flaijffeiseubauk boerde gunstig in 1970 k Sonnema Berenburg AGENDA Bijna 25 miljoen aan spaargeld Maatregelen tegen overvallers.... Sportvissen met sleepboot Vandalisme in leeg woonhuis Nationale herdenking op dinsdag 4 mei Nuttige „ontgroening" Utrechtse studenten Uitwijkprogramma kinderspelen Vliegeocl van Canada naar Texel Vuilhobbvist De échte Dockumersinds1860 SPORTPROGRAMMA Gelinus jubileert Burgerlijke stand Derde blad Texelse Courant, vrijdag 30 april 1971 en Het gaat de Raiffeisenbank Texel :oor de wind. In het afgelopen boek aar werd een winst gemaakt van '109 368,belangrijk meer dan het rinstsaldo van 1969 dat ƒ60.752,be- Iroeg. 't Aantal rekeninghouders bij de lank steeg met 317 tot 2701 waarvan 574 privérekeningen. Het aantal spaar- ekeningen vermeerderde met 239. Met rerheuging wordt in het jaarverslag ;an de bank melding gemaakt van het eit dat de spaargelden inklusief de bij- ;esch reven rente stegen met ruim twee liljoen gulden waardoor het totale iaartegoed bijna de ƒ25 miljoen be- eikte. De kredietverlening had een forse invang in 1970. Aan nieuwe leningen n credieten werd voor een bedrag van '8.315.150,verstrekt. Er werd voor 7.161.355,afgelost. In de vorige week [ehouden algemene vergadering van de iank werd besloten de winst toe te roegen aan de algemene reserve, waar- loor deze reserve tot meer dan één liljoen is gestegen. In het afgelopen jaar traden 50 nieu- lgi re leden toe; 43 werden er afgevoerd aardoor het totale aantal leden op 489 kwam. Belangrijk was ook de ope- ing van het nieuwe Raiffeisenbank- antoor te De Koog in kombinatie met et pand van Timmers Bakkerij. Niet Heen buitenlanders maar ook vakan- iegangers uit eigen land hebben veel- uldig gebruik gemaakt van de nieu- re vestiging, mede en voornamelijk oor het gebruik van de groene betaal- heque. Onzekerheid Prettige geluiden dus, maar voorzit- er H. de Lugt waarschuwde aan het egin van de vergadering voor over- pi iemand kan het zeggen. Wat zorgen reven optimisme. De toekomst is onze- la er. Gaat de rente omhoog of omlaag? aart is ook het toenemend aantal roof- rervallen op banken. Ook de Raiffei- mbank en ontkomen daar niet aan zo gebleken. Er zal vrij veel geld nodig jn voor het treffen van bewakings- en sveiligheidsvoorzieningen. Op Texel is e kans op een bankoverval weliswaar iet zo groot omdat de eilandpositie n snelle vlucht van de daders ver- indert, maar er moet toch rekening ko In de film „De 7 maskers van de Ju- >ka", zondagmiddag om 3 uur gaat et hard en ruig toe. Een Japanse Ju- Dka, Marc St. Clair wint in Tokio in gouden medaille, die direkt na de edstrijd per ongeluk door zijn vriend, in Amerikaans piloot wordt meegeno- en De Amerikaan, Slyde Garland irtrekt voor een geheime opdracht ?r supersonische bommenwerper naar hina en blijkt na verloop van tijd (oorloos te zijn verdwenen. De judoka - t een speurtocht op touw en ontmoet Hong Kong een jonge Chinese ver- eegster, die enig licht in de zaak lengt. Zij heeft de piloot korte tijd irpleegd en kreeg de gouden medaille hem. Het meisje wordt achtervolgd een geheime organisatie „De varte Draak" waarvan zijzelf lid ijkt te zijn geweest. Pogingen haar deze achtervolgers te ontdoen engen Marc in de gevangenis, waar zijn vriend Clyde tegenkomt. Met 'n meesterlijke vermomming slagen erin te ontsnappen en tenslotte de bde in te rekenen. Toegang boven 14 ar. Als men de inhoud van de film „De van Monza" moet geloven, heer- en in de Italiaanse kloosters in de iddeleeuwen soms vreemde toestan- Ug n. Het dramatische voorval waar om verhaal zich afspeelt zou dan aan 1 licht gekomen zijn uit in het Vati- an bewaarde stukken. En jonge edelman Osio krijgt onder- 'k in het klooster van moeder-overste 'ginia de Leyva, waar hij zich ver- huilt om aan de doodstraf te ontko- 'n. Hij heeft een geldinner vermoord, "dat hij zijn geld liever aan vrouwen It dan zijn schulden te voldoen, het