middag als de avond er voor nodig was. Naast de kwantiteit was ook de kwaliteit goed. De heer G. Westerdijk, direkteur van de muziek school Den Helder en voorzitter van de jury: „Er is beter gemuciseerd dan vo rig jaar. We zijn vrij streng geweest want het is de bedoeling dat we door een dergelijk konkoers de prestaties verbeteren. Het gaat niet om het ge ven van zo hoog mogelijke punten maar om het juryrapport waarin de deelnemers kunnen lezen wat er nog aan hun prestaties hapert". De heer Westerdijk is van mening dat diverse deelnemers van zaterdag bij konkoersen op het vasteland geen slecht figuur zouden slaan. Daarmee is niet gezegd dat het algemene peil van het Texelse festival hoger was dan bij konkoersen elders. Op het vasteland put men uit een veel groter arsenaal. De beste prestatie van het festival werd geboekt door plaatselijk reeds beroemde Betty Bakker uit Oosterend, telg uit een zeer muzikale familie. In de afdeling uitmuntendheid speelde zij op haar bugel „O lovely night" van Round op de piano begeleid door mevrouw De Vries en behaalde daarmee 274Vz punten, goed voor een eerste prijs met lof. Ook samen met Douwe Medema (trompet) deed zij het opmerkelijk goed in de eerste afdeling. de Luchtmacht verantwoordelijk en heeft in een brief aan de Luchtmacht staf in Den Haa? schadevergoeding ge- eist. Hoop De gemeente liet een onderzoek in stellen waarna B. en W. in een begelei dend schrijven hun steun aan de brief betuigden. Het schrijven is gisteren verzonden. Men heeft enige hoop dat het zal lukken de schade op Defensie te verhalen. De kans op een gelukkige afloop is nog aanmerkelijk groter als zou kunnen worden vastgesteld dat op de genoem de dinsdagmiddag om kwart over vier op Texel nog meer is vernield of be schadigd door de drukgolf. Mededelin gen daarover worden gaarne bij de ge meente ingewacht. Er zijn, ook van Texel, gevallen bekend waarin Defen sie tot schadevergoeding overging als kon worden aangetoond dat schade in derdaad door een supersonische knal werd aangericht. Maar ook als Defensie betaalt lijdt de familie Druif aanzienlijke schade. Het zal in ieder geval niet lukken de wo ning zo tijdig hersteld te krijgen dat deze in het komend seizoen kan worden verhuurd. Ze speelden „The Twins" van J. Pala en kregen daarvoor 244 Vz punten, een eerste prijs. Volledige uitslag: Jeugdafdeling: J. Brouwer en R. Timmer 242Vz punten, le prijs; Kees Keijser en Jacqueline Stark, 222% pun ten, 2e prijs; Theo Eelman, 216 punten, 2e prijs; Hans van Wolferen, 208 pun ten, 3e prijs; Marcel Broekman, 206 punten, 3e prijs. Eerste afdeling; Douwe Medema en Betty Bakker, 244% punten, le prijs; K. Keijser, 198punten, 3e prijs; A. Blom, 201% punten, 3e prijs. Tweede afdeling: Jan Trap, 219% punten, 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid: H. van Heerwaarden, 222% punten, 2e prijs; Betty Bakker, 272'/4 punten, le prijs met lof. Derde afdeling: M. Kuiper, 186 punten, 3e prijs. Tweede afdeling: G. Koorn, G. Groot- jen, J. van Heerwaarden en P. Boer- horst, 199punten, 3e prijs. Eerste afdeling: G. Koorn en P. J. Koorn, 224 punten, le prijs. Afdeling uitmuntendheid: Joop Hil- len, 223% punten, 2e prijs; K. Modder, 222 punten, 2e prijs; W. M. Bakker, 241 punten, le prijs. Ere-afdeling: F. Zegel, 244% punten, le prijs; Janny Dros, 252% punten, le prijs. Superieure afdeling; Ina Medema, 225 punten, 2e prijs. Een grandioze avond met één van Neerlands topgroepen X Tevens nog een knallende attrak- tie, dat iets nieuws is voor Texel. Let op de courant van vrijdag. AS JE GOGUM BENT v.d. Wetering 2 Ook voor ziekenfonds en verz. 2 Volgens landelijk advies zijn de winkels op GEHEEL TEXEL 30 APRIL (KONINGINNEDAG) Algemene Texelse Middenstandsvereniging Winkeliersvereniging Den Burg

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1