klooster heeft Osio enkele amou- uze avonturen met jonge nonnen en --y ®?t tenslotte Virginia aan. Aanvan- «w ilijk is zij woedend en laat de jonge ns opsluiten, maar als zij maanden la- ui diep geheim een dochter ter we 'd brengt, helpt zij hem weer vrij te men. Hij keert terug naar het kloos- rctf r en blijft Virginia heimelijk ontmoe st Dit wordt ontdekt door zuster Ca rina, die haar ontdekking met de °d moet bekopen. Haar verdwijning !kt de aandacht van de kerkelijke toriteiten. Osio vlucht en Virginia |rdt gemarteld tot zij haar zonden iend Zij wordt veroordeeld tot le- nslange opsluiting in een dichtge- tselde cel. Hiermee eindigt het dra- want Osio is op weg naar zijn ge- 'de door rovers vermoord, zodat nie- de uitvoer van het vonnis in de S staat. De film is zaterdag, zondag maandag om 8 uur in het City the- r te zien. Toegang boven 18 jaar. mee worden gehouden. „Het is net als bij hartaanvallen. De mensen waarvan je het niet verwacht worden er door getroffen", aldus de heer De Lugt, die door te laten blijken dat bij de Raiffei senbank op de Groeneplaats deze vei ligheidsvoorzieningen nog niet zijn ge troffen eventuele misdadige elementen wel een nuttige tip gaf. Nieuwe bestuursleden Er werden enkele nieuwe bestuursle den benoemd. De heer C. W. Bakker die wegens het bereiken van de gestel de leeftijdsgrens niet meer herkiesbaar was, werd vervangen door de heer J. C. Hin uit Spang. Als lid van de raad van toezicht werd de heer C. Schermer benoemd, als opvolger van de heer F. L. de Grave die ook in verband met zijn leeftijd niet meer herbenoemd kon worden. Omdat de heer J. C. Hm be stuurslid was geworden, ontstond een opengevallen plaats, zo werd besloten, vacature in de raad van toezicht. De zal worden bezet door de heer G. J. Veeger, B 143, Den Burg. Als plaats vervangend bestuurslid werd de heer F. M. Roeper herbenoemd. Dit alles ge schiedde volgens de door het bestuur opgemaakte voordracht. Stemmen was niet nodig omdat door de leden geen tegencandidaten waren voorgesteld. Hogere vergoedingen De vergoedingen voor de bestuurs leden en de presentiegelden voor de vergaderingen werden opgetrokken. Voor avondvergaderingen wordt nu ƒ30,uitgekeerd; voor middagverga deringen ƒ45,en voor een hele dag vergaderen ƒ70,De voorzitter geniet voortaan een „salaris" van ƒ1750, per jaar; de secretaris ƒ1000,per jaar en het derde bestuurslid ƒ750, per jaar. Ieder was het er roerend mee eens dat het hoog tijd was aldus te handelen. De betrokkenen spanderen heel wat tijd aan de bank, vaak ten koste van hun eigen bedrijf en boven dien mag best blijken dat het hier om grote verantwoordelijkheden gaat. OUDESCHILD Dc heer P. Betse- ma heef via Domijnen een marinesleep boot gekocht en deze geschikt gemaakt voor het varen met hengelaars op de Waddenzee. De 18 meter lange boot „Wilma" is in gebruik geweest in de Helderse marinehaven. De boot is uit gerust met 'n 150 pk (40 toeren) motor die dc boot een snelheid kan geven van 9Vfe mijl. Om voor de nieuwe bestemming ge schikt te zijn maakte Piet Betsema er zelf railingen op. Op het ruime dek is plaats voor 20 hengelaars. De lage wa terligging is vooral gunstig voor sport vissers die willen trachten paling te verschalken. De „Wilma" heeft een fraaie nieuwe stuurkast gekregen, ge maakt door de fa. Hemelrijk. Over twee weken zal met de hengelaarstoch- ten worden begonnen, naar behoefte één tot drie keer per dag. Voor een ca vijf uur durende tocht betaalt men per persoon ƒ12,50. Groepen genieten re- duktie. Ook vanuit Den Helder kunnen tochten worden georganiseerd, zodat groepen hengelaars van het vasteland zich de veerbootkosten kunnen bespa ren. Aan boord worden hengels ver huurd. Ook pieren zijn aanwezig. Piet Betsema was eigenaar van de groten deels door hemzelf gebouwde kleine hekkotter TX 43. Dit scheepje heeft hij enkele maanden geleden naar Afri ka verkocht waar het wordt gebruikt voor experimentele visserij op het Vic- toriameer in het kader van de ontwik kelingshulp. De heer P. Swarthof kwam voor een onaangename verrassing te staan, toen hij dinsdag zijn (nog onbewoonde) wo ning op de Hogeberg binnenstapte. In de afgelopen maanden werden aan het pand al enkele kleine beschadigingen aangebracht, maar nu verkeerde het huis in een chaotische toestand. Vrij wel alle ruiten waren vernield, deuren ontzet en de vloer was in vele vertrek ken bezaaid met stenen. Op aanwijzing van omwonenden heeft men de daders kunnen opsporen. De ravage blijkt maandagmiddag rond 5 uur door een achttal jeugdige vakantiegangers te zijn veroorzaakt. Op verzoek van de heer Swarthof zal de schade onderling gere geld worden. Dc Commissie Nationale Herdenking en het Comité Nationale Herdenking Militaire Gevallenen zijn van mening, dat het passend is ook dit jaar de slachtoffers plaatselijk te herdenken en dat dit wenselijk blijft in de komende jaren. In Den Burg zal als te doen gebruikelijk de plechtigheid begin nen met het vertrek van de stille tocht vanaf de Groeneplaats om ongeveer 19.30 uur naar de Algemene Begraaf plaats. Om 19.35 uur begint het klokgelui tot 30 seconden voor acht uur. Na een rondgang over de begraafplaats en het oorlogskerkhof zal van 20.00 uur af twee minuten stilte worden betracht. Na het spelen van een lied door 't Ko ninklijk Texels Fanfarecorps volgt de bloem en kranslegging door verenigin gen en particulieren, waarna door Texels Fanfarecorps het Wilhelmus zal worden gespeeld en de vlag weer in top wordt gehesen. De stoet gaat als gebruikelijk terug naar de Stenenplaats, waar zij zich ontbindt. De deelnemers aan de stille tocht worden verzocht de tocht mee te maken vanaf het begin- tot het eind punt en niet tussentijds aan te sluiten of af te vallen. Voorts wordt een beroep gedaan op hen die niet aan de stille tocht deelne men in huis te blijven en zich niet als „kijker" langs de weg op te stellen. Aan particulieren en instellingen wordt verzocht om 18.00 uur de vlag halfstok uit te steken tot zonsonder gang. Aan de horecabedrijven wordt ver zocht de exploitatie van 19.30 tot 20.30 uur zodanig te doen geschieden dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ontbreekt. Tevens wordt verzocht in de periode van 18.00 - 21.00 uur de buitenverlich ting zoals neons en lichtbakken, te do ven en geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Ne derlandse radio-programma's. 180 studenten van dc Utrechtse uni versiteit zullen in de week van 23 tot 27 augustus allerlei werkzaamheden verrichten in het Duinpark en recrea tiegebieden in de buurt van Everste- koog. Wat zij precies zullen doen is nog niet vastgesteld. Mogelijk zal on derhoud van het bos en opruimings- werk worden verricht. Het werksche ma wordt opgesteld door het Texels Museum en Staatsbosbeheer. Tot voor kort werden adspirant-stu- denten van de universiteiten (ook) in Nederland ontgroend. Dit was 'n spec taculaire ceremonie met voor de be treffende personen vaak onaangename en met ongevaarlijke gevolgen. Enige jaren geleden werd besloten de steeds naargeestiger wordende grappen ach terwege te laten en de traditie om te vormen tot nut van de gemeenschap. De nieuwelingen krijgen nu ieder jaar een werkprojekt toegewezen, dat in een kort tijdsbestek moet worden uitge voerd. Het Utrechts Studentencorps koos dit jaar een recreatieprojekt op Texel. De studenten overnachten tij dens de „ontgroemngsweek" op boerde rij „Bloem en Bos". Op het programma voor koninginne dag te Den Burg staat voor 14.00 uur aangekondigd: kinderspelen op het B- veld van de sportvereniging Texel. Voor het geval de weersomstandighe den slecht zijn is hiervoor een uitwijk programma opgesteld. In de burge meester De Koninghal zullen de kinde ren van de lagere scholen uit Den Burg bij slecht weer een film te zien krijgen. Ook wordt dan een quiz gehouden. Kinderen, die hieraan mee willen doen moeten zelf een pen of potlood meene men. De prijzen zijn dezelfde als voor de buitenspelen, evenals de aanvangs tijd. EIERLAND Het echtpaar C. Ellen- Lap, dat in 1953 met kinderen naar Ca nada emigreerde, arriveerde zondag op Texel om daar de vakantie door te bren gen. Ze waren per vliegtuig uit Canada vertrokken en kwamen ook per vlieg tuig op Texel aan Aanleiding om het zo te organiseren was het feit, dat de heer en mevrouw Ellen zondagochtend om kwart over zeven op Schiphol zouden neerstrijken De familie, die ter verwel koming aanwezig wilde zijn, zou dan reeds zaterdagavond van Texel hebben moeten vertrekken en dat was nogal kostbaar en bezwaarlijk, temeer daar Een aardig volkje, die Texelaars, maar het zijn wel smeerpoetsen. Van het Natuurbeschermingsjaar 1970 trok ken ze zich weinig aan en gooiden hun huisvuil over de dijk en in de sloten. Op vele plaatsen, vooral langs de oost kust, wordt het landschap ontsiert door oude fietsen, papierresten, hopen puin, autowrakken enz. Steeds meer mensen komen tegen deze wantoestand in op stand. Het Texelse raadslid C. Ellen beoefend als hobby het ontdekken van de afzenders van het vuil. Aan de hand van adresbandjes en andere zekere te kenen heeft hij er verschillende opge spoord en ter verantwoording geroe pen. Het waren vaak zéér vooraan staande mensen die je daarvoor nooit zou aanzien, vertelde hij ons.... De heer A. Dros in Eindhoven heeft die viezigheid ook gezien en in de Texelse Courant gepleit voor oprichting van een werkgroep „Mooier Texel". Deze zou de wantoestanden moeten signale ren en bij de verantwoordelijke instan ties opruiming eisen. (Uit: „Texel", orgaan van de Texelse Museumvereniging en de Vrienden kring Texel). zoon Harry Ellen met griep op bed lag. Havenmeester J. C. de Bruijn van het vliegveld Texel wilde echter laten zien dat hij een internationale luchthaven be heert en ver sierde' dat het echtpaar Ellen na aankomst op Schiphol kon overstappen in een sportvliegtuig van een bevriende relatie, die dan voor ver der vervoer naar Texel zou zorgen. Het was een mooi plan dat echter bijna mis liep. Het vliegtuig uit Canada arriveerde een uur te laat Daardoor was ook het kleine vliegtuig niet meer beschikbaar, en zelfs was het echtpaar Ellen op een gegeven moment helemaal zoek Uitein delijk werd een andere sportvlieger be reid gevonden naar Texel te vliegen, zo dat alles voor elkaar kwam. Tegen het middaguur zette het echtpaar Ellen voet op Texelse bodem. Óp de foto ziet men links Harry Ellen, die zijn vader verwelkomt na aankomst op het Texelse vliegveld. ZATERDAG 1 MEI 1971 Pupillen Afdeling A Oosterend b-Texel b, 14.30 uur Afdeling B Cocksdorp b-Texel d, 14.30 uur De Koog b-Tex. Boys c, 14,30 uur ZONDAG 2 MEI 1971 4de klasse A KNVB SVW '27-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Afdeling Noordholland Kaagvogels 5-Texel 5, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Zondag speelt het eerste de laatste competitiewedstrijd. Voor de Texel- ploeg van geen enkel belang meer, maar voor SVW, dat op de tweede plaats staat nog wel. We rekenen er op dat het elftal hun sportieve plicht zal vervullen en er een goede uitslag van maakt. Het vijfde moet naar Kaagvogels 5, dat nog kampioen kan worden, dus weer een zware opgave. Probeer er een puntje aan over te houden. 16 mei maken we weer de traditio nele bustocht. Vertrek 9 uur met de boot en terug om half 6, daarna dienr en een gezellige dansavond in hotel 'De Graaf'. Er zijn nog enkele plaatsen over. Opgave bij mevrouw L. Geus- Boei jen. 50 jaar in huize „Irene" De heer G. Boogaard ('Gelinis') herdenkt zaterdag 1 mei dat hij vijftig jaar geleden in 'Irene' ging wonen. Het is morgen voor hem dubbel feest want de eerste mei is het ook zijn geboortedatum. Gelinis Marinus Boogaard (68) geboren in het Zuidhollandse Nieuwerkerk nam als 18-jari- ge, dus op - mei 1921 zijn intrek in het toenmalige Gesticht van Weldadigheid. Hij bleef er, ook toen „Irene" algemeen bejaarden huis werd. Gelinus mag zich re kenen tot Texels meest bekende fi guren. Op de fiets rijdt hij het hele eiland af en hoort tot het vaste publiek bij trouwerijen maar ook bij begrafenissen. On nodig te zeggen dat Gelinis gees telijk is gehandicapt, maar toch minder ernstig dan velen denken. Hij speelt zeer behoorlijk orgel en mondharmonica, leest veel en heeft een opmerkelijke belang stelling voor de mensen om hem heen. Als er zieken zijn is hij de eerste die aanbiedt boodschappen te doen en toont zich zeer mee levend en bezorgd. De Texelse Courant (hij leest uitstekend) is voor hem een onmisbare informa- tiebrond, met name de familiead vertenties bewaart hij zorgvuldig in een inmiddels indrukwekkend grote verzameling. Zijn mogelijk heden tot communicatie zijn be perkt maar luisteren en onthou den kan hij des te beter. Hij is uitgesproken critisch en toont zich vooral geïrriteerd als men hem anders benadert dan de ove rige bewoners van „Irene". Toch zal hij zich zaterdag een andere behandeling dan gewoonlijk moe ten laten welgevallen, want men zal het gouden jubileum zeker niet ongemerkt voorbij laten gaan. DAMESVOETBAL GAAT WAARSCHIJNLIJK NIET DOOR De voor zondag vastgestelde voetbal wedstrijd tussen de dames van ZDH en Tex. Boys zal waarschijnlijk niet door gaan. Uit het Boys-kamp zijn nl. te veel afberichten gekomen. De ZDH- speelste'rs zullen dus even contact op moeten nemen met mevrouw I. de Rui- ter-Goënga, tel. 436, over het doorgaan van deze wedstrijd, terwijl het ook in het kastje bekend gemaakt zal worden. Als de Boys nog genoeg speelsters bij elkaar kan krijgen, wordt dö wedstrijd om 14.00 uur te Den Hoorn gespeeld. Het tweede speelt zondag om 14.30 uur een oefenwedstrijd tegen Tex. Boys 2 aan Den Burg. Nog steeds ligt ons junioren-lid W. Roeper in eht ziekenhuis, breng hem eens een bezoek of stuur hem 'n kaart je. Het adres is Jozefgang, kamer 63, Lidwinaziekenhuis, Den Helder. Training. Deze week geen raining i. v.m. koninginnedag. In mei zal de trai ning nog normaal doorgaan De P. BADMINTONCLUB TEXEL Uitslagen 19 en 26 april Wedstrijden finale Mevr. Reij-Ji. Dros 21 H. Dros-J. Wendrich 02 R. Berkenbosch-J. Wendrich 21 B. Oostra-H. Dros 20 Mevr. Reij-R. Berkenbosch 02 Verliezersronde R. Veenstra-mej. Jannes 20 A. de Haan-mevr. Rijkaart 20 C-groep Mevr. Agter-mevr. Keijser 12 Mevr. Bosboom-mej. v. d. Ster 21 Programma 3 mei R Berkenbosch-B. Oostra J. Wendrich-mevr. Reij M. Warnaar-M. Witte Mej. G, Witte-P. Bakker Willen bovengenoemde spelers dan aanwezig zijn, bij verhindering gaarne afbericht, zonder afbericht beschouwd de competitieleiding de wedstrijd als verloren. Vooral de heren in A zullen nog enige wedstrijden moeten spelen om zodoende een beter inzicht te krij gen wie dit seizoen onbetwist als sterk ste speler te voorschijn zal komen. De H. Zaterdag 1 mei De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 20.00 uur, SVC toneeluitvoering met „Een baby van duizend weken". Vrijdag 7 mei Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 20.00 uur, algemene aandeelhouders vergadering N.V. T.E.S.O. Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst Texelse Modelbouwclub. Zaterdag 8 mei Den Burg, Nationale sterrit, georgani seerd door M.A.B.-club. Donderdag 13 mei Den Burg, hotel „De Graaf", 20.00 uur, postzegelruilbeurs. van 21 tot en met 27 april 1971 Geboren: Nicola Christina Johanna, dv. Jozef M. Ran en Maria A, Verber- ne; Vincentius Franciscus, zv. Francis- cus J. Witte en Rachel R. Allegro; Ar jan Marco, zv. Jan Kikkert en Johanna G. Poel; Dirk Albert, zv. Albert A. Blom en Everdina Zielman; Colette Mi reille, dv. Roelof P. Kikkert en Ellen M. Bennink. Ondertrouwd: Robertus J. Mol en Alberta J. J. Cnossen.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5